mm irons cBUHMii HfTBKSEB Naam 'Coppelstockhuis' is geschiedvervalsing m Oud- politiebureau gekraakt Sanering Verto-wijk: uitplaatsing noodzaak Adjuncten Vaart gekwetst door kandidaat- directeur TIJDELIJK MET 1 JAAR GARANTIE I 1AA8B1NGS DAGBLAD SCHfEDAMSCHE COURANT Veerman woonde er nimmer Medewerkers St. Joris Doele: snel nieuw onderkomen Van Roon (CDA) mikpunt links Ministerie moet groene licht nog geven IEEUWEKEUR GEBRUIKTE «no's AUTOSERVICE EIGENRAAM Ontplooiing Zestienhoven valt slecht in Schiedam Bisschop Bar bij eeuwfeest Parochiekerk 13 WATERWEG VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1S87 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 In deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten- door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Bijna ie dere Maassluizer kent het historische hoekhuis aan de Hoogstraat, pal naast de sluis, als het Cop- pelstockhuis. Vol gens de overlevering zou de beroemde veerman, die de ge schiedenis in is ge gaan als de man die in 1572 de Geuzen in Brielle waarschuwde voor de aanstormen de Spanjaarden, in het huis gewoond hebben of er in ieder geval regelmatig hebben gebivak keerd. Het waar heidsgehalte van de verschillende verha len, die in de loop der jaren in het Maassluisde de ronde hebben gedaan, is echter zo omstreden, dat geen van de Maassluise voorlich ters de naam Coppel- stockhuis nog in de mond durft te ne men. Weinig is zeker, maar vast staat dat Coppelstock nooit in het enkele jaren geleden prachtig gerestaureerde pand heeft gewoond. Tsrja, en dan wordt de motivatie achter de - al jaren ingeburgerde naam Coppelstockhuis wel erg ma gertjes, vindt ook gemeente voorlichtster Gerrie Hanne- man. Een huis noemen naar iemand die er mogelijk wel eens logeerde, daar kan een gemeente die zichzelf serieus noemt natuurlijk niet mee J aan komen, zo vindt men t- klaarblijkelijk in het stadhuis aan de Koningshoek. Heeft het pand voor de ge meente dus als Coppelstock- Coppelstock huis aan de Hoogstraat in Maassluis. Of veermam er ooit zeti heeft gewoond is overigens nog maar de vraag huis afgedaan, het feit dat het huis altijd in verband is gebracht met de veerman uit de zestiende eeuw geeft al een indicatie, dat de sfeervol le woning kan bogen op een rijke geschiedenis., Het pand behoort tot de oudste panden van de stad, al is helaas niet meer precies te achterhalen in welk jaar het gebouwd is. Naast het huis waar de veer man soms logeerde iets van de glans van Coppelstock moet tenslotte op Maassluis blijven, afstralen vinden we aan de Maassluisse haven nog het Delftlandhuis en en kele andere monumenten te rug. In de loop van de jaren ze ventig besloot het gemeente bestuur van Maassluis een deel van dit historische stuk je stad aan te kopen. Zo schiep men de mogelijkheid het geheel in één keer op te knappen, waarna de huizen aan particulieren werden doorverkocht, Copp el stock's logeeradres werd na deze renovatie het trotse bezit van de familie Henneveld, die er als gebo ren Maassluizers wel wat voor over hadden om in het historische pand met zeven woonlagen te wonen. Dit gro te aantal wordt verklaard door het feit, dat de woning tegen de dijk is aangebouwd, waardoor de vloeren halver wege een woonlaag versprin gen. Zo ligt de keuken aan de waterkant ongeveer ander halve meter lager dan het voorportaal aan de straat kant. Eenzelfde verspringing is in het souterain terug te vinden, waar de havenkant van de woning eveneens la ger ligt dan de dijkzijde. In vroeger tijden liep het souterrain bij hoog water re gelmatig onder. Volgens Koos Henneveld, de succes volle judotrainer die nu het huis bewoont, maakten vroe gere bewoners van de nood in zo'n geval weieens een deugd: de ondergelopen kel der deed in zo'n geval dienst als 'badhuis'. Hoewel er in de loop der ja ren heel wat in de woning is veranderd is, er toch nog wel wat authentieks bewaard ge bleven: aan de keukenwand vinden we nog honderden delftsblauwe tegeltjes terug, die elk een verschillende af beelding bevatten. Verder is de spiltrap nog in originele staat, inclusief de zwarte loopvlakken. Deze loopvlak- ken in een afwijkende kleur zorgden ervoor dat men het trappenhuis in geval van verfshjtage niet geheel over hoefde te schilderen. Verder is er ïn het portaal nog een schitterend marmeren fon teintje te zien, en is een ge deelte van de originele moer- balken ook nog in het pand aanwezig. Oudheidkundigen vermoeden, dat deze balken 700 jaar oud zijn. Dat duidt erop, dat men bij de bouw ge bruik maakte van 'tweede hands' materiaal. Gelukkig voor de familie Henneveld zijn de tijden van de overstromingen voorbij in Maassluis. De in het kader van de deltawerken aange legde keersluis zorgt voor een beheersbaar waterpeil in de Maassluise haven. E)e na delen van het wonen aan de haven zijn dus weg, terwijl veel van de voordelen geble ven zijn: de bewoners genie ten nog immer van een schit terend uitzicht over de oude haven en het oude Maassluis, terwijl ook Rozenburg en Maasland vanachter de kof fiepot in zicht 2ijn. Schiedam Medewer kers en vrijwilligers van van het door brand ver woestte cultureel-centrum St. Joris Doele hebben vannacht het voormalige politiebureau aan de Gro te Markt in Schiedam ge- kraakt. „Het is een rustige actie", aldus "één van de krakers. „Op deze manier willen we de gemeente onder druk zetten. We zit ten nu al zolang op een nieuwe ruimte te wach ten, dat we wel actie Met spandoeken maakten de krakers duidelijk dat De Doele het zat is en snel een nieuw onderko men wil. moesten ondernemen". Het zit de krakers vooral dwars dat alle wijken in Schie dam de beschikking hebben over een modern cultureel- centrum, maar dat het hartje van de stad vergeten gebied is. „De gemeente zegt dat de be woners van het centrum maar gebruik moeten maken van de accommodaties elders in de stad, maar dat is ondoenlijk. De mensen moeten dan te ver van huis hun vertier zoeken. Dat doen ze gewoon niet". Volgens de medewerkers en de vrijwilligers van St. Joris Doele komt het de gemeente goed uit dat het onderkomen aan het Doelenplein is afge brand. „Via via hebben wij al vernomen dat de beroeps krachten van St. Joris Doele zullen worden ingezet in de wijken Oost en Nieuwland. Het is gewoon een verkapte vorm van bezuinigen, maar daar trappen wij niet in. Op sociaal-cultureel gebied is er straks niets meer in de bin nenstad. Dat proberen wij te voorkomen", aldus een kra ker. Het Doelenplein ligt ook niet direct in het centrum van de stad, maar volgens de krakers wisten de bewoners de weg naar het ontmoetingscentrum wel te vinden. „We rekenen nu op een pand dicht in de buurt of zelfs in het centrum van de stad. Daar is iedereen het meeste bij gebaat". De gemeente Schiedam is niet onder de indruk van de kraakactie. „Ik denk alleen dat het de zaak geen goed doet", aldus een woordvoerder van de gemeente. „We wilden juist met het bestuur van St. Jons Doele één dezer dagen rond de tafel gaan zitten om de mogelijkheden voor een tij delijke huisvesting te bespre ken. Het heeft inderdaad enige tijd geduurd voordat er iets concreets op tafel kwam, maar zulke dingen vergen nu een maal tijd. Wat voor oplossing er precies uit de bus komt weet ik niet, dat is vooruitlo pen op de feiten en dat wil ik niet". De politie van Schiedam was vanmorgen nog niet op de hoogte van de actie. Commis saris Jan van Hoff neemt het initiatief laconiek op. „De kra kers zitten in ieder geval droog". Het pand aan de Grote Markt staat sinds 1983 leeg. Vlaardingen Hij vroeg het zo fijntjes, PvdA'er Leo ten Have. Of wethouder Chris van Roon (CDA) bij de stemming over het opknapplan voor de binnenstad de vergadering van burgemeester en wethou ders verlaten had? De wethou der bezit tientallen winkelpan den in het centrum. „Maar het betreft hier geen persoonlijk, maar een algemeen belang", weerde loco-burgemeester Bas Goudriaan kritiek op zijn wet houder af. „Loco-burgemeester Goudri aan heeft zojuist alle belangen verstrengeling in Nederland opgeheven", zei SP'er Remi Poppe cynisch. „Want als hier geen sprake is van belangen verstrengeling, dan bestaat het niet. In het winkelcentrum heeft de heer Van Roon het merendeel van zijn onroerend goed. Hij heeft zonder meer belang bij renovatie van het centrum. Als de omgeving mooier wordt, worden zijn panden meer waard. En daar hoeft hij niets voor te doen, dat wordt betaald met ge meenschapsgeld", Goudriaan noch Van Roon ging op dat verhaal in. Het onroerend-goedbe7.it van de CDA-wethouder is voor de PvdA en SP al vaker aanlei ding geweest om vragen te stellen. CDA'er Maarten Ver meer heeft daar zo langzamer hand genoeg van. „Hoe lang 4 denkt de PvdA hier nou nog I'- mee door te gaan", vroeg hij boos. „Blijft dat nou zo? Ik vind het grievend". Als colle- geoartners moet je niet zo ste kelig tegen elkaar doen, vindt Vermeer. De gemeenteraad had overi gens geen moeite met het kre diet dat burgemeester en wet houders vroegen voor de reno vatie van het winkelcentrum. Bij dat project worden vier ar chitecten ingeschakeld door twee projectontwikkelaars. Maassluis De bewoners van de Verto-wijk maak ten gisteren massaal van de mogelijkheid gebruik, om meer informatie te krijgen over de voorgeno men sanering van de ver vuilde grond in de woon wijk. In totaal gaat het om het afgraven van giftige grond onder en rond 35 tot 40 woningen. De grond is ernstig vervuild met on der meer het zeer giftige dioxine. Enkele maanden geleden wer den enkele lichte concentraties van het gif in de grond aange troffen en dat was reden om een versnelde sanering uit te voeren. De rest van de Verto- wijk, zo'n 150 woningen, zal pas in een later stadium aan de beurt komen. Daar zijn de ver ontreinigingen minder ernstig. In gebouw De Kern kregen de bewoners gisteravond enig in zicht in de te verwachter» werkzaamheden. Zeker is wel BEZORGING 010 - 4004.444 Maandag t/m vrijdag 10.00- 19.00 uur Zaterdag 9.00 -16.00 uur dat tien gezinnen aan de Lijn baan (de nummers 20 tot en met 40) hun woningen enige tijd moeten verlaten. Het weg halen van de vervuilde grond brengt zoveel overlast met zich mee, dat uitplaatsing noodzakelijk is. „Met deze bewoners gaan we nog eens apart om de tafel zit ten", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Dan kunnen alle wensen op tafel worden gelegd". De uitplaatsing zal vermoede lijk pas in het voorjaar plaats vinden. „Er zijn dan voldoen de wisselwoningen beschik baar", stelde wethouder Anton Wustrow (volkshuisvesting) tijdens de bijeenkomst. De woningen in de Verto-wijk werden twaalf jaar geleden opgeleverd. Direct al klaagden de bewoners over stankover last en vochtige plekken. Over de oorzaak werd aanvankelijk in het duister getast, maar toen het onderzoek eenmaal goed op gang was gekomen werd duidelijk, dat de veront reinigingen in de grond oor zaak waren van de problemen. Schuren Twee ernstig verontreinigde 'vlekken* worden nu eerst aangepakt. De grond van vlek 1 (omgeving Glanzen] en Teerderij) wordt 1.50 meter weggegraven. De schuren worden tijdens de sanering el ders in de wijk geplaatst. De bewoners hoeven de woningen niet te verlaten. De huizen die zijn gebouwd op de tweede vlek moeten wel ontruimd worden. Daar wordt de grond liefst vier meter afgegraven. De meeste bewoners nemen de voorgenomen sanering gelaten op. „Als mijn tuin maar weer in de oude staat woidt terug gebracht", aldus een bewoner. Duidelijk werd gisteravond ook, dat sommige bewoners veel en andere bewoners weer veel minder overlast hebben van de geconstateerde veront reinigingen. „Eerlijk", zo ver telde een bewoner, „ik heb nog nooit last gehad. Maar bij mijn buurman Komt het water van de muur zetten. Niet nor maal meer". Voordat met de daadwerkelij ke sanering kan worden be gonnen moeten nog wel enke le problemen worden opgelost. Met het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu moet nog over eenstemming worden bereikt over de sanering. Een zaak van centen dus, want het mi nisterie moet, naast de 10 pro cent die de gemeente Maas sluis voor haar rekening neemt, voor de kosten op draaien. Grote keus - Prachtige auto's vanBeethovensingeJl24 - Vlaardingen - telefoon 010 - 435 79 00 Schiedam Een verdere ont plooiing van vliegveld Zestien- hoven, zoals Rotterdam die na streeft, kan geen genade vin den in de ogen van het Schie- damse college van burgemees ter en wethouders. Het 'opkloppen' van de lucht haven berust op een misplaatst chauvinisme, schrijven B en W hun Rotterdamse collega's in reactie op plannen om Zes tienhoven anders te situeren en zo nieuwe impulsen te ge ven. Er is naast Schiphol geen plaats In Nederland voor een groot vliegveld. Beperk uw plan tot de omvorming van Zestienhoven tot een airstrip voor regio-zakenverkeer, luidt het advies aan Rotterdam. De toch beduidend pretentieu zer plannen, die de havenstad koestert, worden door Schie dam ook uit maatschappelijk oogpunt ontraden, De veilig heid is in het geding en ge luidsoverlast is onvermijdelijk, meent het college. Schiedam* zal zich er dan ook niet zonder morren bij neerleggen als Rot terdam straks eventueel een beroep doet op de minister om geld voor haar ideeen te four neren. „Tegen een dergelijke rijksbijdrage maken wij ern stig bezwaar, omdat het dan niet een zaak is van uw ge meente alleen, maar indirect ook gaat ten koste van ande ren", waarschuwt Schiedam, doelend op de vele forse bezui nigingen die in allerlei secto ren worden doorgevoerd. De forse investeringen die moeten leiden tot verbetering van het banenstel bieden vol gens de Schiedamse bestuur ders bovendien geen enkele garantie dat in de toekomst een nieuwe luchthaven wordt aangelegd. Sterker nog: „die maakt in onze ogen weinig kans". „Meegaan met uw plan nen kan eindigen met deze de sastreuze variant", aldus B en W van de jeneverstad. Maasland,De Parochie kerk van'de Heilige Maria Magdalena in Maasland bestaat honderd jaar. Dat eeuwfeest wordt tot en met volgende maand ge vierd met een reeks acti viteiten. Het hoogtepunt ligt op 4 oktober, als de bisschop Bar van Rotter dam voorgaat in een fees telijke eucharistieviering. Eigenlijk bestond de kerk af- gelopen zomer al een eeuw, >p 11 juli 18B7 werd het ge bouw op plechtige wijze in ge bruik genomen. De zomerva kantie werd echter niet de meest geschikte periode ge vonden om het eeuwfeest te gedenken. Het feestprogramma begint vanavond om acht uur met op tredens van alle zangkoren die regelmatig de kerkelijke vie ringen begeleiden. Verder staan enkele tentoonstellingen en op 25 september een musi cal opgevoerd door oud-leer lingen van de Aloysiusschool op het programma. Vlaardingen De ad junct-directeuren van openbare scholengemeen schap De Vaart liggen overhoop met de gemeen- .te over ae benoeming van een nieuwe directeur. Een sollicitatieprocedure le verde één kandidate op, maar wegens vermeende fouten gelastte de com missie onderwijs een nieu we procedure. De enig overgebleven kandidate uit de eerste ronde is ge vraagd opnieuw te sollici teren. Maar die heeft een brief geschreven aan de gemeente, die de adjunct- directeuren diep heeft ge kwetst. „Er wordt in die brief een beeld opgeroepen van een school met een chaotische or ganisatie en een directie die overal in tekort schiet", aldus de adjunct-directeuren. „Wij hebben geen idee waar die mevrouw die informatie van daan haalt", zegt H-E. Sehef- fers. „Wij adjunct-directeuren komen uit die brief naar voren als manneties die maar met moeite het hoofd boven water kunnen houden. Vreemd, want het sollicitatiegesprek met haar was prima. Een op bouwend gesprek". Sinds de vorige directeur J.I.M. Keijzer, naar verluidt wegens financieel 'gerommel' een iaar geleden op non-actief wera gesteld, hebben de drie adjuncts de school geleid. Kri tiek op de manier waarop zij dal hebben gedaan is volgens hen niet terecht. „De feiten spreken voor zich", vinden ad junct-directeuren W.J.Th. Sis- kens, W. Gilden en Scheffers. „De toestroom van leerlingen is enorm. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat een school waar een 'daadkrachtig onder wijsbeleid ontbreekt', zo kan bloeien". Het kost veel overwerk en er is veel hulp van de mede-lera ren nodig, maar de drie ad juncts vinden dat zij het gemis van een directeur goed hebben opgevangen. Zij lazen in de brief van de kandidaat-direc teur, dat zii zich de onderwijs kundige inhoud van de projec ten niet eigen zouden hebben gemaakt en dat zij niets zou den hebben gedaan aan pro cesbegeleiding. Scheffers: „Ie dereen die deze brief las zei: moet dat nou? Dit is, om het eens zo te zeggen, een schop in het kruis van de adjuncten". Stomme fout De drie zijn er bovendien over gegriefd, dat bij de nieuwe procedure'mensen van binnen de school gevraagd is van sol licitatie af te 2ien. „Zonder ar gumenten", aldus Scheffers. In de eerste ronde was juist wel nadrukkelijk om interne solli citaties gevraagd. Scheffers: „Da's dubieus". In de eerste ronde deed één van de ad juncts een gooi naar het direc teursschap, Drs. J.T.G.P. Franx, hoofd van de afdeling onderwijs, zegt een 'stomme fout' te hebben gemaakt, door voor de eerste ronde interne sollicitanten aan te moedigen. „Ik verwijt mij zelf dat wel een beetje. Ik had toen al tegen die mensen moeten zeggen: Niet doen! Maar het is gebruik, dat bij een sollicitatie interne kandi daten worden uitgenodigd mee te doen. Zo'n briefje is stan daard. Maar ik dacht, dat het onderwijzend personeel van De Vaart zou begrijpen dat het een formeel en leeg briefje was. Misschien heb ik ze over schat". Volgens Franx is het duidelijk dit De Vaart, na de problemen met directeur Keijzèr, een di recteur van buiten de school nodig heeft. Franx is hoogst verbaasd dat de adjunct-directeuren zich door de brief van de kandidate gekwetst voelen. „De wethou der vond het een goeie brief, ik vond het ook een goeie brief. Die mevrouw heeft ons geschreven, waar zij aan wil gaan werken. Het staat de ad juncts natuurlijk vrii om dat te interpreteren als kritiek, maar zo zie ik dat niet". De brief van de Vaart-directie aan de gemeenteraad heeft de problemen rond de benoeming van een nieuwe directeur ver groot. Franx: „Het is natuur lijk héél moeilijk om die vrouw te benoemen, als de ad junct-directeuren niet met haar willen samenwerken". Hij verwacht dat De Vaart het door alle problemen ook dit schooljaar nog zonder direc teur zal moeten stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1