Liesveldviaduct-syndroom hangt rond 'crematorium' Agressieve honden belagen wandelaars Maasboulevard m 'Wat hebben wij voor afwijking dat we niet proberen te helpen?' 1/LAAlllNGS ifllllftl SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWtS OflUBANT HET ERFGOED Van Lier noemt Lao Tze knorrig 'Bewoners hebben het voor 't zeggen' Startblok wacht op hittegolf Cornelis Pons hekelt plannen voor nieuw theater Niet alleen apathie in Nicaragua verbaast scholieren Vader ontvoert kinderen Sint Janschool gaat zingend 't seizoen in DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Breda .Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AG Vlaardingen, Telefoon; 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN - Vlaardingen Cornells Pons ziet de bui al han- i gen. De Vlaardingse 1 liedjeszanger, tevens mede-organisator van de Salon de Harmonie, heeft weinig hoop dat de Stadsgehoorzaal en de Harmonie voor Vlaar dingen behouden zullen blijven. „De Vlaardingse politieke cultuur is gron dig verpest en in tijden van "depressies wil men nu eenmaal groots bou wen", aldus de zanger. lil die filosofie past herstel .van bestaande voorzieningen, zoals een Stadsgehoorzaal, nu eenmaal niet. Kees Pons over de fenomenen die volgens hem ten grondslag liggen aan de sloopwoede in de stad: de visieloze regentenpolitiek, het handjeklap achter geslo ten'deuren, de culturele on benulligheid en het ongezon de carrièrisme. Monumenten in de'regio: In deze serie wijdt het RN •beurtelings aandacht aan oudagebouwen en aan mensen met visie op monumenten-^ zorg. „De - Vlaardingse regenten hebben bij voorbaat al beslo ten dat er een multifunctio neel centrum moet komen en dat vind ik een uiterst onde mocratische manier om met cultuur om te gaan. Goudri- aan, de grote lobbyïst, heeft in Den Haag weer een subsi- diepotje ontdekt, waaruit nieuwbouw gedeeltelijk gefi nancierd kan worden. De vraag of er vanuit de bevol king behoefte is aan zo'n cre matorium is volgens mij-nog nooit bij hem ■opgekomen. Het binnenhalen van subsi dies is het enige wat telt in Vlaardingen", aldus Pons. I - c De bedreigde zaal werd in de jaren'vijftig door Kavesteijn tegen de al bestaande Har- .monie aangebouwd. Het pand wordt derhalve niet echt tot het historische belangrijke erfgoed van de stad gere kend, terwijl ook de menin gen over de architectonische kwaliteiten nogal uiteenlo pen. „Ach, je hoort mij de Stads gehoorzaal echt niet de he- KeesPOns: „Putman wil nog snel even .zijn stempel op Vlaardingen drukken. mei in prijzen", aldus Pons. „Maar het is een theater dat bij de schaal van Vlaardin gen past. Het is een provinci aal theater en wat ze ook mo gen beweren: Vlaardingen is en blijft nu eenmaal een pro vincieplaats. In Vlaardingen bulken ze echter van de pre tenties. Zo zou het Vlaarding se theater een streekfunctie moeten hebben. Een streek functie? Misschien voor een paar Maassluizers en Maas- landers". Pons ziet xn het door archi tecten geschreven rapport over de staat van het gebouv^ genoeg mogelijkheden voor herstel De Harmonie is vol- gens het rapport moeilijk te redden, maar de Stadsge hoorzaal kan best nog opge knapt worden. „Waarom het geheel dan weg zou moeten is mij een raadsel", aldus Cees Pons. „Als het schuurtje ach ter je huis verrot is, ga je toch ook niet je huis afbreken?" vraagt Pons zich af. „Maar ja, het zijn hier nu eenmaal regenten, die in cul tureel opzicht Vlaardingen nooit uit geweest zijn. Hoe ze bij het Buizengat als nieuwe theaterlokatie komen?Gou- drïaan neemt op zijn vakan tie altijd platenboeken mee. In één van die boeken heeft hij gezien dat Sydney een theater aan het water heeft. Dat leek hem waarschijnlijk wel een leuk idee..." Vlaardingen zit volgens Pons als gevolg van dit type be stuurders al sinds mensen heugenis met de gebakken peren, „Alles draait hier om welzijn en vorming. Voor de kunstenaars zelf is het hier ondertussen een soort IJsland geworden. De artotheek gaat dicht en de Visbank verhu ren ze voor een habbekrats aan een bloemenboer. Kunstenaars moeten doe lend op het theatercafé van de Schouwburg ondertus sen in een snackbar expose ren". Vlaardingen is volgens Pons één van die vele 'kapotverbe- terde steden'. „Ze doen er al les aan deze stad van zijn ka rakter te ontdoen. Wat is er allemaal niet verdwenen? Als je een lijst maakt van ge sloopte panden, zie je dat 2e ondertussen ontelbaar zijn geworden". De bouw van het door Pons consequent als crematorium aangeduide nieuwe theater zal Vlaardingen volgens de zanger op een 'nieuw Lies veldviaduct1 tracteren. Een misser van de eerste orde dus. „Theun de Bruin, de verantwoordelijke wethouder die het monster verzonnen heeft, woont nu zelf op het boerenland in een nostalgisch stulpje. Hetzelfde gaat dade lijk met Putman gebeuren. De theaterdirecteur heeft na melijk al hier en daar sollici taties lopen. Voordat hij weg gaat, wd hij nog even snel zijn stempel op de stad druk ken", aldus Pons. „De Vlaar- dingers zitten vervolgens met het zoveelste gedrocht opge scheept". Pons ziet de ongezonde ont wikkelingen in de stad on danks alles tamelijk gelaten aan. „Tja, ik ben nu eenmaal geen politicus en ik heb 'geen zin me tot politiek bedrijven te verlagen. Ik ben maar een eenvoudige liedjeszanger, die zijn stem laat horen via de Salon de Harmonie". Ter illustratie en tot slot van zijn betoog haalt Pons nog even een chanson aan van Jacques Brei: 'Voire un ami qui pleure', over kinderen van vijftig jaar die onze ste den verpesten. 'De burgemeester bestaat' Vlaardingen „Bij een wat knorrige filo soof heb ik eens gele zen schrijft burge meester Fred van Lier in zijn voorwoord bij het Haring- Bierpro- gramma, „dat de twij fel de enige zekerheid is in het leven. De goe de man zal best gelijk hebben Waarop Van Lier ver volgt Maar toen hij deze gedachte opschreef, zal hij ongetwijfeld niet op de hoogte zijn geweest van het fenomeen Haring- Bierfeest Vlaardingen, want dan zou hij zijn be wering niet zo zelfverze kerd hebben geponeerd. Want het is zeker dat dit vijftiende Haring- Bier feest een groot succes wordt Zonder twijfel!" De door mr. Van Lier be doelde 'goede man' blijkt de oude Chinese wijsgeer Lao Tze te zijn geweest (uit te spreken met de klemtoon op de o, en Tze niet ais tséé, maar met de klank van het lidwoord de). Talrijke filosofen hebben het door de eeuwen heen over de twijfel gehad, en misschien kwam Descartes nog het dichtst in de buurt met zijn uitspraak: „Ik kan aan alles twijfelen, maar ik kan er niet aan twijfelen dat ik twijfel". Twijfel als de enige zeker heid dus. Toch is Bené Descartes (1596-1650) niet de door de burgemeester bedoelde 'knorrige' filo soof. Ook Eduard Douwes Dekker zit in de richting; „Misschien is niets zeker, en zelfs dat niet". Maar hoewel Van XJer veel van Multatuli heeft gelezen valt ook die af. En Goethe, met zijn Socrates-achtige uitspraak dat hoe meer je weet, boe minder je beseft te weten, zodat de twijfel gewis groeit, is het niet. „Soms herinner je je wel eens waf van je jeugdja ren aldus Van Lien Toen werd de filosofie er bij hem met de paplepel inge goten, maar hij had er niet altijd lol in, en sommigen heten een knorrige indruk na. Niettemin is de burge meester een zeer belezen- man daar weet hij af en toe erudiet mee om te springen, zoals ook zijn eenzijdiger geschoolde col lega's in de Rijnmond ge- regeld merken. Vrij naar Descartes: Van Lier denkt dus'hij bestaat Vlaardingen De busbaan over het Landje van Chardon blijft een heet hangijzer in de Vlaardingse politiek. Van een inspraakavond in de wijk is de gemeente niet veel wijzer ge worden. Willen de bewoners dat die busbaan wordt geo pend voor heit verkeer, of juist niet, vraagt de gemeente zich af. Een enquête moet nu het antwoord op die vraag opleve ren. „Wij zijn er altijd van uitge gaan, dat bijna alle bewoners van de Oranjewijk wilden dat die busbaan open ging", ver telt verkeersambtenaar Roel Blom. „Maar tijdens die in spraakavond bleek, dat er heel wat mensen zijn die hem lie ver dicht laten". Dat was een verrassing voor de gemeente, die al drie verschillende plan nen had bedacht om de bus baan voor verkeer in één rich ting open te stellen. In de enquête wordt de bewo ners gevraagd of zij voor of te gen openstelling van de bus baan zijn. Zijn zij vóór, dan kunnen zij kiezen uit een van de drie alternatieven. Blom: „De mensen hebben het zelf voor het zeggen". De enquette wordt alleen ver spreid in de Oranjewijk, en dat zal bewoners van de Burge meester Verkadesingel niet lekker zitten. Die hebben een comité Leefbaarheid Burge meester Verkadesingel opge richt, dat aandringt op open stelling van de busbaan. Die maatregel zou de singel een stukje rustiger maken, schrijft P. van Keulen namens het co mité aan burgemeester en wet houders. „U mag de bewoners van de Verkadesingel niet op nieuw teleurstellen", aldus Van Keulen. „Wij zijn het-eeu wige getalm beu. Te lang heb ben wij al teveel lawaai en overlast moeten slikken". Schiedam De Schie dam se politie gaat hard optreden tegen de over last, die loslopende hon den veroorzaken aan de Maasboulevard in Schie dam. Tientallen klachten kwamen er de laatste we ken binnen over onaange- lijnde viervoeters, die te gen wandelaars opsprin gen of hun tanden zetten in het vlees of de kleren van een voorbijganger. De eigenaren van zulke agressieve dieren kunnen voortaan rekenen op een fikse bekeuring. Behalve het vijandige gedrag van sommige honden 2ijn de recreanten aan de Maasboule vard ook de poep op de trot toirs en de grasvelden meer dan beu. Die vorm van erger lijke vervuiling maakt dat een wandeling langs de Nieuwe Waterweg dikwijls ontaardt in een soort slalommen langs hondendrollen. De agenten van team D, de wijkploeg die voor rust en Al direct bij hun aankomst op Schiphol moesten de vier Nicaragua-reizigers weer wennen aan de overdaad aan Nederlandse luxe. Vlaardingen/Schiedam Jan, Adriënne, Mikaël en Monique hebben er sinds kort ieder een stel ouders bij. Plus een tweede va derland: Nicaragua. Vorige week keerden de vier scholieren uit Vlaardingen en Schiedam terug van een ver blijf in de Martin Luther King-wijk, een krottenwijk van Managua. De thuiskomst was een schok: luxe auto's op de wegen en vloerbedekking in de huizen. Wat een verschil met de armoede van de Nica raguaan, die zich voedt met bonen en rijst. En die zich uit wanhoop veelvuldig aan drank te buiten gaat. Die misère zal de vier 'zende lingen' van de kerken in het Waterweggebied altijd bijblij ven. Maar ook de gastvrijheid zullen ze niet licht vergeten, „Ze gingen met ons om alsof we hun eigen kinderen wa ren". Het relaas van Jan Haas, Mi kaël van Driel, Adriënne Zou tendijk en Monique Hamerslag is zowel spannend als éwito- nig. Van de strijd tussen de contra's en de Sandinisten hebben ze betrekkelijk weinig gemerkt, van de gevolgen van de oorlog des te meer. De in flatie is zo hoog, dat de cordo- ba, de plaatselijke munt, met de dag in waarde daalt. De af gestompte bevolking werkt, slaapt en eet. „De mensen schikken zich in hun lot. Ze hebben een gezegde: de hon den van nu zijn dezelfde als vroeger, alleen hebben ze nu andere halsbanden om", ver telt Monique. „En de oorlog krijgt de schuld van alles". Aan die apathische levenshou ding moest het viertal, dat zich toch grondig op de reis had voorbereid, behoorlijk wen nen. De gastgezinnen, geselec teerd door Nel en Paul van der Harst die in Managua voor de dlakonie werken, stonden op hun beurt óók onwennig te genover het bezoek uit Neder land. „Onze lichte haarkleur von den ze toch wel eigenaardig", aldus de blonde Adriënne. De eveneens blonde Monique werd alleen in het donker aan haar haren getrokken. „Tij dens een kerkdienst, toen het licht uitviel toen durfden ze me pas aan te raken". Ook de jongens moesten zich dergelij ke betastingen soms laten wel gevallen. Dat was niet altijd even prettig, maar gaf hen soms toch ook een beetje een koninklijk gevoel. Hoewel er zo nu en dan ook flink ge scholden werd, als ze bij ver gissing voor Amerikanen wer den aangezien. De Nederlanders ontkwamen niet aan het soms bittere ver wijt, dat de armoede voor hen slechts één maand zou duren. Zij gingen immers terug naar een leven vol luxe? „Toch vonden de mensen het wel fijn dat we aandacht hadden voor hun problemen", zegt Jan met stelligheid. Mikaël kan dat be amen. Hij vond op zekere avond een briefje op zijn kus sen: „We zijn blij met jullie be zoek". Terug in Nederland bekijkt Adriënne het leven opeens met andere ogen. „Je loopt voortdurend de toestand hier met die in Nicaragua te verge lijken". Monique is blij dat ze niet meer op een stoel met splinters hoeft te zitten, maar thuis op de comfortabele sofa denkt ze wel: „Wat hebben wij eigenlijk voor afwijking dat we niet proberen de armoede daar te verhelpen?" In ontwikkelingshulp gaat ze overigens niet. „Je kunt ook proberen van hieruit iets te veranderen". Dat kan onder andere vanuit de kerk, denkt Mikaël: „Die houdt niet op bij de vier muren". Han Raeymaekers zal blij zijn met die opmerking. Als hd van de werkgroep, die de reis organiseerde, hoopt hij dat het vierial de leeftijdgenoten be wust zal maken van de on rechtvaardige omstandigheden elders in de wereld. Om dat te verwezenlijken wordt het Ni caragua-dagboek gestencild en gaan de reizigers binnenkort op toernee langs kerken en scholen. Zaterdag, tijdens de Andere Markt op het Liesveld, verkopen ze kunstvoorwerpen die ze uit Midden-Amerika hebben meegebracht. De op brengst is bestemd voor de aanleg van een speeltuin in Managua, orde moet zorgen in Schie- dam-Zuid, zeggen dat de over last vooral veroorzaakt wordt door honden van buiten de Gorzen. Daarom is ook afge zien van het verzoek om in de Gorzette, het blad van de be wonersvereniging, een waar schuwing op te nemen. Veel bewoners van Zuid ergeren zich trouwens ook mateloos aan de situatie, die volgens hen niet van vandaag of giste ren dateert. Automobilisten, die een por tier openen om de hond even te laten dollen en zijn behoefte te laten doen, behoren aan de Maasboulevard al jaren tot het gewone straatbeeld. Net als de poep op de gazons, waardoor een partijtje voetbal een ris kante onderneming wordt. De jeugd uit de Gorzen klaagde daar vorig jaar nog steen en been over. De bewonersvere niging ging toen met wat in stanties rond de tafel zitten om enerzijds een verhard voetbal veld te bepleiten en anderzijds een speelweide voor honden zodat de twee belangen groepen elkaar voortaan niet meer konden bijten, „Maar het plan is nooit uitge voerd. Het leek er op dat de gemeente het zou betalen uit de pot binnenstedelijke recrea tievoorzieningeni, maar de ei gen bijdrage die Schiedam moest betalen bleek zo groot dat ze er op het stadskantoor liever van afzagen", aldus een woordvoerster van de bewo- nersvereniging. De politie houdt zich niet bezig met dergelijke oplossingen voor de langere termijn. De agenten van team D willen al lereerst de honde-eigenaren op hun verantwoordelijkheid wij zen. „Als een huisdier schade toebrengt aan een derde, dan zal de eigenaar van het beest de schade moeten vergoeden. Vlaardingen De Vlaarding se recherche is een opsporings actie begonnen naar twee jon getjes van 8 en 10 jaar en nun vader. De 35-jarige moeder heeft de politie ingeschakeld, omdat haar voormalige echt genoot weigert de kinderen naar huis te brengen. De man haalde zijn zoontjes vorige week op voor een be zoek, maar liet zijn. ex-vrouw een paar dagen later per brief weten dat zij de kinderen niet meer zou terug zien. De ouders zijn sinds 1980 gescheiden. De rechter had de kinderen aan de moeder toegewezen, een beslissing waar de vader zich niet bij wilde neerleggen. De leerlingen van de Sint Jans- school gingen uitbundig het nieu we schooljaar In. De gloednieuwe school viel uitstekend In de smaak. Schiedam Dat kinderen op de eerste schooldag zingend de klas binnenko men, had Gert Thiele nog niet eerder meegemaakt. Toch keek hij er gisteren niet vreemd van op. Al tij dens de grote vakantie had de directeur van de Sint Janschool in Schïe- dam-Oost een blij soort nieuw gierigheid bij zijn leerlingen opgemerkt. „Ze stonden elke dag door de ramen te koekeloeren". Een ongewoon, maar bij nader inzien wel begrijpelijk gedrag. De jeugd was gewoon razend benieuwd hoe hun toekomsti ge lokaal eruit zou zien. Ken nelijk beviel de sfeer in de gloednieuwe Sint Janschool op de hoek van de Lange Singel straat en de Van Swindensin- gel heel goed: de kreten van vreugde en bewondering wa ren niet van de lucht. Ook het onderwijzersteam vindt dat de Sint Jan er flink op vooruit is gegaan. Dik een jaar moest de school genoegen nemen met een noodonderko- men naast het oude en door verzakkingen onbruikbaar ge worden gebouw. „Nu kunnen we weer jaren vooruit", aldus Thiele, die dit seizoen 230 leer lingen kon inschrijven, „En dankzij de woningbouw in de wijk is de groei er nog lang ï\.et uit". Schiedam „Hoe warm het hier is? Dat weet ik niet ik heb zo gauw geen thermometer in de buurt". De onderwijzeres op 't Startblok zegt het een beetje kribbig. Zij wordt niet graag herin nerd aan de extreme tem peraturen, die vóór de zo mervakantie in het voor dik één miljoen gulden energetisch gerenoveerde schoolgebouw heersten. Gemeentewerken heeft tijdens de vakantie de technische voorzieningen van de in glas 'verpakte' school laten bijstel len, zodat de leerlingen het nieuwe seizoen niet puffend van de hitte zouden ingaan. Een ingrijpende verbouwing volgens onderwijsconsulent Lex Tigges die de docente als 'allerlei kleine afwikkelin gen' afdoet. „Ach, die mensen hadden natuurlijk gehoopt dat ze voor zóveel geld een ideaal klimaat zouden krijgen. Dan valt het tegen als daar toch weer aan gesleuteld moet wor den", aldus Tigges. Volgens Tigges hebben de 'techneuten' verzekerd dat ai- les uiteindelijk wel goed zal komen met de openbare basis school aan de Burgemeester van Haarenïaan. „Hooguit moeten er zo nu en dan nog wat kleine ingrepen worden gepleegd": Eigenlijk zou een hittegolfie 't Startblok wel goed uitkomen, aldus de con sulent. „Dan konden we con troleren of de laatste verbou wing geslaagd is".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1