'Nog zo'n rotgeintje en ik maak er een eind aan U wilt meer profijt van uw spaargeld. Wij geven u 6 jaarlang een hogere rente. I Oost verzet zich tegen kantoorflat Gifwij k: actie tegen voorgenomen sanering MfiRBiKS OAGBiAO IBIKSsMICSIf GORAN! NIEUWE WATERWEE COIiSANT Café in de as Centrale maakt oud asfalt weer als nieuw Sint Jozef: dat doet de deur dicht! Lange Haven kan parkeervak huren 'Baldadige' zwerver hoort vijf jaar eisen Lovende reaeties op ontwerp bureau De Verenigde Spaarbank doet meer. Steuntje in rug voor werkgroep Stop RW 19 'Kop Singel reserveren voor woningen' Koppelverkoop bij Zwaluwen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3150 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Bewoners en bedrijven aan de Lange Haven kunnen vanaf deze maand of oktober par keerruimte gaan huren. Een sticker op de voorruit geeft recht op een par keerplaats in de omge ving. Automobilisten, die niet over zo'n vergunning beschikken, moeten hun wagen bij een meter stal len. Aan de oostzijde van de Lange Haven worden binnenkort vijftien extra meters geplaatst. Het tarief voor de belangheb benden-regeling is nog niet vastgesteld. De prijs van een sticker zal afhangen van de kosten van dit parkeerplan. De gemeente houdt er reke ning mee dat het aantal par- keercontroleuxs met minstens één moet worden uitgebreid. De regeling doorvoeren zon der voldoende controlemoge lijkheden is zinloos, redeneert de gemeente. Een vergunningstelsel lijkt de gemeente de beste oplossing voor de onoverzichtelijke par keersituatie aan de Lange Ha ven. Het zoeken naar een par- keerplaatsje heeft daar al ver schillende keren tot slaande ruzies geleid. Bedrijven kon den hun klanten niet ontvan gen en bewoners waren ge dwongen hun auto een heel eind van hun huis te stallen. Het VVD-gemeenteraaHslid Piet Prins met een winkel aan de Hoogstraat en een pak huis aan de Lange Haven luidde enkele weken geleden de noodklok. Hij verzocht het college van B en W zo snel mogelijk het parkeerplan uit te voeren, dat al sinds 1982 in de kast ligt. Prins waarschuw de dat de toestand anders wel eens lelijk uit de hand kon gaan lopen. ï>e klachten lijken het stads kantoor ook via andere kana len te hebben bereikt, want B en W hebben Prins' vragen opvallend snel beantwoord. Door deze haastige afhande ling is nog niet duidelijk of het nieuwe parkeerplan alleen voor de oostzijde van de Lange Haven gaat gelden. De afde ling openbare werken op het stadskantoor lijkt het evenwel logisch, dat de regels ook aan de overzijde van kracht wor den. Op de langere termijn is het de bedoeling, dat er een 'vergunningstelsel komt voor de hele Schiedamse binnen stad. doorAAD RIETVELD Rotterdam Zijn fiets pak ken, de hengels eraan binden en met onbekende bestem ming vertrekken. Dat zou de 5Q-jarige zwerver, met een postadres in Vlaardingen, doen als hij de gevangenis mocht verlaten. Hij zei dat gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, waar hij moest verschijnen omdat hij brand had gesticht in het Rotter damse slachthuis en omdat hij eind vorig jaar rijksweg 13 versperde, door er vanaf een viaduct oranje pilons op te gooien. Officier van justitie mr. Mo raal eiste een gevangenisstraf van vijf jaar tegen de man, die al zes keer eerder brand stichtte en ook wegens kleine diefstallen met justitie in aanraking kwam. Therapie zou niet helpen, wist mr. Mo raal. De man heeft al eens anderhalf jaar in een inrich ting gezeten. „Dat was ander half jaar praten, praten en nog eens praten. Nou, ik kan mij nou eenmaal niet uiten", verzuchtte de verdachte, ,,'k Ben er slechter uit gekomen dan ik erin ging". De zwerver had niet beseft wat hij deed, toen hij brand stichtte in een stal van het slachthuis. Hij had wel stevig gedronken. „Maar ik was niet helemaal bezopen", her innerde hij zich. Hij was zich 'rotgeschrakken' van zijn daad, In maart had hij, na ja renlange werkloosheid, een baan gevonden bij het slacht huis. „En hij deed dat werk graag", aldus zijn advocate mr. De Wit. „Hij ging zelfs 's avonds en in de weekeinden kijken of de vetput, waar voor hij verantwoordelijk was, niet overliep. Hij heeft met die brandstichting zijn eigen glazen ingegooid Kick Wat hem ertoe had bewogen het hooi in de stal van het slachthuis in brand te steken, wist de zwerver niet. „En ik heb toch in de gevangenis drie maanden gehad om ero ver na te denken". De ver dachte was op 23 mei 's avonds nog even in het slachthuis naar de vetput we zen kijken. Onderweg zag hij een container, waarvan de inhoud in brand was gesto ken. „Ik heb van dat brandje een kick gekregen", zei hij. De man gaf eerst de koe in de stal te eten en stak vervol gens dertig meter verderop het hooi in brand. Hij fietste naar Schiedam, maar ging la ter weer terug om te kijken. Toen hij zag hoe de schreeu wende koe uit de brandende stal werd gehaald, kreeg hij spijt van zijn daad. De politie arresteerde hem ter plekke. Het gooien van pilons oranje punthoedjes die weg werkers gebruiken om mar keringen aan te brengen op rijksweg 13 kon hij niet anders verklaren dan uit bal dadigheid. Hij had de "projec tielen* gevonden in de strui ken langs de weg. Toen de politie hem aanhield, stond hij vanaf het viaduct te kij ken naar de gevolgen van zijn daad. Een vrachtauto moest keihard remmen voor een pilon en daarachter raakte een auto in een slip. Rechtbankpresident mr. Van Zelm vond de beide' zaken die de 50-krige man ten laste waren gelegd 'levensgevaar lijk'. Officier mr. Moraal vond dat de verdachte een langdurige gevangenisstraf moest wor den opgelegd. „In therapie wil hij niet. Hij heeft een houding van: aan mijn lijf geen psychiaters. Maar de sa menleving moet tegen zulke mensen worden beschermd". De raadsvrouwe van de ver dachte vond twee jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest wel voldoende. „Hij is al zwaar gestraft". De zwerver liet er geen twij fel over bestaan dat hij, een maal op vrije voeten, weer gaat zwerven. „Dat heb ik zeven jaar goed gedaan. Ik 21e wel waar ik terecht kom" Ellende Van inrichtingen en gevan genissen had de zwerver meer dan genoeg gezien, „Ik heb voor mezelf besloten: als ïk nou weer zo'n. rotgeintje uithaal, dan maak ik er een eind aan. Ik ben nou 50 jaar en ik heb de afgelopen drie maanden meer ellende mee gemaakt dan in alle jaren er voor". De officier van justitie vond dat de aansteker van de man, als bewijsstuk in beslag geno men, maar verbeurd moest worden verklaard. Advocate mr. De Wit vroeg de recht bank juist de aansteker aan de man terug te geven. „Het is een aandenken aan zijn overleden vader". De zwer ver gaf de aansteker aan zijn vader cadeau, kort voor hij door hem het huis uit werd gezet. De aansteker nam hij toen rnee. „En als je het huis uit getrapt bent, en je mag niet meer terug, waar moet je dan heen", vroeg hij presi dent mr. Van Zelm. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Vlaardingen Een felle uit slaande brand heeft vanmor gen in alle vroegte café Galery aan de Westbavenkade in Vlaardingen in de as gelegd. Even voor half zeven kreeg de brandweer de melding binnen, dat er brand was uitgebroken in het café. De brandweer zet te al het beschikbare materieel in om de brand te bestrijden. Het vuur was inderdaad snel onder controle, maar van het interieur van het bedrijf kon weinig meer worden gered. Het plafond kwam door de brand naar beneden. Over de oorzaak van de brand tast de politie in het duister. De. technische recherhe is be gonnen met een onderzoek. Brandstichting wordt niet uit gesloten. Het bedrijf was net enkele maanden open onder de naam Galery. Het uitgaanscentrum kreeg eerder faam onder de naam Westpoint en later als Keerpunt. Het aangrenzende pand liep geen noemswaardige rook- of waterschade op. m Deze maquette is van het nieuwe politiebureau, zoals dat aan de Viaardingse Vaart zal verrijzen. Het ziet er althans naar uit dat het er Komt, want de eerste reacties op het voorlopig ontwerp van het Am sterdamse architectenbureau Snieder, Duyvendak en Bakker zijn lo vend. Politiek en politie hebben nauwelijks kritiek. Het Is niet duidelijk of de politie gedurende de bouw van het nieuwe bu reau die in de herfst van 1988 zal starten, in het huidige bureau aan de Delftseveerweg kan blijven werken. Het nieuwe bureau wordt ernaast gebouwd. „En dan verlengt het de bouwtijd alleen maar, als wij hier blijven zitten", aldus politiewoordvoerder G. Laurens. (ADVERTENTIE) Bij een Vaste Termijn-rekeningmrt eenlooptijdvan 6jaar, krijgt xi tijdelijk maar liefst 6/2% rente, dit is een meer dan normaal. Overigens staat bij de Vaste Termijn-rekening uw geld niet helemaal vast: bij overlijden en bij aankoop van een huis voor eigen bewoning kan overhet tegoed zonder opnamekosten worden beschikt De mini- sft muminleg voor de Vaste Termijn-rekening bedraagt f. 100,-. M—gg Mocht u in dit zeer aantrekkelijke aanbod geïnteresseerd SUS!®» zijn, komt u dan snel even langs bij een van onze kantoren, want verenigde deze rente is tijdelijk. Hoe eerder u actie neemt, des te beter. spaarbank Vlaardingen De ge meenten Vlaardingen en Schiedam gaan, als het aan PvdA-raadslid drs. Bert Kandel ligt, de werkgroep Stop Rijksweg 19 een steuntje in de rug geven. De werkgroep heeft ernstige kritiek op het rapport van een door het ministerie ingestelde projectgroep, dat een flatteuze voorstelling zou geven van de geluidshinder die de wijken Hol y-N oord, G roenoord en Woudhoek te wachten staat. Op verzoek van Kandel gaan ambtenaren van de gemeente Vlaardingen zowel het rapport van de projectgroep als de re actie van de werkgroep nog eens kritisch bekijken. Het re sultaat daarvan wordt een brief aan de werkgroep. Wet houder Bas Goudriaan stemde gisteravond met die suggestie in. „Ik ben een leek op dit ge bied", zegt Kandel. „Maar ik heb de stellige indruk dat het verhaal van de werkgroep heel wat dichter bij de waar heid zit dan het rapport van de projectgroep. Rijkswater staat heeft er natuurlijk belang bij de zaken 20 rooskleurig mogelijk voor te stellen". Kandel heeft over de affaïre- A4 overleg gehad met de colle ga-raadsleden Hans Bakker (PvdA), Bart de Leede (PSP/PPR) en Adri Reijnhout (D66) uit Schiedam. Die zullen vanavond in de commissie stadsontwikkeling en milieu een zelfde verzoek^doen als Kandel in Vlaardingen deed. Schiedam Het herge bruik van oud asfalt is nu nog een uitzondering, maar volgens E. Blok, één van de participanten in de Schiedamse Asfaltcentra- le, zal het snel regel wor den. „Recyclen van ge bruikt asfalt is milieu vriendelijk en goedkoop", vat hij de belangrijkste voordelen samen. Ongeveer 200 genodigden to gen gisteren naar de Nieuwe Waterwegstraat, waar hen een blik werd gegund in de keu ken van het bedrijf, dat sinds medio januari in Schiedam ac tief is. Behalve veel opdracht gevers was ook het gemeente bestuur met een force delega tie vertegenwoordigd. Ook burgemeester Reinier Scheeres liet zich uitgebreid voorlichten over het nieuwe procédé. In de asfaltcentraie is de know how van vier reeds bestaande bedrijven gebundeld: Blok uit Rotterdam" De Moei uit Alk maar, Bruil uit Apeldoorn en Troost uit Pernis. Blok en Troost verzamelen en kraken oud asfalt in hun steenbrekers. De verwerking tot een nieuw 'wegtapijt' gebeurt in de impo sante asfaltinstallatie in Schie dam. Het bedrijf heeft een ca paciteit van100 ton per uur. Sinds 1 juli, de datum waarop de machines voor het eerst werden gebruikt, is al 15.000 ton nieuw asfalt geproduceerd. In de orderportefeuille zit nog eens 30.000 ton. „Hergebruik zal de oude me thode verdringen", voorspelt Blok zelfverzekerd. „Wij spa ren niet alleen aanzienlijk uit op afval, maar kunnen ook goedkoper leveren. Met name het hergebruik van de dure bi- tume drukt de kostprijs aan zienlijk". Genodigden beklimmen de im posante asfaltinstallatie. Onder de genodigden bevon den zich ook topambtenaren van rijkswaterstaat. Zij toon den veel belangstelling voor de nieuwe aanpak voor asfal- tering. Jaarlijks is m Neder land voor het opknappen en aanleggen van wegen namelijk zes miljoen ton asfalt nodig. Schiedam De Ooster straat dreigt massaal in verzet te komen, als de gemeente Schiedam een beslissing over de kop van de Singel uitstelt. Oorspronkelijk zou het noor delijkste punq'e van de straat deel uitmaken van het stads vernieuwingsplan voor het ge bied, maar de wethouders Hans van Kleef en Chris Zij develd denken daar verschil lend over. Van Kleef wil er woningen bouwen, Zijdeveld een kantoorflat. De Oosterstraat en het project team Oost vinden dat het ge biedje niet losgekoppeld mag worden van de woningbouw plannen aan de Singel. „Doet de gemeente dat toch, dan wordt het oorlog", dreigt Jac ques Freijee, die als bewoners- deskundige in het projectteam de bewoners vertegenwoor digt. Freijee kan zich heel goed voorstellen, dat de Oos terstraat het vooruitzicht van een kantoorflat van zes ver diepingen pal op de hoek be nauwend vindt. De bewoners houden vast aan het standpunt, dat bij de her inrichting van de Singel wo ningbouw en groenvoorzienin gen voorop moeten staan. De gemeente kan het niet maken de kop van de Singel er uit te snijden en die te reserveren voor andere doelen, vinden zij. De commissie stadsvernieu wing nam gisteren ook met zonder slag of stoot genoegen met dat voorstel. Bart de Lee de (PPR/PSP) had alle lof voor het plan van ambtenaar Eddy Karrr .ïbch, maar dat het noordelijkste stukje Singel opeens i /as weggelaten, zat hem be ïoorlijk dwars. De Leede hirinnerde zich dat de commissie rt orde ning enk fle .leden een schei' ,0 kreeg met de Kantoorflat. „Krijgen a- «cwoners dat ge bouw sti aks voor hun gie chel?" vroeg hij zich af. Zijdeveld zou het gebiedje nu een dtor struiken omgeven speeltuin willen betrekken bij de li erontwikkeling van het Stationsplein. Dat houdt in dat zo wei voor als achter het NS-staticn kantorenflats wor den gebouwd. Blijkbaar is de kop var de Singel een aan- trekkeli ke vestigingsplaats. Volgens adjunct-directeur ge meente verken Frans Griffi oen m ïlden zich regelmatig gegadigden. De laatste serieuze kandidaat was het ziekenfonds dat uiteindelijk koos voor vestiging aan de 's-Graveland- seweg. Vlaardingen Zwaluwen doet deze week op een bij zonder originele wijze aan koppelverkoop. Degenen, die zaterdag voornemens zijn de competitie-ouvertu re Zwaluwen VI—SSS (kosten 2,50 gulden)- bij te wonen, worden tevens in de gelegenheid gesteld om voor slechts vijf gulden een toegangsbewijs voor de vriendschappelijke in terland Nederland—België aan te schaffen. Deze unieke actie is moge lijk gemaakt door de Viaardingse Opel-dealer P.A. van der Kooy. Met deze koppelverkoop wordt donderdagavond in het clubgebouw van de nieuw bakken tweedeklasser een begin gemaakt; de actie duurt zolang de voorraad strekt. Schiedam De bewoners van het Sint Jozef-complex in Schiedam-West hebben recht op normale deuren. Bij de re- renovatie heeft ongeveer de helft van de huizen een 61 centimeter smalle tuin- of bal kondeur gekregen. De com missie stadsvernieuwing legde gisteravond de keiharde eis op tafel, dat die deuren vervan gen moeten worden door bre dere exemplaren. „Er is daar al zoveel misge gaan dat dit onaanvaardbaar is. Waar de woningbouwver eniging Schiedam het geld vandaan haalt kan me niet schelen, maar dit moeten wij niet pikken", aldus een zeer boze Herman Posthoorn (PvdA). „Ze zijn wel verdraaid klein, die deuren", moest Post hoorns partijgenoot, wethou der Hans van Kleef, toegeven. „Eigenlijk zijn ze alleen han dig voor mensen van mijn pos tuur". Maar lang niet alle bewoners van de 213 Sint Jozef-wonin gen zijn zo klein en tenger als Van Kleef. 54 bewoners dien den schriftelijk hun beklag in bij de gemeente over de ontoe laatbare bezuiniging op de deurbreedle. Ze willen ten minste de oude maat deur (van 65 centimeier) terug En die breedte is al aan de krapne kant. Van Kleef, die de woning bouwvereniging een renteloze lening van enkele miljoenen guldens bezorgde om de reno vatie uit te voeren, heeft be loofd de zaak te zullen uitzoe ken, Al vroeg hij zich af of een normale deur wel past de huizen zijn zelf al zo klein. De publieke tribune had een pasklare oplossing; 'Vouwdeu ren'. Maassluis Alle 150 kamer- en 75 statenleden krijgen van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder een brief, waarin protest wordt aangete kend tegen het voorstel van gedeputeerde staten om niet alle vervuilde grond van de gifwijk in Maassluis af te gra ven. „Ook gaan wij alle alle stoffen, waarvan de B- en C-waarde wordt overschreden, voor de volksvertegenwoordigers op een rijtje zetten. Dan kan ie dereen zien wat er voor ver ontreinigingen in de grond zit ten", aldus een verontwaardig de Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bodemon derzoek. Woudstra zal tijdens de statenvergadering van 17 september gebruik maken van het spreekrecht. Het is de be doeling dat de bewoners van' de Steendijkpolder massaal de bijeenkomst zullen bezoeken. Het bericht van de beperkte sanering is in de grootste gif- wijk, die ons land momenteel rijk is, ingeslagen als een bom. „Er heerst een uiterst grimmi ge stemming", aldus Woudstra. „De bewoners begrijpen er werkelijk niets van. Vooral de mensen die op de vuilstortlo- catie wonen zijn woedend", maakt Harm Woudstra duide lijk. In het college van gedeputeer de staten is gisteren nauwe lijks gediscussieerd over het voorstel^ van Hans van der Vlist (PvdA) om te kiezen voor e» n beperkte sanering. Later, tijdens de uitleg van de gedeputeerde, werd duidelijk dat de ambtenaren van de pro vincie nooit verder hadden willen gaan dan afgraven tot 1,30 meter, In de werkgroep werd echter overeenstemming bereikt over afgraven van de vervuilde grond tot 1,75 meter. „Wij zijn dus gewoon in de maling genomen", aldus Woudstra. „De provincie zegt nu dat zij een. eigen verant- woordelijkheid heeft. Maar bij bét instellen van de ambtelijke werkgroep werden de uit gangspunten geformuleerd en daar kon iedereen zich in vin den. Ook minister Ed Nijpels. De wijk moest weer leefbaar worden en er mochten geen nadelige effecten ontstaan, Nu krijgen wij te horen dat het openbaar lichaam Rijnmond en het vorige college van ge deputeerde staten teveel heb ben geluisterd naar de bewo- nersgroep. Dat vind ik een zeer kwalijke opstelling Van het huidige college". Overigens heeft de commissie bodemonderzoek becijferdjdat afgraving tot 1,30 meter van ook de vuilstortlocatie een meerprijs geeft van tien mil joen gulden. De giftige grond afgraven tot een diepte van 1,75 meter-kast ongeveer 30 miljoen gulden extra. „Dat zijn in het geheel toch vmarginale bedragen", aldus Woudstra. „De mensen kunnen nu in-de woningen blijven, maar' de overlast 2al enorm zijn. Of je nu 1,30 meter of 1,75 jmat af graven, de herrie blijft h^tzelf-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1