iiniRouM 21 aren van monument zij n geteld... m m GEGETEN EN GEDRONKEN Sans Rivale mSmmm KEIZERSHOF: 'IfÉO^ÉuifSBLAD' ROTTERDAMS NIEUWSBLAD OP UW VAKANTIEADRES PRETTIGE VAKANTIE VAKANTIEBON A B D Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 11 juli 1987 Rotterdam telt meer dan honderd buurten. Bekende, maar ook verborgen plekjes, soms niet groter dan een straatje. Oude en nieuwe huizen, de historie, de win kels en de buurtbewoners. Even 'buurten' in Rotter dam. Eenr'; oude boerderij in Ommoord. Een verzakt bordes, haveloze dakran den en raamkozijnen, ver rotte^ luiken en gedeelte lijk 'ingestorte schuren. Het smeedijzeren^ toe gangshek is verroest en de laatste keer dat het hek achter een boerekar knar send' in het slot viel, da teert van jaren terug. Het bord" aan de gevel, met de naam 'Keizershof', is scheefgezakt. De boerderij staat gedeeltelijk verscholen achter struiken en kolossale bomen, maar ademt ondanks de bouwvallige staat nog steeds de sfeer uit van vroeger, toen het nog een statige hofstede was, gebouwd in de tweede helft van de_vori ge eeuw, de jaren waarin de omringende polders werden drooggemalen. Was de boerderij toen nog vol op in""bedrijf, nu herinnert nog slechts de naam 'Keizershof' er aan betere tijden. De vroe gere hofstede, waarnaar de omringende buurt werd ge noemd, op steenworp afstand van het in 1981 geopende ge lijknamige restaurant, lijkt ge doemd te verdwijnen. Tien jaar geleden, toen er op het stuk grond tussen Om- moordse Veld (in de 'buurt Witsenburgh), de Bergse Lin ker Rottekade en de als een haarspeld om de buurt krom mende President Wilsonweg, nog geen woningen stonden, was de toenmalige raadscom missie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Openbare Werken nog van mening dat de boer derij 'Keizershof behouden moest blijven. Toen werd de 'Keizershof' nog een 'monu ment' genoemd, een overblijfs el uit het vroegere Ommoord, waard om te behouden... Realistisch Maar dat was tien jaar gele den, want nu zegt Eric Pot, be^ leidsmedewerker Ruimtelijke Ordening van de deelgemeen te Prins Alexander, erover: ,,Dat was wél in 1976. Het is realistisch om er nu van uit te gaan dat de boerderij, die ei gendom is van de gemeente, tegen de vlakte gaat. Het ding stort bijna in elkaar en restau ratie lijkt uitgesloten. Louter uit financiële overwegingen. Bovendien is het geen écht monument". Maar de beleidsmedewerker zegt óók: „Volgens het bestem mingsplan is de grond waarop de boerderij staat, bestemd voor bijzondere doeleinden in de sociaal culturele sfeer. Het karakter dient er te worden gehandhaafd, zo mogelijk met behoud van de boerderij plus boomgaard. Maar de situatie van dit moment is, dat er mo- felijk tóch woningen zullen omen..." De huidige bewoners van de vervallen boerderij gaan er vanuit dat de ooit zo trotse hofstede wordt gesloopt, „Er is al besloten dat bepaalde din gen van de boerderij naar een museum zullen gaan", zegt de Wandelen in de omgeving. De een eeuw oude boerden Keizershof, waarnaar de buurt is genoemd. Bruggetjes en water. Spelen in de tuin. Ruimte om te spelen. huishoudster van de huidige bewoner Pauwel. Ze werkt er al een kwart eeuw en heeft de onteigening van nabij meegemaakt. „Dat is nu 23 jaar geleden, maar sinds dien heeft de gemeente niets meer aan de boerderij gedaan. Ze wachten gewoon tot de hui dige bewoner er niet meer is, om dan gelijk de hele boel te gen de grond te kunnen gooi en. Jammer, want de boerderij Landelijke laantjes. is zo'n honderd jaar oud en zou, hier in de omgeving, ei genlijk een mooi museum kunnen zijn. Er komen nu al genoeg mensen naar kijken. Zo ver zal het echter nooit ko men. Men heeft ons vaak ge noegd gezegd dat alles tegen de grond gaat..." 'Monument' Vanaf dat moment zal Kei zershof nog slechts een buurt zijn in Ommoord, genoemd naar een verdwenen hofstede. Zoals de namen van de omrin gende buurten er herinneien aan aan oude geslachten en boerderijen, daterend uit de tijd dat het gebied nog be stuurd werd door ingelanden en poldermeesters. Zo beke ken is het uniek dat de boer derij Keizershof nog steeds be staat en als een soort 'monu ment' van vroeger in de ge lijknamige buurt aanwezig is. Decor van hoge flats. De buurt Keizershof zelf is overigens pas acht jaar oud. Een buurt met straten en woonerven, verdeeld in een 'bessenbuurt' en een 'heide- buurt', Met handhaving van de oude kavelsloten verrees een sfeervol buurtie op steen worp afstand van het riviertje de Rotte. Wonen tussen wei landen met koeien en uitge strekte polders, tegen het de cor van het 'oude' Ommoord, Zo zegt een van de bewoners, Wieden van onkruid. de heer Braams van de Rots- heide: „Vooral in de buitenwij ken van Ommoord is het schitterend wonen. Veel men sen weten niet hoe mooi het hier wel is. Men denkt bij het horen van de naam Ommoord nog aan hoge flats. Het is het image van Ommoord, date rend uit de tijd datje nog een premie kreeg als je er wilde gaan wonen. Overigens kleeft er aan het wonen in een bui tenwijk ook een nadeel: Er is geen centrum met een kerk en winkels. Maar daar staat te genover dat je hier eigenlijk buiten woont'Hij wijst in het richting van het water langs de woningen: „Die knotwilgen zijn net geknot, dat gebeurt om de twee jaar, maar anders zou het hier nóg mooier zijn. En even verderop staat nog een boerderij. Schitterend toch, zo'n prachtige omgeving, in Rotterdam..." ADRES: 's Gravelandseweg 622,3119 NA Schiedam. TELEFOON: 010-4736084/4735501 INTERIEUR: Modern, licht, ruim. CAPACITEITOngeveer zeventig personen. Er is een bar. PRIJZEN: Koude voorgerechten (zes): van 17.50 tot 25; war me voorgerechten (viermaal op de kaart): van ƒ19.50 tot 35; vijf soepen van 8 tot 10; zeven hoofdgerechten met vis van ƒ32.50 tot 35; acht hoofdgerechten met vlees van ƒ32.50 tot 45 en een keur aan nagerechten. MENU: Twee menu's, van 52.50 (vier gangen) en 75 (zes gan gen). ONZE BESTELLING: halve gesauteerde kreeft, gesauteerde gamba's met basilicumsaus, ossehaas met rodewijnsaus en ge grilde wilde zalm met zuringsaus. BIJZONDERHEDEN: Zondag gesloten. door JOEP HAZEE Laatst sprak ik een bur gemeester van een Gel derse plattelandsge meente met ongeveer dertigduizend inwoners. Ik beklaagde me bij de man die bekend staat als een kenner van het goede leven, diegraag een harinkje verschalkt of (in het seizoen) een portie verse asperges naar binnen werkt over het totaal ontbre ken van redelijke eetmo- gelijkheden in zijn ge meente. Met enige droef heid in zijn stem moest hij me gelijk geven: voor zijn genoeglijke uitjes moc .t hij altijd naar een buurgemeente, als hij za kelijk met lieden moest lunchen (dat doet een burgemeester nu een maal altijd in zijn eigen plaats), was hij aangewe zen op matige restau rants. Hij onthulde me dat hij vanaf de dag van zijn benoeming op zoek is naar een horecaman of -vrouw met enige durf, die in zijn gemeente een goed restaurant wil be ginnen. Vergeefs tot op heden, moest hij er triest aan toevoegen. Deze burgemeester moet knap jaloers zijn op zijn col lega Reinier Scheeres van Schiedam. Niet alleen om dat Schiedam een echte stad is, maar vooral omdat Schiedam zich steeds meer begint te profileren als een mekka voor de fijnproever. In de competitiestanden van Gegeten en Gedronken van de afgelopen jaren ko men we in- de top steevast Schiedamse etablissemen ten tegen: de winnaar van het vorig jaar ('t Oude Raedthuis in Kethel), de nummer vier van het jaar ervoor (Het Land van Be lofte, in de kelders van het stedelijk museum), maar ook zaken als Hosman Frè- res en het nog jonge bedrijf De Dubbele Adelaar beho ren tot de regionale toppers. En dan schrijf ik hier niet over de zaken die ook faam genieten, maar die in deze rubriek (nog?) niet aan de orde kwamen. Schiedam afficheert ook als een plaats waar ht' i.ai- re hart op de juiste piek zit. En na ons bezoek aan Sans Rivale werd dat weer eens duidelijk bevestigd. Sans Rivale is een beleve nis. Niet alleen door de schitterende inrichting van dit moderne huis, door de ontspannen sfeer die er heerst (in de verte is Frank Sinatra hoorbaar) of door de zeer prettige bediening door jonge, hard werkende mensen. Vooral ook door een keuken, die getuigt van vakkennis, van durf en van bewust omgaan met ingre diënten. De kaart verraadt dat al: gevarieerd met klas se. Naast de wat plichtmati ge nummers ook gewaagde creaties, waarvan wij er twee als voorgerecht zou den bestellen. Uitgebreide vis- en vleesmogelijkheden, van tong tot zeeduivel, van kalfslever en varkenshaas tot zwezerik en lamsvlees. Het is bij zo'n keuze moei lijk nee te zeggen tegen ge rechten (alles wat je niet bestelt gaat immers aan je neus voorbij), en bij wjjze van uitzondering kozen we daarom eens hele dure voorgerechten. Maar let wel: zoals de prijsindicaties in het begeleidend kadertje al aangeven, kan het alle maal veel goedkoper, met een soepje en een hoofdge recht kun je in Sans Rivale voor minder dan veertig gulden per persoon terecht (exclusief de drank). We begonnen met gerech ten die je niet overal op de kaart tegenkomt: de gesau teerde kreeft, licht gebak ken stukjes kreeft, in de ge pocheerde halve kreeft ge groepeerd, samen met heer lijke verse groenten on der meer zeekraal, haricots verts, schijfjes radijs smaakte als zeer zuidelijke lekkernij. Katrijn nam de krokant ge bakken gamba's (grote gar nalen) met basislicumsaus - een mooi ingetrokken, met tomaat bereide saus, waarin een -vleug van knoflook merkbaar was. Gereedschappen .Het eten ervan is al aardig door de speciale gereed schappen die je erbij krijgt, als tangen en 'pennen' en het bakje lauw water met citroen, waarin je je handen kunt reinigen. In het bui tenland krijg je vaak een grote, kleurrijke servet voorgebonden voor het eten van kreeft, maar zoveel show maakten ze er bij Sans Rivale net niet van. Mijn hoofdgerecht, filet de boeuf, met rode wijnsaus, in tranches gesneden, had jammergenoeg iets te lang in de pan gelegen. Was daardoor niet helemaal rood van binnen, hoewel ik daar zeer uitdrukkelijk om had gevraagd. De met sjalo tjes, merg en rode wijn be reidde saus was perfect. Op een apart bordje werden er onder meer peulen, venkel, snijboontjes en enkele ge bakken aardappeltjes geser veerd. De gegrilde zalm van Ka trijn was bedekt met een heerlijk korstje en toch 2eer sappig. De zuringsaus was wat aan de magere kant: het was meer een lichtge- bonden vissaus (met eieren en room afgemaakt), waar in een nauwelijks te proe ven vleugje zuring was 'verstopt'. Zuringsaus mag best een beetje zuur zijn! Ook zij had een 'bijbordje' met verse groenten (enkele worteltjes, bloemkool, snij boontjes) en gekookte aard appeltjes. De witte en rode huiswijn (gedeclasseerde Beaujolais) was prima. De koffie, voor zien van lekkers, eveneens. De rekening kon gezien de prijsstelling en onze keus niet echt laag blijven (honderdvijftig gulden), maar het k&n goedkoper. Hoewel de porties niet gi gantisch waren en we op detailpunten gematigde kri tiek hebben moeten uiten, is Sans Rivale eén beleve nis, die het verdient boven in de ranglijst van Gegeten en Gedronken terecht te komen. De Punten Voorgerecht - 9 (telt dubbel: 18); hoofdgerecht - 8.5 (telt dubbel: 17); Bediening - 8.5; wijn - 8; koffie - 8; prijs/kwa liteit - 7.5; sfeer - 9 (telt dub bel: 18). Totaal: 85 punten, dus voor Sans Rivale een 8.5, goed voor de eerste plaats! De stand Sans Rivale (Schiedam)8.5 De Ur.ie (Rotterdam)..-...,..................8.4 Plan-C* (Rotterdam)....8.3 De Dorsvlegel (Capelle a.d. IJssel)..8.3 Scandia(Rotterdam).„.„........M„......-„-............-.......M.-.—.7.7 Da Dubbele Adelaar (Schiedam)7,7 De Waal (Heerjansdam)7.7 't Goudse Hof (Rotterdam)...-7.6 Inn the Picture* (Rotterdam, lunch)-7.4 Lux*(Rotterdam)...........«.......................—............~...~........— 7.3 Café Gaiery* (Rotterdam)—........„—„—..6.9 Beli'e* (Rotterdam)—.....,—6.3 De Witte Brug (Lekkerkerk)6.3 D'Artagnan (Vlaardingen) 6.2 Maritiem (Rotterdam)5,6 In de meigemerkte raken kan men voor minder dan dertig gulden een maaltijd (bestaande uit voor- en hoofdgerecht, kopje koffie en glas wijn) nuttigen, Natuurlijk kan dat. U hoeft uw krant geen dag te missen. Indien u van deze vakantieservice gebruik maakt, wift u dan eerat de servicemogelijkheden goed doorlezen en daarna de vakantieservicebon invullen. Wilt u deze bon uiterlijk drie weken vóór uw vakantie aan ons opsturen? De eventuele be* scheiden nodig tijdens uw vakantie kunnen wij u dan tijdig doen toekomen. A) BEZORGING Gp sommige campings wordt het Rotterdams Nieuwsblad dagelijks bij uw huisje ol ten', bezorgd, in de j^eriode 29 mei t/m 29 augustus zonder ex tra kosten. Uw abonnement loopt gewoon door. Op de lijst met adressen kunt u zien op welke campings er wordt bezorgd. Bezorging van uw krant is mogelijk op: i. Recreatie CentrumH. v. Holland Ronde WeibosRockanje 3. Vlugtenburg's-Gravenzande 4, Recr.park Kruinmger gors..Oostvoorne B) WEEKKAART Als u abonnee bent en uw vakantie doorbrengt op een camping waar het Rotterdams Nieuwsblad te koop is in Zutd-Holfand. !n de periode 18 april t/m 26 september, ol ais u naar Zeeland oi Brabant gaat, in de periode 29 mei t/m 29 augustus, dan maken we het u gemakkelijk. U geeft uw vakan tieadres tijdig aan ons door en wij zenden u dan speciale weekkaarten met bonnen. Tegen inleve ring van een bon kunt u dagelijks een krant afha len. De bezorging van het Rotterdams Nieuwsblad op uw huisadres onderbreken we tijdelijk om extra kosten en verstopte brievenbussen te voorkomen. Voor deze service hoeft u niets extra's te betalen. GEEF UW VAKANTIE TUDJG DOOR Als u de speciale vakantieservicebon op deze pa gina uiterlijk 3 weken voordat u op vakantie gaat naar ons toestuurt, kunnen wij alles op tijd voor u in orde maken. C) KRANT PER POST (een dag later) Als het Rotterdams Nieuwsblad op uw vakantie adres niet verkrijgbaar is. kan uw krant per post naar u toegezonden worden. IN NEDERLAND EN BELGIË zonder extra kosten naast uw abonnements geld; BINNEN EUROPA PTT-tarief 3.- per dag (extra naast uw abon nementsgeld); BUITEN EUROPA PTT-dagtahet (extra kosten naast uw abonne mentsgeld); u moet er wel rekening mee hou den dat verzending per post tijdens de vakan tieperiode dikwijls vertraging ondervindt. D) ONDERBREKING Het is mogelijk dat u op uw vakantieadres het Rot terdams Nieuwsblad niet kunt laten bezorgen èn u wilt ook geen overvo'le brievenbus, dan is er de mogelijkheid om gedurende uw vakantieperiode de bezorging op uw huisadres tijdelijk te onderbe ken en wordt het desbetreffende abonnements geld automatisch met u verrekend in de eerstvol gende abonnementsperiode. NOG VRAGEN? Onze medewerksters van Lezersservice staan u graag te woord (maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, teleloon 010-4004.444), HUISADRES: VAKANTIEADRES: (s.v.p met Dtokletters invuller)) NAAM: Hoi el/Camping;- POSTCODE: WOONPLAATS:..- TELEFOON: 0....... Tijdens onze vakantie maken wij gebruik van de service: (lees eerst de toelichting, daarna duidelijk aankruisen) Adres van hul a je/cara van/tent op de camping: vakantieadres volledig invullen vakantieadres NIET Invullen Witt u deze vakantiebon uiterlijk 3 woken vöör uw vakan tie opsturen, In een open envelop, naar HET ROTTER DAMS NIEUWSBLADaid. Vakantieadressen. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. (Een postzegel s riet nodig, die betalen wij). 1e dag van vakantie:-, - - - Dag van thuiskomst:-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1