De Gorzen, knusse wijk eigen wij ze mensen SPORT 13 J.C. Martin steelt de show Minister Smit-Kroes over Blankenburgtracé Erik Punt oppermachtig m Scholen doen aan anti-vandalisme fte SPORTAGENDA Kleding ~vat Duo dreigt met mes Woningen in kleuterschool Juristen schrijven niet naar Teheran Luifel beperkt het signaleren baldadigheid Survital houdt uw prestaties op peil en maakt u actiever Lingen velt Jan Simons Jubilarissen jij Zwaluwen Ger Droog volgt Van dér Have op Mary Ostiana secretaris van Schiedam WIK in impasse Korenbeurs mmm •:-ljlll|P||| door PETER DE LANGE - Schiedam Tijl Uilenspiegel is ongetwijfeld A er standaardwerk geweest van de corporatie Volkshuisvesting. Het personeel van de voor- malige Schiedamse woningbouwvereniging kon soms net zulke cynische grappen béden-' ken als de vermaarde middeleeuwse scha- I vuït -'i\K;£: /-^X' Zoals het echtpaar Jongebreur uit de Gorzen ervoer. Hun huis' bezweek onder de houtworm, - het poeder lag overal, zelfs op de beddesprei. - Advies van de 'opzichter van Volkshuisvesting: haal die sprei weg, dan is hetpqécjfer ook weg! Deze anecdote staat in 'Laat de Gorzende Gorzen blijven', een boekje dat verscheen bij het .15- jarig bestaan van.de bewoners vereniging Sehiedam-Zuid. Dat die wijk zoveel van z'n eigen ka- rakier wist te bewaren terwijl el ders in de. stad de modernise- ringsdrang toesloeg, dankt Zuid voornamelijk aan een strijdbaar clubje eigenheimers - de BVSZ, Het is geen toeval dat hun eerste geinterview den geportret teerd :Henny Bogerd,Aaa tishof Meerendonk Alie en Paul Droge, Hef man tishof en de familie Spijer: actie (in 1972) gericht was tegen een renovatieplan-, als de Gorze- nees iets lief is, dat is dat zijn huis. Daar moeten anderen met hun tengels afblijven. Credo Voor het jubileumboekje inter viewden de journalist Kor Kegel en Nel Maagdenberg (BVSZ- medewerkster van het eerste uur) vijftien wijkbewoners. On- veranderlijk. zeer honkvaste mensen; een verhuizing naar Woudhoek of Groenoord zouden ze waarschijnlijk niet overleven. Al in het eerste hoofdstuk zeg gen Heriny en Gerrit Bogerd: „Hiér hebben we altijd gewoond en we ;willèn er doodgaan ook", een credo dat iedereen ten zui- den van de Westerkadè in de mond bestorven ligt. Hoewel het i moeilijk uitvoerbaar is: in Zuid staat geen bejaardenhuis. Noodgedwongen slijten veel ou- deren hun laatste levensjaren op vreemde grond. .::-f De wijze waarop de vijftien on dervraagden hun vrije tijd door brengen is kenmerkend voor de 3% MaassluisDe formule bleek een succes. Niet voor niets was de J.C. -- 'Martin-show uitgeweken naar een royalere lokatie. Partycentrum Plezier aan de P. J. Troelstraweg bleek een ideale plek voor het muzi- kale gebeuren. Maassluis Met ernstige brand- "^wonden zijn twee werknemers j^yan Havenbedrijf Vlaardingen .'.'"Oost. opgenomen in brandwon- T;j'dencentrum in Beverwijk. v&Pe mannén wareh aan boord Jf-Vatl 'een' tanker aanbét werk "->toen een" zuurstofslang tijdens- .v-^aswefkzaamheden losraakte. "T)oor het vuur dat ontstond vatte de kleding van" de mannen vlam. "T'Een collega schoot de mannen te f'fhulp, maar bij zijn reddingsactie raakte hij aan zijn been gewond., *£De brandweer was snel ter pelk- ~ke óm ïn te "grijpen. Met ernstige ^-brandwonden werden de man- -j-vhen afgevoerd naar het brand- jvóhdencenturm. l'r'At'V a:Vlaardingen Een 54-jarige Vlaardingen werd, toen hij zijn «diond aan het uitlaten was, door fc twee jongemannen met een mes 'bedreigd. De mannen, die op de fiets kwa men aanrijden, wilden de Vlaar- dinger geld afhandig maken. Centen had de man echter niet op zak. Hij vertelde wel dat er geld in zijn personenauto lag. De bedreigde man gaf daarop, de sleutels van zijn auto af. Toen de jongens naar de wagen liepen, sloeg de man op de vlucht. Hij rende naar zijn wo- ning. waarop de politie gealar meerd kon worden. Toen de 'man de benen nam gingen ook 'de jongens er zonder geld vandoor. Schiedam In een voormalige kleuterschool aan de Burge meester Van Haarenlaan wonen straks jonge gezinnen. De openbare basisschool Harle- kino wordt verbouwd om alle leerlingen bij elkaar onder één dak te brengen. Dat betekent dat de kleuter school die bij het gebouw hoort, leeg komt te staan als het karwei -half januari 1988 klaar is. r "Dat de klaslokalen een woonbe stemming krijgen, is niet nieuw - voor Schiedam. Jyln andere scholen werden al eerder wooneenheden voor klei- 'l'f he huishoudens ondergebracht. De Nieuwerkérkse juristen lo pen niet erg warm voor de j ;schrijfactie van Amnesty Inter- national. De plaatselijke afde- //ling in Nieuwerkerk startte dit v. voorjaar een actie, waarin vooral juristen werden opgeroepen bij de regering in Teheran te protes- teren tegen de behandeling van .- gevangenen in Iran. De juristen '/Beten het afweten. Amnesty kreeg zelfs niet één reactie van een Nieuwerkerkse jurist. J'- Amnesty vindt dat juristen bij "uitstek geschikt zijn om een pro- testbrief te schrijven aan het - Iraanse regime, omdat zij kun- - nen wijzen op de Internationale .'/'Conventie van de rechten van '1 de rnens, die regels geeft voorde "7 behandeling gevangenen. Op een ongewoon tijdstip, dé zondagmiddag, werd het talrijke, publiek in een hoog tempo ver schillende artiesten voorgescho teld. Natuurlijk beet J.C, Martin (Jaap van Leeuwen) het spits af. Met zijn fluwelen stem bracht hij de stemming erdirect in. Ouders met kinderen, bejaar den, iedereen kwam aan zijn trekken tijdens de show. De messenaet van de Marelli's, het optreden van de bandparo- disi, het paste perfect jnde fór- mule. Daarom ook zal de show zeker een vervolg krijgen. Voor de cember staat de kerstshow op het programma. Met als extraatje een koud buffet. Maar eens hopen we ook arties ten van naam naar Maassluis te krijgen. Dat maakt het 'geheel nog aantrekkelijker", aldus Jan van der Maarel van het organi- serende bureau Leraam. S. De messenaet van de Marelli's J was één van de hoogtepunten van de J.C. Martin-show: 3 Maassluis De mogelijke aan leg van het Blankenburgtracé dwars, doorhet Lickebaertge- bied blijft de gemoederen in de Waterweg-regio bezighouden. De minister voor verkeer en wa terstaat Neelie Smit-Kroes heeft nog altijd de knoop niet doorge hakt. De bewindsvrouwe van li berale huize zal het onderwerp dan ook ongetwijfeld aanroeren tijdens haar be2oek aan het poli- tïek-café van de afdeling Maas sluis van de VVD. Op maandag 2 november komt minister Smit-Kroes naar Maas sluis om over de actuele politieke zaken te praten. Overigens hebben zowel voor als tegenstanders van de aanleg al aangekondigd de bijeenkomst te zullen bijwonen. De burge meester van Rozenburg, H. van der Goot, voorstander van de aanleg, zal in ontmoetïngscen; trum Koningshof aanwezig zijn; evenals de actiegroep Behoud Lickebaert. Naast de tunnelbouw, komt ook de aanleg van een stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg aan de orde. Nog voor het einde van dit jaar wil de minister daar een definitief besluit over ne men. De bijeenkomst op maandag 2 november begint om 19.45 uur. Gorzen. Ze kweken plantjes, spelen een potje schaak, lossen kruiswoordraadsels op, ze knut selen in hun schuurtje en verven hun bootje op. Ze rijn allemaal even huiselijk en ze rijn allemaal even gebeten op instanties die hun huiselijk heid verstoren. Met z'n allen vormen ze letterlijk een eiland behalve via de Havendijk, moet je altijd een brug over om in de Goreen tc komen en met z'n allen vormen ze de grootste bewonersvereniging van Schie dam. Alweer: geen toeval.. Streekroman Kor Kegel, zelf woonachtig in Zuid, heeft dat sfeertje treffend weergegeven. Zijn stijl ademt dezelfde knusheid als de meu beltjes van Joop en Trien Jung, het breiwerkje van mevrouw Van Meerendonk de betegelde schouw van Cor van den Bos. Hier en daar wordt de intimiteit van een streekroman benaderd, getuige zinnetjes als: „En laat nu niet de indruk ontstaan dat al leen de Elshofjes zo in de weer zijn...", „Een hoog plafond, dat scheelt met de rook en „Tussen de middag komt Gerrit Busscher altijd thuis eten'1/ Maar, het is geen gezelligheid van een verstikkende soort. De ware Gorzenees houdt gewoon niet van Tcouwe kak'. Hij ergert zich aan La Diichessej dat dure restaurant aan de Maasboule vard (Gerrit Busscher),.hij windt zich er over op dat de verlichting in 'rijkeluisbuurten' beter is dan in Zuid (Joop Jung), hij vindt dat .kinderen uit 'de betere wijken' het makkelijker- hebben op school (Arie Zwamborn). Van dat klassebewustzijn is De Gorzen doordrenkt;De wijk wordt bevolkt door vreedzame postzegelverzamelaars met een rad ikale inslag. Ontroerd De gemeente heeft het daar dik wijls moeilijk mee gehad. In alle vijftien verhalen, is wel sprake, van een conflict met de autori teiten.'/'"'I,.;' Maar zijnde Gorzenezen nu zul ke* doordrammers? Welnee, ze kunnen ook heel ontróerd over hun eigen leven vertellen. Anna van Buijtenen weet nog hoe haar man vergeefs al zijn kiezen liet trekken om aan de Arbeitseinsatz te ontkomen. En Lou van Troost bewaart een kranteknipsel van Mieke Woer- denbagh-Sens waarin 'de groot moeder van de Schiedamse jour nalistiek' meldt dat Paus Johan nes XXni een gezinslid met een bloemetje heeft bedacht „In ieder mens zit wel een ver haal", pleegt Kor Kegel te zeg gen. Voor de krant moét altijd een nieuwsfeit aanleiding 2ijn om iemand voor het voetlicht te balén. Voor hët boekje hoefde dat niet: de enige voorwaarde was dat de geïnterviewde 15 jaar lid was van de BVSZ. Zo.kon.de auteur vijftien ongedwongen portretten scnilderen. Bij elkaar geven die een haar scherp beeld van De Gorzen én van de centrale plaats die de be wonersvereniging Jaar inneemt BEZORGING 010 - 4004.444 Maandag t/m vrijdag 10.00- 19.00 uur Zaterdag 9.00 - 16.00 uur Maassluis Alle scholen in Maassluis hebben een proefpak ket van het ministerie van on derwijs ontvangen. Het pakket dient ter ondersteuning van een project dal de jeugd meer inricht wil geven in het vandalismepro- bleem en de gevolgen daarvan. Voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs bestaat het uit een handleiding, werkboek jes. een dia-presentatie en twee audio-visuele presentaties. Het pakket voor de basisscholen en het speciaal onderwijs bevat naast een handleiding én werk boekjes ook leesboekjes. Burgemeester en wethouders hopen dat de leerkrachten tij dens de lessen regelmatig aan dacht besteden aan de bestrij ding van deze steeds vaker voor komende vorm van criminali teit. Ook buiten de scholen wil het college overal in de stad be- strijdingsprojecten opzetten en stimuleren. Hoe dat moet worden ingevuld, is op het stad huis nog niet bekend. Schiedam De bovenburen van dc winkeliers op het Dr. Wi- bautplein hebben er soms totaal geen erg in, als er beneden van dalisme wondt uitgehaald. Een luifel langs de winkelruimten be perkt de kans. dat baldadigheid wordt waargenomen. „Als er een steen door de ruiten gaat, horen we dat niet eens", aldus een ex-winkelier in wijk Nieuwland. „Dat kan toch niet de bedoe ling van zo'n luifel zijn?" Hij stoort zich er ?ovendien aan, dat erop de luifel veel rotzooi komt te liggen. ,.Lr wordt van alles op gesmeten, maar de ge meente laat het gewoon liggen. Dat is een vreselijk lelijk en rom melig gezicht". pvdA-fracüeleideT Gé Brouwer heeft beloofd, dat hij dergelijke klachten naar zijn fractie zal 'meenemen'. Dagravit Survital bevat de optimale dagdoserïng vitaminen en mineralen ge baseerd op de adviezen van de Commis sie Voedingsnormen en aanvaard door de Voedingsraad en helpt zobij een dosering van éénmaal daags één dragee uw prestaties op peil te houden. Eén verpakking met 100 dragees kost f 17,95, genoeg voor drie maanden lang uw dagelijkse dosis vitaminen en mineralen. Dagravit Survital is uitslui tend verkrijgbaar bij apotheek en drogist. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW/ 27 oktober 1987 .Vlaardingen Erik Punt is weer gemoti veerd. Het duidelijke bewijs daarvan lever de de Rotterdammer in de Broekpolder cross van Fortuna. Na zijn zege bleek de at leet dermate zijn krachten te- hebben aangesproken, dat hij spontaan de inhoud van zijn maag aan de poldergrond prijs gal Met afgrijzen èn be wondering. keek de verslagen nummer twee Zeger de Ruyter van een afstandje toe. „Ik heb er weer écht rin in". Een wat vreemd aandoende, naar masochisme rie kende uitspraak uit de mond in het nog spier witte gezicht van Pum. Maar, snel her steld: „Ik ga deze win ter veel crossen om hard te worden. Agfe- lopen seizoen was m'n ,motivatie';door allerlei omstandigheden niet best. M'n eerste senio-, renjaar ging daardoor de mist in. In tegen stelling tot het laatste jaar als junior, toen ik nog Nederlands kam pioen opde steeple werd". Onmiddellijk na het vertrek voor de cross övér. 8.035 meter nam Punt het voortouw/ Achtervolger De.'Ruy ter weekte zich nóg los uit het peloton, maar kon niet. voorkomen dat Punt in elke van de vijf omlopen twee seconden winst vero verde. De 20-jarige VWO-leerling Punt, die uitkomt voor het Rotterdamse PAC. fi nishte tenslotte in 26.34.9 minuten. De Ruyter (Typhoon) leg- de; de afstand af' in 27.00.7. Derde werd' Ron Suisse (AVR) in 27.09,3: Llnda Schater (8) en Wil Kruithof slaan met succes een Krimpense aanval af. Schiedam Het dubbelpro gramma is voor NOAD min of meer fataal verlopen. Eerst werd werd Jan Simons door een klap met het batje van Hans Lingen. geveld, en een dag later eindig den de Schiedamse tafeltennis sers ook al onvolledig, omdat nu Lingen' de wedstrijd vroegtijd moest beëindigen! In deBeurs werd het tegen OTTC een, 3.-15 nederlaag. De Schiedammers, met nvaller Ron Bouman uit het vijfde team voor Roy Boedhram, kwamen er te gen de koploper van de eerste di- visie niet aan te pas. Zeker niet, toen Jan Simons ge blesseerd uitviel. In het dubbel werd h ij door het batje van Hans Lingen op de wenkbrauw ge raakt, waardoor hij voor onder zoek naar het ziekenhuis moest. Achteraf bleek de blessure mee te vallen, zodat Simons nog twee partijen kon spelen. Het incident drukte bij de Schie dammers toch een stempel op de wedstrijd. Simons, in de uitwed strijd nog drie keer scorend, won nu helemaal, niets. Lingen, net terug van een trainingskamp met de Korenbeurs-jeugd, won twee keer. Het derde punt kvyam op naam van Ron van der Wijk. In de uitwedstrijd in Oegstgeest tegen BT Lifters 'ontstond op nieuw een incident. De Schie dammers ondervonden grote hinder van de veel te gladde vloer. Hans Lingen, die al van Beringen had gewonnen, staakte zelfs de wedstrijd, nadat hij in zijn tweede wedstrijd twee keer onderuit was gegaan. Lingen vond het te gevaarlijk om verder te spelen. Dat gold even zeer vond de andere NOAD-spelersdieom veel na righeid te voorkomende wed strijd plichtmatig en onder pro test uitspeelden. Kon van der Wijk ging daarbij ook nog twee- keer onderuit. Van der wijk won desondanks van Schip aan Boord, en dat is voor NOAD het enige tegen- punt: 17-1. Omdat Hans Lingen de wedstrijd voortijdig beëindig de, werd zijn gewonnen partij ongeldig verklaard en het punt aan de tegenpartij gegeven. Vlaardingen Meer dan de herkiezing van de bestuursleden Arie Kegel (voorzitter), Wim de Bruin (commissaris van materi aal) en Aad de Bruin (tweede jenningmeester) stond bij Zwa- uwen VI gisteravond, tijdens de jaarlijkse algemene ledenverga dering, de huldiging van een twintigtal jubilarissen centraal. Zo werd A. van der Hoogt in het zonnetje gezet, omdat hij al' 51 jaar lid is van de 'pas' 52 jaar oude vereniging. Voor 40 jaar lidmaatschap wer den onderscheiden M. de Keizer,. W.U. Roodenburg, P. Simon, E. Vogler en F.C. van Vliet. Voorts werden wegens een 40- tot 49-ja- rig lidmaatschap gehuldigd: E. Korpershoek, A. de Korte, J. Wijnhorst, J.W; Voogt, K. Boog, D.C. Kelzerwaard, J. Keizer- waard, C. Roodenburg, J. van der Weijden, C. Verschoor, J. Roodenburg, W.S. Visser, A. Brauckman, T. van Linden, A. Stoutbandel en D. Visser. Krimpen aan den IJssel Echt door het oog van de naald kropen de vol- leybalsters van Rijn mond bij Rabobank- /Krimpen niet, maar de chaotisch spelende da- mesploeg van trainer Jaap Spijk had het wel veel moeilijker dan de 0- 3. uitslag doet vermoe den. Vooral in de eerste set liep Rijnmond langs de rand van de afgrond en een setnederlaag in die fase had de wedstrijd ongetwijfeld een totaal ander gezicht gegeven. Spijk wilde na afloop dan ook best toegeven dat het allemaal niet zo best geweest was. „De ploeg was ontzettend onrustig. Daar was ik mede schuldig aan door in de eerste set een opstel- lingsfout te maken. Daarom liep het in het begin voor geen me ter". Rijnmond leek in het begin op een regelrechte nederlaag af te stevenen, warn Krimpen nam een vlotte 11-3 voorsprong dank zij een zwakke netverdediging van Rijnmond, waarin de kleine Winie Dijksman soms zelfs al midden blokkerster opereerde! De uitermate zwakke service maakte hetleed bijna compleet. Toch herstelde Rijnmond zich wonderwel naar het eind van de set tae. En met de rust kwam ook de lijn ih het spel terug. Lihda Schafer zorgde als hoekaanval- stèr voor een serie punten die Rijnmond weer bij de mensen brachten en Krimpen-coach Eduard Vink zag zijn ploeg on der die druk bezwijken. Tijdelijk Krimpen zag daarna in zowel de tweede als de derde set kans om een voorsprong op te bouwen, maar vasthouden was er niet bij. Rijnmond achterhaalde de thuisploeg beide keren met 8-15 en 10-15,. maar duidelijk werd ook dat Rijnmond slechts als tij delijke lijstaanvoerder in de pro motieklasse fungeert. De fusie club ontbeert daarvoor toch te veel degelijkheid zowel verdedi gend als aanvallend. Coach Jaap Spijk ziet rijn ploeg wel in de top van de ranglijst ein digen, maar een kampioensploeg zit er ook wat hem betreft niet in.,„We staan ook zo hoog dank zij de tegenstanders die we heb ben gehad. Maar als ik eerlijk ben dan verwacht'ik dat met name TOP en CVV om de titel zullen strijden. Schiedam Ger Droog volgt Wout van der Have. op als hoofd coach van het eerste honkbal team van het naar het rayon ge degradeerde Schiedam; Droog deed vorig seizoen al dienst als assistent van Van der Have en moet nu proberen het verloren terrein zo snel mógelijk te heroveren. Schiedam trok voorts oud-speler Kees Kegt aan als trainer-coach voor de jeug dafdeling. Catcher Eline Verhoeven-Blac- quière keert volgend seizoen niet terug in de selectie van de niuwbakken hoofdklasser. Zij kan het intensieve programma niet langer met haar werk en privé-Ieven combineren. Schiedam Als de ledenverga dering.akkoord gaat. zal Mary Ostiana vanaf komende vrijdag fungeren als algemeen secretaris van de voet-, honk- en softbal- vereniging Schiedam. Zij volgt de tussentijds afgetreden L. Dirks op. Aftredend en herkies baar zijn Wim en Ron van der Touw, Nico van Hüet en Sjaan Voorwald. Tevens stelt het be stuur voor mevrouw C. Jong man te benoemen tot voorzitter van de ontspannirigseommissie. De ledenvergadering wordt ge houden in het clubgebouiv van Schiedam op sportpark Harga en begint om 20.30 uur. Vlaardingen De impasse, waarin de handballers van WIK nu al zo'n drie weken verkeren, zette zich ook tegen Wings voort: 15-17, De bezoekers, die bij rust al met 7-9 leidden, waren op alle fronten net iets beter dan de door Jan Helsloot gecoachte Vlaardingers. „WIK kan beter", aldus Hels loot. „Ik hoop maar dat we die slechte periode snel kunnen af sluiten,,. De beste spelers bij WIK waren de stijlvolle doel man Johan van Fessem en Mar co Rieken, diue acht doelpunten voor zijn rekening nam. Schiedam -Tegen het onder aan staande Middelburg-Zuid 4 ging De Korenbeurs niet. in de fout. De Schiedamse tafeltennis sers wonnen mét 9-1, waardoor zij aan de leiding blijven in groep 10 van de vijfde divisie. Tips voor deze rubriek kunl u door geven aan de aportredaktïe van deze krant, postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. De sportredaktie is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010- 4120705. DINS DAG 27 OKTOBER Voetbal; 19.30 Telstar 2—SVV 2, 19.30 Vlaardingen—Excelsior. M, 19,30 DCV—DHS; Diversen: 19.30 Huldiging Vlaardingse sportkampioe- nen in recreatieruimte stadhuis; Bil jarten; 19.30 Voorwbdstrijden vierde klasse libre (poule 2) in Café Rotter dam te Vlaardingen. WOENSDAG 28 OKTOBER Biljarten: 19.30 Voorwedslrïjden der de klasse libre (poule 1) In De Kleine Confiance te Schiedam; 19.30 Voor- wedstrijden derde klasse libre {poule 2)in Oe Griffioen Ie Vlaardingen; Zaal voetbal: Westwijkhal Vlaardingen: 21.40 BKB—SPSV. 22.20 RKWIK Schiedam. DONDERDAG 29 OKTOBER Bilja rf en: 19.30 Voorwedslri jden vier de klasse libre (poule 3) in Café Van der Valk te Vlaardingen; 19.30 Voor wedstrijd en vierde klasse libre (poule 4) in De Kroon te Vlaardingen; Vollay- bal: 21.15 Shell—Jong Pendrechl 4 <h). I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2