Weinig gebouwen verdienen uit historisch oogpunt bescherming" Wethouder: die gifgrond komt Vlaardingen niet in Klein chemisch afval wordt thuis afgehaald HETÏRH0 NGS OAGBiAO SGWEDAMSCHE COURANT WtWB WAÏÏiaES SaiBfti I Geheime notitie op straat aAuto- en infocentrum voor Derde Wereld Bas Goudriaan: Inbraken Inbreker aangehouden Bromfietser aangereden Coerke laakt plan gemeente ■WATERWEG 6^8^3131 4.. .-.ciCcj.: Posibin EO. 3i3Q AC Maaidinaen. 'clc3,-.-c 313-3343333. .353038, 4330567 - .Ellnliciic 4343333 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1967 Monumenten inde regio: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten ..door CAREL VAN DEVEbD^N ^Vlaardingen Wethou der voor stadsontwikke ling Bas Goudriaan is al Jarenlang het natuurlijk -middelpunt van vele po litieke twisten in de Ha- '"ringstad. Omstreden in "de raad, bij zijn eigen "PvdA-achterban en bij de Vlaardingse bevol king. Automobilisten gruwen nog steeds van het verkeerscircu latieplan en menig Vlaardin- ger houdt de soeiaal-demo- 1 cratische wethouder verant woordelijk voor het feit, dat Vlaardingen als monumen- tenstad nauwelijks meetelt in de regio. Als het gebrek aan gevoel voor het verleden, de sloopdrift en de rigoureuze vernieuwingen in de stad ter sprake komen, wcrdt er 'meestal gerefereerd aan één man: Bas Goudriaan. In de discussie over het erf goed in Vlaardingen kan de omstreden v ethouder dan ook niet ontbreken. „Ooit van een stadsbestuur gehoord dat géén kritiek over zich heen krijgt?" antwoordt Gou driaan retorisch. „Vlaardin- gers heb ik in de loop der ja ren leren kennen als kriti sche en zuinige mensen, en dat weerspiegelt zich ook in de politieke verhoudingen. Problemen heb ik daar op zich niet mee. Het feit, dat je kritisch gevolgd wordt, maakt het besturen van de stad juist aantrekkelijk". I Goudriaan bouwt graag en is t trots op de effecten die daar- van uit gegaan zijn. „Ik vind dat de woonkwaliteit sinds mijn komst in Vlaardingen aanmerkelijk verbeterd is. Toen ik in Vlaardingen wet houder werd, lagen de plan nen om van de Oostwijk een industriegebied te maken al klaar. Door onze inspannin gen is de industrie achter de spoorlijn gebleven, terwijl de overlastgevende bedrijven zoveel mogelijk uit de woon wijken zijn weggesaneerd. Ik durf dan ook de stelling aan dat Vlaardingen er een stuk leefbaarder op geworden is". Charme Volgens zijn critici heeft de stad als gevolg van de vele ingrepen echter veel van zijn vroegere' charme verloren. De diverse doorbraken in het centrum, met het Liesveldvi aduct als stedebouwkundig dieptepunt, zijn menigeen een doorn in het oog. Nog dit voorjaar liet Goudriaan de stadsherberg Het Zwarte Paard slopen, terwijl hij zich nu als de belangrijkste pleit bezorger van sloop van de Wethouder Bas Goudriaan ziet de ontwikkeling van woning bouw langs de havens als zijn volgende uitdaging. Stadsgehoorzaal begint te ontpoppen. „Wat de monumenten betreft vg ik me af: wat is er in mdingen nu eigenlijk de moeite van het beschermen waard? Neem nu zo'n Zwarte Paard. Wat ik nu zeg is ge vaarlijk, maar ik pretendeer er best een beetje verstand van te hebben.Het pand kreeg in 1910 een nieuwe voorgevel en een nieuw dak, waardoor het authentieke karakter geheel verdween". Gammel Over de Stadsgehoorzaal is de wethouder nog minder te spreken. „Men komt nu aan zetten met de reputatie van de architect. Van Ravesteijn heeft in Vlaardingen echter één van zijn ik zal me voorzichtig uitdrukken. minder mooie gebouwen neergezet. Ik moet het nog eens uitzoeken, maar volgens mij heeft de architect geleden onder de spreekwoordelijke Vlaardingse zuinigheid. Door de goedkope bouw is het ge bouw na dertig jaar in ieder geval ai zo gammel als wat". De wethouder vindt ondanks deze slooppleidooien niet, dat hem gebrek aan liefde voor Vlaardings verleden verwe ten kan worden. „De histo risch gegroeide structuur van de stad is heel bijzonder en wij doen er alles aan om die te behouden. De ligging en de toegankelijkheid van het water is zoiets. Schiedam verpestte de Schie door er in dustrie langs te bouwen, ter wijl de aan twee kanten be gaanbare Vaart een schitte rend stukje Vlaardingen is gebleven". In het debat over de renova tie van de Cuyperstoren, vo rig jaar, roerde Goudriaan zich ook stevig. „Ik vind nog steeds dat je renovaties goed aan moet pakken of helemaal na moet laten.". De drie ton, die er nu aan de opkapbeurt gespendeerd is, vindt Gou-^ driaan in ieder geval veel te weinig. Over vijf jaar staan we weer voor dezelfde pro- blemen. In dit geval hadden we moeten zeggen: We doen er niets aan of we doen het goed met anderhalf miljoen". Met de zorg voor de struc tuur van de stad en de enkele beeldbepalende monumen ten, die er nog over zijn, houdt Goudriaans voeling met het verleden echter wel op: „We moeten de geschie denis van Vlaardingen na tuurlijk niet gaan romantise ren", aldus de wethouder. „Ik ben van mening dat Vlaardingen vlak na de oor log een verpauperd arm rot- stadje was, dat stonk naar de haring. De positie van Vlaar dingen als vissershaven werd steeds zwakker. Vandaar dat het stadsbestuur er, hier ver standig aan heeft gedaan nieuwe wegen in te slaan". Bas Goudriaan kijkt liever vooruit dan terug. In zijn ge dachten.ziet de wethouder al vernieuwende woningbouw langs de diverse havens en een woon-, theater- en foe- drïjfscomplex aan het Buï- zengat ontstaan. Pas over dertig jaar is de stad volgens Goudriaan toe aan de final touch„Dan is de buurt achte de Markgraaflaan echt rijp voor de sloop. Kunnen we eindelijk het Liesveldviaduct eens doortrekken". Toekomst voorspellen is moeilijk, maar ook na Goudriaans tijd zal de geest van vernieuwing nog wel even in de stad rond- waaien, vergezeld gaand van felle politieke discussies. Met deze traditie heeft men in Vlaardingen immers tot nu toe nooit gebroken. Vlaardingen VVD'er George Neijssel wekte gis teravond wrevel in de commissie milieu, door de geheime notulen van een gesprek tussen gedepu teerde Van der Vlist, bur gemeester Van Lier en Bas Goudriaan aan te ha len. Hij kende zelfs twee versies van die notulen: één waarin Vlaardingen de stort van gifgrond in de Broekpolder bespreekbaar achtte, en een andere waarin dat niet meer het geval was. „Dat waren geheime notu len, die aan geen van de raadsleden zijn verstrekt", zei wethouder Goudriaan. De VVD'er liet in het mid den, hoe hij aan die notu len was gekomen. „Ik ben een goeie vriend van Van der Vlist", grapte hij. Maar dat trok Goudriaan in twijfel. Volgens de wethouder hebben burgemeester Van Lier en hij nooit meer toe gezegd, dan dat de gedepu teerde zijn plan voor de gifgrond uit de Steendijk- polder aan de Vlaardingse commissie mocht komen uitleggen. „De eerste ver sie van de notulen was fout, die hebben wij niet geaccepteerd", aldus Gou driaan. Burgemeester Van Es en Henk van de Meeberg peinzend bij de nieu we terreinwagen voor Ghana. Maassluis „Starten dan. Waarom? Waar moet ik Keen? Naar Ghana na tuurlijk". Een korte con versatie tussen de heren Van Es (burgemeester) en Van de Meeberg (Ghana- ganger) gistermiddag voor het stadhuis van Maas sluis. Een dolletje kou er wel van af, want er waren daar twee blij de gebeurtenissen te vieren. Orion-voorzitter, J. van Bo- choven, de stichting die zich al enkele^, jaren voor ontwikke- lingsprojekten in dat Westafri- kaanse land inzet, had Henk van de Meeberg zojuist de sleutels voor een gloednieuwe terreinwagen overhandigd. Van de Meeberg levert de auto in november af in Afrika. Daar wordt de wagen gebruikt om Ghanezen uit veertig afge legen dorpen naar een gezond heidscentrum in Jacobu te vervoeren. „De wagen is heel belangrijk voor de plaatselijke bevol king", had de Maassluisse wet houder Liesbeth Snoeck even daarvoor nog gezegd. „Onge veer 10Ü.0QÜ mensen zijn op het centrum aangewezen. Voor velen was het tot heden onbereikbaar. Dankzij de gif ten van veel Maassluizers komt daar nu verbetering in". Snoeck was ook blij met wat zij noemde 'de volgende stap' naar meer bewustwording. Die werd gezet met de officiële in gebruikneming van het Derde Wereld-informatiecentrum in de hal van het Maassluisse stadhuis. Voorlichtingsmateriaal over een groot aantal ontwikke lingslanden, beschikbaar ge steld door meer dan vijftig in stellingen, is daar samenge bracht. „Deze voorziening voedt de bewustwording", meende mevr. Snoeck. „En dat is belangrijk". Ze doelde daarmee niet uitsluitend op het doel op zich. Ook voor het ministerie voor ontwikkelings samenwerking is dat belang rijk, „Het door Orion ingeza melde geld is door de minister verdubbeld, omdat we inder daad veel aan bewustwording doen", aldus de wethouder. „Doen we dat niet, dan komt de minister niet met geld over de brug". Het gaat in Maassluis goed met de ontwikkelingssamenwer king, vindt Snoeck. Ze memo reerde het nog maar eens ten overvloede: „In 1978 kregen plannen voor structurele steun geen raadsmeerderheïd. U ziet dat incidentele hulp inmiddels wel structureel is geworden", 2ei ze niet zonder-trots. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (milieu) weet nagenoeg zeker, dat de afgegraven gifgrond uit de Maassluisse Steendijkpolder niet in de Vlaardingse Broekpolder terecht komt. In een spoedverga dering van de commissie milieu zei de wethouder gisteravond, dat hij. goede kansen ziet om dat plan van de provincie te verijdelen. Bewoners van de Steendijk polder, teleur gesteld in de saneringsplan nen van de pro vincie, trokken vanmorgen massaal naar Den Haag. KCA-wagen nieuwe stap in milieubeleid Schuivende lading Schiedam Het verkeer op het Kethelplein heeft gister morgen ongeveer anderhalf uur lang vertraging opgelopen, nadat daar dd ondeugdelijk vastgemaakte lading van een truck met oplegger was gaan schuiven. Toen de 35-jange bestuurder uit Wormerveer moest remmen voor een auto, schoof dé lading met een totaal gewicht van 13,5 ton, tegen de cabine. Even later schoof de lading naar de zijkant en dreigde van de wagen te val- Ieft. Een kraan .moest er aan te pas komen om het zaakje let terlijk en figuurlijk weer recht teVzetten.' Schiedam Chris Zijdeveld behoort tot het slag milieuwet houders, dat zich sterk wenst te profileren. Niet zelden zien wethouders milieu als bijzaak in een vaak dikke portefeuille. Bij Zijdeveld ligt dat anders. Hij was met zijn beleid al ver der (lees: milieuvriendelijker) dan menige collega in den lan de, maar met het in het leven roepen van de KCA-wagen (klein chemisch afval) heeft hij zijn pakket maatregelen nog verder verfijnd. Dat milieubeleid in Schiedam zo'n enorme vlucht neemt, is niet vreemd. Naast Zijdeveld behoort namelijk ook collega- wethouder Aad Wiegman tot het soort bestuurders, die ver der wil gaan dan het alleen met de mond belijden van zor gen om het milieu. En Zijde veld moet vaak zaken doen met Wiegman, omdat de laat ste de openbare nutsbedrijven politiek gezien bestiert. De glas- en batterijbakken zijn inmiddels bekende fenomenen in het stadsbeeld, zoals ook de compostbakken bij mensen thuis voor het gescheiden op halen van huisvuil redelijk in geburgerd zijn. De KCA-wagen is een logische volgende stap. Voorlaan kun nen Schiedammers de auto op afroep bestellen bij de ONS. Men moet er alleen voor zor gen dat het afval deugdelijk is verpakt en zo mogelijk van een etiket is voorzien, zodat meteen de bestemming voor .llllllllllllllllllllltlllllllllllUllllllllllillllimill1 Schiedam Bij Grasso Pers lucht BV aan de 's- Grave- landseweg in Schiedam zijn twee compressoren met een gezamenlijke waarde van 7.500 gulden gestolen. Uit een tand technisch laboratorium in de St. Liduinastraat werd geluids apparatuur weggenomen. Er werd eveneens ingebroken in restaurant 't Oude Readthuys. Daar bedroeg de buit een geld kistje met 100 gulden en enke le sieraden. Bij de firma Sinke in de Hof van Spaland werd een partij mantels, japonnen en blouses gestolen. iifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiNiiiiiiiuifiiiiiiiiin het afval kan worden bepaald. Waarom gaat Schiedam zo ver in de serviceverlening dat ze (bijna) lege verfbussen, oude geneesmiddelen, ammoniak, cosmetica, allerlei olién en spuitbussen gaat ophalen? Het antwoord is volgens een door het ONS gemaakt informatie foldertje nogal voordehandlig- gend. Zelfs de geringste hoe veelheden chemisch afval kunnen al flinke schade toe brengen aan het milieu. In batterijen zitten allerlei zware metalen, die via het milieu ernstige afwijkingen aan nie ren en beenderen kunnen ver oorzaken. Fotochemïcaliën do den bacteriën die anders water zouden zuiveren. En wat_ te denken van het effect van één liter afgewerkte olie, die zo maar in water terecht komt. Daarmee wordt, vertelt de ONS, 100.000 liter verontrei nigd. Overigens blijft het in Schie dam mogelijk om specifieke soorten chemisch afval in te leveren bij fotohandelaren, apothers, drogisten, garages en verf winkels. Maassluis Een man uit Spij- kenisse, die inbrak in een wo ning aan de Koningin Wühel- minalaan, heeft de Maassluisse politie afgelopen nacht even van zich af kunnen schudden. Enkele uren later kon hij in zijn woonplaats echter toen in de kraag worden gevat, omdat de politie beschikte over het autokenteken. Omwonenden hadden de in breker tijdens zijn werkzaam heden opgemerkt en waar schuwden de politie. Die arri veerde precies op tijd om de man te zien weghollen. Hij had inmiddels sieraden, een fototoestel en een geldkistje meegenomen. In de woning stonden een cassettedeck en kleurentelevisie klaar om te worden ingeladen. Schiedam Omdat een auto mobilist verzuimde voorrang te geven is een 20-jarige brom fietser uit Rotterdam gisteren op de hoek BK-laan/Bosboom- laan aangereden en in het zie kenhuis beland. De bromfiet ser werd .geschept door de auto, toen "deze linksaf sloeg. De Rotterdammer is-in'het Schïelandziekenhuis aan een pijnlijke heup en been. behan deld. Vlaardingen De stick ing Coerke, beheerder van het Vlaardings vrou wenhuis, en de contac- traad Emancipatiezaken zijn het oneens met het plan van de gemeente om hele en halve dagopvang voor kinderen uit te brei den ten koste van het aan-' tal plaatsen in peuterspeel zalen. Vooral vrouwen die willen werken of studeren, heb ben baat bij uitbreiding van hele en halve dagop vang. Die uitbreiding is uit een oogpunt van emanci patie dus heel belangrijk, menen de contactraad en de stichting. Maar om het geld daarvoor te bezuini gen op peuterspeelzalen, waar ouders hun kinderen maar een paar uur per dag kunnen brengen, vinden zij het paard achter de wa gen spannen. Want ook die voorzieningen zijn be langrijk. „Peuterspeelzalen spelen een belangrijke rol in de ontwikkeling van de kinderen", aldus de stich ting Coerke, die vindt dat de gemeente maar extra feld moet uittrekken voor inderopvang. Met uitzondering van de V VJJ zijn alle politieke partijen in Vlaardingen felle tegenstan ders van het provinciale voor nemen, om de grond uit 's lands grootste gïfwijk tijdelijk op te slaan in de toch al ver- fiftigde polder. SP, D66 en 'SP/CPN/PPR zijn bereid ac tie te voeren om dat te voor komen. Naast de gemeente Maassluis en de commissie bodemonder zoek Steendijkpolder heeft ge deputeerde staten (GS) nu dus ook de gemeente Vlaardingen tegen zich in het harnas ge jaagd. Maassluis is teleurge steld over het feit, dat voor de sanering van de Steendijkpol der gekozen is voor een goed kope oplossing. De grond in de woonwijk, opgespoten met ha- venslib vol kankerverwek kende pesticiden en zware me talen, wordt tot een diepte van 1.30 meter afgegraven. Vol gens de commissie bodemon derzoek is dat volstrekt onvol doende. En het plan om die grond in de Broekpolder te storten kan geen genade vin-, den in de ogen van de Vlaar dingse politiek. De bewoners van de Steen dijkpolder trokken vanmor gen, niet voor de eerste keer, met de bus naar Den Haag, om daar in de vergadering van provinciale staten hun onge noegen kenbaar te maken. Zij hoorden dat hun kritiek op de saneringsplannen in elk geval gedeeld werd door de staten fractie van PSP/CPN/PPR, die milieugedeputeerde Hans van der Vlist bestookte mét kritische vragen. Bij de schoonmaak van de gif wijk wordt afgeweken van de uit gangspunten, die indertijd zijn gehanteerd door het bestuur van het voormalige openbaar lichaam Rijnmond. Klein links plaatste ook kant tekeningen bij de procedure die GS hebben gevolgd. Zo werden de gemeente Maassluis en de bewoners van de gifwijk niet op de hoogte gesteld van het bestaan van een nieuwe ambtelijke werkgroep, die ad vies over de sanering heeft uitgebracht. ;,Er is. gegoocheld met woorden", oordeelde frac tievoorzitter J. Versteegh van klein links. 12.500 Van het plan van gedeputeer de Van der Vlist, om de giftige grond te dumpen in de Broek polder, is de Vlaardingse wet- houder Goudriaan niet onder de indruk. „Ik moet nog zien dat de provincie of de Neder landse staat daarin slaagt", zei hij. „Wij zijn eigenaar van de grondin de Broekpolder". Goudriaan en burgemeester Fred van Lier hebben in het geheim ai 'informeel overleg' met Van der Vlist gehad. Als de provincie haar zin krijgt zouden 12.500 vrachtauto's, hun giftige lading in de polder lossen. 1 Goudriaan verklapte de com missie ook al, hoe hij het pro vinciale voornemen om zeep, denkt te helpen. „De grootste bestuurlijke truc is rekken en, trekken", hield hij de raadsle den voor. „Wij kunnen die procedure gemakkelijk drie jaar ophouden. Dan zal de pro-, vincie toch wel een andere op-»" lossing voor het probleenf gaan zoeken. Want zij kan de Steendijkpolder niet drie jaah lang met dat gif laten zitten".* De slufterdam op de Maas-» vlakte, speciaal bedoeld voo£ de opslag van giftige bagger-* specie, is volgens de politiek de beste plek om de grond uit de Maassluisse gifwijk op té bergen. „In die slufter kan 156 miljoen kubieke meter specie, worden opgeslagen. De gif» grond uit Maassluis is maa£ een half procent van die capa citeit", had PvdA'er Bert Kan-. del uitgetekend. „Als het ergens een grote ben-, de is, hoef je er niet nog eert grotere bende van te maken";» Die woorden van VVD'er George Neijssel waren de lej den van de commissie uit het hart gegrepen, „Als wij dit plan accepteren hebben -wij straks geen argument meer; om de stort van nog meer gif grond tegen te houden", aldus PvdA'er Gerard Boender. Muis brult Niet alle fracties waren er overigens gerust op, dat Vlaar dingen de stort in de Broek polder kan tegenhouden. „Al zitten wij hier de hele avond te discussiëren en zijn wij het allemaal met elkaar eens, dat wij die rotzooi niet willen, dan kan de. provincie zeggen: xnaax wij doen het toch", vreesde Wil van Rijn van D66. En PSP'er Arnold van Kalken ty; peerde: „de muis brult tegen de olifant". Maar wethouder Goudriaan hield vol, 'dat de Broekpolder ook deze storn} zal overleven". „Als de provincie toch kans ziet om haar plan door te zet: ten", zei SP'er Remi Poppej „dan gaan wij actie voeren. Ik ken genoeg mensen die ncn bij de Broekpolder betrokken voelen en die daartoe 'bereid zijn". Wil van .Rijn van Doem 'was onmiddellijk bereid oio j. mee te doen. „Als het lanË5 i' bestuurlijke weg niet lukt, dan moeten wij actie voeren".,; 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1