Soberheid troef in begroting Schiedam Proosje blijft populair Weinig aanpassingen in welzijnssector Wethouder Van Roon: 't is eigenlijk feest CDA laat minimafonds niet los VLMRDINGS DAGBLAD SOKDAMSeK HNMT HltllWE WBTtBWte COUMliT 'Warenhuis verminkt centrum' 'Begroting is geen kadetje' Leegloop van ambtelijk apparaat 'zorgwekkend' Afgetobde brandersknecht: triest symbool Brandersfeesten Doorstroming voor ouderen Geen verhoging veertarieven CDA over ethiek Passagetheater laat records sneuvelen WATERWEG DINSDAG 29 SEPTEMBER 1987 jegionate redactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BG Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Historische vereniging vindt CDA-plan beter Schiedam De Kreupel- straat en een deel van de Lange Kerkstraat slopen om er een ABC-waren huis te bouwen niets minder dan verminking van de bin nenstad. Als Schiedam de eigen slogans over het be vorderen van toerisme se rieus neemt, is afbraak van het bouwkundig bezit niet bepaald het beste middel. De historische vereniging Schiedam is wel wat laat met een reactie op de om streden plannen die wet houder Chris Zijdeveld sinds juli heeft met de Lan ge Kerkstraat, maar de toon liegt er niet om. Het behoud van het gebied is zowel uit historisch als economisch oogpunt van 'groot belang, ongeacht Zijdevelds bewe ring dat juist het warenhuis nieuwe imptüsen betekent voor de middenstand. In. een brief aan burgemees ter en wethouders schrijft de vereniging meer waarde ring te hebben voor het plan van het CDA. Die poli tieke partij presenteerde on langs een stedebouwkundi- ge invulling van het Emma- plein en het stadserf, en hoewel ook dat plan op kri tiek van de historici zou kunnen rekenen, liet het in elk geval de oude binnen stad intact. De historische vereniging laat ook doorschemeren, eindelijk wel eens af te wil len van het imago dat ze al leen geleid wordt door nos talgie. „Schiedams charme is haar kleinschaligheid en haar oude stadskern met een eigen karakter. Ge meenten, die hun histori sche bebouwing goed heb ben geconserveerd, hebben dat niet alleen uit nostalgi sche overwegingen gedaan maar ook om daar in ander opzicht (toerisme) de vruch ten van te plukken". De belofte van de architect om het warenhuis van Al- bert Heijn, Blokker en C A zodanig te ontwerpen dat het de omgeving geen ge weld aandoet, is volgens de historische vereniging niet te verwezenlijken, „Het ka rakter van de omgeving wordt bepaald door datgene wat aanwezig is. Verdwijnt dat, dan verdwijnt daarmee het karakter". Schiedam De begroting van de gemeente Schie dam staat in 1988 en de vier daarop volgende ja ren in het teken van toe nemende soberheid. De druk op de- portemonnee van de gemeente is nog niet zo groot dat er ontsla gen, vallen in het ambte lijk apparaat of dat er ta ken naar het bedrijfsleven moeten worden overgehe veld, maar voor de rest ziet wethouder financiën Aad Wiegman de toe komst somber in. De cijfers spreken voor zich. Door bezuinigingen hij het rijk krijgt Schiedam volgend jaar één miljoen gulden minder uit de pot algemene middelen, een korting die in 1992 zal zijn op gelopen tot 3,6 miljoen. Daar naast komt er minder geld binnen voor de sociale dienst: volgend jaar vier ton, in 1992 al zeven ton. Schiedam loopt al jaren de be groting met een stofkam door en voor 1988 staat er opnieuw zo'n operatie op het program ma, want in de begroting gaapt een gat van 1,1 miljoen gulden. Voor 1992 wordt zelfs reke ning gehouden met een tekort van drie miljoen. De gemeen teraad zal er een harde dobber aan krijgen dat gat te dichten. De raad heeft nog maar nau welijks een 'heroverwegingso peratie' van 1,8 miljoen gulden achter de rug of ze moet al weer op zoek naar nieuwe middelen om af te slanken. Weliswaar zijn er ook meeval lers, zoals het omzetten van le ningen tegen goedkopere ren te, wat één miljoen oplevert. Maar er dreigen ook tegenval lers, waar Wiegman weinig meer dan een riskant optimis me tegenover kan stellen. Zo gaat de "wethouder er vanuit dat de Tweede Kamer het voorstel van minister Brink- Schiedam De begro ting voor 1988 is te duur om 'als kadetjes uit te de len'. Die stelregel han teert voorlichter Bas van Bochove als burgers op het stadskantoor om een exemplaar van de zojuist verschenen, driedelige gemeentebegroting ko men vragen. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die wel be langstelling had voor de kloeke banden, ving dan ook bot, tot groot ongenoe- ®en van secretaris Anna lolenaar. Zij verweet de gemeente prompt een 'krui- deniersmentaliteit'. De be wonersvereniging zegt de begroting nodig te hebben om haar werk goed te kun nen doen. Het beroep van de BVSZ op de Wet op de Openbaarheid van Bestuur was volgens Van Bochove niet terecht: de begroting ligt immers ter inzage in het stadskantoor en bij alle Schiedamse bi bliotheken. „Alleen ge meenteraadsleder., hoofden van dienst en de pers krij gen een gratis exemplaar. Ieder ander moet de begro ting maar kopen. Zo gaat dat al jaren", aldus Van Bo chove. De bewonersvereniging vindt dat te duur: het setje boeken kost 40 gulden. En daar is de meerjarenbegro ting niet eens bij inbegre pen. Dat betrekkelijk dunne boekje kost nég eens veertig gulden. Schiedam Het bedrijfsleven oefent zo'n grote zuigkracht uit op hoger geschoold personeel, dat 'de gemeente Schie dam maatregelen gaat nemen om leegloop van het ambte lijk apparaat te voorkomen. Vooral financile deskundigen en specialisten in automati sering geven de voorkeur aan een baan bij een particulier bedrijf boven een. overheidsbetrekking. De belangrijkste reden voor die overstap is dat .het bedrijfsleven stukken beter betaalt In de afgelopen jaren heeft Schiedam moeten ondervinden dat het aantrekken van personeel voor bepaalde functies nagenoeg onmogelijk was. Vervangers voor de vier experts die de afdeling financiën de rug toekeerden waren bijvoor beeld niet te vinden. Het college van Ben W noemt dat een zorgwekkende ont wikkeling, De kwaliteit van het ambtelijk apparaat wordt bedreigd en de functionarissen die overblijven krijgen steeds meer werk op hun bureau. Het stadsbestuur gaat nu bekijken welke mogelijkheden er zijn om hogere ambtenaren in dienst te houden en nieuwe specialisten aan te trekken. Volgend jaar hoopt het college een antwoord te hebben gevonden op dat probleem. man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) om miljoenen te bezuinigen op het onderwijs voorrangsbeleid wel zal torpe deren. Voldoet het parlement niet aan Wiegmans verwach tingen, dan zit Schiedam straks met een extra tekort van nog eens enkele tonnen. Ondanks de weinig rooskleuri ge situatie is er geld vrijge maakt voor nieuw beleid. Een groot deel van de 5,3 miljoen gulden die daarvoor in 1988 zijn gereserveerd gaat echter op aan noodzakelijke vernieu wingen, zoals van brandweer auto's en lantaarnpalen. Veel spraakmakends staat er niet op de zogenaamde 'gele lijst'; de ervaring leert trouwens dat er van die voornemens niet meer dan zestig procent daad werkelijk wordt uitgevoerd. De Schiedamse bevolking hoeft voorlopig niet meer op veel 'leuke dingen' te rekenen, al staat daar tegenover dat voor het vierde achtereenvol gende jaar de gemeentelijke tarieven niet omhoog gaan. Die bevriezing vat Wiegman op als een tegemoetkoming aan de minima. Veel meer middelen om de mensen met een smalle beurs te helpen hanteert Schiedam niet, uit vrees dat Den Haag een streep door die 'inkomen spolitiek' zal halen. Over de manoeuvre waarbij alle Schie dammers met een eenmalige uitkering vorig jaar automa tisch van de onroerend goed belasting werden vrijgesteld wijdt Wiegman dan ook niet graag uit. Hij wijst liever op het voor de laagste inkomens in het leven geroepen Fonds Sociale Noden. Maar van de tonnen die daarin werden ge stort is tot nu toe slechts 30.000 gulden uitgegeven- Andere groepen die volgend jaar op extra aandacht mogen rekenen zijn de jeugd, de ou deren, de dierenliefhebbers en de schoolverzuimers. Jeugd land krijgt 10.000 gulden meer, voor de warme maaltijdvoor- ziening voor bejaarden komt 25.000 gulden op tafel, dieren asiel De Hargahoeve kriigt er maximaal 32.000 gulden bij en voor kinderen die vaak van school spijbelen wordt voor 40.000 gulden een opvangpro- ject gestart. Als de gemeente raad op 26, 2? en 28 oktober tenminste akkoord gaat met Wiegmans begroting. Want de gele lijst is niet heilig, iedere post in de (meerjaren) begro ting kan nog sneuvelen. Wethouder Chris van Roon: gemeente niet armlastig. Garage kost jaarlijks vier ton Vlaardingen Het be taald parkeren kost de ge meente Vlaardingen Vol gend jaar, net als dit jaar, zo'n vierhonderdduizend gulden. Die aanloopverlie zen voor de parkeergarage aan de Afrol zijn, aldus wethouder Chris van Roon (financiën) bij de presentatie van zijn eerste gemeentebegroting, „ho ger dan wij hadden ver wacht". Voor de komende vijf jaar ziet hij weinig verbetering. Desondanks vond de CDA'er, dat het bij de aanbieding van de begroting voor 1988 'toch eigenlijk weer feest' was. „Wij hebben een sluitende begroting, dat is toch ei genlijk wel wat". Het parkeerbeleid is voor de gemeente niet 'op alle fronten zo rampzalig. Op het betaald parkeren buiten de garage wordt voor volgend jaar een bescheiden winst^. van 68.000 gulden geraamd.Als het Weeshuisplein 'en het Veer- pleïn bebouwd worden zal het met de Afrolgarage ook wel beter gaan, denkt de wethou der. Plannen voor een tweede parkeergarage, aan de Jou- bertstraat, zijn voor het eind van dit jaar aangekondigd. Van Roon vindt dat het colle ge van PvdA, CDA en VVD het zo slecht nog niet doet Een tekort van 2,8 miljoen gulden voor 1988 is in de be groting weggewerkt en er rest nog een saldi-reserve van 3 miljoen gulden. „Dat is wat laag, maar die reserve kan waarschijnlijk in het komende jaar worden bijgespijkerd. Dat geeft de burger moed!" En zo- vertelde Van Roon een heel ander verhaal dan zijn voor ganger op de post financien, PvdA'er IJsbrand van der Velden, die altijd heel wat zui niger deed over de financiële positie van de gemeente. „Wij moeten onszelf niet aanpraten dat we armlastig zijn", vindt de nieuwe wethouder. Het wegwerken van de tekor ten gebeurt wel ten koste van het onderhoud aan straten, plantsoenen en gebouwen. Daar zal in de gemeenteraad nog een hartig woordje over worden gesproken, verwacht de wethouder. „Wij hebben ons afgevraagd of die bezuini ging verantwoord was. Ik voorspel u op voorhand, dat daarover opmerkingen zullen komen in de raad. In komende begrotingen kan op het onder houd niet meer worden bezui nigd, want dan komen we op een onaanvaardbaar mini mum-niveau" Schiedam Reclame- technisch is het niet erg handig geweest van het comité Brandersfeesten Schiedam om als symbool een steriel, doo'ds stand beeld te nemen. De Bran dersknecht, het door Frits Henderickx ontworpen standbeeld waar de zielig heid van afdruipt, doet ais beeldmerk allerminst feestelijk aan. Die mening is Harr Wiegman toegedaan. Hij was in 1975 de ontwerper van Proosje van Schiedam. Dit figuurtje, in middeleeuwse klederdracht gestoken en met een jenever kelkje in de hand, luisterde het 700-jarig bestaan van de stad Schiedam op. Levensgroot stond het in de meimaand op het Emmaplein te pronken. Het was aanvankelijk de be doeling van de gemeente Schiedam om Proosje ook bij latere evenementen van stal te halen. Het comité Branders feesten Schiedam overwoog eveneens enkele jaren geleden om Proosje als beeldmerk voor de jaarlijkse feesten te gebrui ken. Het kwam er niet van. Slechts met aarzeling is Harr Wiegman bereid zijn mening omtrent de Brandersknecht als feestvarken le geven, want hij wil niet nagekeken worden als onruststoker in verder plezie rig verlopende feesten. Maar hij" weigert om, nu hem er ten slotte naar gevraagd wordt, zijn mening onder stoelen of banken te steken. „Er zit geen leven in een standbeeld", oor deelt hij. „Geen marketing manager, geen reclamemaker zou een heeld van een afge leefde, gebogen man te gebrui ken voor een publieksfeest. Het is ontworpen als een standbeeld en helemaal niet voor andere doeleinden be doeld". Proosje is dat duidelijk wei, daar heeft Wiegman nooit een geheim van gemaakt. „Proosje kun je in allerlei disciplines gebruiken. Het voordeel is dat hij alles kan. De Branders- c knecht kan niks", zegt hij. Al i sinds PPR-wethouder Hans S van der Wilk hinkt de ge- meente Schiedam op twee be- nen: een deel van de stad wil o Schiedam best propageren als Jeneverstad, een ander deel wil dat pertinent niet. „En dan kiezen ze nota bene, in plaats van een vrolijke karikatuur, een symbool dat direct doet denken aan Zwart Nazareth, de donkerste tijd die de Bran- dersstad ooit heeft gekend. Een arme tijer als feestneus". (Tijer is een Schiedams woord, dat wordt gebruikt voor hard werkende sloebers.) Wiegman wil er geen misver stand over laten bestaan, dat bij de Brandersknecht als beeld belangrijk vindt. Ook de komst van een tweede beeld, de Zakkendrager, juicht Wieg- Proosje van Schiedam: voor de gelegenheid met een zak op zijn hoofd. man toe. Maar als symbool van- de Brandersfeesten had zijns inziens beter een figuurtje kunnen worden gekozen, dat sinds 1975 geregeld zijn hitpo tentie bewezen- heeft. Overi gens verwacht hij niet dat het comité op de gemaakte keuze zal terugkomen. De hitpotentie van Proosje be wees zich onder andere via een jenevermerk, via een café dat ernaar vernoemd werd, en ook afgelopen zondag tijdens de zondagsmarkt. Tegeltjes, waarop Proosje prijkt, waren bij honderden vervaardigd door Koos Noorlander Cera mic Productions en ze gingen grif van de hand, bij een een malige aanbieding van 12,50 per Proosje-tegel. In een mum van tijd waren Koos Noorlan der en zijn collega Peter van Gilst door het assortiment heen. Opdrachtgever was Harr Wiegman. Horeca Onder de horeca-ondernemers De Branders- knecht staat bij de Korenbeurs: een afaeleelde van Schiedam, verenigd in de HOS, bestaan verschillende meningen over Proosje. Over het algemeen vindt men het olijke knaapje plezieriger ogen dan de arme sloeber, die de Brandersknecht voorstelt. Maar men zit er eigenlijk een beetje mee, dat er reeds een café naar Proosje is vernoemd. Aan de kop van de Hoogstraat bevindt zich het café Proosje van Jan Leermakers. Zou de HOS kiezen voor propaganda met Proosje als centrale fi- fuur, dan zouden er wri eens oreca-ondernemers kunnen zijn die hierin veel te veel re clame zien voor één hunner concurrenten. Uit de bliksemverkoop van de tegeltjes blijkt echter, dat Proosje na twsalfcneenhalf jaar niet aan populariteit heeft ingeboet. Schiedam Te veel woningen in Schiedam, die prima voor ouderen zijn geschikt, worden bewoond door mensen jonger dan 55 jaar. De komende jaren wil de gemeente be kijken welke mogelijkheden er zijn om een actiever door- stromingsbeleid te voeren. Da! gebeurt onder andere met het oog op het beleid woontussenvoorzieningen. Dat beleid behelst dat voor ouderen geld beschikbaar wordt gesteld voor extra voorzieningen, zoals maaltijdverzorging, alarm ering en huishoudelijke hulp. Schiedam wil wel inhaken op dat novum vanuit Den Haag, maar gaat eerst de behoefte peilen. Als die eenmaal bliikt, wil het college van B en W pas de financiering gaan bekij ken. Het college acht het goed denkbaar, dat een aantal vormen van woontussenvoorzieningen bij het flankerend ouderenbeleid kunnen worden ondergebracht. Vlaardingen De in vloed van CDA en VVD op de begroting voor 1988 van de gemeente Vlaar dingen is niet aan te wij zen. „Er zijn niet zoveel wijzigingen in de begro ting tot stand gekomen" zei CDA-wethouder Chris van Roon gisteren bij de presentatie. Getuige de begroting maakt het nauwelijks verschil of Vlaardingen wordt 'geregeerd' door een college van PvdA en klein links of door een. coalitie van PvdA, CDA en WD. Al leen in de meerjarenbegroting is dé invloed van de nieuwe college-partijen te zien. Daar staat een stokpaardje van het CDA in: steun van de gemeen te aan de minima. Op voorstel de directeur van de sociale dienst, mevrouw Th-J.M. van Miltenburg, wil len burgemeester en wethou ders een fonds in het leven roepen, om de regeling bijzon der bestaanskosten in stand te houden. Via die regeling worden bijzondere uitgaven als de kosten van een bril, en de taxivergoedingen voor ou deren betaald. Het rijk wil op die regeling bezuinigen. Waarschijnlijk _vanaf 1 juli volgend jaar krijgt de gemeen te van het rijk een budget om zelf de regeling bijzondere be staanskosten te kunnen beta len. Mevrouw Van Miltenburg vreest echter (dat~ de. sociale dienst daarop tekort komt. „Want in eerste instantie is het de 'bedoeling van de regering om op die regeling te bezuini gen. En het is niet te verdedi gen om in oktober of novem ber tegen mensen te zeggen: sorry, de pot is leeg!" Omdat ook het CDA, dat twee jaar geleden het plan voor een steunfonds zag stranden, nog steeds graag iets voor de mini ma zou doen, onderzoekt de socialjg dienst of de gemeente bet budget voor de regeling bijzondere bestaanskosten kan aanvullen. De GSD keerde vo- -rig jaar 347.797 gulden uit in het kader van die regeling. Hoe hoog het budget zal zijn, dat het. rijk verstrekt, is nog niet bekend. Het CDA wilde in hetfonds voor minima tweehonderdduizend gulden stoppen. Schiedam Het voorzie ningenniveau in de Schie damse welzijnssector is in een fase aangeland, dat er de komende jaren vooral sprake zal zijn van conti nuering van beleid. Slechts op enkele punten bestaan er plannen voor ingrijpende aanpassingen. Die teneur ademt het wel- zijnsplan 1988-1992. Het plan is, met het oog op de welzijnswet, het logische vervolg op de jaarlijkse sociaal-culturele program ma's. Veranderingen zijn wel op til in Schiedam-Noord. Volgend voorjaar verwachten burge meester en wethouders een voorstel te kunnen doen over aanpassingen in wijkcentrum De Blauwe Brug en het opzet ten van een jongerenvoorzie- ning in de wijk. Een werk groep buigt zien daar nu over. Jongerencentrum Aladdin in Nieuwland is een ruimer be reik toebedacht. Het college wil het centrum laten uitdijen tot een stedelijk project voor Den Haag Het tarief voor gebruik van de veerdienst van Maassluis naar Rozenburg hoeft volgend jaar niet te worden verhoogd. Het verlies was vorig jaar zes ton lager dan in 1985 en door de lagere brandstofprijzen wordt ook voor dit jaar een tekort verwacht dat lager is dan geraamd. Gedeputeerde staten willen dan ook provinciale staten voorstellen volgend jaar geen verhoging toe te passen. Reden daarvoor is ook dat het gebruik van het veer door gemotoriseerd verkeer is toegenomen, evenals de vraag naar kaartjes voor het enkel tarief langzaam verkeer. De vraag naar tien overtochtenkaarten en abonnementen is daarentegen afgenomen. Het wordt echter niet wenselijk geacht deze tarieven te verhogen. zowel Nederlandse als buiten landse jongeren. Amateuristische kunst in de stad zal worden gestimuleerd, meldt het plan. B en W gaan actief zoeken naar meer oefen ruimtes, want er is sprake van een groot tekort. Ook de voor zieningen voor kinderopvang zitten wat het gemeentebe stuur betreft nog niet aan het plafond. Twee particuliere ini tiatieven en een plan om een intercultureel kinderdagver blijf op te zetten kunnen op steun rekenen. Die zal in de huisvestingssfeer liggen. Wij zien geen mogelijkheid een fi nanciële bijdrage te verstrek ken, tempert de nota bij voor baat al te veel enthousiasme. Schiedam De CD A-af deling Schiedam praat maandag 5 ok tober over ethische zaken. Aan de hand van een voordracht, verzorgd door drs. A. Klink van het wetenschappelijk in stituut van de partij, praten de leden over de-standpunten ten aanzien van abortus en eutha nasie. Schiedam Het Passagethea ter gaat een geweldig seizoen tegemoet. Allerlei records sneuvelen dit jaar. Dat spreekt uit een informatiepakket van het theater. Zo was er direct na het bekend worden van het programma een ongekend gro te belangstelling voor abonne menten. Er werden 4200 kaar tjes verkocht, waarvan 1200 voor voorstellingen in De Teerstoof. Vorig jaar seizoen werden slechts 3300 kaartjes in de voorverkoop van de hand gedaan. Met name De Teer stoof kwam er toen met 600 kaartjes bekaaid vanaf. Voor het Kuvoon-programma, dat zich met kunstzinnige vor mingsprojecten richt op bijna alle scholen in Schiedam, bleek de belangstelling nog groter. In totaal 410 groepen schreven zich in voor acht projecten, tegen slechts 112 vo rig seizoen. Meer dan 10.000 Schiedamse kinderen zullen aan de theateractiviteiten deelnemen. Nog meer goed nieuws: het jeugdaanbod wordt verdub beld. Vorig seizoen moesten te veel kinderen op zaterdag te leurgesteld naar huis gaan, omdat de zaal vol was. De bei de theaters denken dat pro bleem te kunnen opvangen door voortaan ook op woens dagmiddagen activiteiten m te roosteren. Dan worden vooral films gedraaid en komt er-af en toe een jeugdtheatergroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1