'Stadsbestuur is kleinburgerlijk' Interim-bestuur 'Schiedam' blijft nog aan uit tijdnood Omzet zaken keldert enorm 'Nog nooit zulke schone grond gezien' U wilt meer profijt van uw spaargeld. Wij geven u 6 jaar lang een hogere rente. HET ERASED Ludieke acties bij Windmill IAABÜ1BS DABBLAO SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWS «BIEB COURANT 1 'Dat spul is de I hele nacht wakker' 1 Theo Poelstra wil havenstelsel behouden Van Buuren niet failliet De Verenigde Spaarbank doet meer. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 Regionafe redactie; Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen De Vlaardingse stadsarchi varis Theo Poelstra heeft als geen ander gevoel voor de geschiedenis van de oude vissersplaats. Als beheerder van de archie ven is hij immers dage lijks 'dicht' bij het verle den te vinden. De stad sarchivaris is niet echt gelukkig met de manier waarop er met dit verle den wordt omgesprongen in het Vlaardingse. Met name de nieuwbouw- plannen voor het Buizen- gat ziet hij met argwaan tegemoet. Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. „Er is in Vlaardingen nogal wat aan historische panden verdwenen", zo begint Poel stra. „Maar het oude haven stelsel is nog volledig in tact De plannen om nieuwbouw te gaan plegen op het Buizen gat zouden een definitieve aanslag op dat havenstelsel vormen", vreest hip „Uiteindelijk beslist de poli tiek wat er met het Buizengat moet gebeuren, en zo'n be slissing is meestal niet in het belang van de cultuur", meent de archivaris. „Het enige wat ik tegen de ge meentebestuurders kan zeg gen is: weet als je het Buizen- gat dicht gaat gooien wel waar je aan begint. Vlaardin gen was tot 1950 de belang rijkste vissershaven van Ne derland, en het havenstelsel is daar het levende bewijs van. Als je zuinig bent op je Stadsarchivcaris Theo Poel stra, verleden zul je daar rekening mee moeten houden". Prestige Poelstra vindt bet ook vreemd dat de bebouwing rond de oude haven nog steeds niet tot beschermd stadsgezicht is verklaard. „Ondanks de diverse door braken staan er met name in dit gebied nog tal van inte ressante panden. Op culture le gronden zou nieuwbouw of afbraak in dit gebied gevoe lig moeten liggen. Maar dat is wel iets dat door diezelfde politiek opgepakt zal moeten worden". De archivaris is bang dat de gemeentebestuurders alleen in prestige geïnteresseerd zijn: „Toegeven zullen ze het nooit, maar in feite is de mentaliteit van de gemeente bestuurders in de Rotterdam se agglomeratie er een van de kleinburger die omhoog wil", zegt hij. Wat Poelstra betreft is de hier uit voortvloeiende on derlinge concurrentie tussen de gemeenten in het Water weggebied maar onzin: „Als het voorstel gelanceerd wordt om de archieven van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis te fuseren, zeg ik direct ja", aldus Poelstra. „Alleen al, omdat ik er van overtuigd ben, dat een ar chief met een bedieningsge- bied van 200.000 mensen veel efficiënter kan werken. Waar dat archief dan moet komen, interesseert mij in feite niet. Vlaardingen kan, maar Schiedam ook. Maar in Vlaardingen lijkt het er op dat Vijfsiuizen als een soort Berlijnse muur wordt be schouwd". Bedenkingen De stadsarchivaris heeft ook ernstige bedenkingen tegen de ontwikkelingen in Mid den-Delfland. „Ik begrijp niet waarom dat geschikt ge maakt wordt voor moderne recreatie. Is het gebied soms niet goed genoeg zo? Het aan leggen van heuvels, fietspa den., bankjes en surfplasser kost vermogens, terwijl het met zijn prachtige weilanden nu al zeer geschikt is voor re creatie". Volgens Poelstra zijn al deze ontwikkelingen logische uit vloeisels van de prestigeslag tussen Vlaardingen en Schie dam. „Ze vergeten alleen dat Schiedam en Vlaardingen al tijd aanhangsels blijven van Rotterdam. Iedere poging om er echte steden van te maken zal sowieso mislukken. Het feit dat de een. hier zijn zel frespect moet ontlenen aan het succes of het falen van de ander zegt al genoeg", aldus Poelstra. „De locale bestuur ders voelen donders goed aan dat ze niet helemaal volwaar dig zijn". Vlaardingen \Het Vlaardingse garagebedrijf Van Buuren aan de Industrieweg is niet failliet, zoals abusievelijk in onze krant van 6 augustus werd gemeld. De openbare veiling, die de dag daarvoor in de showroom van het bedrijf werd gehouden, had betrekking op een executieverkoop van diverse artikelen uit de inboedel. Daags na de verkoping werden de activiteiten van het bedrijf op oude voet voortgezet en stonden er weer auto's in de showroom. Schiedam Alle po gingen tot democrati sering ten spijt, geeft woningbouwvereni ging Schiedam pas in december de leden de kans een definitief bestuur te kiezen. Tijdnood dwingt voorzitter Henk Bro kerhof en de overige Dedrie boze zakenlieden voor de blokkade. Vlaardingen Bij de Parallel weg houdt het abrupt op. Au tomobilisten die over het spoor willen om de Westhavenkade te vervolgen, stuiten ter hoog te van de sigarettenkiosk op een blokkade van traktoren en een open gebroken weg. Geen doorgang en dat geldt voor alle verkeer. Alleen wande laars kunnen het zanderige stuk met enige moeite over bruggen. De neringdoenden aan de an dere kant, in dat vrijwel van de buitenwereld afgesneden stuk Westhavenkade, klagen steen en been. „Als dit zo een jaar doorgaat kan ik de zaak wel sluiten", vertelt de heer Van Dalen van het gelijkna mige bedrijf in kantoortech niek. „Ik schat m'n omzetda ling op zo'n veertig procent". Buurman Fred van de Bilt beaamt die sombere cijfers. „Ik zou geen concrete getallen durven noemen, maar het is sinds vorige week duidelijk een stuk rustiger". Van de Bilt moet met lede ogen toezien dat steeds meer mensen bij zijn concurrent aan de overkant een auto gaan hu ren. „De klanten die al de moeite nemen om een stuk om te rijden stuiten dan ook nog eens op parkeerproblemen", klaagt hij. De twee pikken het niet. Samen met oliehandelaar - Van der Linden hebben ze een gesprek aangevraagd met wet houder Chris van Roon. Maan dag moet Van Roon concrete maatregelen toezeggen, vinden de drie. Ze verlangen van de portefeuillehouder dat er ten minste één rijstrook perma nent open wordt gesteld. Ver der moet de bewegwijzering naar hun panden toe duidelijk worden aangegeven. „Dat juist een. man als Van Roon geen enkele maatregel voor het bedrijfsleven heeft te troffen, valt me tegen", al- us Van Dalen doelend op het verleden van Van Roon als za kenman. Teleurgesteld is hij ook omdat tijdens de hoorzit ting over de afsluiting, die te maken heeft de bouw van een schutsluis en verkeersbrug in de buitenhaven, slechts sprake was van overlast voor een pe riode van drie maanden. „De uitvoerder heeft me verteld dat deze situatie ongeveer een jaar zo blijft", aldus Van Da len. Adverteren doet hij in middels niet meer. „Dat is toch maar weggegooid geld". interim-bestuurders de beloofde 'ruimte voor overleg en in spraak' later te schep pen dan was voorzien. Ook acht maanden na het samengaan van de vijf corporaties ligt- er nog zoveel werk dat de bestuursverkiezin gen tot het eind van het jaar zijn opge schort. De eerste algemene ledenver gadering na de fusie, woens dag 26 augustus in zaai Irene, is louter bedoeld als kennisma king. De aanwezigen krijgen wat cijfers voorgeschoteld over de financiële positie, maar wel onder voorbehoud. Er is nog steeds geen officiële openings- balans. Volgens Brokerhof ligt dat aan traagheid bij de ge meente. Daar moeten nog tal van zaken mee verrekend worden. Met een algemene bedrijfsre- serve van krap drie ton en 1,4 miljoen gulden in de pot on derhoud zien die cijfers er vooralsnog niet rooskleurig uit, geven zowel Brokerhof als penningmeester Aalsma toe. Hoeveel er nog met de ge meente te verrekenen valt is koffiedik kijken. De liquiditeit daarentegen is prima, verze kert Aalsma. Toch vermoedt doende overzicht zich voorlo pig van goedkeuring van de boeken zal onthouden. Brokerhof wil woensdag pro beren een ledenraad samen te stellen, „een soort Tweede Ka mer met de bevoegdheid het bestuur op de vingers te kij ken". Die poging wordt gezien als een eerste stap op weg naar meer openheid bij de woning bouwvereniging, die voor de fusie ernstig in opspraak raak te. Daardoor, en door de aan houdende problemen rond het St. Jozef-complex in Schie- dam-West, wordt de vereni ging met argusogen bekeken. Dat wantrouwen wegnemen ziet het interim-bestuur als één van de belangrijkste ta ken. Met het herstellen van de relatie met de diverse bewo nersverenigingen in de stad gaat het volgens Brokerhof de goede kant op: „Ik durf gerust te stellen dat die de toets der kritiek kunnen doorstaan". De problemen rond het St. Jozef complex en voorzitter Hans Coster van de bewonersvere niging uit West zijn volgens Brokerhof uit de wereld ge holpen. Op de vergadering in Irene (aanvang 20.00 uur) krijgen de leden toch al een beetje in spraak. Ze mogen hun zegje doen over de* bestemming van de contributie. Die wordt waarschijnlijk vastgesteld op een kwartje per maand. Vlaardingen De leden van de Industriebond FNV hebben gisteren, nagenoeg unaniem, het laatste bod van de Wind- miïl-direetie in. de CAO-on- derhandelingen afgewezen. De bond bereidt ludieke acties voor, om de directie van de kunstmestfabriek onder druk te zetten. Bij die acties zal een deel van de fabriek stil komen te liggen. De FNV-leden namen het be sluit, ondanks een brief van de directie, waarin de leden wer den opgeroepen verstandig te zijn, en haar laatste bod te ac cepteren. „Een duidelijke po ging om de solidariteit te bre ken", aldus FNV-distrïctsbe- stuurder Peter van Emmenes. In de brief, die alle leden thuis hebben ontvangen, verklaart de directie dat de eis aan ar beidstijdverkorting loonsver hoging in de weg staat. Volgens Peter van Emmenes heeft de directie dat standpunt tijdens de onderhandelingen nooit naar voren gfebracht. „Dat hebben wij in "de krant moeten lezen. Ik geloof dat wij in het vervolg beter via de pu bliciteit met Windmill kunnen onderhandelen", schampert Van Emmenes. Medewerkers gemeente dragen beschermende kleding In het duisterwordt het euvel verholpen. DeSteendijkpoider heeft na een dag van kwakkelen weerstroom. ^iiiiiiuiiiiuiiiii[iitiiiuumuiiiuiiuiimiumiiui[uiiimiiiaiii[iuiiiiiiiimiii!uiiiitiiiimiii(i& EE Beilen Het traditionele kampvuur, waarmee elk jaar het zomeruïtstapje voor Vlaardingse kinderen van'de buurt- s huizen West en De Haven wordt besloten, dreigt dit jaar niet door te gaan. Omwonenden van vakantieboerderij Boszicht In Beilen, waar de 44 kinderen verblijven, zijn niet zo gecharmeerd van het idee van vuur in de open 2 lucht Maar ook zonder dat traditionele slotstuk stappen de kinderen zaterdag met goede herinneringen in de bus naar S huis. „Ik ben nou al zes keer meegeweest, volgend jaar ga ik in de leiding", grapt de 12-jarige Marco Geluk. E Het bos ligt bij wijze van sprekën voor de deur van de va- JE kantïeboerderij en de kinderen komen daar de meest uit- 2 eenlopende types tegen, van smokkelaars tot professoren jj§ en van Beilense Indianen tot de oer-engelse Sherlock Hol- jf 2 mes en zijn 'dear Watson*. Dat begon al toen zij maandag 5 met de bus aankwamen en door drie ongure smokkelaars werden aangehouden en naar een donker hol geleid. Spannend is het verhaal dat de kampleiding heeft bedacht zeker. De kinderen zijn een weekje smokkelaar geweest en E E hebben in het bos onderdelen van een raket gevonden. §f Vanavond onderhandelen zij met drie professoren, de eige- naren die hun raket graag terug willen hebben. En vervol- gens wordt het projectiel de lucht in geschoten. ES jÊ De leiding, twaalf mensen van de beide buurthuizen, is hartstikke streng, vindt Marco Geluk. „Wij moeten elke H avond vroeg gaan slapen". Maar daar komt niets van te- recht, vertelt Jan Vons, sociaal-cultureel werker bij buurt- S huis De Haven. „Wij krijgen jweinig slaap, want dat spul is E de hele nacht wakker. Ik heb een jaar nodig om weer bij te komen", overdrijft hij. jf H Morgen is het opruimen en opbreken geblazen voor de 56 Vlaardingers in Drenthe. „Eerst die zwijnestal opruimen jj| S en dan naar huis", zegt Jan Vons. Maar ook dat is weer._n overdreven, want de kinderen hebben hun kamers, die S schilderachtige namen dragen als 'het biggenhok', 'het kip- penhok' en 'de hooizolder', elke morgen keurig opgeruimd. ^imiiiiituiiiiiiiiiuiiuiiuHiiiiiriiiiiitiiuiiiiimiiifHiiiiiiiuiumiiiiitimiiuiiiiiuuimiiuumiui ADVERTENTIE- Bij een VasteTermijn-rekening met een looptijd van6jaar,krijgtutijdelijkrnaarliefst 6!rente, dit is een 1meer dan normaal. Overigens staat bij de Vaste Term ijn-rekeni ng uw geld niet helemaal vast: bij overlijden en bij aankoop van een huis voor eigen bewoning kan over het tegoed zonder opnamekosten worden beschikt De mini- muminleg voor de Vaste Termijn-rekening bedraagt f. 100,-. Mocht u in dit zeer aantrekkelijke aanbod geïnteresseerd zijn, komt u dan snel even langs bij een van onze kantoren, \Vant deze rente is tijdelijk. Hoe eerder u actie neemt, des te beter. verenigde spaarbank Maassluis Zn het duister werden de werkzaamhe den uitgevoerd. Gadege slagen door enkele tien tallen bewoners van de Maassluxse gifwijk Steen- dijkpolder werkten mede werkers van de dienst ge meentebedrijven uur na uur om een stroomstoring te verhelpen. De grootste gifwijk die ons land rijk is zat woensdagavond en donderdagochtend zonder stroom. Een kapotte mof bleek de oorzaak. De medewerkers die het werk uitvoerden droegen bescher mende kleding. „Dat doen we altijd in de Steendijkpolder, Je weet immers dat er gif in de bodem zit", aldus een woord voerder van de gemeente Maassluis. „De mannen had den wegwerp-overalls aan. Maar bang hoefden ze dit keer niet te zijn. Er kwam alleen maar schone grond naar bo ven. Gekscherend zei ik nog tegen de mensen die stonden te kijken: waar maak je je nu druk om. Ik heb nog nooit zul ke schone grond gezien". Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemon derzoek, was ook getuige van het verhelpen van de storing. Ook hij verbaasde zich over het feit dat er vrijwel alleen schone grond naar boven kwam. „Ik heb alleen enkele kluiten gezien, restanten van het havenslib". De woordvoer der van de gemeente: „Ik moet ook wel zeggen dat we op een gunstige plek moesten graven. We -zaten precies in het goede gedeelte van de wijk". Ondanks het feit dat er schone grond naar boven kwam en het daardoor een "'normale* stroomstoring leek, zet Harm Woudstra toch vraagtekens bij de gang van zaken. „Het ging hier om een kapotte mof {ver bindingstuk tussen twee lei dingen, red.). Wij hebben ge vraagd aan de gemeente om de mof nader te onderzoeken. Om te kijken wat de preciese oorzaak is. Er wordt wel ge zegd dat het gewoon een con structiefout is, maar daar zijn wij niet zo zeker van". Volgens Woudstra zijn er in het verleden teveel andere dingen voorgevallen om de verklaring van de dienst ge meentebedrijven direct voor waar aan te nemen: „Het gaat steeds om kleine dingetjes. Nu weer een kapotte mof, maar eerder was een waterleiding aangetast, de bedrading van een telefoon, een gasleiding en ga zo maar door. Je gaatje dan wel afvragen hoe dat nu komt, In de Steendijkpolder komen relatief gezien meer storingen voor en ik wil daar de oorzaak wel eens van weten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1