'Alleen tunnel beschermt omwonenden tegen RW 19' Klein rechts eist excuses van PvdA Triathlon voldoet aan verwachtingen VLAARMS DAGBLAD SOHIEDAMSOHE COURANT ff» WATERWEG COÜBANT Invalide gewurgd met blote handen Werkgroep: geluidshinder veel hoger dan rapport aangeeft Vreemde vogel mag terugkomen Preyll zorgt yoor drukte Man bekneld na ongeluk Flatwoning uitgebrand PeWe redt pand van slopershamer Nieuwe rel in Vlaardingse raad 'Intellectuelen doen niet moeilijk' Betast Smak met vraagteken Jongen vlucht Poldervaart in Brandweer bevrijdt Vlaardinger MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 - Regtonaie redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam/Viaardingen In een onderzoek naar de geluidshinder, die rijks weg 19 in Vlaardingen- Holy en Schiedam-Noord zal veroorzaken, is uitge daan van zeer flatteuze ■'berekeningen. De werk groep Stop Rijksweg 19 neemt zelfs woorden als misleidend, irreëel en te- genstrijdig in de mond. De aantallen decibels dienen veel hoger te worden inge schat, heeft ook de PSP/PPR- 1 fractie in de Schiedamse ge meenteraad berekend. Woens dag komt het onderzoek ter sprake in de commissie stads ontwikkeling en milieu. Raadslid Bart de Leede ver baast zich, dat een notitie van zijn hand door PvdA-wefhou- "der Chris Zijdeveld niet is rondgestuurd aan de commis sieleden. „Alleen als rijksweg 19 volle dig overhuifd wordt, zullen de omwonenden in Schiedam en Viaardingen er geen last van hebben", aldus Henk Tetteroo namens de werkgroep Stop Rijksweg 19. „Een tunnel dus, met luchtgaatjes voor de auto mobilisten. Dat is de enige verantwoorde oplossing. Maar dan hebben we het alleen nog over dit gedeelte van de rijks weg, want uit een eerder on derzoek van ons bleek al dat de weg in Midden-Delfland en nabij Den Hoorn eveneens aanzienlijke schade zal aan richten". Het onderzoek naar de inpas baarheid van rijksweg 19 tus sen het Kethelpleïn in Schie dam en Rijswijk is door het rijk in drieën geknipt. Onlangs kwamen de cijfers op tafel van de projectgroep, die onder zocht welke effecten de rijks weg zal hebben op Schiedam en Viaardingen. Unaniem? Zowel "Tetteroo als raadslid Bart de Leede vraagt zich af, welke standpunten de verte genwoordigers van de ge meenten Schiedam en Viaar dingen hebben ingenomen in de projectgroep Geluidshinder A4 Viaardingen/Schiedam. Tetteroo en De Leede vinden de ideeën van rijkswaterstaat verbluffend sterk naar voren komen en zij kunnen zich dan ook niet voorstellen, dat de ge meentelijke afgevaardigden zich daarbij hebben neerge legd. De gemeenten Viaardin gen en Schiedam behoren tot de tegenstanders van rijksweg 19 door Midden-Delfland. Toch wekt de projectgroep de indruk unaniem te zijn. „Auto's zijn kennelijk belang rijker dan mensen", zegt Henk Tetteroo. Hij meent dat de fei telijke geluidsoverlast, die de ongeveer 12.000 omwonenden van rijksweg 19 ïn Schiedam en Viaardingen zullen onder vinden, sterk wordt gebagatel liseerd. De twee gemeentera den zouden erop moeten aan dringen, dat de volgens hem ondeugdelijke rapportage ge heel wordt herzien. „Dit rap port kan ik geen basis tot ver antwoorde besluitvorming noemen". De projectgroep is in het rapport uitgegaan van een analyse van het ingenieursbu reau Cauberg-Huygen. Luchtvervuiling Het stelt Tetteroo teleur, dat de projectgroep niet heeft ge keken naar de gevolgen voor de luchtvervuiling rond de ruim 5000 woningen, die langs het tracé staan. „En ik weet wel dat dat de opdracht niet was, maar er zijn zoveel ver zoeken geweest, van gemeen ten en provincie, om dat wél te onderzoeken, dat ik zeg: had dat dan gedaan". Volgens Tet teroo zijn lucht en geluid nauw aan elkaar gelieerd: hoe meer lawaai, des te meer stank. Tetteroo, die zijn visie op rijks weg 19 vorige week nog eens verwoordde in het blad Mi lieudefensie, bespeurt reken fouten en tendentieuze ele menten in het rapport van de projectgroep en het inge nieursbureau, Berekeningen door Jan Fransen van de stichting Natuur Milieu lei den namelijk tot heel andere .conclusies. Ook de PSP/PPR in Schiedam wijst daarop. De geluidssterkte, uitgedrukt in decibellen (dB), wordt vol gens rijkswaterstaat minder door de toepassing van 'ge luidsarm' asfalt. Dan mag een correctie van 5 dB worden toe gepast In het rapport is die correctiefactor inderdaad ge bruikt, maar wordt voorts ge steld dat de geluidsoverlast in de toekomst minder wordt door speciaal asfalt. Mislei dend, vindt Tetteroo, want, beaamt De Leede: „Dezelfde geluidsreductie wordt dan tweemaal berekend..." Vervolgens vindt Tetteroo het irreëel om uit te gaan van 100 kilometer per uur, als overal de praktijk hoger uitwijst. Daar had rekening mee ge houden moeten worden, vindt hij, „want als men niet naar de letter van de wet rijdt, denk je daar heus niet aan als je vlak bij in je flatje gestoord raakt van de herrie". Tegenstrijdig Afzonderlijk van elkaar merk ten Tetteroo en De Leede, dat rijkswaterstaat in een ken nelijke poging het aantal dB aan de lage kant te houden tegenstrijdige argumenten ge bruikt. Het reken- en meet- voorschrift uit 1981 noemt voor vrachtverkeer een inten siteit van 18 procent overdag en 30 procent 's nachts. En rijkswaterstaat heeft de nood zaak van rijksweg 19 herhaal delijk gemotiveerd met te wij zen op het belang voor het vrachtverkeer. Toch wordt in het rapport slechts een percen tage van 11,9 genoemd. Strijdig met de wet Geluids hinder noemen Tetteroo en De Leede het feit, dat rijkswater staat 1995 heeft gekozen als peildatum voor het berekenen van de verkeersintensiteit. „Dat is het jaar waarin de openstelling van de weg wordt gepland", zegt Tetteroo. Maar omdat een weg ha verloop van tijd meestal drukker wordt, geeft de wet aan dat de inten siteit berekend moet worden op tien jaar né de openstelling: 2005 dus. De Leede vreest dat rijkswaterstaat opzettelijk een vertekend beeld geeft, te meer omdat uitgegaan is van twee maal twee rijbanen, waar dat er in een later stadium twee maal drie kunnen worden met als gevolg extra verkeer, méér hinder maar geen ex tra isolerende maatregelen, want die zouden te kostbaar en technisch te ingewikkeld zijn. Mede daarom beveelt Tet teroo aan, niet zonder cynis me, dat rijksweg 19 maar hele maal overkapt moet worden. Pieter Baal bergen heeft net zo -veel plezier In ztjn voorstelling als (zijn publiek.' i Schiedam Bij het zien -van die rare snuiter met eer\ Breugheliaanse vogel- kop voor zijn gezicht lie pen de meeste volwasse nen zaterdagmiddag gauw door, maar op kinderen had de vreemdeling een •(Onweerstaanbare aantrek kingskracht. Nieuwsgierig 1 naar nog meer geks na- i men ze onbekommerd f -plaats op de kinderhoofd- I - jes van de Grote Markt. I Hun belangstelling werd ruim- schools beloond, want in het I volgende halfuurtje kregen ze heel wat merkwaardigs voor- getoverd. Een paarse slang die aan een touwtje door de lucht vloog. Een hoed met ogen erin. ,Een doos waarvan het deksel - maar niet open wilde, hoeveel bezweringskracht er ook werd bijgehaald. Sambaballen zon- der geluid. En een echt paard, waarvan de kop misschien wel aan het achtereinde zat. 'Tovenaar, clown, acteur en -muzikant Pieter Baalbergen leek minstens zoveel plezier in zijn voorstelling te hebben als zijn jonge publiek. Enthousias me kan hem inderdaad niet 'worden ontzegd: de oorspron kelijk uit Hoorn afkomstige troubadour zwerft al een jaar of vijf met zijn woonwagen door Europa, levend van het theater en de muziek. Dit jaar heeft hij met een zorgvuldig geplande tournee voor het eerst wat lijn in dat ongeregel de bestaan gebracht, maar het wonen in zijn Pipo de Clown wagen geeft hij niet op. Het reizen zit de blonde 'zigeuner' gewoon in het bloed. Zaterdag gaf Pieter Baaiber ger met zijn Theater van de Vogel drie voorstellingen in Schiedam, op het Hemaplein, bij het stadhuis en in de Hof van Spaland. Te oordelen naar de geestdrift van zijn jonge pu bliek mag hij best nog eens te- rugkomen. Wie weet staat de kindervriend volgend jaar in het Jeugdland-programma, of op dat voor de Brandersfees ten. In elk geval verdient hij rreer toeschouwers dan er op zo'n willekeurige zaterdag bij eikaar te sprokkelen zijn. Met covers van Elvis Presley-hits zorgde de Vlaardlngsezanger Wally Preyll voor de grootste drukte op het tuinfeest van buurtvereniging De Bever in de Vettenoordsepolder. Het publiek op het grasveld aan de Chopïnstraat, ingeklemd tussen drie flats, genoot van de swingende show van Preyll. „Maar 't was de hele dag gezellig druk", vond Henny de Vaal, die met buurtbewoners het feest organiseerde. Het tuinfeest bracht 3500 gulden op voor de aanleg van een sportveld voor de jeugd, en daar was het uiteindelijk om te doen. De vereniging van huiseigenaren heeft voor dat sportveld dertigduizend gulden no dig. Dus werd er zaterdag rommel verkocht en snoepgoed en ook kon de jeugd vooreen paar kwartjes touwtje trekken en ballen gooien. „Wij hadden er ook nooit opgerekend, datwij de dertigduizend gulden zou den halen", vertelt Henny de Vaal. „Je moet al zoveel kosten maken voordat het feest begint... Maar wij hebben in elk geval een leuke dag gehad". Nieuwerkerk aan den IJssel Een 31-jarige man uit Vlaadin- gen raakte zaterdagmiddag in zijn. auto bekneld na een onge luk aan de Korte Noord tussen Nieuwerkerk aan den IJssel en Moordrecht. Oorzaak van het ongeluk was drankmisbruik. De automobi list kwam uit Nieuwerkerk en reed richting Moordrecht. De wagen slingerde over de dijk, slipte, sloeg over de kop en kwam op de zijkant terecht. Het slachtoffer moest door de brandweer worden bevrijd. Hij werd per ambulance vervoerd naar het Bleulandziekenhuis in Gouda. Schiedam Een flatwoning in de M.C.M. de Grootstraat ïn Schiedam is zondagavond rond elf uur voor een groot deel uit gebrand- De brand ontstond vermoedelijk door een defecte televisie. Verschillende buren vluchtten uit voorzorg hun huis uit. Twee panden liepen waterschade op. Viaardingen Wessel Krul en Peter de Vries hebben een prestatie ver richt, die de gemeente Viaardingen een jaar gele den niet voor mogelijk had gehouden. Het slooprijpe hoekpand aan de Zomerstraat en de Prins Hendrikstraat werd geheel verbouwd en aanzienlijk ver fraaid. Het staat er nu als nieuw hij, wat een belangrijke bijdrage is aan het aanzien van de Vettenoordsepolder, voor wie er vanuit de binnenstad tegenaan kijkt Vrijdagmiddag openden Wes sel Krul en Peter de Vries hun winkel in zonweringen, ge naamd PeWe, een afkorting van beider voornamen. PeWe verkoopt behalve jaloezieén en rolgordijnen ook flïntstone, een nieuw soort vloerbedek king dat bestaat uit kleine kie zeltjes, hijeengehouden door hars. PeWe is hierin enig dea-' Ier voor Viaardingen. Viaardingen De SGP/RPF/GPV-fractie in de Vlaardingse gemeente raad is op gespannen voet komen te staan met de' PvdA, omdat die partij de confessionelen 'intolerant' noemt. De kleine rechtste partijen eisen excuses van de PvdA, die hen er bo vendien van beticht 'hun mening door middel van dwang aan anderen^ op jte leggen'. Riën Lensvelt en Cor de Jon ge, die samen de SGP/RPF/GP V-fractie vor men, lazen de gewraakte uitla tingen in het jaarverslag van de PvdA. De kritiek van de PvdA houdt verband met de naaktrecreatie in het Lieke- baertbos, waar de kleine rechtse partijen zich fel tegen hebben verzet Maar dat verzet had volgens Cor de Jonge niets met intole rantie te maken: „Toen de ge meenteraad in meerderheid akkoord ging met naaktrecre atie, hebben wij ons daar bij neergelegd. De PvdA heeft j*een enkele reden om ons op eén hoop te vegen met men sen, die zich niets van demo cratische besluitvorming aan trekken". Lensvelt en De Jonge hebben PvdA'er Gerard Boender per brief laten weten, dat zij bij zonder onaangenaam getroffen zijn door het oordeel van de socialisten. „Is het verkeerd of niet toegestaan dat een kleine fractie over voor haar princi piële zaken uitgebreid de aan dacht vraagt? Wat verstaat u eigenlijk precies onder demo cratie? willen Lensvelt en De Jonge van Boender weten. Zij tarten de socialisten maar eens te bewijzen dat de SGP/RPF/GPV-fractie zich dwangmatig heeft opgesteld. Kan de PvdA dat niet, dan ei sen Lensvelt en De Jonge dat de aantijging wordt teruggeno men. „Dat hoeft niet per se in een raadsvergadering, een brief is ook goed'1, aldus De Jonge in een toelichting. Hij vindt het gedrag van de PvdA des te kwets en der, omdat die partij enige tijd geleden beledigingen aan haar eigen adres zo hoog opnam. De Jonge doelt daar mee op de spraakmakende uit latingen van VVD'er George Neijssel, die de socialisten voor 'stinkende rooien' had uitge maakt. De PvdA eiste toen op hoge toon, dat Neijssel zijn woorden zou terugnemen. De Jonge: „Wij reageren nu pre cies eender. Dat kan de PvdA ons niet kwalijk nemen". Tussen de collegepartijen PvdA, CDA en VVD is ook nog niet alles koek en ei, VVD en CDA hebben voor de va kantie de kritische houding gehekeld, die de PvdA tegen over het eigen college in neemt. Zij hebben voorgesteld om te proberen die ietwat be dorven sfeer na de vakantie in informele gesprekken te ver beteren." Pvd A-fractievoorzitter John Ranshuijsen tilt niet zwaar aan de kritiek van CDA en VVD. „Het is ons goed recht om kri tisch te znn. Dat hoort bij de Eolitiek. Buiten de raadszaal unnen de Vlaardingse politici het allemaal uitstekend met elkaar vinden", zei Ranshuij sen vrijdag op een persconfe rentie. De Steeg vijf jaar: Viaardingen Na vijf jaar ziet Willem van Duin tevreden toe, hoe in zijn café de meest besproken elites van Viaardingen een opvallende symbiose heb ben gevormd. De Steeg is in Viaardingen het be langrijkste trefpunt van kunstenaars, journalisten, vegetariërs, vrouwen- praatgroepen, draagvaders en gebroken harten en daarom vonden Willem (34) en Mazjon (31) dat zij voor hun stamgasten maar eens wat terug moesten doen. Het eerste lustrum bestond uit gratis hapjes en drankjes voor een om vangrijk geworden clien tele, die het etablissement uitbarstte en de hele zon dagavond de Hoogstraat versperde. De uitnodiging was onder andere gericht aan 'geach te intellectuelenmusici, fotografen' en nog een hele reeks 'hooggeachten'. „Misschien kan 't jullie niet schelen, misschien vinden jullie het raar, maar cafe De Steeg bestaat vijfjaar", had Willem van Duin gedicht. Wanneer ontdekte Van Duin zelf dat hij intellec tueel was? „Ha! Dat ben ik helemaal niet. Toen ik dit café begon, dacht Iedereen gezien het gekozen in terieur dat het een heel gewoon café zou worden. Ze identificeerden mij met de stijl van het café. Maar ik wist dat er een gat in de markt was voor iets an ders, en ik heb daar be wust voor gekozen. In Amsterdam heb je vijf van dit soort cafés in één straat, en daar zag je datje het meest relaxte publiek in huis kreeg dat er be staat: het brave intellectu- aiistendom. Dat is een keurig publiek. Het zijn geen schreeuwers en ze gaan op tijd naar huis. In tellectuelen doen niet moeilijk". Dat vindt Marion ook. „Het is een publiek dat zichzelf kan onderhouden, dat tot een goed gesprek in staat is en geen barkeerper nodig heeft als gangma ker Publiek ook dat jazz of salsa wel op prijs weet te stellen, dat hoort bij vi tale denkers. Vijf jaar brengt heel wat lief en leed met zich mee, en daar werden Willem en Marion hartelijk voor be dankt Hun feestje met de stamgasten duurde tot vanochtend. 4 ■«t&Z ?<ff£ De eerste deelnemers vertrokken zaterdag in alle vroegte om de re creatieve triathlon te volbrengen. Maassluis De recreatieve triathlon van Maassluis vol deed volledig aan de verwach tingen. Het realiseren van een scherpe tijd staat niet voorop en in die ambiance voelen de deelnemers zich meer dan goed. Het was wethouder Lies- beth Snoeck-Schuller (VVD) die de eerste deelnemers zater dagmorgen liet vertrekken. Ruim 400 deelnemers, iets minder dan het vorige jaar, deden aan de recreatieve triathlon mee. Op het laatste moment moest de organisatie het parcours nog veranderen. De gemeente Monster weiger de toestemming te geven om de fietsers over het duinpad te lasten rijden. „Als alternatief hebben we nu een route via Maasland en Schipluiden ge nomen en dat viel niet tegen", aldus een lid van de organisa tie. „Het Duinpad is veel zwaarder. Nu reden de deelne mers gezellig door de steden en dat sloeg enorm aan". De deelnemers konden mee doen aan het vare A-pakket {1 kilometer zwemmen, 48 ki lometer fietsen en 9,8 kilome ter hardlopen) of aan het lich tere B-pakket (500 meter zwemmen, 28 kilometer fiet sen en 4,8 kilometer hardlo pen). Robert van den End leg de bij de heren het A-pakket het snelst af in een uurtijd van 2.18.46. Bij de dames won José Denkers in een tijd van 2.55.02. J. Kwant kwam als eerste over de streep bij de deelne mers van het B-pakket in een tijd van 1.24.25. Bij de dames zegevierde Sylvia van Nïerop: 1,37.13. Als laatste kwam de heer Balk over de finish in een tijd van 5.26.38. Na afloop zorgden de Dixie Snails voor een optreden op één van de terrassen, „De ge zelligheid na afloop is ook van belang", aldus één van de or ganisatoren. Het recreatieve aspect staat immers voorop". Schiedam Een 72-jarige Schiedammer is vrijdagmiddag aangehouden, omdat hij op de markt verschillende vrouwen onzedelijk betastte. Een poli tieagent, die dat zag, hield de man in de He ma aan. Schiedam Een 34-jarige Vlaardinger snapt nog steeds niet wat er vrijdagavond om zeven uur precies met hem ge beurd is. Hij werd in Schiedam op de kruising van Vlaardin- gerdijk en Burgemeester Van Haarenlaan op het wegdek aangetroffen. Zijn bromfiets lag bij hem in de buurt. Ook nadat hij een nacht in het Schielandziekenhuis had door gebracht, kon de Vlaardïnger niet vertellen of hij was aan gereden of de macht over het stuur had verloren. Hij hield geen verwondingen aan de val over. vervolg van voorpagina Schiedam Sinds ander half jaar woonde de inva lide heer Den Uijl hij had maar één been in de Voornsestraat in Schie- dam-Zuid. De buren ken den hem als een rustig heer, die elke ochtend trouw zijn krantje kwam halen bij de kruidenier schuin aan de overkant Maar zaterdagochtend kwam hij niet opdagen. Buurtbewoners gingen kijken en troffen het stof felijk overschot aan in de keuken, met een doek om zijn kin. Dat leidde al snel tot geruch ten, dat de man met die doek gewurgd was- Maar sectie wijst uit dat de dader met zijn blote handen de keel van de invali de heeft dichtgeknepen. Wel vaker droeg het slachtoffer een doek om zijn gezicht; een relatie met de doodsoorzaak is er niet. Terwijl de politie begin zater dagmiddag een onderzoek in stelde, vertelde een buurtbe woner dat hij de heer Den Uijl reeds de avond tevoren in de keuken had zien liggen. „Maar hij slaapt zeker zijn roes uit", had de man verondersteld. Op de tafel in de huiskamer lag een onafgemaakte legpuzzeh Van de man was bekend dat hij hraag puzzelde en ander minutieus werk deed, zoals het opzetten van scheepsmodellen.1 De televisie stond nog aan. De achterdeur stond nog open; vermoedelijk is de dader via de tuintjes gevlucht. Schiedam Een 17-jarige Schiedammer heeft een jaar oudere jongen vrijdagnacht de stuipen op het lijf geiaagd. De 18-jarige holde snel de dijk bij de Broekkade op, toen hij de Schiedammer zag aankomen, Uit angst om gepakt te worden dook hij zelfs de Poldervaart in. De Schiedammer wist toen nog niet waarom de ander zich zo haastig uit de voeten maak te, maar besloot met buren een achtervolging in te zetten. Kort_ nadat de natte vluchte ling ïn een schuur werd inge sloten, begreep de inmiddels gealarmeerde politie waarom hij vluchtte. In de buurt was in verschillende schuren inge broken. Nieuwerkerk Een onfor tuinlijke Vlaardinger moest zaterdagavond in Nieuwer kerk aan den IJssel door de brandweer uit zijn auto wor den bevrijd. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, raakte met zijn auto aan het slingeren, sloeg over de kop en kwam in de berm terecht Hij raakte be kneld achter het stuur. Na de bevrijdingsactie van de brand weer werd bij met letsel naar het Goudse Bleulandzieken huis gebracht. De auto van de 32-jarige Vlaardinger was to tal-loss.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1