WATERWEG Concurrentie tussen Schiedam en Vlaardingen kost kapitaal STENNISCIRCUIT 1987 n LI SPORT Voetbalbond verliest duizenden jeugdleden ACHTERGROND Eigen identiteit verhindert culturele samenwerking P0RTU00 Kleintj es - Nieuwe leden Vrouwen L liiiiiii m Streekdenken Witte doek mm LIFE SPORT ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 1 6 prijs: sff SAMSUNG videorecorder 26 prijSI cg samsung stereo-radio dubbeideck ■H LIFE SPORT' tbemieiïttiegm. tennis revue EEN PRAKTISCHE LIFE SPORT RUGZAK VOOR DE FANTASTISCHE PRIJS VAN 29,-VOOR Vijfsluizen Siamees Uitwisseling (jok volleybal, zwemmen en korfbal minder populair Oorlog SPORTKORT Verschuiving van team- naar :H individuele sport - !oor KOR KEGEL TIaardingen/Schiedam I\vee steden, die allebei even ?root willen zijn; niet zozeer n oppervlak, of in inwone raantal, maar groot in presti ge, groot in culturele rijkdom, groot ook in de uitgavenpost Twee steden, die grote con- :urrenten van elkaar zijn als het erom gaat de aandacht te trekken van de massa en die klein zijn in hun behoefte tot samenwerking, tot uitwis seling. Die twee steden: Schie dam en Vlaardingen. Ziehier het beeld, dat de laat ste tiid bij veel inwoners is gaan leven, zoals uit menig ge sprek blijkt. Vinden we in po litieke kring nog enige zel frechtvaardiging voor het cul- lireel opboksen tegen de ouurstad, onder 'gewone' bur- gers kijkt men ietwat meewa rig aan tegen zowel de Sehie- damse als de Vlaardïngse po gingen om niet alle publiek te doen afvloeien richting Rot terdam. Voor middenstanders is het dui- a delijk: of ze nu in Schiedam hun nering doen of in Vlaardingen, ze =j hebben er belang bij dat bun ei- jgi gen winkelcentrum zo goed mo- Jj| gelijk draait, dus de ondernemers timmeren wel aan de weg wat de gemeenten geld oplevert, via on roerend -goedbelastïng, preca- rio enzovoorts. Daarin schuilt dan ook niet het kapitale verlies, dat de concurrentie tussen de twee Waterweggemeenten, met zich brengL In andere sectoren, waarin gelijke voorzieningen niet bedoeld zijn als cultureel prestige maar om aan reële behoeften te voldoen, kunnen de gemeenten Vlaardin gen en Schiedam heel redelijk sa menwerken, ook met Maassluis erbij, als derde poot aan de Water weg-agglomeratie. Er zijn samen werkingsverbanden op het ge bied van onderwijs en volksge zondheid. Er is een onderwijsbe geleidingsdienst Nieuwe Water weg-Noord. Er zijn regionale overlegplatforms voor geestelijke gezondheidszorg, voor de GGD, voor verpleeginrichtingen. Die samenwerking is ontstaan, omdat de gemeentebesturen daartoe zelf de behoefte voelden. Al Vijfsluizen: op de gemeente grens van Vlaardingen en Schie dam. „Bouw het nieuwe theater daar maar", grapt© ©en gemeen teraadslid. Ook de hogere overheid ziet de wenselijkheid in van instanties met een bredere visie. Het gewes telijk arbeidsbureau is een voor beeld van een instantie, die ver over de gemeentegrenzen heen kijkt Ook werkt de provincie aan de opzet van regionale nutsvoor zieningen. Het particulier initiatief doet in dat 'streekdenken' mee. De Vere niging Tegen Milieubederf VTM) werkt in en om het Water weggebied. De Enige Nederland se Fietsersbond (ENFB) heeft een regio-afdeling. Ook in de particu liere sector is er veel samenwer king op het terrein van de volks gezondheid. Voorbeelden zijn de Reumapatiëntenveremging Nieu we Waterweg-Noord, het regio naal overleg revalidatie, de werk groep Kind en Ziekenhuis, hét Kraameentrum Maassteden In- terkruis. Sod aal-cultureel is er samenwer king op het gebied van de volwas seneneducatie en het minderhe denbeleid. Ook zien de cultuur wethouders van de grotere Zuid hollandse steden en hun beleids ambtenaren elkaar geregeld op bijeenkomsten, waar informatie wordt uitgewisseld en waar men standpunten bepaalt ten aanzien van het rijksbeleid. Tot zover is er niets aan de hand. Het gaat hier niet om bewegingen en organisaties, die groter willen groeien los van de vraag of er een markt voor is. Maar, komt uit talrijke gesprek ken naar voren, cultureel-recrea- tief gezien ligt dat anders. Het Per categorie zijn er schitterende prijzen te winnen tijdens het Rotterdams Nieuwsblad Masterstoernooi, zoals: Het RN-Masterstoernooi zal gespeeld worden te Nleuwerkerk a.d. IJssel op 26 en 27 september 1987. De eerstvolgende toernooien, die meetellen om in aanmerking te komen voor deelname aan het Masterstoernooi, worden gespeeld op: op onderstaande parken DATUM 27 juli t/m 2 aug. PARK CATEGORIE PLAATS T.C. Schïebroek B1 B2 C1 C2 D1 D2 Rotterdam W.C. IJsclub Kralingen B2 C1 C2 D1 02 Rotterdam T.C. Westvoorne C1 C2 D118 0218 Rockanje L.T.C. Hoogvliet 81 B2 C1 C2 D1 D2 Hoogvliet T.O.P. C1 C2 D118 0218 Papendrecht De publicatie van de diverse ranglijsten van het tennisclrcuit zal vanal 10 juni wekelijks plaatsvinden in het Rotterdams Nieuwsblad. SAMSUNG Tijdens het Rotterdams Nieuwsblad Tennisclrcuit kunt u wekelijks gebruik maken van een speciale aanbieding van LIFE-SPORT. U kunt onderstaande bon in leveren bij de volgende Sport-speciaalzaken; Ted Moritz, Breestoep 5 Spijkenlsse, Daka Sporta, Bergweg 170-176 Rotterdam en Bob Janse Sport, Oost zeedijk 153-159 Rotterdam i Naam: Adres;. Geldig van 23 t/m 30 juli 1987. Telefoon: Tennisvereniging; Geldig van 231/m 30 juli 1987.1 wordt vreemd gevonden dat er amper culturele samenwerkings verbanden in de regio Watenveg zijn. De theaters mogen dan de programma's nog enigszins af stemmen, het blijven autonome bolwerken met eigen verant woordelijkheden. De musea orga niseren nooit iets in samenwer king met elkaar. De WV's wer ven niet actief met een gezamen lijk programma voor dagtochten. De filmclubs hebben ieder een ei gen aanbod, kijken niet naar el- kaars witte doek. De twee lokale radio-omroepen hebben geen ge zamenlijke items, terwijl uit de (regionale) dagbladen vaak blijkt dat er veeL gemeenschappelijke problematiek in Vlaardingen en Schiedam is. Als oorzaak van dit ontbreken van culturele samenwerking zien waarnemers het te stringent vast houden aan een eigen identiteit, wat dat ook zijn mag. En men vraagt zich af of de Vlaardïngse identiteit nu zo anders is dan de Schiedamse, dat een samenwer king niet zou kunnen. Als voor beeld van een louter hypotheti sche identiteit noemt iemand het Maassluis van Maarten 't Hart: een puur gereformeerde gemeen te, maar met zo'n traditionele ver snippering, zoveel vérschïllende groeperingen en afsplitsingen, dat een eigen gezicht door al die plu riformiteit verloren gaat Bovendien, al zouden de Jenever- stad en de Haringstad ook anno 198? nog een eigen identiteit heb ben: „Aan een eigen smoel heb je pas wat in de confrontatie met an dere smoelen, anders zie je in de spiegel van de wereld niets an ders dan jezelf", zegt een kunste naar. De waarnemers en denk hier bij ook aan mensen die zich ver diepen in politiek, maatschappe lijke dienstverlening, publiciteit en uitgaansleven zouden een gezonde uitwisseling van ideeën op cultureel gebied op prijs stel len. Maar vooralsnog is die voor uitgang er niet en lijkt het op wat Levi Weemoedt in zijn jongste bundel dicht „Liever depressief dan progressief". Dat ook gemeenteraadsleden het gemis aan een culturele samen werking wel voelen, bleek on langs uit de opmerking, ook al was deze grappig bedoeld, dat er maar beter een nieuw theater kan kamen bij Vijfsluizen, op de ge meentegrens van Vlaardingen en Schiedam. De plek wordt uiter aard door niemand serieus geno men. Bij de 'oortjes' van rijksweg 19 is nauwelijks plaats voor be bouwing, het openbaar vervoer is er slecht en er is geen horeca rondom. En een theater draait pas als het verdere uitgaansleven ook naar behoren is. Maar het betreffende raadslid deed de suggestie van een geza menlijk theater uit vrees voor ka pitaalvernietiging. Iri Vlaardin gen streeft Stadsgehoorzaal-di recteur Marten Putman naar een nieuw complex, een 'zogenaamd multï-functioneel centrum, bij voorkeur bij het BuizengaL Én in Schiedam kwam onlangs het CDA met het idee Passage door een nieuw theater (op het Hema- plein) te doen vervangen, omdat er toch steeds geld bij moet voor de zoveelste verbouwing wat prompt twee weken later werd bevestigd door de Passage-nota Kiezen Voor Cultuur. Twee nieuwe theaters, met Rot terdam naast de deur en Den Haag op een steenworp afstand, is dat geen geldverspilling? Temeer omdat er geen enkele garantie is dat er ook meer theaterbezoekers zullen komen? Dit vraagstuk is door het Vijfsluizen-idee toch ac tueel geworden, Het gemeenteraadslid zal er op dat moment niet aan hebben ge dacht, maar hij had ook de sug gestie kunnen doen voor een ge zamenlijke bibliotheek bij Vijf sluizen. Want Vlaardingen wil een nieuwe bibliotheekcentrale (op het Weeshuisplein of achter aan op het Liesveldviaduct), Schiedam idem dito {op het Em- maplein). De vraag rikt: waar twee steden op verschillende fronten steeds meer samenwerken, is daar op den duur nog wel behoefte aan al lebei steeds maar weer hetzelfde? De buurman een duurdere auto, wij ook? In Schiedam meent een ambtenaar, dat een gemeente met 70.000 inwoners, die z:"hzelf res pecteert, best kan zorg voor een eigen theater, Maar tegelijk er kent hij, dat het bijzondere van deze regio is andere dan waar ook in net land dat er een we reldstad vlakbij ligt. „En daar is niet tegenop te con curreren. Die realiteit moet je voor ogen houden. Laten wij nuchter blijven, het is wel de be perking van deze regio". Volgens de ambtenaar zal inderdaad wel eens kunnen blijken dat Vlaar dingen en Schiedam meer samen moeten doen, „andem kom je je zelf binnen je eigen lokale gren zen nog eens goed tegen". Nederland kent wel meer voor beelden van twee tot elkaar ge doemde gemeenten, die geogra fisch of sociaal-maatschappelijk een Siamese tweeling lijken (Bus- sum en Hilversum, Berg op Zoom en Roosendaal, Hengelo en En- schedel, maar nergens voelt men zo sterk de onmiddellijke nabij heid van een écht grote stad.Als ik een discussienota over een nieuw theater schrijf, heb ik met Rotterdam en Den Haag toch re kening te houden", aldus de Vlaardïngse cultuurambtenaar Maarten Bot. „Ook al lust je mekaar niet,ik kan mij toch voorstellen datje in zo'n situatie meer dingen samen gaat doen", zegt een Vlaardïngse hore- ca-exploitant, die een regionale diëntèle heeft Hij vindt dat er in de Stadsgehoorzaal niet zoveel bijzonders gebeurt, dat het los van Passage zou moeten functioneren. Tussen de theaters heeft overi gens een inniger contact bestaan dan waarvan de laatste jaren sprake is. Er was enkele jaren ge leden zelfs het begin van pro grammatische afstemming. Maar dat is snel verwaterd. Tegen woordig mikt de Stadsgehoorzaal niet meer op Schiedam, maar en kel nog op Vlaardingen, Maas sluis en Maasland, aldus laat pu- blïciteitsmedewerkster Anne- miek van der Sluys via het auto matisch antwoordapparaat we ten. Zij prijst „101 leuke, prachtige en bijzondere" voorstellingen aan, waarop men een abonne ment kan nemen („snel doen!"). In Schiedam voert het Passage theater zijn eigen propaganda. Op het museale vlak is er even min een eendrachtige aanpak van thema's. Het Stedelijk Mu seum heeft een archeologische collectie, die aangevuld met ver zamelingen van het streekmu seum van Jan Anderson in Vlaar dingen een behoorlijke oudheid kundige expositie zou kunnen vormen, Het Sleepvaartmuseum in Maassluis heeft materialen, die uitgewisseld kunnen worden met het Vlaardïngse Visserijmuseum. Betere voorbeelden zijn goed denkbaar. Maar zelfs op educatief gebied, noch in de voorlichting, „is ooit samenwerking overwo gen", aldus een ambtenaar. Dat culturele samenwerking tot verbeteringen kan leiden, toont de streekmuziekschool duidelijk aan. En ook hebben Maassluis en Schiedam de vruchten geplukt van de kunstzinnige vorming, waartoe Vlaardingen in cultureel centrum Hollandia ooit het voor touw nam. De consulenten zijn regionaal actief voor het basison derwijs. Dat duurt overigens pot 1 januari, want dan gaat de provin cie de gelden anders besteden. Een reclamemaker denkt dat het niet zozeer te maken heeft met de vermeende eigen identiteit van Vlaardingen of Schiedam, maar met een hokjesgeest, die weder zijds een ruimer blikveld belem mert. „Men denkt er gewoon niet aan. Men is nogal met zichzelf be zig". Anderen, die bekend zijn met bei de gemeenten, vinden dat de ge meentebesturen een lichtend voorbeeld kunnen nemen aan het bedrijfsleven: Wilton-Fijenoord ziet de kwaliteiten van Vlaardin- gen-Oost Bedrijven (HVO), mid denstanders uit de Schiedamse binnenstad beginnen filialen in Vlaardingen of andersom. „Het zou voor het Schiedamse uit gaansleven wel eens bevorderlijk kunnen zijn, als je als Schiedam reclame, maakt voor Vlaardingen. Want de Schiedammers, die daar uitgaan, nemen dan Vlaardingers mee terug, "Uiteindelijk zullen meer mensen hun tv vaarwel zeggen en de stad in gaan. Lekker uit!" De meeste buitenstaanders, hier over benaderd, zien geen heil in twee nieuwe schouwburgen: „Grootheidswaan". Wel ziet men als een slimme oplossing, dat bij voorbeeld Schiedam een nieuw; theater bouwt en Vlaardingen een bioseoop(je). „Dan heb je ten minste van allebei wat". Vorige week legde een woord voerder van de Historische Vere niging Schiedam zich neer bij de voorgenomen sloop van het Bui tenhofje van Belois aan de Kreu- pelstraat, met de woorden: „Uit eindelijk is gebleken dat het ge woon op de verkeerde plaats staat". Als je van een eeuwenoud hofje zoiets kunt zeggen, is het één stap verder om te beweren dat de binnensteden van Vlaar dingen en Schiedam op de ver keerde plaats liggen. Hun binnen stad had bij Vijfsluizen moeten rijn. Rotterdams Nieuwsblad wc-.-nsdag 22 juli 1987 door JAN DIJKGRAAF Den Haag Het einde van een tijdperk lijkt nabij. Jaren geleden was de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond na het zuigelingenbureau en de kleuterschool zo'n beetje de eerste organisatie, waarbij een jongetje werd ingeschreven. Thans is dat anders. De KNVB ziet het aantal jeugdle den al jarenlang dalen, maar 1986 spande wat dat betreft zeker de kroon. Het aantal namen van jongeren op de le denlijst van de KNVB nam dat jaar met liefst 32.516 af. Een daling van exact 7,6 pro cent. Dat blijkt uit een onder zoek van de Nederlandse Sport Federatie. De voetbalbond is niet het eni ge bolwerk, dat de greep op jeugdige sporters aan het ver liezen is. Ook andere bonden zagen hun jeugdledenbestand in '86 aanzienlijk slinken. De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) was er van de vijf tien grootste bonden het slechtst aan toe. Een procen tuele teruggang van 10,5 kan zeker niet meer louter en al leen worden teruggevoerd op de 'kinderschaarste'. Een door sportbestuurders maar al te graag aangegrepen excuus om het gebrek aan belangstelling in 'hun' sport te verklaren. Ook de KNZB (Koninklijke Ne derlandse Zwem Bond) en het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond (KNKV) behoren tot het weinig benijdenswaardige ge zelschap dat de strijd om het eugdlid in ieder geval in 1986 leeft verloren. Deze beide bon den leverden precies vijf procent van hun jeugdleden in. Het KNKV was in '85 ook al het slachtoffer: een daling van 3,4 procent Een andere grote verliezer over was het KNCG V, het Konink lijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond. Dat verloor niet alleen veel jeugdleden (7,7 pro cent), maar -en daarin onder scheidt deze bond zich van de eer der genoemde verliezers- ook een aanzienlijk aantal seniorleden, 2,9 >rocent._ Het verlies van het iCNCGV is overigens mi de terug te voeren op de 'oorlog', die er in de turnwereld heerste. Het KNGV en het NKGV, de algeme ne en katholieke turnbond, beslo ten kort geleden de handen ineen te slaan. Een fusie, die het leden tal van het KNCGV beslist niet positief zal beïnvloeden. Voor het NKGV kan deze samensmelting weieens positief uitpakken, want het KNGV blijkt over '80 aan zienlijk te hebben (terug) gewon- EricTanis heeft overschrijving aangevraagd naar SFC. De doel man van Excelsior, die niet meer voor een contract in aan merking kwam, liep twee keer een beenbreuk op. Dick Keizerwaard heeft zijn overschrijving naar Zwaluwen ingetrokken. De middenvelder blijft vanwege studie nog een iaar bii 's Gravenzandse SV. nen, terwijl de katholieke broer met een lichte daling werd gecon fronteerd. De afgenomen belangstelling van jeugdleden voor sporten als voet bal, zwemmen, korfbal en volley bal wordt in de totaalcijfers van de diverse bonden trouwens be hoorlijk verdoezeld. Het aantal senioren dat Ln georganiseerd verband voetbalt of korfbalt is namelijk slechts in zeer beperkte mate (minder dan een half pro cent) afgenomen, terwijl het aan tal volwassen zwemmers en vol leyballers zelfs met meter dan drie procent is toegenomen. Een deel van het ledenverlies bij de jeugd, maar slechts een beperkt deel, kan dan ook worden verklaard uit de overstap van jeugd naar se nioren. Echte 'winnaars' zijn er ook. De KNLTB, de Konmklyke Neder landse Lawn Tennis Bond, werd zowel bij de jeugd als bij de senio ren met een ledengroei van meer dan drie procent geconfronteerd. Het KNGV, de eerder genoemde 'sterke' turnbond, zag het aantal jeugdleden met 6,1 en het aantal seniorleden zelfs met 11,9 procent toenemen. Ook voor de schaats bond werd '86 een topjaar. Het verhes van 1985 werd binnen een jaar geheel goedgemaakt door een stijging van vier procent Met name de jeugd heeft zich door twee achtereenvolgende Elfste dentochten en de prestaties van youngsters als Leo Visser en Ge rard Kemkers naar de schaats- clubs gespoed, een stijging van ruim negen procent De Neder landse Badminton Bond (4,9 pro cent) en het Nederlands Handbal Verbond (5,4 procent) boerden in '86 ook uitstekend. Een drietal bonden zag het aantal jeugdleden niet het aantal senior leden wel behoorlijk stijgen. De zwembond, die het overigens kwantitatief en kwalitatief vooral van jeugd moet hebben, de hoc- keybond, die bij de jeugd een be perkte groei doormaakte, en de volleybal bond, die de vergrijzing dus in rap tempo ziet toeslaan. Het Nederlands Watersport Verbond maakte een gezonde groei door. Het aantal jeugdleden steeg zeer fors, het aantal senioren nam be perkt af, In de ranglijst van de vijftien grootste sportbonden van Neder land is het een en ander veran derd, maar plaalsverschuivingen hebben niet plaatsgegrepen. De KNVB is met iets meer dan een miljoen leden nog altijd de groot ste bond, op afstand gevolgd door de tennlsbond (614,209 leden). Het KNGV, de NeVoBo en de KNZB hebben tussen de 150.000 en 205 000 leden. Boven de 100.000 leden zitten nog de nummers zes tot en met acht, de KNSB, KNHB en de Nederlandse Ski Vereni ging, de NSV. De lijst van vijftien grootste bonden wordt afgesloten door het korfbalverbond, de bad- minionbond, het handbalver- bond, het KNCGV, hel water- sportverbond, het NKGB, dat dit jaar fuseerde met het KNGV, en tenslotte de bridgebond. De Nederlandse Ski Vereniging - die een. afwijkende telling han teerde- niet meegerekend, heb ben de vijftien grootste sportbon den een geringe winst geboekt over '86. Een stijging van 2.917.060 naar 2.925.723 leden be tekent 0,3 procent winst Het aan tal jeugdleden (1.175.276 tegen 1.145.282 in '86) nam bij deze veer tien bonden met 2,6 procent af, het aantal seniorleden (1.741.883 tegen 1.760.120 in '86) steeg met 1,1 procent. Daarmee hebben de grootste sportbonden dus voor het eerst sinds jaren meer senior- dan jeugdleden. Het ledental van de vijftien grootste sportbonden over 3986 ziet er als volgt uit Bond totaal jeugd senioren 1. KNVB (voet bal) 1.002,903 396 387 600.516 2. KNLTB (tennis) 614.209 147.133 467.076 3.KNGV(turnön) 205.050 131.829 73.221 4. NevoBo(vöiie/bai) 159.890 42.100 117.790 5. KN28 (zwemmen) 154.087 110.370 43.717 6. KNSB(scftaatsen> 134,867 30.781 104.086 7. KNHB (hockey) 126.567 68.939 57.628 8. NSV (skiën) 124.167 79.570 44.591 9. KNKV(korfbal) 88.056 45.064 42.992 10. NBB (badminton) 87.176 21.615 65.561 11.NHV (handbal) 86.073 46.685 39.388 12. KNCGV (turnen) 71.725 50.587 21.138 13. NWV (watersport) 70.976 8.76a 62.208 U. NKGB (turnen) 65.543 44.887 20.656 l5.NBB(bfidae) 58.601 137 58.464 De KNVB verloor vorig jaar dui zenden jeugdleden. Het 'ijkt een onstuitbare tendens. Den Haag De cijferbrei' van de Nederlandse Sport Federatie levert niet alleen informatie op over de vijf tien grootste bonden. Ook de ledentallen van een aan tal kleinere bonden kwam aan de orde. Een greep ui"t de kleintjes: Nederlandse Beugel Bond: 962 leden oh?' der wie 12 meisjes, 50 jon-"" gens en 85 dames, 31 vereni gingen: Nederlandse CasT" ting Federatie: 194 leden orr^~ der wie 3 meisjes. 14 joh" gens, 6 dames, 3 verenigfri-r- gen; Nederlandse Curling Bond: 474 leden onder wïe 157 dames, 5 verenigingen;1 Nederlandse Kolf Bond: 677 leden onder wie 281 vroii-'; wen, 37 verenigingen; Fede ratie Oosterse Gevechts-* sporten: 840 leden onder wie 20 meisjes, 40 jongens, 80 da-r mes, 25 verenigingen; Ne"- derlandse Rolschaats Bond: 800 leden, 360 meisjes, 'JTCT] jongens, 110 dames en 390 heren, 26 verenigingen. Den Haag De Nederland se Sport Federatie, 's lands., grootste koepelorganisatie, had in 1985 exact 90 leden- verenigingen. Vorig j?a£l kwamen daar vier organisa-- ties bij: de Nederlandse.. Darts Bond met 6864 leden^ de Stichting Triathlon Ne- derland met 3870 leden, Sportfederatie Visueel Ge handicapten met een onhe-i kend aantal leden en .de; Stichting Watereport met' Gehandicapten met 270u le- den. De laatste drie bonden worden aangemerkt als bui-" tengewone leden Den Haag De interesse- voor teamsporten neemt in-* verhouding met die voor in- 1 dividuele sporten steeds verder af. Was de verhou-" ding in 1981 nog 'slechts' 55-'-1 45 in het voordeel van de in-»-, dividuele sporten, in '85 was - dat al 57-43. Vorig jaar 'won nen' de individuele sportereer weer een procentje, 58 tegen 42 procent is de verhouding— over '86. Met name seniorleden bliV- ken -maar dat is allermïnsE verrassend* een grote voor keur te hebben voor sporten waarbij de hulp van teamgëL noten niet nodig is. Liefst-64- proeent van de volwassenen koos In '86 voor een indivi duele sport, 36 procent hield het op een teamsport. Vijf., jaar eerder was dat nog 58-- 52. Bij de jongeren is die ver*,, houding over '86 59-41, vijf" jaar eerder51-49. ,..,*'v Den Haag Het aantal- vrouwen dat bij een erken- de sportbond is ingeschre ven, is nog altijd beperkt— Maakt het vroeger zwakke'" geslacht genoemde volks-- deel in de wereldbevolking" ongeveer 50 procent van het totaal uit, bij de Nederlandse sportbonden slechts 27 pro-v' cent. Voor de NSF reden de stimulering van sportdé6ET. neming door meisjes en- vrouwen ook voor de toeC komst te bepleiten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2