Ontslagen dreigen bij OVG Raad Maassluis behandelt begroting in één avondje Familiefeest Haring Bier populairder dan carnaval Toneel pioniert in Hollandia gebouw VIMRDINGS DflBBIAD SCHftDAMSCHf C0IBANI NIEUWE «IlfilEfi COURANT Bedrijven twee jaar in ellende Wil van Rijn juicht ideeën Reijnhout toe VAN WEZEL (SP): SLECHTE TIMING Haring Bier: niet geweest op Brandersfeesten Unieke boom is stukje buiten 'Vlaardingse toestanden' in Ridderkerk Wel goed voorbereiden in commissies Spaarhuizen enorm in trek Kantine brandt uit Inbraak in pastorie Drank oorzaak van ongeluk Ef U WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 - giona,e retJacï'Q- Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De moe der van het Haring- Bierfeest wordt ze ge noemd. Mevrouw Brou wer heeft altijd haar wo- ning bezaaid gezien met paperassen van de organi satie, terwijl zij toch zo netjes aangelegd is. Avond aan avond zaten die dood ernstige feestnummers bij haar te vergaderen, want man Jan was nu eenmaal voorzitter. Maar moeders krijgt het rustig. Sinds het keldertje onder het grachtenpand van Arjen O. van de Vel de in gebruik is genomen als Haring- ^Bierkan- toor, is het iii huize Brou wer aanmerkelijk stiller. De temperatuur in de 300 jaar oude kelder werkt verkoelend op de vrijwilligers aan de Westhavenkade. John van de Berg toont zijn administratie. Als vrijwilliger is hij de laatste weken dag-in dag-uit aan de slag om alle contracten rond te maken en handig te ordenen. „Het is altijd een kunst apart, dat mensen in hun vrije tijd, werkend met man en macht, zo'n verschrikkelijk groot pro gramma voor elkaar boksen", zegt Jan Brouwer. „Het is van een hobby tot idioterie' uitge groeid". Het programmaboek voor za terdag 5 september telt 50 pa gina's: weer staan er nieuwe items in. Ook op deze vijftien de aflevering van de Haring- Bierserie zijn alle activitei ten gratis, alleen voor het na tje en droogje (de haring en het bier dus) dient het publiek te betalen. „Het publiek maakt het altijd tot een fijn feest", zegt Brouwer, „want het is niet alleen kijk en luister, maar voor een heel groot deel gaat het om doe-activiteiten. Wij gaan ervan uit als er mensen met een spelletje mee doen, nemen ze hun familie mee, Het Haring- Bierfeest is dan ook één kolossaal fami liefeest, dat in Vlaardingen po pulairder is dan carnaval". Behalve de gemeente Vlaar dingen, die met een eenmalige subsidie over de brug kwam, ontdekte ook het bedrijfsleven deze editie van het Haring- Bierfeest. De Industriële Kring 'adopteerde' veel activi teiten, in ti taal betekent dat een vetpot van 30.000 gulden. Afpikker En hoewel de stichting en de gemeente het nog niet met el kaar eens zijn over de vraag wie nu eigenlijk de 'zorgplicht' heeft voor de stoelgang van de tienduizenden toeschouwers, kwam het Schoonmaakbedrijf Vlaardingen spontaan met twaalf chemische toilet-units op de proppen. Van die din gen. Er zijn al eens stemmen opge gaan om het Haring- Bier feest af te sluiten met een groots vuurwerk, maar, zegt Brouwer, „dat is met konin ginnedag al en waarom zou je zo'n aardigheid van 30 april afpikken, als je het voor het eigenlijke feest niet nodig hebt?" De sterke kant van Haring Bier is dat er voor elk wat wils is. Aan kinderen is gedacht zij krijgen *c-n eigen plein op het Liesveld. Aan invaliden is gedacht zij kunnen parke ren in de Paterstraat en op Achter het Veerplein. Lief hebbers van oude ambachten kunnen terecht in de Waal straat, de Flardïngha Ruiters paraderen op de Dayer, de Vlaardingen De onder nemers aan de Westha- venkade achter de spoor lijn gaan bij de Kamer van Koophandel te rade, om te zien of zij in aan merking komen voor schadevergoeding. De be drijven vrezen door de af sluiting van de kade een gevoelige omzetdaling. In een onderhoud met wet houder Chris van Roon (ver keer) kregen zij maandag de mededeling, dat de afsluiting nog de komende twee jaar ge handhaafd blijft. „Terwijl ze ons op een hoorzitting hebben verteld, dat het maar een paar maanden zou duren", zegt een zwaar teleurgestelde Fred van der Bilt van autoverhuurbe drijf Attent. „Nu blijkt, dat wij nog twee jaar in de ellende zit ten". Het onderhoud met de wet houder heeft de gedupeerde ondernemers weinig opgele verd. Van Roon toonde zich bereid om een groot, bord te la ten plaatsen, met daarop de omleidingsroute voor het ver keer, „En. ondertussen zitten wij hier helemaal geïsoleerd, en ih de moddertroep", zegt de secretaresse van kantoorhan- del Datec. De afsluiting is nodig voor de aanleg 'van de ontbrekende schakel in de zuidelijke rand weg, de nieuwe brug over de haven en de nieuwe schutsluis. „Die wethouder en zijn ambte naren zijn best jongens waar je mee praten kan, maar dat werk moet nou eenmaal ge beuren", weet Jan van der Linden van de gelijknamige oliehandel aan de Westhaven- kade. Met zijn collega-onder nemers werkt hij aan 'een leu ke oplossing'. „Want dat snijdt meer hout dan dwarsliggen. Dat kan altijd nog". Vlaardingse Youth dart for Christ, Fakkel en TOV spelen toneel op een podium'bij het stadhuis het is een greep uit de vijftig pagina's van het pro grammaboek. Een welkome ondersteuning leveren twintig jongeren van 16 en 17 jaar, die bij sommigen bekend staan als randfiguren, maar die zich wel vrijwillig kwamen melden om de armen uit de mouwen te steken. Jan Brouwer is daarover vol lof. „Zij werken keihard", zegt hij uit ervaring, dus bij hem geen kwaad woord over de jeugd van tegenwoordig. Het totaal aantal vrijwilligers is amper te noemen: enkele honderden- In al dat enthousiasme twee merkwaardigheden: er zijn Vlaardingen/Schiedam Niemand in het bestuur van de stichting Haring- Bierfeest Vlaardingen. is vorig jaar we zen kijken hoe de Brandersfeesten in Schiedam verliepen. De festiviteiten in Schiedam, uitgesmeerd over meer dan een week, zijn zo heel anders van opzet dat de geroutineer de Vlaardingers daarvan weinig meer zouden kunnen le ren. Hun zes uur durende Haring- Bierfeest is 20 swingend en compact tegelijk, dat het door die eigen identiteit in het geheel niet te vergelijken is met de Schiedamse feestweek, aldus Jan Brouwer, de koning van het Haring Bier. Eén sterk verschil valt hem wel op. De Brandersfeesten zijn volgens hem sterk gericht op kijkactiviteiten, terwijl in Vlaardingen het doe-element een hoogst belangrijke rol speelt. „Het kunnen meedoen aan veel activiteiten, dat maakt het Haring- Bierfeest tot een familiefeest", aldus Brouwer. nog niet genoeg roeiploegen voor de wedstrijd in de Haven, en ondanks dat alle scholen zijn benaderd zijn er nog on voldoende deelnemers voor het triobal. Aanmelden kan nog bij het secretariaat van de stichting, telefoon 4354046. Vlaaxdmgen/Schiedam Bij de onderwijs voor- rangsgebieden (OVG's) in de noordelijke Waterweg staan meerdere banen op het spel. Vlaardingen moet begin volgend jaar waarschijnlijk twee halve krachten inleveren, Schie dam een nog onbekend aantal part-timers. De ontslagen zijn het gevolg van een maatregel van minis ter L.C. Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur). De minister wil de welzijns- subsidie van in totaal 14 mil joen gulden op alle 70 OVG's m Nederland intrekken. Brinkmans voornemen heeft in, zowel Vlaardingen als Schiedam tot grote veront waardiging geleid. Nog in maart dit jaar verklaarde de minister dat hij de subsidie tot 1990 garandeerde, „Dit plan haalt onze hele begroting on deruit", aldus de Vlaardingse onderwijsïnspecteur Ron Hoekstra. In beide steden gaat het om een bedrag van om en nabij de 130.000 gulden per jaar. Van dat geld worden de activitei ten betaald die de scholen in samenwerking met de buurt huizen hebben opgezet om kinderen met leerachterstan den bij te spijkeren. Hoekstra: ,,De welzijnspoot is onmisbaar omdat die de ouders van schoolgaande kinderen bij het werk betrekt. Ouders staan vaak veel te onverschillig te genover de prestaties van hun kind op school". De voorzitter van het. OVG Vlaardingen, onderwijswet houder Ary Maarleveld, heeft bij de minister schriftelijk ge protesteerd tegen de bezui- gingsmaatregel. Het Schie damse college van B en W heeft Brinkman eveneens een brief op poten gestuurd. Mor gen vindt in Delft een protest bijeenkomst plaats van OVG's uit de regio. D66 richt inierlocale werkgroep op Vlaardingen/Schiedam De fractieleider van D66 in de Vlaardingse gemeenteraad, Wil van Rijn, staat vierkant achter de suggesties die zijn Schiedamse partijgenoot Adri Reijnhout heeft gedaan over nauwere samenwerking tussen de gemeenten Schiedam en Vlaardingen. Van Rijn laat weten m eigen kring begin van de zomer ge theoretiseerd te hebben over besparingen op Waterweg-ni veau en hij ziet veel aanleidin gen om met D66-Sehiedam ideeën uit te wisselen. Beide fracties hopen komend seizoen de twee gemeenteraden en thousiast" te maken voor sa menwerking. Reijnhout noemde naar aanleiding van een artikel in de ze krant van 22 luli reeds enkele voorbeelden: Schiedam en Vlaardingen zou den samen één archief kunnen oprichten, één artotheek kun nen exploiteren en het boe kenbestand van hun bibliothe ken kunnen uitwisselen,. Ook zou Vlaardingen van Schie dam kunnen leren op milieu gebied en zou Vlaardingen zijn gifgrond moeten laten reini gen bij de NBM in Schiedam. Vertegenwoordigers van de twee D66-afdelingen hebben inmiddels met elkaar van ge dachten gewisseld over inter- locale samenwerking. Afge sproken is dat de democraten uit de buurgemeenten samen een werkgroep vormen die de gemeenschappelijke belangen van Vlaardingen en Schiedam onder de loep gaat nemen. "Vlaardingen Een dertig jaar oude iep dreigt ten prooi te vallen aan de reconstructie van de Van Hogendorplaan. Dat kan niet, vindt mevrouw T. van 't Hoen. Zij is in de pen geklommen om de gemeente raad te bewegen de prachtige boom te sparen. „Die boom laat ons het gemis aan een buiten voelen", schrijft mevrouw Van *t Hoen. „Hij verschaft kijkplezier, biedt onderdak aan verschil lende vogels, beschermt ons tegen lawaai en op zomerse dagen is het een natuurlijk en levendig zonnescherm". De boom zou moeten wijken voor vrijliggende fietspaden langs de Van Hogendorplaan. Mevrouw Van 't Hoen stelt, voor, die fietsers maar te lei den door de achterliggende Adriaan Pauwstraat en de An thony Heinsiusstraat. „De fiet sers zijn dan ook op dit stuk beschermd en de iep kan blij ven staan". De bedreigde iep op de Van Ho gendorplaan. Vlaardingen De ietwat onrustige manier, waarop sinds enkele jaren in de Vlaardingse raadszaal po litiek wordt bedreven, heeft inmiddels regionale aandacht getrokken. Dat valt af te leiden uit het feit, dat de Ridderkerkse burgemeester dr.C.J. Ver- planke Vlaardingen on langs aanhaalde als voor beeld hoe het niet moet. De wethouderscrisis, die in Ridderkerk de afgelopen dagen is beëindigd met de benoeming van Janny Sterkenburg als CDA-wet- houder, had Verplanke veel te lang geduurd. Ze ker de laatste tijd oefende hij flinke druk uit op de diverse raadsfracties in Ridderkerk, om ervoor te zorgen dat de problemen snel uit de weg zouden worden geruimd. „Want' het lijken hier wel Vlaar dingse toestanden...", mop perde Verplanke in de ge meenteraad. Maassluis De behande ling van de gemeente- en meeijarenbegroting zal dit jaar in Maassluis op een andere wijze plaatsvinden: meer publieksvriendelijk. In overleg met de raads fracties is besloten om de verschillende stukken eerst te behandelen in de commissies en functionele raden. Daarna komt de to tale begroting aan de orde in een raadsvergadering, die één avond zal duren. In voorgaande jaren werd de behandeling van de begroting uitgesmeerd over drie avon den. Ook Vlaardingen en Schiedam doen dat. Dat werd als saai en en eentonig ervaren door de fracties in Maassluis. „We hopen in de nieuwe opzet op meer belangstelling van de bevolking", aldus burgemees ter Hans van Es. „In het verleden moest bij voorbeeld iemand, die iets over de sportbegrotïng wilde weten, drie avonden alle dis cussies volgen. Wemig zinvol. Nu kan hij naar de desbetref fende raadscommissie gaan en daar alles te weten komen. Dat werkt effectiever". Tijdens de behandeling gedu rende de drie avonden was de publieke belangstelling vrijwel nihil. „Daarom proberen we het nu op deze manier", aldus Van Es. Ook de meerjarenbegroting komt aan de orde tijdens de afrondende raadsvergadering, samen met de begroting voor 1988. Burgemeester Van Es: „Vorig jaar bereikten we een triest dieptepunt bij de voorbe handeling van de meeijaren- begroting. Alle raadsleden wa ren in de burgerzaal aanwezig, alle bij de samenstelling be trokken ambtenaren waren er. Gemeentewet Triest was het dat er verder slechts één belangstellende was". Burgemeester van Es: „Diepte punt van vorig jaar voorkomen". Ook de verandering van de gemeentewet vormde voor het Maassluisse college aanleiding om de behandeling van de be groting in een andere opzet uit te voeren. Nu nog moeten ge deputeerde staten de begroting in zijn totaliteit goedkeuren. Dat gaat per 1 november ver anderen, Voor goedkeuring door de provincie hoeft dan slechts aan twee voorwaarden te worden voldoen: de begro ting moet voor 1 november worden vastgesteld en de re kening over het voorgaande jaar moet zijn goedgekeurd. Daarmee is de rol van de pro vincie uitgespeeld. In de commissievergaderingen van de maand september Ko men nu alle begrotingszaken aan de orde. Alle vergaderin gen worden gehouden in de raadszaal en iedere fractie heeft een spreektijd van maxi maal een kwartier. De wet houder heeft vervolgens 45 minuten spreektijd, waarna in tweede instantie de fracties nog eens 7,5 minuten aan het woord komen. De wethouder mag daarna nog een half uur de fracties toespreken. Naar aanleiding van de behan deling in de commissies wordt een nota van antwoord opge steld. De slotbehandeling van de be groting vindt dan op 10 no vember plaats in de gemeente raad, die er één avond over doet. Maximaal 20 minuten komen in eerste instantie de fracties én de afzonderlijke wethouders en de burgemees ter aan het woord. De tweede termijn neemt vervolgens tien minuten per fractie en college lid in beslag. „Zo moeten we rond een uur of één de begroting definitief kunnen vaststellen. Laat op de avond, maar vergeet niet dat ik vorig jaar de vergadering om kwart voor twee 's nachts afhamerde. En dat na drie da gen vergaderen. Dat is ook een behoorlijke aanslag op de ge zondheid", aldus burgemeester Van Es, „Ik denk dat het nu veel aantrekkelijker is voor het publiek om te volgen. In de commissies kan over details van de begroting worden ge sproken. Tijdens de slotbehan deling komen de grote lijnen aan bod. Dat is voor iedereen het meest duidelijk. Lange al gemene beschouwingen zijn uit den boze". Vlaardingen Het •Ylaardings amateurtoneel jriag vólgend seizoen voor stellingen geven in de hal van het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade. Na een proef in het vorig sei zoen hebben burgemees ter. en wethouders daar toestemming voor gege- uitkomst voor het toneel, dat slechte tij den doormaakt en over het algemeen krap bij kas is. De Vlaardingse toneelvereni gingen kunnen het zich nau welijks nog veroorloven om in de Stadsgehoorzaal of de Har monie te spelen. „Het gaat steeds slechter", vertelt Judith Kroesen, bestuurslid van het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel. „De vereni gingen kunnen betaalde regis seurs slechts inet moeite, of helemaal niet meer betalen. Harmonie en Stadsgehoorzaal moet je een jaar van tevoren boeken en dat És ondoenlijk in deze situatie". Spelen in de hal van het Hol landiagebouw is dé oplossing voor het toneel. Op de zolder van dat gebouw zijn de décors opgeslagen en er is goedkope repetitieruimte. „Spelen in die hal is een beetje pionieren", vindt Judith Kroesen. „De spelers bouwen zelf hun de cors op. De betrokkenheid is groot en dat is heel leuk". Omdat de hal zo klein is lijkt het er al gauw vol. En dat is meegenomen in een tijd, dat het publiek niet meer zo warmloopt voor amateurto neel. „Heb je zestig man in de Stadsgehoorzaal dan speel je voor een lege zaal", zegt Ju dith Kroesen. „In het Hollan diagebouw heb je met hetzelf de aantal mensen twee avon den een uitverkocht huis. Da's voor de spelers veel beter. Met veertig man zit het er bom vol". Vlaardingen SP'er Arnold van Wezel heeft de gemeente ge vraagd abonnementshouders van het Kolpabad financieel tege moet te komen, nu het buitenterrein van net bad door de plant soenendienst overhoop is gehaald. Dat gebeurde dinsdag, twee weken voor het einde van het zwemseizoen. Slechte timing, vindt Van Wezel. De herinrichting van het buitenterrein moest volgens de plant soenendienst vorige week beginnen, om ervoor te zorgen dat de grasmat er op 1 mei weer keurig bij ligt. Dan begint het nieuwe zwemseizoen. Van Wezel meent dat de gravers nog best twee weetjes hadden kunnen wachten, voor zij de spade in het ter rein zetten. De SP'er heeft over de herinrichting van het zonne terras van het zwembad schriftelijke vragen gesteld aan burge meester en wethouders. Arnold van Wezel, Maasland De belangstelling voor 34 nieuwbouwwoningen in de Commandeurspolder in Maasland is enorm. Meer dan honderd gegadigden hebben zich al gemeld voor de huizen. De bouw start in september.,; Het bouwplan omvat naast twintig premiewoningen nog acht huizen in de vrije sector en zes woningwetwoningen. De huizen worden in vier blokken gebouwd, waarvan twee aan de Burgemeester Groot Enzerinksingel en de twee langs de Hofsingel ter hoogte van de voormalige paardenhoefslag. Het gemeentebestuur van Maasland bepaalt de toewij zing van de spaarhuizen. Uit gangspunt daarbij is, dat de woningen uitsluitend zijn be stemd voor eigen ingezetenen en mensen die economisch aan het dorp gebonden zijn. Vlaardingen De kantine van het Shell-sportpark aan de ror. L.A. Kesperweg in Vlaar dingen is gisteravond in vlam-, men opgegaan. Om tien voor twaalf rukte de brandweer uit. De kantine stond toen al in lichterlaaie. De brandweer- kon het gebouw niet meer red den. De politie houdt er reke ning mee, dat de brand is ge sticht. De recherche stelt een onderzoek in. Schiedam Een paar dagen na het overlijden van pastoor Van Diepen nebben inbrekers hun. slag geslagen in de pasto rie van de Visitatiekerk aan de Dr. Schaepmansingel. De dieven sloegen een ruitje in en gingen er vandoor met een pendule, een wandklok en een horloge. Behalve deze uurwer ken, werden ook een dames- en een herenfiets gestolen. Schiedam Twee automobf- I listen, die onder invloed van j drank met elkaar en de vang- j rails in botsing waren geko- men, werden afgelopen nacht j door de politie op het Kethel- i plein aangehouden. De be- stuurders, een 27-jarige man i uit Hoogvliet en een 20-jarige j man uit Spijkenisse, liepen geen verwondingen op. Een takelwagen haalde de zwaar gehavende auto's van de weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1