Slecht weer, maar meer bezoekers op Jeugdland Jeneverdrinkers schrikken zich wild van Jonge Notaris Bondsspaarbank wil nieuw hoofdkantoor B en W lopen niet vooruit op bouwvergunning moskee Derde deklaag over vuilstort lAftBOINGS DA1BLAD SCHDAMSCHE COURANT Mill WATERWEG COURANT de Dreef GS maant Schiedam: kom snel met plan il 350 bekeuringen bij de Beneluxtunnel JE Voldoet riolering? Trimmen over 125 kilometer Botsing onderaan Maasdijk Dief pakt uit Melden voor playbackshow □WATERWEG DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110,3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4362066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Joop van Broekhoven: „Als |e al die blije koppies ziet...". SchiedamVeel afzien, veel improviseren en toch ook veel mazzel Joop van Broekhoven kijkt te rug op een Jeugdland-editie, die de boeken in kan ais één die door alweer veel re genbuien is geteisterd. De geestelijke vader van het va kanti ecircus, dat drie weken lang met een bont activiteitenaanbod door de stad trok, snapt het niet zo goed waarom veel mensen in die drie weken meewarig informeer den naar het reilen en zeilen van 'zijn' verregend Jeugdland. De küle cijfers spreken dan ook boekdelen: 6200 bezoekertjes nu tegenover 5900 vorig jaar, toen er louter zonnige dagen werden ge turfd. „Mensen vergeten", analyseert Van Broekhoven de stijging, „dat Schiedam Automobilisten zijn hardleers. Dat moet de Schiedamse politie keer op keer constateren tijdens snelheids controles bij de Beneluxtunnel. Gisteren viel een recordaantal van 350 bekeuringen voor te hard rijden. Tussen tien uur 's morgens en twee uur 's middags werden, op een weggedeelte waar de maxi mum snelheid 70 kilometer per uur bedraagt, 210 bestuurders bekeurd. De agenten konden het nauwelijks bijbenen. De snelste overtreder reed 123 kilometer, 's Avonds slingerde de politie in tweeëneenhalf uur tijd nog eens 140 automobilisten op de bon. Tussen zeven uur en half tien werd gecontroleerd op een weg gedeelte, waar de maximums nelheid 50 kilometer per uur be draagt Eén van de aangehouden bestuurders reed 108 kilometer. „Vandaag of morgen gaat het verkeerd", verzucht C. van Dongen, hoofdinspecteur van de Schiedamse politie. Zaterdagnacht werden al 54 be keuringen uitgeschreven, ter wijl twee automobilisten zondig den tegen het verbod met een aanhangwagen door de tunnel buis te rijden. SZC duurder uit na brand zwembad West Schiedam Nu de Schiedamse Zwem Club niet meer terecht kan in het uitgebrande zwem bad West in Rotterdam, heeft het bestuur extra kosten moeten maken om elders terecht te kun nen. De badhuur in Schiedam viel wat tegen. Daarom hebben burgemeester en wethouders van Schiedam besloten bij te springen. De SZC is een incidentele subsi die van 1974 gulden verleend. i het dit keer geen weer was voor het strand, het zwembad of de camping. Bovendien trekken we elk jaar een groot aantal vaste be zoekers die nooit op vakantie gaan". De praatgrage Van Broekhoven laat z'n stemming niet snel ver pesten en dus liep hij ook de afge lopen drie weken lachend rond in Schiedam. „Natuurlijk hebben sommige activiteiten te lijden ge had onder de regen, maar met zo'n enthousiaste groep vrijwilli gers, die bovendien zo goed kan improviseren, is er altijd wel een mouw aan te passen", vertelt hij. „En we hebben toch ook veel mazzel gehad, want zowel tijdens de openingsdag als op het slotfeest was het droog. Dat zijn belangrij ke dagen voor Jeugdland. Ook het fietscrossen en de wandelpuz- zeltocht hebben we droog kunnen afwerken". Voor de uitsmijter in ïndia-stijl had hij het ergste gevreesd. Het gras in het Prinses Beatrixpark was doorweekt, zodat de kinde ren voor alle activiteiten naar het parkeerterrein van Excelsior '20 moesten uitwijken. „Geen enkel probleem", meldt Van Broekho ven achteraf. „Het is er eigenlijk alleen maar knusser op gewor den. Die beslissing was een schot in de roos. Er waren 800 kinde ren". Veel lof heeft hij ook voor de 24 vrijwilligers, die de laatste weken evenals hij 'niet op een uurtje hebben gekeken*. „Het is ver schrikkelijk vermoeiend, maar als je dan al die blije koppies ziet, besef je dat het het allemaal waard is geweest". In zijn blijdschap betrekt hij ook de Schiedamse gemeenteraad, die in tegenstelling tot in veel andere gemeenten niet op de vakantxeac- tiviteiten wil bezuinigen. „Van morgen lag er al een bedankbrief je op mijn bureau van een bekend gemeenteraadslid. Jeugdland wordt gedragen in Schiedam. Dat stimuleert enorm voor volgend jaar". Schiedam Branderij De Tweelingh gaat proberen een 'communicatief probleem' op te lossen in de publiciteit voor de Jonge Notaris. Deze als authentiek Schie- damsch aangeprezen jenever, waarvan de kwaliteit door B en W wordt gegarandeerd, valt namelijk nogal wat lief hebbers van jonge jenever zeer zwaar op de maag. In de reclame wil De Tweelingh meer tot uitdrukking doen ko men, dat Jonge Notaris niet zo maar jonge jenever is die zich on matig laat drinken, maar dat het gaat om een kwalateiisprodukt waarvan het gebruik vergelijk baar is met het zorgvuldig nippen aan goede cognac. Gewone jene verdrinkers schrikken zich'soms wild en komen klagend bij hun slijter een gewoner merk halen. Ook slijters zullen er daarom va ker op worden gewezen, dat de moutwijnjenever waarschijnlijk de drinkers van huis-, tuin- en keukenborrels (jajem) niet zal be vallen. „Daar is ze te pittig voor", aldus John Vlek, directeur van distilleerderij Uto, waarvan De Tweelingh een dochteronderne ming is. De Tweelingh is speciaal opgezet voor de produktie van Jonge Notaris. De branderij staat aan de Noord vest pal tegenover molen De Vrijheid, die de grond stoffen levert De belangstelling voor Jonge No taris was tot dusver boven ver wachting. Uto had gepland tot de vakanti epiek 42.000 liter te kun nen verkopen, maar dat is ruim 3000 liter meer geworden. „De slijters zijn over het hele land heen heel positiefaldus direc teur Vlek. Burgemeester Reinier Schee res heeft vorige week de Avro niet in moeilijkheden gebracht, toen hij in een radio-interview met Gerrit den Braber sprak over de kwali teiten van de Jonge Notaris. Scheeres hield rekening met het verbod, dat minister Brinkman aan de omroepen heeft opgelegd om reclame te maken, dus noem de hij niet de naam van het Schie damse produkt. Wel was er sluik reclame: Den Braber vroeg Scheeres of de jenever voor ieder een te pruimen is, zowel voor de timmerman als voor de notaris. In zijn column in NRC stak Mar tin van Amerongen onlangs de draak met de reclame voor Jonge Notaris. De hoofdredacteur van De Groene smaalde erover dat in de peperdure advertentiecam pagne zelfs beweerd wordt dat de grondstoffen in windmolen De Vrijheid worden gemalen. Het leek Van Amerongen een hele toer „om te proeven of de desbe treffende natuurlijke grondstof fen via een windmolen, een kern centrale of een Singer-trapnaai- machine vermalen is". Hij_ prees overigens de Jonge Notaris aan als een absolute consumptieve verrijking van het culturele erf goed, „zeer jeneverig", al denkt Van Amerongen dat de borrel „na een glas of tien twaalf wat begint te irriteren". Maar hij is dus positiever dan collega-colum nist Gerrit Komrij, die de authen tieke Schiedamscbe omschreef als „chemische jenever". Nog lekkerder vindt Van Ame rongen de Oud-Amsterdam, de Dubbele Adelaar en de Loos Dis- tïgtif, uit het Franse Lille, „met zijn bloemigheid en zijn delicate bouquet een regelrechte aanslag op de exclusieve pretenties van de Schiedamse jeneversmeden". In de Volkskrant leverde recla me-expert Marten Faber afgelo pen zaterdag kritiek op de adver-. ten ties voor Jonge Notaris. „Er treedt een notaris op, ene Drever haven, waarbij je meteen aan Bordewijk denkt, een beetje geou wehoer allemaal". Schiedam/Vlaardingen Liefst in een bestaand pand, maar eventueel in nieuw bouw, wil de Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen een spaarbank öp zoek naar ge- nieuw hoofdkantoor inrich- schlkte accommodatie, die én rep resentaüef moet zijn en ga- rages en magazijnen moet In beide gemeenten is de hebben. In bet hoofdkantoor komen de stafafdelingen, die nu verspreid over drie kantoren werken, na melijk de Schiedamseweg in Vlaardingen en de Lange Nieuw- garantie kan het Schiedamse gemeen iebestuur ge ven, dat zich bij volgende zware regenbuien in de toekomst geen overlast meer voordoet, zoals honderden wijkbewoners die twee weken geleden moesten ervaren? Dat vraagt de bewonersvereniging Schiedam-Zuid in een brief aan Ben Wen af, gemeenteraad, 'vereniging vraagt, hoe veel hem el wa U in aantalcentimers regenvalper tijdseenheid. De vraag is temeer van belang, omdat er momenteel in de wijk nieuwe rioolbuizen worden aangebracht De bewonersvereniging heeft vernomen dat er zich schadeclaims zijn ingediend, oplopend tot de nieuwe riolering 20.000gulden, eigenlijk lean verwerken. Het regenwater stroomde De" bewonersorganisatie ziet dat graag uitgedrukt WOENSDAG 5 AUGUSTUS PRAK v.d. WEEK GEBAKKEN MOSSELEN op div manieren persoon bereid met stokbrood, frites er> verse sta HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT SWINSEDREEF 1 ROCKANJE TEL. Q18I4-1UW woningen binnen en zette ook kelders blank. Schiedam De Toerclub Rijn mond houdt zondag 23 augustus de Katwijkse duinentocht, een trimfietstocht over 125 kilome ter die start op de wielerbaan Schiedam in sportpark Harga. De deelnemers moeten rekening houden met een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur en fietsen in groepsverband. De tocht voert langs de duinen van Hoek van Holland naar Katwijk aan Zee. Daarna keert de groep via Leiden en Delft te rug in Schiedam, Men kan in schrijven voor de tocht op het startadres. Vlaardingen De Vlaar- dingse afdeling van de islami tische stichting Nederland krijgt geen toestemming om morgen al gebruik te maken van het pand aan de Oostha- venkade, dat zij ruim een maand geleden kocht De stichting wil in het oude fa briekspand een moskee vesti gen en had gevraagd er alvast het iedul-ad-ha, een jaarlijks terugkerend offerfeest, te mo gen vieren. Wijs geworden van de problemen met de moskee in de Ernmastraat houden B en W zich strikt aan de wet. Geen Voorschot' op de bouwvergunning, besloten zij. De Vlaardings islamitische stich ting, een afsplitsing van de mos keevereniging aan de Ernma straat, mag het pand aan de Oost- havenkade pas in gebruik nemen, als de hele procedure is afgerond. Voordat er een moskee kan wor den gevestigd, moet het bestem mingsplan worden gewijzigd. Volgens het huidige plan is de grond aan de kade bestemd voor industriële doeleinden. Het pand" willen niet voor voldongen feiten kwam een jaar geleden vrij, toen worden gesteld". het daar gevestigde Nowa bv, een bedrijf dat regenkleding maakte, failliet ging. Bang als zij is voor conflicten met de omwonenden handelt de ge meente precies volgens de regels van de wet „De stichting wilde voorzieningen treffen in het pand om er het offerfeest te kunnen vieren", vertelt ambtenaar Peter Ruis. „Dat zou neerkomen op een verbouwing en dat mag niet, als er nog geen bouwvergunning is verleend. Die vergunning is pas kort geleden aangevraagd en wij De weigering van burgemeester en wethouders om toestemming te geven voor de gebedsdienst in de beoogde nieuwe moskee is vol gens amtenaar Ton Hoozemans geen ramp. „Erg druk zou het toch niet worden, want veel Tur ken en Marokkanen brengen de vakantie door in hun vaderland. De stichting verwachtte zo'n vijf tig bezoekers". De gemeente heeft de islamitische stichting gewezen op de mogelijkheid om het feest te vieren in buurthuis Oost aan de Oosterstraat De voormalige vuilstort In de Broekpolder wordt voor de darde keer afgedekt. Vlaardingen Voor de der de keer wordt de voormalige vuilstort in de Broekpolder afgedekt met grond uit bouw putten. Dat wordt langzamerhand een ritueel: steeds steken na een paar jaar stukken plastic en verroeste fietswielen hun kop weer op. En dat staat zo slor dig. Toen de stort in dat stukje Vlaar- dingse polder werd beëindigd, ging er een laag zand van dertig centimeter overheen. Dat zuinige laagje zakte weg tussen het vuil. En nu komt het vuilnis alweer boven een nieuwe laag grond uit, waarmee de stort zo'n vijf jaar ge leden werd afgedekt Tijd voor een nieuwe laag, vindt de gemeente. Dat er grond uit bouwputten beschikbaar is, maakt die operatie relatief goed koop. Gemeentewerken vindt het niet nodig schone grond aan te voeren. „Er zal eens een bak steentje tussen zitten, dat is zo erg niet", vindt milieudeskundige J.M. Molenaar. „Er ligt niet alleen maar huisvuil op die stort Maar in de tijd dat wij met Delfland de controle uitoefenen, is gebleken dat het met de vervuiling nogal meevalt". Maasdijk Bij een botsing aan de voet van een oprit van de Maasdijk in 's-Gravenzande is gisteravond een 24-jarige man uit Maassluis gewond geraakt De man reed op een bromfiets over de benedenweg van de Maasdijk uit de richting Hoek van Hólland, toen een 22-jarige automobiliste uit 's-Gravenzan- de hem geen voorrang verleen de. De bromfietser vloog over de moterkap op de grond. Hij is met arm- en beenletsel in het Schie- landziekenhuis in Schiedam op genomen. Schiedam Teleurgesteld, omdat Schiedam niet heeft voldaan aan een verzoek uit 1977, dringt de provincie Zuid-Holland er alsnog bij de gemeente op aan, verouderde bestemmingsplannen voor handel en nijverheid aan te passen. Gedeputeerde staten willen een herhaling voorkomen van het inci dent-Radio Modem. Dat bedrijf kreeg een jaar geleden een bouwvergunning van de ge meente, ofschoon het provinciaal beleid erop is gericht detailhandel in industriegebieden tegen te gaan. Radio Modem-staat aan de Nieuwpoortweg, ten westen van de Schie. Hier geldt sinds 1944 de bestemming 'handel en nijverheid", maar tien jaar geleden reeds liet de provincie weten dat daaronder geen detailhandel kan worden verstaan. Namens GS doet commissaris der koningin mr. Schelto Patijn nu het verzoek aan burgemeester en wethouders van Schie dam, om uiterlijk in september de kwestie in de gemeenteraad aan te kaarten. De provincie wil dat de raad een zogenaamd voorberei- dingsbesluit neemt: dat geeft het gemeentebestuur een jaar de tijd tot planherzïening ever te gaan. In de tussentijd beschikt de gemeente dan bovendien over instrumenten om verdere detailhandel uit het gebied te weren. De provincie heeft het niet over hei industriegebied ten oosten van de Schie. Achter NS-station Schiedam/Rotterdam-West ligt een ter rein (rond de Parallelweg) dat voldoet aan de eisen, die het Zweedse meubelconcem Ikea stelt aan een nieuwe locatie voor haar Slie- drechtse vestiging. Of de provincie daar detailhandel wil weren, moet worden afgewacht De provincie heeft van haar brief aan B en W kopieën gestuurd aan de inspecteur voor de ruimtelijke ordening, de Kamer van Koop handel en de rijksconsulent voor handel, ambacht en diensten. straat en de Mgr. Nolenslaan in Schiedam. De twee huidige dis trictskantoren blijven in de toe komstige organisatiestructuur ge handhaafd, alsmede de veertien filialen. Voor beide districten worden directeuren aangesteld. Algemeen directeur Klaas van de Geest krijgt zijn zetel in het nieu we hoofdkantoor. De raad van commissarissen heeft met deze plannen inge stemd. De raad heeft afgezien van aanvankelijke plannen om naast het districtskantoor aan de Lange Nieuwstraat het filiaal van Albert Heïjn aan te kopen. Zoals bekend gaat AH hier weg, als aan de Lan ge Kerkstraat eenmaal het ABC- warenhuis is gerealiseerd, waarin 's lands grootste kruidenier deel neemt samen met Blokker en C&A. Ook is aanvankelijk gedacht aan een verbouwing van het districts kantoor aan de Schiedamseweg, maar volgens Van de Geest zou dat geen oplossing voor de lange termijn zijn. Al snel zou de bank ook hier uit haar jasje groeien. Toch gaat aan de Schiedamseweg wel verbouwing plaatsvinden, maar deze is bedoeld om de ruime hal voor het publiek vriendelijker te maken; het wordt een open ruimte, zoals dat ook aan de Lan ge Nieuwstraat in Schiedam het geval is. Een directe communica tie tussen cliënten en personeel blijkt nuttiger dan een situatie, waarin de meeste werknemers in een geïsoleerde ruimte achter een glazen wand zitten. Het hoofdkantoor krijgt geen pu blieksfunctie en hoeft dus niet per se centraal gelegen te zijn, al be staat daarvoor bij directeur Van de Geest wel een zekere voor keur. Alle stafafdelingen verhui zen hiernaartoe, zodat in de hui dige kantoren ruimte vrijkomt voor serviceverlening. „Ik heb de stafafdelingen liever dicht bij me", zegt Van de Geest. De sollici tatieprocedure voor twee dis- trictsdirecleuren, moet nog begin nen. Er wordt intern en extern naar kandidaten gezocht De Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen telt sinds de fusie 150 werknemers en heeft 180.000 re keningen uitstaan, over 45.000 cliënten op een totale bevolking van ongeveer 145.000 „dus we kunnen er nog wel wat bij heb ben", zegt Van de Geest Vlaardingen Een bewoner van de Professor Rutgersstraat, die bij terugkomst van vakantie te moe was om zijn auto uit te pakken, zal daar wel spijt van hebben. Zondagavond was hij terug en maandagavond ontdek te hij, dat hij 2iin kofferbak niet meer uit hoefde te pakken: dat had een dief al voor hem ge daan. De buit bestond uit twee reistassen met kleding en wat sieraden. Vanaf een parkeergarage aan de Aalscholverlaan werd een oran je bestelbusje gestolen, dat al ge- Eakt was voor de vakantie. In de us zaten tuinstoelen, huishou delijke goederen, kleding en een fiets. Schiedam Kinderen, die zich nog willen aanmelden voor de playbackshow van aanstaande zaterdagmiddag in de Somméls- dijksestraat, kunnen daar don derdagavond terecht De show maakt deel uit van het straat feest dat door de bewoners wordt georganiseerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1