Schiedam en kunnen naar geld Daltonstraat vreest zwembad in tuintjes i Brouwer: juist raadsleden moeten bezwaren bekijken Onderwijsplan Meubelzaken willen niet naar Schiedam Nauwelijks minder ongevallen na VCP VMfiRDfNGS DAGBLAD - SGHIEDAMISCHE CCORMtT RIEÖWE WATERWEG ÓOQRANT Anti- regen- bingo 'NIET VERVANGEN DOOR JURISTEN' Vier organisten op één concert Kampwerker: extra taak Hoek 'm erin Stagnatie Van brommer geslingerd WATERWEG redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vierdingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teletoon: 010-4343229" WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1987 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 J13?05 uitvoering van het verkeerscirculatieplan heeft in Vlaardingen tot dusver nauwelijks geleid tot een ver mindering van het aantal ongevallen. Wel nam het aantal ver keersongevallen met persoonlijk letsel al„Een ontwikkeling die, met de nodige voorzichtigheid, mag worden toegerekend aan de maatregelen die in het kader van het VCP zijn geno men", schrijft de afdeling verkeer van gemeentewerken in een nota- Dat er in Vlaardingen sinds 1984 minder ongelukken ge beuren -waarbij mensen ge wond raken, is verwonderlijk. De landelijke trend is juist, dat bet aantal ongevallen met per soonlijk letsel toeneemt Daar om durft de afdeling verkeer te veronderstellen, dat die ont wikkeling te danken is aan het circulatieplan. De eerste reconstructies uit dat plan werden in 1984 uitgevoerd. Om te kijken of het VCP het ge wenste resultaat heeft, zetten de verkeersingenieurs de ongeval- lencijfers van 1982 tot 1986 naast elkaar. In de periode '82-'84 wa ren. er 1544 verkeersongevallen; in de periode '83-'85 waren dat er 1563 en in de periode '84-'86 wa ren het er 1553. Een lichte daling, waaraan volgens de afdeling ver keer geen conclusies kunnen worden verbonden- Maar het aantal ongevallen met letsel daal de van 261 in de periode '82-'84 naar 232 in de periode '84-'86. En die stijging vindt de afdeling wel noemenswaardig. De meeste ongelukken gebeur den de afgelopen drie jaar op kruisingen van de Dillenburgsin- gel met Holysingel en Lepelaar- singel: 122, Bij 26 van die ongeluk ken vielen gewonden- De Dillen- nog ongehinderd gebruik van maken. Een aantal maatregelen uit het VCP moet overigens nog worden uitgevoerd. Zo wil de gemeente nog voor het einde van dit jaar be ginnen met de reconstructie van de Van Hogendorplaan en staan nog maatregelen in Vlaardinger- Ambacht op stapel. Het VCP heeft ten doel het door gaand verkeer te weren uit woon wijken en is in dat opzicht ge slaagd, vertelt verkeersingenieur Wim van Loosbroek. „De hoe veelheid verkeer op de Hetis- denslaan is verdubbeld, en ook gaat er meer verkeer over de Schiedamsedijk", aldus Van Loosbroek. „Dat zijn wegen die de capaciteit hebben voor door gaand verkeer". Vlaardingen Aan het wandel concert van aanstaande zaterdag in de Grote Kerk nemen liefst vier organisten deel. Vanaf drie uur speelt Wim Mellegers com posities van Frescobaldi, Brow ne en Scheidemann. Daarna komt Adri Hoogendijk met werk van Bach en Bartholdy. Henk Siereveld beperkt zich tot Bach. En Jos Moors buigt zich over Sweelinck, FresccbaldL Couperin en Bach. De organisa tie is in handen van de werk groep Wandelconcerten en de Culturele Raad Vlaardingen. Schiedam Jacq Gaudelius, op bouwwerker van het woonwa genkamp aan de Schiekade, krijgt er met ingang van 15 au gustus een taak bij. Naast zijn huidige functie wordt hem een. aparte arbeidsovereenkomst aangeboden om de verkleining van het kamp en het opzetten van andere woonprojecten voor kampbewoners te begeleiden. In de ambtelijke terminologie wordt dat het 'deconcentratie proces' genoemd. Gaudelius wordt speciaal hiervoor twintig uur per week aangenomen- Burgemeester en wethouders hebben daar toestemming voor gegeven, overeenkomstig het verzoek van de stichting Samen levingsopbouw Woonwagenbe woners Schiedam (SSWS). Een beleidsplan van de stichting komt binnenkort aan de orde in de raadscommissies voor welzijn en cultuur en voor volksgezond heid. Van allebei is wethouder Luub Hafkamp voorzitter. Hoek van Holland Onder de uitnodigende noemer Sla-'m- erin wordt volgende week zater dag in het zwembad van Hoek van Holland weer een evene ment gehouden, waarbij het de bedoeling is dat deelnemers el- ka ar-vanaf een evenwichtsbalk in het water meppen. Aan deze editiedoen ploegen mee van scholen, cafés, kassénslopers en autorijscholen. Ook diverse da- mesplöegen wagen zich vanaf half twee op de balk. Het evene ment wordt muzikaal omlijst door de band Pi re Fly. De orga nisatie -is in handen van de dienst voor recreatie en wijkac- commpdaties. Schiedam Bewoners van de Daltonstraat zijn zeer ont stemd over de gemeente. De dienst gemeentelijk woning- beheer (GWB) verhoogt dit jaar de tuinen van al haar woningen, in het kader van een grootschalige aanpak in Schiedam-Oóst Op dit moment is het com plex van GWB-woningen in de Dr. Zamenhofstraat aan de beurt Eigenaar-bewoners van de Daltonstraat zijn voor de keus gesteld: de aangren zende achtertuin mee opho gen voor 6000 gulden eigen kosten per tuin, of een moe ras bij de achterdeur. Voor veel bewoners uit de Dal tonstraat is 6000 gulden een flin ke som geld om in deze zomer weken even over te beslissen. Eind juni kregen ze het bericht van GWB in de bus: voor de aanvang van de ophoging, in september, moeten zij laten we ten of ze voor dat bedrag mee doen. De Daltonstraat voelt het mes op de keel. Anderhalve meter gaan de aangrenzende achter tuinen omhoog van de GWB- woningen in de Dr. Zamenhof straat Mevrouw Sprong-van der Waal uit de Daltonstraat heeft nu al met wateroverlast te maken: „Met de hoosbui van vorige maand stond alles blank, zater dag, zondag en maandag. Ik hou mijn hart vast, als ze die achter tuinen van de overburen gaan ophogen. Dan krijg ik een gratis zwembad". Goedkoper Twee aannemers, het grond- en sloopbedrijf Van der Nagel Schiedam BV en de firma Van Dijk uit Maasland, zijn. door het GWB in de arm genomen om het werk uit te voeren, A.L. Bel uit de Daltonstraat liet het er niet bij zitten. Na enig rondbel len vond hij andere aannemers, en veel goedkopen „Als wij met zeven bewoners zelf de schep ter hand nemen voor de afwerking, kost ons dat niet 6000, maar 1000 gulden per tuin". Ook is hij zeer ontstemd over de berichtgeving van de gemeente. Huurders van het GWB kregen uitgebreide informatie met plat tegronden en tekeningen erbij. Voor hen is in de Fultonstraat permanent een opzichter in de informatiewinkel bereikbaar. „Wij moesten het stellen met een briefje van 18 juni, dat zo weinig informatie bevatte, dat we met bewoners om de tafel zijn gaan zitten om de tekenin gen van het Schiedams grond bedrijf te bekijken Toen bleek pas dat de tuinen anderhalve meter omhoog gaan. Er is totaal geen overleg geweest Dat vind Ik belachelijk van de gemeente. Al jaren moest het gebeuren en dan ineens zo'n brief. Boven dien is er geen hond die verant woording op zich neemt bij de gemeente. Stel dat wij niet gere ageerd hadden. Dan waren ze gewoon begonnen." ,,'t Is allemaal zo kortzichtig in Schiedam. Als je je onroerend- goedbelasting niet betaald, krijg je zo'n grote dreigbrief, maar nu krijg je zo weinig informatie dat ze bewoners wel dwingen om ons haaks op te gaan stellen te gen de gemeente". Touwtrekken GWB-directeur Ton Verdoes heeft in gesprekken met betrok kenen beaamd, dat de informa tie gebrekkig was. „Jullie heb- ben groot gelijk, de voorlichting die de gemeente had moeten verschaffen bleef in gebreke. Omdat niemand iets stuurde, hebben we op het laatste mo ment zelf maar een brief opge steld", zou Verdoes hebben ge zegd. In het stadskantoor blijft het touwtrekken over de vraag wie nu eigenlijk voor informatie verantwoordelijk is. Bij de voor lichting van gemeentewerken wordt verwezen naar de plant soenendienst Medewerker De Buck: „U valt me wel koud op mijn dak, ik weet er zelf niets van af Het staat bij mij niet eens op de planning. Deze werk- ?t zaamheden zijn uitbesteed aan een aannemer". Het projectteam haalt hoofd schuddend de schouders op. „Het is schandalig, maar de Dal tonstraat valt buiten het stads vernieuwingsgebied in Oost, dus wij kunnen er ook niet veel aan doen". Bijeenkomst De kersverse opbouwwerker, Maarten van Otterdijk van het instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvernieuwingsge bieden, laat het er ook niet bij zitten. Samen met de huiseige naren van de Daltonstraat en "de bewonervereniging Schiedam- Oost is voor aanstaande donder dagavond een bijeenkomst be legd in het kantoor van de BVSO in de Franklinstraat Een aantal bneven ligt al klaar op de plank. „We zijn van plan de gemeente aansprakelijk te stellen voor alle overlast en schade, die we van de werkzaamheden kunnen gaan ondervinden", aldus Bel. Ook zal donderdagavond beke ken worden, hoe de werkzaam heden een stuk voordeliger uit gevoerd kunnen worden door Familie Ertekln In de tuin aan de Daltonstraat: „Natuurlijk gaan we naar de bewonersa- vond, 6000 gulden is wei erg veel geld voor de ophoging". een andere aannemer. Aan een collectieve aanpak in de straat wordt gedacht Overigens is het blok Zamen hofstraat/Daltonstraat niet het laatste project in Oost, dat op de lijst van het GWB staat Vol gend jaar februari komt het blok Hogenbanweg/'s-Gravesande- straat aan de beurt Schiedam Dien stencentrum de Woudhoek organi seert donderdagmid dag een bingo-dansant wegens het slechte zo merweer. De anti-regen-feest- mlddag begint om één uur en iedereen wordt verzocht om paraplu's, regenjassen en zuid westers mee te nemen. Er wordt gedanst, en in de loop van de mid dag is er kans op aller lei prijsjes. „Wij balen er ook van dat het zo'n slecht zo merweer is", aldus de organisatie, „dus ma ken we er maar een ludiek anti-regen weer-feest van". Dienstencentrum De Woudhoek is te vin den aan het Heijer- mansplein 35 in Woudhoek. De bingo dansant duurt tot 16.30 uur. SchiedamPvdA-fractieleider Gé Brouwer is het principieel oneens met Albert Bons, voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die vorige week zei dat gemeenteraadsleden in de bezwaarschriftencommissie vervangen moeten worden door deskundigen {juristen). Brouwer vindt dat het namelijk juist aan de gemeenteraadsleden is voorbehouden om te bekijken, of burgemeester en wethoi fiers verantwoorde besluiten hfbben genomen. Daar hebben juristen niets mee te maken. „Meestal richten bezwaarschrif ten zich tegen besluiten van bur gemeester en wethouders", zegt Brouwer, „en aangezien Ben w het dagelijks bestuur van de ge meente vormen, is het logisch dat in het geval van bezwaarschriften eerst de gemeenteraad beslist of B en W het wel goed hebben ge daan. Dan weetje tenminste wat de raad vindt Daarna kan ie mand het altijd nog hogerop zoe ken bij de Raad van State". Bons was tot zijn uitspraak geko men, nadat ziin vereniging een beroep bij de Raad van State zag gehonoreerd. Hierbij ging het om subsidie- Bons had gemerkt, dat Sc hied am se ambtenaren bij de hoorzitting in Den Haag geheel andere argumenten gebruikten dan in een eerder stadium de raadsleden deden, die in Schie dam in de bezwaarschriftencom missie zitten. Bons constateerde, dat de raadsleden kennelijk on deugdelijke argumenten hebben gebruikt, dat zij onvoldoende des kundig zijn en dus beter vervan gen kunnen worden door vakbe kwame personen. Als bezwaar- schrijvers zien dat hun kritiek se rieus wordt behandeld, zullen zij minder snel geneigd zijn het nog eens te proberen bij de Raad van State, aldus Bons. Brouwer evenwel de PvdA- voorman is voorzitter van de on derhavige commissievindt dat Bons' kritiek niet opgaat .Des kundigheid is altijd wel een pro bleem als je aan het besturen bent, maar dat geldt niet alleen voor raadsleden, maar yoor alle stand van heeft, kun je altijd stel len. Dat geldt voor alles. Maar waarom zouden er dan nog poli tieke partijen nodig zijn? Waarom is er dan nog inspraak nodig? In spraak is toch voor gewone men sen, toch niet alleen voor deskun digen? Dan kun je de bewoners- verenigingen ook wel opheffen". Volgens Brouwer moeten bij be zwaren uiteenlopende belangen worden afgewogen, politieke, maatschappelijke, en weten schappelijke „en dat kan een rechter ook niet altijd bekijken". Ook daarom moeten politici die afwegingen maken, vindt hij. Bons' conclusie dat de commissie niet zorgvuldig genoeg geweest is, gaat volgens hem ook niet op, „omdat de Raad van State nu een- .maal andere overwegingen heeft dan de gemeente". Brouwer: „Als je in ons rechtsbe stel een zaak wint in hoger be roep, zegje toch ook niet dat de la gere rechter maar moet ophoepe len?" iieiüii 'fiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiEiiiiiiniiiiiiiiiiriiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiMiiiii Schiedam/Vlaardingen - De mededeling van h'et ministerie tvan WVC dat 1 januari de subsidiekraan voor het onderwijs voorrangsbeleid volledig wordt dichtgedraaid, kwam exact •een jaar nadat Schiedam dat beleid op de rails had gezet, In •Schiedamse onderwijs- en welnjnskringen had men zich een -leuker verjaardagscadeau voorgesteld. De bezuiniging bij het immisterie betekent concreet dat Schiedam kan fluiten naar de ,ruim 120.000 gulden, die was toegezegd. Voor dat geld zouden .ook volgend jaar in wijk- en buurtcentra en de bibliotheek een' taantal projecten worden gedraaid, die beoogden achterstandsi tuaties onder grote groepen scholieren weg te werken. VjJe'mensen die we vorig jaar als-begeleiders hebben aange trokken, zullen we, als de mi nister zijn 'zin -'krijgt, helaas moeten ontslaan", meent G. rKruijt, chef van de afdeling onderwijs. Om hoeveel banen het exact gaat, weet hij niet „In totaal gaat het om 72 uur die in deeltijd is vergeven". Extraatje Schiedam is één van de 70 gebie den in Nederland, die extra geld krijgen om aanvullende projecten uit te voeren. Met het wegvallen van de 'welrijnsexponent' blijft er weliswaar acht ton over om te be steden voor pure onderwijszaken, maar echt blij is men daar niet mee. Bij de presentatie van de plannen hamerde onderwijscon- sulent Lex Tigges destijds al op het belang dat de welzijnssector meedeed. Toen verklapte hij ook dat hij vond dat de voorbereiding geen schoonheidsprijs had ver diend. Tigges doelde op het feit dat de Eerste Kamer de wet op het on- derwijs-voorrangsbeleid had af gestemd. Omdat de plannen al in een vergevorderd stadium ver keerden, beloofde minister Deet- man (onderwijs) toen nog alle toe zeggingen te zullen nakomen. De voorgenomen bezuiniging van collega Brinkman is een nieuwe streep door de rekening. Ook in wijkcentrum De Erker wordt daarover zo gedacht Onlangs werd nog vol trots het cursusaan bod voor het nieuwe seizoen ont vouwd. Verscheidene plannen kunnen nu in de prullenbak wor den gegooid. Vier jaar Teleurstelling klinkt ook uit de woorden van drs J.T.GD, Franx, chef van de afdeling onderwijs in Vlaardingen. „We zijn er altijd vanuit gegaan dat we voor vier jaar een onderwijs-voorrangsbe- leid konden voeren. Dat is ons tenminste beloofd. De medede ling van WVC was dan ook een koude douche", geeft hij toe. In de Vlaardingsc situatie komen even eens arbeidsplaatsen op de tocht te staan en dreigen activiteiten die door SISO en PEC rijn ont wikkeld te verdwijnen. Minister Brinkman heeft de twee gemeentebesturen in een brief beloofd in oktober nader te zullen informeren. Pas na het voorlezen van de Troonrede wordt duidelijk of hij het snoeimes wederom mag hanteren. „Voorlopig gaan we er vanuit dat de kraan dichtgaat en gaan we ons met de schoolbestu ren en de wekdjnsinstellingen be raden over de stappen die we kunnen ondernemen", aldus Franx. SliedrechtDe directies van de meubelbedrijven Lundia, Henk Hartog en Mijnders ont kennen met klem, dat zrj na een eventueel vertrek van het Zweedse warenhuis Ikea naar Schiedam mee zullen verhui zen Zij zeggen geen enkele reden te hebben om hun ves tiging op het Sliedrechtse in dustrieterrein Nijverwaard in te ruilen voor één onder, de rook van Schiedam. Stafmedewerker R. Luigies van Lundia in Varseveld noemt de veronderstelling, dat Ikea andere meubelzaken 'meetrekt', volslagen uit de lucht gegrépen. „Het lijkt me sterk dat een eventuele ver huizing van Ikea naar Schie dam voor ons aanleiding zou zijn om ook naar een vesti gingsplaats in deze gemeente uit te kijken. We zitten goed in Sliedrecht", aldus Luigies. Van de zijde van Henk Hartog en Mijnders wordt ook categorisch ontkend, dat er plannen zouden bestaan om Sliedrecht te verlaten. Voor de gemeente Sliedrecht zelf, zo liet een woordvoerder weten, is Schiedam een nieuw geluid. De gemeente heeft vrij recent met Ikea nog contact gehad over de kwestie, daarbij is een eventuele vestiging in Schiedam niet ter sprake gekomen. „De directie van Ikea heeft ons nog eens nadruk kelijk verteld voorkéur voor het Haagse te houden en voorlopig aan geen andere vestigingsplaats te denken", aldus de woordvoer der van de gemeente Sliedrecht Deze gemeente houdt haar aan bod gestand: Ikea mag zich elders in Sliedrecht vestigen. Een pro vinciale werkgroep bestudeert sa men met Ikea de mogelijkheden, nu de provincie haar bezwaar te gen Delft handhaaft Vlaardingen Marathonweg, Westlandseweg en Schiedamse dijk worden volgende week ge asfalteerd en dat zal, verwacht gemeentewerken, stagnaties op leveren. De dienst heeft ver schillende omleidingen bedacht, die met borden worden aange geven. Ondertussen wordt er ook ge werkt aan herbestrating van de Johan de Wittstraat tussen de Van der Duyn van Maasdam laan en de Van Maanenstraat Dat kost veel meer tijd dan asfal tering; met dat werk zijn vier weken gemoeid. Vlaardingen Bij een aanrij ding op de kruising van Paral lelweg en Stationsstraat is een 19-jarige Vlaardinger vanmor gen om half zes van de bromfiets geslingerd- Hij is met onbekend letsel naar het Holyziekenhuis overgebracht. De bromfiets en een auto, bestuurd door een 30- jarige Rotterdammer, botsten op elkaar toen de automobilist ver zuimde voorrang te verlenen. De gewonde Vlaardinger zat als duopassagier op de bromfiets. De bestuurder bleef ongedeerd..

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1