Regen bezorgt B en W jontspannen uitstapje Projectgroep kraakt plan 'atelierfabriek' 'Kwijtschelding 6 ton aan HVO is subsidie' Wanneer huursubsidie? Hoever mag bevoogding minima gaan? Nergens in stad is grond schoon VIAABSINES OASBtAD SCHIEDAMSEHE COURANT i, NIEUWE WMEBWfG COURANT Schiedam is roomser dan de paus Taxichauffeur bestolen Timmerbedrijf zit zonder gereedschap Sojadief hoeft niet te zitten Hargahoeve Aankoopbeleid niet tactisch Ericaschool kan kunst verplaatsen 99 Met doen, zeiden ze op de zaak. De rente zakt vast nog verder. 99 bondsspaarbank 5 Schimmel terug bij Sinterklaas 'Snelle' bomen nu vervangen Bredere deuren*: voor Sint Jozef Woningen weg in Rijnstraat Brinkman gast in Maassluis j WOENSDAG 7 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam Komt voon "wo ningzoekenden die een buis aangeboden krijgen dat 280 gulden de maand doet, vervol gens weigeren omdat zij liever een beter huis betrekken (met dus een hogere huur), maar als het zover is de individuele huursubsidie aan hun neus yoorbij zien gaan. Hadden ze dat goedkopere huis maar moeten nemen, redeneert het bureau Huisvesting, il&Ar Kan ae commissie stads vernieuwing wel begrip voor opbrengen. Maar wat als er hog geen huis is aangeboden door Huisvesting? Als de wo ningzoekende zelf een huis ge vonden heeft van pakweg 400 de maand? Dan komt het voor, erkent huisvestingsambtenaar Hob van de Noll, dat het bu reau zegt: „Wacht u nog maar een maandje, dan is er mï- sehien een goedkoper huis". Hierover is de commissie ver deeld. Want moet je woning zoekenden laten wachten, om dat er nu eenmaal een gebrek aan betaalbare woningen is? Bovendien: individuele huur subsidie is toch een wettelijk recht? Moet de gemeente Schiedam roomser zijn dan de ga us, zoals PSP/ ?PR-raadslid art de Leede constateert? Waarom het systeem van huursubsidiering niet toege past, als andere gemeenten in dergelijke gevallen veel soepe ler zijn? Els Hellwig (CDA): „In Rotterdam doen ze niet moeilijk, daar zetten ze pats- boem een stempeltje". Hans Bakker (PvdA) wil wel eens een duidelijke visie horen van B en W, want de criteria zijn thans volstrekt onduide lijk. Waar liggen de grenzen, vroegen ook Ulferd Bruseker (CPN) en Adri Reijnhout (D66). Moet een woningzoe kende, die een huis van 500 gulden ziet leegstaan, wachten op een woning van de helft goedkoper? Mag die andere woning 300 gulden huur doen? Kan dat ook 400 zijn? En hoe lang wachten is verantwoord? Hoever, zo was -hun kern vraag, mag de ambtelijke be voogding bij bureau Huisves ting gaan? Daar zal wethouder Hans van Kleef dus opheldering over moeten geven. Gisteravond sputterde hij nog wat, dat in derdaad iedere burger het recht heeft te wonen waar hij wil, maar, zei Van Kleef, „wat is dat recht waard als je het niet betalen kunt?" Het regeringsbeleid rond de huursubsidiering maakt het hem ook niet makkelijker, want hoelang het systeem in werking blijft is afwachten. Maar daar stelde de commissie tegenover dat Schiedam echt niet op eventuele kabinets plannen vooruit hoeft te lopen door nu al de individuele huursubsidie af te remmen. Met name het CDA en klein links wonden zich er in het stadhuis over op, dat het bu reau Huisvesting de minima onder de woningzoekenden in feite steeds langer laat wach ten op een betaalbaar huis, om maar geen huursubsidie te hoeven verstrekken, maar dat Van de Noll in zijn notitie on dertussen wel meer spreekka mers en meer personeel vraagt om woningzoekenden vlotjes te woord te kunnen staan. Van de Noll overigens benadrukt, dat hij als ambtenaar weigert zich over het beleid rond huursubsidiering wenst uit te laten. Hij heeft in zijn notitie alleen de huidige praktijk v len aangeven. „Als u het j wil- aangeven. „Ais u net an ders wilt, kan dat natuurlijk", hield hij de commissie stads vernieuwing voor. Van Kleef ziet problemen op doemen, als Schiedam weer wat vaker individuele huur subsidie zal verstrekken. Mis schien wordt Den Haag wel boos. Maar nog iets: uit het binnenkort te verschijnen jaarverslag van het Gemeente lijk Woningbeheer zal blijken, dat voor het eerst sinds jaren het totaal van huurachterstan den *bevroren" is. Jan Madam (met paraplu) hoort de klacht van een bewoonster aan. Wijkagent Leon Buljnsters, burge meester Fred van Lieren wethouder Arij Maarieveld fufsteren mee. Vlaardingen Op de Marnix- laan in Vlaardingen is een taxichauffeur bestolen. Hïi had zijn auto een ogenblik verlaten 'om enkele gehandicapte kin deren uit een dagverblijf op te halen, maar miste bij terug komst zijn portemonnee met 450 gulden. Een dief, die in de Waalstraat een polstasje uit een auto wil de stelen, werd door een voor bijganger op heterdaad be trapt. De autokraker gooide de buit weg, toen de getuige de achtervolging inzette. De dief ontkwam maar de eigenaar, 'werkzaam in een winkel in de Waalstraat, had zijn spullen te rug. Schiedam Het timmer- en onderhoudsbedrijf Rodo aan de Elzensteeg in Schiedam moet enkele dagen improvise ren. Inbrekers zijn er met na genoeg de complete voorraad gereedschappen vandoor ge gaan. Ze openden de voordeur met een valse sleutel, braken een tweede deur open en verza melden in de werkplaats alle elektrische zagen, boren en slijpmachines. De dieven na men ook alle aanwezige hand gereedschappen mee. l'Vlaardingen Een 52-jarige 'Vlaardinger is door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot :drie weken voorwaardelijke 'gevangenisstraf, wegens dief- •stal van sojameel in Rotter dam. De man had van het hof J enige tijd geleden de gelegen heid gekregen 60 uur dienst verlening te verrichten. Deze •bad hij tot volle tevredenheid 'voltooid. De procureur-gene- •raal had tijdens de zitting zes 'weken voorwaardelijk geëist. Schiedam De leerlingen van de Sint Martinusschoor in Tuindorp hebben 600 gulden bij elkaar gebracht voor het nooddruftige dierenasiel Har gahoeve. Het geld was de net to-opbrengst van een dieren- dagspecial op de basisschool. De bezoekers konden meedoen aan tal van activiteiten en dat leverde de nodige centen op. Vlaardingen Bij regen wonen er in de Westwijk, de Zuidwijk en de Indi sche buurt overwegend tevreden mensen. En bet handjevol klagers is sinds gisteren gerustgesteld: burgemeester en wethou ders leven met de proble men mee en zullen daar zo mogelijk iets aan doen, „Dat nemen we mee",„dat zoeken we uit", „u hoort, nog van ons" en „hou je taai" wa ren de geijkte bewoordingen, waarmee B en W de schaarse ontevreden Vlaardingers, die de stromende regen trotseer den om bij de hoogste autori teiten hun grieven te uiten, een riem onder het hart sta ken. Het college maakte er tijdens dit vierde wijkbezoek een ont spannen middagje van. Gepokt en gemazeld na eerdere rond wandelingen door de Vette- noordsepolder, Ambacht en Holy-Noord stonden de be stuurders de bewoners zakelijk en amicaal te woord. Er bleef zelfs tijd over om aan een kraam een gebakken haring te eten. Een man in de Madoerastraat, die toestemming vroeg de tuintjes van de buren te onder houden omdat plantsoenen dienst op het onderhoud bezui nigt kreeg van wethouder Arij Maarieveld het advies „maar lekker door te knip pen". Het stadhuis zal onder tussen uitzoeken wie de tuin tjes bij de overige 10.000 ge meentewoningen mag bijhou den. Ook voor het vandalisme, dat sommige Panagro-flats in de Zuidwijk heeft verminkt, gaat het college oplossingen zoeken. Wethouder Bas Gou- driaan droeg er spontaan een tje aan: „Knap de rotzooi op en kijk wat er gebeurt". „Aan het einde van de rit ben ik dertig rooien kwijt", profe teerde Chris van Roon. Maar de CDA-wethouder hoefde geen enkele keer in de buidel te tasten om iemand tevreden te stellen. Zijn VVD-collega Jan Madem keek wat zuinig jes bij het verzoek van de Geert Grootelaan om een speelterrein, maar Goudriaan zegde royaal een klim rek toe. „Als ie het zélf last", schertste Maarieveld. Madem hield aan het treffen met de jeugd een grote kijkdoos over die hij de rest van de middag trouw bleef meezeulen. Burgemees ter Fred van Lier aaide onder tussen een buurtjongen over de bol, omdat deze zicb spe ciaal voor het hoge bezoek mooi had aangekleed. De Melis Stokelaan, waar On tevredenheid heerst na opho- gingswerk, kreeg ook de volle aandacht. Een bewoner toonde Van Roon het water onder de vloer. De wethouder: „Da's toch niks bijzonders?" De be woner, ironisch: „O, gelukkig maar". Even later brak er een plensbui los en vluchtte het stadsbestuur een garage in om natte voeten te voorkomen. SP: gemeenteraad is gepasseerd Vlaardingen De Socialistiese Partij is hevig verontwaardigd dat de ge meente een schuld van 620.000 gulden heeft kwijtgescholden aan Vlaardin- gen-Oost Bedrijven. De SP noemt dat besluit van burgemeester en wethou ders „niets anders dan een eenmalige subsidie aan een particulier bedrijf". De gemeenteraad is in die beslissing niet gekend en dat kan volgens de SP absoluut niet door de beugel. Alleen de raadscommissie voor financiën werd achter gesloten deuren geraadpleegd. Maar een commissie mag geen besluiten ne men; dat recht heeft alleen de gemeenteraad. En die werd gewoon gepasseerd, aldus SP- raadslid Fred Trooster. Trooster vindt bovendien dat B en W met hun eigenzinnige besluit de voltallige Vlaar- dingse bevolking tegen de schenen hebben geschopt. Want de scheepsreparatiewerf, die bij het gemeentelijk energiebedrijf GEWB be hoorlijk in het krijt staat, heeft duidelijk een. voorkeursbehandeling gekregen. Kleinver bruikers, die hun energierekening niet op tijd betalen, worden van de levering van gas en licht afgesloten, maar een grootverbruiker als HVO met een schuld van 1,6 miljoen gulden kan rustig doordraaien. Volgens Trooster is dat onrechtvaardig. Gezien de werkgelegenheid die bij HVO op het spel stond, ging de SP er aanvankelijk mee akkoord dat het energiebedrijf gewoon zou blijven leveren. Maar na de fusie met Wilton-Fijenoord kwamen 110 werknemers op straat te staan en binnenkort moeten er waarschijnlijk nog enkele tientallen mensen uit Dat massa-ontslag heeft bij de SP kwaad bloed gezet. De gemeente is er niet om derge lijke bedrijven te subsidiëren, Met de zes ton had Vlaardingen wel leukere dingen kunnen doen, suggereert Trooster, die het college schriftelijke vragen over de kwestie heeft voorgelegd. (lillllllllIlllllllIIIII!!liIlftllllll!llllllllllliJllllllllII[lllll)IIIIIIIIlII][|]|JI[fllllllIflllllNII|[llliniIfl!I|!IIIllllllirillllllllllllllll[li[|lilHllllllll[tlIIIIIII[IIIINIIII!llllltllllflllllIilllllllllllllllllll!M[!lllll!llIlll!lf!l iiiiijii[in]iiiiiiiiiiiiriiiiifji[iiiitiiiiiiiii]fi]jiiiHiiiiirniiiiiiiifiiriiiiiiiHiii!iifiijjirijriiiiiJfijiiiiiijijitJiiiiiiiiiiriiiiiiiijiii]iiiiii!iiitiiiiiiiiifijifii!iiiim Schiedam De gemeente Schiedam ziet er geen kwaad in dat in het industriegebied 's-Graveland schone en vuile grond door elkaar heen worden gestort. De vuile grond, af komstig van verschillende delen van Schiedam, bevat stof fen in concentraties die lager zijn dan de maximaal toege stane waarden in de wet op de bodemsanering. Zowel de door NBM gereinigde grond als de 'stedelijke grond* worden geschikt geacht voor de ophoging van 's~ Graveland; het industriegebied wordt in noordelijke rich ting nog uitgebreid, tot aan de bossages langs de Polder weg. Volgens de in bodemsanering gespecialiseerde ambtenaar De Klerk is 'stedelijke grond' altijd wel in enige mate ver vuild. Vooral lood komt voor in grond, waar deze in de stad ook afgegraven wordt, aldus De Klerk. Maar hij wijst erop dat tegenwoordig bij iedere bouwlokatie een indicatief onderzoek moet plaatsvinden naar de bodemgesteldheid. Sinds I januari is dat verplicht; volgens De Klerk deed Schiedam dat daarvoor al, sinds de sanering van het GTB- terrein. Het laatste stukje grond op dit terrein, waar voorheen de gasfabriek stona, is volgens De Klerk nauwelijks vervuild. Het belandt in 's-Graveland bovenop de GTB-grond, waar de NBM aan de Nieuwe Waterwegstraat de schadelijke stoffen uit gestoomd heeft Schiedam Het is niet strate gisch, als de gemeenteraad pe riodiek een bedrag moet uit trekken voor aankoop van wo ningen, verspreid in de stad. Als de gemeente steeds op nieuw een krediet voteert, gaat daar de suggestie van uit dat de huiseigenaren steeds meer kunnen vragen voor hun onroerend goed. PvdA en WD willen die indruk weg nemen. Het lijkt de woord voerders Hans Bakker en Ge rard Verhulsdonk beter, dat de gemeenteraad eenmaal een groot bedrag reserveert dan telkens kleine sommen. De commissie stadsvernieu wing kon zich daarin vinden. Wethouder Van Kleef legde- uit, dat het met de controle door ve gemeenteraad te ma ken heeft dat er steeds aan ge ringe kredieten werd gedacht, maar ook als er bijvoorbeeld een miljoen opzij wordt gelegd, moet die controle op de beste ding ervan kunnen worden uitgeoefend. Een vrolijk kleurtje, dat was één van de dingen die altijd aan de ge vel van de Ericaschool In Vlaar dingen ontbraken. Kunstenaar Jan de Winter heeft daarin voor zien, maar maakte zijn bonte glasmozaïek zodanig dat het makkelijk verplaatsbaar Is. Pre cies volgens da wensen van direc teur Henk Walsmit, de de Vlaar dingse school voor speciaal on derwijs graag wil verbouwen. Walsmit hoopt dat de school een echte voordeur krijgt aan de Deif- tseveerweg en dat hij eindelijk het lelijke hek mag opdoeken, dat naar de achteringang ieidt. Want de Ingang is moeilijk te vinden: zelfs burgemeester Fred van Lier, die vanmorgen het kunstwerk kwam onthullen, vervoegde zich abusievelijk bij de aangrenzende Albert Schweltzerschool. itHmimiiiiiijmiiiimiimijfjiiiiiffimiijiiiiiiii Vlaardingen Met de plannen, die de gemeente heeft voor het Delva-pand in de Stationsstraat, kun nen de Vlaardingse kunstenaars geen kant op. De huren van 350 tot 375 gulden per maand zijn veel te hoog. Bovendien krijgt het pand het aan zien van een fabriek, als er elf in plaats van zes ateliers in worden onder gebracht, zoals burge meester en wethouders willen. De projectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepolder heeft zo blijkt uit het bovenstaan de geen goed woord over voor het voorstel, dat van avond op de agenda van de meenteraad staat. De uitslag van een enquête onder de kunstenaars, aie nu gehuisvest zijn in een oud schoolgebouw verderop In de Stationsstraat, is volkomen genegeerd. De kunstenaars waren akkoord ;aan met een plan voor zes 'ers, met een huur van gega atelii r maximaal 235 gulden. Hoe lager de huur, hoe groter de kans dat het Delva-plan kans van slagen heeft, schrijft de projectgroep In een spoed- brief aan de gemeenteraad. Weliswaar moet er dan geld bij uit de gemeentekas maar ook in het oude plan werd al rekening gehouden met een financiële bijdrage. En zoveel scheelt het de ge meente nu ook weer niet. De projectgroep heeft uitgere kend, dat als de vijf grote ate liers op de begane grond worden geschrapt en de subsi die per atelier gelijk blijft, er per jaar niet meer dan 4000 filden nodig is. Voor dat geld rijgt de Vlaardingse kunst wereld dan de expositieruimte waar ze zo hard behoefte aan heeft. „Dén draagt de gemeen te een duidelijk zichtbaar cul tureel steentje bij", aldus de brief. Een tentoonstellings ruimte gelijkvloers is maar één mogelijkheid. Als alterna tieven noemt de projectgroep een artotheek en een buurtres- taurant. Ook Patrimoniums Woning stichting, die het Delva-pand straks gaat exploiteren, is ge baat bij lage huren. Die garan deren eerder dat het plan een succes wordt dan de hoge prij zen die burgemeester en wet houders voorstellen, laat de projectgroep weten. De kunstenaars die het schoolge bouw moeten verlaten het staat op de nominatie gesloopt te worden schieten met het voorstel zoals dat nu op tafel ligt niets op. Voor hypotheken kunt u toch maar beter naar de ervaren specialisten in geldzaken luisteren. Die van de bank met de S. Voor adviezen op üw maat en behoefte. Zodat uw eigen huis u straks niet duur komt te staan. Loop even binnen bij een kantoor in de buurt voor een gesprek. Dat verplicht tot niets en is beslist de moeite waard. Bij u In de buurt is de bank binnen loopafstand Schiedam Vlaardingen spaarbank Maassluis De schimmel Bachelor steelt zaterdag 21 november de harten van de Nederlandse kinderen. Sinterklaas heeft namelijk dit paard van manege De Maasdijl Maassluis, uitgekozen om bem tijdens zijn verblijf in ons land te vergezellen tij dens de vele uitstapjes. De goedheiligman heeft dit jaar Schoonhoven als aan komstplaats gekozen. Al eerder maakte Sint Ni- colaas gebruik van de1 schimmel. Tijdens de in tocht in 1979, toen Rotter dam de kindervriend ont ving, maakte hij ook ge bruik van de diensten van Bachelor. Die samenwer king beviel zo goed, dat de schimmel nu wederom is' uitverkoren. Maassluis De plantsoenen dienst in Maassluis is 'deze week begonnen met het ver vangen van populieren en wil-? gen in enkele wijken van de stad. -11 Het is volgens de plantsoenen dienst zaak, dat deze bomen plaatsmaken voor langzamer groeiende soorten zoals es doorn, linde, es en lijsterbes; Populieren en wilgen zijn snel groeiende boomsoorten met een beperkte levensduur -van tussen de 20 en 25 jaar. Jaren geleden werden ae bomen aangeplant om de nieuwe wij ken in Maassluis snel eeii groen aanzien te geven. De doelstelling is ruimschoots gerealiseerd. De verschillend^ wijken van Maassluis hebben een groen uiterlijk. 1 Schiedam Bij een aantal ge£ rerenoveerde woningen in Schiedam-West moeten dé veel te smalle achterdeuren door bredere vervangen worden. Gisteravond heeft wethouder Hans van Kleef dat bekend gemaakt. Voor die wó-, ningen, waar maar één achter uitgang is, moeten goede deu ren worden besteld. Als dé woningen ook openslaande deuren naar de tuin hebben", kan worden volstaan met smallere deuren. Het gaat om het complex van 213 woningen van de voorma lige bouwvereniging Sint Jo zef. Nog niet overal zijn er bij de nieuwe renovatie deuren ingezet, zodat problemen hiér voorkomen kunnen warden. Waar er al wel 46 centimeter smalle deurtjes zijn ingezet, mogen deze als de bewoners daarop staan van Van Kleef vervangen worden door min| stens even brede deuren als er eerst in zaten. Hij heeft dat dê woningbouwvereniging Schie dam schriftelijk bevestigd. Schiedam Weldra zulleri enkele woningen naast de Hei-' lig Hartkerk in Schiedam on bewoonbaar worden ver klaard, Het rijtje panden aan de Rijnstraat, van nummer 3 tot 11, zal in een later stadium worden gesloopt, waardoor een bredere entree zal onfr staan naar de bouwput aan de, Havendijk (Deltadijk). De bouwkundige staat van de woningen wordt slecht gé-! noemd. Aanvankelijk stond nummer 11 niet op de lijstj maar het huis vormt een bouwkundige eenheid njet nummer 9, liet adiunct-direc-; teur gemeentewerlcen FranS Griffioen gisteravond weten.' De PSP/PPR informeerde nog of er beroepsmogelijkheden zijn voor de bewoners. „Ja, bij de huisbaas", repliceerde wet houder Van Kleef. Maassluis Minister Brinkr man zal tijdens de jaarvergat dering van de CDA-staten- kring Delft in Maassluis spre'r ken over vraagstukken om1 trent het menselijk leven. 'Dé CDA-minister zal een aanzet geven tot een discussie. Hij zal kanttekeningen plaatsen bii de laatste medische ontwikkelin gen. Ook zal hij spreken over ethische en juridische vrageli rondom kunstmatige voort planting, draagmoederschap en abortus. Belangstellenden zijn dinsdag 13 oktober welkom in ontmoe tingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan in Maassluis. De bijeenkomst begint om. 20.00 uur,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1