Jacq Gaudelius vijzelt imago kampbewoners op Bewoners West furieus op 'tuinkabouter' Van Kleef Straatfeest met wel vier Madonna's Provincie: goedkoper saneren Energiezuinig bouwen in de Commandenrspolder Inbraak in supermarkt Babberspolder: extra geld na wijkbezoek Dieven betrapt Gratis tanken Koekoekslaan: nog maar drie woonwagens Verbeter plan voor Hoofdstraat Fietser zwaar gewond MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343259, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Bij een inbraak in een supermarkt aan de West- frankelandsestraat ziin zater dagnacht sigaretten, cheques en geld gestolen. Men kwam bin nen door een ruit naast de toe gangsdeur in te slaan. Ook een woning aan de Nieuwe Haven werd door inbrekers be zocht. Omdat de bewoners op vakantie waren, weet de politie nog niet was er weg is. Een vrachtauto, die was gepar keerd op de 's-Gravelandseweg, is gestolen. De wagen was gela den met pallets. Vlaardingen De omgeving van de 337 Klijn-wonjngen in de Babberspolder wordt opge knapt De herbestrating, die voor deze zomer op het pro gramma stond, wordt aangevuld met maatregelen om het ver keer aan banden te leggen. Be halve verkeersdrempels heeft de gemeente ook wat struiken en bomen aan het renovatiepak ket toegevoegd. Het groen is be doeld om de kaal ogende flats een wat vriendelijker uiterlijk te geven. Verder komen er meer parkeerplaatsen in de wijk. Voor de omgeving van de Fan- nius Scholtenstraat, de Van Limburg Stirumstraat, de Johan de Wittstraat en de Van der Duyn van Maasdamlaan was de herbestrating al in het schema van gemeentewerken opgeno men. Dat het stadsbestuur nu extra geld overigens een be scheiden bedrag, 60.000 gulden uittrekt voor verbetering van de buurt, is een gevolg van het bezoek dat burgemeester en wethouders in april aan de Bab berspolder brachten. Veel bewo ners klaagden bij die gelegen heid over de gebrekkige ver keersveiligheid en het, tekort aan groen. Maandag 17 augustus mag de Babberspolder zijn mening ge-, ven over de plannen. Om half acht die avond begint in het stadsvernieuwingsgebouwtje aan de Goudsesingel een infor matiebijeenkomst Vlaardingen Inbrekers na men uit een woning aan de Ri chard Holstraat een portemon nee weg. In een warenhuis in het centrum van de stad werden twee winkeldieven op heter daad betrapt bij het stelen van poloshirts en sportschoenen. Schiedam Een 49-jarige Schiedammer heeft vrijdag nacht op de rijksweg Arnhem- Utrecht enkele spannende mo menten beleefd. Toen hij om kwart voor twee bij een pomp station een tientje in de auto maat deed, stopte achter hem een andere automobilist, die van dat geld begon te tanken. De Schiedammer werd boos, maar bond in toen de man twee ijze ren staven uit zijn auto haalde. Schiedam Het wordt tot de nieuwe taken van kampwerker Jacq Gaudelius gerekend, dat hij gaat proberen vooroordelen tegen woonwagenbewoners weg te nemen. De negatieve beeldvorming, die op sommige plekken in Schiedam ontstaan is, is niet gebaseerd op feiten en Gaudelius zal trachten dat duidelijk te maken. De opbouwwerker van het woonwagenkamp gaat zich nog meer dan in het verleden bezig houden met de deconcentratie, dat wil zeggen de verkleining van het huidige kamp aan de Schiekade en de realisatie van nieuwe woonwagéncentra. Hiertoe .zag Gaudelius zijn dienstverband verdubbeld: hij komt goed over bij de woonwa genbewoners, bij ambtenaren en^bij andere groeperingen in de stad, en B en W stemden er mee in dat hij voor hele dagen in dienst komt in plaats van voor halve dagen. Eind jaren zeventig bleek rond de Koekoekslaan in Kethel- Oost grote weerstand te bestaan tegen de plannen voor een cen trum met 21 standplaatsen voor woonwagens. Dat kwam door de vele vooroordelen tegen kampbewoners. Later merkte de woonwagenbevolking dat ook, toen er plannen kwamen voor het Schuttersveld en de Delflandseweg, bij de Schie. Gaudelius probeert nu intensief de beeldvorming te verbeteren en de woonwagenproblematiek onder de aandacht te brengen van allerlei organisaties, zoals de stichting Gezinsverzorging Schiedam, het maatschappelijk werk, het kruiswerk, de wijk- van een geplande woonwagen locatie reëel is. Is dat niet het geval, dan overweegt men juri dische stappen. Eerst zal Gau delius eenter contact zoeken met de gemeente, met de pro vincie, met omwonenden van geplande centra en mei gezin nen die graag willen verhuizen naar een nieuw woonwagen centrum. Overleg is een belangrijk deel van Gaudelius' werk; ook daar om is zijn dienstverband ver dubbeld. Hij wisselt voortdu rend van ideeen met het wel- zijnswerkersoverleg Nieuw- land, de SSWS, het woonwa gen werkersoverieg Zuid-Hol land en de consulent van de provinciale ondersteuningsor ganisatie POOK. Voorts zal er vaker contact zijn met politiek, pers en bewonersverenigingen. 'stedebouwkundig onaccepta bel'. Ook het betrokken minis terie vindt dat de plaats niet aan de criteria voldoet en onhaal baar zal zijn. Er moeten andere kampen ko men. De gemeente heeft er twee geprojecteerd in de toe komstige wijk Spaland, één aan westelijke zijde, één aan de oostkant. Maar als de uitbrei ding van luchthaven Zestienho ven doorgaat, komen deze cen tra in gevaar. Dan resteert er nog één alternatief: de Koe koekslaan. Maar de provincie heeft deze lokatie na de honder den bezwaarschriften al hero verwogen. Aanvankelijk zou den er 21 standplaatsen komen, later werd dat 15, maar nu kan daar nog het aantal woonwa gens van worden afgetrokken waarvan de bewoners naar 'ge- agent en de wijk- en bewoners vereniging Wonen Leven in NieuwTand, en voorts het ar beidsbureau, de sociale dienst, de rechtshulp en de sociaal raadslieden, Onhaalbaar Uit de bijlagen van het nieuwe beleidsplan van de stichting Sa menlevingsopbouw Woonwa genbewoners Schiedam (SSWS) komt naar voren, dat de geplande lokatie-Schie als afgeschreven dient te worden -beschouwd. De gemeente wil wel, de woonwagenbewoners willen ook wel, maar de provin cie Zuid-Holland hikt aan tegen de bodemverontreiniging, de geluidshinder en het hoogspan ningsnet Bovendien wordt de plek, achteraan de doodlopende Delflandseweg, omschreven als wone' huizen op het Schutters veld verhuisden. Dat zijn er 12. Aan de Koekoekslaan zou dus een mini-centrum van drie woonwagens gerealiseerd kun nen worden. Overigens heeft één ex-woonwagenbewoner op het Schuttersveld te kennen ge geven terug te willen verhuizen naar een woonwagen. De pro vincie wij de andere ex-kamp bewoners op het Schuttersveld maximaal twee jaar de tijd ge ven om zich op bun nieuwe si tuatie te bezinnen. Öp het huidige kamp, waar nog 33 gezinnen wonen, wil de ge meente maximaal 15 stand plaatsen handhaven on danks uitspraken van de frac tieleiders van PvdA en VVD dat het kamp er misschien beter kan blijven zoals het is. De pro vincie vindt het kamp echter te geïsoleerd liggen. Alleen voor de zes autoslopers aan de Schie kade zouden woonwagens kun nen blijven staan. Het ministe rie is ook uit op opheffing van het kamp. Er komt geen subsi die voor renovatie. Kinderen van woonwagenbewoners, die uiterlijk in 1990 de leeftijd be reiken van 18 jaar, kunnen een standplaats krijgen in Vlaardin gen of Maassluis. Gaudelius blijft contact houden met de kampbewoners, die naar het Schuttersveld zijn verhuisd. Daartoe zal hij anderhalve dag per week in buurthuis Nieuw- land zijn gestationeerd. Hij wil zich op de hoogte blijven stellen van wensen en eventuele ge- vvenmngsproblemen. Voorts zal hij met de SSWS steeds bezien, of een afwijzing Schiedam Winkeliers en eige naar-bewoners aan de Willem Brouwerstraat en de Hoofd straat kunnen mee profiteren van een verbeterplan, dat door het projectteam voor de stads vernieuwing in Schïedam-Zuïd binnen vier maanden opgesteld moet zijn. Middenstand en bewoners van een eigen huis krijgen niet alles vergoed. Het verbeterplan zal erop neerkomen, dat alleen re novatie van het casco dat wit zeggen betere fundering, repa raties aan muren en dergelijke voor subsidiëring in aanmer king komt. Alle overige bewoners zullen hun huizen op kosten van de ge meente opgeknapt zien worden. Voor twee panden willen burge meester en wethouders een apart plannetje opstellen. Het gaat hierbij om de panden Hoofdstraat 145 en 147, die door de eigenaren onlangs grondig zijn gerestaureerd. Het is afhankelijk van het over leg tussen de gemeente en deze eigenaren over eventuele verde re verbetering, of de woningen onteigend gaan worden. Hans Coster: juridische middelen aangrijpen. SchiedamNog voordat de gemeenteraad er een woord over gesproken heeft, begint Eurowoningen volgende week met de ver koop van 41 flatwoningen heneden aan de Vlaardingerdijk. De flats moeten nog worden gebouwd. De be- wonersvereniging Sehiedam-West vindt het onverteerbaar, dat zonder enige aankondiging diep ingrijpende plannen worden gemaakt voor een gebied, dat tot het leefmilieu van "West wordt gerekend. „Als je het over een arrogante houding van het ge meentebestuur hebt, is dit wel weer een sterk staal tje", aldus John de Kievith namens Sehiedam-West Hij noemt het een rare streek van B en W, en West kijkt er met name Pvd A-wethouder Hans van Kleef op aan. „De grond is gewoon aan Eurowoningen ge- géven! Zo kan de gemeente wel overal mooie stukjes grond opofferen aan woningbouw. Straks maken ze van de koepel in het Julianapark nog een bungalow voor die tuinkabouter", aldus De Kievith en de voorzitter van West, Hans Coster. Het uitzicht van de bewoners van de Vlaardinger dijk wordt aangetast, vindt de vereniging. Ook kost de bouw van drie flats een flink stuk speelweide. Omdat Euro woningen ook woningen aan het bou wen is beneden aan de Vlaardingerstraat (de drie hoek bij de Vellevest), vermoedt Sehiedam-West dat er sprake is van een geheime koppelverkoop. De vereniging vermoedt dat er stiekeme afspraken zijn gemaakt. West overlegt inmiddels met de wijk- en bewonersvereniging Wonen Leven in Nieuwland over te voeren acties. De Kievith hekelt het PvdA/WD-beleid om 'ni veau' naar Schiedam terug te halen. „Eerst hebben ze alle jonge gezinnen naar eldere laten verhuizen, en nu proberen ze het terug te halen door de mooiste plekjes op te offeren. Dat is tendentieus. Wie weet, gaat straks de hele speelweide eraan. Komt er ook- nog een torenflat!" De bewonersvereniging heeft schriftelijk geklaagd bij de gemeenteraad. Zij spreekt van een onherstel bare blunder, als het bouwplan doorgaat Ook heeft De Kievith namens de club Eurowoningen laten weten, dat het 'ronduit onzindelijk is om een uiterst populair groengebied te bebouwen met onnodige en dure koopwoningen'. Alle juridische en ook niet-ju- ridische middelen zullen worden aangegrepen om bebouwing te verhinderen. Volgens West is de weerzin tegen het plan zo groot, dat Eurowonïngen maar beter energieverspilling kan voorkomen door eenvoudig van het plan af te zien. Schiedam Een 66-jarige fietser is zaterdagavond zwaar gewond geraakt toen hij op de kruising van Bur gemeester Van Haarerüaan en Parkweg werd aangere den door een 21-jarige auto mobiliste. De man, die verzuimde voorrang te verlenen, werd enkele meters weggeslin gerd. Hij is met hoofdletsel en een gecompliceerde beenbreuk in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Inmiddels is het levensge vaar geweken. ouders zullen wel dubbel genie ten van hun eigen kincr, zei presentatrice en buurtbewoon ster Wil van der Stelt, maar als dat al zo was, lieten de ouders dat niet merken. De meeste kinderen, die een artiest nade den, kregen een klaterend ap plaus en boe-geroep was er niet Het spande erom, Van de vier Madonna's sleepten er twee een prijs in de wacht, namelijk de 11-jarige Wendy Kinneging, die derde werd, en Marilyn Punt, 10 jaar; zij werd tweede, dankzij een mimiek waarbij haar moe der vast veel nuttige wenken zal hebben gegeven. „Ik zal nooit meer naar Madonna kij ken zonder aan jou te denken zei een jurylid tegen Marilyn. De jury gaf niettemin de voor keur aan twee meisjes, Sabina Hellemons (10) en Bianca Torsy (11) die Mei en Kim nadeden. Hierbij speelde een rol, dat een keus voor Mei en Kim minder voor de hand ligt dan een Ma donna-act, Origineel was ook Armand van de Bos (9) als Litt le Richard. Een al wat oudere jongen, van 15, zag af van zijn André Hazes-act, naar verluidt wegens plankenkoorts en het idee niet de oudste te willen zijn van een playbaekshow. Toen Daniël Damen als Elvis werd opgeroepen, liep een hond het podium op. „Jij bent toch niet Elvis?" vroeg Wil var. de Stelt, en de hond schudde van nee. Volgend jaar zal de playbaek show waarschijnlijk nog uitge breider worden opgezet. Ook zaterdagavond was er al een aanvulling op het programma van vorig jaar, door het optre den van een band, die qua stijl nogal buiten het bluesy reper toire viel. Veel jongeren uit clubhuis De Dijk kwamen op het straatfeest af, dus de sfeer was uitstekend, maar dat kwam ook omdat het bluesminnend publiek van café Plantage de stamtafel voor één avond had verlaten. Buurtbewoners kwa men nieuwsgierig kijken; som migen bleven de hele dag. De winnaressen van de playbaekshow, Sabina Hellemons en BiancaTorsy, zingen 'Respectlble' van Mei en Kim na. ingel naar de Burgemeester Groot Enzerinksingel, vlakbij de sporthal. Daarnaast zijn nog vier premie A- en zes woningwetwo ningen gesitueerd. De woningwetwoningen zijn voor rekening van de Algemene Woningstichting Maasland. Ze worden gebouwd in twee woon lagen, omvattende twee bene- denwoningen voor onvolledige gezinnen en vier bovenwonïn- gen voor een- of tweepersoons- huishoudens. 'i De koopprijzen van de premie- t A- en premie-B-woningen va- -w" riëren van 149.000 tot 170.000.' f gulden, v rij op naam inclusief ei- J- gen grond. De koopsom voor de V vrije-sectorwoningen ligt om- streeks 275.000 gulden. De toewijzing van zowel premie als vrije-sectorwoningen heeft plaats door het gemeentebestuur van Maasland. Het beleid is daarbij, dat de woningen uitslui- r tend zijn bestemd voor eigen in- gezetenen van het dorp en eco- nomisch gebondenen. Vooruit- lopend hierop wordt woensdag 19 augustus in zaal Het Trefpunt 4 r een informatieavond belegd. Tip On In, met gitarist Willem van D ul lemen en zanger Rini van Willigen, was op het straatfeest In uitstekende vorm. show, zo'n enthousiasme van tientallen jeugdige Gorzenaren, dat de telkens terugkerende re genbuien er geen vat op had den. Samengedromd stond het pu bliek onder het zeildoek, dat over een deel van de Sommels- dijksestraat heen was gespan nen, vlakbij het podium achter aan het doodlopende hofje. „De Schiedam Het straatfeest in de Sommelsdijksestraat wordt een blijvertje. Zaterdagavond was er, hoewel het bepaald geen uitgaansweer was, een alleszins redelijke belangstelling voor de popgroepen die optraden met Tip On In als onbetwist hoogte punt. Maar vooral 's middags was er voor de nieuwe attractie op het straatfeest, de playback- foto's Roel Dljfcstra heden om de sanering van Neerlands grootste-gifwxjk goedkoper te laten uit voeren. In de maand april .werd al over eenstemming bereikt tussen deskundigen van het ministerie, de gemeente Maas sluis, de provincie en de bewonerscom missie over het afgraven van de grond tot een diepte van 1,75 meter. Het onderzoek, dat nu wordt uitgevoerd, zal moeten uit wijzen of dat uitgangspunt gehandhaafd kan blijven. In een "brief aan de bewoners laat de pro vincie weten dat het onderzoek inmiddels is gestart. Ook valt uit het schrijven op te maken, dat verantwoordelijk minister Ed Nijpels (WD) vermoedelijk zijn goed keuring aan het in april geformuleerde saneringsvoorstel zal onthouden, als er geen besparingen in het voorstel worden opgenomen. Het is de bedoeling dat aan het einde van deze maand een definitieve keuze voor een saneringsvariant wordt gemaakt. Al eerder heeft de provincie Zuid-Hol land willen bezuinigen op het sanerings voorstel. Zo zou de giftige grond wel on der de tuinen en de woningen worden weggehaald, maar niet onder de wegen. Datleidde tot woedende reacties vanuit de woonwijk; ook de Maassluisse gemeen teraad liet weten niets voor Zo'n beperkte sanering te voelefü Maassluis De commissie bodemonder zoek Steendijkpolder Maassluis gaat bij de Hoge Raad in cassatie tegen de uitspraak van de Haagse belastingrechter, die vori ge week oordeelde dat de gemeente Maas sluis de onroerend-goedbelasting niet hoeft te verlagen wegens bodemvervui ling. „Er zijn best verschilpunten aan te tonen, die maar eens moeten worden voorgelegd aan de hoogste rechter in Nederland", stelt Harm Woudstra, de voorzitter van de CBS. De bewoners van de Steendijkpolder ma ken al jarenlang bezwaar tegen hoogte van de ogb-aanslag. De commissie bodem onderzoek heeft steeds aangevoerd, dat de bodemverontreiniging al op 1 januari 1983 bekend moet zijn geweest. De Haag se belastingrechter oordeelde echter m zijn vonnis, dat verlaging van de ogb pas te rechtvaardigen is vanaf 1 augustus 1983. De rechter acht de relatie met bodemverontreiniging moeilijk aantoon baar. „Maar wel is vast komen te staan dat de bodemverontreiniging bij de gemeente Maassluis voor 1 januari 1983 bekend was. Uiteindelijk was dit de aanleiding voor het instellen van de procedure", aldus Woudstra. Ambtenaren van de provincie Zuid-Hol land en van de rijksoverheid zijn momen teel bezig met het zoeken naar mogelijk-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1