[SPORT van n veel ifboekje leren' Van der Leist is een idealist 'Het eten is prima en de bezorgers zijn op tijd' STEENDIJKER WOUDSTRA: GEEN OPROERKRAAIER Matige generale SVV SPORTAGENDA ê'Randbewoners •vallen tussen :wal en schip' Museum neemt iaeel aan kerkepad NCRV Hamstring Asfalt voor Hoofdstraat Amerikaanse in Havenkerk Warme hap aan huis in Maasland Excelsior M.Sparta gestaakt raedio deze mi -meente ook h« aanpakken. Op 18 augustus met liet herstel Rotterdams Nieuwsblad woensdag 12 augustus 1987 RW cMaassluis „Het gaat niet ;;goed met de bodemverontrei- ;nigng in Nederland". Harm SWoudstra, de voorzitter van Cde commissie bodemonder zoek Steendijkpolder, zegt het Ronduit. Hij was het die enke le weken geleden het boekje ^Gezondheidsrisico's bij .-bodemverontreiniging' in ontvangst nam. Dat boekje is een handleiding, waarin staat welke risico's be woners van gif wij ken lopen. Hoe beoordeel je de effecten op de gezondheid, wordt erin verteld. Harm Woudstra houdt zich inten sief bezig met de problematiek van de bodemverontreining. Als voorzitter van de commissie bo demonderzoek is hij direct be trokken bij het zoeken naar oplos singen in de verontreinigde Steendijkpolder. ,3ij bodemver ontreiniging is het gezegde van toepassing: hoe meer je in een mesthoop roert, des te meer gaat het stinken. Het kost bewonersor ganisaties doorgaans veel moeite om bestuurlijke aandacht te krij gen voor hen, die gedwongen zijn op verontreinigde grond te wo nen". Woudstra ziet ook de neveneffec ten: „Bepaalde woonwijken ver pauperen sneL Leegstand als ge- volg van de angst om in. een gif- „wijk te blijven wonen. Eigen wo- rüngbezit daalt van de ene op de andere dag in waarde. Niet de bodemverontreiniging wordt dan als boosdoener van het prijsda- lend effect aangemerkt, maar de hoge rentestand bij aankoop en het slechter worden van de eco nomie. En gemakshalve wordt dan door de bestuurlijke en amb telijke beslissers de verontreini gingssituatie naar de achtergrond geduwd". De voorzitter van de commissie bodemonderzoek weet dat het in tal van plaatsen op die manier toegaat „Het teruglopend woon genot treft alle bewoners die ge dwongen worden op gif te wonen, zowel eigenaren als huurders en niet te vergeten de randbewo- ners. Deze laatste groep valt door gaans tussen wal en schip, terwijl ook hun woningen de smet van de verontreiniging dragen". De interimwet bodemsanering, snel in de Kamer aangenomen na de affaire-Lekkerkerk, werkt volgens Harm Woudstra niet „Een stuk onmacht en een toon beeld van de gelegenheidswetge ving. Het zal nog veel tijd en ener gie kosten om bestuurlijk en amb telijk Nederland te overtuigen, dat hierin verandering dient te komen. En dan is het een trieste zaak voor ingestelde en meeden kende bewonersorganisaties, die al snel met het etiket oproerkraai er worden gestigmatiseerd". Een oplossing voor het probleem ligt voorlopig niet in het ver schiet Woudstra, bitter. „Heel vaak staat vast dat in Nederland op grote schaal met ons milieu is gerommeld. Het schijnt velen in ons land moeilijk af te gaan om dit ruiterlijk te erkennen, terwijl juist hier het begin ligt van de op- Al jaren strijden de bewoners, individueel of in actievergaderin gen, voor goede maatregelen te gen de vervuilde grond. lossing. Niet door met het. be schuldigende vingertje te kijken naar het verleden, maar met voortvarendheid en creativiteit oplossingen te bewerkstelligen voor het heden. En dat mag van hen, die in ons land tot politiek en wetgevend bestuur zijn geroepen, worden verwacht". Overheid Vooral het optreden van de over heid schiet de bewoners van een gifwïjk vaak in het verkeerde keelgat „In vele gevallen is spra ke van een regentenmentaliteit, die meer kwaad dan goed doet Ook bij de voorlichting rondom de gezondheidsrisico's kunnen grote vraagtekens worden gezet Dat geldt zeker voor het taalge bruik en het zich bij voorbaat niet willen branden aan koud water". Woudstra is dan ook blij met het door Eeo Matser en Ferdi Hen driks geschreven boekje over de gezondheidsrisico's. „Een hand leiding in klare taal", maakt Woudstra duidelijk. De actieve wijkbewoner van de Steendijk polder maakt duidelijk, dat vooral medische wetenschappers iets kunnen leren van de uitgave: „Juist medische wetenschappers doen braaf mee aan het bagatelli seren van mogelijk vermeende klachten, die bij bodemverontrei niging worden gesignaleerd. Een slechte zaak, die het vertrouwen in de medische stand schaadt Je ziet ook het verschijnsel, dat be stuurders en ambtenaren maar al te graag eigen interpretaties ge ven aan de uitkomsten van on derzoeken. Zij begrijpen nauwe lijks dat hiermee niemand is ge diend. Het versterkt alleen maar het wantrouwen". Bewoners, die door het wonen op het gif in de problemen zijn geko men, moeten hard en lang vech ten voor hun zaak. ,Het is", zegt Woudstra, „niet vol te houden en zelfs onfatsoenlijk dat burgers moeten opdraaien voor vermo gensschade bij bodemverontreini ging en hierover zelfs moeten procederen in uiterst lange proce dures. Dat zou in Nederland niet mogen plaatsvinden. Ook het ont breken van een wettelijke mobili teitsregeling, waardoor bewoners in gifwijken alleen met groot gel delijk verlies hun eigendomswo ning, veelal zwaar hypothecair belast, kunnen verkopen, is een slechte zaak. Het belemmert de individuele bewegingsvrijheid en geeft het gevoel gevangene te zijn van de eigen woonomgeving". door RIK BAKKER I Is het u ook opgevallen? De hamstring is niet meer. Of lie ver, de blessure aan de kniepees I is geruisloos verdwenen. I Hij is er natuurlijk nog wel, die kniepees. En hij raakt ook nog wel eens in het ongerede. De blessuregoli die echter ontstond met het besef dat een simpele kniepees en een hamstring één en hetzelfde lichaamsdeel zijn, is wat geluwd. Als hamstring is zo'n kniepees dan ook oneindig veel interes santer. Kun je je als gewone Ne derlandse sporter iets mooiers wensen dan een hamstring die niet in orde is? Wie er ach ter kwam dat het tot- dan toe oerdegelijke, schier on- vershjtbare verbindingsstukje tussen knie en dij-, kuit- of I scheenbeen als hamstring een ongekende publicitaire waardn bezat, verdient een standbeeld (of statue?) in Madame Tus- saud's. Vanzelfsprekend raakte de kniepees voor het eerst als ham string onklaar in de voetbalwe reld. De voetballer is nu een maal wat trendgevoeliger dan zijn collega-sporters. Het begrip had even wat tijd no dig om te beklijven. Want zeg nu zelf, er moet even gedacht wor den voor zo'n hamstring precies is gelokaliseerd in het lichaam. Maar toen dat eenmaal was ge beurd, kwam de blessuregolf ook goed op gang. Wilde je als sporter een beetje meetellen dan moest er toch minstens iets met de hamstring aan de hand zijn of gewéést zijn. En opeens is het dan voorbij. Het nieuwtje is eraf, de blessurege voeligheid dus over. Het doet altijd denken aan dok toren en fysiotherapeuten. Ech te topsporters zijn in die kasten met een lampje te zoeken. Dat komt omdat zij als geen ander weten, wat er allemaal kapot kan gaan bij welke bewegingen. - Zo was het in het groot met de hamstring. Toen Nederland met behulp van het woordenboek eenmaal had ontdekt waar hij zat en waarvoor hij diende, raakte men massaal allergisch voordepees. Gelukkig is het overgewaaid. Onlangs was het EK-boksen in Italië. Vreemd dat nog niemand op het idee kwam om de kwets- baarheid van de neusvleugels van een bokser eens te analyse ren. Nostril klinkt toch lekker? Min stens zo interessant als ham string. En het is nieuw. Een beetje bokser hoort last te heb ben van de nostrils tegenwoor- dig. Of zouden de mannen in de ring minder trendgevoelig zijn dan de gemiddelde voetballer7 Dan nóg blijft een pijnlijke no stril een ontdekking. Dus heren voetballersogen dicht en neus vooruit. Studio Sport en Voetbal International gillen om de aankondiging van de eerste serieuze nostril blessu re. Schiedam Na AVRO's Ont dek je Plekje gaat ook de NCRV enkele charmante kanten van Schiedam belichten. Dat gebeurt m het radio- en tv-programma Kerkepad dat respectievelijk op 28 en 30 augustus op Radio 1 (14.00 uur) en Nederland 1 (19.45 uur) wordt uitgezonden. Voet gangers kunnen de Kerkepad- route, die door de binnenstad voert, volgen op 5 en 12 septem ber. Ook het Stedelijk Museum neemt deel aan de activiteiten rond Kerkepad. Clara Stroman, waarnemend directeur van het Stedelijk Museum: „Ook wij zijn in het bezit van een kapel. In de aula van het museum zullen daarom enkele Schiedamse kunstenaars hun werk op die za terdagen verkopen. Natuurlijk is er dan geen plaats voor grote olieverf doeken van bijvoorbeeld Marjo van Soest Vooral kleine re werken worden te koop aan geboden". Ook de historische vereniging zal in de aula van het museum met een tentoonstelling te vin den zijn. Schiedam r De Hoofdstraat krijgt een grondige facelift. Het "^projectteam voor de stadsver nieuwing ïn Sehïedam-Zuïd werkt aan een verbeterplan voor de huizen in de straat, en maand wil de ge- het wegdek gaan Op 18 augustus wordt begonnen met het herstel van de straat, die bekend is om zijn door het vrachtverkeer veroorzaakte Icuilen en putten. Om te voorko men dat de Hoofdstraat in de toekomst weer een hobbelige bindemisbaan wordt, stort de gemeente eerst een funderings laag. Daarna wordt het asfalt aangebracht. Dat werk begin t op '14 september. Het verkeer wordt tijdens de op knapbeurt omgeleid via de Bui tenhavenweg en een route door de Gorzen, langs de Stadhou derslaan en de Rozenbuxgse- straat .Schiedam De vaste predikan ten van Johan Maasbaeh in Schiedam, E. Holder en Hens ,>an Reenen, worden vrijdag 21 augustus eens afgewisseld door .een Amerikaanse, Betty Taps- i bott' In bet evangelisatiecen- ïrumaan de Lange Haven be- -,gint de dienst ook een half uurtje ^eerder"dan gebruikelijk, en wel :óm half acht 's avonds. Het echtpaar Dijkshoorn zet de maaltijden In de auto, klaar om rondgebracht te worden. Maasland Eén warme hap per dag, die kan iedereen toch fabriceren? Tenslotte staan ook mannen regelmatig aan het fornuis om de piepers achttien minuten te laten ko ken en.het draadjesvlees een paar uur te laten sudderen Maar dat zelf klaar maken van het dagelijkse warme eten is niet voor iedereen wegge legd. Oudere mensen bijvoor beeld kunnen er, door wat voor oorzaak dan ook, moeite mee hebben. Het schillen van aardappels lukt niet best als je reuma hebt Om zulke ongemakken op te van gen is,vijftien jaar geleden in Maasland en Schipluiden een warme maaltijdvoorziening pp poten gezet. Dat is gedaan door welzijnswerkers. En het wordt op prijs gesteld. „Het eten is prima en de bezor gers zijn altijd op tijd", zegt de 87- jarige N. van der Windt over de warme hap, die hij vjf dagen per week krijgt En dat ai sinds 1978. De warme maaltijdvoorziening wil oudere mensen helpen om zo lang mogelijk zelfstandig te blij ven wonen. Het voedsel is zout en vetarm en ook met smaak en diverse diëten wordt rekening ge houden. Niet alleen ouderen kunnen ge bruik maken van deze voorzie ning. „In principe is het voor le dereen, mits er maar voor wordt betaald", vertelt Suze de Jong. Zij is als coördinator ouderenwerk voor Schipluiden en Maasland nauw betrokken bij de maaltijd voorziening. .Maar als er geen sprake is van noodzaak, moet je in Maasland meer betalen dan mensen die bij voorbeeld door ziekte niet kun nen koken. In Schipluiden wordt dat onderscheid niet gemaakt", aldus De Jong. „Dat heeft te ma ken met de verschillende subsi dieregelingen in de beide ge- achter de maaltijdvoorziening, meenten". Daarom zijn ook de Vijf dagen per week zijn beide prijzen voor een maaltijd in de be- echtelieden van half twaalf tot trokken plaatsen niet hetzelfde; één uur in de weer. Met hun 76 ze variëren van 6 tot/ 8,50. Op jaar zijn ze zo langzamerhand zelf dit moment laten dertig ouderen krasse oude mensen. „Maar we dagelijks een warme hap aan huis bezorgen. De maaltijd voorziening in deze regio is vrij uniek in Nederland. „In de meeste gevallen is een der gelijke service verbonden aan een verzorgings- of bejaardenhuis. De koks daar moeten toch al een hoop eten maken en produceren gewoon een beetje extra. Bij ons wordt het eten door een spéciaal daarvoor aangestelde kok ge maakt Dat gebeurt in de keuken van het dienstencentrum *t Maes- lant in Maasland. Hij kookt dus alleen voor ons". De Maaslandse bezorging wordt in een soort ploegendienst iedere dag door een andere vrijwilliger gedaan. In Schipluiden daarente gen is het echtpaar Dijkshoorn al twaalf jaar de drijvende kracht gaan door zolang onze gezond heidstoestand het toelaat", belooft mevrouw Dijkshoorn. „Als we eens een dagje uit willen, is er een vervanger. Dus we kunnen best eens op stap". Volgens haar is het rondbrengen van het eten bijzonder dankbaar werk: „Ik vind het bij voorbeeld hartstikke leuk, dat iemand mijn veijaardag weet en me een bloe metje geeft Of zomaar wat fruit want dat krijgen we nogal eens toegestopt Dat is toch leuk?" ,De mensen zijn altijd blij om ons te zien en willen graag een praatje maken. Dat kan natuurlijk niet altijd, want dan worden de overi ge maaltijden koud en we kun nen de andere mensen toch moei lijk een koude maaltijd voorscho telen". door HANS VAN HOUDT Schiedam Waar Theo van der Leist het enthousiasme voor zijn Schiedamse wielerbaan vandaan haalt, niemand weet het. Maar vol vuur verdedigt de 36-jarige Schiedammer het bestaan van de betonnen piste in sportpark Harga. Vol trots wijst hij op het in de afgelopen vakantie nieuw aangebrachte rijvlak. Het hobbelige gedeelte van de baan is verdwenen, daardoor is de piste een stuk beter berijdbaar. „Zie je wel, dat er van alles wordt gedaan om de baan leefbaar te houden", overtuigt Theo van der Leist zijn toe hoorder. „Geloof mij, de baan- sport is niet dood. Integendeel, "Wij zitten in de lift, langzaam maar zeker komen wij er bo ven uit". Om even later vol vertwijfeling te verzuchten:„Maar waar blijven de toprenners toch. Ik wou dat er wat meer de weg hier naar toe vonden. Een paar publiekstrek kers en er zou hier heel wat meer ambiance zijn. Dan wist ik ook waarom ik zo veel tijd in de baan- sport stak. Alleen al voor de Schiedamse wielerbaan ben ik drie dagen van de week bezig. Dat is geen hobby meer, maar meer een roeping. Ik hoop toch dat die arbeid zijn revenuën gaat opbrengen". Als geen ander weet Theo van der Leist hoe belangrijk de funk- tie van een wielerbaan in de regio is. Niet alleen van uit zijn funtie bij de wielerbond. Dit jaar volgde hij bij de KNWU Martin Venix op als baancoördinator van de sport- commisssie. Uit hoofde van die funktie behartigt Theo van der Leist de belangen van alle zes (binnenkort zeven, als in Amster dam Sloten haar poorten weer opent) wielerbanen in Nederland. „Zonder chauvinisme", beweert Theo van der Leist, „kan ik stel len dat Schiedam landelijk goed voor de dag komt Na Alkmaar wordt hier de meeste activiteit ontplooid. Tegen Alkmaar kunn- nen wij niet op. Die baan is pas voor anderhalf miljoen gereno-' veerd. Een kunststof loopvlak, bijna geheel overdekt en verlicht, dat is een toekomstbeeld voor de Schiedamse wielerbaan waarvan ik alleen maar kan dromen. Maar door al die activiteiten op de re gionale wielerbanen zie je toch ta lent naar voren komen. Op de on langs verreden wereldkampioen schappen in Italië voor junioren werd de Noord-Hollander Marcel Beumer eerste in de klassement wedstrijd en tweede op de achter volging. Op de Apeldoomse wie lerbaan zijn er talenten zoals Frank Portengen en René £ijk- hof. Hier in Schiedam hebben wij Mario van Baarle, die pas Neder lands kampioen achtervolging werd en zich plaatste voor het ko mend wereldkampioenschap bij de amateurs, Jammer dat hij zo veel in het buitenland rijdt. Want zou Mario regelmatig hier rijden, dan zou dat in het toeschouwers aantal ook schelen". Ti'.el Zelf was Theo van der Leist in zijn tijd een niet zo onverdienste lijk coureur. Vooral bij de adspri- ranten en nieuwelingen behaalde hij veel overwinningen. De mooiste was zijn Nationale titel veldrijden. Als amateur behaalde de Schiedammer op de weg slechts een overwinning, in Oud- Karspel. Maar de ere-plaatsten waren legio. „Ik kon aardig meesprinten", blikt Theo van der Leist terug. „Maar Ik was wel wat roekeloos. Ik dacht nogal snel dat ik er nog tussen door kon. Zelfs in gevallen dat zoiets onmogelijk was. Ik brak ook liefst vijf maal mijn sleutel been. Maar ik mag niet klagen. Ik zat aan het wiel bij Ben Juriaans toen die in Leidschendam door een val kwam te overlijden. Lut tele meters voor die val zwenkte hij uit naar rechts, ik naar links. Daardoor bleef ik gespaard, maar toch denk ik daar wel eens aan". Ook op de piste kon Theo van der, leist goed uit de voeten. In 1973 werd hij in Ahoy' met Ger Slot zelfs kampioen van Nederland koppelkoers. Met Jan Breur be-, haalde hij een Tweede plaats en in een demy-kampioenschap stond hij eens op het schotje om een de bronzen medaille in ontvangst te nemen. „Dat ik zelf op de baan heb gere den is een reden om te blijven vechten voor de Schiedamse wie lerbaan", motiveert Theo van der Leist- „Ik heb wel eens gedacht nu ik coördinator bij de KNWU ben om hier te stoppen. Maar wat gebeurt er hier dan. Nee ik blijf proberen om de Schiedamse wie lerbaan op poten te krijgen. On- danls ik veel te horen knjg:„Je lijkt wel gek, maar wij bewonde ren je wel". Schiedam Hoewel SFC nu niet bepaald de ideale tegenstan der is om via een fors aantal doelpunten het zelfvertrouwen te sterken, zal niemand bij SVV verwacht hebben dat het Schie damse 'amateurbroertje' zoveel tegenstand zou bieden op Harga gisteravond, 1-0. Pas in de allerlaatste minuut wist Edwin van den Wildenberg eindelijk Ardi Oosterlee op maat te bedienen. Oosterlee passeerde de uitblinker van die avond, SFC-doelman Erik Tanis, maar of die goal het op dat moment al danig geschonden zelfvertrou wen van de tot dan toe goed in de oefencampagne presterende Schiedamse eerste divisionist kon opvijzelen, blijft ernstig de vraag. Niet alleen een onpasseerbare doelman - Tanis is door SFC 'overgenomen' van Excelsior waar zijn contract niet werd ver lengd - stond SVV in de weg gis teravond, ook aanvallend beten de voor een groot deel van de Hargabewoners afkomstige Schiedammers van zich af. Met name André Oosterwaal kreeg in de laatste oefenwedstrijd die er op Harga voor de competitie start werd gespeeld, een aantal schitterende kansen om te sco ren, maar liet ze liggen. Of NAC zaterdag ook zo vrien delijk zal zijn, is de vraag. SVV is in ieder geval gewaarschuwd. Tipt voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de «porlradaktle van deze krent, pottbut 110, 3130 AC Vlaardingen. tie eportredaktie I» overdag telefonisch be reikbaar onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer CtO- 4120705. WOENSDAG 12 AUGUSTUS Voetbal: 19.00 De HollandlaanAeolus, 19.00 Wesilandla-SFC. 19.30 Fortuna— DCV, 19.00 MSV71—Swift Boys. 19.00 VDL-zaEgelantier Boys DONDERDAG 13AUGUSTUS Voetbal: 18.00 VDS-SVDPW <za), 19.00 REMO-GTB, 19.00 Gouderak-Demos, 19.00 DSS'2S—CION Vlaardingen Dat zeuren na een arbitrale beslissing niet al tijd beperkt blijft tot de competi tie, bleek gisteravond in het oe fenduel tussen Excelsior Maas sluis en de amateurs van Sparta. Dé Maassluise scheidsrechter J. J. Poort staakte het duel tussen de thuisclub en de Rotterdam mers tien minuten voor tijd bij de stand 1-1 wegens voortduren de aanmerkingen op de leiding. Directe aanleiding voor het ri goureuze besluit van de leids man was de strafschop die Ex celsior kreeg toegekend voor een handsbal in het Spartaanse doelgebied. Vanaf de stip kon Ron van Straten zodoende de achterstand, die na rust was op gelopen door een treffer van f Zico Rames, nivelleren: 1-1. VFC hield met behulp van 'spe cialist' Rob Smaal Zwart Wit '28 in bedwang: 1-1. Na een aubbel- blanke ruststand opende Rob van der Veer namens de Rotter damse tweedeklasser de score. Rob Smaal schoot tien minuten voor tijd echter de bal achter zijn eigen sluitpost, iets waarop hij dus het patent schijnt te hebben. Overige uitslagen: RKWIK—OlympUB Schiedam 3-1: Martin Blitlerewllk 1-0, Haas de Groot 2-0, Marco Hoppe 2-1, Martin de Zwart 3-1; Vlaardin gen—NOC 3-2: Cees Poot 1-0 en 2-0. Jack Rledljk 3-0.3-1,3-2; Satelliet—Schiedam 1-0: Marcel Zeebregts 1-0; HVOEOS 3-0: Mark Maalsen 1-0. José Jonkster 2-0, Re no ld Maaisen 3-0; 070*32—Unicum 1-4; 0-1, 0-2, Arjan Coenradle 1-2, 1-3, 1-4; DSS*2S—RDM 2-1: John Klein 1-0, Frans Bouman 2-0,2-1,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2