CAI-tarief moet omhoog Congrescentrum in Vlaardingse Gouden Driehoek Leerlingen Paulusschool: les in andere gebouwen Commissie pikt obstakels niet ■fl 'Alleen sterken onder de zwakken redden het' lSSiMBSSifili.il SEHIDSKGHE GOHAMI ■IJK WXKRWIS COURANT Atelier en winkel haring- pakhuis Gemeente wil Windmill-terrein kopen Werkgroep ABC: snel overleg met Zijdeveld isp in Manifestatie vrouwen in de bijstand Licht defect: fietser gewond DE 1988 MODELLEN ZIJN BINNEN Peperduur slijpwerk Vrouw met pistool bedreigd Dieven in Zuidbuurt Messteek ketst af DINSDAG 20 OKTOBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De onlangs opge richte werkgroep ABC/Lange Kerkstraat verlangt van wet houder Chris Zijdeveld dat hij zijn plannen voor de bouw van een ABC-warenhuis nader toe licht Van meet af aan is in de buurt lichtelijk verontwaar digd' gereageerd op zowel de plannen als de procedure. De omwonenden nemen het de wet houder kwalijk, dat hij slechts mondjesmaat informatie heeft verschaft over zijn voornemen de winkelgigant in de Schiedam- se binnenstad onder te brengen. Het is de hoogste tijd voor een gesprek, schrijft voorzitter Eric Dijkhuizen namens de werk groep. In een brief aan B en W wordt een serie vragen afge vuurd. De omwonenden maken zich zorgen over de verwachte verkeersoverlast, die in Bo ter straat en Herenstraat zal ont staan als op het warenhuis een parkeergarage wordt gepoot. De hele aan- en afvoer moet door die straatjes. De werkgroep wil weten hoe Zijdeveld denkt dat probleem te tackelen. Ook de aantasting van het histo- risch-culturele karakter van de Lange Kerkstraat baart de werkgroep zorgen. Datzelfde geldt voor een klein parkje dat waarschijnlijk moet verdwijnen. „Eén van de weinige mogelijk heden voor kinderen in de buurt om veilig te spelen", constateert Dijkhuizen in zijn brief. De werkgroep geeft Zijdeveld in overweging elders in de binnen stad naar een geschikte Iokatie te zoeken. „En dan het liefst een plek waar geen gezichtsbepalen de panden gesloopt hoeven te worden", meent de werkgroep. Een bewonersdelegatie wil op korte termijn met Zijdeveld over al die problemen praten. De Vlaardingse methode om haring in te pakken was zo re volutionair, dat tekeningen van de pakhuizen aan de Oosthavenkade eind vorige eeuw op een tentoonstelling in Parijs te zien waren. Vlaardingen Een tweelingpakhuis aan de Oosthavenkade, dat al ja ren leegstaat, wordt binnenkort verbouwd tot winkel en atelierruimte. Aannemer Werner en makelaar Spuijbroek zeggen voor de uit circa 1870 daterende panden twee serieuze gegadigden te hebben gevonden. De onderhandelingen met de" toekomstige huurders, een industrieel fotograaf en een mid denstander, zouden nagenoeg rond zijn. De huurders zullen zich volgens architect Bert de Vilder er wei bij moeten neerleggen, dat het historische aanzien van de gevel gehandhaafd blijft „Ik wil daar absoluut geen modern ge bouw", aldus de Vlaardingse architect Met afgrijzen kijkt hij naar de eigentijdse appartementen, die Reehorst even verderop aan de Oosthavenkade bouwt „Van zulke ontwikkelingen ben ik niet kapot Van zo'n locatie aan het water moetje het karakter in ere houden". Enkele jaren geleden knapte De Vilder eveneens een paar pak huizen aan de haven op voor de stichting Gezinsverzorging. Hij is over het resultaat zeer te spreken, ondanks kritiek van de Historische Vereniging Vlaardingen die het pleisterwerk niet passend vindt Bert van Bommel van de HW hoopt maar dat de door zout en vorst beschadigdegevel van het tweelingpakhuis een be tere behandeling krijgt. Aannemer en makelaar zijn al geruime tijd op zoek naar huur ders voor de voormalige haringpakkerij. Aanvankelijk zouden er kantooreenheden worden ondergebracht, zoals nog steeds op het bord op de gevel telezen staat. Vorig jaar zag het ernaar uit dat het Nederlands Studie Cen trum de beide pandenzou betrekken. Maar de kosten vielen zo tegen dat het NSC ervan afzag en voor een noodoplossing koos. Maassluis Burgemeester en- wethouders willen, tegen de 2in van een meerderheid in de Maassluisse gemeenteraad, de CAI-tarieven in 1988 met een kwartje per maand verhogen. Tegen de verhoging hadden de fracties van de VVD en het CDA tijdens de begrotingsbehande ling in de commissie financien ernstig bezwaar gemaakt. In de nota van antwoord, die is ver schenen naar aanleiding van die begrotingsbehandeling, maken B en W duidelijk dat de overi gens geringe tariefsverhoging pure noodzaak is. „Het antennebedrijf wordt de laatste twee jaar geconfronteerd met een aantal kostenstijgingen, Schiedam Talloze rapporten tonen aan dat voor mensen met een uitkering de grens is bereikt, maar de overheid bezuinigt ver der. De ..speelruimte van ge meenten en sociale diensten om zelf aan minimabeleid te doen wordt steeds kleiner. In dat kli maat zegt Jacinthe Winnubst, een Schiedamse die van een mi nimum leeft'"„Je durft haast niet meer te Wagen, je bent blij datje nog wat krijgt". 't Is al met al een weinig roos kleurig beeld, dat de stichting Schiedamse Vrouwenemancipa tie Organisatie (SVO) de bezoe kers van haar manifestatie over vrouwen in de bijstand vrijdag te bieden heeft. PvdA-kamerlid Elske ter Veldt komt wel, staats secretaris Louw de Graaf liet het 'uiteraard' afweten, zegt Vera Wijnker van de SVO. „Ik heb er ik zeg dat heel na drukkelijk op persoonlijke titel begrip voor dat mensen met een uitkering zwart proberen te schnabbelen". Dat zei GSD- voorlichter Johan Bulens tijdens een ronde tafeldiscussie, die gis termiddag werd gehouden ter voorbereiding van de manifesta- tie in zaal Beatrix. En CPN'er Ulferd Bruseker, medewerker van Konsumenten Kon takt, vond dat de discussie over norm vervaging maar eens omge draaid moest worden. „Want wie werkt er nou normvervaging in de hand?" vroeg Bruseker zich af. „Een uitkeringsgerechtigde die een paar tientjes bijverdient om rond te komen, ot meneer Lubbers die vijf ton van de be lasting kan aftrekken omdat hij de mazen in de wet kent? Waar praten we dan over? Er verschij nen al jaren rapporten, dat er bij de minima niets meer af kan. Maar voor die mensen is er geen geld. Voor het aantrekken van extra sociaal-rechercheurs bij de sociale dienst wél". De vrouwen in de bijstand die bij het gesprek zaten konden dat verhaal van Bruseker alleen maar beamen. „Je probeert je kind op te voeden in goed en kwaad", zei Marja Spruit van de werkgroep Vrouwen in de Bij stand- „Maar je kunt niet steeds nee zeggen als het wat vraagt". En Jacinthe Winnubst „Je pro beert het zo recht mogelijk te doen, want dat is je trots. Maar 't gaat niet meer". Bruseker vindt het regeringsbe leid schandalig: „Je krijgt de in druk, dat iedere bijstandsuitke ring ze te veel is. Dat is het beleid dat Rudïng en De Graaf hebben uitgezet Als uitkeringsgerech tigde kom je niet meer uit de pro blemen". Een baantje erbij is nauwelijks nog te doen, zegt Ja cinthe Winnubst: „Je hebt al je energie nodig om rond te komen. Alleen de sterksten onder de zwakken redden het, misschien. De regering kweekt een arse naal aan frustraties". De manifestatie in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat begint vrijdag om tien uur met een in loopuurtje. J. van den Heuvel van het landelijk steunpunt Vrouwen in de Bijstand houdt een inleiding en daarna speelt theatergroep Schoppenvrouwe. Na een lunch volgt de forumdis cussie, die om half vier wordt af gesloten. Bezoekers worden dan getracteerd op muziek en een drankje. t De schade aan de lokalen van Paulusschool is aanzienlijk. Maassluis De leerlingen van de Paulusschool in Maassluis zullen volgende week, na de herfstvakantie, gewoon plaats kunnen nemen in de schoolban ken. Alleen niet in het eigen ge bouw aan het Dennendal. Door de brand van het af g weekeinde zijn de lokalen on- bruikbaar geworden. De leerlin gen worden volgende week on dergebracht in andere scholen. „Een trieste zaak", aldus direc teur P.C.M. Odijk van de katho- Vlaardingen Verkeersmaatregelen mogen niet met obstakels worden afge dwongen. Die uitspraak van de commissie verkeer heeft burgemeester en wethou ders van Vlaardingen voor een groot probleem geplaatst. ,;Schiedam Een 64-jarige fiet ser uit Vlaardingen is gistermid dag lichtgewond geraakt bij een botsing met een automobilist op de kruising van Vlaardingerdijk en BK-laan. Hij is met een hoofdwond en gezwollen onder been in het Schielandziekenhuis opgenomen. De aanrijding was te wijten aan een defect ver keerslicht, waardoor de fietser ten onrechte de kruising opreed. Want niet alleen de bussluis aan de Schiedam- seweg moet verdwijnen, ook een geplande af sluiting van de Anthony Knottenbeltsingel meteen 'busheuveF staat op losse schroeven. Het gemeentebestuur zit met de handen in het haar. De Schiedamseweg moet in één richting afgesloten blijven. Gaat de weg open voor alle verkeer in twee richtingen, dan gaat het verkeerslawaai de perken te buiten. Maar de bussluis moet weg, daarin zijn de raadsleden heel duidelijk geweest „En zonder obstakel", zegt ambtenaar Roel Blom, „wordt het bijna onmogelijk om die verkeersmaatre gel af te dwingen. Dan moetje bij die bushaan permanent een politieman neerzetten". Een oplossing voor het probleem heeft de ge meente nog niet. Divferse interessante opruimingsaanbiedingen! Ook voor gebruikte fietsen en bromfietsen. Snelle reparaties en schadeafwikkeling 4343913 lieke basisschool. Vrijdagnacht werd de onderwijzer, die op -slechts enkele honderden me ters van de school woont, door een collega gealarmeerd. Odijk moest met lede ogen toe- zien, hoe de Maassluisse brand weer het vuur bluste. Veel te redden viel er toen al niet meer. Daarvoor was de melding te laat bij de alarmcentrale binnenge komen. Het vuur, aangestoken door in brekers die eerst de lokalen had den doorzocht maar niets van waarde konden vinden, greep in de centrale hal van de school snel om zich heen. „Gelukkig is het gedeelte, waar de kleuters zitten, gespaard ge bleven", aldus Odijk. „Ook de archieven zijn niet door de brand aangetast. Die staan in een ruimte bij het kleutervertrek. Die ruimte is door brandvrije deuren van de rest van de school afgesloten. Dat is voor een deel onze redding geweest". De Paulusschool telt in totaal 103 leerlingen. Het is daarmee één van de kleinere scholen in Maas sluis. De kleuters, 27 in getal, kunnen volgende week, zoals het er nu naar uitziet, weer ge bruik maken van hun lokaal. „Er is wat rookschade, maar een bedrijf moet het lokaal binnen enkele dagen schoon kunnen krijgen", aldus Odijk. Beveiliging Het is wrang dat de Paulusschool nu door brand is getroffen: pre cies over veertien dagen zou in Maassluis worden begonnen met de aanleg van Inbraak- en brandbeveiliging op alle scho len. „De noodzaak van die bevei liging is nu dubbel en dwars aan getoond", aldus een woordvoer dervan de gemeente, „Het is een treurige geschiede nis. We zullen deze week nog heel wat moeten regelen. De kinderen moeten volgende week gewoon weer naar school kunnen. We doen er alles aan om de kinderen elders onder te brengen. Maar dat vraagt nogal wat organisatie. We zuilen de kinderen bijvoorbeeld moeten halen en brengen, als ze elders in de stad naar een schoot moeten". Op het stadhuis van Maassluis werd gistermiddag spoedoverleg gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de gemeente en het schoolbestuur. „Ik ben ontzettend verdrietig", aldus Odijk. „Je leest wel eens verhalen over scholen die zijn afgebrand en dan denk je: dat zal ons niet overkomen. Nu je er heel direct mee gecon fronteerd wordt, is het wel even anders. Zinloze vernielzucht; wie is daar nu bij gebaat?" Vlaardingen De gemeente Vlaardingen neeft plannen om in de zogenaamde Gouden Drie hoek een congrescentrum te bouwen. De vergaderaccommo datie moet een combinatie vor men met het toekomstige Ibis hotel. Over de bouw van dat ho tel, bij de kruising van de West- landseweg en rijksweg 20, werd enige tijd geleden overeenstem ming bereikt met het Ibis-con cern. De gemeente wil nog weinig me-, dedelingen over de invulling van de Gouden Driehoek, zoals makelaars het gebied tussen de Westlandseweg, rijksweg 20 en de Vlaardingse Vaart plegen aan te duiden. Wel staat vast dat de gemeente zich binnenkort eige naar mag noemen van het Windmill-terrein, een tussen de Vaart en de Burgemeester Heus- densweg gelegen kavel. Het Vlaardingse politiekorps had al eerder een oogjeop het ge bied, omdat de ligging zich uit stekend leende voor het nieuwe hoofdbureau. Maar de politie moest genoegen nemen met de Delftseveerweg: de gemeente reserveerde het WinamlU-ter- reïn liever voor commercieel aantrekkelijker doeleinden- Mr. Hans Versluijs, directeur van het Nederlands Centrum voor Advies, Training en Bege leiding, is ervan overtuigd dal een congrescentrum in vlaar dingen prima loopt. „In Neder land heerst groot gebrek aan goede vergaderruimte", aldus Versluijs Bovendien herbergt Vlaardingen een instituut dal ruime ervaring heeft met het or ganiseren van congressen: het Nederlands Studie Centrum, zusterorganisatie van Versluijs' NCATB en eveneens gevestigd aan de Schiedamseweg. Versluijs acht het niet uitgeslo ten dat de twee organisaties, die momenteel samen zo'n zestig medewerkers in dienst hebben, binnen enkele jaren ook verhui zen naar de Gouden Driehoek, Het kantoorpand aan de Schie damseweg is nu al te klein om beide organisaties te huisvesten, zodat er twee verdiepingen van de aangrenzende Bondsspaar bank zijn gehuurd. Het NCATB is gespecialiseerd in managementtrainingen en orga nisatieadviezen aan overheid en bedrijfsleven. Hoewel hel geen opdrachten voor de gemeente Vlaardingen uitvoert, zijn de banden met het stadhuis onmis kenbaar. Versluijs was tot 1982 fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad. Opmerkelijk is ook dat zijn organisatie per 1 januari versterking krijgt van Arie van der Steen, het huidige hoofd van de afdeling economi sche aangelegenheden op het stadhuis. die nog niet volledig zijn doorge werkt in de begroting. De ener giekosten en de kosten van het kopstation zijn na de uitbreiding van het programmapakket bui tensporig gestegen. Verder zijn de personeelskosten toegeno men door een nauwkeuriger tij dregistratie", aldus de toelich ting van B en W in de nota van antwoord. r- Het eollege is daarom van me ning dat de lasten-behoren ie drukken op die onderdelen van de begroting van de dienst ge meentebedrijven, waarvoor de kosten ook daadwerkelijk worden gemaakt ook als dat minder goed uitkomt. Het tekort van het antennebe drijf is voor 1988 geraamd op 90.000 gulden. Door de tariefs verhoging komt er 35.000 gulden extra binnen, terwijl ook nog eens 55.000 gulden uit de reser ves wordt gehaald. Daarmee is de dekking rond. Tijdens de gemeenteraadsverga dering van 10 november, als de begroting wordt behandeld, zal echter pas duidelijk worden of VVD en CDA op het eerder in genomen standpunt blijven staan. Tijdens de behandeling van de begroting voor het, dienstjaar 1988 in ae commissie financién werd door de fracties van de PydA en de VVD ook bezwaar gemaakt tegen het reserveren van 150 000 gulden extra in het zogenaamde milieufonds. PvdA en WD vinden de hoogte van het bedrag 'een slag in de lucht'. Het college van burge meester en -wethouders is echter een andprejnening toegedaan. „Zowel door ons college als door de raad wordt erbij het provinci aal bestuur en de desbetreffende minister met kracht op aange drongen te kiezen voor de meest vergaande, derhalve ook de meest kostbare saneringsvari ant, voor de Steendijkpolder. Deze eis, door de raad onlangs nog vastgelegd in een motie, komt volkomen ongeloofwaar dig voor, als de gemeente Maas sluis op haar beurt niet bereid is om binnen een sluitende ge meentebegroting extra finan ciële middelen ter beschikking te stellen", Jaat het college in de nota van antwoord weten. Het college blijft^ dus op het standpunt staan dat het bedrag .van 15Ö.000 gulden toegevoegd moet worden aan het fonds. „Handhaving van de extra dona tie van 15Ö.Ö00 gulden betekent dat de positie van de gemeente ten opzichte van de hogere be stuursorganen, die in deze aan gelegenheid nog een definitieve beslissing moeten nemen, alleen maar wordt versterkt". Schiedam Een hoogbejaarde bewoonster van de Oude Maas straat heeft gistermiddag een voor haar wel zeer onvoordelige transactie afgesloten. De vrouw gaf twee messen en een schaar af aan een ouder stel, dat bij haar aanbelde. Het duo gaf zich uit als scharenslijpers. Enige tijd later kwamen zij terug en overlegden de sprakeloze dame een forse re kening: ruim 250 gulden. De politie waarschuwt voor der gelijke praktijken. Als mensen op een dergelijk verzoek willen ingaan, moeten zij op z'n minst van tevoren een prijs afspreken, aldus een politiewoordvoerder. SchiedamTwee mannen heb ben een 56-jarige Schiedamse gisternacht om vier uur op de Rotterdamsedijk onder bedrei ging van een vuurwapen haar tas afhandig gemaakt. De man nen sprongen uit een bestelauto en drukten een pistool tegen haar slaap. Vervolgens werd de tas uit haar handen gerukt. De vrouw kwam daarbij ten val en bezeerde haar pols. De daders gingen met een buit van onge veer 100 gulden en persoonlijke bescheiden aar) de haal. Maassluis Uit een pakhuis in de Zuidbuurt namen dieven een gritstraler weg. De onverlaten konden de ruimte binnenkomen door met een breekijzer het slot te forceren. De schade loopt in de duizenden guldens. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 22-jarige in woner aangehouden wegens po ging tot doodslag.-De man wilde gisteren in een woning aan het Willem Pijperplein een finan ciële kwestie met een stadgenoot regelen. De mannen konden eenter niet tot overeenstemming komen en een vechtpartij was het gevolg. De verdachte trok een mes en stak op zijn rivaal in, maar het mes ketste af op de gesp van de riem. De inmiddels gealarmeerde poli tie kan-de 22-jarige man vervol- - gens aanhouden. Hij is ingeslo- -ten op het politiebureau, maar heeft nog geen bekentenis afge-" 'f legd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1