Vijfsluizen: in elke wijk een hondeveldje Jongeren knappen Staelduinsebos op Vlaardingerdijk schrikt van plan BEACH, DE VRIJBUITER Int. Meubeltransport mam WLAARBIHSS lASBtAD SCHIEOAMSCKE COURANT BIE WAIEBWfC COURANT ACHTERGROND Branders feesten gaan te water Bedrijven helpen museum en zichzelf Wa ''f, Geen flats op dat prachtige grasveld Voorzitter Neervoort vindt poepprobleem zwaar overtrokken "Met elkaar de natuur in evenwicht brengen9 JOIN THE WINNERS van Dalen schoenen Vlaardingertjes vieren vakantie Gebroken been Schiedam rekent af met Horvath WATERWEG Regionale redactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. DONDERDAG 23 JULI 1987 Telefoon- 010-4343229, 4352055, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De stichting Bran derefeesten gooit het dit jaar over een andere boeg. Het cir cuit tijdens de ruim een week durende Schiedamse feesten wordt uitgebreid met de Lange Haven, waar van 19 tot en 27 september watersport plaats vindt Hoewel het programma nog veel hiaten vertoont, durft Ruud Pii- lard het aan nu al te verkondi gen dat de editie van 1987 in kwaliteit met de vorige kan wedijveren- De Brandersfeesten hebben dan ook verschillende publiekstrekkers ingeroosterd, zoals een echte topband op de slotdag (The Plattere) en een gondel vaart met circa 100 ver sierde pleziervaartuigen op zon dag 20 mei. Nieuw is ook dat voor het eerst op de twfee zater dagen een traditionele branderij (De Tweelingh) voor het publiek geopend is, en dat het Passage- theater een open podium houdt Over de financiële haalhaarbeid van het iets pretentieuzer ge worden programma maakt Pil- lard 2ïch geen zorgen: „Het bedrijfsleven heeft ons op voor treffelijke wijze geholpen", ver klaart hij. Een groot aantal succesnum mers van vorig jaar is dit keer weer ingelast, zoals klünen, trucktrekken, het standwer kersconcours (25 september), een jazznight en een braderie plus vrijmarkt (allemaal op 26 september), de brandersloop (20 september) en de dwaze bran deremiddag (22 september). Het is nog onzeker of een ge pland jeu-de-boulestoemooi zal doorgaan. Het organisatiecomité studeert verder nog op de invul ling van de doordeweekse avon den en moet nog een aantal ar tiesten contracteren. Vlaardingen De Vlaardingse bedrijven, die zijn verenigd in belangenvereniging De Oude Haven, hebben een manier ge vonden zichzelf in de schijnwer per te plaatsen en bovendien het jubilerende Visserijmuseum te helpen. Dat gebeurt zaterdag 1 augustus, als van elf tot vijf uur een paardetram tochtjes rond de haven maakt. De vereniging wil met dit initia tief vooral 'dit actieve stadsdeel' promoten. Zittend in de paarde- tram kunnen de passagiers vol- fens de vereniging genieten van e vele oude en fraaie panden langs de route, terwijl aan de lin kerkant in het water veel ple zierjachten liggen. De tram met daarin telkens maximaal twintig passagiers vertrekt bij de Visbarik en gaat dan via de Westhavenkade, linksaf de brug over en bij de Oosthavenkade weer de brug over naar de Schiedamseweg. Een kaartje kost één gulden. De opbrengst komt oen goede aan het jubileumfonds Visserij- museum. Het museum doet zelf aan klan tenbinding met de expos'tie van vijftien schilderijen van de ama teur-kunstschilder Cees Velle- koop uit Monster. Tot half sep tember zijn ervan zijn hand zeü- loggers en treilers, maar ook En gelse trawlers en coppels te zien. Vellekoop, die 's winters vast legt wat hij 's zomers heeft ge zien, heeft geprobeerd de sche pen zo natuurgetrouw mogelijk te schilderen. De expositie is gisteren geopend en is op werkdagen en zaterda gen van tien tot vijf en op zon dag van twee tot vijf uur te be zichtigen. Ma f 'f.i'i Schiedam Het 'torentjesplan' van Eurowonin- gen bevalt de bewoners van de Ylaardingerdijk helemaal niet. Zij hebben altijd een vrij uitzicht gehad op een groot grasveld, dat zich beneden aan de'dijk uitstrekte tot aan de vijvers bij de Dr. Schaepmansingel, en dat dreigt nu bedorven te worden door drie slanke flatgebouwen van vijf- hoog. De bewonersvereniging Schïedam-West is ingeschakeld om te bezien wat er allemaal nog te gen het plan van de gemeente en Eurowoningen te doen is. De Vlaardingerdijk vormt de grens tussen Schïedam-West en wijk Nieuwland. Het omstreden bouwplan geldt voor de 'put' tus sen de Burgemeester Van Haar- enlaan, de Vlaardingerdijk en de vijvers. De drie flats zullen samen 41 koopwoningen tellen. De omwonenden hebben kritiek op de argumenten, waarmee de gemeente Schiedam het plan verdedigt. Belachelijk vinden zij het dat de 'prachtige speelweide' voorkomt in de nota Enge Plek ken van de Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie. Omdat een aantal vrouwen de Enge plek, of mooie speelweide? De bewoners van de vlaardinger dijk willen hun uitzicht niet verliezen. plek tegenover de algemene be graafplaats onherbergzaam acht, wil de gemeente de drei ging wegnemen door er wonin gen te bouwen. „Is dat nu een oplossing: het groen kappen?" Dijkbewoner J.D. Kunst kan het nauwelijks geloven. „Maar na- Vraag bij Eurowoningen, afde ling huizen winkel, doet mijn on geloof nog toenemen", schrijft hij. Kunst vindt het grasveld he lemaal niet eng, en zijn buren vinden het ook niet eng, zegt hij. „Weet u wat eng is? Dat bouw plan is eng". „Het komt steeds vaker voor, dat je je ergert aan dingen die 'gewoon' gebeuren in Schie dam", vindt Kunst Hij vond het ook al zo raar, dat de gemeente bomen liet kappen op de Maas boulevard, omdat flatbewoners er last van hadden. „Dat kan in Schiedam anno 1987. Niet zo verwonderlijk dat veel Schie dammers een andere woon plaats zoeken. Wat een beleid!", zegt Kunst. Schiedam Vlaardingen „Ik vind het alle maal zwaar overtrokken. Als die hondepoep nou het gróótste probleem van de maatschappij is, dan valt het met die maatschappij nogal mee. We weten allemaal dat de wereld grotere pro blemen kent. Ik zie dus al dat gedoe over hondepoep als één grote afleidingsmanoeuvre. Je hoeft aan die andere pro blemen niets meer te doen, als de bevolking braaf over poep gaat zitten zeuren". George Neervoort is er duidelijk in: hij ziet de hon depoep bepaald niet als hoogst belangrijk sociaal of milieuprobleem. De voorzitter van hondensportcen trum Vijfsluizen vindt de oplossingen, die her en der bedacht worden, ook maar raar. Een hondentoilet wordt praktisch nooit gebruikt, want een hond gaat niet op commando zitten poepen op een veldje van twee bij vier meter. „Zo'n dier moet immers de ruimte hebben". Ook het tegenwoordig veel gehoer de idee van een schepje en een plastic zakje vindt hij nonsens, want „dan komt er nog meer plastic in het milieu en dat is veel erger dan poep". Hij denkt een betere, reële oplossing te hebben- Zijn advies aan de gemeenten Schiedam en Vlaardingen: geef elke wijk haar eigen hondeveldje. Daar kunnen de honden dan draven naar hartelust en hun be hoefte doen, en op andere plekken hoeft dan nie mand er last van te hebben. „Nu is het nog zo, datje nergens met je hond mag komen. Overal zie je bor den staan dat het uitlaten verboden is. Maar een hond moet een hondkunnen zijn: die moetje lekker kunnen laten ravotten", zegt Neervoort, die zelf een eenjarige Duitse herder heeft, Eros geheten. Hondensportcentrum Vijfsluizen heeft volgens een ruwe schatting van George Neervoort ruim 200 cur sisten en donateurs, evenveel uit Schiedam als uit Vlaardingen, en verder ook uit Rotterdam, Maas sluis, Maasland of Poeldijk. De stichting ontleent haar naam aan Vijfsluizen, op de gemeentegrens van Vlaardingen en Schiedam, waar zij sinds 1982 de honden kon laten trainen. Maar omdat de 'oortjes' aan rijksweg 19 werden aangelegd, was een andere plek nodig. Vijfsluizen traint tegenwoordig aan de Parallelweg, achter NS-station Schiedam/Rotter- dam-West „Je moet eens kijken wat honden de maatschappij opleveren", zegt George Neervoort En dan doelt hij niet alleen op de opbrengsten van de hondenbelas ting. „Maar er gaan miljoenen om in het bedrijfs leven, door aanschaf van voer, riemen, manden, en zovoorts. De hond heeft nog een voordeel, dat vaak onderschat wordt. Veel mensen hebben er een be langrijke hobby aan. Dat is ook heel wat waard. Voor hetzelfde geld gaan ze naar het voetballen en halen ze een tribune omver". Gezien die voordelen vindt Neervoort het vooral van de PvdA en andere linkse partijen tegenvallen, dat deze zich onder druk van een publieke opinie zo anti-honds opstellen. „Ze laten ons in feite in de steek. Ik had dat juist van die clubs anders ver wacht", zegt hij. Vlaardingen heeft de nieuwe hondenschool Woef een terreintje van 500 gulden afgestaan, maar Vijf sluizen betaalt voor de plek aan de Parallelweg 3500 gulden, en daar komt dan nog het egaliseren 15.000 gulden bij. Jongeren aan het werk in het Stael- duinsebos. door TJITSKE WEERSMA en ASTRID VERBRAEKEN Staelduin Regen klettert gestaag op de groene 'overkapping' van het Staelduinsebos. Onweer bromt daar boven chagrijnig mee. Onder het deels beschermende groen, in het voormalige defensiegedeelte van het bos, is het geluid van elektrische za gen, fluitende vogels en vrolijke jon geren te horen. Twintig jongeren uit het hele land zijn daar tot en met zaterdag op een zomerkamp van Natuur- en Land- I schapsbeheer Zuid-Holland. Een rij natte tentjes verraadt de aanwezig- g heid van vakantiegangers in het ge- bied. De met werkkleding en ge- m reedschap uitgeruste jongeren geven echter een andere indruk 5 Lachend maar met serieuze bedoe- s lingen zijn ze hard bezig met onder houdswerk in het bos. De 43 hectare ongerepte natuur, doorspekt met zo'n zeventig bunkers, is sinds maart van dit jaar in het bezit van de stich ting Het Zuidhollands Landschap en is nog niet vrij toegankelijk voor het publiek. „De sensatie van vallende bomen", verklaart één van de deel nemers lachend zijn herhaaldelijke komst naar de bossen in vakanties. Munitiedepot De stichting Natuur- en Landschaps beheer coördineert vrijwlUigere- werk in de natuur. Tijdens zomer kampen gaan jongeren aan de slag in waardevolle natuurgebieden om daar te helpen met onderhoud. Zo ook deze groep van achttien noeste werkers, die ondanks de regen in het Staelduinsebos werkzaam is en blijft. Het oostelijk deel van het Staelduin sebos was vanaf 1968 in gebruik als munitiedepot van de marine. Nu het bezit is van Het Zuidhollands Landschap, is boswachter Peter Ra- vensbergen druk doende het bos in assistenten die bezig zijn een popu lier in mootjes te hakken. „De popu lieren hier verdringen de linden en eiken. Het zijn snelle groeiers, maar ze worden niet oud". De groep kampdeelnemers kijkt met gretige ogen naar de rest van de populieren massa die nog overeind staat. Als dat allemaal eens naar beneden zou ma gen. De Beach van KangaROOS is de ideale strandslipper die je voeten masseert terwijl je loopt en je geld en je sleutels veilig opbergt in het zakje met de rits 1 Maten 36 t/m 46. Prijs34.75 Mode fn dames-, heren- en kinderschoenen SCHIEDAM, Broersvest 33c, tel. 010-4269029 goede staat terug te brengen. Tot die tijd blijft het gebied, net als de afge lopen dertig jaar, niet vrij toeganke lijk voor het publiek. „Een andere reden daarvoor is dat hier zeer zeld zame vleermuizen verblijven in de vele Duitse bunkers. Zelfs soorten waarvan iedereen dacht dat ze in dit deel van het land niet meer voor kwamen. Die bunkers moeten eerst voor mensen ontoegankelijk worden gemaakt, zodat de dieren ongestoord aan hun winterslaap kunnen begin nen", vertelt de boswachter. Gretig Ravensbergen bekijkt zijn tijdelijke „Hec is gewoon kicken om zulke bo men neer te halen", geeft een Delftse leerling van de middelbare tuin bouwschool dan ook gekscherend als reden voor zijn deelname aan het kamp. „De buitenlucht, het harde werken; dat is wel eens goed voor je. Met elkaar werken om de natuur in evenwicht te brengen", verklaart Joke uit Zederik. Ze stroopt haar mouwen op en laat rode striemen en muggenbeten zien. „Kijk, dat is het resultaat", zegt ze bijna trots en ze zaagt verder. In de verte komt Hans van de plek waar een andere groep bezig is een haag van verdedigingshekwerken te slopen. Defensie had destijds twee rijen hekken staan ter bescherming van de munitiebunkere. Nu is dat geworden en het geeft het bos een dreigend karakter. Hans kijkt jaloers naar de bomen verslin- ders, "Waarom vinden ze het Staelduinse bos zo leuk?, „Ik vind het leuk dat je erin mag, terwijl niemand anders dat eigenlijk mag. Jarenlang reed ik er langs naar het strand en dan zag je de strenge bewaking bij de militaire hekken. Je vroeg je altijd af wat daar nou achter was. Nou, dit dus", en Hans maakt een wijds gebaar in het luchtledige. Een ander zegt: „Het is wel jammer dat het zo'n onnatuurlijk bos is. Een park eigenlijk, omdat het vroeger een landgoed is geweest". Het slopen van de hekken ziet ze ook positief in. „Lekker vernielen en slopen, watje anders nooit mag". Een medewerker van de planten- ziektekundige dienst loopt met een gele spuitbus in zijn regenpak door het bos. Hij geeft de zieke iepen aan met een geel teken op de stam. Een trieste aanblik voor Ravensbergen, de kampwerkers hebben er echter nog een tweede gedachte bij: die boom mag dus tegen de vlakte. Verderop is het derde groepje bezig de voormalige lindenlaan weer in zijn oude staat terug te brengen. Een overwoekerd pad, dat eens een stati ge, strakke laan is geweest, wordt met allerhande gereedschap be werkt. De linden worden opge- snoeid. Verder zullen de munitie- loodsen nog afgebroken worden en worden de droge sloten uitgediept Uniek In de hoop dat hierdoor het bos snel voor het pubhek opengesteld zal worden, werken de jongeren tijdens de regen stug door. Boswachter Ra vensbergen heeft i.og een nieuwtje; „We zijn er bijna zeker van dat de vleermuizen in de bunkers aan het jongen zijn. Iets unieks in Neder land", Het afgesloten bos is dus zeker voor de populatie van vleermuizen van nut geweest. Als het werkelijk begint te storten en ook het gebladerte geen bescher ming meer biedt, schuilen de vrijwil lige boswachters in een voormalige munitieloods. In stilte staren ze naar het natte bos. „Wat zouden de mili tairen hier vroeger gedaan heb ben...?" den gemaakt De kinderen kun- worden gevaren met de kano, nen er doordeweeks van tien tot worden er vlotten gebouwd en vier uur terecht Voor de vrij- liggen de q'offels klaar. Op alle dagmiddagen staat een film op dagen beginnen de activiteiten het programma. om half elf. Buurthuis De Haven heeft van Het veld van De Hollandiaan is IQ tot en met 14 augustus wordt de andere locatie waar verschil- het volgende programma: laats aan het lende activiteiten worden ge- straattekenen (maandag), bow- sginnen de kleine houden. Maandag is dat een len (dinsdag), speurtocht in de sporttoernooi, woensdag een Broekpolder (woensdag), variété zeskamp én vrijdag levend stra- (donderdag) en bezoek aan de tego en een speurtocht. Dinsdag kinderboerderij en het Panne- en donderdag zoeken de deelne- koekenhuis (vrijdag). Komende roert]es het water op. Vlakbij week kunnen kinderen zich in- jachthayen Callenburg kan er schrijven in het buurthuis. Vlaardingen Terwijl het Schiedamse Jeugdland zich be gint op te maken voor de slotma nifestatie eind volgende week, doen de medewerkers in Vlaar dingen nog vingeroefeningen: maan dag barst hetlos. Op de böuwsi Boerderijpad c Vlaardingers maandag om tien uur met hun onbezoldigd va kantiewerk. Er ligt weer heel wat hout klaar om hutten te bouwen, terwijl daar ook een trip met de waterfiets kan wor- Vlaardingen Een 16-jari- ge bromfietser uit Vlaardin gen is gistermiddag met een gebroken been in het Holy- ziekenhuis opgenomen. Het stuur van zijn bromfiets raakte tijdens een inhaal manoeuvre op de Deltaweg verstrengeld met het stuur van een fiets. De even oude fietser en de bromfietser vielen beiden. De eerste kwam er met en kele schrammen vanaf. Ook verderop in Nieuwland wil de gemeente groen opofferen voor woningbouw. Dat is het ge val aan de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan, Thorbecke- singel en Dr. Kuyperiaan. Ook daartegen kwamen protesten van vooral oudere omwo nenden. door KOR KEGEL Schiedam De bouwer van Nieuwland, Jószef Mibóly Horvéth (1907-1960), had zich zijn geesteskind niet voorgesteld met het water hoofd, dat zijn opvolgers bij de gemeente Schiedam er nu op willen zetten, iïorvéth geloofde als archi tect in 'licht en lucht' en was weliswaar sterk vooretan- der van flatbouw 'vogel kooitjes', zoals zijn critici ze later noemden maar tus sen die flats moest veel open ruimte blijven. Dat is aan het huidige Nieuwland goed te zien. Langs strakke lijnen en lan ge wegen staan weinig fan tasievolle bouwblokken (Jan Schaper maakte daar ooit, rijdend over de Burge meester Van Haarenlaan, prachtige opnamen van voor zijn film 'Schiedam kiest voor het water'), maar tussen al die flats bevindt zich veel groen: bomen, struiken, en vooral: grasvel den. Zonder die grasvelden zou het helemaal een rommeltje worden in die wijk; dage lijks heeft Nieuwland ter gen hondepoep te verwer ken. Niet dat Horvéth dót voorzien had. Maar zijn visie was, dat als Schiedam nu eenmaal in de trend van die tijd com pact ging bouwen, dan toch over het welzijn van de flat bewoners moest worden ge waakt. Om een gevoel van beklem ming te voorkomen hadden de bewoners van die toen malige stadsuitbreiding ruimte om zich heen nodig. Bovendien pasten de gras velden beneden aan de Vlaardingerdijk en langs de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in Horvéths stre ven naar een geleidelijke overgang van de oude be bouwing van Schiedam- West naar het nieuwe wo ningtype in de lager gelegen (voormalige) polder. Horvóth heeft 35 jaar gele den, toen hij Nieuwland te kende, doelbewust gekozen voor flinke speelweiden. Licht en lucht, die visie had den architecten van die ge neratie, als reactie op het be dompte klimaat dat er in veel vooroorlogse straatjes met arbeiderswoningen heerste. In het geval van Horvóth was het ook een reactie op zijn eigen jeugd: geboren in Boeda-Pest kwam hij na de Eerste Wereldoorlog, als zo veel Hongaren, naar Neder land om hier aan te sterken. Hij was een grauw, armoe dig milieu gewend geweest Dat de gemeente Schiedam die opzettelijk open geble ven plekken nu wil bebou wen (om wat ooit de Hon- gerput werd genoemd te verrijken met koopwonin gen), betekent een definitie ve afrekening met de stede- bouwkundige visie van Jós zef Horvéth. D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam Telefoon 010-4268071 0104263045 010-4265816

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1