'Wij zijn niet braaf Schiespoor mikt op wereldrecord CDA ruikt onraad D66: gebruik Blauwe Brug als centrale bieb HETWSBEB Sjef Jansen, historicus uit Schiedam: Die behoort tot de heel sterken' Meer cursussen, ook flexibeler V1AABDINGS 8ftK8i.AU ISlliSiICSf COfiMÜÏ mm MÏERWffi COURANT De Hoop voor helft gered Vragen over Euro woningen; D66 witheet Haringbier en Anita Meyer Vrouw glijdt borden plat h i Parkeermeters omgezaagd VOORGEVOEL Rokende dief Bewoners praten over programma foïidl "*'"s -J Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BO Vlaardingén. Poslto 110, 3130 AC Vlaardingen. Te VRIJDAG 14 AUGUSTUS 19B7 Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Sjef Jansen maakt allesbehalve een verbitterde in druk. Ondanks de vele aansla gen op het historische karakter van het stadscentrum heeft de gemeentelijk archivist, die in zijn vrije tijd een bestuursfunc tie in de Historische Vereniging bekleedt, de hoop op het be houd van 'een belangrijk aan tal' historische panden ïn de Schiedamse binnenstad nog niet opgegeven. „Neem de Kreupelstraat" een rijtje zeventiende eeuwse pandjes dat momenteel met sloop bedreigd wordt zo be gint Jansen. „Wij hebben wet houder Zijdeveld toch weten te overtuigen van het realiteitsge halte van onze plannen. Wij hebben niet alleen gepleit voor het behoud van de pandjes, maar ook nog een sluitend fi nancieel plan op tafel weten te •leggen, waardoor de toekomst van de pandjes gewaarborgd was. Uiteindelijk is nu gebleken dat het hofje gewoon op de ver keerde plaats staat. De gemeen te wil hier het nieuwe winkel centrum plaatsen en dan ben je gauw uitgepraat", aldus Jansen. „Wethouder Zijdeveld heeft alle medewerking toegezegd bij het verplaatsen van het hofje, maar eerlijk gezegd hebben wij daar een zwaar hoofd in"; aldus Monumenten in deregto: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. Jansen, die heilig gelooft in open overleg met de gemeente. De actie van John Zwart tegen de nieuwbouwplannen vindt hij dan ook onzin. „Je moet voor je zaak opkomen tijdens het besluitvormingsproces", al dus een docerende Jansen. „Als er een besluit gevallen is, gaat zo'n actiegroep een Don Qui- chotte-achtig windmolenge- - vecht aan, waarvan de uitslag bij voorbaat vaststaat". Hans van der Sloot, die eerder in deze serie aan het woord kwam, ziet de braafheid van de historische club als een oorzaak van het verdwijnen van veel stedelijk schoon. „Ik weet dat Van der Sloot er zo over denkt en het is zijn goed recht", aldus Jansen. „Maar wij zijn ervan overtuigd dat het 'kont tegen de krib gooien' niets uithaalt. Pas als je je tot een gelijkwaardige gesprekspartner ontwikkelt, krijg je invloed", veronderstelt hij. „Mocht blijken dat de nieuwbouwplannen een fla grante schending van het histo risch karakter van de binnen stad zijn, dan zullen wij niet aarzelen te protesteren". De afgelopen 25 jaar verdween de halve binnenstad van Schie dam, en daar kon ook de Histo rische .Vereniging niets aan veranderen. De grote vraag, die zich nu opwerpt, luidt uiteraard Sjef Jansen; „iemand ut B en W moet een Lange Haven-comité gaan trekken of deze ontwikkeling zich in de toekomst zal voortzetten. In concreto: hoe kan de sloper in de toekomst geweerd worden? Er is immers weinig fantasie voor nodig na te gaan hoe de stad er over 25 jaar uit zal zien als historische panden ook in de toekomst af en toe 'op de ver keerde plek' blijken te staan. Sjef Jansen: „Ik deel Van der Sloots mening, dat het nieuw le ven inblazen van het centrum een stimulans kan betekenen voor de Schiedamse monumen ten. Bovendien denk ik dat onze versnipperde aandacht voor monumenten her en der in de stad uiteindelijk niet goed gewerkt heeft Ik denk dat we toe moeten naar een 'zwaarte- puntenbeleid', waarin alle aan dacht zich richt op een klein ge bied in de stad. De bewoners van zo'n gebied zouden dan met de Historische Vereniging, het gemeentebestuur en wat andere instellingen een overleggroep moeten starten, net als het mo lencomité dus eigenlijk. In eer ste instantie denk ik hierbij aan de Lange Haven". En wie zou het Lange Haven comité moeten 'trekken'? Sjef Jansen: „Ik denk aan iemand uit B en W, want die kent de landelijke subsidie-ingangen". Aan wie denkt Jansen concreet: burgemeester Schee res, Hans van Kleef of Chris Zijdeveld? S „Ik weet het nog niet Het moet in ieder geval iemand zijn met c organisatorische kwaliteiten, 1 die bovendien in staat is subsi- diebronnen aan te boren". Schiedam Curator A- Caljé, die het fail lissement van scheepswerf De Hoop in Schiedam afhandelde, ziet geen overle vingskansen voor de nieuwbouwwerf van het bedrijf in Hardinxveld-Giessen- dam. Dat gedeelte van de onderneming wordt definitief afgestoten. „Voor de reparatiewerf in Schiedam heb ben we gelukkig Dam en gevonden, maar voor de werf in Hardinxveld-Giessendam is het denk ik voorbij. De ellende is dat het daar gaat om nieuw bouw en iedereen weet dat de malaise in die bedrijfstak momenteel erg groot is. Een koper is dus heel moeilijk te vinden". Het reparatiegedeelte in Schiedam wordt dus voortgezet „Veel wijzigingen zullen er niet komen", aldus Caljé. „Het is een goed Schiedams bedrijf met een enorme traditie. Er is voldoende werk", aldus Caljé. Van de 56 werknemers van de Schiedam se werf behouden er 28 hun baan. Caljé: „Van de handarbeiders, als ik het zo mag zeggen, keert tweederde terug. Er is vooral gesneden in het administra tieve gedeelte van het personeel. Dat is door de overname van Damen niet meer zo nodig. De leiding van de werf blijft in handen van Sjaak Klein Hesseling. Ik denk dat ie dereen zeer tevreden kan zijn met het geen nu bereikt is". Schiedam Modelspoorweg- vereniging Schiespoor wil ge schiedenis schrijven. Dat moet gebeuren in het weekend van 19 en 20 september, als in bloemen veiling Westland in Honselers- dïjk een aanval wordt gedaan op het wereldrecord langste mo delspoorbaan'. Samen met het Delft Organiza tion Centre, de Papendrechtse modelbouwers van de vereni ging Drechtspoor en particulie ren wordt een baan van 350 me ter in de veilinghal uitgelegd. Die lengte is voldoende om het Guiness Book of Records te ha len, Schiespoor doet met 18 modules (baanstukken) van elk 1,20 me ter mee aan de recordpoging. Volgens ing.C.S. Durrer, het technische brein achter de mammoelhaan, zal het niet al te veel problemen geven om de vele treinstellen gelijktijdig over het parcours te laten rijden. Als iedereen zich strikt aan de uitge dokterde dienstregeling houdt, zijn er nauwelijks risico's op se rieuze botsingen, meent Durrer. Er wordt met de TROS onder handeld over een eventuele uit zending van het spoorspektakel op televisie. De Schiedamse treinliefhebbers grijpen de recordpoging ook aan om geld in het laatje te krijgen voor een eigen onderkomen in de stad. Bedrijven kunnen voor 100 gulden een module aankle den. Dat is volgens secretaris A. Luijsterburg een koopje, omdat naar schatting vele duizenden bezoekers op die twee dagen naar de veilinghal komen- De vereniging aast op hot voor malige kruisgebouw aan de Westerkade. De onderhandelin gen over aankoop van het hou ten pand van de KSCA zijn in een verdergevorderd stadium. Aan het college van B en W is in een brief gevraagd, of het zin heeft een definitief bod op het pand te doen. Luijsterburg vraagt van de gemeente garan ties dat de vereniging daar ten minste enkele jaren kan,blijven zitten. Schiespoor is al jaren te vergeefs op zoek naar éen ge schikte Iokatie om de model spoorbaan op te zetten. De activiteiten van Schiespoor zijn ook aan de Nederlandse Spoorwegen niet onopgemerkt voorbijgegaan. De NS heeft de vereniging uitgenodigd om op 10 oktober tijdens haar open dag een ruim 40 meter lange baan aan te leggen op een heus sta tion. Ook de collega-verenigin gen uit Hoek van Holland, Briel- le en Den Haag doen mee aan die presentatie. Voordat Schiespoor aan het gro te werk begint, presenteren de modelbouwers zich eerst op 12 september tijdens de jaarlijkse open dag in wijkcentrum Blau we Brug. Schiedam Het CDA eist een verklaring van B en W, welke afspraken er met projec tontwikkelaar Eurowoningen zijn gemikt voor de bouw van drie flats beneden aan de Vlaardingerdijk. Ook wil het CDA weten, of het bouwproject, nabij de Burge meester Van Haarenlaan, ver band houdt met een ander plan dat door Eurowoningen wordt uitgevoerd, aan de Vel- Vlaardingen Ruim veertig activiteiten en een geva rieerd muziekprogramma, uitgesmeerd over maar liefst twintig podia, zijn de ingrediënten waarmee het Haring- en Bierfeest zaterdag 5 september de vijftiende editie beleeft. Publiekstrekker voor het ook nu weer gratis toeganke lijke evenement is de Rotterdamse zangeres Anita Meyer. De feestelijkheden beginnen 's morgens offi cieel om elf uur, nadat commissaris van de koningin Schelto Patijn daarvoor het sein heeft gegeven. De stichting Haring- en Bierfeest brengt evenals voor gaande jaren veel sportieve evenementen, zoals judode- monstraties, een roei weds trij'd, dammen, schaken en een dart en een jeu de boulescompetitie. Demonstraties van allerhande zaken hebben eveneens een belangrijke plaats in het programma. Uiteraard ontbreekt de ambachtenmarkt niet, map verder pre senteren ook kappers, de scouting, reddingsbrigade en de modewereld zich. Het Vlaardingse bedrijfsleven, dat wederom in ruime mate sponsorgelden beschikbaar heeft gesteld, laat zich zien in een optocht annex bedrijvenpresentatie. (ADVERTENTIE) Begrafenis- en Crematieverzorging P. A. VAN DER WAAL EN ZN. sinds 1931 Van Blommesteynweg 46 Telefoon 429.00.02 <dag en nacht) Tevens Amev - Ardanta uitvaart varzekering In nature en Dapoaltofonda. De 100-jarige Johanna V Cornelia van der Windt kreeg een taart van de burgemeester. Vlaardingen De cadeautjes van medebewoners en personeel had zij I een dag tevoren al gehad: een j mand vol lekkernijen en een prachtig zijden boeket» En gisteren vierde Johanna Cornelia van der Windt-van Rij in een volle recrea- tiezaai van de Billitonflat haar hon derdste veijaardag. Met een omvangrijke schare van i kinderen, kleinkinderen, achter kleinkinderen en achter-achter kleinkinderen. Zij is nog zo vrolijk en opgewekt, vond de verzamelde familie. „Ja, ja, die behoort tot de heelsterken", mompelde kleinzoon Kees van der Windt, de voormalige wethouder voor maatschappelijke dienstverlening. En anderen zei den, met een zweem van bewonde ring: „Die maak je niks wijs". Pas tien jaar geleden verruilden de 100-jarige en haar inmiddels over leden echtgenoot, kuiper Cornelis van der Windt, hun woning in de Pieter Karei Drossaartstraat voor een plaatsje in het verzorgingste huis. „En eigenlijk is ze nog steeds zelf standig", vond één van de verzorg sters van het tehuis. „Ze stoft nog iedere dag haar huisje". En me vrouw Van der Windt mag dan wat slecht van gezicht zijn geworden, bij de bingo in de Billitonflat ont breekt zij zelden. Dan vult iemand anders haar briefje in en zo doet zij toch nog mee. Johanna van Rij kwam in 1889 naar Vlaardingen, waar zij op 21-ja- rlge leeftijd trouwde met Cornelis van der Windt. Zij kregen tien kin deren, van wie er negen nog in le ven zijn. Die tien kinderen zorgden voor een omvangrijk nageslacht van zeventien kleinkinderen, twaalf achterkleinkinderen en vier achter-achterkleinkinderen. Met neven en nichten vulden die gistermiddag royaal de recreatie zaal, waar de jarige op haar met slingers versierde stoel in het felle licht van de spotlights 2at. Voor de video-opna men. De zaal was mooi versierd voor de bijzondere gelegenheid. Zo vaak komt het niet voor, dat iemand in het verzorgingstehuis haar hon derdste veijaardag viert. Burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw brachten een taart met een roze fondantlaagje, onder een kaasstolp. levest. Het CDA is benieuwd of er spra ke is van 'koppelverkoop', zoals de bewonersvereniging Schie dam-West suggereerde. Wethou der Hans van Kleef heeft dat in middels ontkend, maap'het CDA zet vraagtekens bij enkele uit spraken van de PvdA-wethou- der. Fractievoorzitter Siem Rosman en zijn partijgenoten Els Heil wig en Aad van Lingen hebben schriftelijke vragen gesteld over de kwestie, naar aanleiding van een artikel in het RN van dins dag. D66-raadslid Adri Reijnhout is hier zeer ontstemd over. Hij had vooroverleg gevoerd met Rosman en te kermen gegeven, dat hij zelf dacht aan het stellen van schrifte lijke vragen. Op zijn minst had Reijnhout het netjes gevonden als hij door het CDA benaderd was om de vragen mede te onderteke nen. Hij spreekt van 'jatwerk'. Aanvankelijk reageerde hij met de mededeling, dat hij voortaan geen overleg meer voert met het CDA. Maar na telefonisch contact met Rosman, waarin deze ge schrokken bleek, houdt Reijn hout het op 'zeer voorzichtige uit wisseling" in de toekomst De drie CDA'ers vinden het, ge zien hun vraagstelling, vreemd dat er door de gemeente Schie dam mededelingen aan de peis zijn gedaan over het bouwplan aan de Vlaardingerdijk, terwijl de gemeenteraad niet op de hoogte werd gesteld. En naar aanleiding van de uitspraak van Van Kleef, dat er „wel eens over het plan is gesproken" (hoewel het plan nooit in een commissie werd be sproken) wil het CDA weten wanneer dat dan het geval was. Rosman en de zijnen herinneren zich niets. Te meer vinden de vra genstellers het opmerkelijk, dat Eurowoningen op zeer korte ter mijn overgaat tot het te koop aan bieden van de nog te bouwen flat woningen. Hoe kan dat als de ge meenteraad nog niet eens op de hoogte is, vraagt het CDA zich af. Daarom willen Rosman cs. pre cies weten in welk stadium de planvorming zich bevindt, het geen wethouder Van Kleef uit zijn hoofd niet kon zeggen. Een redactionele opmerking in het RN-artikel van dinsdag, over het feit dat niet één gemeente raadslid tijdig de vinger aan de pols hield toen het bestemmings plan voor dit deel van Nïeuwland in maart aan de orde kwam, schrijft het CDA ten onrechte toe aan Van Kleef. Vlaardingen Een 28-jarige automobiliste uit Reeuwijk is, in de hevige regenbui van gister middag, bij de afrit Vlaardingen van rijksweg 20 van het talud af gereden. De vrouw raakte, vermoedelijk toen zij door een plas water reed, de macht over het stuur kwijt, Zij kwam uit de richting Maas sluis. De auto van de vrouw botste eerst tegen de middenvangraU en slingerde vervolgens aan de andere kant van de wee het ta lud af. In haar gemotoriseerde glijpartij nam de vrouw een paar ver keersborden mee. Haar auto werd zwaar bescha digd, maar zelf liep de Reeu- wijkse geen letsel op. Vlaardingen Aan de Joubert- straat zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee parkeermeters verdwenen. De metalen staanders van de meters werden doorgezaagd. De politie vermoedt, dat het de dader om muntgeld te doen was. De waarde van de parkeerme ters bedraagt ongeveer 1800 gul den. Maassluis Een bewoner van de Maassluisse Tooroplaan had vannacht de schrik van zijn le ven. Zijn nieuwe, blauwe VW Golf, met pas vierduizend kilo meter op de teller, was verdwe nen. Hij moet er een voorgevoel van hebben gehad, want hij werd om vier uur zomaar wakker. Schiedam Een Schiedamse dief heeft het gemunt op rookge rei. Vannacht werd een enorme hoeveel shag en sigaretten, en wat wisselgeld, gestolen bij krui denier A.J. Weber aan de Sint Li du in astraat. De inbreker sloeg een ruitje in, Op dezelfde manier kwam een inbreker een nacht eerder bin nen bij drogisterij Het Kruidvat in de Hof van Spaland. Daar verdwenen 63 sloffen shag en sigaretten. Vlaardingen Buurthuis De Haven en ontmoetingscentrum West hebben de wijkbewoners gevraagd in te spreken op het programma-aanbod, dat moet gelden als de twee gaan fuseren. Het samengaan van de twee buurtvoorzieningen wordt als een geschikt moment gezien om te kijken of er nog meer activiteiten moeten worden georganiseerd. De wijkbewoners kunnen tot 10 september schriftelijk of telefo nisch hun wensen opgever, bij één ,van de twee instellingen. Schiedam Heeft de Schie damse bibliotheek wel een nieu we centrale vestiging nodig? Dat vraagt D66-raadslid Adri Reijn hout ach af. Hij heeft twee alternatieven be dacht, waardoor (peperdure) nieuwbouw op het Stadserf voorkomen kan worden. Zijn eerste suggestie Is om het fi liaal Noord op te peppen. In wijkcentrum Blauwe Brug is het grootste bibliotheekfiliaal van Schiedam gevestigd, en Reijn hout ziet er geen kwaad in als het gehele wijkcentrum één gro te bibliotheek zou worden. „De politiek heeft het er almaar over, dat Schiedam-Noord, waar de helft van het aantal Schie dammers woont, in belangrijk heid moet toenemen. Maar alle belangrijke vestigin gen worden toch telkens weer gepland in de binnenstad", aldus Reijnhout In het hypothetische geval dat de Blauwe Brug de nieuwe bibliotheekcentrale wordt, zal er wel een nieuw wijkcentrum moeten worden gerealiseerd. Reljnhouts tweede idee is om zo wel het filiaal Noord als de hui dige centrale aan de Lange Ha ven in betekenis te vergroten, waardoor twee vestigingen ont staan van zo'n volume, dat een nieuwe centrale niet nodig is. Mocht de huidige bibliotheek aan de Lange Haven niet te handhaven zijn (wat Reijnhout zonde zou vinden omdat er dan weer een monumentaal pand aan de oude gracht leeg komt te staan), dan ziet hij wel iets in een andere plek in het stadscentrum maar niet van die grootte dat er miljoenen mee gemoeid zijn. De D66-aanvoerder wijst erop, dat Rotterdam in de directe nabijheid een enorme biblio theek heeft. En ook zou Schiedam gebruik moeten maken, vindt hij, van de 'geweldige faciliteiten* van de provinciale bibliotheekcentrale (PBC) aan de Westfrankeland- sedijk. Schiedam Schiedam wordt overspoeld met veel meer cur sussen dan in vorige seizoenen, die bovendien beter op elkaar zijn afgestemd. Het jaarlijks verschijnende Doen-boekje met daarin het cur susaanbod voor komend seizoen ademt een sfeer van verbeterin gen op allerlei terreinen. Voor het eerst hebben De Erker, buurthuis Oost, Zuid en 't Tref punt de handen ineen geslagen. Het resultaat is een breder aan bod en minder overlappingen. De cursussen zijn ook veel flexi beler van opzet, meldt het boek je dat onder auspiciën van het Educatief Centrum voor Vol wassenen (EC V) is opgezet. Zo is het voortaan mogelijk, dat cursisten zelf bepalen hoe de wordt samengesteld. Al leen vrouwen, jongeren of oude ren. Het is allemaal mogelijk. De opzet is zelfs zo flexibel dat in veel gevallen niet kan worden hoeveel de cursus gaat Het ECV fungeert als een soort vraagbaak voor alle Schiedam mers, die informatie willen over cursussen en opleidingen in de stad. Het Doen-boekje heeft de meest uiteenlopende 'aanbiedingen' in handzakformaat bij elkaar ge bracht. Zo kan men er vinden waar de grondbeginselen van computer- kunde worden onderwezen, maar ook waar ouderen terecht kunnen voor een geheugentrai ning. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1