f. Huren moeten Massaal protest sanerm 1AAR0W OABBLAD SCH1EDAMSCHE COURANT MIEHWE WflTEBWEG 0008ANÏ Kabelkrant en stadsomroep in de huiskamer Museumdirecteuren bezoeken Vlaardingen Erevoorzitter helpt Scheeres Snelste j acht op gondelvaart mUsf I Raad: niet bezuinigen op welzijnswerk Poppe (SP) voelt zich gedwarsboomd Kelderbox uitgebrand Aanhanger ontvreemd DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110,- 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De Buurcom- missie heeft ruim 150. be woners van de gif wijk Steendijkpolder, die in beroep waren gegaan te gen de hoogte vande huur, in het gelijk gesteld. De bewoners, oordeelde de commissie, moeten met terugwerkende kracht tot 1 november 1986, gemid deld 90 gulden huur per maand terug krijgen. Dé commissie bodemonderr zoek toonde zich uitermate in genomen met het besluit „Maar we moeten niet te vroeg juichen,want de ge- 'jEet fruit, dan gaat U de pijp uit meente Maassluis kan nog;in beroep gaan bij -dé; kanton rechter", aldus een woord voerder van I de commissie, bo demonderzoek. De mensen, die verlaging van de huur hadden gevraagd, wo nen 'iri .dé omgéving van de Dunantdreef, Einthovendreef en Zernikedreef. Niet alle be woners van'déhuurwoningen hebben bij de huurcommissie de zaak aanhangig gemaakt. „Maar we gaan proberen, ook voor die mensen nog recht te halen, De huurcommissie stel de zich op het standpunt dat als een sanering in zicht is, er moetworden uitgegaan van een minimale huur. Nu, de sa nering is in zicht en daaróm zijn wij in Het gelijk gesteld". Wethouder Anton Wustrow van volkshuisvesting kon nog niet beoordelen welke gevol gen de uitspraak voor de ge meente Maassluis heeft. „Ik wil eerst de. uitspraak wel eens lezen. Met de uitspraak op zich dat de bewoners in het gelijk gesteld zijn, heb ik totaal geen moeite. Het is nog te; vroeg om te zeggen of wij al dan niet in hoger beroep gaan bij de kan tonrechter". De deelnemers aan het congres van maritieme musea hadden tijd vooreen gesprekje aan de Oude Haven. Vlaardingen Ingepakt tussen een rondvaart door de'Rotter damse'havens en een diner op museumschip De Buffel brachten 160 directeuren van maritieme museums uit 24 landen gister middag een bliksembezoek aan Vlaardingen.'Zij bezochten aan de Westhavenkade het Visserijmuseum. De 160 museummensen zijn in Nederland voor het zesde inter nationale congres van maritieme musea, „En zij hebben besloten niet alleen de big shots in Amsterdam en Rotterdam te bezoe ken, maar ook vlaardingen", aldus een zichtbaar vergenoegde directeur van het.Visserijmuseura, Joop van Dorp. „Het belangrijkste museum met een specialistisch matritiem on derwerp", was het oordeel van mr. Willem Mörzer Bragas, orga nisator van het congres, over het Visserijmuseum. Mr. Mörzer Bragas is conservator van het maritiem museum in Amsterdam. Veel van de 160 gasten hadden het betrekkelijk kleine museum al snel gezien en hielden zo een kwartiertje over voor een. ge sprek op een bankje aan de Oude Haven. In de hal van het stad- 1 huis werden zij ten slotte toegesproken door wethouder Arlj Maarieveld (cultuur). v - Maassluis Alle vervuil de grond ónder de bin nenwegen in de Maas- jsluisse gifwijk Steendijk polder wordt gesaneerd. Die harde toezegging deed gedeputeerde Hans van der Vlist (PvdA) gister avond tijdens' een protest vergadering van de bewo ners van de gifwijk. Eerder was over het al dan niet saneren van de grond on der de wegen onduidelijkheid ontstaan. De commissie bo demonderzoek schetste de be- .w.oners het beeld dat onder de wegen niet gesaneerd zouden worden. Dat zou in de toe komst, bij storingen aan bij voorbeeld. de gasleidingen, kunnen leiden "tot mini-sane ringen en dat wil de provincie voorkomen. Tijdens de protestvergadering lieten de bewoners verder dui delijk hun ongenoegen blijken over de voorgenomen beperk-, te sanering. Vooral het provin ciaal bestuur moest het ontgel den, maar de aanwezige Van der Vlist zegde nader overleg -toe met de commissie bodem onderzoek: „Dan kunnen we de standpunten op een rijtje zetten en elkaar proberen te overtuigen van de ingenomen standpunten". Duidelijk werd gisteravond wel dat van de kant van de provincie weinig inschikke lijkheid kan worden verwacht, >,Je. zit nu eenmaal met een budget dat niet oneindig groot is. Dat is de realiteit. Als pro vincie moeten wij ons voorstel bp het ministerie verdedigen. ;Wij hebben ook gekeken naar saneringen elders in het land. Daar kun je gewoon niét om heen. Als in de Merwedepol- der in Dordrecht is besloten pm af, te graven tot een diepte van 1.30 "meter, dan kun je het 'óp het ministerie moeilijk ver-, kopen om in de Steendijkpol der te gaan tot 1.75 meter", al dus de gedeputeerde. Soberheid Toch wil de commissie bodem onderzoek proberen de pro- Schiedam SW-erevoorzitter .Cor de Vries ondernam gisteren .onmiddellijk actie, toen hij uit de krant vernam dat burgemeester. ïteinier Scheeres geen kaartje voor de voetbalinterland NederlandTBelgië had. Scheeres kon vol gens een bericht in een landelijk dagblad, op een plaats op de eretribune rekenen, evenals alle andere burgemeesters van gemeenten die betaald voetbal binnen hun grenzen hebben. Helaas voor Scheeres had de sponsor, die voor. het toegangsbiljet zou zorgen, verzuimd er één voor hem opzij te leggen. De Vries, die tevens erelid is van de KNVB, krijgt altijd 'twee kaartjes voor interlands en wilde er graag een aan Scheeres afstaan. De burgemeester liet weten het gebaar ontzettend op prijs te stellen, maar had inmiddels echter al andere plannen voor. zijn vrije avond gemaakt- Volgende keer beter, aldus Scheeres. Schiedam De ONS tim mert tijdens de Branders feesten aan de weg met een uitgebreid programma in het kader van tien jaar kabeltelevisie. Tussen 19 en "27 september worden vanuit de aula van het Stedelijk Museum diverse nieuwe mogelijkheden op het kabelnet aangereikt. wijzevan proef is tijdens de" hele feestweek de kabel krant, verzorgd door de Avondbladen Combinatie Rot terdam, in- de Schiedamse huiskamers te zien. De kabel krant geeft dan informatie over de festiviteiten en ver zorgt foto-video uitzendingen. Dat wordt onderbrokendoor experimentele tv-uitzendingen van de Stadsomroep Schie dam, waaraan wordt meege werkt door Frame Videopro- dukties Schiedam. De omroep maakt óp zondag 20, woensdag 23 en zondag 27 september vanaf vijf uur steeds een kwartier lang tele visie.. De bedoeling is nieuws en sfeerréportages van hoogte punten van de Brandersfees ten in die programma's af te wisselen. De - uitzendingen worden steeds om zes uur her haald. Evenbals de kabelkrant worden de experimentele uit zendingen doorgegeven op het informatiekanaal 3. Zaterdag 26 september gaat ook de lokale teletekst van start. Wethouder Aad Wieg man doopt de gouden gids op de kabel om elf uur in Party House Sitton. Met die hande ling begint tevens het media- weekend in de aula van het Stedelijk. Museum. Behalve de ACR" presenteren PTT Tele communicatie (informatie over satellieten) en Philips (driedi mensionale tv) zich daar. Op een groot scherm1 zïin verder twee historische films over Schie'dam te zien: 'Broeders van de natte gemeenten', over de arbeidsomstandigheden van brandersknechten vlak voor de tweede wereldoorlog en 'Schiedam, hoe het leeft en het werkt', over het bedrijfsleven tussen. 1939 en 1941. Ook de eerder uitgezonden program ma's 'Ontdek je plekje' en 'Kerkepad' en" een korte pro motiefilm zijn dat weekend enkele malen te zien. Zondag tenslotte doet Sky Channel de stad aan met de Kris Kras Kwis op de Grote Markt Schiedam De gondelvaart, die zaterdagavond 19 septem ber in de Lange Haven in het kader van de Brandersfees ten wordt gehouden, kent al bij voorbaat één winnaar. Terwijl meer dan 100 versierde pleziervaartuigen strijden om een hoge jurywaardering, zal de oceaan-racer de New Magic Breeze ook zonder extra franje lof oogsten. Het schip wordt met een topsnelheid van 37 kilometer per uur be schouwd als het snelste zeiljacht ter wereld in oe klasse tot veertien meter. De New Magic Breeze dankt die toppresta tie aan de revolutionaire bouw, waarbij elk detail ten dien ste staat van een zo hoog mogelijke snelheid. Het schip gaat 19 september voor anker in de Schiedamse haven. Het Bols-complex is op de maquette al in vol bedrijf. Adge BV verwacht dat de gemeente realisering van de, plannen niet In de weg zal staan. Plannen voor Bols-complex klaar vincie op andere gedachten te brengen. Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie, maakte dat bij het begin van de, vergadering direct duide lijk: „Het besluit van de pro vincie is genomen op basis van een rapport dat niet volledig is. Een slecht rapport. Wij moeten normaal kunnen leven is onze wijk. Dat is altijd het uitgangspunt geweest. Op ad vies van een ambtelijke werk groep wordt daar nu vanaf ge weken. Een werkgroep die slechts uitging van soberheid, in plaats van doelmatigheid". De bewoners kregen van ir. Henk Lamers, lid van de werkgroep sanering van de commisie bodemonderzoek, te horen dat het besluit van ge deputeerde staten een heel slecht besluit is. „Het. rapport is incompleet. Feiten zijn ver draaid en bepaalde onderdelen zijn al dan niet bewust verge ten. Het is ook onzorgvuldig en er wordt alleen naar de so berheid gekeken". De provincie zal, zo werd be vestigd, een nader onderzoek laten doen naar de aanwezig heid van giftige stoffen in ae vuilstortlocatie. De ambtelijke werkgroep was tot de conclu sie gekomen, dat de vuilstort locatie, waarop enkele flats zijn gebouwd,niet gesaneerd hoeft te worden. Dit tot woede van de bewoners. „In de Ver- to-wïjk is dioxine aangetrof fen", hield Harm Woudstra de ongeveer 700 bezoekers voor. „Gif dat deels afkomstig is van de voormalige touwfabriek. Een fabriek die ook afval de poneerde op de vuilnisbelt. Aan dioxine verwante stoffen zijn aangetroffen in de grond van de vuilstortlocatie. Onder zoek is daar zeer nodig". Acties Gesproken werd in ontmoer tïngscentrum Koningshof ook over eventuele acties. De be woners zullen massaal de ver gadering van de provinciale staten op 17 september bezoe ken. De statenleden krijgen dan fruit aangeboden, dat wordt gekweekt in de tuinen van de bewoners van de gif wijk. Fruit dat overigens niet geconsumeerd mag worden. „Eet fruit, dan gaat U de pijp uit", zoals een bewoner van de wijk zich kernachtig uitdruk te. Ook zullen alle bewoners een brief schrijven aan het provin ciaal bestuur, waarin de garan tie wordt gevraagd dat bij een sanering zal worden vastge houden aan de eerder gefor muleerde uitgangspunten: in tegrale afgraving tot 1.75 me ter, inclusie het diepe riool. Zowel voor de havenslib- als Zo'n zevenhonderd bewoners van de gifwijk Steendijkpolder kwamen naar de actievergade ring. de vuilstortlocatie. Tot slot werd een resolutie aangenomen waarin onder meer wordt uitgesproken, dat er een mobilïteïtsregeling moet komen voor bewoners die de wijk wensen te verla ten. Daarbij moet de prijs van de woning worden gegaran deerd, als zou de woning op schone grond staan. Ook 'de huren moeten tot een mini maal redelijk niveau volgens de geldende huurwet worden aangepast. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis heeft het college van burgemeester en wethou ders de mogelijkheid ontno men om in subsidies aan vere nigingen en instellingen te schrappen, als de rijksoverheid extra kortingen toepast. „Op die manier bestaat er teveel onzekerheid voor de vereni gingen en instellingen", aldus PvdA-fractievoorzitter Robert Punt. Al in de commissievergadering" voor welzijnsaangelegenheden had de fractie van de PvdA bezwaar gemaakt tegen de ge wraakte passage in de subsi dieverordening. Het CDA liet toen doorschemeren achter het college te staan, maar in de ge meenteraad volgde een volle dige ommezwaai. „Ook wij vinden dat de verenigingen en instellingen niet de dupe mo gen worden van de bezuini gingen van het ministerie". Wethouder Liesbeth Snoeck had weinig begrip voor de houding van de christen-de mocraten. „De gemeenteraad moet het laatste woord hou den. In geval van de bezuini gingen vanuit Den Haag kan de raad dan beslissen of er ex tra geld komt om de klap op te vangen". Vpnuit de raad kreeg het college echter alleen steun van de VVD. Een door Yvon ne de Groot ingediend amen dement over het schrappen van het bewuste artikel werd dan ook met een ruime meer derheid aangenomen. Burge meester Van Es: „In onze visie is het amendement volstrekt overbodig. In het belang van de continuïteit van het beleid is het artikel nodig". Vlaardingen SP'er Remi Poppe voelt zich gedwars boomd door het college van burgemeester en wethouders. Hij wilde gisteravond in de ge meenteraad een interpellatie houden over het contract dat bewoners van de Afrol uitsluit van een parkeervergunning. Maar B en W zetten een brief aan een klagende bewoner niet op de agenda. Zo boorden zij Poppe een interpellatie door de neus. De brief van Afrolbewoner Van Hij, die klaagt dat hij door het huurcontract gedwongen is een plaatsje in de garage te hu ren, zwerft al een half jaar door het stadhuis. B en W schreven in een antwoord brief, dat er aan de zaak niets te veranderen valt, maar die brief kreeg tot twee keer toe niet de vereiste meerderheid in de commissie verkeer. De' brief moet nu door de ge meenteraad worden behan deld, maar B en W stelden dat uit, omdat er nieuwe feiten aan het licht zouden zijn geko men. Welke die feiten waren wilde loco-burgemeester Bas Goudriaan niet zeggen. Volgens Poppe is het probleem duidelijk. Patrimonium, de verhuurder van de ouderen woningen aan de Afrol, heeft voor de bewoners 63 plaatsen in de Afrolgarage moeten hu ren. Dat kost de woningbouw vereniging vijftigduizend gul den per iaar. Als de bewoners een parkeervergunning voor de openbare weg krijgen is dat weggegooid geld. Een enkel raadslid was het met de SP'er eens, dat de brief aan de Afrolbewoner behan deld moest worden. Maar de meerderheid van de raad vund, dat het college 'heel dui delijk had uitgelegd', waarom de oehandeling van de brief een maand moest worden uit gesteld. „Mijn klompen zijn vanavond weer gebroken", zuchtte Poppe na het debatje. Schiedam Adge BV verwacht binnenkort van de gemeente te horen, of zij de plannen om van de voormalige branderij De Koning een handels- en kantorencentrum te ma ken ook daadwerkelijk mag uitvoeren. In een brief aan het gemeente bestuur zegt Adge B\T dat het complex plaats biedt aan circa 80 bedrijven die samen goed zijn voor 700 arbeidsplaatsen. Maar de projectontwikkelaar kan die plannen pas realiseren als de gemeente daar goedkeu ring aan' hecht. Die toestem ming is noodzakelijk, omdat de gemeenteraad het bestem mingsplan voor Nieuwland- Oost enkele maanden geleden geheel onverwacht 'bevroor'. Directeur George Totb wil in die manoeuvre geen dwarslig- ferij van de gemeente zien, oewel hij zich ervan bewust is dat er op het stadskantoor enige rancune kan leven: de gemeente onderhandelde ook met Bols over aankoop van het complex en was onaange naam verrast toen plotseling bleek dat een ander het 20.000 vierkante meter grote terrein had gekocht. „'Maar iedereen die hart heeft voor Schiedam zal met me eens zijn, dat een economisch zo belangrijk project als dit niet vertraagd mag worden", aldus de zakenman, die eerder in Schiedam bekendheid ver wierf met het ombouwen van een voormalig rusthuis aan de Tuinlaan tot kantoorruimte. Toth zegt voor de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan al zeven huurcontracten te heb ben afgesloten en met nog eens twintig ondernemingen te onderhandelen over ver huur van bedrijfsruimte. Hij heeft grote plannen: van de silo (de Bols-toren) wil hij een moderne kantorenflat maken en aan de voet daarvan, in de Noordvestgracht, moet een driemaster komen te liggen, een authentiek zeilschip waar in een piratenrestaurant wordt gevestigd. „Waar zonder be stek wordt gegeten, aan harde houten tafels". Op de maquette die Adge BV van het gebied liet maken heeft iedere vierkante meter zijn bestemming al gekregen; maar voor alle mooie plannen werkelijkheid zijn, moeten er nog enkele lastige hindernis sen worden genomen. Een be langrijke barrière vormt het aangrenzende Lamfas-terrein, waar een groot pand al jaren staat te verkrolten. Dat verloe derde complex, eigendom van de NMB Bank, doet de restau ratie van Toths opstallen weer voor een groot deel teniet, Adge BV heeft getracht het terrein te verwerven, maar deinsde terug voor de prijs (enkele miljoenen guldens). Bij de gemeente, waar Toth op maatregelen aandrong, kreeg hij nul op het rekest. „Eigen- lijx onverantwoord dat er niets aan die bouwval gebeurt. Er zijn hier scholen in de buurt en ik zie regelmatig kin deren spelen in dat levensge vaarlijke gebouw". Schiedam Een felle brand heeft vannacht een kelderbox aan de Goeman Borgesius- straat in Schiedam in de as ge legd. Woningen in de buurt liepen rookschade op. De poli tie vermoedt dat iemana de brand heeft gestoken in een stapel oude kranten. Vlaardingen Een aanhang wagen met steigermateriaal van de bouwcombinatie Vlaar dingen is vannacht gestolen van de Van Beethovensingel. De combinatie geeft de wonin gen aan die singel een grote opknapbeurt. De waarde van de aanhanger en de lading be draagt zo'n 13.000 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1