wxmm wem Wolkbreuk werkt zaterdag door Geen vis meer in Oude Haven m Garage Martin Schaap door regen ingestort Jeugdland vol goede moed tweede week in Blij dorp: muzikale dierentuin in Podium Poeder stuift huizen binnen SCHKDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEE CSURANI Komrij noemt Jonge Notaris 'chemisch' Walkie-talkie en auto weg Hond valt schapen aan SS".; 's filiillpliSï VWÊÊM Wandelen in Beatrixpark Politiehond bijt ook baas Hoekse braderie verregent niet helemaal Botsing met brandweerauto WNERWEG MAANDAG 20 JULI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardin3en. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4330557 - sportredactie: 43452oT Schiedam - Alle reclame voor de authentieke Schiedamse je never ten spijt, heeft Gerrit Komrij vorige week de Jonge Notaris van distilleerderij TJto in Schiedam omschreven als een 'chemische jenever*. De schrij ver het zich in zijn rubriek in NRC-Handelsblad smalend uit over tendenzen in de reclame, en het Schiedamse produkt viel de eer te beurt als enige door Komrij genoemd te worden als voorbeeld van. het streven naar prestige overigens een zich zelf alweer achterhalende ten dens, aldus Komrij. In knngen van het Schiedamse gedistilleerd heeft men er wat besmuikt om moeten lachen. - Enerzijds zegt,men over de am- 1 bachtelijk gestookte jenever, die door burgemeester en gemeen- - tesecretaris van een garantieze- gel wordt voorzien, dat er inder- - daad scheikundige processen met de bereiding gepaard gaan („maar dat heb je met een regen- bui ook al"), anderzijds vindt men het gebruik van het woord 'chemisch' niet geheel zuiver. Men ziet het in dit verband als een sterk beladen begrip, juist waar de ouderwetse, kleinscha lige vervaardiging van Jonge Notaris zich onderscheidt van fabrieksmatige produktie. Het is alweer bijna tien jaar gele den, dat Gerrit Komrij zich in zijn zelfde rubriek 'Een en an der' spottend uitliet over Schie dam vanwege de jenever. Dat was toen Hans Konings en Hans Bakker het voorstel lanceerden de Cobra-collectie van het Ste delijk Museum te verkopen (lang voordat Hilversum op de gedachte kwam een Mondriaan van de hand te doen), Komrij ging, als één der eerste landelij ke grootheden die zich met de Schiedamse museumrel bemoei de, in zijn column driftig tekeer tegen de 'jeneverneuzen'. Schiedam Dieven namen vrijdagavond een witte Opel As- cona mee uit een garage aan de f Calandstraat. Zij vernielden de voorruit en re den de wagen naar buiten. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. Ook werd in de Calandstraat deze week een walkie-talkie ontvreemd bij Wytrans BV, het bedrijf voor inzameling van af valstoffen en handel in contai ners. De walkie-talkie had een waar de van om en nabij de 3000 gul den. Schiedam Een bouvier heeft zaterdagmorgen rond negen uur zes schapen aangevallen op de Harreweg bij Kethel. De scha pen van boer Lansbergen over leefden de aanval wel, maar wa ren er slecht aan toe. De eige naar van de hond is bij de politie nog niet bekend. Toen de politie arriveerde, was inmiddels een dierenarts ingeschakeld om de dieren te verzorgen. Waterweg - - De wolkbreuk van vrijdagavond heeft ook zaterdag, toen de zon alweer scheen en de re genval tot enkele buien beperkt bleef, in Schiedam, Vlaardingen en in mindere mate in Maassluis nog voor overlast gezorgd. De ravage, die de slagregens aanrichtten, was dan ook niet gering. In Vlaardin gen werd in sommige straten een Waterstand' van 50 tot soms zelfs 60 centimeter gemeten, met alle ge volgen vandien. i_ Zaterdagmorgen kregen brana weer, politie en de diensten van ge meentewerken pas een goed over zicht van de schade. Op veel plaat sen had het wegzakkende water voor grote gaten in het wegdek ge zorgd. Verschillende straten wer den zelfs met hekwerken afgeslo ten, omdat ze of door het vele water of door de vele gaten volledig onbe gaanbaar waren geworden. De Schiedamse politie turfde 40 meldingen van gaten in het weg dek en werd vrijdag tot twee uur 's nachts overspoeld met telefoontjes (270) over ondergelopen kelders en aanverwante ongemakken. De regenval gaf het viadukt aan de 's Gravelanaseweg een tropische aanblik. Het vele water noopte de pok'tie de weg af te sluiten. Ook het spoorwegviaduct bij de rijksweg kwam blank te staan. In beide ge vallen had dat lange files tot ge volg. Woudhoek Noord kreeg een bijko mend probleem te verwerken: de straatverlichting viel voor enkele uren uit. Het werk in het Schie damse zenuwcentrum, het politie bureau, werd bemoeilijkt omdat w tot verbeteringen, merkte men in Schiedam. In de Pendrechtsestraat in de Gorzen klaagden de bewo ners, dat de ene kant van de straat wel een keurige stoeprand heeft, maar dat de andere kant het zonder trottoir moet doen en daar stroomde het regenwater dan ook de huizen binnen. Bij J. van Es voor de deur, op nummer 13b, zakte het wegdek langs de gevel enkele tien tallen centimeters in. Dat was on der andere ook het geval in de Per- nissestraat bij J. van Tilborg op nummer 10, maar daar kwam het niet door de herbestrating. In de buurt wist men te vertellen, dat de beheerder van het gemaal geen in structies had om sneller te laten pompen. Albert Bons, voorzitter van de be wonersvereniging Schiedam-Zuïd, kreeg van veel Gorzenaren tele foontjes met het verzoek of hij niet wil klagen bij de gemeente, omdat het gemaal in de Gorzen maar op halve kracht zou hebben gedraaid. Bons is vandaag meteen inlichtin gen gaan inwinnen bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam, over wat er precies met het gemaal aan de hand is geweest. In de Nieuwe Maasstraat naast slagerij Erik Meij er klaagt men elk jaar wel één of twee keer na overvloedige regen val over het gemaaL Vorig jaar dreigden bewoners schadeclaims in te dienen bij de gemeente. Aan de situatie zou toen wat worden ver beterd. Het hozen en dweilen was vrijdaga vond bepaald niet opbeurend. Overal zeiden de mensen tegen el kaar, dat het bij die ene bui niet zou blijven en dat de volgende nog veel erger zou zijn. Maar de slagregens -van zaterdag vielen mee. Op de Rotterdamseweg in Vlaar dingen kon je niet bellen zonder natte voeten te krijgen. Voor dergelijke taferelen bleef Maassluis gespaard. In de politie rapporten wordt uitsluitend mel ding gemaakt van ondergelopen kelders. Jongeren trekken vieze gezichten, als zij met em mertjes olie uit de Oude Haven scheppen. Vervolg van voorpagina Behalve de Oude Haven in Vlaardingen zijn zaterdag ook de Vulcaanhaven en de Koningin "Wilhelminahaven besmeurd ge raakt met afvalolie, afkomstig uit de overgelopen oliereservoirs van Shell in de le Petroleumhaven in Pemis. De heer Tiggelaar van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond denkt dat het door het noodweer vrijdagavond niet gelukt is de verdere verspreiding van de olie via de Nieuwe Waterweg te voor komen, waardoor de olie zater dagochtend als gevolg van de op komende vloed voor een groot gedeelte in de Vlaardingse ha vens terecht kwam. De olie ontsnapte vrijdagavond reeds uit de afvalreservoirs van Shell, waarna getracht is het mengsel van olie en water met de zogenaamde oilboom in de le Pe troleumhaven tegen te houden. De oilboom is een scherm, dat de Petroleumhavens moet afsluiten om de verdere verspreiding van de olie tegen te gaan. De Vlaardingse havenmeester Van Bergen vindt het jammer dat hij tot zaterdagochtend niet op de hoogte is geweest van het ont snappen van de olie: „Andere hadden we de olie uit het Vlaar dingse water kunnen houden, In dit soort gevallen kan de Roteb met haar met schermen uitgerus te boot de olie uit de Waterweg opvangen. Dat is dus niet ge beurd". De heer Tiggelaar denkt dat de bestrijders vrijdagavond als ge volg van de duisternis en het noodweer niet in de gaten hebben gehad hoeveel olie er is ontsnapt: „De omvang liet zich als gevolg hiervan waarschijnlijk moeilijk raden". In de loop van zaterdag werd dui delijk dat er ongeveer 500 kubie ke meter met water vermengde olie ontsnapt is, waarvan uitein delijk zeker 250.000 liter in de Vlaardingse havens terecht is ge komen. Aanvankelijk heeft men zaterdag geprobeerd de olie met vacuüm- wagens uit het water op te zuigen, maar dat bleek geen effect te res sorteren. Vandaar dat de Roteb- boui vanaf zaterdag continu bezig is geweest de olie op te ruimen. Eerst in de Oude Haven, omdat daar de stankoverlast voor de Vlaardingse bevolking het grootst was. Met name bij de walkanten bleek de olie-afzetting aanzienlijk te zijn: Zeekadetten schepten gis teren emmers vol met olie uit het Vlaardingse water. De havenmeester is in eerste in stantie niet bevreesd voor de mi lieugevolgen. „Doordat we snel begonnen zijn met de schoon maakactie, is de olie nog goed op- pompbaar. Pas als je te lang wacht, zet de olie zich af in het slib". Omstanders in de Vlaar dingse haven twijfelen echter sterk, of er vanaf nu nog één le vende vis in het Vlaardingse wa ter te vinden zal zijn. De kosten voor de opruimactie, die zeker tot dinsdag zal voortdu ren, raamt havenmeester Van Bergen op 100.000 gulden. „Van daag gaat er een telex de deur uit naar net Shell-hoofdkantoor", al dus Van Bergen, die denkt dat de Shell zonder problemen voor de kosten zal opdraaien. Ook van de kant van de particuliere bootbe- zitiers in de haven kan Shell nog wel wal schadeclaims verwach ten. De olie blijkt namelijk ook nogal wat boten beschadigd te hebben. Volgens een woordvoerster van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam zal Shell aanspra kelijk worden gesteld voor de kosten die de vervuiling met zich meebrengt Met een scherm werd 5 gepoogd de vervuiling aan banden te leggen. 0jjiÉyii|1ii Martin Schaap laat In een total-loss leFïat, ik zien E dak dat Martin Schaap aan devSrave- landseweg zal ongetwijfeld ge sloopt moeten worden, nadat za terdagochtend het dak instortte als gevolg van de zware regen val van vrijdagavond. Onder de druk van het water begaf het platte dak het, Het pla fond klapte naar binnen en be schadigde 15 van de 45 auto's in de garage. De schade komt vol gens een eerste ruwe schatting uit op driekwart miljoen gulden. Nadat het dak voor ruim één derde deel was ingeklapt, stond ook de voorgevel op Instorten. Deze moet gestut worden. Uit een reconstructie van de instor ting komt naar voren, dat de metalen binten als luciferhoutjes geknapt moeten zijn onder de druk van honderden liters wa ter. Martin Schaap is geen eigenaar van de garage; hij huurt het ge bouw. Zelf werd hij gewaar schuwd door het inbraakalarm. Hij liet zich tegenover omstan ders enigszins verbolgen uit over het feit, dat mensen, die in de directe omgeving werken, hem niet eerder attent hebben gemaakt op de instorting. „Want zij moeten het toch gezien heb ben. Wat is dat nou voor kleine moeite om even te bellen", aldus Schaap. Rinus Groene- veid (links) en Hans Zierikzee in actie, gisteren in het Schiedamse Podium. Schiedam Het onvoorspelba- Ye, en niet zelden tamelijk slech te weer, is in de eerste week van Jeugdland herhaaldelijk spel breker geweest. Wanneer de - weergoden het weer eens lieten afweten, merkte organisator Joop van Broekhoven tot zijn te leurstelling dat zijn 'geestespro- dukten' dit jaar niet altijd goed bezocht worden. Maar zoals al tijd bleef de eenpersoons denk tank achter Jeugdland goed ge luimd en vol goede moed voor wat de volgende weken komen zal. En de Schiedamse jongeren kunnen in alle wijken nog heel wat tegemoet zien. Het Jeugd- land-circus trekt onder meer met een creativiteitscircuit door de stad. Maar ook de liefhebbers .van bloemschikken, sport en spel of jeugdtheater hoeven er maar even het 'spoorboekje' bij te pakken om te zien wanneer en waar zij zich op hun favoriete - activiteit kunnen werpen. Voordat vrijdag 31 juli het grote slotfeest, compleet met het in Indiase sfeer opgezette spelcir- cuitin het Beatrixpark, losbarst, staan er ook nog verschillende andere activiteiten gepland. Morgen vertoont circusgroep Ja- cona tweemaal rijn kunsten: op het Wilhelminaplein (10.30 uur) en het Hof van Spaland (14.30). Het kunstenmakerstheater Jan Rauh staat woensdag op het Dr. Wibautplein (10.30) en op het Hemaplein (24,30), Verder doet deze week de jeugdshow van John Lilly voor een keer Schiedam aan. Dat gebeurt vrij dag om twee uur als bij diensten centrum 4 Molens kunsten wor den vertoond. Een eenmalig ka rakter heeft ook de wandelpuz zel tocht die donderdag om half twee bij het stadskantoor begint De ongebreidelde reislust van Van Broekhoven staat er garant voor dat de sfeer van India, dat hij vorig jaar één van rijn zijn fa voriete landen noemde, op het slotfeest zal rondwaren. De Schiedamse jongeren kunnen nu alvast gaan nadenken, hoe rii zonder kleerscheuren en zo snel mogelijk het traject met obsta kels als slangringwerpen en tij- gervangen kunnen nemen. Schiedam „Excuses voor het late begin, we beginnen daarom direct met het derde nummer. Het is speciaal opgedragen aan de Evangelische Omroep". Hans Zierik- zee kondigde gisteravond in café Podium op deze ludieke wijze het nummer Dakta- ri aan, naar de gelijknamige televisieserie met leeuwen en tijgers. Een voor de hand liggende opener voor de Rotterdamse sessiegroep, die bekend staat onder de naam Blijdorp. Gisteren sloten zij hun Podium-seizoen ai met een optreden, waarin Blues Bastard' Rinus Groeneveld als gast fungeerde. Regelmatig waren de vier Rotterdamse jazzmuzikanten dit seizoen in Podium te vinden, waar zij steeds met een andere gastmuzikant optraden. Zo zagen de be zoekers Tip On In's Rini van Willigen en de Afrikaan Assad op het podium aan de Lange Haven. Hans Zierikzee, Blijdorps tenorsaxofonist, vind t het elke keer weer een uitdaging te Gelukkig wordt dit saxofoongeweld zo nu jammen met een andere gast „De muzi- en dan afgewisseld door een rustige blues, kale achtergrond van de gast bepaalt wel- Speciaal aan Peter Pijpers draagt Zierik- ke muziek er gespeeld wordt De vorige zee het nummer 'De Egmond aan Zee keer met Assad speelden we Afrikaans blues' op, alwaar de Podium-directeur in getinte muziek, soms spelen we puur jazz de regen rijn vakantie doorbrengt en vandaag een mengeling van jazzrock Ook volgend seizoen zal de muzikale die- en blues". Zierikzee vindt deze ontmoe- rentuin regelmatig zijn opwachting ma tingen zeer boeiend in een tijd, waarin j^en jn café Podium. Wanneer is nog niet naar zijn zeggen de grenzen in de popular- precies bekend, maar één datum lijkt re muziek vervagen. „Blijdorp is voor mij voor de hand te liggen: 4 oktober is het een prima manier om met al die muziek- namelijk werelddierendag, stijlen bezig te zijn. Bij ons staat overigens de lol voorop. Meestal spreken we met onze gast door de telefoon af wat we onge veer gaan spelen", aldus Hans Zierikzee. Gelukkig voor het publiek is (de muziek minder chaotisch dan de uitspraken van de saxofonist doen vermoeden: de drum mer en de bassist zorgen voor een stevige basis, waarop de gitarist en de beide saxo fonisten driftig kunnen improviseren, met inachtneming van bepaalde basisthe ma's. De nummers hebben ai en toe een nogal cartoonachtig karakter, en doen denken aan obscure rhythm blues-platen uit de late laren vijftig. De tengere Groeneveld en Zierikzee zetten elkaar aan tot steeds ingewikkelder solo's, met als gevolg dat de oren zo nu en dan beginnen te piepen. Schiedam Milieubeheer Rijn mond heeft vorige week klach ten gekregen over het bedrijf Lenderink Co. aan de Wester kade in Schiedam, nadat er een wolk van witte poeder was ont snapt en in de huizen in de om geving naar binnen was gesto ven. „Het was een vreemd goed je, dat vreselijk plakte", aldus Corry van Leeuwen uit de Prins Frederik Hendrikstraat, die pal achter de Westerkade loopt Lenderink maakt grondstoffen voor het bakkerswezen. Het is geen bedrijf, dat bij de bewo nersvereniging Schledam-Zuid slecht bekend staat vanwege overlast die het zou veroorza ken. Slechts zelden is er in de omgeving irritatie over vrijge komen 'eiwitpoeder'. Mevrouw Van Leeuwen woont zelf nog niet zo lang in de buurt en het was vorige week de eerste keer, dat zij last had van binnen stuivende, kleverige korreltjes. Ook de tuin raakte ermee be dekt Zij belde de dienst centraal milieubeheer Rijnmond, die on middellijk maatregelen trof. Van haar buren begreep me vrouw Van Leeuwen, dat derge lijke incidenten zich gemiddeld één tot twee keer per jaar voor doen. De directe omwonenden van Lenderink zouden er wel vaker last van hebben- Het bedrijf Lenderink was niet voor commentaar bereikbaar. Schiedam Natuurgids J. Goudswaard leidt zaterdag een excursie door de natuur van het Prinses Beatrixpark. Het insti tuut voor natuurbeschermingse ducatie (IVN) uit Rotterdam or ganiseert samen met de plant soenendienst een leerzame wan deling, die om tien uur 's och tends begint bij sporthal Mar griet, om precies te zijn bij de halte van tramlijn 1. Deelname is gratis. Goudswaard wil zij kennis van flora en fauna graag kwijt met de bedoeling, dat men sen met andere ogen naar het Beatrixpark gaan kijken. Schiedam Naast de enorme wateroverlast in de Nieuwe Maasstraat deed zich vrijdaga vond op de hoek van de Poortu- gaalsestraat nóg een incident voor. Een 25-jarige Schiedamse auto mobilist reed in beschonken toe stand enkele amsterdammertjes omver en veroorzaakte bij een vluchtheuvel een aanrijding. Er ontstond daarop een vechtpartij met omstanders in de Nieuwe Maasstraat. Toen een melding van de vecht partij binnenkwam op het hoofdbureau van politie, waren alle mannen van het korps op dat moment nog druk doende in de stad met de wateroverlast. Daarom werd politiehond Tar- zan ingezet. Bij aankomst bleek de dronken automobilist niet te wil en luiste ren, de hond werd aanvallend ingezet, en de 25-jarige Schie dammer werd gebeten, Op de terugweg kwam een agent van het korps in de buurt van de hond; ook hij werd gebe ten. Hij is voor een tetanus-injec- tie naar het Schielandzieken- huis vervoerd. De automobilist is geboeid over gebracht naar het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat. Pas de volgende morgen is hij weer in vrijheid gesteld. Een bewoner van de Nieuwe Maasstraat had wegens de stort regen het luik voor zijn voor deur opengezet Vermoedelijk opgeschrikt door het tumult rond de aanrijding wilde hij om één uur 's nachts naar buiten lo pen en stortte hii in hetluik. Met zijn arm sloeg hij door de ruit bij zijn voordeur; hii moest met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden ver voerd. Hoek van Holland Aanvankelijk middag haalde menigeen toch opge- lucht adem. Het was vrijwel de gehe-1 1 leek de Hoekse braderie geheel in het water te vallen, maar zaterdag- Maassluis Een L6-jarige bromfiet ser en zijn even oude duo-passagiere, beiden uit Maassluis, rijn vrijdag middag met beenbreuken in het Ho- lyziekenhuis in Vlaardingen opger nomen. Zij werden op de Zuiddijk door een even daarvoor uitgerukte brandweerwagen aangereden. Meer ellende was er niet Toen de brand weer ter plekke kwam, bleek er sprake te rijn van loos alarm. Ie dag droog gebleven en vele dui- zenden mensen brachten een bezoek j aan de Westlandse kustplaats. - Met name in het winkelcentrum, waar een groot aantal kraampjes was opgesteld, liepen de mensen voetje j voor voetje over straat Ook bij het opgestelde podium bij de secretarie j was het een drukte van belang. J Onder enorme belangstelling ver- zorgden daar Maywood en Hans de Booy hun optredens. De goed verlo- pen zaterdag deed de organisatie de kater van de dag daarvoor, toen de braderie geheel verregende, dan ook snel vergeten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1