'Geen extra geld voor conciërge de Erker' Minister 'doopt' sleepvaartmuseum Fusieschool heet Mozaïek Geen oog voor actiegroep Slimpie wint Vlaardingse hertenjacht VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDSMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE OHUffl Corporatie gaat op zoek naar miljoenen Frontale botsing Botsing op vluchtstrook 10 mille loon uit auto weg Brandlucht Zestig mille voor poliobestrijding ■wwmwte r7"6. 3131 a: WBrjbgBn. Poslbus 110. 3130 AC Vlaanttngai, I.efoon; 0ia-4,4,;yj jjKMB, «50SS7 - siortreitectB: 43&709 DONCüfDAG 27 AUGUSTUS 1987 VWoningbouwdeskundige Cor «rHuyken voelt het bestuur aan de tand. Schiedam Erg goed kent het interim-bestuur van de woning bouwvereniging Schiedam zijn zaakjes nog niet Op de eerste al gemene ledenvergadering, gis teravond in zaal Irene, bleven veel indringende vragen onbe antwoord. Vooral de financiële positie blijft voorlopig uiterst vaag. Het samenvoegen van de rekeningen van de vijf oude cor poraties, die sinds I januari Schiedam' vormen, is op z'n 'zachtst gezégd een uiterst inge wikkeld karwei. „Er moet een wonder gebeuren om de weinig rooskleurige posi tie drastisch te verbeteren", dat kon voorzitter H. Brokerhof er al wel van zeggen. Her en der staan nog vele miljoenen aan zo wel de credit- als de debetzijde, beweren bestuurdersvan de oude corporaties, maar hoe die straks op de uiteindelijke afreke ning geboekt worden weet pen ningmeester A.C.A. Aalsma nog niet. Met het rijk en de gemeente Schiedam heeft de woning bouwvereniging nog heel wat posten te verrekenen. Soms gaat het om interessante bedragen. Zo zou, op naam van de voorma lige vereniging Volkshuisves ting, op een Groningse bankre kening nog circa acht miljoen gulden staan. Die overheidssub sidie op een renovatieproject werd nooit uitbetaald, omdat toenmalig directeur Gerard Prins de vereiste papieren, niet goed zou hebben ingevuld. "V Brokerhof zei niets van dat geld af te weten. Secretaris C.D. Schewe leek er ook niet van op de hoogte, net zo min als van de miljoenen die gemoeid zijn met een in het vooruitzicht gestelde renovatie van 48 woningen in het centrum. „U overvraagt me volledig", was zijn openhartige, niaar niet erg verhelderende antwoord. Eind dit jaar denkt het tijdelijke bestuur alle rekeningen defini tief rond te hebben. In december houdt de nieuwe woningbouw vereniging ook de eerste be- stuurs verkiezi ngen Raadsleden: 'Geef Daltonstraat geld voor ophogen' Schiedam De Daltonstraat 1 mag niet de dupe worden van de grondopbogingen in Schiedam- Oost die Gemeentelijk Woning- beheer min of meer eigenmach tig Iaat uitvoeren. De gemeente moet de "bewoners van de Dal tonstraat maar geld lenen, zodat ook zij hun tuinen en kruipkel- ders kunnen ophogen Dat vinden de gemeenteraadsle den Adri Reijnhout (D66) en Bart de Leede (PPR/PSP). Vol- fens hen zijn de bewoners vol- omen verrast door het grond werk aan de achterzijde van hun thuizen. „-De Dr. Zamenhofstraat ge meentewoningen —ligt nu weer op niveau, maar door het hoogte verschil dreigen de aangrenzen de tuinen van de Daltonstraat particulier eigendom vol wa ter te lopen. De Daltonstraat 'heeft, feitelijk maar één keuze: pok ophogen. Maar lang niet ie dereen kan daar het geld voor "opbrengen. Reijnhout en De Leede vinden dat de gemeente eigenlijk niet onder een financieringsregeling uitkan. Dat blijkt uil hun schrif telijke vragen aan het college van Ben W over de omstreden 'grondoperatie in Oost. De twee -raadsleden stellen ook dat het 'wel zo netjes zou zijn, als de ge meente in afwachting van een betalingsregeling het werk tijde lijk stil zou leggen. -Het kan ook geen kwaad als Wo- hingbeheer de buurt voortaan eerder en uitgebreider van zulke ingrijpende operaties op de hoogte brengt, aldus Reijnhout en De Leede. De directeur van Woningbeheer, Ton Verdoes, zou inmiddels hebben toegege ven dat de voorlichting inder daad nogal gebrekkig is geweest. Met de overlast die particuliere woningeigenaren ondervinden is voor de twee raadsleden de .kous nog niet af. Zij willen ook yan B en W weten hoe de ge meente zelf de ophogingen be- laalt. Toen het plan voor het werk in april op tafel kwam, kon .de commissie stadsvernieuwing ?het niet eens worden over de fi- mcieringswijze. Reijnhout en e Leede zijn benieuwd uit welk 'e de aannemer nu wordt be- Schiedam Wijkcen trum De Erker in Schie dam dreigt het binnen af zienbare tijd te moeten stellen zonder huismees ter. De huidige functiona ris, Piet de Nijs, gaat met pensioen. Het bestuur van de Erker wil graag een op volger benoemen, maar de gemeente Schiedam wil slechts 4.000 gulden subsi die bijpassen, terwijl in totaal 17.000 gulden nodig Bert van Kan, voorzitter van de stichting De Erker be grijpt niet waarom de ge-" meen te Schiedam niet met de resterende 13.000 gulden over de brug komt. „Wij komen in de problemen buiten onze schuld om. Door allerlei be zuinigingsmaatregelen van de overheid dreigen wij nu zonder conciërge te komen en dat is een trieste zaak". In het verleden was 4.000 gul den subsidie van de gemeen te Schiedam toereikend om de conciërge, gedetacheerd van bedrijfsgemeenschap Schiemond, te betalen. Nu volgens het bestuur van de Erker de overheid minder geld beschikbaar stelt, moet er in totaal 17.000 gulden op tafel komen. „De gemeente ■wil de 4.000 gulden blijven betalen, maar gaat niet ver der. Niet fair, want in het verleden is afgesproken dat alle kortingen op het sociaal- cultureel werk van de over heid, opgevangen zouden worden door de gemeente Schiedam. Het bezuinigen op een bijdrage voor de conciër ge valt daar volgens ons ook onder. We praten over enkele honderdduizenden guldens, als het gaat om het opvangen van de Haagse maatregelen. Waarom kan er dan geen 13.000 gulden af voor een con ciërge? Wij kunnen in het wijkcentrum echt niet zon der". Bert van Kan benadrukt nog eens dat in het goed lopende wijkcentrum de aanwezig heid van een huismeester van wezenlijk belang is. „Dat moet iedereen toch dui delijk zijn. Voor de perso neelskosten zijn wij 100 pro cent afhankelijk, van de ge meente Schiedam. Een beetje meer begrip hadden wij toch wel verwacht van de kant van de gemeente". Recht Volgens een woordvoerder van de afdeling CSJ van de gemeente Schiedam heeft het bestuur van de Erker geen recht van spreken. „Het gaaf hier om de detachering van een medewerker bij de be drijfsgemeenschap Schie mond. Daar zijn regels l geleden is e voor. Enige jaren geleden is er een detacheringsreglement ge maakt en daarin zijn de fi nanciële voorwaarden vast gelegd. Nu vraagt Schie mond 17.000 gulden voor detachering van een werkne mer in de Erker. Dat is ge heel volgens de regels. De Er ker wil extra subsidie, maar daar is helaas geen geld voor. De verhoging van de bijdra ge heeft niets te maken met de kortingen op het sociaal- cultureelwerk. Het bestuur van de Erker haalt verschil lende zaken door elkaar". Volgens de woordvoerder van de gemeente Schiedam bestaat er wel degelijk een mogelijkheid voor de Erker om een nieuwe conciërge aan te trekken. „Als bij de be drijfsgemeenschap iemand rit die graag naar de Elrker wil en het is voor de ontwik keling van die persoon ook de beste oplossing, dan is er altijd te praten-over een fi nanciële regeling. Nu echter* is de Erker de belanghebben de partij en niet de werkne mer van de bedrijfsgemeen- schapt Ik denk dat de partij en eerst overleg moeten voe ren over deze kwestie, dan zal er best een oplossing uit de bus rollen". éHHMWninHI - r mmtM- ilil!mmm WB Smit-Kroes 'doopt' het nieuwe pand van het door de stichting uitbreiding sleepvaartmusaum aangekochte pand. De glasscherven vlogen in hat rond, maar memand werd bij da unieks actie van de bewindsvrouwe gewond. In optocht door de wijk na de onthulling van de nieuwe naam. Vlaardingen Geen burgemeester of wet houder kwam er vanochtend aan te pas om de naam van de nieuwe christelijke basis school aan de Rotterdamseweg in Vlaardin gen te onthullen. Die eer viel vijf kinderen te beurt, de twee oudste en drie jongste leerlin gen van deschool, die is ontstaan uit een fusie van de Professor dr.V.H. Rutgersschool en De Wegwijzer. Falijm H&bte en Arthur Kuyper waren met 12 jaar de oudste leerlingen van de school, Deborah Zwaans, Silfye Tok en Junus Sara? met 4 jaar de jongsten. Zij trokken cm klok slag negen uur een stuk plastic weg voor het naambord. De naam De Mozaïek werd door het team van onderwijzers na lang beraad gekozen uit een hele stapel inzendingen. Na de onthulling van het bord lieten de kinde ren ballonnen op. Tot de fusie werd vorig jaar besloten, omdat beide scholen het leerlingenaantal zagen te ruglopen. „En dan is het onzin om twee scho len van dezelfde vereniging te handhaven op een steenworp afstand van elkaar". De Weg wijzer aan de Van Maanenstraat werd ont ruimd en het gebouw aan de Rotterdamse weg onderging een grondige opknapbeurt. De Mozaïek telt dit schooljaar 230 leerlingen. Na de onthulling gingen die kinderen, verge zeld van vrolijke Walt Disneyfiguren, in op tocht door de wijk. Een voorstelling van de toneelgroep Scene 14 besloot de feestdag voor de kinderen, die met een zak patat in de hand al om twee uur weer naar huis konden. Vanavond is er tussen acht en tien uur een receptie in het-gebouw. De feestweek wordt morgenochtend besloten met een kinderker- VIaardingen„En? Slimpie nog gezien?" Die vraag ligt sinds dinsdag in het Vlaar- dingse politiebureau op ieders lip. Het ant woord luidt in alle gevallen ontkennend, want Slimpie is niet dom: hij blijft liever on vindbaar. Slimpie is een hert, een reebok die zich bij tijd en wijle vertoont maaf verdwijnt zodra mensen te dicht in zijn buurt k ^men. Het dier isbehalve in Vlaardingen ook al ver schillende keren in Schiedam gesignaleerd. Of het in alle gevallen om Slimpie gaat mag worden betwijfeld, omdat het signalement nogal verschilt: de ene keer gaat om een volwassen hert met een volgroeid gewei, de £,nderekeerom een jong, Bambi-achtig reetje. Dinsdagavondstonden twee Vlaardingse politieagenten oog in oog met het voort vluchtige dier. Een bewoner van het Emaus had het hert op de begraafplaats waargeno- men, een bericht dat de hoofdagenten Eg bert van der Worp en Marco van Unen even tijd later konden bevestigen. Zij zagen het nerveuze dier 'als een speer' in de bosjes verdwijnen en zwemmend een sloot over steken. „Hij maakte zich snel en listig uit de voe ten", aldus een lichtelijk teleurgestelde Van der Worp. Hij vond vooral de grootte van het hert opvallend: „Hij kwam tot aan mijn kcnin cn il/Kaïl tüI^cp accin Haïnöicinflfin" Vlaardingen terecht is g Vermoedelijk huist Slimpie in de Broekpol der, waar volgens jagermeester Roel Blom al meermaals herten zijn gezien. Een uit stapje naar de bewoonde wereld is vandaar- uit snel gemaakt. „Die beesten kunnen pri ma zwemmen, dat heb ik nu zelf gezien zegt Van der Worp. Sinds de spraakmakende ontmoeting op het kerkhof bekijkt Egbert van der Worp ieder stil en bebost plekje met meer dan ge wone waakzaamheid. „Hoewel ik betwijfel of we dat beest ooit te pakken krijgen. Dat lukt hooguit met een verdovingsschot maar daar moetje dan wel netspullen voor bij je hebben". Schiedam Een 17-jarige fiet ser uit Schiedam is met ernstige verwondingen in het Schiëland- zïekenhuis opgenomen: De jon geman kwam op de Nieuwe Damlaan frontaal in botsing met een 17-jarige bromfietser. Het ongeluk ontstond toen de fietser en de bromfietser voor el kaar wilden uitwijken. Dat ging echter fout, omdat beiden in de zelfde richting uitweken. Een botsing was toen onvermijdelijk. Op eigen kracht kon een 23-jari- ge Schiedamse het Sehieland- ziekenhuis bereiken, nadat zij op 's-Gravelandseweg met haar bromfiets over de kop wasgesla- fen. Met verwondingen aan aar been werd de vrouw opge nomen. Vlaardingen Twee automobi listen uit Maassluis en Den Haag zijn vanmorgen vroeg op de vluchtstrook van rijksweg 20, bij de afslag Vlaardingen-West, met elkaar in botsing gekomen. Bei de bestuurders hadden als ge volg van hevige regenval last van aquaplanning. De eerste slaagde er in zijn voer tuig op de vluchtstrook te parke ren. De andere automobilist raakte in een slip en botste op de geparkeerde wagen. De bestuur ders liepen geen letsel op. Vlaardingen Bij een inbraak in een auto in de Albertine Ag- neslaan is dinsdagnacht onge veer 10.000 gulden gestolen. Dat bedrag zat in loonzakjes. Ook een portemonnee met 700 gul den en een radio-cassetterecor der ter waarde van 1.000 gulden werden meegenomen. De eige naar van de auto verklaarde aan de politie dat hij was vergeten het geld uit de auto te halen. Schiedam Bewoners van het Rubensplein in Schiedam waar schuwden vannacht de brand weer, toen zij in de omgeving een sterke brandlucht roken. Eén van de koelmotoren van een vriescel van slagerij De Vleesko ning bleek doorgebrand te zijn. De brandweer haalde de stekker uit hetstopcontacL Vlaardingen De Vlaardingse Rotary-clubs hebben met hun Holy Zeskamp '87, die op konin ginnedag werd gehouden, zestig duizend gulden ingezameld voor de stichting Polio de wereld uit. Tijdens de Zeskamp, mede ter gelegenheid van het 20-iarig be staan van het Holyriekenhuis, traden 26 teams van instellingen in de gezondheidszorg tegen el kaar in het krijt Elk ziekenhuis nam duizend gulden inschrijf geld mee. De rest van het geld verzamelde de Rotary met de verkoop van koffie, broodjes en programmaboekjes. Maassluis Minister Nelie Smit-Kroes (VVD) van ver keer en waterstaat heeft in Maassluis het startsein gege ven voor de verbouwing van het nationaal sleepvaartmu seum aan* de Hoogstraat in Maassluis. Een ondersteuning in morele zin, want met geld kwam de be windsvrouwe niet over de brug. Een geestelijke ondersteuning die de bestuursleden van de stichting uitbreiding en huisves ting nationaal sleepvaartmu seum overigens best kunnen ge bruiken. Want van de benodigde 350.000 guldén is nu 200.000 gul den binnen. Er gaapt derhalve nog een gat van 150.000 gulden. En er zal nog heel wat werk moeten worden verzet voordat het resterende bedrag binnen is. Stichtingsvoorzitter J. Hart- mans, in het dagelijks leven commercieel directeur van Krupp/Widia Maassluis, kon het dan ook niet nalaten cm te zeg gen: „Tijdens deze actie heb ik wel gemerkt dat je in het bedrijfsleven makkelijker met een kleine 400.000 gulden om- taat, dan datje het moet binnen rijgen voor de uitbreiding van het museum". Hartm ans riep dan ook op /nee te doen aan de verschillende acties die nog lopen: de postzegelactie, de verkoop van litho's van kun stenares Manon Lith en het aan de man brengen van koperen naamplaatjes aan bedrijven en particulieren. Champagne Op originele wijze gaf de minis ter het startsein voor de verbou wing van het inmiddels door de stichting aangekochte pand. Want zo voortvarend was men wel. Toen tweederde van het be nodigde bedrag binnen was werd besloten om met de ver bouwing van het pand te begin nen. Nelie Smit-Kroes keek enigszins angstig toen zij een fles cham pagne op een van de muren ka pot moest gooien. De glasscher ven vlogen inderdaad in het rond, maar raakten niemand. „Een pak van mijn hart", aldus de liberale minister later. „Het zijn moeilijke tijden voor de maritieme wereld", verloor Smit-Kroes bij haar begeleidep- - de woorden de realiteit niet uit '.het oog. „Maar deze bedrijfstak mag voor Nederland niet verlo ren gaan. „In Den Haag doen we er alles aan om oplossingen te vinden. Wij gaan niet uit,van protectionisme; zoals dat in'an- dere landen wel toegepast wordt. Ik vind dat korte termijn politiek waar uiteindelijk nie mand bij gebaat is. Wij doen het op een andere manier, Door te kijken of we'voor het eenvoudi ge werk aan boord goedkopere arbeidskrachten kunnen aanne men. Door het aantal beman ningsleden aan boord terug te brengen, zonder dat het ten kos te gaat van de veiligheid. Dat zijn zaken waar we over moeten kunnen praten. En niet op voor hand zeggen: dat gaat niet, want dan ben je fout bezig en komt er in dit land helemaal niets meer van de grond". Met haar woorden stak Smit- Kroes de aanwezige reders (Rei- nigert van Smit Tak en Wijsmul ler van het gelijknamige bedrijf uit IJmuiden) een riem onder het hart. Maar niet de problematiek in de scheepvaartwereld stond uitein delijk centraal, maar de uitbrei ding van het sleepvaartmuseum. Want in het huidige pand aan Hoogstraat is te weinig ruimte om alle spullen te exposeren. Daarom is het aangrenzende pand gekocht, dat echter nog grondig moet worden verbouwd. „Want het museum trekt veel mensen. We moeten in Neder land een plaats hebben waar we kunnen zien wat er in het verle den is gebeurd op scheepvaart gebied. Daar is het sleepvaart museum bij uitstek geschikt voor", aldus Smit-Kroes. Maassluis De actiegroep Be houd Lickebaertdeed bij de komst van minister Nelie Smit-Kroes naar Maassluis ook van zich spreken. Spandoeken met leuzen daarop tegen de mogelijke bouw van de Blankenburg tunnel dwars door het Lic- kebaertgebied, moesten de minister attent maken op de weerzin die er in Maas sluis bestaat tegen de aanleg van de tunnel en de daarbij behorende wegen. Of de minister de actievoer ders heeft opgemerkt is overigens nog maar de vraag. Nadat zij buiten het officiële startsein had gege ven voor de verbouwing van het nationaal sleep- vaarmuseum, werd zij spoorslags naar binnen ge leid. Zij passeerde de actie voerders wel, maar schonk er geen aandacht aan. Overigens is ook het meemebestuur van M sluis fel tegen de mogelijke aanleg van het Blanken burgtracé, Burgemeester Hans van Es onderhield zich langdurig met de mi nister, maar of tijdens het gesprek de Blankenburg tunnel aan de orde is ge weest laat zich raden. Nie mand die 2ich daarover wenste uit te laten.,. De protestborden met loer enden koeienen leuzen te gen de aanleg van de Blan kenburgtunnel, zijn weer terug in het weiland langs' Rijksweg 20 geplaatst. En kele maanden geleden wer den de borden door ver moedelijk voorstanders van de aanleg van de tunnel vernield en weggehaald. De gehavende borden wer den echter teruggevonden, opgeknapt en weer ge plaatst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1