WATERWEG SPORT Jongeren vergoeden deel van de schade VLOS trouw aan Bacolod 'Werk je met de politie mee, maken ze je het leven zuur' Vlaardingse voetbalclubs worden doorgelicht De Erker vult onderwijs aan Rapport over half jaar klaar Concert op carillon W.A. Bos SP0RTK0RT 'Volgende kerstboombrand bij Gusto' Steeds meer zomerkampen Commissie SPORTAGENDA Van der Steen sterkste junior Nieuwe naam L Jchiedam Meer dan een half bargeleden liep een traditioneel ïerstboombrandje uit de hand" »ze jongeren gooiden ir> de jorzen bij enkele winkels rui- en in, omdat de politie een hele /oorraad kerstbomen had weg gehaald. Maar pas de laatste maand, terwijl de buurtbewo ners en de jongeren proberen in mderling overleg herhaling te /oorkomen, zijn er voortdurend ongeren opgetrommeld om iaar het politiebureau te komen Het is logisch, dat als je je orandt, je op de blaren moet zït- :en", zegt adjudant Bob de Jong, coördinator van het wijkteam van de politie in Schiedam-Zuid. En dat wordt niet bestreden. Maar waar het in deze kwestie am gaat, ïs dat juist de jongeren, die zich nu constructief opstel len, voortdurend worden aange sproken op het gedrag van bun "medebezoekers van clubhuis De Dijk, Luuk Aladdin, die deze week een bijeengespaard bedragje overhandigde om iets van de schade te vergoeden, moest zelf al zesmaal naar het hoofdbureau van politie komen om er te Rotterdams Nieuwsblad vrijdag KW, 17 juli 1987 praten over: inbraken. „Inbra ken waarmee ik niets te maken heb", zegt Aladdin. De conclusie van de jongeren is nogal bitten „Werk je mee, met de buurt, met de politie, om het volgend jaar beter te organise ren, en omdat ze je dan kennen, vragen ze jou juist om naar het bureau te komen. Kijk, ik wil best over die kerstboombrand komen praten, maar Om dan las tig te worden gevallen over heel andere dingen, dat gaat me te ver", zeggen ze in De Dijk. Voor de buurtbewoners is het simpel. Piet de Jong, die vlakbij de kerk woont waar jaarlijks de vlammen hoog oplaaien, vindt hot heel normaal dat de jonge ren alsnog op het matje moeten komen. Hij herinnert zich de ta ferelen rond de kerstboom- brand: „Mijn ruiten, mijn nacht rust, de ellende, de zenuwen, dat is niet door de politie gedaan, maar dat deden jullie. En dat de politie daarna ook wat fout doet, ja, dat moetje niet gek vinden". Jongerenwerker Kees te Gus- sinklo vindt dat wel vreemd, want hij vindt dat de politie te allen tijde een zedelijk en moreel voorbeeld moet geven. Roelof Wachteveld vindt het boven dien vervelend, dat er nog jon geren moesten worden ver hoord, terwijl men uitging van de afspraak dat de zaak even op geschort zou worden, totdat er een oplossing zou zijn bereikt voor het volgend nieuwjaars- vuur. „Daar gingen we in De Dijk vanuit en dan toch pakken ze je op. Dat schendt het ver trouwen van de jongeren, óók in ons. Op die manier nemen onze vrienden ons ook niet serieus meer, ais wij hier proberen de boel te sussen en ondertussen anderen worden aangehouden. Dan krijg je straks nog, dat wij hier mooie afspraken maken, maar dat de anderen gewoon be sluiten toch dat fikkie hier voor de kerk te houden. Dan zeggen ze tegen ons: fiebbelebbeleb, be kijk *t maar", aldus Roelof Wachteveld. Roelof Wachteveld, Sandra Winters en Luuk Aladdin zeg gen op het bureau bedreigd te zijn op een man ter, zoals zij nog nooit aangesproken zijn. Zo zou er een agent zijn geweest, die jongeren dreigde hen van school te laten sturen. Eén van de meis jes, die in de nacht van de relle tjes zelf niets uitgespookt heeft, zou te horen hebben gekregen dat er heel andersluidende ver klaringen waren, alsof zij wel wat gedaan zou hebben. „Dan zeg ik; laat die verklaringen dan eens zien, en dan zegt die agent- je krijgt ze niet Dan denk ik: o, ze bestaan niet Zo'n agent moet! dan niet fantaseren. Je moet me- kaar serieus nemen". Luuk Aladdin voelt zich ge krenkt, omdat, terwijl hij zich actief opstelt in het overleg met de buurt, juist hij te horen kreeg i dat 'dat geintje in de Lekstraat hem wel een paar dagen gevang kan opleveren. „Zo maken ze me het leven zuur". Sandra Winters; „Ik heb niks gedaan, maar ik word er wel op aange sproken". Roelof Wachteveld: „Ik doe geen vlieg kwaad, maar ze doen alsof ik de grootste zon debok ben". Hoofdinspecteur van politie Jan 1 van Hoff wil wel eens nagaan, hoe het verhoor dan precies is verlopen. „Vragen staat vrij en antwoorden ook", zegt hij echter op voorhand. Hij is benieuwd naar concrete voorbeelden van j de jongeren over wat er misge gaan zou zijn. Te Gussinklo ziet in de hele ont-j "wikkeling een bevestiging van zijn standpunt, dat er snel een anti-vandalismecoördinator in Schiedam moet komen. Luuk Aladdin overhandigt namens clubhuis De Dijk het gespaarde geld aan Albert Bons, voorzitter van de bewoners vereniging Schiedam-Zuid. Het gezelschap staat op de kruising van Lekstraat. Rijnstraat en Nieuwe Maasstraat, een half jaar geleden de plek des onheils, getuige het hoek pand waar nog steeds geen nieuwe etalageruiten zijn ingezet. Op de voorgrond staat Jos van der Aart van het kerkbestuur, achter hem staan buurtbewoners Piet de Jong en Henk Muur, en aan weerszijden van Aladdin staan Sandra Winters en Roelof Wachteveld. Schiedam De gedupeerde winkeliers waren zelf niet aan wezig, dus nam voorzitter Albert Bons van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid het geld in ontvangst, dat de jongeren van clubhuis De Dijk gedurende een halfjaar hebben gespaard. Bons zal ervoor zorgen dat het bedrag op de bestemde plek komt. Het gaat om 600 gulden. Voor een deel vergoedt dat de schade, die In de nacht van 31 december op 1 januari werd aan gericht, toen de traditionele .kerstboombrand in de Gorzen te gauw uit was naar de zin van en kele liederlijk aangeschoten jon geren. Zij haalden hun gram door enkele etalageruiten in te kegelen. Tte jongeren, die deze week naar de Heilig Hartkerk kwamen om 'met een financiële bijdrage de pijn te verzachten, hebben zelf ,niet meegedaan aan het vanda lisme. Maar zij voelen zich ver antwoordelijk voor hun vrien den. Gedurende het laatste half jaar is een werkgroep van win keliers, buurtbewoners, politie, bewonersvereniging en jonge ren zesmaal bijeen geweest om te bespreken hoe herhaling moet worden voorkomen. On langs liet CD A-raadslid Els Heli- wig al weten positief te staan te genover het idee om het volgen de nieuwjaarsvuur te organise ren vlakbij de Buitensluis, aan de overkant van de Voorhaven, naast het Gusto-terrein. Subsidie Daarvoor zal de gemeente Schiedam wel wat subsidie over moeten hebben. Want de jonge ren, die jaar-in-jaar-uit hun kerstboombrand op de Lek straat hebben gehouden, zullen alleen naar een andere plek uit wijken als daar ook iets te bie den is met popmuziek en con sumpties. De bedoeling is, dat er een nissen hut wordt geplaatst, waarin men bij slecht weer kan schuilen, terwijl binnen een popgroep optreedt. Tot voor de aanleg van de Delta- dijk was de kruising bij de Heilig Hartkerk het hoogste punt van Schiedam-Zuid, en automatisch trok de jeugd naar deze hoogte. De jongeren, die zitting hadden iri de werkgroep met politie en buurtbewoners, vragen zich af of zij de andere bezoekers van De Dijk zover kunnen krijgen dat het volgende fikkie bij de Gusto plaatsvindt. Herhaling Verondersteld wordt nu al, dat als het vreugdevuur toch op nieuw in de Lekstraat plaats vindt, dan onvermijdelijk de etalageruiten opnieuw stuk gaan. „Als zoiets één keer is ge beurd, hou je dat niet meer te gen. Dan wordt het. steeds erger en uiteindelijk escaleert het", vrezen leden van de werkgroep. Vorige keer sneuvelden de rui ten bij kruidenier Toon de Lee- de, drogist Wolters, patatzaak ,Vita Nova van de familie Zap- pey en elektricien Aad van der Hoeven. Jos van der Aart, lid van het kerkbestuur, wil er voorlopig liever van uitgaan dat de stapel kerstbomen verplaatst kan wor den, zodat het terrein voor de roomse kerk eens schoon blijft. „Ik zal blij zijn, als wij die narig heid kwijt zijn", zegt Van der Aart, die zich naar de jongeren iets begripvoller toont dan som mige buren. Hij weigert de toe komst somber in te zien en denkt dat er goede afspraken zijn te maken. Schiedam Wijkcentrum De Erker eist komend seizoen een belangrijke rol op in het Schie- damse onderwijsvoorrangsbe- leid. Tijdens schooluren worden vijf projecten gehouden^ die als aan vullend bedoeld zijn voor het onderwijs. Meteen in september gaan de eerste twee projecten van start. Licht pretentieus is het project kunst. De deelne mers gaan foto's maken van graffity in de stad, bezoeken museum De Dubbelde Palm boom in Rotterdam-Delfshaven en krijgen les van kunstenaars. Uiteraard wordt ook geprobeerd zelf kunst te maken. Een andere groep van 8- tot 13-jarigen gaat zelf videoclips maken. In november begint de taal- drukwerkplaats. De bedoeling daarvan is teksten en gedichten te schrijven, die in De Erker worden gedrukt en in de wijk worden opgeplakt. Luisteren naar muziek en zelf muziek maken staat centraal in een lesgroep, die in januari be gint Tijdens de cursus is het ver der de bedoeling instrumenten en een eigen muziekblad te ma ken. Het schooljaar wordt in april af gesloten met het project 'Ken je eigen stad'. Elke week wordt een belangrijke locatie in Schie dam of Rotterdam bezocht, I Schiedam/Vlaardingen De zomerkampen voor jongeren tieren welig. Steeds meer or ganisaties beleggen dergelijke kampen voor hun doelgroe pen. Wijkcentrum De Erker in Schiedam reist maandag 27 juli met een groep 5- tot 13-ja- rigen af naar het vakantie centrum IJsselsteijn bij Hat- tem. Daar kunnen de kande ren een week lang gebruik maken van een groot speel veld, zwembad en een speel tuin. Ontmoetingscentrum West en buurthuis De Haven in VI aardingen hebben samen een kampweek georgani seerd. Zij hebben voor een verblijf in een kamphuis in Beilen een doelgroep van 8- tot 12-jarigen voor ogen. De groep reist 15 augustus af naar die bosrijke omgeving. De zeekadetten van het Vlaardingse en Maassluisse korps zijn inmiddels met hun opleidingsschip Assam II al afgereisd naar het Grevelin- genmeer. Zij keren zondag te rug. Viaardingen De VLOS verlengt de vriendschaps band met de Filippijnse vissersnederzetting Baco lod voor onbeperkte tijd. Bij de start in mei 1985 was het aanvankelijk de be doeling voor drie of vier jaar nauwe banden met Bacolod te onderhouden. De VLOS gelooft niet lan ger in een dergelijke tijd- safbakenïng. „We moeten onze aandacht niet te veel versnipperen, ook omdat dan veel kennis verloren gaat", verduidelijkt de Vlaardingse organisatie voor ontwikkelingssamen werking in een notitie, waarin de plannen voor de toekomst worden ont vouwd. De VLOS begon twee jaar terug met twee doelen voor ogen. Bevordering van de bewustwording on der Vlaardingers is een zaak die redelijk goed uit de verf is gekomen, meent de VLOS, terugblikkend op de reeks thema-avon den en financiële acties voor een landbouw- en visserijproject. Het tweede doel om meer rechtstreekse contacten tussen de twee steden te leggen is nog onvoldoende uitgediept. Ook daarom wil de VLOS doorgaan. De organisatie vertrouwt erop, dat intensieve be trokkenheid tot daadwer kelijke acties leidt. Op korte termijn is het de bedoeling in de zusterstad een dienstencentrum op te zetten van waaruit een goede wederzijdse uitwis seling van informatie, diensten en middelen kan worden gecoördineerd. De VLOS wil daarvoor geld fourneren, maar heeft ook de landelijke Vastenactie gevraagd het project te steunen. In november zal een week worden georganiseerd in het kader van het jaar van de daklozen met als spe ciaal onderwerp de situatie in Bacolod. Maassluis Achter de speelta- I fel van het carillon in de Grote Kerk neemt vanavond een gast- musicus plaats. Henk van Put- I ten, stadsbeiaardier van Middel--I burg, Vlissingen, De Lier en I Rijnsburg, verzorgt tussen half I acht en half negen het derde f concert in de serie Torenmuziek Maassluis 1987, Voorafgaand aan het concert I ontvangt Van Putten belangstel- I lenden in de klokketoren. Wie deze korte rondleiding wil mee maken, moet zich om zeven uur melden bij de toreningang. A.W. Bos, medewerker bij de ci viele afdeling van gemeente werken Maassluis, heeft af scheid genomen van zijn colle ga's. De ambtenaar is na een dienstverband van bijna twintig jaar met de vut gegaan. Aan zijn loopbaan bij de gemeente Maas sluis heeft hij een bokaal overge-d houden. Dit gebruikelijke af scheidscadeau werd hem aange boden door wethouder Anton Wustrow. "Viaardingen Een half jaar lang zal een speciale commis sie de twaalf Vlaardingse voetbalclubs gaan doorlich ten. De opzet daarvan is na te gaan in hoeverre zij nog le vensvatbaarheid hebben. Het onderzoek volgt op een be sluit van het gemeentebe stuur, dat in Viaardingen 50.000 gulden moet worden bezuinigd door het inleveren van vier voetbalvelden. In eerste instantie moesten de clubs zelf maar invullen wél ke clubs overbodige velden hebben, maar zijn daar niet in geslaagd. De bezuinigingsop- dracht werd teruggegeven met het advies aan B en W eerst een uitgebreid onder zoek in te stellen bij de voet balclubs. Het gemeentebe stuur is daarmee akkoord ge gaan, maar verbindt er wel de voorwaarde aan dat half janu ari een beslissing moet zijn ge vallen. Zo niet, dan zal de ge meente zelf maatregelen ne men. De voetbalclubs wisten in feite niet wat hun overkwam toen zij in april werden verzocht aan te geven welke velden moesten worden ingeleverd. „We stonden in feite voor een voldongen feit", zegt Bram den Hamer, voorzitter van de sectie voetbal van de VI -ardingse Raad van Sport en Fr creatie. „In een sectie met oornamelijk voorzitters van voetbalclubs worden doorgaans geen structurele beslissingen ge nomen. Gelegenheid om de ach terban te raadplegen was er ook al nauwelijks, laat staan dat de clubs zelf met ideeën kwamen". Toernooien „We zijn er allemaal van over tuigd dat er iets moet gebeuren in Viaardingen", vervolgt de VFC'er. „De ledentallen van de clubs nemen af en we kunnen nu éénmaal de contributies niet blij ven verhogen om aan een sluiten de begroting te komen. M'n eigen vereniging VFC heeft misschien wel voldoende aan twee velden. Maar we hebben het derde veld weer nodig als er toernooien zijn. Dan komen we toch weer uit op drie velden. Ook andere clubs kunnen aantonen dat zij alle vel den op de één of andere manier nodig hebben. Dat komt omdat naast de competitie de activiteiten steeds groter worden. Min of meer zijn de clubs er zelf al mee bezig om de mindere inkomsten te compenseren met allerlei toer nooien en familiedagen". Samenwerking Voor Bram den Hamer is het dui delijk dat het onderzoek tot resul taten zal leiden. „Ik zeg niet dat er gelijk fusies uit zullen voortko men, maar ik denk eerder aan sa menwerking. Een randvoor waarde zal ongetwijfeld zijn, dat er goed moet worden gekeken naar de wijkgebondenheid van de voetbalclubs. Dat zijn er in Viaar dingen nogal wat Een club zon der meer te laten verhuizen naar een accommodatie in een andere wijk, is voor ons onaanvaard baar". De voorzitter corrigerend: „Dat kan ik natuurlijk wel makkelijk zeggen, maar in feite hebben we onze opdracht uit handen gege ven. De commissie, die de voet balclubs doorlicht, zal met resul taten komen, die bindend zijn. De gemeente zal daarvan kunnen profiteren, denk ik. Het onder zoek levert een beleidsprogram ma op dat wordt ingepast in de meerjarenbegroting 1988-1992. Wanneer het rapport half januari klaar is, kunnen de betrokken clubs er op inspelen. Zij krijgen Ab Schotel, voorzitter DSS'26: 'In september valt da beslissing' Bram den Ha^.ar: 'De wijkgebondenheid van de clubs mag niet worden vergeten' t dan de tijd om maatregelen te ne men. In ieder geval beter dan dat het gemeentebestuiur ons voor een voldoengen feite zette". Behalve de nodige varianten, die door het gemeentelijk sportbu- reau al zijn bedacht, hebben de voetbalclubs op voorhand ook al enkele suggesties. Fortuna Viaar dingen zou in de toekomst best wel willen verhuizen naar de Broekpolder en het is niet on denkbeeldig dat het aantal voet balclubs tn park 't Nieuwelant zal worden teruggebracht tot twee. DSS'26 en CION vormen volgend jaar al een nieuwe club. Voorzit ter Ab Schotel van DSS'26: „We zijn er al jaren mee bezig, maar nu is het dan zo ver dat we één grote club gaan wormen. In september gaan de leden van beide clubs be slissen over het f usievoorstel". Viaardingen De commis sie die over een half jaar een rapport zal uitbrengen over de situatie bij de Vlaardingse voetbalclubs, ziet er als volgt uit Peter van Wilsem (dagelijks be stuur VRSR), Ton Lee wis (algemeen bestuur VRSR), Henk van Beek (algemeen bestuur VRSR), mevrouw Van Toor-Buschmann (al gemeen bestuur VRSR), Klaas Kalfsbeek (gemeen- te), Gerard van Leeuwen' Sport en Recreatie). Tips voor deze rubriek kunt u door geven aan de sporlredaktie van deze krant, postbus 110, 3130 AC Viaardingen. De sportredaktle is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010- 4120705. VRIJDAG 17 JULI Tennis: befe dag Groat-Rijnmond- toernooi, park Spleringshoek, Laan van Spleringshoek 203, Schiedam, Park Overschie in Rotterdam. ZATERDAG 18 JULI Tennis: 10.00 Groot-Rijnmondtoer- nooi, park Spleringshoek, Laan ven Spleringshoek 203, Schiedam. Park Overschie in Rotterdam. ZONDAG 19 JULI Cricket 11.00 HBS—Excersior'20 in Den Haag; 11.00 Hermes DVS—Quick 2, Harga. Tennis: 10,00 Groot-Rijnmondtoer- nooi. park Spierlngshoek, Laan van Spleringshoek 203, Schiedam. Park Overschie in Rotterdam, 's-Gravenzande Martin van der Steen heeft de Ronde van 's- Gravenzande voor junioren ge wonnen. De wielrenner uit Don gen won na zestig kilometer de sprint van zijn medevluchters Michel Kokkelkoren, Ferry van Son en Richard Meijer. De Delf tenaren Paul en Tim Stijger leg den beslag op respektievelijk de vijfde en zesde plaats. Monster- naar Wiloo Zuyderwijk eindigde als beste WWV'er op de negende plaats. Viaardingen De gymnastiek verenigingen LVT, Testo en RKWIK, die enkele maanden geleden zijn gefuseerd, hebben een wedstrijd uitgeschreven. De bedoeling is dat de leden een nieuwe naam, een ontwerp voor een nieuwe vlag of een embleem verzinnen. Op de eerstvolgende ledenvergadering op 8 septem ber worden de winnaars bekend gemaakt De leden kunnen hun ontwerp opsturen naar mevrouw C. Ste- renberg, Zoutelandehoeve 12, 3137 EM Viaardingen. Aad Bierhuizen volgt Rob de Jong op als elftalleider van HBSS. Rob van Vliet nam de taak over van Henk Steffens bij het tweede elftal. Omdat Quick niet over een veld beschikt, speelt het cricket team van Hermes DVS zondag thuis tegen det Hagenaars. Aan vang opHarga 11.00 uur, m De nieuwe selectie van de vol leybalvereniging Rijnmond ziet er als volgt uit: Lennaert Amers foort. Mark Korsloot, Raymund Yark, Anne Arnold, Arno Goos- sen. Hans Foekens, Arne Jitger, Peter Fleischmann, Remco van Trigt, Klaas de Vries. Oefen programma Zwaluwen: 4 augus tus: Hoogvliet-Zwaluwen; 8 au gustus: Zwaluwen-Rhoon; 11 au gustus: Zwaluwen-Velo; 15 au gustus: SHO-Zwaluwen; 18 au gustus: Zwalu wen-S V Rijn mond; 22 augustus: Zwaluwen- BVCB; 29 augustus: Zwaluwen- MVV'27. Oefenprogramma Demos: 13 augustus: Gouderak-Demos; 16 augustus: Flakkee-Demos; 20 augustus; VDL-Demos; 23 au gustus: Puttershoek-Demos; 27 augustus: Demos-Gouderak. Oefenprogramma DRZ: 16 au- j gustus: DJS-toernooi; 19 augus- 1 tus: DRZ-Leonidas; 22 augustus: Camping Klein Paradijs-DRZ; 25 augustus: DRZ 2-Zwaluwen; 1 september: DRZ-Zwal uwen. 1 Ter voorbereiding op de com- r petitie oefent SVV onder meer j tegen Pees Munkas uit Hon ga- rije. De ontmoeting vindt plaats i op 1 augustus op Harga om 16.00 uur. J SVV gaat in het nieuwe sei- j zoen uit van een gemiddelde van 400 toeschouwers bij tbuïswed- 1 strijden. Volgens voorzitter Mar tin de Jager is dat het absolute j minimum. t I De begroting van de Schie- damse eerste divisiedub is voor j het aanstaande seizoen vastge- steld op 850.000 gulden. Vorig jaar was dat nog 900.000 gulden, 'j Er is bezuinigd op de salarissen en er is een ander premiestelsel j gekomen. Oefenprogramma VFC: 11 au- gustus: VFC-Zwart Wit'28; 16 J augustus: BEC-VFC; 18 augus tus: VFC-Zwervers; 23 augustus: toernooi bij DCV; 2 augustus: j VFC-Maasdijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2