Vlaardingen vangt 30 asielzoekers op ABC-warenhuis is niet zaligmakend VIMRD1GS DASMI SCUAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bijstands vrouwen hekelen huwelijk Agenten boos 9Zondag kunnen ze op de stoep staan CDA luistert begroting op met dia 's D66- fractie weer op volle sterkte Van Kleef aait krokodil Bezwaar tegen Vlaardingen Kunst of kitsch? I Meevaller van kwart miljoen Verhulsdonk krijgt Aleidapenning Rigoureuze groei in Het Scheur Feduco: ATV verknoeide Zonder Titel Conflict over stook kosten laait weer op WATERWEG DINSDAG 27 OKTOBER 2987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4360557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Veel vrou wen raken door een echtscheiding van de re gen in de drup. Ze worden door hun nieu we partner, de sociale dienst; betutteld en on der controle gehouden. Want1 de sociale dienst vindt net als alle overheidsinstellingen het huwelijk de meest ideale relatie- vórm. Wie daar anders over denkt, moet zelf maar voor de gevolgen opdraaien. En veel las tige vragen beantwoorden, want in ruil voor een uitkering wil de 'soos' alles van haar cliënten we ten. f Op de manifestatie Vrouwen In De Bijstand waren deze en soort gelijke uitlatingen veelvuldig te beluisteren. Slechts een klein aantal van de ongeveer 500 Schiedamse bijstandsvrouwen woonde de discussies in zaal Bea- „trix bij. Maar dat verhinderde Jeanne van den Heuvel van het landelijk steunpunt Vrouwen In De Bijstand niet een fel betoog te houden tegen de 'huwelijksmo raal' van de overheid. Alleen als bijstandsvrouwen en hun kinderen als individuen worden gezien, krijgen ze een eerlijke kans zich te ontplooien; op school en op de arbeidsmarkt. Een kwestie van lange adem, maar het rijk kan alvast iets doem de uitkeringen met zo'n vierhonderd gulden per maand verhogen. Alleen dan is er spra ke van een zekere economische zelfstandigheid. En kan de bij- standsgerechtigde de liefdadig heid van de kerk buiten de deur houden. De plaatselijke politiek toonde, op Ulferd Bruseker (CPN) en Riet van Lambalgen (CDA) na, geen belangstelling voor de ma nifestatie. Maar de geluiden, zo als in zaal Beatrix geuit, zullen toch doorklinken in het stads kantoor, Alle fracties krijgen de uitslag van de discussie keurig op papier toegestuurd. Rozenburg -De Wijdele, een stichting voor culturele vorming in Rozenburg, dient een be zwaarschrift in tegen de keus voor Vlaardingen als centrum voor kunstzinnige vorming op basisscholen in de Rijnmond. De Wijdele vindt het niet te recht, dat Rozenburg door de provincie Zuid-Holland is gepas seerd. De stichting wordt hierin gesteund door de onderwijsbege leidingsdienst Rijnmond-Zuid en het consulententeam van Ro zenburg, de vijf mensen die voor de kunstzinnige vorming zorg dragen. Directrice Hanny Krul-Wouters zegt dat Rozenburg aanvanke lijk nummer één stond, maar dat de provincie zich op oneigenlijke gronden heeft bedacht. „De steunfunctie van Rozenburg be perkt zich niet tot Voorne-Put- ten, zoals de provincie sugge reert. Ook de basisscholen in Ca- pelle en Krimpen aan den IJssel, Ridderkerk en Barendreeht de den een beroep op consulenten die voor Rozenburg werkten. Het gebied dat wij bestreken was dus groter dan dat van Vlaardin gen. Bovendien hebben wij een grote ervaring opgedaan in de afgelopen elf jaar. Onze aanpak vindt in het hele land navol ging". Eén van de consulenten, beel dend kunstenaar Leen Stolk, is het volledig met Krul-Wouters eens. „Rozenburg heeft altijd een pioniersrol op het gebied van kunstzinnige vorming vervuld. Het is niet reëel om deze ge meente eerst de kastanjes uit het vuur te laten halen en vervol gens voor een andere gemeente te kiezen". Vlaardingen 72 agenten van het Vlaardingse korps behoorden gisteren tot de 15.000 politiedienaren uit het hele land, die op het Bin nenhof demonstreerden te gen de voorgenomen bezui nigingen van ministers Van Dijk en Korthals Altes, Met bussen werden de politiea genten naar Den Haag ver voerd. De delegatie van Vlaardingen was veruit de trootste. Maassluis en Schie- am bleven daar ver bij ach ter: respectievelijk 12 en 50 man van deze korpsen pro testeerden in Den Haag. Boodschappentassen kwamen er soms zelfs aan te pas om het materiaal aan te slepen. Gister ochtend stonden ze al vroeg in de rij. Honderden mensen wilden wel eens weten of zij echt iets van waarde in huis hadden. In Schie dams Stedelijk Museum hadden de experts van AVRO's 'Tussen kunst en kitsch' er hun handen vol aan. „Leuk, grappig, maar niet veei waard, helaas", kregen de meeste nieuwsgierigen te horen. Of, nog harder: „Dit lijkt wel leuk, maar Is het niet". De meneer, die dit laatste te horen kreeg, sput terde nog wel iets van: nou ja, Ik dacht, misschien, je weet het niet, hè, maar de afgezakte schouders waarmee hij het museum verliet spraken boekdelen. Het programma Tussen kunsten kitsch' mag zich in steeds meer kijkers verheugen. Vanwege die populariteit is het daarom ook naar de vaste AVRO-avond ver huisd. De opnamen, die gisteren gemaakt werden In Schiedam, zullen pas op 28 november uitge zonden worden. Ondertussen blijft voor al die mensen, die giste ren in het museum een illusie lich ter werden, gelden wat de expert in oude schilderijen, S. Nijstad, zijn klanten op het hart drukte: „U moet er wel zuinig op blijven hoor". Vlaardingen Vlaar dingen is bereid aan 30 asielzoekers opvang te bieden. Dat is heel wat minder dan de 225 plaat sen waarom het ministe rie van welzijn, volksge zondheid en cultuur had gevraagd. „Maar wij hebben de huizen niet en de plaatselijke afdeling van de vereniging voor vluchtelin genwerk zou de opvang van zo veel asielzoekers niet aan kun nen", legt ambtenaar Ton Hoze- rnans uit Over een paar jaar denkt de gemeente 80 asielzoe kers te kunnen opvangen. De drie grote huisbazen van Vlaardingen, Samenwerking '77, Patrimonium en het ge meentelijk woningbedrijf, heb ben beloofd dat zij tien vierka- merwoningen ter beschikking zullen stellen. Die woningen mo- fen in elk geval niet allemaal in ezelfde buurt liggen, hebben burgemeester en wethouders be paald. De gemeente is niet bang voor hectische taferelen als in Goes en Oploo. Daar worden bonder den asielzoekers tijdens de eerste twee maanden van hun verblijf in Nederland opgevangen. „ïn Vlaardingen hebben al 3600 bui tenlanders een plekje gevonden. Die 30 asielzoekers moeten er makkelijk bij kunnen", aldus Hozemans. Maar een concentra tie van asielzoekers willen B en W voorkomen. Voorzitter Arie Warnaar van de vereniging voor vluchtelingen werk heeft de gemeente op het hart gedrukt om haast te maken met de plannen. „Als het minis terie de brief krijgt van de ge meente, kunnen die 30 vluchte lingen al op 1 november op de stoep staan. Dan treedt namelijk die nieuwe regeling opvang asielzoekers in werking. Er is een bu ffervoorraad asielzoekers en die zal de minister graag over heiland verspreiden". De vereniging is het met de ge meente eens, dat voorlopig niet meer dan dertig asielzoekers kunnen worden opgevangen, Warnaar: „Wij zijn een kleine vereniging en daar kunnen we op korte termijn geen verande ring in brengen". De vereniging, die nu elf actieve leden telt, zal moeten groeien om aan de vraag naar begeleiding van de asiel zoekers te kunnen voldoen. De gemeente heeft Warnaar en de zijnen tienduizend gulden be loofd om een kantoortje in te richten. Schiedam PvdA-wet~ houder Chris Zijdeveld had nooit op eigen houtje mogen belissen dat er een ABC-winkel komt op de hoek van de Kreu- pelstraat en de Lange Kerkstraat Overleg met de gemeenteraad was wel zo netjes geweest, vindt PSP/PPR-raadslid Bart de Lee- de. Maar De Leede staat alleen in zijn kritiek: tijdens de algemene beschouwingen bleek gister avond dat het geplande waren huis van Albert Heijn, Blokker en C A aan politiek Schiedam nieuw zelfvertrouwen heeft ge geven. Dat daar beeldbepalende panden voor moeten wijken, leek niet terzake te doen. „De bouwstroom moet meteen door gaan", riep VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk enthou siast. Toch waren het niet de onderne- mersvriendelijke liberalen, die tijdens de eerste ronde van de begrotingsdebatten de show sta len. Die rol werd opgeëist door De D66-fractie in de Schiedam se gemeenteraad heeft voor de begrotingsdebatten op de val reep versterking gekregen. Na het vertrek van Harry van Doorn was diens zetel een maand leeg en moest fractievoorzitter Adri Reijnhout het raads- en commis siewerk in z'n eentje doen. Maar voor de beroepsmilitair Van Doorn, die wegens werkzaamhe den in het buitenland afscheid moest nemen van de politiek, is inmiddels een vervanger aange treden: Coby de la Rle. Zij werd gisteravond beëdigd. Coby de la Ris is directeur van de stichting Vrouwen Werkwinkel in Leiden. Haar politieke specialiteit is de welzijnssector. het CDA, dat de doorgaans vrij saaie praatmarathon opluisterde met een diavertoning. De chris ten-democraten diepten hun deze zomer gelanceerde plan voor invulling van het Stadserf verder uit met luchtfoto's en schetsontwerpjes. „Schiedam moet maar eens op houden een buitenwijk van Rot terdam te zijn", vindt CDA- voorman Siem Rosman. Waar Schiedam ook mee moet ophou den: miljoenen investeren in panden als het Passagetheater en gemeentekantoor 's-Grave- land. Voor hetzelfde geld kan de stad een nieuw cultureel hart bouwen, met een bibliotheek, een hotel, een dependance van het stadskantoor en een theater. Het CDA onderstreepte die plannen met maar liefst drie mo ties. De PvdA is een beetje jaloers op de dadendrang van de grootste oppositiepartij. Fractievoorzitter Gé Brouwer liet duidelijk mer ken dat het PvdA/WD-college zich door het CDA de wind uit de zeilen, laat nemen. Brouwer eiste duidelijkheid over de toekomst van Stadserf en binnenstad, „Met drie letters ABC zijn we er niet". Waar de drie grote partijen filo soferen over Schiedams toekom stige allure, maken de kleine linkse fracties zich zorgen om de minima. CPN, PSP/PPR en ook D66 zien weinig heil in een Schiedam dat in de vaart der volkeren wordt opgestuwd, zo lang de laagstbetaalden in moei lijkheden verkeren. Klein links wil een actief kwijtscheldingsbe- leid, zoals Den Haag van plan is te gaan voeren. Hoeksteen van zo'n minimabe leid is een soepele toepassing van de huursubsidie. Schiedammers met een smalle beurs komen nu vrijwel automatisch in goedkope woningen terecht Alleen voor de stadsvernieuwingsgebieden zijn de regels aangepast. Maar hoe moet dat straks in Spaland, Schiedams nieuwste woonwijk? Bart de Leede heeft pvdA-wet- houder Hans van Kleef (volks huisvesting) al meermaals uitge daagd daar eens opheldering over te verschaffen. „Maar zodra het onderwerp ter sprake komt, schiet zijn. adrenaline-spiegel omhoog". Van Kleef mag vanavond re vanche nemen. Ook de andere leden van het college van B en W komen dan aan het woord. Schiedam Een meevaller van netto 260.000 gulden bleek gisteravond een aar dig begin van de begrotings behandeling in. Schiedam. Na herberekeningen heeft Schiedam over de jaren 1985 tot en met 1988 dat bedrag tegoed uit het Gemeente fonds. Het opwekkende be richt, dat eind vorige week door de Vereniging van Ne derlandse gemeenten be kend werd gemaakt, was nog niet tot iedereen doorge drongen. Zo raadpleegde ge meentesecretaris Arno Go- rissen eerst ambtenaren van de afdeling financiën, voor dat hij het nieuwtje wilde geloven. Èen deel van de in totaal 800.000 gulden, clie het rijk nog aan de stad schuldig was, werd al eerder in de ge meentekas gestort. Het res terende kwart miljoen wordt eind dit jaar op cle ge meentelijke rekening bijge schreven. Wat de gemeente raad met het extraatje wil gaan doen, komt ongetwij feld ter sprake tijdens de be grotingsdebatten. Schiedam Gerard Verhulsdonk heeft als eerste Schiedammer de Aleidapenning gekregen. De on derscheiding werd gisteravond aan het begin van de begrotingsdebatten geïntroduceerd. De VVD- fractievoorzitter kreeg de penning voor zijn 25-ja- rig lidmaatschap van de gemeenteraad. Op de bronzen medaille staat de beeltenis van Aleida, de gravin die Schiedam in 1275 stadsrech ten verleende. De penning, ontworpen door de Schiedamse kunstenaar Frits Henderickx, heeft een doorsnee van 88 millimeter en weegt ongeveer 450 gram. Burgemeester Reinier Scheeres gaf bij dc presen tatie toe dat een stadspenning niet erg origineel is: veel steden kennen een dergelijke onderscheiding. „Maar het is wel een manier die op passende wijze onze gevoelens uitdrukt". Alleen Schiedammers die zich gedurende een groot aantal jaren voor de stad hebben ingezet ko men voor de Aleidapenning in aanmerking. Over de toekenning beslist het college van burgemeester en wethouders. Schiedam Op de tast heeft wethouder Hans van Kleef (on derwijs) gisteren de tentoonstel ling 'Aai eens een krokodil' geo pend. Een handeling, die geheel van gevaar was ontbloot het ging om een opgezette kaaiman maar desondanks moest de wethouder het hoofa koel hou den. Aan een koord hingen al lerlei voorwerpjes en de geblind doekte Van Kleef moest raden wat hij in zijn handen hield: een schaar, een bankbiljet van vijf gulden, een balpen. „Allemaal goed", riepen de leer lingen van basisschool De Ouverture bewonderend, want Van Kleef maakte niet één ver gissing. Of de scholieren zelf ook zulke goed ontwikkelde zintui gen hebben, moet nog blijken. De tentoonstelling in de biblio theek in de Blauwe Brug ïs spe ciaal opgezet om hun tastzin op de proef testellen. Op de meeste exposities moeten bezoekers hun handen thuis houden, maar bij 'Aai eens een krokodil' ligt dat andere. Kijken doe je ook met je handen, dat was het uitgangspunt van de samen- steilere. Het rijksmuseum voor 1 .se historie in Leiden zorgde voor de (opgezette) die ren, zoals lammetjes, wurgslan gen en egels, de scholen moeten de rest doen. Om het de onder- wijzere wat gemakkelijker te maken verpakte de Sehoolbiolo- gendienst in IJmuiden wat hulp middelen in een leskist. Het idee sloeg in Schiedam dui delijk aan. Een kleine 80 klassen schreven in, zodat schoolbioloog Roel van Raaij het er de komen de maanden druk mee heeft. Al leen de KNNV, de koninklijke Nederlandse natuurvrienden- vereniging, is niet zo gelukkig: die had de tentoonstelling graag naar clubhuis De Boshoek ach ter het Bachplein gehaald. Daarover waren ook afspraken gemaakt met voorzitter Wout van der Schalie, maar de ge meente koos toch voor de Blau we Brug, Die is beter beveiligd, volgens Van Kleef; Leiden was Geschminkt als dieren beoor delen Ouverture-leerlingen de tastzin van wethouder Hans van Kleef, die prima in orde blijkt. in last geweest wanneer uit De Boshoek dieren waren gestolen. Ook het natuureducatief cen trum in boerderij Lansbergen viel als expositieruimte af. Niet uit veiligheidsoogpunt, maar omdat de ruimte te vochtig was. Vlaardingen De keuzemo gelijkheid tussen koop en erf pacht heeft de belangstel 'ng voor industriegebied het Scheur sterk vergroot. „Sinds we die formule hebben inge voerd doen zich vrij rigoureu ze ontwikkelingen voor", al dus A.J. Aaldere. De ambte naar voor economische aan gelegenheden, die Vlaardin gen via advertenties en op beurzftn 'verkoopt', heeft in korte tijd een tiental bedrij ven weten te interesseren voor Het Scheur. Vrijdag sloeg Calida, een groothandel in industriële gassen, er de eerste paal voor een 4000 vierkante meter groot bedrijfspand. De heier krijgt het druk op het tussen Maassluissedijk en Nieuwe Waterweg gelegen terrein: di verse ondernemingen staan eveneens op het punt naar Het Scheur te verkassen. Naast het net opgeleverde be drijfspand van Seaway Mari ne Trading wil het onder zoeksbureau Saybolt een la boratorium bouwen, In het zelfde rijtje zal zich een Rot terdamse drukker vestigen. Transportbedrijf Dijkshoorn, dat al vanuil Het Scheur ope reert, wil volgens Aalders gaan uitbreiden. De onderhandelingen mei projectontwikkelaar Spuij- broek, die plannen heeft voor een bedrijfsverzamelgebouw, zijn zo goed als rond. Ook stei gerbouwer Mobuco wil naar Het Scheur. In de rij staan verder een staalconstructie bedrijf uit Vlaardingen. een Maassluisse onderneming die gespecialiseerd is in chemi sche productenen een fabriek voor elektronische appara tuur. Van diverse bedrijven, waarmee de gemeente nog besprekingen <ert, wil Aal ders de namen met noemen. Hij wil we! kwijt dat hij in de cember zijn grote slag hoopt te slaan met de verkoop van 12000 vierkante meter grond aan een constructiebedrijf. Uit de gegevens blijkt dat niet alle gegadigden gekozen heb ben voor koop: een aantal be drijven had toch een duidelij ke voorkeur voor erfpacht Schiedam De matige belang stelling voor de expositie Zonder Titel is de schuld van bet Stede lijk Museum Schiedam en niet van de educatieve omroep Fedu co. Nadat de pers het bij een voorbezichting massaal had la ten afweten, beschuldigde het museum aanvankelijk de jour nalisten. Later kreeg de Feduco het verwijt, dat die de uitnodi gingen niet tijdig had verstuurd. „Hadden we de kaarten maar zelf op de post gedaan", ver zuchtte educatief medewerker' Pim Schenkelaars. Maar volgens de Feduco is het museum zelf in gebreke geble ven. De mede-organisatoren van de expositie, de Rotterdamse Kunststichting en de stichting' Point of View, namen het ver sturen van de uitnodigingen juist voor hun rekening, omdat het museumpersoneel daar wegens ATV-dagengeen tijd voorhad. De post ging op tijd de deur uit, verzekert de Feduco museumdi recteur Hans Paalman. In een brief heeft de omroep nogmaals haar teleurstelling uitgesproken over de geringe publieke inte resse. Zonder Titel was opgezet om migrantenkunstenaars eens voor het voetlicht te halen. Aan hun werk wordt doorgaans maar weinig aandacht besteed. Schiedam Een con flict over de stookkos ten in honderd huizen van woningbouwver eniging Schiedam is opnieuw opgelaaid. Huurders aan ae Kor te Haven en ook elders in de binnenstad kre gen onlangs fikse re keningen gepresen teerd. Ze moesten be dragen variërend van 300 tot 1800 gulden bij betalen. De bewonersvereni ging Schiedam-Cen trum vindt dat onaan vaardbaar en heeft een onderzoek geëist naar de afstelling van de verwarmingske tels. Eerder zou de wo ningbouwvereniging hebben gezegd, dat verhalen over te hoge afrekeningen onjuist waren en uit de lucht gegrepen. Lammert van Wag- tendonk schrijft nu in de Bewonerskrant Centrum, dat de wo ningbouwvereniging de huurders bewust te lage voorschotten heeft laten betalen. Om de huizen te kun nen verhuren, sugge reert Wagtendonk. De (blok)verwarming wordt door sommigen ook 's zomers aangezet en de BVSC vindt het onrechtvaardig dat de bewoners daarvoor gezamenlijk moeten opdraaien. Mensen met een individuele cv-ketel betalen veel minder stookkosten, aldus het bewoners blad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1