Welzijn personeel ging bij Dudok voor alles mmm 1 Schanseiland strij dt door tegen bouwplan ■Ml! kXJ John kroes HIT ERFGOED WAARDIGS OASBLAO OEHIEDAMSGHE COORANT HI! miWES CffllflM Ontslag aanvraag Leo Herwig 'Die garage in? Nóóit! 12100 ■■tl hülsta studio HAV-bank werd Matthew Hall Keynes lcf Geraffineerde winkeldiefstal Commissie verkeer bijna eenstemmig: Diner kostte gulden ADVERTEER MEER Personeel spaarbank ontevreden na fusie Hafkamp legt Ewoldt het zwijgen op VKIJDAG 28 AUGUSTUS 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vtodingen. Posibus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066,-4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Elke dag betreden honderden che mische en petrochemi sche ingenieurs het' hoofdgebouw van Matt- thew Hall Keynes aan de Gerrit Verboonstraat. De creatie van de Hilver- sjumse architect Dudok hlijkt dus nog steeds een belangrijke rol in het economisch leven van de stad te spelen. Het gebouw werd ruim 50 jaar geleden in opdracht*van de HAV-bank ontworpen. Dudok stond in deze tijd al bekend om zijn ruime, groot schalige en functionele ont werpstijl. Daardoor kon hij de opdracht voor de nieuw bouw van de bank in de wacht slepen. Toen de bank begin jaren ze ventig vertrok, besloot Key nes het pand te huren. Voor de tijd, waarin het gebouwd werd, was het zonder meer uiterst modern te noemen. Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebou wen en aan men sen met visie op monumenten zorg. Het werd uitgevoerd met vloer- en wandverwarming, die 's zomers gebruikt werd om koud water te laten circu leren. De koeling werd be reikt door het oppompen van grondwater. Het systeem werkt tot op de dag van van daag. Ook uit andere voorzienin gen blijkt dat het comfort van het bankpersoneel voor op stond. Op het dak situeer de Dudok een wandelprome nade, die de employés de kans gaf om tussen de mid dag een frisse neus te halen. De promenade werd gedeel telijk overdekt, want niets mocht het welrijn van het personeel in de weg staan. Net als andere vooruïtstre- m uï WÈwMWmM I WmmMwÈ belangrijk, pjand voor ien be vende architecten uit die tijd vond Dudok veel daglicht in het gebouw zeer Vandaar dat het een groot deel uit stond. De HAV- vensterindelingenj en slanke kozijnen gemeen met andere gebouwen uit dejzelfde tijd, zoals flat Singelwïjek (de r-pank heeft zijn betonconstructies, slanke Hema-flat) en de villa van Brinkman en Van der Vlugt. Toch zijn er verschillen: Du dok lette naast de vorm van zijn ontwerp vooral op de de coratieve afwerking. Zo ver zon hij de recht op elkaar ge metselde gele kiezelstenen, die bedoeld waren om het ge bruik van beton te verbloe men. Was het gebouw in de jaren dertig zeer modern, de huidi ge huurder had in eerste in stantie nogal wat moeite met het complex. Met name de verlichting, de toiletten, het elektriciteitsnet en de inde ling van het gebouw volde den niet meer aan de eisen die een bedrijf tegenwoordig stelt. Vandaar dat de Key- Dudoks schepping aan deGerrtt Verboonstraat speelt nog steeds een belangrijke rol in het -economisch leven van Schiedam. nes-directie enkele jaren ge leden contact opnam met de Dudok-stichting, die erop toeziet dat de architectoni- j sche nalatenschap van de overleden Hilversummer in/ stand blijft. John Arends, medewerker van het bedrijf, glimlacht nog eens als hij daaraan terug denkt: „Het is echt een stof fig clubje, dat het liefst ziet dat er niets aan het gebouw verandert. Pas toen we hun^ duidelijk konden maken, dat* onze verbouwing geen we zenlijke inbreuk op Dudoks ideeen betekende, kregen we er toestemming voor", aldus Arends, Met name de entree is er een' van formaat: marmeren vloe ren, glimmende, metalen tra pleuningen en een raamko- lom van zeker vijftien meter, die een zee van licht geeft. John Arends: „De trappen huizen hier trekken zeer de aandacht. Pas geleden nog kwam I er een Amerikaanse toeristi die de trappen uit alle hoeken fotografeerde". Het speciale van cdt trappen huis zit hem in de vorm. Van boven af gezien vormen de binnenste trapleuningen een net niet afgemaakte drie hoek, waardoor een bijzonde re ruimtelijke werking ont staat. Ook de directiekamer is bijna in originele staat be waard gebleven. Op de grond ligt het tapijt uit 1935 en bo ven de vergadertafel hangt een robuuste, in metaal uit gevoerde lamp, die zich over de hele lengte van de tafel uitstrekt De bank had ten tijde van de bouw een eigen bedrijfsarts, wiens kamer door Dudok pal tegenover die van de directie gesitueerd werd. Helaas is niet meer te achterhalen of Dudok zelf weinig vertrouwen in de fy sieke gesteldheid van de ma nagers had, of dat hij de dok terszetel in opdracht tekende. Bij de uitbreiding van de bank in 1953 ontwierp Du dok zelf nog de zijvleugel en de extra verdieping op de plaats van het dakterras. Bij de kort geleden afgeronde renovatie heeft het pand be halve bij de ingang geen we zenlijk bouwkundige veran deringen ondergaan. De His torische Vereniging Schie dam denkt er dan ook over de heren van Keynes Engi neering een schildje toe te kennen: een pluim voor deze historisch verantwoorde re novatie. Schiedam Leo Herwig maakt weinig kans op voort zetting van zijn baan bij de Sehiedamse Federatie van in stellingen voor sociaal-cultu reel werk en samenlevingsop bouw. Dinsdagavond besloot het bestuur een ontslagver gunning aan te vragen voor de coördinator, die al geruime tijd wordt vervangen door Ar- mand van Puyvelde. Herwig was bij de beslissende vergade ring niet aanwezig. Hec nesffiaur ziet in het besluit nieti» meer dan de bekrachti ging van een 'al ontbonden huwelijk'. Herwig had al an derhalf jaar 'een wao-uitkering en het kwam de Federatie ei genlijk helemaal niet goed uit, dat hij zich plotseling weer op het kantoor in de Overschiese- straat meldde. Van Puyvelde maakte daar inmiddels de dienst uit. De voor vijftig procent ar beidsongeschikt verklaarde Herwig hoopte op werk voor halve dagen. „Maar met twee halve Leo's is het toch niets gedaan", vindt de waarne mend voorzitter van de Fede- ratie, Bert van Kan. Volgens Van Kan konden dinsdag 'alle aanwezigen zich vinden' in het voorstel tot ontslag. De vergadering werd niet bij gewoond door de vertegen woordigers van Nïeuwland en de Sint Joris Doele. Hun afwe zigheid was opmerkelijk, om dat gesignaleerd was dat Her- wig in hun kring ap enige me destand mocht rekenen. Van Kan vindt het echter te ver gaan iets achter hun absentie te zoeken. Leo Herwig zou inmiddels een ww-uitkering hebben aange vraagd. Hij was niet voor com mentaar bereikbaar. Raadsleden van de commissie verkeer in de Groen van Prïnsterer- straat, waar op verzoek van winkeliers parkeermeters worden ge plaatst. Vlaardingen „Die garage, daar ga ik nóóit in", 2ei George Neijssel gistermiddag tijdens een fietstochtje van de commissie verkeer. „Uit principe niet". De garage aan de Afrol was de eer ste halte van de commissie, die later ook: nog de Groen van Prinstererstraat, de Rembrandtstraat, de Korte Hoogstraat, de Gedempte Biersloot en de tiussluis op de Schiedamseweg b,e- keek. De leden van de Vlaardingse commissie verkeer stapten gister middag op de fiets om eens op hun gemak wat verkeerssituaties in de stad te bekijken. Wethouder Chris van. Roon en vier van zijn ambtenaren verzorgden het leerzame uitstapje. Bij de garage aan de Afrol klaagden de middenstanders in het gezelschap, VVD'er Jan Bulva en CDA'er Maarten Vermeer, over de problemen die ladende en lossende vrachtwagens van Bas van der Heijden veroorzaakten, „Wordt opgelost", verzeker de Van Boon hen. s Neijssel liet eens duidelijk merken, dat hij van het gemeentelijk parkeerbeleid niets moet hebben. Hij zou nog liever op de fiets naar het centrum gaan dan zich in de Afrolgarage vertonen. „Of ik neem een taxi", zei de liberaal. „Ja, daar zie ik jou wel toe ïn staat", lachte PvdA'er Gerard Boender. Schiedam Als een zeer ge raffineerde goocheltruc, zo omschrijft de Sehiedamse poli tie een winkeldiefstal bij Rina Verhaals stoffenshop aan de Rotterdamsedijk. Een vrouw en een meisje vertoonden daar een verbluffend staaltje team work. De vrouw hield een lap stof op, zogenaamd om de kwaliteit te beoordelen, maar in werke lijkheid om de kassa aan het oog van het winkelpersoneel te onttrokken. Het meisje opende de geldlade en griste 125 gulden weg. Hoe alles in z'n werk was gegaan begreep het personeel pas toen de dief stal werd ontdekt. Maassluis De bewoners van het Schanseiland in Maassluis blijven bezwaar maken tegen ,de bouw van 42 woningen op de plek, waar vroeger olïefa- briek De Ploeg was gevestigd. De standpunten van de ge meente en de bewoners van het Schanseiland liggen verder uit elkaar dan ooit Een beslo ten hoorzitting eerder deze week leverde ook niet het ge wenste resultaat op. „Uiterst teleurstellend", rea geerde wethouder Anton Wu- strow op het mislukte overleg. „De bewoners wilden op geen enkel punt hun bezwaarschrif ten toelichten. We hadden in alle redelijkheid met elkaar over de bezwaren kunnen pra ten, maar daar kregen wij de mogelijkheid niet voor". „Logisch", is de reactie van J. Versteege uit de Ankerstraat, namens een deel van de bewo- ners aanwezig op de hoorzit ting. „Wij mochten de bezwa ren die wij schriftelijk hadden ingediend nog eens toelichten. Daar hadden wij nu net geen behoefte aan. De bezwaren, zoals die in onze brieven zijn weergegeven, laten aan duide lijkheid niets te wensen over. Daarover praten had geen en kele zin". Bij de gemeente zijn 16 be zwaarschriften binnengeko men.' „Sommige bezwaren zijn niet relevant", aldus Wustrow, „Maar over bijvoorbeeld het uiterlijk van de gewraakte to ren viel best te praten. Als voor de bewoners dat glazen uiterlijk echt bezwaarlijk was geweest, dan hadden wij kun nen overwegen om weliswaar dè Joren te handhaven, maar. andere materialen te gebrui ken. Die kans hebben de be woners ons ontnomen en dat vind ik jammer". De bewoners hebben juist van daag van burgemeester en wethouders een brief in de bus gekregen over de naar voren gebrachte bezwaren. Over de inhoud wilde wethouder Wu strow nog niets kwijt, maar duidelijk is wel dat de ge meente de bezwaren naast zich neerlegt. Het bouwplan ligt nu ter be oordeling bij het provinciaal bestuur. Gedeputeerde staten zullen voor 1 november een besluit nemen. „Uiteraard zul len ook wij ons wenden tot GS", aldus een strijdbare Ver- steege, „Mocht de provincie een voorlopige bouwvergun ning afgeven, dan stappen wij naar de Raad van State en vragen wij schorsing van dat besluit. Lukt dat met, dan zul len wij via een kort geding be bouwing proberen tegen te houden", Versteege benadrukt overi gens nog eens dat de bewoners van het Schanseiland niet te gen bebouwing van het braak liggende terrein zijn. „Integen deel juist", aldus "Versteege. „Maar er zitten gewoon teveel haken en ogen aan het plan. Tijdens een informatieavond hebben wij al onze bezwaren kenbaar gemaakt. Er zou over leg komen met initiatiefnemer Goudszwaard, maar dat lever de ook niets op. Er kon ge sproken worden over de aan passing van bijvoorbeeld een raampje, maar over het verde re plan viel niet te praten. Ik blijf zeggen dat het plan zoals dat nu op tafel ligt afbreuk doet aan het aangezicht van het Schanseiland. Ik heb sterk -de indruk dat de gemeente en Goudszwaard het plan zo snel mogelijk willen doordrukken. De gemeente Maassluis is bang de contingenten voor de wo ningen te verspelen". 'Bussluis moet weg' Vlaardingen De bus- sluis op de kop van de Schiedamseweg moet ver dwijnen. Dat vindt, met uitzondering van PvdA'er Man van Opijnen, de vol tallige commissie verkeer. De commissie liet gister avond weten haar buik vol te hebben van wat George Neijssel (VVD) en Rien Lensvelt (SGP) wei eens 'die tankval' hebben genoemd. De politiek bakkeleit al over de bussluis, sinds de Vlaar dingse mevrouw Verboon li chamelijk letsel opliep toen zij met haar auto in de sluis strandde. Dat is al meer dan een jaar geleden. Mevrouw Verboon wilde de gemeente niet aansprakelijk stellen voor de schade, maar noemde het 'wel een blamage', dat de ge meente zulke afschrikwek kende verkeersmaatregelen nodig vond. „Die dingen doe je in oorlogstijd", was Lensvelt het met haar eens. „Alleen met afschrikwekken de middelen kun je automobi listen ervan weerhouden de busbaan op te rijden", betoog de verkeersdeskundïge Wim van Loosbroek. Maar dat vond de overgrote meerderheid van de commissie geen deugdelijk argument. „Mensen kunnen wel door de voorruit heen gaan, als zij met een klap in die bussluis terecht komen", waarschuwde SF'er Remi Pop- pe. „Een overtreder mag niet, door maatregelen van ae ge meente, lichamelijk letsel op lopen", zei WD'er Neijssel. „De gevolgen staan in geen verhouding tot de overtre ding", vond ook PvdA'er Ge rard Boender. Een plannetje van wethouder Chris van Roon om de kuil wat minder diep te maken en meer borden te plaatsen en de verlichting te verbeteren, vond geen genade in de ogen van de commissie. Wethouder Chris van Roon beloofde met een nieuw voorstel te komen, maar daar nam Remi Poppe geen genoegen mee. „Wij als commissie hebben gezegd, dat die bussluis moet verdwijnen. Er hoeft helemaal geen nieuw voorstel te komen. U moet ge woon aan het werk gaan", al dus de SP'er. Waarop een boze Van Roon bitste, „dat hij zelf wel bepaalde wanneer hij aan het werk ging". van de totale kosten: ruim 2100 gulden. j= Doorgaans zijn B en W niet zo openhartig als het om reis- en verblijfskosten gaat In dit geval kon het stads- bestuur er echter niet om- heen; twee raadsleden. Har- ry van Doorn (D66) en Bart de Leede (PPR/PSP), had- den schriftelijk om een spe- 3 cificatie gevraagd. 3 De Leede en Van Doorn, 3 die de excursie zelf ook meemaakten, wilden wel eens weten of de kosten in verhouding stonden tot het nut van het reisje. Het col- lege vindt van wél. Uitstap- jes, zoals in dit geval naar een energiecentrale en een gerestaureerde haven, zijn j| leerzaam en bevorderen bo- ven dien het contact tussen ambtenaren en de politiek. 3 Schiedam Het uitstapje, dat Sehiedamse gemeen te- raadsleden en ambtenaren H begin juli maakten naar Geertruiden berg en Gorin- H chem, heeft 4.219,25 ge- 2 kost. Inbegrepen m dat bc- drag zijn de busreis, een boottochtje, de lunch en het diner ter afsluiting. De re- kenirtg voor die maaltijd in een exclusief restaurant bedroeg bijna de helft ^nriiitiiiifiiiMirriiitjiiiiimmirriifiiiiiiifiifiriiiiiiiiiiiiiitriririiiifiiiiiiiiriiiniMJiiiirimfuiiiiiiiiR (ADVERTENTIE) Slaapkamer Sil houette Alpine wit !n onze showrooms vindt u de komplete kol- lektie bedden, slaapkamers en woonkamers van iUI K Singel 51 (Achter Broersvect) Telefoon 010-4267920 Schiedam Schiedam/Vlaardingen Het personeel van de Bondsspaar bank in Vlaardingen heeft grote moeite met de nieuwe arbeidsvoorwaarden, die het gevolg zijn van de fusie met de Sehiedamse Bondsspaarbank. Niet alle medewerkers kun nen zich vinden in de reorga nisatie, waardoor enkele afde lingen van Vlaardingen naar Schiedam moeten verhuizen. In de Vlaardingse vestigingen van de bank wordt bovendien iets korter gewerkt dan in de Sehiedamse filialen, en dat voordeeltje wil het personeel niet inleveren. Deze week kwam het veront ruste personeel in zbal Trian gel bijeen om met het CNV te overleggen. Op de door onge veer 70 personeelsleden ge zamenlijk hebben de banken ongeveer 150 medewerkers bijgewoonde vergadering werd afgesproken, dat de bond met de directie zou gaan praten. Dat gesprek met directeur Klaas van de Geest vindt van daag plaats in het hoofdkan toor aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Voor de Sehiedamse directeur wordt het zijn eerste treffen met de vakbond. Afspraken over arbeidsvoorwaarden kwamen bij de spaarbanken in zowel Vlaardingen als Schie dam altijd buiten de bond om tot stand. „Maar voor zover ik weet is dat niet ongewoon, de meeste spaarbanken hebben geen cao". In Vlaardingen en Schiedam komen de arbeids voorwaarden volgens Van de Geest wel dicht in de buurt van de cao voor banken. Van de Geest gelooft niet dat er sprake is van onoverkome lijke problemen. „Bij iedere fusie ontstaan er wel wrijvink- jes. Om de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden zo glad mogelijk te laten verlopen hebben we kort na het samen gaan in januari een werkgroep ingesteld. Die bestaat uit drie mensen uit Vlaardingen en drie uit Schiedam. Dat is alle maal zeer democratisch ge gaan". Van de Geest wijt de onrust voor een deel aan de afwezig heid van de Vlaardingse direc teur Van Buren, die na de fu sie ziek.werd. „Daardoor mis sen de mensen natuurlijk een steunpunt". CNV-bestuurder Van Linden wil niet op het gesprek met Van de Geest vooruitlopen. „Anders ondergraaf ik mijn eigen positie". Volgens de bondsbestuurder probeert het personeel het conflict eerst met praten op te lossen. Aan acties wordt nog met gedacht. Schiedam De gemeenteraad hééft helemaal niet beslist dat de nieuwe bibliotheekcentrale op het Stadserf (Emmaplein) moet komen. De gemeente raad heeft ook helemaal niet beslist dat in hetzelfde com plex een stadsarchief, de ge meentevoorlichting en een nieuwe raadszaal moeten wor den opgenomen. En toch wer ken burgemeester en wethou ders zulke plannetjes maar uit, zonder dat de raadsleden naar hun mening wordt gevraagd. In haar essentie is dat de kri tiek, waarmee Bart de Leede (PSP/PPR) en Ulferd Bruse- ker (CPN) gisteravond wet houder Luub Hafkamp om de oren sloegen, „Straks ligt er een kant en klaar plan op ta fel, waarover een discussie geen zin meer heeft",,foeterde De Leede. De twee vertegenwoordigers van klein links waren niet de enigen in de commissie cul tuur, die verontrusting uit spraken. De commissieleden waren niet bijzonder gelukkig met extra vertraging van de plannen voor een nieuwe bi bliotheek. Want terwijl al lang vaststaat dat er een nieuwe bi bliotheek komt, begint nu pas een haalbaarheidsonderzoek naar de vraag of de nieuwe bieb te combineren zal zijn met andere openbare functies. In december verwacht VVD- wethouder Hafkamp een rap portage hieromtrent. Ton de Vos (PvdA) en De Lee de wilden wel eens weten, wat bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt daar nu van vindt. Diens medezeggenschapscom missie heeft al een keer fu rieus aan de bel getrokken. Maar Hafkamp gaf de sip kij kende Ewoldt geen kans. Hij sprak de commissieleden ver manend toe; „De vraag wat hij ervan vindt zou niet gesteld mogen worden en ik zal hem dan ook niet de kans geven daar het woord over te voe ren". De Leede vond dat vreemd, dat een ambtelijk ad vies ineens niet meer welkom

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1