Bange spaardeïrs nemen 12 miljoen gulden op Vbute heeft grens van het toelaatbare 1 1 DEVLEKKEN-KAMPIOEN KATOEN Vraagtekens bij aanschaf computers SCHIEOAMSCHE COURANT i NIEUWE WflIEBWEG CDUHANT Minister Eelco Brinkman: Gang weer als nieuw WATERWEGSTEDEN IN ONTWIKKELINGSHULP IBS 10% EXTRA Geld voor museum Vlaardings huisvuil wordt schoner Broers op dievenpad f 'Good evening Jongerengroep in reumavereniging Rijnmondbands leveren topprestaties 70% EXTRA IN EEK PAK EN ¥4,- TERUG'N GRATIS HANDDOEK BIJ TWEE PAKKEN, WOENSDAG 14 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. -Telefoon: 01CK 4343229, 4352066,'4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam/.yiaardingen Door het. 'Ruding-effect' hebben cliënten van de 'Bondsspaarbank Vlaar dingen/Schiedam massaal hun tegoeden opgenomen. Uït angst voor een boete, Dmdat zij hun rente niet aan de fiscus hebben op gegeven, haalden bange spaarders in enkele maan den tijd zo'n twaalf mil joen gulden van hun reke ningen. Volgens directeur Klaas/ van de Geest is de vrees voor sanc ties van de belastingdienst vol komen ongegrond en gaat-dé r fiscus pas volgend jaar 'ver geetachtige' spaarders bestraf fen. Tot.31 december dit jaar geldt een generaal pardon. „Wie tot die datum bij de fis cus alsnog zijn tegoeden op geeft, hoeft over de afgelopen vijf jaar geencent' rente of boete te betalen". Maar -het bankpersoneel slaagt er vol gens Van de Geest niet in, de cliënten daarvan te overtui gen. De directeur noemt de massale 'ontsparing' een incident, dat waarschijnlijk geen grote 'na delige gevolgen voor de bank zal hebben. Van de Geest ver wacht bovendien dat het stij gende - rentepercentage weer een positieve'invloed zal heb-: ben op het spaargedrag. Gaat het met het sparen 'gi gantisch slecht', zoals Van de Geest stelt; andere activiteiten van de bank met de S maken duidelijk een groei door. De verkoop van reizen steeg het afgelopen jaar met ruim tien procent en ook de afdeling hy potheken blijft goede zaken doen. „Die afdelingen mogen niet mopperen", aldus de bankdirecteur. Dat het de Bonsspaarbank voor de wind^ gaat blijkt ook uit de plannen" voor een nieuw hoofdkantoor. Het- huidige. hoofdkantoor aan de Lange Nieüwstraat in Schiedam is uit zijn jasje gegroeid en veran dert in een - districtskantoor. De hoofdvestiging ih Vlaar dingen (aan de Sehiedamse- weg) wordt ingrijpend ver-; bouwd. Voor beide "districten .wordt een nieuwe directeur aangetrokken. Van de Geest krijgt" als algemeendirecteur de leiding - over het nieuwe hoofdkantoor, "waar zo'n zestig van - de ongeveer 150 perso neelsleden te werk worden ge steld. Een pand voor dc toekomstige spaarbankcentrale heeft Van de Geest nog niet op het oog. -„We. hebben geen voorkeur voor- Vlaardingen' of Schiedam en ook nog- niet uitgemaakt of we .ergens.'iets huren: of een nieuw gebouw neerzetten. We stellen alleen als voorwaarde dat we het pand cnze eigen uitstraling kunnen geven". De spaarbanken van Vlaardin- fen en Schiedam hebben na e fusie, die op 1 januari van - dit jaar van kracht werd, on geveer 20 nieuwe personeelsle- den in dienst genomen. Die uitbreiding was. nodig om de onderbezetting. van veel Vlaardingse filialen weg tc werken. In het personeelste kort werd tijdelijk voorzien door uitzendkrachten. Maassluis Het CDA en de WD zetten grote vraagtekens bij het voornemen van hét col lege van burgemeester en wet houders, om personeelsleden van de gemeente Maassluis fi nancieel te steunen bij de aan schaf van een computer. Ruim 200 personeelsleden wil len wel een PC thuis hebben en het college heeft het voor nemen om per personeelslid 800 gulden bij te dragen. In to taal kost de aanschaf van de Atari ST 1040 met printer, software encursus 2600 gul den. De eigen bijdrage is der halve 1800 gulden. De gemeente draagt, afhanke lijk van het definitieve aantal deelnemers, zo'n 250.000 gul den bij. Eerst was sprake van een bijdrage van 15.00 gulden, daarna 150.000 en' nu gaat het om een kwart miljoen. Dat vooral zit het CDA en de WD dwars. „Er is een foute voor spiegeling van zaken gege? ven aldus Harm Woudstra. „Als direct was gezegd: wij willen het personeel tegemoet komen, akkoord. Maar er is in eerste instantie steeds omheen gedraaid. Het gaat toch om een flink bedrag. Als je dan hoort dat de gemeente op de rand van de artikel 12-3tatus zit, dan vraag je je wel af of zo'n hoge uitgave wel nodig is". „Je moet het-zeker niet zien als een cadeautje aan het per soneel", aldus een woordvoer der van de gemeente Maas sluis. „Integendeel, het gaat om het vormende karakter, het beter kunnen omgaan met computers. Dat is alleen maar in het voordeel van de ge- meente". Wethouder Anton Wustrow (PvdA) heeft een nota toege zegd, waarin dieper wordt in gegaan op de beweegreden van het college.om het perso neel in financiële zin te steu nen bij de aanschaf van een computer. „We hopen dan voor het einde van het jaar een definitief besluit te kun nen nemen", aldus de woord voerder. De fractie van de PvdA steunt het collegevoorstel. Vlaardingen Een enthou siast Vlaar dings publiek werd gisteravond in café d'Oude Stoep vermaakt door het Groot niet te /vermijden dans- en showorkest. Maar de uitno diging van de zanger tot dan sen was tegen dovemansoren. Het publiek mocht ze wel, die vier: blije muzikanten uit Rot terdam, met witte puntschoe nen en haar dat glom van de gel. DeVuitvoering van nostal gische klassiekers als Boule vard of broken dreams én Fly me to thé moon waren prach tig.'En leuk was het ook. Er waren er die bijna de hik kre gen van het lachen. Om de trompetist die een blaasduel. met 'gastmuzikant' Mike Halli- fax verloor en boos de kleed kamer wilde opzoeken. Om een dronken Belgische chan sonnier, ook al een gastrol, die met een halfvolle fles Campari naar de bar wankelde om bij te vullen. En om de saxofonist die zich zogenaamd vergiste en een luid: „Good evening Joe- tregt", de zaal inslingerde, maar gedanst werd er niet. De gang in het Blauwhuis aan de Lange Nieüwstraat ziet' er wèer Schiedam Dat hadden de ouderen van sociëteit St. Jozef, die onderdak hebben gevon den iri het Blauwhuis aan de Lange Nieüwstraat in Schier, dam, nooit verwacht: een snel le reactie ;Van de gemeente. Al tijden klaagde het bestuur van de sociëteit over de smeri ge entree. Voordat bezoekers de sfeervolle ruimte konden betreden, moest eerst een vie ze gang als hindernis worden genomen. De verf bladderde van de beschimmelde, kortom: een oerlelijk gezicht. Het bestuur kon praten als Brugman, maar de gemeente weigerde in eerste instantie om de gang, op te knappen. Totdat er een- stukje in de krant verscheen. „Een paar dagen later stonden de werk lieden al óp dè stoep", aldus een zeer ingenomen J.: yan Duiker en van de sociëteit voor de al wat oudere Schiedam mers. v,De mensen van de gemeente hebben het ongelooflijk mooi opgeknapt. Dat hadden.wij écht niet voor mogelijk gehou-/ den. We krijgen van de bezoe kers allemaal complimentjes. De gan^ is er echt op vooruit Inleen ruimte van de sociëteit wordt momenteel de jaarlijkse strijd tussen de verschillende biljartverenigingenvoor oude ren uii de regio uitgevochten. „Nu hoeven de deelnemers tenminste niet meer door de vieze gang"; aldus Van Duike- ren. „De gemeente heeft uit stekend werk verricht. Daar zijn we zeer dankbaar voor". door CHRIS WOERTS Maassluis Het onder werp werd pas aan hét einde van de CDA-bijeen- komst, met minister Eelco Brinkman als centrale gast, aangesneden. Toch bleek dat eigenlijk ieder een zat te wachten op het moment, dat de minister iets zou zeggen ovër de handelswijze van prof.dr. Votite, die in het kinder- Schiedam De in de: regio Nieuwe Waterweg Noordui terst actieve rëumapatiënten-: vereniging" .wil speciaal':'voor jongeren een nieuwe afdeling oprichten. Momenteel is onge veer tien procent van de 250 leden jonger dan 35 jaar. Volgens de vereniging ligt het aantal jonge reumalijders in de regio beduidend hoger. De be langenvereniging noemt het een 'hardnekkig misverstand, dat reumatische aandoeningen alleen bij ouderen zouden voorkomen. Zelfs jonge kinde ren kennen die problemen, al dus de vereniging. Om de jongere patiënten met elkaar in contact te brengen is voor 9 november een eerste bijeenkomst in dienstencen trum De Vier Molens uitge schreven. De bedoeling daar van is in eerste instantie erva ringen met elkaar ui^te wisse len. De patiëntenvereniging - wil in de toekomst ook gezelli ge avondjes beleggen. Schiedam Ondanks een sterk bezet deelnemersveld hebben zowel de Rijnmond- ,band als de Jeugdrijnmond- band op een-concours in Rijns- burg de hoogste prijzen-in de' wacht weten te slepen.De Sehiedamse senioren eindig den bij de showwedstrijden op de eerste, plaats. Iri de .marswedstrijdenTiet /Schiedams befaamde muziek gezelschap de concurrentie eveneens ver achter zich. Hét verschil bedroegtwintigpun ten, goed voor een eerste prijs met lof. De Vlaardingse show en brassband Thalita moest 1 met de. tweede prijs genoegen riemen, v' '"O;.-: Ook dé Jeugdrïjnmond, stal in Rijnsburg de show: de zojuist iri een nieuw/uriifórmgesto- ken jeugdmuzikanten staken volgens het juryyrapport met kop en schouders boven de an dere deelnemers uit. Een top-; prestatie/ zegt de trotse leider van de JRB, Klaas de Wit, over het puntentotaal van 324'A. Schiedam/Vlaardingen-, /Maassluis De drie-noorde lijke Waterwegsteden willen zich serieusmet ontwikke- llingshulp gaan bezighouden. Maar; voordat, er concrete plannen; voor hulpverlening aair de derde wereld óp tafel komen, wordt onderzocht of de77bevolking -van de: drie ge- meentén;ér .wel achter, staat, -:'1 -Zo'n onderzóek is/nodig omdat 17 hét rijk anders geen subsidie 1 geeft voor een CuS, een regio- - naai .centrum voor ontwikke lingssamenwerking. Boven dienwillen de gemeenten het project niet op eigen houtje- aanpakken; maar in overleg met particuliere organisaties 'dié al ervaring hebben op dat gebied! Gedacht wordt bijvoor beeld'aan de VLOS, de stich ting. Vlaardingen voor ontwik kelingssamenwerking. Het idee is afkomstig uit Schiedam, dat in hulp aan de derde wereldzeen nuttig alter- natief. ziet'voor- dé culturele uitwisseling met Europese partnersteden. Die contacten staan al jaren op een laag pitje. Schiedam heeft inmiddels ad-- viezen gevraagd aan een lan delijke organisatie voor ont wikkelingshulp. Vlaardingen en Maassluis heb ben wel oren naar het plan; al maakt de laatste gemeente een financieel voorbehoud: de Eer ste stad aan de Waterweg wil niet meebetalen als er een vas te kracht wordt aangetrokken om het plan handen en' voeten te geven. Vlaardingen en Schiedam hebben ieder 10.000 gulden óver voor het onder- zoek, mits de provincie ook 5000 gulden bijdraagt Vanavond vergadert in Schie dam de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke za ken over ontwikkelingswerk. Schiedam wil het project des noods alleen uitvoeren, als blijkt dat het maatschappelijke draagvlak in de regio ;te smal ziekenhuis Emma in Am sterdam doodzieke kan kerpatiëntjes een pil of poeder mee; naar huis geeft om zo het uitzichtlo ze lijden tot een minimum te beperken. „Waar gaan we op deze ma nier naar toe?", hield Jo van der Zande uit. Kwintsheul de bewindsman van christen-de- mocratische huize voor. „De grenzen worden steeds meer verlegd. Nu. gaat hetom'kin~: deren, maar wat staat oris riog- meer te": wachten? Moet de grens niét een keer;getrokken .worden?"v-v Eelcö' Brinkman:/was maan?;, dagavond getuige van dë dis cussie inhetiAvro's/Telë vizier over de handelswijze van" prof .dr.Vpüte.:' Aanheteinde van. die indrukwekkende; uitT zending liet hij al doorscheme ren weliswaar respect te heb ben voor. het werk en de be wogenheid van Voute, maar vraagtekens te zetten bij het feit of het allemaal, wel toe laatbaar is. Gisteravond, tijdèns de .bijeen komst van_ de statenkring Delft van het CDAin Maas sluis,bet Brinkman'aan "duide lijkheid niets te wénsen over: „Naar .mijn! .gevoeL heeft prpf.dr. VoüteV dé - grens van het toelaatbare overschreden. Ik heb maandagzeer, geboeid naar de discussie geluisterd én ik vond het moeilijk'óm aan hét eind van de uitzending een mening te geven. Je komt als minister dan over als het man netje, dat aan het einde van de uitzending dan wel even het Minister Brinkman sprak In Maassluis onder meer over de risico's die mensen nemen. vingertje zal.heffen eri zal zeg gen wat al dan niet goed is. Maar mijn gevoel zegt: zoals Voüte heeft.gehandeld, dat is niet de wijze die het kabinet voorstaat. Verder kan en wil ik er weinig-over zeggen. De inspecteur voor de volksge zondheid en het openbaar mi nisterie hebben de zaak in on derzoek en zolang heeft Voüte recht op bescherming". Tam Het was verder iri ontmoe tingscentrum Koningshof een uiterst tamme bijeenkomst! Dë bijna volle zaal luisterde ge boeid naar de inleiding van Brinkman over de vraagstuk ken rondom het menselijk le ven. De minister sprak vooral over het prijskaartje, dat aan. de gezondheidszorg hangt. „Moet je de kosten die voort- vloeien uit risico's voor de volksgezondheid die mensen bewust nemen, zoals het roken van een sigaartje of het drin ken van een pilsje afwentelen op de gemeenschap? Mensen zeggen: ik betaal mijn premie, bemoei je er verder niet mee. Maar misschien móeten wé wel een andere kant op". .Veel vragen kreeg: Brinkman niet. te beantwoorden. -De avond leek dan ook dood te bloeden, totdat Jo van der Zande haar hartekreet rich ting de bewindsman, zond. De aankoop van twee 2 kg pakken Dixan levert u in de maand oktober specta- culair voordeel op,Want iedereen die vöór 31 oktober as. de twee geld-terug-zegels opstuurt, krijgt gratis een prima handdoek thuisgestuurd. Eenextra voordeel bovenop het aanbod dat u op het aktiepak aantreft Profiteer nu van dit driedubbel voordeel. ND. U kunt de handdoek'ook yi daarbij ingesloten een groene Handaoekaktie. Postbus 30391 zonder dat u de aktwpakken koopt: Stuur een voldoende gefrankeerde brief, met cquc/a'rokaart t.nw. f2.95 (als vergoeding voor handlinzArrzcndkostenf naar Dixan ■C Alktnaar.Maximaal I inzending oer ticzin. Dit aanbodis gpldip Mn 31 oktober 1967- Maassluis Het bestuur van bet sleepvaartmuseum nam de gift dankbaar in ontvangst. In verband met het 75-jarig bestaan van de firma Spijker in Maassluis wilde de directie van de onderneming iets extra's doen voor het sleepvaart museum. Een donatie van 1500 gulden was het ge volg. „Geld dat we goed kunnen gebruiken", aldus Ruurd' Veenhoven, bestuurslid van het sleepvaartmu seum: „We zullen het geld gebruiken voor de inrich ting van het nieuwe ge-' tdeeite van het museum". Hét huidige onderkomen; van het sleepvaartmuseum. is veel te klein om de col-"' lëctïe te kunnen tonen;; Daaróm is een aangren-" zend pand aangekocht. De verbouwing is inmiddels gestart, al moet er nog wel geld op tafel komen om pok de laatste, financiële plooitjes glad.: te strijken. Het bestuur van,het sleep- vaartmuseum twijfelt er echter niet aan, - of het be-- nodigde bedrag, zo'n 300.000 gulden, komt op tafel. Momenteel is al., tweederde van het geld binnen. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat eindelijk ernst maken met de aanpak van klein chemisch afval Bij de- provincie is subsidie ge vraagd voor. de. aanschaf van een ophaalwagen voor verfres- ten, batterijen, fotochemicaliën en oude medicijnen. Dat er, naar voorbeeld van buurge meente Schiedam, zo'n ophaal wagen zou komen werd in 1985 al aangekondigd,, maar het kwam er steeds niet van. Veertigduizend gulden denkt dé gemeente nodig te hebben, om met het gescheiden inza- melen van klein chemisch afr val ie kunnen beginnen.- In een container of een chemör kar ziet Vlaardingen geen heil, „Dan komt toch nog veel che misch. afval gewoon tussen het 'huisvuil terecht", aldus een ;woordvoérder.;De gemeenten? van plan de inzameling van klein chemisch, afval op dej- zelfde manier te regelen als "de inzameling .van bouw- en. sloopafval: de wagen zal op af roep beschikbaar zijn. 1 Een bijdrage van de provincie zou welkom zijn, maar ook zonder die subsidie gaat de op; haalwagen in 1988 rijden. Dat is de gemeenteraad ook in de aanbiedingsnota bij de begiXK ting beloofd. Den Haag Twee Maassluisse broers van 21'en 23 jaar heb ben voor het Haagse gerechts? 'hof. een maand voorwaardelij; kë' gevangenisstraf en vijfhon derd gulden boete tegen zich horen1 eisen.; In de nacht van 13 februari 1985 pleegden, zij inbraken in panden aan de;In-r dustrieweg en de PJ. Troel; straweg in; Maassluis. Daarbij stélen zij geld en postzegels. De rechtbank 'in Rotterdam veroordeelde hen tot - - tweë maanden1 voorwaardelijk en een boete van duizend gulden. Maar tegen'die straf gingen de broers in hoger beroep. Voor het hof verklaarden "de broers/ fout geweest te zijm Wel vonden zij dat er van een mug een olifant was gemaakt. Een van hén .vertelde, dat hn /dóór de politie mishandeld was. ,;Iri het rapport: staat jdaj ik - gevallen ben, maar dat is niet waar. Ik heb een verklap ring van de huisarts, waarin staat dat de verwondingen die ik heb opgelopen niet door een val veroorzaakt kunnen zijn Hij heeft een aanklacht bij de politie ingediend. De broers bekenden bij de in braken betrokken te zijn gei weest, maar stelden: „We zijn geen criminelen. We ziin toe vallig op het verkeerde pad gegaan. Het is fout geweest,,, maar daarna zijn we nooit meer met de politie in aanra king gekomen De procureur-generaal wilde de broers niet te zeer treffen^ in hun smalle beurs. Zij heb ben beiden op dit moment een uitkering. De boete die hij ets te. mogen zij in termijnen be-, talen. Uitspraak 26 oktober.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1