Patiëntenclub kwaad op directie Schieland 1 Accentverschuiving bij kinderopvang Protestborden uit weiland gestolen Sanering Verto-wijk begint in september Ruzie om gratis parkeren bij Afrol en Sclaavenburgh VUABDINGSIASBIA0 SCHf OAMSCHf COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Veertigste kampweek 'Verwerpelijk hoe directie optreedt richting patiënten9 Hafkamp kapittelt patiënten vereniging Van alle markten thuis Huwelijk voortaan met muziek Vlaardingen koopt kunst Kijkmiddag Bankovervaller 'leeg persoon' WOENSDAG 8 JULI 1987 jjg°rate rMaaie: Brede Havens, 3131 BC Po... 1M, 3130 AC yissHHIjyn. 010-«M»a. 43K0M. 43M5S7 - wrUeflMllK mSSM Actiegroep laat zich niet intimideren Maassluis „Een laffe cJaad". Zo omschrijft Her man Sizoo, woordvoerder van de actiegroep Behoud Lickebaert, het weghalen en vernielen door onbe kende vandalen van de protestborden, die langs rijksweg 20 tussen Maas sluis en Vlaardingen in het weiland waren ge plaatst Gistermorgen werd door leden, van de actiegroep ontdekt dat de borden, met afbeeldingen van grazende en loeiende koeien en teksten als 'Blan- kenburgtrace Nee', waren ver dwenen. Herman Sizoo heeft inmiddels aangifte gedaan bij de politie van Maassluis. „Uit alles blijkt dat het een zeer goed voorbereide actie is geweest Het prikkeldraad was keurig weggeknipt Uit de spo ren blijkt dat meerdere men- sen'aan het werk zijn geweest. Het is absoluut geen vandalis me, daarvoor is het te netjes gedaan. Als het pure verniel zucht was geweest, hadden we de borden wel kapot in .de sloot aangetroffen. De borden, toch niet gering van afmeting, zijn echter spoorloos verdwe nen. Slechts één stuk is in een slootje aangetroffen". Herman Sizoo zou graag in contact komen met de mensen die de daad cp hun geweten hebben. „Deze vorm van actie voeren is zo zinloos, zo dom. Het is nu al de tweede keer dat we geconfronteerd worden met mensen die vernielingen aanbrengen. Als de mensen met ons willen praten kan dat altijd. Ook al ben je voorstan der van de tunnel, dan nog kun je met ons overleggen". De actiegroep Behoud Licke^ baert verzet 2ieh tegen de aan leg van de Blankenburgtun nel. Het natuurgebied Licke baert, dat een recreatieve be stemming heeft, zal door de aanleg worden aangetast, vre zen de tegenstanders. Het bedrijfsleven en de ge meentebesturen aan de over kant van de Waterweg, zijn felle voorstanders van de aan leg van de tunnel. De filepro blemen in het Rijnmondgebied zouden daarmee tot het verle den behoren, zo is de mening van de voorstanders. „Maar nog nooit hebben de voorstanders van de tunnel contact met ons gezocht", stelt een geïrriteerde Herman Si zoo. „Wat heeft het nu voor zin om vernielingen aan te brengen. Onze actie gaat toch wel door. Duizenden mensen hebben inmiddels getekend te gen de aanleg van de tunnel". De actiegroep laat het er niet bij zitten. Herman Sizoo: „Wij gaan door, we laten ons niet afschrikken door kwajongens streken. Het is bijna wel zeker dat we nieuwe borden gaan. plaatsen langs de rijksweg. Wij' laten ons niet intimideren". Schiedam De CJV Schie dam belegt dit jaar alweer voor de veertigste keer zomer kampen in Leusden, in de bos rijke omgeving tussen Amers foort en Doom. Scbiedamse jongeren van 7 tot 15 jaar kun nen daar van 15 tot en met 221 augustus terecht De jongeren worden in drie leeftijdsgroe pen opgesplitst. Evenals voor gaande jaren wordt er veel aan sport en spel gedaan. Voor de wat ouderen tot 20 jaar wordt in de bossen bij Nun- speet een vakantiekamp ge houden. Schiedam Unaniem vindt het bestuur van de patïën- tenbelangenvereniging Schiedam (PBVS) dat dé direc tie van het Schielandziekenhuïs de vereniging aan het lijntje houdt. „Wij worden niet serieus genomen. Het is volstrekt verwerpelijk hoe dé directie optreedt zowel richting patiënten als PBVS", aldus een bestuurslid. De notulen, die de patiën tenvereniging heeft ge maakt van het laatstge houden overleg met de Schieland-directie (op 1 juli), besluiten met de op merking: „Wij betreuren het dat op onze goedbe doelde inbreng geen res pons komt". Voorzitter Jan van Ewijk zag zich vervolgens genoodzaakt hiervan verslag te doen op de openbare bestuursver- gaderïng. Het bestuur heeft de indruk, dat de hoofdschuldige in het di rectieteam van Schieland, bestaande uit C. de Prei- Schop, ir. K.G.W. Peters en H.F.P. Terpstra, laatst genoemde is, Men ervaart hem als arrogant. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp is het volstrekt on eens met de kritiek op de ves tigingscommissie voor huisart sen. De patiëntenbelangenver eniging Schiedam, die sommi ge commissieleden een regen tenmentaliteit heeft verweten, kletst volgens Hafkamp maar wat. Dat de commissie onde mocratisch is, verwijst de wet houder eveneens naar het land der fabelen. In het jongste nummer van het mededelingenblad van de VVD geeft de liberale wethou der de patiëntenvereniging lik op stuk. Het verzet tegen be sloten vergaderingen is vol gens Hafkamp die voorzit ter is van de commissie vol komen 'onterecht. „Als een huisarts zich in Schiedam wil vestigen, is dat een persoonlij ke aanvraag waarover je niet in het openbaar mag praten", vindt Hafkamp. Inspraak over "de gezondheids zorg en verantwoordelijkheid om over persoonlijke zaken te praten zijn twee aparte dingen, benadrukt de wethouder. An ders moet de patiëntenvereni ging maar erkennen dat zij haar taak niet aan kan, sugge reert Hafkamp. In Schiedam en Vlaardingen Schiedam/Vlaardingen Stadsbeiaardier Addie de Jong vindt het maar vreemd, dat er bij zo'n vrolijke gebeurtenis als een .huwelijksvoltrekking nooit muziek wordt ge speeld- De klokkenist wil daar tegen een kleine vergoeding wel veran dering ïn brengen. Hij heeft bij de gemeentebe sturen van Vlaardingen en Schiedam een verzoek in gediend om bij trouwpar tijen heldere carillon klan ken te mogen verzorgen. Zolang De Jongs spel het huwelijk niet verstoort, hebben de gemeenten daar, als eigenaren van de klokketorens, geen be zwaar tege - Bruidsparen, die prijs stellen op een klassiek of populair wijsje, kunnen dat dus straks bij Addie de Jong bestellen. „Ik speel alles, als 't maar melodieus is", verzekert de beiaardier, die voor een huwelijksconcert ongeveer honderd gulden in reke ning gaat brengen. De Jong heeft het idee overgenomen van de ge meente Delft, waar de stadsklokkenist al jaren deuntjes over zojuist ge trouwde stelletjes uit strooit. Een passender mu zikale omlijsting is niet denkbaar, vindt De Jong: „Hoewel ik het één keer heb meegemaakt, dat een bruidspaar een draaiorgel meenam naar het stad huis". Leraren moeten van alle mark ten thuis zijn. Dat geldi zeker voor leraren van de Sauerschool, die gisteren tijdens een leest avond in De Rank enkele 'bijbaantjes' had den. Zij moesten naast leerlingen optreden als acteurs in de musi cal 'Spoken op griezelstein', ter wijl ze even later in een popgroep aan de bak kwamen. Maar ze deden het niet voor niets. De Rank puilde uit met kinderen, leraren, oud-leerlingen en ouders, die ailemaai op feestelijke wijze het schooljaar wilden uitluiden. En passant werd ook afscheid ge nomen van twee leerkrachten, die een baan op een andere school hebben aanvaard. "s Middags hadden de kleuters en leerlingen van de laagste klassen ai naar de musical gekeken, om dat de schoolleiding in de veron derstelling verkeerde dat de kleintjes vroeg naar bed zouden moeten. Dat bleek een misreke ning, want toen het feestgedruis na middernacht op zijn einde liep, stiefelden ook de allerkleinsten nog vrolijk door het wijkgebouw. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft haar kunst bezit met drie kunstwerken van Vlaardingers uitgebreid. Op advies van de commissie kunstaankopen zijn een aqua rel van Dik Kats en twee fo to's van Ary Wapenaar aange schaft. De werken waren in juni respectievelijk te zien op de exposities 'Vlaardingers to nen Vlaardingen'_en 'Vlaar dingers tonen muziek'. Vlaardingen Volgende week donderdag houdt de Vlaardingse politie weer een fietskijkmiddag. Mensen die de afgelopen maanden aangif te hebben gedaan van diefstal van hun fiets, kunnen tussen twee en vier langs komen om te kijken of hun voertuig is te rug gevonden. Maassluis In september wordt begonnen met het af graven van de met lichte con centraties dioxine verontrei nigde grond in de Verto-wijk in Maassluis. Dat is na overleg tussen minister Ed Nijpels (VVD) en gedeputeerde Hans van der Vlist (PvdA) besloten. De sanering gaat 13 miljoen gulden kosten. De gemeente Maassluis moet daarvan tien procent, ofwel 1,3 miljoen, be talen. Gisteravond hielden de poli tieke partijen in de gemeente raad een gezamenlijke inter pellatie over de Verto-wijk. Woordvoerder Pieter Hoogen- raad ("PvdA) maakte duidelijk dat er sprake is van een ernsti ge situatie: „Bij de Verto wordt de gestelde norm overschre den. Uitdrukkelijk moet hier bij wel de kanttekening wor den gemaakt dat het onder zoeksrapport conclusies trekt naar de huidige stand van de wetenschap. We hopen maar dat de normen aan de veilige kant zitten". In een ook door alle partijen ingediende motie werd ge vraagd om de sanering ver sneld plaats te doen vinden, zonder dat dit gevolgen heeft voor andere gifiocaties als de Noord-Nieuwelandse Polder- Zuid en de Steendïjkpolder. Ook moet de saneringsmetho diek van de Steendijkpolder gehandhaafd blijven. Dat houdt in: afgraven tot 1.75 m en het diepe riool isoleren. De motie werd zonder stemming aangenomen. Het is niet nodig direct maat regelen te treffen voor de sa nering van de NNPZ en de Steendijkpolder. Voor de Ver to-wijk wordt in augustus een werkplan opgesteld. Het afgra ven van de grond tot een diep te van 1.20 meter begint in september. Het gif zit zowel in de tuinen als in de kruipruim ten onder de woningen. Nog niet duidelijk is of de bewo ners tijdens de schoonmaako- peratie in de wijk kunnen blij ven. De komende sanering heeft al leen betrekking op de met dioxine verontreinigde grond. De rest van de wijk, waar al eerder chloorfenolen en mine rale oliën werden aangetrof fen, komt volgend jaar aan de beurt. De Verto-wijk werd twaalf jaar geleden gebouwd op het terrein van de voorma lige touwfabriek. Volgens de provincie levert de dioxine-verontreiniging geen gevaar op voor de gezondheid, maar de inspectie voor de volksgezondheid heeft de be woners toch aangeraden con tact met de grond te vermijden en zich ook niet in de krui- pruimtes te begeven. Minister Nijpels heeft inmid dels besloten een commissie in te stellen die moet onderzoe ken op welke manier de Steendijkpolder gesaneerd kan worden. In die commissie zit ten vertegenwoordigers van het ministerie, de provincie, de inspectie voor de volksge zondheid en de gemeente Maassluis. Vlaardingen Komende ja ren staai het beleid voor kin deropvang in Vlaardingen in het teken van accentver schuivingen. Halve- en hele dagopvang krijgt meer aan dacht in de vorm van capaci teitsuitbreiding in de West- wijk (Harlekijn) en een nieu we voorziening In Holy. Van wege dé beperkte financiële middelen zal dat automatisch ten koste gaan van de peutei- speelzalen. Het aantal plaat sen neemt af en er moet een betere spreiding over de stad komen. Tot die conclusies komt een ambtelijke werkgroep in een notitie over kinderopvang. De nota bepaalt zich verder vooral tot het poneren van problemen, waarvoor slechts zelden een oplossing wordt aangereikt. De lijst van 'te onderzoeken mogelijkheden' is dan ook beduidend groter dan de opsomming concrete maatregelen, Zo moet er onderzoek komen naar de behoefte aan de di verse vormen van kinderop vang. Het college van B en W wil verder uitgedokterd zien wat de financiële gevol gen zijn, als er één salarisre geling voor alle professionele werkers komt. De behoefte om aan de ongelijke, betaling van dit moment e<n einde te maken is er, maar het college doet er nog geen principe- uitspraak over. Hetzelfde geldt voor een systeem van een inkomensafhankelijke ouderbijdrage. Ook daarvan moeten de voors en tegens worden doorgelicht. Volgend voorjaar hoopt het college knopen door te hakken. De inventarisatie leert het college ook, dat er in de kin deropvang nog steeds vaak 'nee' moet worden verkocht. Dat blijkt uit de soms aan zienlijke wachtlijsten. Van daar nog twee onderzoeken: naar de mogelijkheid peuter speelzalen in de schoolvakan ties meer open te houden en om binnen het jeugdbeleid voor opvang in de vakanties en na schooltijd te zorgen. De wildgroei in het kinde- ropvangwerk heeft nog een ander probleem aan het licht gebracht. Er wordt een beleid gevoerd dat tamelijk moeilijk op dat van een collega-instel ling kan worden afgestemd. Daarom streeft het gemeen tebestuur naar één grote Vlaardingse stichting voor kinderopvang. D66 had daar op in november vorig jaar in een motie al aangedrongen. Ondanks de nadrukkelijke behoefte veranderingen door te voeren, maakt het Vlaar dingse 'stadhuis' weinig haast. Den Haag De Haagse recht bank heeft een 42-jarige Vlaardinger veroordeeld tot twee jaar en vier maanden ge vangenisstraf wegens het ple gen van twee bankovervallen. De man kreeg naast deze on voorwaardelijke straf acht maanden voorwaardelijk op- De Vlaardinger had een bank in Leiden en een bank in Voorburg overvallen. Volgens een psychiatrisch rapport deed hij dat, omdat hij „in wezen een leeg persoon is, die met een gesuggereerde wereld de leemte probeert op te vullen met immer herhaalde oplich ting". Aan dat verschijnsel moet de Vlaardinger na 2ijn vrijlating met hulp van de psychiater gaan werken. De notulen bevatten steeds te rugkerende kritiek. „De dir heeft dus niets gedaan", is een standaardzin, waarbij de 'dir' slaat op directeur 'Terpstra. Een variant op die zin: „Als de dir wat gedaan heeft, sorteert dat geen effect". Ook is er kri tiek op het toezicht dat de di rectie uitoefent: „In SZ (Schie- Iandziekenhuis) doet men maar zonder dat de dir op de hoogte is". De PBVS, die al jaren tracht de belangen te behartigen van patiënten, heeft herhaaldelijk gesproken niet de directie van het Schiedamse ziekenhuis, maar loopt bepaald niet over van bewondering integen deel. Oude klachten keren tel kens terug. Zo ergert de vere niging zich aan het feit, dat in tieme gesprekken in de poli kliniek door iedereen afgeluis terd kunnen worden, omdat goede geluidswering ont breekt. Dat zou bekeken wor den, maar de PBVS conclu deert: „Niets gedaan en uit stel". „Duidelijk niets eraan ge daan", staat ook bij de klacht over het feit, dat Schieland in tegenstelling tot Dijkzigt en Daniël den Hoed in een geval een specialist een soort mono poliepositie gunt en niet naar andere specialisten verwijst Een andere specialist heeft :fljn cliënten op briefpapier van het Schielandziekenhuïs laten we ten, dat zij voortaan contant geld moeten meenemen en vooraf moeten afrekenen, om dat zij anders niet geholpen worden. De directie dacht dat de brief herroepen was, maar de PBVS heeft daar niets van gemerkt. Voorts heeft de PBVS nu ai voor de vierde maal duidelijk moeten maken, dat een betere klachtenprocedure is vereist. Eén man eist genoegdoening, omdat hij voor een operatie vijftien maanden aan het lijn tje werd gehouden en uitein delijk maar naar Utrecht is ge gaan om zich te laten opere ren. Deze patiënt zal de in spectie voor de volksgezond heid inschakelen. Df. PBVS is van nog een dergelijk geval op de hoogte. Ook is geconsta teerd, dat iemand, die een li chaamsdeel gebroken had, werd weggestuurd bij de EHBO „zonder hulp en accep tabel onderzoek". In de notu len staat: „Terpstra was al op de hoogte, maar lag er duide lijk niet wakker van". De directie had vanochtend geen tijd commentaar te leve ren. Vlaardingen Bewoners van het Sclaavenburgh en de nieuwbouw aan de Afrol ma ken weinig kans op een gratis parkeervergunning. De ge meente vindt hun situatie niet vergelijkbaar met die van an dere centrumbewoners, die wel hun auto met een spe ciaal vignet op de voorruit kosteloos op straat mogen stal len. Dat blijkt uit een nota, die morgenavond wordt bespro ken tijdens een extra vergade ring van de raadscommissie voor verkeer en vervoer. Het college van B en W kan de twee groepen bewoners net zo behandelen als de rest van de binnenstad, maar is dat juri disch niet verplicht, In beide gevallen geven finan ciële belangen de doorslag. Pa trimoniums woningen, eige naar van de Afrol-wonlngen, heeft met de BV Parkeergara ge Vlaardingen een contract gesloten. Daarin verplicht de woningbouwvereniging zich 63 parkeerplaatsen te huren. Mogen de bewoners op straat parkeren, dan betekent dat voor de toch al niet flore rende garage een verlies post van 43.000 gulden per jaar. Aan het Sclaavenburgh zijn andere belangen in het spel.. Krijgt die buurt ontheffing,' dan is het hek van de dam. Dan zullen ook de bewoners van de toekomstige nieuw bouw op het Weeshuisplein gratis willen parkeren. Zo'n ontwikkeling zou funest zijn voor het tot dusverre met gro te moeite doorgevoerde par keerbeleid. Tijdens de discussie zal het er morgen ongetwijfeld weer heet, aan toegaan. Diverse raadsleden vinden het allesbe halve In de haak, dat huurders aan de Afrol min of meer wor den gedwongen voor ruim 56 gulden per maand hun auto in de parkeergarage te zetten. Dat aan het Sclaavenburgh een zelfde toestand is ontstaan, kan in hun ogen al evenmin door de beugel. Vroeger kon gratis op het Weeshuisplein worden geparkeerd, nu staat daar een parkeerautomaat. De gemeenschappelijke garage onder de woningen kan alleen tegen betaling worden ge-> bruikt. En volgens de parkeer- verordening valt het Sclaa venburgh buiten de zogenaam de 'belanghebbendenregelïng', die recht geeft op het begeerde groene vignet. Noodgedwongen stallen bewo ners van het Sclaavenburgh hun auto tegenwoordig aan de overkant van de dijk, langs de Mozartlaan. Velen vinden dat verkieslijker dan een plaatsje huren in de garage, waarvoor tamelijk diep in de portemon nee moet worden getast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1