'Maassluis is geen New York' Politie pakt pyromanen op Si wm Spaarbank viert fusie yktfg Goudriaan: stuur die schadeclaims naar verzekering IMIIIOS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE Illlllli COURANT HET ERFGOED Newton- plein wil van crossers af Kerkeilandblijft vechten tegen bouwplan Brand in vogelnest Bibliotheek: liever steppen dan betalen Van Kleef breekt met John Zwart Eén bord maakt andere overbodig Hooravond over verzekeringen Vrouwen benoemd Fietser onder bus Injectie voor patiëntenclub Singel-plan zonder plein Berk mag niet om Reclame: niet rond sporthal Winkelkraken Primeur voor Turkse vrouwen VRIJDAG 9 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 67 3131 BC Vlaardingen Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343225, 4352066, 4350557 -sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Tijdens de Furie-ade, afgelo pen zaterdag, trok het Schanseiland veel aandacht. De bewoners hadden protestborden aan hun gevels gespij kerd. Reden van hun ongenoegen vormt het eerder dit jaar aangekondigde bouwplan in dit his torische stukje Maas sluis rond de haven. Onlangs verwierp de ge meente hun bezwaarschrif ten, maar daarmee is de kous nog niet af. De bewoners van het Schans- ofwel Kerkei- land zijn er namelijk van Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. overtuigd, dat de argumenten van de gemeente niet klop pen. Alle hoop is gevestigd op ge deputeerde staten, die de plannen nu moeten beoorde len. En ais GS de gemeente niet terugfluiten, is altijd nog een Arob-procedure moge lijk, of als uiterste noodgreep een kort geding. „Men kan ons dan in ieder geval niet verwijten dat wij niks tegen het verpesten van dit histori sche gebied hebben gedaan", aldus actievoerder Simon Dubbelman. De argumenten tegen de bouw van appartementen zijn velerlei: er is een gifpro bleem, de bewoners vrezen voor hun uitzicht, men. is bang voor onherstelbare schade als gevolg van het heien en men zegt over be wijzen te beschikken dat een 'flatgebouw' de eerste aanzet is tot meer beton op het eiland. Wat de Kerkeilandbewoners nog het meest frappeert, is de snelheid waarmee de plan nen er 'doorheen gejast' worden. „In juni warden er plannen gelanceerd en je krijgt een week de tijd om je bezwaren toe te lichten. Ver volgens gaat men zo snel mo gelijk in de slag met de pro vincie. Het is een soort gevecht tegen de tijd want wethouder Wustrow wil ge bruikmaken van een contin gent, dat voor het einde van dit jaar verloopt". Vandaar waarschijnlijk, dat de protesten van de bewo ners zeer ongelegen komen. „Je vraagt je toch af waar men mee bezig is", zegt be woner Rob Gerrïtse. „Tijdens de hoorzitting zitten de pro jectontwikkelaar en de wet houder naast elkaar aan ta fel. Een Kerkeilandbewoner, die vlak van te voren ambte naar Stolk van ruimtelijke ordening sprak, kreeg te ho ren dat hij zijn bezwaren kon komen toelichten, maar dat o:| het weinig zin had omdat de 'beslissing toch al gevallen Kerkeilander Alex Koop- was. Zo werkt dat hier blijk- man: „Iedereen is het erover baar", eens dat er woningbouw De actievoerende Kerkelland- bewoners hebben niet het idee dat zij serieus gekend zijn in de ontwikkeling van het gebied. moet komen. Verder is be kend dat het hier een kwets bare historische omgeving betreft. Eigenlijk bij uitstek een plek die vraagt om ont wikkeling door de gemeente zelf. Die kan de grondprijs van 2,5 miljoen gulden niet opbrengen, vandaar dat men met een projectontwikkelaar in zee is gegaan. Zo blijkt weer eens dat economische belangen prevaleren boven historische. Projectontwikke laar Goudswaard kwam niet voor niets eerst met het plan om flats met 7 verdiepingen te bouwen. Dat is financieel gezien natuurlijk veel aan trekkelijker. Dat gaat dan niet door en vervolgens laat hij op de informatieavond bijna tot tranen geroerd we ten hoe blij hij is met het pro ject, en dat je maar eens in ie leven de kans krijgt om zo n prachtig stukje grond zorg- vul-dig in te mogen vullen Eilandbewoner Rob Gerritse; „Het gedrocht dat ze willen bouwen wordt evenhoog als de afgebroken fabriek van De Ploeg. Je weet wel, dat ontsierende ding dat altijd van alle foto's werd afgehou den". De appartementen worden dus 14 meter hoog, mét spiegelende glazen to rens. Voorstanders noemen het ontwerp een uitdaging, een confrontatie van de ar chitectuur van de 20e en de 2le eeuw met die uit de 17e en 18e. Een contrast dat de bebouwing spannend, dyna misch en eigentijds zal ma ken. De Kerkeilandbewoners brengen ertegenin dat Maas sluis geen New York of Al- mere is, maar een stad met een -ondanks alle aansla gen uit het verleden - nog altijd schitterend historisch centrum, van oudsher geka rakteriseerd door laagbouw. Laagbouw in historiche stijl was en is volgens hen dan ook de mooiste omgeving voor de beeldbepalende Gro te Kerk (zie het logo van deze rubriek). In het nu ge presenteerde plan zien ze niet veel meer dan een op de verdwenen fabriek geïnspi reerd gedrocht. Vandaar dat de eilandbewoners voorlopig niet van plan zijn de strijdbijl te begraven. „Laat ze maar een prijsvraag uitschrijven. Dan kan er in ieder geval uit verschillende alternatieven gekozen worden", besluit Si mon Dubbelman. Vlasrdingen Een 22-jarige Rotterdammer heeft gister morgen tijdens dankwerk- zaamheden aan de Bunnikhoe- ve eerstegraads brandwonden opgelopen. Dat gebeurde toen een onder de dakbedekking verscholen vogelnestje vlam vatte. De man wist het brandje eigenhandig met goot water te bluhsen. Vlaardingen De dertien plaatsen, die voor het biblio theekpersoneel zijn gereser veerd in de nieuw te bouwen parkeergarage op het Wees huisplein, komen geheel voor rekening van de gemeente Vlaardingen. CDA-wethouder Chris van Hoon zei woensdag in de ge meenteraad dat de medewer kers Van de bibliotheek ge woon voor het gebruik van de garage moeten betalen, maar volgens bibliotheekdirecteur John Lamens is daar geen sprake van. „Met de gemeente is afgesproken dat zij de kos ten voor haar rekening neemt. Als ik er zelf voor moest beta len, zou ik liever op de step komen". Van Roon probeerde woens dag een slag om de arm te houden, toen WD-fractïe- voorzitter Georges Neijssel in formeerde wie er moest op draaien voor de dertien plaat sen, die op jaarbasis zo'n 800 gulden per stuk kosten. Vol gens de VVD'er hadden de bi bliotheekmedewerkers er to taal geen interesse in: „Die zijn zo sportief, die komen alle maal op de fiets naar hun werk". Lamens noemt dat on zin. „Wij gaan die garage wel degelijk gebruiken". Neijssel verweet de wethouder dat hij niet duidelijk voor de feiten wilde uitkomen. Burge meester Fred van Lier moest hem gelijk geven: „Dit komt inderdaad nogal krikkemikkig over". Schiedam Beste John, zo begint wethouder Van Kleef zijn brief aan alternatief 'hulpverlener John Zwart. Hij wijst op goede afspraken, ;die zij hebben gemaakt. Ik ben die nagekomen, zegt .Van Kleef.' Maar op zijn 'beurt heeft Zwart een brief aan de wethouder in, af- i schrift verstuurd aan de ge- 'ïmeenteraad. En nu kijkt de :.raad over mijn schouder imee, redeneert Van Kleef. '-Hij proeft eruit dat Zwart hem niet vertrouwt. Daarom heeft Van Kleef alle stuk- Heen, die hij van de hulpver- lener gekregen heeft, ongele zen geretourneerd met de boodschap dat hij verder geen zaken meer wil doen met Zwart. jpjfg, vl& Moe gewdrden van de langduri ge overlast, die crossende jonge ren op het Newtonplein gaven, zijn de bewoners van Schiedam- Oost blij dat de gemeente het plein wil opknappen. Er komen hier en daar bielzen te liggen om het crossen tegen te gaan, ook komen er bordjes waarmee beoogd wordt het hondepoep- probleem te verplaatsen, en tot slot wordt de beplanting geher structureerd. Met de opknap beurt is 12.000 gulden gemoeid. Laurens van Rooyen en Klaas van de Geest praten na afloop van het concert geanimeerd na in de wandelgangen van de Stadsgehoorzaal, Vlaardingen Niet zo maar een feestje in de Vlaardingse Stadsgehoor zaal. De fusie van de filia^ len van de Bondsspaar bank in Schiedam en Vlaardingen werd giste ren op gepaste wijze ge vierd. De directie van de bank benutte het optre den van Laurens van Rooyen om 300 relaties uit te nodigen voor eerst het bijwonen van het concert om daarna, in de wandel gangen, te genieten van een hapje en een drankje. „We wilden gewoon iets voor onze relaties doen. Het optre den van Laurens van Rooyen leek ons een mooie gelegen heid om de mensen op gepaste wijze te ontvangen", aldus di recteur Klaas van de Geest. Een vrijwel volle Stadsgehoor zaal de bank had niet alle kaartjes opgekocht, ook 'gewo ne' belangstellenden konden van het licht-klassieke genre genieten kon de geste van de directie van de bank best waarderen. „Door de fusie is er voor de klanten en de relaties niet veel veranderd", maakt Van de Geest duidelijk. „Toch wilden we de fusie niet zomaar voor bij laten gaan. Intern is in de organisatie natuurlijk wel het een en ander gewijzigd. Een fusie verloopt nooit zonder problemen, maar de hobbeltjes die zijn ontstaan proberen we op een zo'n plezierig mogelijke manier weg te werken". Problemen, waarvan gisteren in de Stadsgehoorzaal niets te bespeuren vieL Het concert boeide de aanwezigen ruim twee uur, maar meer nog in trek was de borrel met koud buffet na afloop. Vierdingen In de strijd te- fen Let lustig voort woeker en- e ve 'keersbordenwoud heeft de gemeente Vlaardingen het ei van Columbus geïntrodu ceerd: een bord dat een hele boel andere borden overbodig maakt. Het (vierkante) bord bestaat uit een wit veld met daarin het vertrouwde ronde bord dat een parkeerverbod aangeeft. Daarboven staat het woord 'zone'. Deze zoneborden staan bij de ingangen van bepaalde gebie den en daarbinnen mag niet geparkeerd worden. Behalve in duidelijk herkenbare par keervakken of op plaatsen, waar een P op het wegdek staat. Dat lijkt ingewikkeld, maar volgens een woordvoer der van ae politie zal het pu bliek er snel aan wennen. Een deel van Vlaardingen is er volgens de politie al een stuk overzichtelijker op ge worden. Zo konden uit het ge bied rond de Landstraat en de Rijkestraat een flink aantal borden worden 'gerooid'. „We hebben daar nu nog maar vijf, in plaats van zestien borden nodig", zegt de politieman op getogen. Ook aan de Struijck- straat, de toegangsweg naar de parkeergarage bij het Sclaa- venburgh, voldoet het nieuwe bord uitstekend. De parkeercontroleurs houden nauwlettend in de gaten pf het publiek zich aan de nieuwe bepalingen houdt. Zodra het zonebord is ingeburgerd en een automobilist negeert het verbod, trekken de controleurs hun bonnenboekje. Een over treding kost evenveel als in de oude situatie: 35 gulden. Vlaardingen Bewoners, wier huis bij de hevige regen val op 19 september onder wa ter kwam te staan, moeten de schade maar verhalen op hun verzekeringsmaatschappij. De gemeente "V laardingen weigert iedere aansprakelijkheid. Dat hebben de zes bewoners- groepen uit verschillende de len van de stad te horen ge kregen, toen zij de afgelopen weken op het stadhuis hun be klag kwamen doen. Over- iii ik i HiiiEiEiii iiiiiiiiiiiiiii h iiiiiii iimiiiiiiiii in Schiedam De bewoners van Schiedam-Zuid willen duide lijkheid hebben over hun ver zekering. Velen zijn bang dat h un verzeken ngsm aa tschappij niet zal uitbetalen, als hun huizen nog eens schade oplo pen als gevolg van een tropi sche regenbui. In de nazomer zorgden flinke buien enkele malen voor scha de. Om die onduidelijkheid weg te nemen wordt woens dagavond in de Zwartewaalse- straat een hooravond gehou den, waar overigens ook gedu peerden uit andere delen van de stad welkom zijn. Een ver- zekeringsdeskundige bekijkt dan of de dreigementen van verschillende maatschappijen om de verzekering te beëindi gen hout snijdL De voorlich tingsbijeenkomst begint om acht uur. ItllllllllllittllinillillllillllllillllllllllllIIIUIIIII macht, noemt wethouder Bas Goudriaan de wolkbreuk op de bewuste zaterdagavond. Een onderzoek door gemeen tewerken heeft uitgewezen dat alle gemalen naar behoren hebben gefunctioneerd. Dat de riolering de enorme watermas sa niet kon verwerken, is niet de schuld van de gemeente. Volgens Goudriaan voldoet de capaciteit van het Vlaardingse rioleringsnet ruimschoots aan de normen. Die capaciteit fae- circa 16.000 kubieke meter per uur. Op 19 septem ber kwam in een kwartier tijd naar schatting 200.000 kuub regenwater naar beneden. „Tegen zo'n hoeveelheid staat iedereen machteloos", aldus een ambtenaar. Het enige soelaas dat de ge meente kan bieden, is bekij ken of de capaciteit van ae riolering in sommige wijken vergroot kan worden. Maar dat is afhankelijk van zowel de technische als de financiële mogelijkheden. Goudriaan peinst er in elk geval niet over de schadeclaims van een handjevol Vlaardingse particu lieren te behandelen. Dat sommigen deze zomer tot drie keer toe met waterover last te kampen kregen en tel kens hun vloerbedekking moesten vernieuwen, kan de gemeente ook niet helpen, vindt de wethouder. Ook de schadevergoeding, die Patri moniums Woningstichting overweegt in te dienen, zal niet in behandeling worden genomen, maakt de op het stadhuis duii Ie ambtenaar ïidelijkf Maassluis De Westwijk in Maassluis is opgelucht na de arrestatie van twee inwoners van de stad. De mannen hebben inmid dels bekend verantwoor delijk te zijn voor een groot aantal branden in het afgelopen anderhalf jaar. In de Westwijk kwam het sinds juni 1986 geregeld voor dat er brand uitbrak in kelder boxen en PTT-sehakelkasten. Ook brandde het wijkgebouw van De Plat uit en moest de winkel Superdiscount 1000 in winkelcentrum Steendiikpol- der het regelmatig ontgelden. De politie kon de twee pyro manen door scherp surveille ren op het spoor komen. „Tij dens het blussen van de bran den waren de verdachten stee vast aanwezig", aldus hoofdin specteur Hans de Jong. „Dat ging natuurlijk opvallen". De politie van Maassluis be sloot de gangen van de ver dachten na ïe gaan. Zij kon in het weekeinde van 2 en 3 ok tober toeslaan. De twee mannen waren weer eens op pad gegaan en dat werd geconstateerd door agen ten. Toen later in de nacht brand uitbrak in de schacht van een lift van een flatge bouw waaraan de brandstich ters juist een bezoek hadden gebracht, besloot de politie tot actie over te gaan. De mannen werden gearresteerd. De scha de aan de liftschacht bedroeg overigens ruim 100.000 gulden. In totaal worden de inwoners van Maassluis verdacht van ongeveer dertig branden. In nog niet alle zaken hebben de beide verdachten een bekente nis afgelegd. Wel hebben zij bekend brand te hebben gesticht in kelder boxen aan de Burgemeester Zaneveldstraat, de Burgemees ter Wesseiinkstraat en de Jac. Boezemanstraat Ook is vast komen te staan, dat zij verant woordelijk zijn voor minimaal vijf branden in schakelkasten van de PTT, de brand in wijk gebouw De Flat en de winkel Superdiscount 1QO0. De totale schade van deze branden be draagt ruim 500.000 gulden. De mannen worden ook verdacht van het in de as leggen van de T.M. Gilhuisschool. Inmiddels zijn de twee ver dachten voorgeleid en in ver zekerde bewaring gesteld. „Een hele opluchting voor de wijk", aldus hoofdinspecteur De Jong. „Wij denken dat de mannen gehandeld hebben uit pure sensatiezucht". Schiedam Twaalf vrouwen zijn benoemd in de emancipa tiecommissie, die dus nu van start kan gaan. Bekende na men zijn die van M.C. Broker hof-Huisman van de Schie- damse vrouwenraad, Wil Evers van de Schiedamse Vrouwenemancipatie Organi satie, PvdA-lid Noor Samkal- den, kunstenares Bonnie On- derwaater en PvdA-bestuurs- lid Artemis Westenberg. Voorts zitten in de commissie: F. Niyassi, A. van den Berg, E.D. van Collenburg-in t Hout, A. Hazenberg, W. Her mans, M. Looyen en M. Stijhs. Vlaardingen Een 13-jarige Vlaar dinger is gistermiddag ernstig gewond geraakt bij een ongeluk met een bus. De fiet ser sloeg op de Europaboule vard plotseling linksaf. De achter hem rijdende buschauf feur kon hem niet meer kon ontwijken, zodat de jongen be kneld raakte onder ae bus. De brandweer kon het slachtoffer pas met behulp van pneumati sche kussens uit zijn benarde positie bevrijden. In het Dijkzigtziekenhuis wer den ernstige inwendige ver wondingen, een scheurtje in de schedel en. zwaar bescha digde armen geconstateerd. Hij is buiten levensgevaar. Schiedam De patiëntenbe langen vereniging Schiedam krijgt een financiële injectie om gedurende drie jaar haar spreekuur mogelijk te maken. B en W hebben zowel een in cidentele als een structurele subsidie toegekend, de laatste voorlopig tot 1990. Dan zal worden bezien of het spreek uur zin heeft gehad. Schiedam De gemeenteraad zal maandag het stadsvernieu wingsplan Singel-Noord vast stellen. Het plein aan de Over- schiesedwarsstraat is er niet in opgenomen, ondanks het ver zoek van de bewonersvereni- ging Schiedam-Oost. Er was over de invulling van dat plein een meningsverschil tussen de Pvd A-wethouders Zijdeveld en Van Kleef, De eerste wil kantoorbebouwing, de ander wil woningbouw, werd onlangs duidelijk op een informatiebijeenkomst. Door het plein buiten het Singel plan te laten kan het conflict blijven sluimeren. Aan de Sin gel zullen diverse panden moeten worden gesloopt. Schiedam Snoeien mag. B en W vinden het best als ge meentewerken voorzichtig het snoeimes zet in een paar bo men, die aan de Damiaan het zonlicht tegenhouden voor de flatbewoners. Maar dat is al ingrijpend genoeg, vindt het college. Een berk, die het Ge meentelijk Woningbeheer wou laten kappen, moet blijven staan. De gemeenteraad behandelt maandag een brief van C.M, Dineenouts en zijn buren aan de Willem Pijperstraat. De be woners van Groenoord-Zuid willen acht hoge lindebomen voor hun flat gerooid zien. Schiedam De gemeente wil best een plekje zoeken voor reclamemasten, nu daar inte resse voor blijkt te bestaan, maar dan niet bij de volkstuin tjes van Vijfsluizen en bij sporthal Margriet. Hier zijn zulke masten uit den boze. Ze passen niet in het bestem mingsplan en bovendien stédn ze gewoon niet in het groen, vinden B en W. Vlaardingen Diverse win kels zijn gisternacht bezocht door inbrekers. In alle geval len kwam men binnen door de voordeur te forceren. Uit een schoenenzaak aan de Fiorïs de Vijfdelaan werd een aantal schoenendozen ont vreemd. Ook in een drogisterij werd ingebroken, maar daar was niets weg. Op het Liesveld werd uit de kassa van een bloemenzaak 300 gulden mee genomen. Op de Hoogstraat tenslotte werd twee keer ge probeerd binnen te komen, maar dat mislukte. Schiedam Zwembad Zuid ziet zaterdag een initiatief be kroond, dat dateert van okto ber vorig jaar. Toen werd be- fonnen met zwemlessen voor 'urkse vrouwen. De eerste groep zwemt zaterdagmorgen af. De animo onder Tuntse vrouwen is sinds het begin flink toegenomen. De diplo ma's „worden uitgereikt aoor hetgemeenteraadslid en oud bestuurslid van het zwembad, Jantje Boonstr^.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1