'Verdeel en heers' in Schielandziekenhuis 'Grond Verto snel afgraven' Schiedamse Stopera lokt geen klanten weg uit Hoogstraat Interpellatie over Verto-wijk Eerste naturisten in bos Lickebaert 11MDINGS «BBlftO SCHHAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT De hond is de enige vijand van Jeugdland Zestig jaar getrouwd Moeders auto vernield FICG-keet vol elektronica opengebroken Biljarters in de slag Autokrakers EHBO'ster vecht herplaatsing aan Bistro Ruïne Geen paniek onder bewoners, maar: Auto schept voetballer DINSDAG 7 run 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredaclie: 4345209 Schiedam De winke liers op de Hoogstraat en de Dam hoeven volgens het CDA geen concurren tie te vrezen, als er op het Stadserf een groot dienst verlenend centrum ont staat met onder andere een theater, een hotel en een bibliotheek. Weliswaar zal het veel druk ker worden rond het Emma- plein en de Lange Kerkstraat, indien daar allerlei baliefunc ties van de gemeente Schie dam komen, en andere voor zieningen zoals de VW. Maar het gaat dan om mensen, die de binnenstad (ook) voor an dere doeleinden bezoeken dan om er boodschappen te doen. „Voor'het winkelen blijft men toch voornamelijk aangewezen op Broersvest en Hoogstraat", aldus CD A-fractieleider Siem Rosman. Mocht er evenwel, bij uitvoe ring van het CD A-idee of Vlaardingen Jan en Alida Vermeulen uit Vlaardingen vieren vandaag het feit, dat zij Xestig jaar geleden trouwden in Schiedam. In die stad zijn 2ij ook geboren, maar omdat zij na hun huwelijk verhuis den, konden zij nu, na 60 jaar, de felicitaties en cadeaus van burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw in ontvangst ne men. Jan is 83 en Alida 82 jaar oud. Vlaardingen De auto was total loss, maar de 15-jarige be stuurder had geen schramme tje. Sneu was het wel, want de zojuist gewassen auto van zijn moeder kon direct naar de sloop. De roekeloze chauffeur was met het voertuig op de hoek van de Albert Schweit- zersingel en de Holyweg drie maal over de kop geslagen, De jongen maakte een ritje op het moment dat zijn moeder boodschappen deed. De oner varen bestuurder nam een bocht met te hoge snelheid en kon 'niet meer tijdig afrem men. Schiedam De HCG, het off shore-bedrijf aan de Westfran- kelandsedïjk, heeft" een gevoe lig verlies moeten incasseren. De met elektronica volgeprop te houten keet op het terrein werd deze week opengebro ken. Dieven vernielden een ruit en stalen voor 39.000 gul den aan computer-apparatuur. Maassluis Biljarters van de dienstencentra De Vliet en De Vloot uit Maassluis zullen het de komende weken tegen él- kaar opnemen in een onder linge competitie. Morgen zullen de oudere bil jarters starten met de strijd om het officieuze kampioenschap van Maassluis. De beide dien stencentra leveren ieder twee teams. Alle wedstrijden wor den afgewerkt in dienstencen trum De Vliet aan de Arthur van Schend els traat 25. Maassluis De politie van Maassluis heeft in samenwer king met collega's uit Vlaar dingen twee autokrakers opge pakt. Het duo was per fiets vannacht van Vlaardingen naar Maassluis gegaan om rijn slag te slaan. Rond vijf uur vanmorgen kreeg de politie de melding dat een auto, een Re nault, was gestolen aan de Adriaan Brouwerstraat in Maassluis. De politie van Vlaardingen werd ingeschakeld. Onderzoek leerde dat de autokrakers, be kenden van de politie, de ge stolen auto in hun bezit had den. Maassluisse agenten troffen in de omgeving van de Adriaan Brouwerstraat vijf opengebro ken auto's aan. Uit de voertui gen waren de autoradio's ge stolen. De twee autokrakers werden daarop gearresteerd en zitten nog vast. soortgelijke plannen, een grote toeloop op de nieuwbouw op en rond het Emmaplein ont staan, dan is het niet uitgeslo ten dat ook meer winkeliers zich aan deze kant van de Schiedamse binnenstad willen vestigen. Bijvoorbeeld zou de Singel 2ijn oorspronkelijke functie als winkelstraat terug kunnen veroveren, als uitloper van een opnieuw kloppend stadshart. Hoe actueel het CDA-plan fei telijk is, valt misschien mor gen beter te schatten: dan pre senteert wethouder Chris Zij develd „een belangrijk plan voor de binnenstad", aldus ge- meentevoorlichter Theo Rey- man. Mogelijk is dan te toet sen, wat haalbaar is van de na volgende CDA-suggesties: C A zou kunnen verhui zen naar het Gat van Bolmers (de oostelijke doorbraak tussen Broersvela en Broersvest); de Hema zou kunnen ver huizen naar een plek tegen over deze C A toebedachte locatie, op het Emmaplein, te genover juwelier Van der Vlerk; een nieuw (Passage)thenter samen met de muziekschool op de huidige plaats van de Hema qua vormgeving lijkt het in de tekeningen van architec tenbureau Campman, Tenne- kes De Jong een soort Schiedamse Stopera; een bibliotheek met alle vor men van gemeentelijke dienst verlening langs de ruïne, tot aan het stadskantoor; een hotel met parkeergarage op de keerlus van tramlijn 4; een warenhuis aan de Vij- gensteeg, waar bedrijfsge- meenschap Schiemond was ge vestigd. Hoewel het zwaartepunt van de Schiedamse binnenstad door dit soort projecten zou komen te liggen op de route van de Grote Markt tot aan de Singelkerk, is het CDA niet bang dat de Hoogstraat hier door wegkwijnt. „Die straat blijft interessant genoeg", al dus Rosman. De suggestie, dat de Hoogstraat 'leegloopt' na eventuele verwezenlijking van de CDA-gedachte, omdat win keliers 'dan eerder kiezen voor een plaatsje in de buurt van de Lange Kerkstraat of het Em maplein, beantwoordt Rosman met de veronderstelling dat juist de 'grote omloop' erdoor wordt bevorderd. Het hele cir cuit Hoogstraat, Broersvest en Lange Kerkstraat wordt er volgens hem aantrekkelijker op. Over de toekomst van de Lan ge Kerkstraat is gisteren In het stadskantoor nog gesproken. Jan van de Waard, eigenaar van café 't Anker, was uitge nodigd met de gemeente te ko men praten over sloop van zijn café op nummer 40. Maar hij vertrok in de gedachte dat het nog wel een paar jaar kan du ren. Verder reageerde hij niet: „Ik ben de beste maatjes met de gemeente" en dat wil hij zo houden. Een bekende plek voor tiendui zenden Schiedammers: de hoek van Lange Kerkstraat en Kreupel- straat. Rechts is nog net het noodgebouw van de Hema te zien. Achter de fietser bevinden zich de zestiende eeuwse huisjes van het Buitenhofje van Belols, die met sloop bedreigd worden. Ook op het spel staat de gevei- wand langs de Lange Kerkstraat, waar naar verluidt aannemer Sla venburg de laatste tijd veel aan kopen heeft gedaan. Schiedam Construeer een transparantie over de ruïne, een. doorzichtig laagje waardoor de kas- teelresten nog meer zullen opvallen, en Schiedam heeft er weer een leuke plek voor een bistro bij. Het CDA, niet gespeend van ludieke oprispingen, heeft het idee alleen ver baal gedropt. Wijselijk be sloot men de suggestie niet schriftelijk op te nemen in de spraakmakende bin nenstadsnotitie, want dan zouden andere partijen er een makkie aan hebben om het hele rapport af te doen als een fopspeen van 't Masker. De CDA-notitie moest wel serieus blijven. Volgens burgemeester Scheeres is er zelfs eens het plan geweest om de ruïne te overkappen met een glazen kom. Kon het als aquarium dienst doen. Maar in de CDA-variant kun je er straks vis éten. Het 'aankleden' van de ruïne van het Huis van Math en esse spotje erop, watertje rondom maakt deel uit van de CDA-visie om extra trekpleisters te creëren in een toeristisch totaalpakket, waarin de^ presentatie van Schiedams historie van wezenlijk be lang is. „Ober, serveert u mij een vegetarische ruï neschotel". Politiek wil druk op de ketel houden Maassluis Tijens de ge meenteraadsvergadering van' de gemeente Maassluis zal vanavond tijdens een interpel latie worden gesproken over de verontreiniging van de grond In de drie woonwijken met het uiterst giftige dioxine. De interpellatie wordt gehou den op initiatief van de drie grote partijen in de raad. Ook zal een motie worden inge diend. Tijdens een extra vergadering van de commissie milieu gis teravond werd over de kwes tie door de verschillende par tijen van gedachten gewisseld. Vooral het feit, dat de bewo ners het nieuws van de nieu we verontreiniging niet via een bewonersbrief te horen hadden gekregen, is sommige leden van de raad in het ver keerde keelgat geschoten. „Maar dat is gewoon over macht geweest'aldus een woordvoerder van de gemeen te. „Het rapport is vrijgegeven door de inspectie voor de volksgezondheid en dan kan iedereen er vrij uit putten". De motie, die vanavond wordt ingediend, is ondertekend door PvdA, CDA, WD en D66. John Scheerstra (VVD): „De strekking van de motie mag duidelijk rijn: de sanering van de Verto-wijk moet naar voren worden gehaald, maar dat mag niet ten koste gaan van de sanering van de grond in de Noora-Nieuwelandse Polder-Zuid en de Steendïjk- polder. Ook moet worden vastgehouden aan het afgra ven tot een diepte van 1,75 meter en het isoleren van het diepe riool in de Steendijkpol- der. Als gemeente moeten we de druk op de ketel houden". Rotterdam „Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik bij een zaak als deze zou willen dat ik een ander beroep had". De Rotter damse ambtenarenrechter mr. A.D.M. Metzemaekers gaf met die woorden gis teren onverhuld aan, dat hij met de slepende con troverse tussen vijf perso neelsleden en de directie van het Schielandzieken huis flink in de maag zit Beide partijen staan al twee jaar als kemphanen tegenover elkaar met als oorspronkelijke inzet het gebrekkige functio neren van het waarnemend hoofd van de EHBO-afdeling, Steef Nieuwenbuyzen. Vijf da mes van de afdeling ventileer den hun misnoegen aan be stuur en directie, waarmee rij zich onbedoeld een hoop ellen de op de hals haalden. Gisteren diende alweer de derde rechtszaak. Dit keer ging het erom of EHBO'ster Carla van Genderen al dan niet terecht was 'herplaatst' naar de polikliniek. Een emo- De naturisten-bestuurders hoeven nu niet meer helemaal naar 's- Gravenzande om helemaal bloot in de natuur te mogen lopen; ook in de Lickebaert is nu plek. Vlaardingen/Maassluis Alle protesten uit calvinistisch Vlaar dingen ten spijt liggen de eerste naturisten reeds te zonnebaden in het oeverbos Lickebaert. De Vlaardingse gemeenteraad besloot ruim een half jaar geleden een gedeelte van het oeverbos vrij te maken voor naaktrecrea- tie, en ofschoon er aanvankelijk vele bezwaarschriften werden ingediend, bleef het nieuwe beleid verder ongewijzigd. Vlakbij De Groote Lucht, waar rioolwater wordt gezuiverd, ligt het ter rein waar gisteren twaalf naturisten hun héle lijf een tintje don kerder zagen worden, Er is zelfs een vereniging voor opgericht, Puur Natuur, en de bestuursleden hiervan waren er het eerste bij om zich van top tot teen aan de zonneënergie te onderwerpen pilsje bij de hand. Schiedam Met dieren kan Jeugdland het doorgaans goed vinden. Alleen honden vor men een uitzondering. Joop van Broekhoven en Riet Im merzeel zien de weken tussen 13 en 31 juli' daarom met lichte wanhoop tegemoet. Een klus als Jeugdland „zit toeh al te gen de topsport aan" aldus coördinator Van Broekhoven en als er dan ook nog op grote schaal poep geruimd moet worden... „Voordat we onze spullen op een speelveld of plein uitpak ken, moeten we altijd eerst scheppen En zelfs als de kin deren volop bezig zijn, heb je nog mensen die hun hond ko- Maassluis Herhaaldelijk is mevrouw J. Kouwenhoven- van der Lely de laatste dagen op straat aangesproken door wijkbewoners, die nu wel eens precies wilden weten hoe ge vaarlijk dioxine nu werkelijk is. „De mensen hebben natuurlijk angst, rijn bang, maar als je even met ze praat, dan kun je ze wel geruststellen. Direct ge vaar is er immers niet. De re acties zijn heel begrijpelijk. Het is niet niets, dat er dioxine in de grond gevonden is", al dus de voorzitster van de com missie bodemonderzoek Verto. Het nieuws is hard aangeko men in de Verto-wijk in Maas sluis. De bewoners werden in 1982 voor het eerst geconfron teerd met de bodemverontrei niging in hun wijk en wachten al jaren op een oplossing. Voor 1988 stond de sanering van de wijk op het programma, maar door het aantreffen van dioxi ne in de bodem, zal de sane ring vermoedelijk sneller plaatsvinden. „Al moet minister Nijpels daar wel een beslissing over ne men", aldus Kouwenhoven- van der Lely. „Alle instanties zijn het erover eens, dat het afgraven nu snel moet gebeu ren. Het liefst zien we dat de werkzaamheden na de bouw- vakantie beginnen". Het uiterst giftige, kankerver wekkende dioxine is in heel kleine hoeveelheden op ver schillende plaatsen in de wijk op 60 centimeter onder het maaiveld in de grond aange troffen. In vroeger jaren stond de touwfabriek Verto op het terrein, waar nu honderden woningen staan. De verontrei niging is vermoedelijk afkom stig van de fabriek. Ook in twee andere woonwij ken in Maassluis, de Noora- Nïeuwelandse Polder-Zuid en de Steendijkpolder, zijn heel kleine concentraties dioxine in de grond aangetroffen. Kou- wennoven: „De grond in de wijk zal, denken wij, nu wel tot 1,20 meter worden afgegra ven. Afgraven is echt de enige mogelijkheid. Dioxine is niet afbreekbaar, dus het spul moet snel de grond uit". De bewoners van de Verto- wijk hopen op een snelle op lossing. „We wachten immers al zo lang", maakt J. Kou wen - hoven-van der Lely duidelijk. „Steeds liepen de onderzoeken vertraging op. In 1982 werden de verontreinigingen voor het eerst geconstateerd, maar pas een jaar laten kwamen de on derzoeken op gang. Zeker ook omdat de gemeente Maassluis toen niet op tijd alle informa tie doorspeelde. Toen kregen we de opheffing van het open baar lichaam Rijnmond. Door alle reorganisaties bleef er een hoop werk liggen. Aan de pro- jectonderzoeken werd nog maar heel weinig tijd besteed, dus moesten wij ook weer lan ger wachten. Nee, het wordt nu echt tijd voor een beetje spoed". Hans van der Vlist (PvdA), ge deputeerde voor onder meer milieu, heeft gisteren ver klaard dat vermoedelijk na de bouwvakantie zal worden be gonnen met het schoonmaken van de verontreinigde grond. Vandaag praat verantwoorde lijk minister Ed Nijpels (VVD) met het provinciebestuur over de te nemen maatregelen. men uitlaten. Wat denk je dat ouders zeggen als hun dochter onder de hondepoep thuis komt? Jij mag voortaan niet meer meedoen Het is het enige negatieve ge luid bij de presentatie van het Jeugdland-programma. Met Riet Immerzeel aan zijn zijde is Van Broekhoven erin ge slaagd ook de2e zomer weer drie volle weken pret te ver zinnen. „De kinderen kijken er reikhalzend naar uit", weet wethouder Luub Hafkamp, die maandag om klokslag elf uur op het Stadserf het startsein geeft voor het spektakel. Voor de Jeugdland-ploeg is even uitblazen er niet bij. De pakweg 25 medewerkers, die het circus draaiende houden, gaan zware tijden tegemoet. De ervaring leert dat er voort durend geïmproviseerd moet worden. Want hoe zorgvuldig het draaiboek ook is opgesteld, er gaat altijd wel iets fout. Bo vendien bevat het team bege leiders dit jaar veel vers bloed. Het merendeel is te vergelij ken met recruten zonder fron tervaring. Hard is er de afgelopen maan den gewerkt om alle rekwisie ten tijdig klaar te krijgen. De pronkstukken staan op de ka mer van de jeugdconsulent m gemeentekantoor 's-Grave- land: een ware menagerie aan pluche beesten. Die olifanten, pauwen, tijgers en slangen zijn bestemd voor het Indïa-spel waarmee Jeugdland dit keer besluit. „Het was best nog moeilijk, een spel voor de slotdag te be denken", vertelt Van Broek hoven. Dat India het lieve- lingsland van de bereisde kin dervriend het thema zou worden, stond al langer vast. Maar; „Met Indiase goden viel niets te doen, dat ligt te gevoe lig, Met tempels idem. Dus zijn het dieren geworden. Daar doe je geen kwaad mee". tionele collega van de door overspannenheid afwezige me vrouw Van Genderen hekelde het gedrag van de directie, die met de overplaatsing van de vijf naar verschillende gele dingen binnen het ziekenhuis een verdeel-en-heers-politiek zou hebben gevoerd. Mr. Metzemaekers gaf haar volmondig toe, dat directeur Terpstra 'legio fouten' heeft gemaakt. „Ik begrijp uw vroe de, maar helaas voor u zijn die nu niet aan de orde," meende de rechter. „Het gaat uitslui tend over de herplaatsing". Of de gedwongen overplaat sing binnen de kaders van de ambtenarenwet is gebleven, is een zaak waarover mr. Metze maekers nog deze week schrif telijk uitspraak doet. Advocate mevrouw Vijlbrief somde een trits redenen op, waarom de maatregel volgens haar moet worden teruggedraaid. Zo zou mevrouw Van Genderen voor af niet zijn gehoord en is voor bijgegaan aan het eensluidend oordeel van de patiëntenbelan genvereniging Schiedam en de inspectie van de volksgezond heid over het gebrekkig func tioneren van het waarnemend hoofd. „Brieven bleven stee vast onbeantwoord, de directie heeft de overplaatsing niet ge motiveerd en de overplaatsing is niet in het belang van het ziekenhuis". Dat alles was voor haar voldoende reden om de ambtenarenrechter te vra gen de overplaatsing ongedaan te maken. „Als", sprak zij waarschu wend, „iemand op deze vage gronden kan worden gedegra deerd in functie, staat het hele personeelsbeleid m het zieken huis op losse schroeven. Dan kan iedereen zomaar worden overgeplaatst en dat terwijl de wet wel degelijk allerlei be schermingen biedt aan de werknemer". Namens het Schielandzieken huis zag mr. Felix het 180 gra den anders. „Er is geen sprake van degradatie. Bovendien: de directie heeft mevrouw Van Genderen willen boren, maar zij weigerde en zij heeft ook geweigerd een meaisch onder zoek te ondergaan". Van doorslagggevende beteke nis voor de öchieland-dïrectie was de informatie, dat de vijf vrouwen niet meer onder het waarnemend hoofd wilden werken, „Door hun collectieve ziekmelding was er sprake van een onaanvaardbare situa tie op de afdeling. De EHBO moest bemand worden en zij wilden niet meer onder hem werken. Die twee gegevens maakten overplaatsing lo gisch". De dames gaven de affaire on verwacht een nieuwe wending door te verklaren dat zii terug willen naar de EHBO-afde ling, desnoods onder dezelfde baas. Schiedam John, een 7-jarige jongen uit de Gorzen, heeft een spelletje voetbal op de stoep van de Nieuwe Maas straat duur moeten bekopen. Zonder uit te kijken holde de iongen achter de bal aan, toen hij die iets te ver van zich af schoot. Een automobilist zag de jongen plotseling voor zijn wagen opduiken. De auto schepte de voetballer, die met een gebroken been na?; het "ziekenhuis werd gebracht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1