Historisch theater bij verlichte ruïne Singelwij ck: monument van het nieuwe bouwen GRATIS VUMOMS BASBUO i SGHIEDAMSGHE COURANT T=i NIEUWE WATERWEG COURANT HET ERFGOED Vlaardingen stelt Shell aansprakelijk Zes weekjes werden negen lange maanden É&i NAAR'N TOP OPTREDEN IN BLUETIEK-IN DISCO Sokken verraden inbreker SCHAT werkt aan spektakelstuk Meer subsidie voor woningbouw Tv maakt politie extra waakzaam Brandstichter «toont berouw Nacht van de Rijnmond in Margriethal Museum bereidt zich voor op duizenden bezoekers Kunstklas in Stedelijk en Blauwe Brug .xJÖ&Msj«6886^11^ Schiedam- collectie naar zolder museum WATERWEG .Regionale redactie: Brede Havenstraat S. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 Telefoon: 010-4343229.4352056,4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam„Het is een mo nument geworden dat ver kondigt: er is een nieuwe tijd aangebroken. Een tijd die door de Sehiedamsche ingezetenen en autoriteiten aangevoeld wordt." Het is eerU citaat uit de Sehie damsche Courant van 26 mei 1934, geschreven naar aanlei ding van het voltooien van 'de Sehiedamsche wolkenkrabber* op de Koemarkt. In de volks mond staat fiatSingelwïjck be ter bekend als de Hema-flat. Na de Tweede Wereldoorlog -werd het bouwen van flats een routinekwestie, maar het plan voor de bouw van het eerste flatgebouw in de stad hield de gemoederen destijds behoorlijk Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebou wen en aan mensen met visie op monumenten zorg. bezig. Niet alleen omdat het ar~ chitektoniseh en stedebouw kundig een gewaagd ontwerp betrof, maar ook omdat de er mee gepaard gaande vestiging van een grootwinkelbedrijf niet bij iedereen in goede aarde viel. Met name werd gevreesd voor de_ positie van de plaatselijke middenstand: „De benarde toe standen in handelskringen hier ter stede zijn zoo groot dat wij protesteren tegen het verle nen van een vergunning", schreef de Schiedamse afdeling van de Algemene Nederlandse Fascistenbond aan het ge meentebestuur. Het was niet voor het laatst dat de heren zich vergisten.' de Hema bleek voor vestiging in de stad hele maal geen vergunning nodig te hebben. Vandaar ook dat de creatie van de Oostenrijker Leppla zonder problemen gebouwd kon worden. De Nieuwe Sehiedam sche Courant zag het gebouw als de vrucht van „een ernstige speciale studie op het gebied van den fiatbouw, niet in het minst wat de gerieflijkheid der inrichting betreft". Leppla stond met zijn ontwer pen sterk onder invloed van de Stijl-ideeën, die in deze tijd in zwang waren onder vooruit strevende vormgevers, kunste naars en architecten als J.J.P. Oud, Leendert Cornells van der Vlugt, Gerrit Rietveld en Piet Mondriaan. Het gebruik maken van voor die tijd mo derne materialen als beton, staal en glas, gekoppeld aan een eigenzinnige indeling van de woningen, kan geen toeval zijn: vermoedelijk onderhield Leppla nauwe contacten met de uit het naburige Rotterdam afkomstige architecten. Tweeenvijftig jaar na de vol tooiing doet het gebouw nog immer modem aan, met name De Hema-flat, ofwel Singel- wijck: in de stijl van De Still. vanwege de bijzondere vorm. Leppla had de opdracht de kop van de Koemarkt in te vullen, met inbegrip van het begin van de Rotterdamsedijk en de Broersvest Zijn. oplossing was even simpel als onverwacht: hij goot de vorm van het gebouw in die van de bocht, waarbin nen het gebouw gesitueerd moest worden. Daardoor kun je het gebouw als de binnenbocht van de Rotterdamsedijk en de Broersvest beschouwen. Ook met het probleem van het ge brek aan speelruimte voor de kinderen had hij rekening ge houden: op de achtste verdie ping situeerde Leppla een speelplaats, met schotten tegen de harde wind. De plaatselijke kranten, niet gespeend van een zeker stede lijk chauvinisme, konden in het begin van de jaren dertig niet genoeg benadrukken hoe bijzonder het gebouw was. Zo schreef de Sehiedamsche Cou rant: „Leppla was zich bewust, dat een architect die zijn taak goed opvat, een culturele taak te vervullen heeft". Op 30 april 1934 bezochten tachtig Rotterdamse architec ten de flat, waarschijnlijk on deraanvoering van J.J.P. Oud. Dezelfde krant meldde, helaas zonder namen te noemen, naar aanleiding van dit bezoek het volgende: „Bevoegden hebben verklaard dat wat uit de sa menwerking van de heren' Korsten en Leppla is voortge komen, behoort tot het beste wat er tot nu toe aan fiatbouw in ons land tot stand is ge bracht". Ondanks het verdwijnen van de originele raamkozijnen is het pand nog altijd één van de meest bijzondere panden uit dit tijdperk, een stijlvoorbeeld van het nieuwe bouwen. Mal, dat flat Singelwijck nog niet op de monumentenlijst staat. Vlaardingen De gemeente vindt dat Shell Pemis moet op draaien voor de financiële ge volgen van de olievervuiling in de Vlaardingse havens op 18 juli. Burgemeester en wethouders melden dat in antwoord op schriftelijke vragen van SP- raadslid Arnold van Wezel, De Shell-installaties in Pemis morsten in die nacht van vrijdag op zaterdag stookolie, die via de Nieuwe Waterweg eerst de Bui tenhaven, toen de Oude Haven en vervolgens zelfs het Buizen gat in dreef. Weliswaar werd de keersluis meteen gesloten, maar door uitlopend tij gingen de sluisdeuren een paar uur later weer op. De wind dreef nog meer olie de haven in. Pogingen van de brandweer om al spui tend de olie achter de sluis te houden slaagden maar ten dele. B en W verzekeren Van Wezel, datde betrokken instanties er al-_ les aan hebben gedaan om de verontreinigingen binnen de perken te houden. Dat bleek echter nauwelijks mogelijk. De gemeente wiist Van Wezel erop, dat zij nog altijd het princi pe 'de vervuiler betaalt' huldigt Dat principe is vastgelegd in het beleidsprogramma. Shell ont ving twee dagen na het ongeluk met de olie al een telex en zal ook nog per brief worden benaderd. Het bedrijf heeft volgens burge meester en wethouders de aan sprakelijkheid inmiddels er kend. Schiedam Alle voorzorgen ten spijt, liep een inbreker vanmorgen lelijk tegen de lamp. Om vijf uur hield de politie de 24-jarige Schie dammer op de Koemarkt aan. De man wandelde daar met een ge- luidsinstallatrie onder arm. Zijn gedrag viel des te meer op, omdat hij zijn handen in een paar sokken had gestoken. Dat was om geen vin gerafdrukken achter te laten, legde hij uit. Hij had de apparatuur even tevoren in café De Amstelbron gestolen. Vlaardingen -Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer „heeft Vlaardingen geld toege- vzegd voor 55 extra nieuwbouw huizen in de gesubsidieerde sec tor. Een meevallertje voor de ge meente, die een groot aantal bouwplannen naar volgend jaar heeft moeten verschuiven we gens gebrek aan subsidie. Vlaardingen mag dit jaar 17 wo ningwetwoningen en 38 premie huurhuizen meer bouwen. Ook ^Schiedam en Maassluis profite ren van de tussentijdse herver deling van de rïjkssteun voor de woningbouw. Schiedam krijgt 15 woningwetwoningen extra en Maassluis krijgt er 11 premie- koopwoningen bij. Schiedam Het avondvullende V ARA - tele visieprogram ma over alcoholmisbruik heeft zijn uitwerking op de waakzaamheid ;van de Schiedamse politie niet gemist. Vannacht vielen bij con trole drie automobilisten, die ste vig hadden gedronken, door de mand. Een man uit Aardenburg, een vrouw uit Vlaardingen en een Schiedammer werden met hun auto van de weg gehaald. Schiedam De man die gister avond brand stichtte op volk stuincomplex Vijfsluizen, kreeg al na een paar uur berouw van zijn daad. Vanuit een telefooncel belde hij om half één 's nachts de politie: „Kom me maar halen. Ik sta op de hoek van de Burge meester Knappertlaan en- de Bint Liduinastraaf'. Bij de brand werd een tuinhuisje volledig in de as gelegd. Het motief van de dader, een 25-jarige Schiedam mer, is nog niet duidelijk. Ambtenaren van bouw- en woningtoezicht verbraken gistermorgen de zegels op de sauna en het koude bad van sauna Arons in de Vlaar dingse Waalstraat. Negen maanden duurde de sluiting op last van de Raad van State, die het gevolg was van fouten van de gemeente Vlaar dingen en een ruzie met de bovenburen van de sauna, Aad van der Bergen Ans Bosscher. De saunaruimte stond niet op de aanvraag voor een bouwvergunning, die Ben Arons twee jaar geleden indiende voor zijn zwemschool aan de Waalstraat. Bouw- en woningtoezicht stond de aanleg van de sauna echter oogluikend toe. Van der Berg en Bosscher dienden een reeks klachten in bij de dienst centraal milieubeheer Rijnmond over geluids- en vochtoveriast, schreven bezwaarschriften en gingen te rade bij dB Raad van State. Die gelaste vorig jaar december de sluiting. Voor de commissie bezwaarschriften volgde de ene zitting na de de an dere. „Hoevaak wij daar geweest zijn weet ik niet meer, maar nog even en we hadden gejubileerd", glimlacht Hans Arons. Vier keer versche nen de partijen voor de Raad van State. Arons paste sauna en buiten bad aan de eisen van bouw-en woningtoezicht aan. Ten slotte verloren Van der Berg en Bosscher een procedure voor het kantongerecht en werd hen gezegd het bovenhuis te veriaten. Dat deden zij op 3 juli. Af gelopen dinsdag besloot de Raad van State, dat de gedwongen sluiting kon worden opgeheven. ,,De gemeente had ons gezegd, dat het binnen zes weken gepiept zou zijn", verzuchtte Ben Arons gistermorgen. „Het zijn negen lange maan den geworden. Maar nu zijn wij van de toestanden verlost. Wij kunnen de zaak weer gaan opbouwen". Arons vermoedt dat hij er door de slui ting zo'n honderdduizend gulden aan inkomsten bij ingeschoten is. Hij viert dit jaar het 25-jarig bestaan van zijn zwemschool. ËiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiniHiiiiiE Schiedam De Margriethal in Schiedam vormt het decor voor de eerste Nacht van de Rijnmond. Met een knipoog naar de Nacht van de Mode, die ieder jaar in Vlaardingen wordt gehouden, is organisa tiebureau Octopus uit Drie bergen erin geslaagd r *n een soortgelijk evenement in de Jeneverstad te organiseren. Tijdens de feestelijke avond op 12 september zullen ar tiesten optreden die voora1 in de jaren zestig succes had den. Op het podium verschij nen onder meer the Blue Di amonds, Oscar Harris, Nancy Boyd, The Platters en Scott Fitzgerald. „Schiedam bleek in het Rijn mondgebied gewoon de beste faciliteiten te hebben", aldus A. van Keulen van organisa tiebureau Octopus. „De Mar griethal kunnen we geheel naar onze eigen wensen aan kleden. Gezellig met vloer bedekking, zithoeken en noem maar op". Tijdens de avond, die spe ciaal is bedoeld voor het wat oudere publiek, zal een dan- sorkest voor de muzikale omlijsting zorgen. Het feest in de Margriethal duurt van tien uur 's avonds tot drie uur 's nachts. De toe gangsprijs liegt er niet om: 40 gulden per persoon. MiiiniiiiraiiiiiiiimifiiiiiiniMmiiimiiwiiiiiiiimiiiimimiiiiiiiimiiiMiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiif Schiedam De wens van Schiedam om ooit uit te groeien tot een toe ristenstad van allure, wordt misschien dan toch gehonoreerd. SCHAT, het onlangs op gerichte Schiedams Col lectief Historisch Ama teur Theater, wil de je- neverstad graag helpen om die opwaardering als toeristische trekpleister gestalte te geven. Volgend jsar mei moet dat ge beuren met de opvoering van een historisch theaterstuk tegen het decor van de ruïne bij het stadskantoor. Voorlopig wil SCHAT het eeu wenoude 'Het spul van Joncker Franssen Oorloch' vier maal op voeren. „Als het aanslaat wordt het om hét jaar herhaald", meldt de enthousiaste mede-initiatief neemster Corine Sey. 'Joncker Franssen' is niet zo maar een oud theaterstuk. Het is van Schiedamse makelij, dateert uit de zestiende eeuw en is daar mee het oudste nationaal histo risch drama in onze Nederlandse letterkunde. Het stuk is geba seerd op ware gebeurtenissen uit zestiende eeuws Schiedam. Het idee om het theatererfgoed nieuw leven in te blazen is één ding, de verwezenlijking een an der. Toch ziet het er volgens Co rine Sey allemaal rooskleurig uit. „Gemeente en provincie wa ren direct enthousiast en hebben elk 15.000 gulden subsidie toege zegd. We denken in totaal 65.000 gulden nodig te hebben, maar uit contacten met potentiele spon sors blijkt dat we dat bedrag ta melijk gemakkelijk bij elkaar moeten kunnen sprokkelen". Ook een ander, niet gering pro bleem, Is inmiddels getackeld: het omsmeden van de tekst in gangbaar hedendaags Neder lands. De schrijver/regisseur Bernard Bernardo heeft zich aan dat karwei gezet. „Ik heb de sy nopsis ingezien en het wordt prachtig", verklapt Corine Sey. „We moesten wel drastisch in de oorspronkelijke tekst schrappen, want -in die tijd werd alles m dichtvorm gedeclameerd. Als we daaraan zouden vasthouden, loopt het publiek binnen vijf mi nuten weg". Bernardo maakt er volgens haar een speels stuk van dat de histo rische gebeurtenissen intact houdt, maar tegelijkertijd aktie, spanningen spektakel biedt. Te gen het decor van een verlichte rume het is de bedoeling de voorstelling pas na elf uur 's avonds te beginnen - moet dat volgens haar een schouwspel op leveren, dat ook veel publiek van buiten de stad naar Schie dam zal Tokken. In totaal zijn veertig acteurs en actrices en nog een reeks figu ranten nodig om de moderne versie van 'Joncker Franssen'op de planken te brengen. Audities daarvoor vinden 10,17,19 en 26 september plaats In wijkcen trum De Blauwe Brug. Voor het aanmelden voor de auditie kan men bellen met Corine Sey op het stadskantoor, telefoon 4260500, toestel 295. In het Stedelijk Museum werd gisteren de laatste hand gelegd aan het Inrichten van de exposities voor de wandelaars van Kerkepad. Schiedam Als het Stedelijk Museum nooddeuren had, zou den die zaterdag aénstaan. Dui zenden, misschien zelfs tiendui zenden bezoekers verwaeht di recteur Hans Paalman, wiens kunstpaleis aan de Hoogstraat is opgenomen in de route van Ker kepad. Met het oog op de stroom toeristen heeft Paalman extra suppoosten Ingehuurd en bij de ingang een electronisch teller geïnstalleerd die het aantal be zoekers feilloos registreert. Eindelijk staan de mensen, weer eens in de rij voor het museum", wrijft Paalman zich bijvoorbaat inde handen. Het Stedelijk waarvan de aula ooit als godshuis in gebruik was biedt zaterdag meer dan vei ligheidsmaatregelen alleen. Te koop aangeboden worden origi nele en gedrukte prenten van Theo (Doop) Wiegman en in de entreehal is een expositie inge richt waar kerkepadgangers fragmentjes van de Schiedamse geschiedenis kunnen oppikken. Fragmentjes, want Een dam in de Schie is bijna net zo willekeu rig opgezet als de NCRV-wande- ling. Waar Kerkepad slechts een. freep doet in Schiedams ker- enbestand, loopt de tentoon stelling met zevenmijlslaarzen door de historie. Archeologische voorwerpen staan er zij aan zij met het portret van de 19e eeuw- se dominee-dichter Francois Ha ve rschm id t en opeens blijkt er verband te bestaan tussen een bodebus en de heilige Liduina. In een hoek staat de galg waar aan misdadigers in vroeger eeu wen moesten boeten voor hun wandaden. Meer lijn zit er in de tentoonstel ling Grafiek *87, een drieluik waarvan de prenten die groot- kruidenier Albert Heijn bij het honderdjarig bestaan voor zijn personeel selecteerde, de basis vormen. Uit voorzorg laat Paal man Pierre Janssens uitver kochte en veelgevraagde boek Het Dagelijks Leven, dat bij de expositie hoort, aan het tafelblad vastschroeven. Janssen, die vóór Paalman directeur was van het Stedelijk, woonde de opening gisteren niet bij: wel had het supermarktconcern een afge vaardigde gestuurd. Het Dagelijks Leven, met werk van onder anderen Andrea Ber- serik, Westerik en Spermon, wordt een etage hoger vervolgd met Recente grafiek uit de steen drukkerij Amsterdam, een staal kaart van abstracte prenten van Nederlandse én buitenlandse kunstenaars. Het drieluik wordt gecompleteerd door de educatie ve tentoonstelling Oplage ge nummerd, die speciaal voor de schooljeugd is bedoeld. Oplage genummerd laat zien welke ver schillende grafische technieken er bestaan en wat het verschil is tussen bijvoorbeeld een zeef druk, een litho en een ets. De tentoonstellingen zijn te zien tot 5 oktober. Schiedam Kunstenaars geven ook dit jaar weer les in de kunstklassen die in een museumzaal van het Stedelijk Museum en in de Blauwe Brug worden ge houden. In totaal elf 'klas sen', waarvan negen in het museum, kunnen meedoen. De kunstenaars maken de deelnemers, die geen enkele vooropleiding hoeven te hebben, wegwijs in ver schillende technieken. De woensdagmiddag en za terdagochtend is bestemd voor kinderen en op dins dag- en woensdagochtend en woensdagavond kunnen volwassenen terecht. De kunstenaars Bart Isings, Roel Rienstra en Marjo van Soest begeleiden de creatie ve werkplaatsen. Opgeven kan bij het museum, tele foon 4269067. (ADVERTENTIE) Doe voor f 2,50 mee met de RANO muziekenhuis- aktie Binnenkort vindt u gedurende 10 weken in het "Uil Journaal" een puzzel voor de RANO Muziekenhuis aktie. U kunt vele prachtige prijzen winnen. Doe mee en steun het werk van de Rotterdamse Ziekenomroep RANO. i// Schiedam Directeur Hans Paalman wil de zolder van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat inrichten voor een min of meer permanente expositie over de geschiedenis van Schiedam. Paalman heeft daarvoor een aanvraag ingediend bij het colle ge van Ben W, De 'Schiedam-collectie', die voor een belangrijk deel uit archeolo gische vondsten bestaat, zwerft door het gebouw sinds een deel van de kelder tot restaurant werd verbouwd. Paalman vindt het nog steeds een 'verschraling' dat hij die ruimte op last van toenmalig wethouder Herman Posthoorn voor horeca-doelein- den moest afstaan: in de kelder kon hij een deel van de collectie kwijt. Met de voorwerpen en schilde rijen die betrekking hebben op de plaatselijke geschiedenis kon het museum uit ruimtegebrek tot dusverre nooit goed uit de voeten. Ooit bestond bet plan de Lindenhof, het voormalige weeshuis aan de Lange Achter weg, bij het museum te trekken en daar de historische verzame ling onder te brengen. Maar de Lindenhof kreeg een woonbe stemmingen een alternatief was niet direct voor han den. De collectie onderbrengen in een apart Historisch Museum vindt Paalman te vergaan, daar voor is de verzameling te onsa menhangend. Verrsnippering van het museumbezit over meerdere panden vindt de direc teur ook niet wenselijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1