WMHWIHi 'Zo vitaal zijn ze, dat je vergrijzing niet merkt' SPORT Sonja Stein Vlaardings j sport vrouwe DIENSTENCENTRUM 4 MOLENS BESTAAT 15 JAAR VAILLANT DE TOEKOMST IN WARM WATER WARM WONEN. SMEDERIJ DAUB Telefonische Hulpdienst in de zorgen De Grote Stapt hulp bij ingrijpende beslissing nilJ~l WINDSOR HOUSE De nieuwe NAJAARSCOLLECTIE is het aanzien waard Aantal bezoekers WV keldert Belangrijke vergadering Excelsior'20 HULDIGING SCHIEDAM Lustrumtoernoöi; bij KlaverstedeH SPORTAGENDA r»»_ Rotterdams Nieuwsblad woensdag 'RW/ 28 oktober 1987 vriaa^fngens^east°bel'oftevo[iesparteradern'HetVeert'en'ariSeZWBmSterl^eVan VZCwerd Huldiging nieuwe stijl toppunt van 'kneuterigheid' door KOR KEGEL Schiedam Kinderen roepen naar elkaar, ste ken hollend over naar de halte van bus 52, 't is altijd rumoerig als de technische school aan de Nieuwe Damlaan uit- faat. Dertig meter ver- erop staat dienstencen trum 4 Molens er in een bezonken rust bij. De herfst gaat er ongestoord zijn gang. Maar welk een bedrieglijke schijn! Niets doet aan de buiten kant van dit dienstencentrum vermoeden, dat het binnen een geanimeerde drukte van jewel ste is, een frivoliteit van bejaarde Schiedammers, waar de opge luchte Its'ers makke schapen bij zijn. Rend het buffet heerst een olijke stemming, ook in de zithoek drinken tientallen 50-plussers koffie en thee, onderwijl keuve lend over van alles nog wat. Tussen de zithoek en ae biljartta fels staat een bak, waarin stok ken netjes op naam gerangschikt staan: de meeste biljarters heb ben hun eigen keu. Rond elk groen laken staan vier, vijf be jaarde heren te evalueren. In een stampvolle zaal ernaast bridgen mannen en vrouwen, in de eet zaal wordt geklaverjast. De 4 Molens gonst van activiteiten en de sfeer is opperbest. En dat op maandagmiddag! „Oh, 't is nu nog rustig, op andere dagen hebben we wel 300 men sen binnen", zeggen Lea van der Valk en Miep ae Groot, de twee beroepskrachten van Schiedams oudste dienstencentrum. En zij proberen het wat laconiek te zeggen, maar hun ogen verraden dat zij trots zijn op het feit dat de Schiedam De Telefonische Hulpdienst Waterweg-Noord heeft het vorig jaar drukker ge had dan ooit. De geestelijke nood in het werkgebied van de stich ting blijkt hoog: de SQS-telefoon in de Lekstraat rinkelde maar liefst 6472 keer, een stijging van bijna duizend gesprekken ten opzichte van 1985. De meeste bellers, die nummer 4731161 in Schiedam draaiden voor een gesprek van mens tot mens, zaten met zichzelf in de knoop, haddenmoeilijkheden 4 Molens beregoed loopt. Eigen zaak Liefst 150 vrijwilligers beschou wen het dienstencentrum alsof het hun eigen zaak is, en zij hel pen met alle uiteenlopende be zigheden, van de warme-maal- tijdendienst tot de activiteiten commissie en het gastdame- of gastheerschap. „Zij hebben er nart voor", zegt Miep de Groot. Weinig organisaties in Schiedam kunnen aan zo'n breed enthou siasme tippen. „Het bestaans recht van ons dienstencentrum is wel bewezen", vindt Lea van der Valk. Blij verrast was zij met het aanbod van 14 vrijwilneers om voortaan op zondagmiddag weer activiteiten te organiseren, net als vroeger. In de herfst van hun leven zijn de bejaarde bezoekers van de 4 Molens nog zo vitaal als een na jaarsstorm. „Je merkt soms ge woon niet dat de vergrijzing, waar je in Schiedam altijd zoveel van hoort, ook hier binnen door werkt Gemiddeld hebbende be zoekers een veel hogere leeftijd dan tien jaar geleden. Maar zo vi taal zijn zij hier, dat dat gewoon niet opvalt", zegt Lea van der Valk. Alleen uit het soort hulpvragen, op spreekuren en zo, valt de ver grijzing af te leiden: 80-piussers nebben nu eenmaal weer heel andere problemen dan 65-plus sers. Daarop inspelen vraagt veel aandacht „We hebben een duizendpotenbaan", vinden Miep en Lea. Maar het gaat hen eenvoudig af, dat is nu eenmaal zo als je kiest voor het principe van een eerlijke en open benade ring van elkaar. „Je hebt in het welzijnswerk vaak van die mooie theoriden over bewust wordingsprocessen en zo, maar ik denk altijd maar:begin biiie- zelf", zegt Lea van der Valk. Ge heimen hebben ze niet, kiekeboe spelen is er in de 4 Molens niet bij: „Er zit niks op slot, iedere be zoeker mag in de ordners kij ken", zegt Miep de Groot- „Vroe ger zat in dit kamertje de leiding en verder kwam er niemand. Nu staat hot gewoon open". Geduldiger De 4 Molens verkeert vanmid dag Het Gewestelijk Seniorenorkest luistert de viering van het derde lustrum op. „Vijf jaar geleden was er bij het tienjarig bestaan e^n receptie voor genodigden. Toen moesten de vaste bezoekers buiten blij ven. Dat vinden wij niks, zoiets dóe je tegenwoordig niet meer", zeggen Miep en Lea. Er is toch al veel veranderd, in de jaren dat zij er nu werken. Veel gezelliger geworden, vindt Gerard de Jong, die in zijn eentje het hele febouw heeft geschilderd. De 4 ïolens heeft een oppervlak van 1600 vierkante meter, dus de wanden beslaan vele vierkante meters méér. Al het saaie grijs van de stenen muren verander de door De Jongs toedoen in een stemmiger pasteltint, een kleur die aansloot op de veranderde sfeer. Want: „De mensen zijn toleranter", vinden Miep en Lea. „Niet ieder een is even makkelijk, maar als je als beroepskrachten wat mil der bent, en niet zo gauw streng optreedt, dan gaan ae bezoekers ook geduldiger met elkaar om". Daarnaast is op de sfeer van in vloed geweest, dat het vrijwilli gerswerk zelf van karakter ver anderde. Vroeger kwam het meer van bovenaf, vanuit een conservatieve vorm van ehari- tas, goed-doen-voor-arme-ziele- jjioten. Die sfeer is verdwenen. ze g« ar meer. veel van houd, Daar in die molensr ja, de 4 Mo lens, Daar hlijf ik komenal word ik nog zo oud. Lea van der Valk en Miep de Groot in de biljartzaal van de 4 Molens: „Je hebt hier een soort duizendpotenbaan". Tegenwoordig zijn de bezoekers zelf de vrijwilligers, en ze zijn geëmancipeerd. De vrijwilliger anno 1987 wil geen betutteling De verbouwing van de 4 Molens is nagenoeg afgerond, het wach ten is alleen nog op dubbele be glazing. Via het flankerend ou derenbeleid wist Paul van Man- sum, directeur van het Gecoör dineerd Ouderenwerk, geld los te krijgen van de provincie Zuid- Holland. In de eetzaal zit men nu tochtvrij. Een wand van sand wichpanelen kwam in dejjlaats van een wapperend gordijn, dat ■diende als afscheiding van de gang. De kapsalon en de pedicu reruimte werden verfraaid, een bar werd verbouwd. Is ook een hüve de gereg zijn ook de gebruikers van de warme maaltijden uitgenodigd, vaak oudere mensen, wonend:in Nïeuwland of in de oude wijken. feestje waard. Vrijdag doen de vrijwilligers de jubileumviering nog eens dun netjes over. Dan is er een feesta vond met levende muziek.'Miep de Groot maakte een feestlied en het refrein ligt voor de hand: Daarin die molens, Ja, de 4 Molens, Daar komen mensen, waar ik zo- Schiedam Het is voor oudere mensen een ingrijpende en vaak pijnlijke beslissing om het eigen nuis te verlaten voor een plaatsje in een verzorgingstehuis. En on danks lang wikken en wegen valt het gekozen tehuis vaak te gen, zo heeft een enquête van de indicatiecommissie bejaarden huisvesting in Schiedam uitge wezen. Daarom heeft de stich ting Gecoördineerd Ouderen werk een boekje samengesteld: De Grote Stap. Op woensdag 4 november wordt in dienstencentrum 4 Molens een informatieve bijeenkomst gehouden over de overstap naar een verzorgingstehuis. Er wordt een videofilm vertoond over de zes Schiedamse verzorgingste huizen. Directeur Paul van Mansum van de stichting Ge coördineerd Ouderenwerk legt uit hoe een opname in zijn weric gaat. En Ronald Jaggie van de sociale dienst vertelt over de fi nanciële gevolgen van de ver huizing. In De Grote Stap staat punt voor punt beschreven hoe mensen in een verzorgingstehuis terecht komen. Ook worden in het boekje de tehuizen in Schiedam met elkaar vergeleken. Er staat in hoe groot de kamers 2ijn en of ze al dan niet voorzien zijn van een douche en een wastafel. En voor mensen die liever in hun ei gen huis blijven wonen, wordt een opsomming gegeven van de mogelijkheden om nulpaan huis te krijgen. „Er zijn zoveel verschillende re gelingen, dat het heel onover zichtelijk wordt voor ouderen", vindt Anneke van Gurp van het Ouderenwerk. Zij heelt al veel positieve reacties op het boekje gehad. In Schiedam verhuizen jaarlijks zo'n 150 mensen naar een verzorgingstehuis. Mensen die de overstap maken zijn vaak al ouder dan 80 jaar. De informa tieve bijeenkomst in 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan begint volgende week woensdag om twee uur. Behalve voor ouderen is de bijeenkomst bedoeld voor familie en voor vrijwilligers en hulpverleners die zich met oude renzorg bezighouden. zaken als drugsverslaving men veel minder vaak aan bod. De vrijwilligers van de THD konden in verreweg de meeste gevallen niets anders doen dan luisteren en een bemoedigend woordje spreken. Slechts enkele tientallen oellers drongen aan op acute hulp. In die geviulen scha kelde de hulpdienst meestal het maatschappelijk werk in. De cijfers in de jaarverslagen to nen telkens aan dat de Telecom - sche Hulpdienst een onmisbaar instituut is, maar elk jaar op nieuw keren daarin tevens de zelfde klachten terug: er is groot febrek aan geld er medewer- ers. Sinds juni vorig jaar opereert de Schiedamse vestiging weer zelf standig, nadat de fusie met de Rotte ixlamse telefonische hulp verleners was opgezegd. Maar de financiële positie is sindsdien niet verbeterd. Nog niet zeker is of de THD in 1988 opnieuw sub sidie krijgt van de provincie. WINDSOR HOUSE mode voor mannen VlaardingenHeteaat niet goed met ae WV in vlaardingen. 'Dat blijkt uit de bezoekers aantallen, die vorig jaar flink zijn gekelderd. Slechts 6448 mensen vonden de weg naar het stadhuis. De VVV turf de in 1985 nog meer dan 8000 bezoekers. Activi teiten, die met toerisme te maken hebben, hoef den nauwelijks te worden ontplooid. Van buiten Vlaardingen kwamen slechts 500 mensen een kijkje ne men, waarvan ruim 200 uit het buitenland. Het personeel had het voor al druk met theaterre serveringen (829) en het uitgeven van cadeau bonnen (1512). De tanende uitstraling lijkt vooral te maken te hebben met de verhui zing van de Visbank naar het stadskantoor. De PTT is daar in ieder feval allerminst tevre- en over. De VVV mag van de PTT sinds vorig jaar niet langer kaarten voor het openbaar ver voer verkopen: de om zet werd te marginaal. Op een ander punt heeft de WV het wel druk ker gekregen. Er is voor een halve ton meer aan VVV-geschenkbonnen verkocht. Consumen ten hadden geklaagd dat de cadeaubonnen bijna nergens in Vlaar dingen m goederen konden worden omge zet. Een wervingsactie onder neringdoenden in de stad had succes, zo dat meer winkeliers de bonnen accepteren. door DONALD BAX Vlaardingen Sonja Stein is gisteravond uitgeroepen tot Vlaardingens meest belofte volle sporter. Het veertienja rige zwemstertje van VZC ontving in de recreatieruimte van het stadskantoor uit han den van burgemeester Fred van Lier en sportwethouder Jan Madern een fraaie pla quette en een bijbehorende oorkonde, waarop de tekst van het juryrapport was ver werkt. Sonja Stein is de jong ste plaatselijke sporter aan wie deze ereprijs werd uitge reikt. De laatste drie jaren werd zij voorafgegaan door wielrenster Connie Meijer, tennisster Caroline Vis en tri atleet Michel de Maat De op de 100 en 200 meter schoolslag gespecialiseerde Son ja Stein gelat als een van de grote zwemtalenten in ons land. Om dat deze onderscheiding voorna melijk als een aanmoediging moet worden gezien, zowel voor de sporter zelf als voor de sport- tak die zij of hij beoefent, meen de de uit verslaggevers van de plaatselijke media bestaande jury dat zij de enige geschikte kandidate was. In wezen staat Sonja Stein nog maar aan het be gin van een glanzende loopbaan, waarvan de trainingsstage on langs in Papendal met een natio nale selectie al aangeeft dat deze verder kan reiken dan een in verhouding niets zeggend kring kampioenschap. 'Opperspreekstalmeester* Maat, die uit naam van de orga nisatoren (afdeling sport en re creatie en de Vlaardingse Sport raad) het avondvullende pro gramma aan elkaar praatte, had de uitreiking van deze prijs ui teraard tot het slot van de avond bewaard. Het was derhalve min der geslaagd, dat de recreatieri- umte al voor meer dan de helft was leeggestroomd op het mo ment dat Sonja Stein naar het podium werd geroepen. Dat had alles te maken met het kneuteri ge karakater van deze jaarlijkse bijeenkomst. Hoewel aan het be gin met veel bravoure een nieu we formule was aangekondigd, sloeg deze totaal niet aan. Afstotend In het verleden werden in Vlaardingen de diverse kampi oenen in sneltreinvaart gehul digd. Een hand van de burge meester, een ferme schouder- klap van de wethouder, en dat was het dan. Terecht was men van deze vervelende aanpak af gestapt, maar de werkwijze die gisteravond werd toegepast, moet op een ieder een afstotende indruk hebben gemaakt. Het op treden van zanger Maurice Mills ging nog wel, maar de 'act' van ene Ger van Veen, afkomstig uit de theatergroep Snieren, miste ieder niveau. De zogenaamde komiek brulde allerlei onver staanbare teksten door de zaal. Had er een draaibaar podium ge staan, men zou hem het beste di rect in de bloembakken hebben gekieperd. Eigenlijk boden alleen de vraag- gesprekjes met de kampionen nog enige verstrooiing. Zo ver telde Connie Meijer enkele jaren geleden door de toenmalige wet houder Arij van Maarleveld te zijn gehuldigd. En die beste man, kreeg de spontane Vlaardingse de lachers op haar hand, „die had echt geen verstand van sport". Welk statement overi gens ook van toepassing zou kunnen zijn de huidige bewind voerder Jan Madem, die in een inleidend toespraakje vol meen de declameerde dat de gemeente Vlaardingen het goed met de sport voor heeft en dat ook altijd heeft laten bijken. mm TMtMIOCOMMCTHMVAWtSEViaAffUWnNWrONlteXMlUflOOfcMtflA. Voor meer Informatie vraag uw Vaiilant vakinstallateur. Callenburgstraat 80 VLAARDINGEN TEL. 010 - 4343096 Schiedam Excelsior'20 wacht woensdag 18 november een be langrijke algemene ledenverga dering. Naast het financiële rei len en zeilen, zal tevens de vere- nigings structuur uitgebreid worden besproken. Het is de be doeling dat in de nieuwe opzet de sportafdelingen een autonoom bestuur krijgen, dat het meren deel van de beslissingen op hun terrein zelfstandig zal nemen. Dit heeft tot gevolg dat het hoofdbestuur niet meer bij vrij wel alle vergaderingen aanwe zig behoeft te 2ijn. Het hoofdbe stuur krijgt minder met details te maken en zal veel meer tijd kun nen besteden aan het uitzetten van de grote lijnen. Tevens zal het hoofdbestuur aanzienlijk worden ingekrompen, omdat is gebleken dat het m de huidige structuur te groot is. Schiedam De jaarlijkse, altijd sfeerrijke huldiging van Schie damse sportkampïoenen staat vrijdag 20 november op het pro gramma. In de het restaurant van het stadskantoor wordt die avond tevens bekend gemaakt wie zich een jaar lang de, sport ploeg van Schiedam mag noe men. Deze onderscheiding, die op voordracht van de plaatselij ke media geschiedt, werd vorig jaar toebedeeld aan de cricketers van Excelsior'20. Die uitspraak deed een beetje vreemd aan, gezien de op han den zijnde herstructering in de Vlaardingse voetbalwereld. Zo betreurde Zwaluwen-trainer Jan van der Hoek het ten zeerste dat hem geen vragen werden ge steld. Van der Hoek had Madem dolgraag de miserabele situatie van het trainingsveld van Zwa luwen willen schetsen. Maar ja, zoals het er nu naar uitziet, staat Zwaluwen er volgend jaar weer en krijgt Van der Hoek dan mis schien alsnog de kans z'n zegje te doen. - Advies Oh ja, nog een advies aan de or ganisatie. Als u de heer W. Noor- degraaf in het zonnetje zet, om dat hij derde is geworden op de Nederlandse kampioenschap^ pen vliegen met schaalmodellen, vergeet de voetballers van RK.WIK dan niet. Ook zij waren, evenals Noordegraaf, geen kam pioen, maar promoveerden wel naar een hele grote landelijke bond. Er werden nu immers ook tal van sporters gehuldigd die geen echte titel achter hun naam hadden staan... De gehuldigde kampioenen waren; individueel: Chita Gross, Arco van der Veer, Pelle Engel, Marcel Dek ker, Edwin KoelaenruitBr, Rober! Pullen, Margo van 't Oor (alten judo), Jeffrey van Loon, Annette Schapers, Walter Eigenraam, Sonja Sleïn (allen zwemmen), Connie Meijer, Ruud Christoffers (beiden wielrennen), Bep Nater (brandinga- surfen), Caroline Vis, Vic. E. de Boer (beiden tennis), W. Noordegraal (schaalmodellen), Margret Noord- hOBk (paardensport), Hans schef- fers, Joanna Kaptein (beiden atle tiek); teams: Ponyclub Die Flarding- ha Ruiters (pasrdenBpart), Vin dingen Holy (honkbal). De Ramme laars (tennis), Vlaardingse Red- dings Brigade (zwemmen metvin- nen en onderwatarhockey), Dames team Broekpolder (golf), JWJC (handbal). Zwaluwen VI en Fortune Vl-domeö (voetbal). Schiedam In squash- en téfë niscentrum Klaverstede te Schiedam wordt vrijdag, zater dag en zondag het eerste lustrum squashtoernooi gehouden. Er zal worden gespeeld in de catego*- rieën heren A, B en C en dames A en C. Omdat al enkele toezeg-, gingen binnen zijn, rekent de uit Lesley Toorop en Jos van Leeu wen bestaande wedstrijdleiding in de A-klasse op een sterk bezet toernooi. Op vrijdag beginnen de wedstrijden om 19,UQ uur, op za terdag en zondag gaan de partij en al om 10.00 uur van start. Tipa voor daze rubriek kunt u doorgeven aan de «portredaklio van deze krant, postbus 110, 3130 AC Vlaardingerï. Da aporlradcktie is ovardag telalon'ich b«- relkbonr onder nummer 010-4345209 en in de avonduren onder nummer 010» 4120705. WOENSDAG 28 OKTOBER Biljarten: 19.30 Voorwedstrijden derde klasse Hbre (poule 1)in Da Kleine Conilanca te Schiedam. 19.30 Voowedstnjden darde klasse libre (poule 2) in De Griffioen te Vlaardingen; Zaalvoetbal: Wastwtjkhd Vlaardingen; 21.40 8KB—SPSV, 22.20 RKWIK—Schiedam. DONDERDAG29OKTOBER Biljarten: 19.30 Voorwedstrijdert vierde klasse libra (poule 3) In Caló Van der Valk te Vlaarding&n; 19.30 Voorwedstrl|den vterde klasse Ilbre (poule 4) in De Kroon te Vlaar dingen, Volleybal: 21,15 Shell-Jong Pan drecht 4(h). VRJJDAG 30 OKTOBER Voetbal: 20.30 Algemene ledenvergaae- rfngSchledam in clubgebouw op sportpark Harga. SqUMhi 19 00 LustrumtOBmOOl Klaverstede A/B/C-haren en A/C-dames (Kiavarstede, Schied am).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2