Stormvloedkering: positieve impuls voor werkgelegenheid SPORT 17 moet bij- de basis beginnenf cna AGENDA Sonneville en Van der Kley scoren nu wel Spaland voorlopig onbeschreven blad ^Maassluis ziet economische voordelen SP0RT1BENDA Kunst en kitsch vanuit Stedelijk Ambassadeur opent bar Bruidspaar Gereformeerde sociëteit jarig Maassluis en Spirit bij elkaar FORTUNA VERGADERT John de Vos stopt- Cross door Broekpolder - r%ïtóeBara^Hoe wel het nag wel •J|veiv'kan''duren voordat de eer ste paal, dé grond in. gaatj is er al belangstelling voor een wo- in Spaland;" Maar gemeen ste werken kan met de vragen om ^informatie "weinig meer doen jdan.dieop een stapel leggen. Met t"de bouw van de eerste com- iplexen in Schiedams toekomst!-' ■ge woonwijk wordt pas volgend yjaar begonnen. De meeste plan- rnen zijn nog niet klaar. Pas rond ;"het begin van 1988 kan de ge meente meer duidelijkheid ge- Voorlopig staat alleen vast dat de hui2en in Spaland in series van steeds enkele tientallen zullen worden opgeleverd. De gemeen te streeft naar een grote ver scheidenheid aan typen wonin gen voor zowel kopers als huur ders. Maar op een uitzondering na zijn er nog geen contracten met aannemers gesloten. De activiteiten in Spaland be perken zich momenteel tot het bouwrijp maken van het deelge- bied Harreweg, bij de keerlus van tramlijn I. Daar worden mo menteel noodstraten aangelegd voor het bouwverkeer. Bij bureau huisvesting is nog niets gebleken van een massale belangstelling voor een woning in Spaland. Volgens een woord voerder is er nog geen enkele aanvraag om informatie binnen gekomen. „Die wijk is voor ons een onbeschreven blad". Schiedam Hilversum ontdekt Schiedam. De NCRV streek on langs met het televisieteani van Kerkepad in de Jeneverstad neer, terwijl de AVRO de Schie- damse schoonheid via 'Ontdek je plekje' in duizenden huiskamers bracht. De koek is nog" niet op. De AVRO is maandag terug in Schiedam om opnamen te ma ken voor het programma 'Tus sen kunsten kitsch'. Dat gebeurt in het Stedelijk Museum, Men sen die een kunstvoorwerp be zitten waarvan zijbïj benadering de waarde willen laten vaststel len, kunnen zich tussen elf en half vier in het museum melden. Daar zijn dan negen experts aan wezig, die hun mening geven over de aangeboden voorwer pen. Het komt tijdens uitzendingen, van 'Kunst en kitsch' regelmatig voor dat mensen, die dachten een prul te bezitten, gefortu-, neerd blijken te zijn. Echter ook het omgekeerde is geen uitzon dering. Rotterdams Nieuwsblad woensdag /RW '21 oktober 1987 door CHRIS WOËHTS '^Maassluis Eigenlijk ikomt het Maassluis nóg ;niet eens zo gek uit: een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. ;„Van werk kun je im mers werk maken", .maakt wethouder Izaak van der Knaap duide lijk. De politicus geeft daarmee direct aan, dat de stormvloedkering er -wat hem betreft best mag ko men. Natuurlijk zet ook het ge meentebestuur vraagtekens bij de bouw, maar in principe is er tegen de aanleg in het rechte ge deelte van de Waterweg, dusver van de bocht van Maassluis, ei genlijk geen enkel steekhou dend argument te vinden. „Mis schien dat de haven een positie ve impuls krijgt", blikt Van der Knaap alvast in de toekomst. Dat de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg er komt, daar lijken velen wel zeker *-an, Het werk kan in relatief korte tijd zeven jaarworden uitgevoerd en de kosten zijn ook minder dan het dijkverzwaringsplan: 1,5 miljard tegen 1,8 miljard gulden. Maassluis is eigenlijk alleen bang, dat minister Neelie Smit- Kroes van verkeer en waterstaat zal kiezen voor de variant ten westen van Maassluis, „Maar 2 aan die lokatie kleven zoveel na- delen en daaro* ts al zoveel kri- g tiek gekomen, dat ik niet geloof dat de minister die plaats zal aanwijzen", aldus Izaak van der s Knaap. „We moeten in deze zaak ook over de grens van Maassluis heen kijken", maakt John Scheerstra (VVD) duidelijk. „De bouw van de stormvloedkering kan een positief effect hebben op de werkgelegenheid. Ook Maas sluis zal daar een graantje van meepikken". T>t'ï Toverwoord Politiek Maassluis is, als gekozen wordt voor de variant in het rechte gedeelte van de Water weg, dus voorstander van de stormvloedkering. De haven van Maassluis is een van de zor genkindjes van de gemeente. Het ontplooien van activiteiten •wil niet' echt lukken. Uitbagge ren is het toverwoord, maar de hoge kosten en het feit dat het verontreinigde slib nergens ge stort kan worden, doemt de ha ven voorlopig tot een positie in de schaduw. „Misschien kunnen we met rijkswaterstaat zaken doen als het tot de aanleg van de storm vloedkering komt", hield Pieter Hoogenraad (PvdA) wethouder Van der Knaap tijdens de verga dering van de commissie milieu voor. „Als er schade ontstaat, dan is rijkswaterstaat best bereid om iets terug te doen. Maassluis zal gedurende de bouw best overlast hebben en daar mag wel iets tegenover staan". Wethouder Van der Knaap: „Er 2al tijdens de aanleg heel wat ge baggerd moeten worden. Dat be doel ik nu met van werk werk maken. Dan kan de haven van Maassluis misschien direct worden meegenomen". De aanleg van de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg is pas de laatste weken 'hot news'. Per jaar varen er enkele duizen den schepen via de Waterweg richting Rotterdam- Daarom ook is in het verleden door rijkswa terstaat gesteld dat een storm vloedkering niet kon; dijkver zwaring zou voor het gebied tus sen Hoek van Holland, Rotter dam en Dordrecht een betere op lossing zijn. Beslag Van dat standpunt wordt nu na drukkelijk afgeweken. Dijkver zwaring zou zeker nog tussen de twintig en dertig jaar in beslag nemen. De Deltadijk ligt al in Maassluis. „Maar we zitten nog wel met twee gaten", aldus Izaak van der Knaap. „Ik vraag me af wat er met de wiik 't Hoofd moet gebeuren. Er is al voor miljoenen guldens aan de Deltadijk uitge geven. Is dat nu allemaal wegge gooid geld en moet er, nis de stormvloedkering er komt, geen compensatie tegenover staan?" John Scheerstra: „Komt de stormvloedkering er, dan geeft dat ook voor de bewoners van 't Hoofd bescherming tegen over stromingen. Ook de bedrijven die zich gaan vestigen op het nieuwe industrïeterren hebben er baat bij". Daarom ook lijkt de keuze voor een stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg een uiterst logische. De bocht van Maassluis: daar mag de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg volgens het stadsbestuur zeker niet komen. „De invloed op het woon- en leefmilieu van Maassluis is min der als gekozen wordt voor de lo katie in het rechte gedeelte van de Waterweg", aldus valt te le zen in een notitie van het college van burgemeester en wethou ders. „Een verstoring van het plassengebied lijkt minder nood zakelijk en mogelijke invloeden van een verlaging van de grond waterstand tijdens de bouw zijn minimaal voor Maassluis". Daarom ook is de voorkeur van het gemeentebestuur niet vreemd. SchiedamSir John Marget- son, K.C.M.C, Brits ambassa deur in Nederland, komt op 23 oktober naar Schiedam. De diplomaat is die dag te gast bij de Missions to Seamen, be heerder van de vooral door Engelse zeelieden bezochte seamensdub op het terrein van Wilton -Fijenoord. De club heeft een nieuwe winkel gekregen. Bovendien werd de bar verbouwd. De mission wil de opening een feestelijk tintje ge ven en heeft daarvoor de ambassadeur uit genodigd. Schiedam De stapel adressen in de map van Joke Koppeschaar be gint al te groeien. „De vreemdelingenwet zit erin, het maatschappe lijk werk; nu de belas tingdienst nog". Op 2 no vember moet het be stand klaar zijn, want dan begint de infowin kel met zijn werk. In wijkcentrum De Erker in Schiedam-West zitten vanaf die datum elke morgen tussen tien Aad Mak, Margaret Schilder, Incï Sanver en Joke Koppeschaar, die de Infowinkel in wijkcentrum De Erker hebben opgezet. en twaalf uur vrijwilligers klaar om buurtbewoners met proble men te verwijzen naar de juiste instanties. Eigenlijk is het informatiepunt in de Jan van Avennesstraat meer een 'verwijswinke]', want het is niet de bedoeling dat de2e burenhulp-op-wijkniveau ach met lastige karweitjes gaat bezig houden. „Dus we vullen geen belasting formulieren in; daar hebben de beroepskrachten al moeite ge noeg mee", zegt Leo de Lorijn van de bewonersvereniging in West. Hoewel hij zich niet met de info winkel zal bemoeien, gaf hij er wel de aanzet toe. „We merkten dat er mensen op ons spreekuur kwamen die de weg niet kenden naar allerlei instellingen. Naar scholen, naar de sociaal raads man". De uitvoering van het idee rust op de schouders van Aad Mak, Joke Koppeschaar, Margaret Schilder en Inci Sanver, die spe ciaal is aangetrokken om de Turkse wijkgenoten te woord te staan. In totaal telt de winkel 17 'ver kopers'. „Als het een succes wordt, komen er in de andere wijken van Schiedam vast óók infowinkels, want reken maar dat er behoefte aan is", zeggen zij enthousiast. ■Het echtpaar Van Lier bracht gistermiddag een bezoek aan het 60-jarig bruidspaar Van der Hoek-Noordam aan de Soenda- laan in Viaardingen. De burge meester en zijn vrouw brachten aan Gerrit van der Hoek (82) en Lena Noordam (79) de felicita ties over van het gemeentebe stuur. Het bruidspaar trouwde in Ro zenburg, de geboorteplaats van mevrouw Noordam. Viaardingen Met muziek, sport en disco viert gerefor meerd jongerencentrum De Vleet dit-weekeind het 20-jarig bestaan. Bezoekers kunnen vrij dagavond de wederopstanding van de Vlaardingse popgroep The Same meemaken, die in ;1975 in het centrum aan de Schiedamseweg werd opgericht •Het jongerencentrum trekt drie dagen uit voor de viering van het twintigste jaarfeest. Vrijdag avond is er een receptie en het optreden van The Same, zater dag wordt er gesport in het Lïc- kebaertbos en treedt 's avonds de band Midnight Hour op en zon dagavond siaat de theatergroep van Amnesty International op het programma. Die speelt het stuk 'De Vluchteling'. SCHIEDAM donderdag 22 oktober concert van dezarveres Peggy Lar son met band. theatercafé De Tender, 21.00 uur. vrijdag 23 oktober Limburgs Jeugdtoneel in het kader van Jeugdland, Passagelheater, 14.00 uur. m film She's gotta have it van Spike Lee, filmclub Schiedam, 21.30 uur. theaterstuk De helden komen terug verzorgd door het gezelschap Morsi ge types, De Teerstoof, 21.00 uur. Ook zaterdag. VLAARDINGEN donderdag 22 oktober film Mijn leven, als hond. Filmhuis, 14,00 uur. doemiddag voor kleuters over die renmanieren er» geluiden. Jeugdthea ter Harmonie, 14.00 uur. toneelstuk Droom van een vrouw met Anne-Wil Blankers, Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. film Le Bal van Scola, Filmhuis, 20.30 uur. vrijdag 23 oktober concert Chris Hinze Combination, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. film Storia d'Amore van Faselli, Film huis, 20.30 uur. Ook zaterdag. MAASSLUIS donderdag 22 oktober filmmarathon met onder andere Flodder, Schuurkerktheater, 12.00 uur. vrijdag 23 oktober musical Maassluis danst aan het Scheur, wethouder Smithal, 20.00 uur. Ook zaterdag: 14.00 en 20.00 uur, beiaardconcert door Gerard de Waardt, Grote Kerk, 11.00 uur. HOEK v HOLLAND vrijdag 23 oktober voorronde soundmix-playback- show, wljkgebouw De Hoekstee, 13.30 uur. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam Een trai- nerswisseling bij de heren van Juventus her bergt niets nieuws in zich. Maar de vierde trai ner-coach binnen vier jaar lijkt een 'blijvertje' te worden. Frans Wenthold (35) wil deze ja ren proberen de genivelleerde basketbalvereniging uit Schie dam kwalitatief nieuw leven in te blazen, hoewel de Rotterdam mer met een uitstekende staat van dienst als speler (onder meer een kortstondig eredivisie-op treden bij het befaamde Haar lemse Levi's Flamingo's) beseft dat hij met zijn ploeg op het abso lute nulpunt moet beginnen. „Extreem gesteld .kunnen mijn spelers niet basketballen", zorgt Wenthoït voor een even specta culaire als op het eerste gezicht onbegrijpelijke binnenkomer. „Het spelletje dat ze spelen, is een veredeld soort pleintjesbas- ketbal. Een zelf aangeleerd ge- klooi, dat nooit verder is bijge schaafd door goede training. Maar dat is geen basketbal! Bas ketbal spelen begin'je door het ontwikkelen van fundamentais (de grondbeginselen, zoals bij voorbeeld een goede verdedi gingshouding, red.). Zonder fun damentais is er geen sprake van basketbah En bij mijn spelers is dat nog niet voldoende ontwik- keld." - Wat volgens de Wentholt niet wil zeggen, dat de Juventus- spe lers nooit zullen leren basketbal len. „Het kan snel gaan. Er is bij de spelers een redelijke aanleg aanwezig. Het gebrek aan een echte ondergrond is ook niet aan hen zelf te wijten. Ze hebben al- 1 onvoldoende training gehad, 'k vorig seizoen bestonden de trainingen voor negentig pro cent uit het spelen van partijtjes, omdat Leo de Baas (Wentholts voorganger jrf Sportzaal Oost, PvdB) in verband met zijn druk ke werk te weinig tijd had om de ploeg veel training te geven." Verdedigen Het eerste, dat Frans Wentholt dan ook te doen stond en staat bij de vorming van zijn ploeg, is het aanleren van de in het basketbal zo broodnodige basisprincipes. „En dat gaat wel een jaar duren, denk ik. Wat mij de eerste maan den is opgevallen, dat ze echt niet konden verdedigen. Aange leerd pleintjesbasketbal bestaat meestal uit opportunistisch aan vallen. Aanvallen konden ze dus wel een beetje. Maar de verdedi ging was een ramp". „Als voorbeeld daarvan kunnen de vele persoonlijke fouten worden aangehaald die vorig seizoen werden gemaakt. Wan neer we over een tijdje eenmaal de fundamentais voldoende on der de knie hebben, dan pas kunnen we gaan denken aan het ontwikkelen van moeilijkere spelsystemen. Want uiteindelijk, wil je hoger spelen, dan zul je toch met structurele aanvals- en verdedigingssystemen moeten spelen." De in het dagelijks leven aan de Nijmeegse Universiteit verbon den psycholoog ('Nee, de psycho logie gebruik ik nauwelijks bij het coachen. Werk en sport houd ik strikt gescheiden') heeft daar mee zijn doel aangegeven. Hij wil met de Juventus-heren, na Frans Wentholt.-.'Extreenn gesteld kunnen de spelers van Juventus niet basketballen'... wier eerste divisieperiode in middels alweer een decennium verstreken is, hogerop en heeft daar tegelijkertijd zelfs een tijd pad voor uitgestippeld. „Ik ken de sterkte van de ploe gen in het district- Rotterdam nauwelijks, maar ik vind dat Ju ventus deze klasse (hoofdklasse kern) uit moet zien te komen. Ik mik toch op het rayon. Twee jaar per klasse, dus over vier jaar de eerste klasse van het rayon, dat moet te doen zijn. Dit seizoen ga ik nog niet van promotie uit. Ik denk dat we op de derde plaats eindigen ren alles daarboven is mooi meegenomen. Of we dat met deze spelersgroep kunnen bereiken, moeten we afwachten. Het hoeft niet, maar er valien al tijd slachtoffers. Met de meeste van deze spelersgroep kunnen we, als ze niet afvallen, zeven a acht jaar vooruit." Evalueren Zolang zal Frans Wentholt, wiens stijl van coachen een hoge mate van rust uitstraalt, waar schijnlijk niet aanblijven als trai ner-coach. „Drie jaar lijkt me mooi om mee te beginnen. Na driejaar moetje gaan evalueren of de spelers en de coach met el kaar verder willen. Zo'n samen werking is altijd een wisselwer king. Het lijkt me leuk om na die tijd ook eens een ander, wellicht hoger team te coachen, als ik daar naast mijn drukke werk tijd voorheb". Vooralsnog heeft hij het bij Ju ventus prima naar zijn zin. „De sfeer is prima binnen de spelers groep. En die collectiviteit is bin nen het veld ook terug te vinden, dat is onze grootste kracht. Dat is nog geen garantie voor goede prestaties, maar tien vijanden zullen ook geen goed team „vpt- -men. In Nederland is het moge lijk om met een vriendenteam hoog te komen. Zo hoog is hetrrf- veau van het basketbal hier.oök weer niet", aldus Wentholt. 1 Viaardingen Evenals in voorgaande jaren heeft de afdeling Rot terdam van het KNKV de standaard eerste klasse in de zaal opge splitst in een zaterdag- (CKC Maasluis en Spirit) en een zondagpoule (Harga en Succes). Traditiegetrouw is er slechts een standaard twee de klasse, waarin het Schiedamse ODI uitkomt. De indelingen zien er als volgt uit: eerste klasse A: THOR, De Kapellen, RWR, Jodan Boys, CKC Maassluis, Foortugaal, Kwiek, Spirit; eerste klasse B: Unicum, Ons Huis, Velox, Harga, 't Capproen, Ter Gouw, Succes, Eureka; tweede klasse: Korbis, Vanonta, ODI, ZKV, Reeuwijk, 't Waterschip en Argento. Viaardingen De voetbalver eniging Fortuna Viaardingen houdt maandag 2 november in het clubgebouw aan de Mara- thonweg (aanvang 20.00 uur) de jaarlijkse algemene ledenverga dering. De agenda van deze bij eenkomst bevat twaalf punten, die in theorie geen van alle zwa re ko$t zijn. Tips voor deze rubriek kunl u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, postbus 110, 3130 AC ViBardingen. De sportredaktie is overdag telefonisch be reikbaar onder nummer 010-4345209 en de avonduren onder nummer 010- 4120705. WOENSDAG 21 OKTOBER Biljarten; 19 30 Voorwedstrijden derde klasselibre (poule 1)in De Kleine Conflance te Schiedam; 19.30 VoorwedSlrijden derde klasse libra (poule 2) In De Gnffioen le Viaardingen; Zaalvoetbal: Alexantierpol- der Rotterdam: 20.45 HeinekenMW'27 (d); West wijk hal Viaardingen: 21.00 Vlaar- dmgen—OLDl(d), 21.45 V2'8l—RFC. DONDERDAG 22 OKTOBER Biljarten: 19.30 Voorwedslrijden vierde klasse libra (poule 3) in Cafe Van der Valk te Viaardingen; 19.30 Voorwedslnjden vierde klasse libra (poule 4)in De Kroon le Viaar dingen; Volleybal; 19.30 SunlightProvl- mi/DVO 4 (h). 20.15 Nationale Nederlan denHoly (dj, 21.15 Shell—Hou Stand 4 ld). Viaardingen Jan BonisLde nieuwe hoofdcoach van' tweede klasser Viaardingen Holy, kVn in het nieuwe honkbalseizoen geen beroep meer doen op John de Vos. De linkshandige curne- ball werper heeft besloten t een punt te zetten achter zijn-nog prille loopbaan. De Vos moet voor zijn werkgever diverse cur sussen gaan volgen, waardoÖEBij niet voldoende tijd overhoudt om als honkballer optimaal 4e kunnen presteren. Eerderal had John Jonkers aangekondigd Holy in te ruilen voor zijn oude club Euro Stars. Werper 'Leo Voogd en Schiedammer Johan Korpel (catcher/buitenVigld) overwegen Jonkers te volgen, r Viaardingen De atletiekvere niging Fortuna tekent zondag voor de organisatie van de acht ste Broekpoldercross, die bestaat uit wedstrijd- en prestalielopeti. □p het fraaie, maar tevens zware bosprcours aan de westzijde Van de Broekpolder (opgang bij-hoc keyclub Pollux) wordt om 13,30 uur het eerste startschot gelost.^' Het wedstrijdgebeuren omvat drie KNAU-iopen, te we 3.300 meter (13.30 uur voor dames en meisjes A), 3.300 meter (13.50 üijr voor jongens A en B) en 8.100 meter (14.10 uur voor heren'dn veteranen). Voorts zij er om 14.50 en 14.55 uur twee prestatie lopen over respectievelijk L60Ö (jeugd tot en met 12 jaar} en 8.400 meter. Voor de laatste twee lo pen bedraagt het inschrijfgeld twee gulden voor de jeugd en 3,50 gulden voor de grote loop. Schiedam Voor wat betreft de bezetting van de positie in de punt van de aanval, bezorgden Glenn Sonneville en Frenk van der Kley hun trainer Sandor Popovics gisteravond een wat vro lijker gevoel. In het met 2-1 van Sparta 2 ge wonnen duel kwamen beide spe lers in het sehaduwteam van SVV tot scoren. Van der Kley speelde bovendien een uitste kende eerste helft, terwijl Son neville opviel door z'n nimmer aflatende werklust. De donkere spits strafte na ne gen minuten resoluut een enor me blunder van Rob Eger, die hem de bal zo maar in de schoe nen schoof, resoluut af. Na een kleine twintig minuten nivel leerde Dennis de Nooijer uit een snel genomen vrije trap, maar dertig seconden later knalde Van der Kley ontstellend hard nummer twee achter de kanslo ze Theo Speelmeijer. Bij SVV viel doelman Eric Keijnemans geblesseerd uit. Waarschijnlijk heeft hij een teen gebroken. Zijn vervanger John Bos hield zich in een aantal precaire situaties pri ma staande. De beste man van het veld was de pas 25-jarige scheidsrechter John Kroes, die in dit boeiende en pittige duel mannelijk voetbal voorstond en niet kleinzielig deed. Henk Salari trainde gisteravond probleemloos met de A-selectie mee. De voorstopper had ner gens last van en is voornemens zaterdag een helft mee te spelep met het tweede, dat dan om 14.30 uur in Maasland oefent tegen de vierde klasser MW'27.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2