SPORT 23 'Eerder afremmen, dan aanmoedigen' Vandalismebestrij der komt handen te kort HANDWERK VOORVOETEN Hoogste punt scoutinghoevc Leon Luysterburg mikt op top-drie ISïbmJ&rsfc Jacques Claessen, een tevreden brandweercommandant Actie voor dierenasiel Leerlingen van Erasmusschool zijn leesgek itSPff 'Orderportefeuille' Wil Boonstra puilt uit Wim Verheij overleden SELECTIE DWS trekt zich terug Annette Kroon krijgt de kans Nederlaagserie bij Vlaardingen Halve misstap van Schiedam - Rotterdams Nieuwsblad donderdag 'RW/ oktober 1987 door CHRIS WOERTS Maassluis Het is teke nend voor de sfeer bin nen het Maassluisse brandweerkorps. Meer dan de helft van de le den van het korps woont binnen een straal van 500 meter van de kazer ne aan de Johan Evert- senlaan. „Daarom ook hoeven wii niet zo nodig te verhuizen r.aar een nieuw oncjerkomer'', maakt commandant Jacques Claessen duidelijk. „Als we een nieuwe kazerne zouden krijgen aan bij voorbeeld de Weridandseweg, dan 20U dat inderdaad meer cen traal gelegen zijn binnen de Oost-West route. Maar le tijd die je nu wint doordat «edereen dicht bij de kazerne woc nt, ver lies je dan weer omdat de brand weerlieden van verder weg moeten komen om de Westland- seweg te bereiken". De Brandweervereniging Maas sluis viert dit jaar het 60-jarig be staan. Een feit dat wordt her dacht met verschillende evene menten. De brandweerwedstrijd tussen de Westïandse korpsen was daar het afgelopen weekein de een voorbeeld van. Natuurlijk is er al veel langer dan 60 jaar een brandweerkorps actief in Maassluis. Jacques Claessen verklarend: „Maar in 1927 kwam er een grote reorga nisatie en daarom heeft men dat jaartal als het officiële oprich tingsjaar gekozen. In die jaren bad je geen echte vrijwilligers. Jacques Claessen hoopt op een snelle concentratie van de dienst gemeentewerken in Maassluis. Iedere Maassluizer was ver plicht om een bijdrage te leveren aan het brandweerkorps. Je kon alleen onder die verplichting uitkomen, door het zeker voor die jaren gigantische bedrag van vijf gulden op tafel te leggen". Concentratie Die tijd ligt echter ver achter ons. Nu telt het Maassluisse korps 43 vrijwilligers. Daarmee is het korps enigszins onderbe zet. Het zou 47 leden mogen tel len, maar volgens Jacques Claes sen heeft het vervullen van de vacatures niet de hoogste priori teit. Liever ziet hij de concentra tie van de dienst gemeentewer ken op korte termijn gereali seerd. „Dat zou voor ons ideaal zijn. AI jaren zitten we te wachten dat gemeentewerken in één centrale ruimte wordt ondergebracht in Maassluis. Dan krijgen wij er in ons huidige onderkomen direct drie ruimten extra bij en dan zijn we ook definitief uit de zorgen. Een specifieke persluchtruimte ontberen wij nu. En dat is eigen lijk geen goede zaak. Voor het schoonmaken en het onderhoud van de spullen is een aparte ruimte dringend nodig". Verdere wensen heeft de com mandant, die op 1 januari van dit jaar de legendarische Piet van 't Wout opvolgde, eigenlijk niet „Dat komt ook door het feit dat de burgemeester zeer goed op de hoogte is van de ontwikkelingen binnen het brandweergeheuren in Nederland. Hij heeft zijn zaakjes meer dan goed voor el kaar en steunt ons altijd. Dat is belangrijk, want als de gemeen teraad nu een voorstel te behan delen krijgt dan weten de raads leden dat het goed zit". Jacques Claessen is afkomstig uit Limburg. Studeerde fysische techniek aan de HTS en was ei genlijk voorbestemd om te gaan werken voor DSM in zijn pro vincie. Die mijnen werden ech ter gesloten en de kans op een baan in Limburg was daarmee verloren gegaan. Hij kwam uit eindelijk bij het gasïnstituut in Rijswijk terecht. De huidige commandant stapte echter over naar de gemeente Maassluis waar Claessen zich actief ging bezighouden met de hinderwet en de brandpreventie. Als bijna vanzelfsprekend trad hij toe tot het korps van de vrijwillige brandweer in Maassluis. „Maar nooit met het idee om later com mandant te worden. Ik heb ge woon alle cursussen gevolgd. Het is een groeiproces van jaren geweest". f Uniek Nu staat hij aan het hoofd van wat hij noemt een uniek korps. „De motivatie is enorm. We moeten de mannen eerder af remmen dan aanmoedigen. Ik waarschuw ook altijd: als er een melding komt, denk aan de ei gen veiligheid en die van de an dere weggebruikers. Kom heel op de kazerne, veroorzaak geen ongeluk, anders kun je helemaal niet meer blussen. Echt, binnen twee minuten na een melding zitten de eerste jongens in de wa gen, op weg naar de brand". Wat Jacques Claessen. wel steeds meer zorgen baart is de kleine criminaliteit. Steeds vaker moet de brandweer uitrukken om brandjes in kelderboxen en PTT-schakelkasten te blussen. Brandjes die zijn aangestoken. „Wij hebben graag best een brandje te blussen, dat zal ik niet ontkennen, maar vuurtjes die zijn aangestoken, daarvan zeg gen wij: dat is het werk niet. Moet dat nu zo nodig. Het aantal meldingen en uitrukken per jaar stijgt nog steeds. Dat is op zich niet erg, maar de oorzaak, de kleine criminaliteit, baart mij weldegelijk zorgen". Schiedam Basisschool Sint Marti nus houdt een actie om geld in te zamelen voor het in financiële moeilijkheden verkerende dierenasiel Har- gahoeve. Op de dag voor die rendag, zijn er zaterdag 3 ok tober dierenspelen en wed strijden te doen bijde school aan de lepenlaan. Eén lokaal wordt ingericht als restau rant. Asiel, schoolteam, medezeg genschapsraad en ouderraad tekenden voor de organisatie van de 'dierendag-speciaal', die duur van elf uur 's mor gens tot vier uur's middags. Vlaardingen De leerlingen van de Vlaardingse openbareba- sisschool Erasmus doen de naamgever van hun instituut alle eer aan. Ze zitten met hun neus in de boeken. En net als de beroemde wijsgeer laten ze het niet bij lezen alleen: ze schrijven zelf ook. Tijdens de eigen kin derboekenweek op de Erasmus school brengen de kinderen ook een bezoek aan de openbare bi bliotheek. Ze nemen daar deel aan een programma, dat als the ma heeft 'Die van hiernaast en van de overkant'. De leerlingen besluiten het lees- festijn op 7 oktober met een boe kenbal in de Stadsgehoorzaal. Maar het OnderwijsvoorrangS- gebied Vlaardingen, dat het boe kenprogramma heeft samenge steld, vergeet ook de ouders niet. Die zijn donderdagavond 1 okto ber welkom op school waar Nan nie Kuiper, schrijfster van een hele serie succesvolle kinder boeken, een lezing geeft. v Z- "WA Schiedam De bestrijding van de kleine criminaliteit moet Schiedam wel hoog zitten. Pre cies 15 dagen zaten er tussen het moment dat mr. Wil Boonstra zijn sollicitatiebrief schreef en zijn aanstelling. „Een lichtflits", zegt de beduusde 37-jarige jurist, die eerst ponueagent was in Maassluis en vervolgt ~-s stafme dewerker bij de spoorwegpolitie. Op 1 september trad hij in dienst bij de gemeente Schiedam en sindsdien is hij bezig de knel punten op een rijtje te zetten. Want de gemeente mag het pro bleem dan snel en grondig wil len aanpakken, voor Boonstra is nog niet duidelijk wat er precies van hem wordt verlangd. Zijn funetieomsschrijving is helder genoeg, maar waar de proble men precies liggen, en hoe groot die zijn, dat moet Boonstra alle maal nog uitkienen. Cijfers Dat hij als Vlaardinger Schie dam nauwelijks kent, vindt Boonstra niet echt een nadeel. Veel meer moeste heeft hij met het 'scherpstellen' van het beeld. Hoe groot is de kleine criminali teit en wat zijn de brandhaar den? De nieuwbakken coördina tor heeft alleen/wat cijfers van gemeentelijke diensten, zoals onderwijs, nutsbedrijven en wo- ningbeheer, waaruit blijkt dat er jaarlijks voor vele tienduizenden guldens aan gebouwen en straat- meubilair wordt vernield. Los daarvan: wat is kleine criminali teit eigenliik? Vallen zwartrij ders in de bus daar ook onder? En moet een omvergereden ver- keerszuiltje ook in het gegevens bestand worden opgenomen? Boonstra heeft voorlopig een contract voor drie jaar, maar te oordelen naar zijn takenpakket Iemand die Iets verkeerds ge daan heeft, zal daarvoor moeten boeten, vindt vandalismebestrij- der mr. Wii Boonstra. komt h ij daar dik aan te kort. Be halve het inventariseren en bestrijden van kleine misdrij ven en het opzetten van bureau voor alternatieve straffen, wordt hij ook geacht zich bezig te hou den met het opsporen van enge plekken en het vergroten van de sociale veiligheid, bij voorbeeld door adviezen te geven bij nieuwbouwprojecten, Daarnaast liggen er nog allerlei administra tieve klussen op hem te wachten: voorlichting geven, een archief aanleggen. Afspraken (ADVERTENTIE) VODEL "-iü'vAN. Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste soorten kwaliteitsieer. Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten volledige steun. Vraag dus bij ons ffnaar Sioux. Wie er een past, trekt hem aan. Nog jaren en jaren. MODESCHOENEN - TASSEN JIpK DWKSTAL 3111 EE SCHIEDAM t^JV Broersvest 135, Telefoon 4268492 Vlaardingen Voor scouting groep Willem de Zwijger breken er spannende tijden aan. Op woensdag 7 oktober zal het hoog ste punt worden bereikt van de nieuwbouw van het groepshuis op het scoutingcentrum van Vlaar dingen aan de Broekpolderweg, De nieuwbouw is mogelijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van WVC, de gemeente.Vlaardingen en diverse schenkingen en materiaal- toezeggingen van bedrijven en instel lingen. Ook bestaande fondsen als de actie Kinderpostzegels en Jantje Beton hebben een bijdrage geleverd. Het is voor het eerst dat in het 55-jarig bestaan van de Willem de Zwijger- groep binnenkort kan beschikken over een eigen, nieuwgebouwd groepshuis. In 1932 werd begonnen in de zeevïshal aan de Koningin WShel- minahaven. Later werd verhuisd naar de Willem Beukelsznstraat. In de oor log was de padvinderij verboden, maar na de bevrijding werd de groep weer nieuw leven Ingeblazen. In 1952 kwam een boerderij in de Broekpolder vrij en daar verhuisde de Willem de Zwijgergroep vervolgens heen. Het was in 1958, dat de groep een houten gebouw kreeg aangeboden van Shell Nederland. Het gebouw heeft in totaal 22 jaar dienst gedaan en is in fe bruari gesloopt. Gedeelten van het ge bouw zullen echter worden gebruikt als geluids- en windafseherming rond de nieuw te realiseren kampvuurkuii. Het is de bedoeling dat het nieuwe ge bouw half november door de aanne mer wordt opgeleverd. Klaar voor ge- ruik is het aan zeker nog niet. Veel zelfwerkzaamheid zal er aan te pas moeten komen om het gebouw ge bruiksklaar te krijgen. Begin volgend jaar, februari of maart 1988, zal dan ook pas de officiële ope ning plaatsvinden met een groot feest en een reünie voor oud-leden. Met panne-bier zal eerst echter op woensdag 7 oktober het bereiken van het hoogste punt worden gevierd. ,,Dat is een heleboel en zeker te veel om in één keer te doen", geeft de coördinator vandalis mebestrijding toe. Daarom is met burgemeester Reinier Scheeres afgesproken, dat een Schïedamse variant op het Rot terdamse bureau HALT voor rang krijgt. Dat gaat alternatieve straffen bedenken voor jongeren die iets hebben kapot gemaakt, bij voorbeeld door de daders de schade zelf te laten repareren. In Rotterdam werkt die methode volgens Boonstra heel goed. Boonstra wil met die aanpak overigens niet de indruk wek ken dat hij een vorm van maat schappelijk werk gaat verrich ten. „Iemand die iets verkeerd heeft gedaan zal daarvoor moeten boeten, en liefst niet op een heel zachte manier. Zit er een sociale oorzaak achter, een probleem thuis of zoiets, dan kan ik zo'n jongere natuurlijk wel doorverwijzen naar het maat schappelijk werk of de kinder bescherming". Sfeertje De vandalisme-specialist zal opereren vanuit het stadskan toor. Hij is ingedeeld bij de afde ling algemene zaken en valt na drukkelijk niet onder de politie. Dat zou een strafrechterlijk sfeertje scheppen en de bedoe ling is nu juist te voorkomen dat de doelgroep van 12 tot 18-jari- gen meteen met justitie in aanra king komt. Boonstra, die als lid van de spoorwegpolitie meer maals vernielzuchtige voetbal supporters begeleidde, denkt dat hij het karwei wel zal klaren. „Ik ben niet zo'n bureaufiguur, toen ik de advertentie zag dacht ik: die baan hebben ze speciaal voor mij bedacht". Wim Verheij. Ouderkerk aan den IJssel Wim Verheij, de oud-voorzitter van de Vlaardingse korfbalvereniging Oranje Nassau, is in de nacht van maandag op dinsdag overleden als gevolg van een acute hartstil stand. Verheij, die 44 jaar is ge worden, Iaat een vrouw en twee kinderen achter, Verheij wordt vrijdagmiddag om 14.00 uur in zijn woonplaats Ouderkerk aan den IJssel naar z'n laatste rust plaats gebracht. Verheij trad tijdens de jongste al- femene ledenvergadering terug in e anonimiteit, nadat hij Oranje Nassau gedurende een periode van achteneenhalf jaar vol verve had geleid. Als dank voor het vele be stuurlijke werk, dat hij in totaal dertien jaar had verricht, werd Verheij door de ledenvergadering benoemd tot ere-voorzitter. Mede door zijn werkzaamheden als inspecteur bij een landelijke ochtendkrant verhuisden Verheij en zijn echtgenote eind mei van Vlaardingen naar Ouderkerk aan den IJssel. Desondanks was hij bij iedere wedstrijd van het eerste team aanwezig en was hij nooit te beroerd de handen uit de mouwen te steken als daarom werd ge vraagd. T,t Alle aktiviteiten bij Oranje Nas sau zijn door zijn overlijden met onmiddellijke ingang stilgelegd. Tevens zijn alle voor zaterdag vastgestelde wedstrijden van het programma geschrapt. Leon Luysterburg is blij met z'n aanwinsten Anita BlankenMarielle Gudde en Jolande Bisschop. door DONALD BAX Schiedam Al na twee sei zoenen eerste divisie lijkt UVG uitgekeken op de sub top. Zelfs Leon Luysterburg laat z'n traditionele voorzich tigheid varen met de stelling uitsluitend genoegen te ne men met een plaatsje in de top-drie. „Als je ziet", vergelijkt de derde jaars coach van de Sehiedamse handbalsters, „dat we vorig jaar met een" verzwakte ploeg, die nooit compleet kon spelen, vijfde zijn geworden, dan moet er nu zeker meer inzitten. We zijn een stuk sterker dan vorig jaar, dus dan mag je verwachtingen heb ben", vindt de gemoedelijke Brabander, die Haak/DVC (zon dag om 15.00 uur te gast in de Margriethal) en EMM {met oud- international Diane Niemants- verdriet) als grootste concurren ten beschouwt. Luysterburg, die zich door het ontbreken van een sponsor met relatief weinig financiële midde len toch uitstekend staande houdt, roemt z'n ruime selectie, die hem eindelijk de gelegenheid biedt z'n visie in klinkend munt om te zetten. „Deze groep", zegt hij, „is evenwichtig opgebouwd met een groot aantal gelijkwaar dige speelsters. Als iemand nu een slechte dag heeft, kan ik soe pel wisselen", is dat voor hem ten opzichte van de vorige twee jaargangen een verademing. Ei genlijk bestaat zijn enige pro bleem uit hel op tijd inpassen van nieuwe speelsters, welk pro ces zich door een kleine blessu- regolf nog niet heeft voltrokken. Angela Venturinl en Carin Dul fer zijn na een lange per iade van gedwongen inactiviteit op de weg terug (Luysterburg: 'Zij zit ten nu tegen fit aan'), terwijl de van het Krimpense Treffers af komstige Anita Blanken en voormalig eredivisie-speelster Marielle Gudde (Quintus) ook nog lang geen honderd procent zyn. Luysterburg: „Manëlle heeft vier jaar niet gespeeld en heeft zich geforceerd om zo snel mogelijk terug te komen. Zij heeft een blessure aan de achil lespees. Met haar hebben we in overleg met de fysiotherapeut wat gas terug genomen. Wij ge ven haar gewoon een paar maanden meer de tijd ,om weer op niveau te komen. Anita tobt met haar rug, dus zij zal ook nog wat weekjes nodig hebben voor ze in vorm is". Tegelijkertijd realiseert Luys terburg zich dat Haak/DVC al meteen een lastig obstakel vormt. De Eindhovense ploeg heeft zich niet alleen verbaal al het voorvoegsel titelkandidate toegeëigend, het is tevens een re gelrechte 'Angstgegner' voor UVG. „We hebben vorig jaar twee keer flink klop van ze ge had. We zijn eigenlijk wegge speeld en dat doet nog steeds pijn. Iedereen is er op gebrand om revanche te nemen. En als je in de eerste de beste wedstrijd twee punten pakt van een van je concurrenten, is dat helemaal möoi meegenomen", aldus Luys terburg, die uit de eerste negen wedstrijden minimaal veertien punten hoopt te peuren. Schiedam Leon Luyster burg, de trainer-coach van UVG, kan voor de samen stelling van zijn eerste team uit liefst zestien speelsters kiezen. De selectie bestaat uit de keepsters Ellie de Bruin en Annette Kroon en de veldspeelsters Ingrid Dulfer, Jolande Bisschop, Karin ten Wolde, Sonja van Velzen, Karin Bisschop, Vallie Kolditz, Anja Hollan der, Monique Menke, Ange la Venlurini, Carin Dulfer, Anita Blanken, Esmeralda Vermeulen, Ineke Kroon en Mariëlle Gudde. Concurrentie Luysterburg is bijzonder te spre ken over de wijze waarop zijn se lectie, die voorts werd uitgebreid met de op het oude nest terugge keerde lachebek Jolande Bis schop (Quintus), zich in de voor bereidingsperiode heeft gemani festeerd. „Je kunt duidelijk mer ken dat er nu echt concurrentie is", licht hij toe. „Dat is een we reld van verschil met het verle den toen eigenlijk iedereen ze ker was van een plekje. Nu moeten ze wel knokken en dat is een positieve ontwikkeling. Er is in deze groep nog geen wan klank gevallen. De beste speelt en daar doet niemand moeilijk over. De meisjes gunnen het el kaar. Ook daarom eis ik mini maal een plaatsje bij de top-drie. We hebben er de kwaliteiten voor en de instelling. Bovendien spelen we voor het derde seizoen in de eerste divisie. Het wordt tijd dat er iets moois ontstaat". Schiedam De selectie van het Sehiedamse DWS bereidt zich deze week in Groesbeek voor op de start van de zaalcompetitie. De in de eerste divisie debuterende handbalsters hebben woens dag mede dank zij financiële steun van de firma Bova Rent hun tenten opgeslagen in de Hoge Hoenderberg, waar trainer- coach Nol Verhoef! hen vandaag en morgen zal onderwerpen aan een aantal pittige trainingen. Zaterdag is een rustdag, zodat DWS een dag later zo optimaal mogelijk voorbereid aan de uit wedstrijd tegen SVM (Munstergeleen) kan beginnen. Schiedam Een rugblessure van Ellie de Bruin geeft Annette Kroon de kans zich de komende vier weken in de kijker te spe len. De doelvrouwe van UVG, in haar juniorenperiode min of meer vaste keuze in de Rotterdamse selectie, zal nu moeten be wijzen dat het predikaat 'eeuwig talent' niet langer aan haar is besteed. Coach Leon Luysterburg denkt niet dat het tijdelijke gebrek aan concurrentie een nadeel is voor Annette Kroon, die gespeciali seerd ïs in het stoppen van strafworpen. Naast de dubbeltiespot (ieder gescoord punt wordt door een aantal 'sponsors' beloond met een dubbeltje), heeft een supporter UVG voor iedere door Annette Kroon gepareerde strafworp een gulden in het vooruit zicht gesteld. Vlaardingen De voetbalver eniging V laardingen zal de ko mende maanden weer intensléf gebruik gaan maken van haar fraaie lichtinstallatie. De op het sportcomplex Broekpolder ge vestigde vierdeklasser heeft een nederlaagserie uitgeschreven, waaraan een hoofdprijs met een bij een Vlaardingse sportzaakTe besteden waardebon van 750 gulden is verbonden. Het programma voor de neder- laagseric luidt (alle wedstrijden beginnen om 19.30 uur): woens dag 7 oktober Vlaardingen landelijke jeugd Feyenoord, dinsdag 27 oktober Vlaardin genExcelsior Maassluis, woensdag 11 november Vlaar dingenVitesse Delft, woens dag 18 november Vlaardingen— Hermes DVS en woensdag 2 de cember VlaardingenSVV. Schiedam Het eerste tiental van de damclub Schiedam liet in de uitwedstrijd tegen Alblasser- dam geheel onnodig een halve steek vallen (10-10). Omdat "JJ- muiden en Eureka wel de volle winst boekten, voeren deze t\vèe poegen de ranglijst aan met vier punten uit twee wedstrijden. Schiedam en Philips volgen met drie punten, voor Alblasserdam en Constant met twee punten. VAD 2 en Damlust vergaarden tot nu toe een punt, terwijl celsior en Denk en Zet nog punt loos zijn. Het verliespunt van Schiedam, dat teamleider Tiny Mous moest opstellen voor de grieperige top- speter Ronald van Bgmond, was voor een groot deel terug te voe ren op de ongelukkige nederlaag van Thijs Huijs. Met drie schij ven voor liet hij zijn vlaggetje vallen, maar kwam er toen ach ter dat hij niet de vereiste vijftig zette had gedaan, doch slechts49. Zaterdag 10 oktober spéélt Schieda m om 12.00 uur thuis (De Vier Molens) tegen Excelsior. De persoonlijke uitslagen tegen Alblasserdam waren (spelers Schiedam tweede genoemd): A. Verhaar—Paul Boerrigter 2-0, T. van EsLeo Mous 0-2, iS. Boer—Gert van Willigen 0-2,••T. van BokhovenWim Vrijland 0-2, N. Knoops-Ron Heusdens 0-2, M. VisserThijs Huijs '.2-0, A. Boon—Tiny Mous 1-1; C. BakkerSjaak Prins 2-0, H. ClasquinPietBastiaanse 2-0 en J. GiphartRob van Eijk 1-1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2