Vlaardingen laakt Consumentenbond <3 'Lekker winkelen is heel wat anders dan boodschappen doen Schiedam wil deHoogstraat weer bewoonbaar maken Zijdeveld: Hema wil geen oorlog Advocaat haakt af in ruzie om heg F1 VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GBUÜANT Sociale controle beter dan rolluiken Publicatie over ogb misleidend Biljarters op dreef Bart de Leede betwijfelt trekfunctie ABC-warenhuis Pt -'>■ Goud voor Bram Bosch Nieuwe teleurstelling voor boze buurvrouw AUTOBEDRUP IMOCTEBOOM mmmis jus ismsm m ncrm tie es tem bp mAucmxüfUTO-s Kledingdieven slaan slag Renovatie 4 Molens broodnodig Auto na jaar uit Voorhaven gevist WATERWEG DONDERDAG 30 'IULI 1987 Realonsle redaclie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Posfaus 110, 3130. AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066,'4360557 - sportredactie: 4345209 Schiedam -„Wat ik zonde vind, is dat de discussie nu alleen nog maar gaat over de vraag, hoe dat ABC-warenhuis eruit gaat zien. Of het wel mooi is. En net gaat niet meer, terwijl dat juist nodig is, over de vraag of dat warenhuis nou wel op de jgoede plaats komt Of die Lange Kerkstraat daar wel zo geschikt 'voor is". Bart de Leede, gemeenteraads lid voor de PSP/PPR, ziet de po litieke discussie al bij voorbaat .afglijden. Hij deelt niet het hoe- ma-geroep van Sehiedamse mid denstanders over de plannen van Albert Heijn, Blokker, C A en wethouder Zijdeveld. De Leede verbaast zich ook over de positieve reactie van de bewo nersvereniging Schiedam-Cen- ;trum (waarin zijn partijgenoot •Erik Dijkhuizen een prominente .rol speelt). De Leede wijst erop, •dat de ABC-zaak nog helemaal iniet beklonken is. :„Op zichzelf ben ik geen tegen stander van een dergelijk com plex, want zoveel fantastische winkelvoorzieningen heeft Schiedam niet De PSP en de PPR zijn nooit voor grootschali ge city-vorming geweest, maar zoiets als dit kan Schiedam wel hebben. Maar dan is de volgende vraag: w£ar? Moet het da&r? Dat is een ander discussiepunt. En nog los van de sloop van een aantal mooie gebouwen, die er voor nodig is, nog los van het verdwijnen van de Kreupel- straat, is voor mij een bedenke lijke factor dat de Lange Kerk straat bepaald niet de juiste plek is. Het is veel te veel aan de rand van de binnenstad". Belangrijkste vraagstuk vindt Bart de Leede, of het nu wel zo is, dat het ABC-warenhuis een Stimulerende invloed zal hebben op de economie in de Sehiedam se binnenstad. Hij heeft gevolgd hoe wethouder Chris Zijdeveld de plannen heeft gepresenteerd en merkt op: „Bij dat ABC-wa renhuis komt een parkeergara ge. Dat gegeven bevordert niet de trek van het publiek naar de Hoogstraat Ga maar na, als je naar Albert Heijn gaat, doe je dat met een andere bedoeling dan dat je in het centrum gaat win kelen. Lekker winkelen ïs heel wat anders dan boodschappen doen. Dus rijdt men straks, van af de Proveniersbrug de binnen stad binnenkomend, direct de parkeergarage in. En geen enke le reden is er vervolgens om ver derop aan de Hoogstraat te gaan kijken". De Leede verbaast zich over het enthousiasme van de Hohgstraat-winkeliers voor het ABC-plan. „Aan de Lange Kerkstraat is het maar een beperkt aantal win kels, dat ervan zal profiteren. Een stimulans voor Schiedam betekent zo'n ABC-warenhuis pas, als er tegelijkertijd ook aan de andere kant van de binnen stad, aan de Hoogstraat, iets ge beurt. Ik denk dan aan de loca tie-De Uitkijk. Van wat daar komt, is het welslagen van het ABC-plan afhankelijk. Maar het ABC-plan is helemaal niet in sa menhang daarmee gepresen teerd". De Leede noemt het verbluf fend, dat Zijdeveld het plan zo vlak voor de zomervakantie uit de doeken heeft gedaan. Aan in spraak ontbreekt het weer, vindt hij. „Het vooroverleg met een aantal betrokkenen is niet wat ik onder overleg versta. Dat was gewoon informatiever strekking, zonder echte in spraak. Dithad in andere wijken van cle stad niet gekund, daar was de inbreng van bewoners verenigingen veel groter ge weest. Je ziet hieraan weer eens, hoe belangrijk het toch is of een wijk een goede projectorganisa tie heeft of niet. In Centrum heeft die altijd ontbroken". De bewonersvereniging Schie dam-Centrum zal, denkt De Leede, overdonderd geweest zijn. Misschien heeft de vereni ging gedacht dat zij vooreen vol dongen feit stond en hebben en kele bestuurders daarom inge stemd. De Leede verwacht in zijn steunfractie nog wel een ste vige discussie, wil er ook een le denvergadering voor uitschrij ven „want het gaat veel mensen aan". In de steunfractie zit Jos Poolman, een PPR'er die aan de Lange Kerkstraat woont en ook persoonlijk bij het ABC-gebeu- ren betrokken is. „Als daar gesloopt gaat worden", zegt De Leede, „betekent dat wéér een verlies van een fraai stukje Schiedam. Over twintig jaar zal men zeggen: hoe hebben ze dat kunnen doen?" De Leede hoopt dat Albert Heijn, Blokker en C A zoveel mogelijk pan den zullen laten staan als hun plan doorgaat. De ruimten Dovende winkels in de Hoogstraat in Schiedam moeien weer bewoonbaar gemaakt worden. Dan zijn dichte rolluiken voor met meer nodig, stelt wethouder Zijdeveld Schïedam/Vlaardïngen/ Maas sluis De gemeente Schiedam is een geheel eigen methode aan het ontwikkelen om het aantal door winkeliers gebruikte dich te rolluiken terug te dringen. Als het aan verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld (PvdA) ligt, worden de ruimten boven de winkels in de Hoogstraat weer geschikt gemaakt voor woonruimte. „Enkele kleine succesjes hebben we al geboekt", aldus een tevre den wethouder. „Een aantal winkeliers heeft de ruimte bo ven de winkel weer voor wonen Vlaardingen Misleidend. Dat is het harde oordeel van de ge meente Vlaardingen over het onderzoek, dat de Consumenten bond heeft gedaan naar de hoogte van de onroerend-goedbelas- ting in alle Nederlandse gemeenten. De gemeente wordt in het augus tusnummer van de Consumen tengids op d£ vingers getikt, evenals Schiedam trouwens, om dat zij teveel ogb zou innen van buiseigenaren. „Dat is naar ons oordeel niet juist", aldus P. van der Touw, hoofd van de sector belastingen van de gemeente. Van der Touw is ook teleurge steld over de bewering van de Consumentenbond, dat Vlaardin gen medewerking aan het onder zoek zou hebben geweigerd. „Wij betreuren dat. Het is pertinent niet waar. Wij vragen ons af, Vlaardingen Eén dag voor zijn 40-jarig dienstjubileum kreeg Abraham Bosch van middag op het gemeenschap pelijk administratiekantoor aan de Industrieweg in Vlaar dingen de gouden eremedail le, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, Bosch is in die veertig jaar op geklommen tot correspondent werkloosheidswet. Hij trad op 1 augustus 1947 in dienst bij de Raad van Arbeid in Den Haag. Toen in 1952 het GAK werd opgericht, kwam hij daar te werken. In 1963 verhuisde hij naar het districtkantoor in Vlaardingen, Daar speldde onderdirecteur Hanraet hem vanmiddag de koninklijke onderscheiding op. Schiedam De standpunten liggen ver uit elkaar. De Hema wil blijven zitten waar zij zit, maar ondernemers en gemeen teraadsleden hopen dat de Hema naar de Hoogstraat verhuist. Niettemin verwacht wethouder Chris Zijdeveld, dat de gemeen te Schiedam en de Hema „in een plezierige sfeer tot overeenstem ming z ml en komen, waarbij de ene keer natuurlijk wat plezieri ger verloopt dan de andere keer", aldus Zijdeveld gisteren tegenover het RN. De wethouder voor stadsont wikkeling en milieu verwacht, dat de Hema een oorlogssituatie uit de weg zal gaan. „Zo'n groot bedrijf weet ook wel, dat als je je ergens vestigt, tegen de zin van de gemeente, je die gemeente dan nog op tal van andere plek ken tegenkomt. Zo'n bedrijf gaat echt niet zijn eigen gang". Zijdeveld rekent voorshands op goed overleg, zonder dwangma tig karakter. Toch heeft de ge-, meente, als het erop aankomt, een sterke troef in handen. Toen dé Hema destijds de flat op dev Koemarkt verliet (plaatsma kend voor C A), mocht rij een noodfüiaal neerzetten aan de Lange Kerkstraat. Maar de afspraak was, dat er te zijner tijd een permanente huis vesting zou worden gecreëerd. Daarom mocht de Hema alleen eèn nood winkel, bouwen op ba- 1 sis van een contract, dat jaarlijks door de gemeente verlengd kan worden. Dat gebeurt al geruime tijd, maar de gemeente zou een ver- dere verlenging van het contract ook kunnen weigeren. En dan moet de Hema wel uitwijken. Dat is ook precies, waarop de winkeliersvereniging Hoog straat hoopt, in het geval dat de Hema dwars ligt De winkeliers zien de Hema graag verrijzen op de plaats, waar internaat De Uit kijk stond. Veel vrijheden heeft de Hema niet. Slechts in het geval, dat de Hema ergens over eigen grond beschikt en dat het bestem mingsplan een dergelijke vesti ging toelaat, heeft de gemeente Schiedam maar toe te staan dat de Hema er neerstrijkt. Maar dat is theorie. De Hema beschikt niet over een aantrekkelijk lapje grond, en bo vendien zal de Hema voor aller lei faciliteiten op de gemeente zijn aangewezen, bijvoorbeeld waar het gaat om openbaar ver voer en parkeergelegenheid. waarom de Consumentenbond dat schrijft. Vlaardingen heeft ge woon meegewerkt". Een mede werker van de bond kon in die zaak vandaag geen opheldering verschaffen, omdat dra Comé van Haaien, die het onderzoek heeft uitgevoerd, niet bereikbaar was. Maar dat Vlaardingen teveel ogb int van huiseigenaren, is een be wering die de bond staande houdt De opbrengst van de ogb voor huiseigenaren mag 15 pro cent bedragen van de uitkering, die de gemeente krijgt uit het ge meentefonds. Vlaardingen zit met rijn ogb-heffing precies op die door de rijksoverheid gestelde limiet En dat is te hoog, aldus een woordvoerder van de bond, „Want de precieze hoogte van de uitkering uit het gemeentefonds is pas over een aantal jaren be kend. Maar de mensen moeten wel binnen drie maanden be zwaar aantekenen tegen de hoog te van de heffing. Dat lean dus niet". De Consumentenbond vindt dat de gemeenten een veilige afstand moeten bewaren tussen de limiet en de werkelijke heffing. „Naar ons oordeel hoeft dat niet", rea geert Van der Touw. „Er is een grens gesteld, en daar mag je niet overheen. Wij hebben ris ge meente Vlaardingen besloten om van huiseigenaren het maximum te heffen"- Dsc is niet laakbaar, meent.Van dét Töuw. „En als de Consumentenbond beweert, dat dat wel zo is, dan wekt zij valse verwachtingen. Daar zijn de be lastingplichtigen niet mee ge diend. Het is jammer dat de bond op deze wijze te werk gaat". m Hans de Jong reikt de eerste prijs uit aan de captain van het team van de Vliet A, H. van Aalst. Jan Warhout (tweede van links) kijkt tevreden toe. Maassluis Vier weken lang streden de biljarters van de dienstencentra De Vloot en De Vliet in Maassluis tegen elkaar om de hoogste eer. Inititatiefnemer Jan Warhout toonde zich gisteren, op de slot dag van het evenement voor de al wat oudere inwoners van Maassluis, Ingenomen met het resultaat. Het toernooi was span nend verlopen en de biljarters toonden zich na afloop dan ook enthousiast Het was Hans de Jong, van bet gelijknamige verzekeringsbe drijf, die na de finale de prijzen aan de gelukkige winnaars uit reikte. Winnaar van het toernooi werd het team van de Vliet A. De bil jarters van De Vloot konden het in de finale 'net niet bolwerken. De einduitslag was 5-5, maar uit eindelijk wonnen de biljarters van De Vliet, omdat zij een beter gemiddelde hadden. „Iedereen was enthousiast en dat is natuurlijk altijd leuk", al dus tevreden initiatiefnemer Jan Warbout na de "prijsuitrei king, „Ik weet niet over er vol gend jaar weer een editie komt. Daar moet eerst over gesproken worden". 'ADVERTENTIE) Achter Iedere BOVAG-vakman 'staat een grote organisatie. Daar zit u goed mee, dat geeft zekerheid. Uw BOVAG-autobedrijf kent bijvoorbeeld uitstekende regelingen voor financiering, leasing en verzekering. Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: 1 BOVAG- Garantiebewijs 2 VVNrgekeurd 3 Grote onderhoudsbeurt Vlaardingen Han Goos heeft weer een teleurstelling moeten wegslikken. Vlak voordat zij vla een kort ge ding gedaan wilde krijgen dat haar buren in de Soen- dalaan een nieuwe heg tussen de twee tuinen zouden plaatsen, haakte haar advocaat af. Bij nader inzien'ge loofde hij niet in de winstkansen, schreef hij, en stelde •mevrouw Goos in dezelfde brief voor met een compromis akkoord te gaan. Met de suggestie coniferen te plaatsen op de plek, waar nu een groot gat gaapt tussen de tuinen, kan Han Goos wel le ven. Maar ze weigert mee te betalen aan het herstellen van de oude situatie. „Ik heb niets veroorzaakt, dus betaal ik ook geen 100 gulden. Bovendien stond de heg Dp mijn grondgebied", zegt ze gede cideerd. De burenruzie op de Soendalaan is het niveau van onderling gekissebis inmid dels ver overstegen. De inzet is simpel, maar een oplossing vinden is des te moeilijker. De affaire-heg begint op 6 april, als de nieuwe buren aankondigen de heg te willen slopen om een schut ting te plaatsen. Winkelcentrum SPALAND, Zwaluwlaan 84, Schiedam. 010-4708122 Donderdagsavond» koopavond voor de showroom Mevrouw Goos sputtert tegen, ze wil groen en hout als afscheiding tussen de tuinen en schakelt het woningbedrijf en de politie in. Beide instanties zijn eensluidend in hun oordeel: de heg mag niet weg. Als de buren het groen een paar weken later toch weghalen, begint Han Goos aan een ware kruistocht met het doel haar privacy en de heg terug te krijgen. Allerlei denkbare instanties worden in geschakeld (bouw- en woningtoezicht, plantsoenendienst, wetswinkel, de af deling juridische zaken en zelfs wet houder Bas Goudriaan), maar het resul taat is nihil. „Uiteindelijk heb ik dus een advocaat in de arm genomen. Nu die het ook al laat afweten, weet ik het niet meer. Het lijkt alsof je in Nederland ie recht niet meer kunt halen. Ook het bureau voor rechtshulp in Schiedam heeft me met een kluitje in het riet gestuurd. Daar zeiden ze het ook redelijk te vinden dat Ik 100 gulden bijdraag aan het herstel len van de oude situatie. Doe ik dat niet, dan moet ik er maar een strafzaak van maken, vertelden ze me daar". Het gemeentebestuur, en meer speci fiek wethouder Goudriaan, kan in haar ogen ook geen goed meer doen. „De ge meente heeft uiteindelijk toestemming tot sloop gegeven, maar dat is helemaal buiten mij om gegaan. Toen ik verhaal wilde halen, trok men zich terug en zei dat de gemeente geen rol speelt in de hele kwestie". Goudriaan zou zelfs de politie hebben ingeseind, dat die niet meer langs hoef de te gaan op de Soendalaan. „Daar kwam ik achter toen ik op het bureau aangifte deed van het verwijderen van het laatste stuk heg", vertelt Han Goos. Het oordeel van een ingenieur van bouw- en woningtoezicht, dat de heg toch al dood was, klopt volgens haar niet. „Ik heb een schriftelijke verkla ring van een hovenier, die dat tegen spreekt. Nee, het stinkt aan alle kanten. Ik blijf proberen mijn recht te krijgen". Maassluis Kledingdieven sloegen vannacht hun slag in winkel centrum Koningshoek in Maassluis. Door een ruit van de toegangs deur te vernielen, kregen zij toegang tot het afgesloten winkelcen trum. Daarna vernielden zij een ruit van keldïngzaakPaper-clip en gingen zij er met 40 leren jassen vandoor. Het alarm was wel overgegaan en ook een toevallig passerende vrouw had de daders weg zien rennen, maar de politie kwam te laat om tot arrestaties over te gaan. De schade loopt in de duizenden guldens. (ADVERTENTIE) PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL U WACHT1 HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL.426672G geschikt gemaakt. De sociale controle, die was verdwenen, komt dan weer terug in de straat, waardoor winkeliers minder bang hoeven te zijn voor inbraken". De gemeenten Den Haag en Amersfoort willen dichte rollui ken verbieden, omdat het een negatief effect heeft op het aan zien en de sfeer in de binnenste den. „Aan verbieden denken wij niet", maakt Chris Zijdeveld duidelijk. „Aan verbieden heb ben wij in Schiedam een hekel. Op een andere manier proberen wij een oplossing te vinden voor de problemen in de stad. Ik be grijp best dat gemeentebesturen het niet leuk vinden dat de win kels massaal worden afgesloten met dichte rolluiken, en dat het centrum van de stad dichte ogen heeft. Maar je moet ook oog heb ben voor* de problemen van de ondernemers. Die besluiten niet voor niets om dichte rolluiken te nemen, want het is nog een hele investering. Mensen staan met de rug tegen de muur en dan schiet je met verbieden niets op". Zijdeveld pakt de problemen op een heel andere manier aan, i(,Als je met dit soort zaken te maken krijgt, kun ie al snel de conclusie trekken dat de sociale controle in de binnenstad ver dwenen is. Ook in Schiedam merkten wij dat er steeds meer dichte rolluiken kwamen en toen zijn we de knelpunten op een rijtje gaan zetten. Door de landelijke discussie treden we nu eerder naar buiten met de op lossing dan aanvankelijk de be doeling was. Als in de winkel straten weer mensen wonen, dan wordt het ook minder aan trekkelijk om in te breken". Geluk Zijdeveld beseft dat Schiedam een uitzonderingspositie in neemt „Wij hebben het geluk te beschikken over een winkel straat, waar mensen.nog kunnen wonen, Als je in een stad een be- tonkolos hebt met alleen win kels, dan wordt het natuurlijk een stuk moeilijker. Het is voor het publiek echter ook veel leu ker als de etalages verlicht zijn". De gemeente Vlaardingen is niet voornemens om op te treden te gen winkeliers, die gebruik ma ken van dichte rolluiken. Wet houder Jan Madern (VVD): „Gelukkig gaat deze problema tiek aan onze stad voorbij. Ik ben niet voornemens om welke stap in welke richting dan ook te nemen. Er is een goed samenspel tussen de gemeente en de ver schillende winkeliersverenigin gen. Tijdens het maandelijkse overleg is over deze kwestie niet gesproken". Ook de gemeente Maassluis is niet voornemens om actie rich ting winkeliers te ondernemen. „In winkelcentrum Konings hoek speelt het probleem al he lemaal niet, omdat het overdekt is en daarom 's avonds en in het weekeinde al voor het publiek gesloten is. In de binnenstad is eén winkelier met dichte rollui ken, maar dat wordt niet als sto rend ervaren", aldus een woord voerder van de gemeente. Schiedam Burgemeester en wethouders steunen van harte de subsidieaanvraag, die de stichting Gecoördineerd Oude renwerk Schiedam bij de pro vincie heeft gedaan voor reno vatie van dienstencentrum 4 Molens. De renovatie is vooral bedoeld voor de keuken en de eetzaal. Dat komt door een flin ke stijging van het aantal ge bruikers van de warme-m aaltij - dendienst, ook wel omschreven als het project Open Tafel. De stichting heeft subsidie aan gevraagd bij de provincie Zuid- Holland, die zich over het flan kerend ouderenbeleid buigt. De gemeente Schiedam heeft er een sympathiserende brief ach teraan gestuurd. B en W staan volledig achter het renovatie plan voor het dienstencentrum in wijk NIeuwland. Schiedam De Sehiedamse po litie heeft gisteren een auto uit de Voorhaven getakeld, die daar al meer dan een jaar had gele gen. De auto werd in maart 1986 in De Lier gestolen. De brandweer ontdekte de auto gistermorgen aan de zijde van het Hoofd. De rijkspolitie in De Lier heeft het onderzoek naar de opgeviste auto ter hand genomen. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1