Uitgebrande bedrijven tijdelijk gehuisvest Blankenburgtunnel heeft de voorkeur Boone geeft Schiedam 'n dikke pluim Asielzoekers in wisselwoningen lAfieomes dagblad m Humanisten doen vergeefse poging Reijnhout vindt PvdA arrogant SGBAMSCHE COURANT «UWE IflIERWfS GOURANI ©©Koster Smit-Kroes moet knoop nog doorhakken, maar: VLOS vraagt per huis een gulden Zwerftocht vredessteen eindigt bij maker thuis Meisje verongelukt Bedorven Donkere hoekjes verlicht Schiedam-Oost vindt ophoging nogal frappant WATERWEG Reggae fedadre_Brede Havenstaat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 Ambtenaar economische aangelegenheden Raymond Vredebregt (met shawl) overlegt ter plaatse hoe gedupeerde ondernemers hun be drijf kunnen voortzetten. Schiedam De vier on dernemingen, die het zwaarst gedupeerd zijn na de brand in het bedrijfs verzamelgebouw aan de 's-Gravelandseweg en de Calandstraat, denken op zeer korte termijn het werk te kunnen hervat ten. De gemeente Schie dam is bereid de bedrij ven aan tijdelijk onderdak te helpen in de industrie polder 's-Graveland en in Nieuw-Mathenesse. Het pensioenfonds ABP, eige naar van het gebouw, wil het gedeelte dat in de as werd ge legd zo snel mogelijk herbou wen. Het ABP schat dat daar drie maanden voor nodig zijn. De Rotterdamse makelaar 2a- delhoff heeft tijdelijk een coördinatiepunt ingericht om de telefoontjes op te vangen voor de getroffen bedrijven, Vilters, Kinman, Jurid en Mü- tox. Volgens de brandweer heeft het maar weinig gescheeld of alle dertig bedrijfsruimten in het complex waren verloren gegaan. Diverse gunstige om standigheden waren er de oor zaak van, dat de schade 'be perkt' bleef tot zo'n veertig miljoen gulden. Plaatsvervangend comman dant Ad van Leeuwen: „Dat we het vuur redelijk binnen de perken konden houden, was te danken aan goede pre ventieve voorzieningen, zoals brandwerende scheidingen en een lichte dakconstructie van brandvertragende kwaliteit. Daardoor konden de vlammen niet gemakkelijk overslaan. Verder hadden we vrijdag dankzij de niedewerking van andere brandweerkorpsen een grote slagkracht. En ongetwij feld speelde ook het feit, dat we nog geen twee weken gele den een grote oefening hebben gehouden, een belangrijke rol". Een ironische bijkomstigheid was de wervingsbijeenkomst voor vrijwilligers, die vrijdag avond in de kazerne aan de Breedstraat plaatsvond, uitge rekend op het tijdstip dat het alarm voor de brand "in de in dustriepolder rinkelde. Van Leeuwen: „De meeste kandi daten dachten dat we de boel voor de gek hielden, toen we hals over kop uitrukten". Maassluis De Raad voor de Waterstaat heeft minis ter Smit-Kroes van verkeer en waterstaat geadviseerd om te kiezen voor de aanleg van het Blankenburgtra cé, boven een verdubbeling van de Beneluxtunnel. Met die boodschap kwam Neelie Smit-Kroes naar haar Maassluisse partijgenoten. Zij sprak daar op uitnodiging van de VVD-afdeling Maassluis over de mogelijke aan- jleg van een Blankenburgtunnel. i „Maar", sprak de minister ook, „een - definitieve beslissing is nog niet genomen. Al moet ik wel zeggen: het advies van de Raad voor de Waterstaat weegt heel erg zwaar. Binnen een paar maanden hoop ik de knoop door te hakken". Het was gisteravond in ont moetingscentrum Koningshof geen al te eenvoudige avond voor de minister. Niet alleen de aanleg van het Blanken burgtracé is momenteel actu eel, ook de mogelijke bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg houdt de gemoederen bezig in Maassluis en omgeving. Afdelingsvoor zitter Hans van Wijk zag zich gisteravond ook nog eens ge confronteerd met actievoeren de binnenschippers. In de gro te zaal van het ontmoetings centrum, waar 400 belangstel lenden een plaatsje hadden ge vonden, ging het er bij herha ling dan ook fel toe. Veel wijzer werd echter nie mand. De actievoerders van Behoud Lickebaert niet, de binnenschippers niet en ook de voor- en tegenstanders van de stormvloedkering niet. „Omdat de beslissingen alle maal nog moeten worden ge nomen", nam de minister de druk van de ketel. De bewindsvrouwe toonde wel begrip voor het standpunt van de actiegroep Behoud Licke baert, al stelde,Smit-Kroes ook dat niet alleen naar milieu overwegingen moet worden gekeken, maar ook naar eco nomische. „In de Randstad moeten er vier tunnels bij. Veel tijd gaat verloren omdat mensen met files te maken hebben. Geld gaat op die ma nier ook verloren. Een sterke economie is van levensbelang voor ons Tand en daarom moet het fileprobleem worden aan gepakt". De minister kreeg uit handen van enkele leden van de actie groep Behoud Lickebaert ruim 12.000 handtekeningen van verontruste bewoners uit de regio. Ook kreeg zij een shirt met daarop de tekst 'Behoud Lickebaert' en een bos rode rozen. In de.zaal stonden leden van de actiegroep met span doeken met leuzen tegen de aanleg van de Blankenburg- tunnel. 'Maassluis-Lickebaert voor natuur en recreatiege- bied. Met een Blankenburg- J tunnel niets dan verdriet', viel o er op één van de spandoeken -2 te lezen. Rustig De actiegroep Behoud Licke baert had gekozen voor een rustig optreden. Via het debat probeerde woordvoerder Her man Sizoo de minister ie in formeren over de standpunten van de tegenstanders van de aanleg van het tracé. Een ma nier van actievoeren, die dui delijk waardering en instem ming kreeg van de aanwezi gen, De actiegroep Behoud Lickebaert kon in ieder geval op meer sympathie rekenen dan de actievoerende binnen schippers. Die probeerden vla interrupties en schreeuwen de aandacht te trekken van de minister, die alert reageerde met: „Heren, hoe kunt u ver- c Minister Smit-Kroes kreeg van leden van de actiegroep Behoud Lickebaert 12.000 handtekenin gen tegen de aanleg van het Blan ken burgtracé overhandigd. onderstellen dat ik u niet ge zien had?" Het worden dus nog spannen de maanden voor de actievoer ders. Eén ding maakte de mi nister tijdens haar inleidende toespraak wel duidelijk. Het huidige kabinet zal de rit vol maken, Een kabinetscrisis als gevolg van meningsverschillen over de invoering van een nieuw ziektekostensysteem is uit den boze. „Er is absoluut geen sprake van metaalmoe heid. We zijn aan het karwei begonnen en zullen het afma ken ook. In het kabinet be staat voldoende wil op de pro blemen op te lossen". Vlaardingen Vlaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king (VLOS) heeft de gemeen te gevraagd per gemeentelijke' woning een gulden te geven aan de Filippijnse hulporgani- .satie Kaisahan. De VLOS 'an nexeert' daarmee een actie van de Nationale Woningraad (NWR), die alle Nederlandse huisbazen geld heeft gevraagd voor een Habitat-project. Bij Patrimonium en Samen werking *77 kwam het verzoek van de VLOS te laat. Die wo ningbouwverenigingen had den de gulden per woning al overgemaakt aan de NWR. Of Vlaardingen via de stichting vöor ontwikkelingssamenwer king tienduizend gulden zal schenken aan de hulporganisa tie, is nog de vraag. Burge meester en wethouders bera den zich daarover. Kaisahan tracht Filippijnse krotbewo ners te organiseren. De VLOS vestigt vanaf don derdag 12 november een week lang de aandacht op woonpro blemen' op de Filippijnen. Aanleiding voor de actie is het feit dat de Verenigde Naties 1987 hebben uitgeroepen tot jaar van de daklozen. Schiedam Johannes van der Hoeven heeft eindelijk de definitieve bestemming gevonden voor zijn 'vredes steen': gewoon op zijn werk plek, aan de gevel. De oud-Schiedammer, die de plaquette voorzag van enkele bijbelteksten en een vredesoproep aan de we reldleiders, heeft er schoon genoeg van met zijn bood schap te leuren. Eerst Heten B en W van Schiedam de steen verwijderen uit de ruïne tegenover het stads kantoor, vervolgens weiger de het ministerie van bui tenlandse zaken hem te ver zenden naar Oost-Berlijn. Van der Hoeven schonk de steen toen aan de Oostduitse partijleider Erick Honeeker, tijdens diens bezoek aan Ne derland. Maar op de DDR- ambassade kreeg hij vorige week te horen dat plaatsing in Oost-Berlijn er niet in zat. De DDR wilde 'de groot machten niet voorde voeten lopen'. „Ze waren boven dien bang dat het IKV er achter zat, wegens die chris telijke inscriptie", aldus Van der Hoeven. Hij heeft de plaquette nu in Den Haag aan de buitenge vel van een huis in de Elandstraat gehangen. Van der Hoeven is daar conciër ge. „Uiteindelijk blijkt datje zo'n boodschap alleen in je eigen territorium kwijt kunt", zegt hij teleurgesteld, Gedeputeerde Boone onthult het naam bordje van de nieuwe wijk post. J Schiedam Hardnekkig hebben humanisten in Schiedam alsnog gepro beerd subsidie in de wacht te slepen om hun ideologie via het openbaar basisonderwijs uit te dra gen. Maar opnieuw krij gen zij nul op rekest. Morgenmiddag zal er in de on derwijscommissie weliswaar opnieuw over gepraat worden, want in de politiek zijn er wel sympathisanten van humanis tisch vormingsonderwijs, maar veel zal eert hernieuwde dis cussie naar verwachting niet uithalen. Subsidiëring van hu manistisch onderricht zou na melijk inconsequent zijn, ma ken B en W duidelijk in hun voorstel aan de gemeenteraad. Het is namelijk niet voor het eerst dat dé stiehting Beheer Humanistisch Vormingsonder wijs om gefd vraagt voor een schoolvak JïVO. Nadat de ge meenteraad in februari besloot de subsidiëring te staken, zo wel voor godsdienstonderricht als voor levensbeschouwelijke vorming, zijn er nog wel ande re mogelijkheden afgetast om hieraan toch aandacht te be steden in het openbaar basis- en speciaal onderwijs. De ar gumenten van humanistische zijde kwamen aan bod, maar een uitweg werd niet gevon den. In juni trok de gemeente raad daadwerkelijk de subsi dieverordening in. Bijna tege lijkertijd klopten de humanis ten nog eens bij B en W aan, maar het college redeneerde dat de discussie als beëindigd kon worden -beschouwd. Nu de stichting Beheer HVO zich rechtstreeks tot de ge meenteraad wendt met een subsidieverzoek, ligt wat B en W betreft de zaak niet anders. 'Afwijzen!' is het voorstel. Maassluis De 18-jarige Wendy Keyzer uit Maas sluis is bij een frontale bot sing met een vrachtauto om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde op de kruising van Westland- seweg en Mozartlaan in Maassluis. Het meisje reed aan de verkeerde kant van de weg op het fietspad. De vrachtwagenchauffeur kon daardoor het meisje niet zien naderen en een botsing was het gevolg. Op weg naar het Holyzieken- huis bezweek de jonge Maassluisse aan haar ver wondingen. Ter hoogte van het politie bureau aan de Westlandse- weg wordt momenteel een reconstructie uitgevoerd. Volgens de politie hebben die werkzaamheden niets met het ongeluk te maken. „De bromfietster had ge woon aan de andere kant van de weg moeten rij den", aldus een woord voerder van de politie. v.a. 30„- per dag da's pas goedkoop! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-4738222 iiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiii gane grond van de torenflat aan de Westhavenkade, werd ingetrapt. De etenswaren in de vrieskist moesten worden Vlaardingen Uit de winkel van bejaardentehuis De Bolder in Vlaardingen is voor 1500 gulden aan rookwaren en aan stekers gestolen. De deur van de winkel, gevestigd op de be- Schiedam Hij deed het nietr maar wie zou het wethouder Luub Haf kamp gistermiddag kwa lijk hebben genomen als hij triomfantelijk door de gloednieuwe wijkpost Zuid van de stiehting Ge coördineerd Oudereren- werk had geblikt? Ongetwijfeld weinigen, want de wethouder kreeg van gede puteerde drs. J.H. Boone een zeldzaam mooie pluim. „Schie dam", schetste Boone, „Schie dam loopt zeer voorop met het ouderenbeleid. Bijna nergens in Nederland is sprake van zo'n duidelijke, samenhangen de visie als hier". Boone ba seerde zijn oordeel op de sta pels gemeentelijke beleidsnoti ties, die hij regelmatig door worstelt. De gedeputeerde was naar Zuid gekomen om het naam bord van de wijkpost in de Oude Maasstraat te onthullen. Hij typeerde de ingebruikna- Schiedam Een groep- van 21 asielzoe kers wordt eind november gehuisvest in de wisselwoningen aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Met de opvang van de Tamils komt de gemeente Schie dam tegemoet aan een herhaald verzoek van minister Brinkman (welzijn, volks gezondheid en cultuur). Schiedam, dat al aan 40 a 50 asielzoekers van uiteenlopende nationaliteit onderdak biedt, koos voor de wisselwoningen omdat niet op zo korte termijn andere huisvesting geregeld kon worden. Bovendien staan de wissel woningen ?1 geruime tijd leeg en was de gemeente juist be zig er een passende bestemming voor te beden ken. Volgens Rob van de Noll, de ambtenaar die de opvang heeft geregeld, zijn de cabines in Nieuwland kwalitatief goed geschikt voor lang durige bewoning. „Het is niet zo dat we dach ten: kom, we hebben nog ergens een oude kip- penschuur, laten we die mensen daar maar in stoppen". De asielzoekers worden verspreid over zeven wooncabines en zullen daar naar verwachting anderhalf tot twee jaar verblijven. Van de Noll vindt dat de huisvesting van de Tamils in Nieuwland los staat van het nieuwe gemeentelijke beleid om de concentratie van minderheden in die wijk langzaam af te bou wen. De ambtenaar gelooft niet dat de wijkbe woners bezwaar zullen maken tegen de komst van de vluchtelingen. Ook het gemeentebstuur zegt ervan overtuigd te zijn dat „de Schiedamse bevolking de asielzoekers gastvrij zal ontvan gen". De omwonenden van de Burgemeester Honner lage Gretelaan zijn inmiddels per brief op de hoogte gesteld van het plan. weggegooid, want die waren bedorven. De inbreker had de kist open gezet. Dat leverde de winkelier een schade van 1700 gulden op. Schiedam D66-raadslid Adrï Reijnhout vermoedt dat het uitstel van de commissievergadering van economische aan gelegenheden is veroorzaakt door verdeeldheid in de PvdA-fractie. Gisteravond zou de al jaren slepende erfpachtkwestie aan de orde komen, maar vorige week donderdag circuleerde er ineens een notitie in de gemeenteraad dat de vergade ring afgelast was, Adri Reijnhout vindt het geen manier van doen. „Het is nu al de zoveelste keer dat de PvdA een zijdig de boel uitstelt Omdat zij de grootste fractie zijn, denken ze dat ze alles kunnen maken. Het geeft blijk van grote arrogantie om op deze wijze met de andere partijen om te kunnen gaan". Reijnhout weigert te geloven dat de PvdA-leden niet vol doende tijd hebben gehad om zich op de materie voor Te bereiden. „Deze kwestie loopt nu al drie jaar. Ze zullen het nooit toegeven, maar ze zijn gewoon hopeloos verdeeld over deze kwestie". De vergadering, die zich kan verheugen op veel belang stelling van woningbezitters uit Woudhoek, vindt nu me dio december plaats. Vlaardingen Vier donkere plekjes in de stad worden bin nenkort verlicht door lan taarnpalen. De veertien beno digde lichtmasten en armatu ren, zoals het energiebedrijf ze neemt, kosten 29.000 gulden. Over een van de donkere plekjes, het voetpad langs de kinderboerderij, werd enige maanden geleden geklaagd tij dens een wijkbezoek van bur gemeester en wethouders aan Holy-Noord. Ouders die in de namiddag hun kinderen af haalden bij de boerderij of de bouwspeelplaats, vonden het maar naar in die duisternis. Ook de andere lantaarnpalen komen in het noorden van de stad: aan de Broekpolderweg, het voetpad tussen Holysingel en Willem de Zwijgerlaan en het pad naar het complex van sportclub Holy. me als een ontwikkeling tegen de stroom in. „U ziet dat er niet uitsluitend wordt bezui nigd". „Maar", sprak hij waarschu wend, „Zuid-Holland springt er wel gunstig uit. In de ande re provincies is duidelijk min der mogelijk". In de wijkpost hebben twee voorzieningen elkaar gevon den, die eerst elders waren on dergebracht, De oude wijkpost zat in de Groenelaan, maar moest daar weg wegens sloop- plannen. De algemene sociëteit voor ouderen aan de Dwars straat was een zelfde lot be- •schoren. Vanuit het gezamen lijke onderkomen wordt infor matie en advies aan ouderen verstrekt, maar er worden ook kleinschalige activiteiten ge houden. Deze week is tot feestweek ge bombardeerd met demonstra ties (gymnastiek en volksdan sen), dia-vertoningen en vrij dag een broodmaaltijd met soep. In Schiedam kan dat allemaal nog, aldus Boone. In grote ste den ligt dat anders. Daar gaan bejaardentehuizen dicht. Zelfs op redelijke afstand van de Je nevers tad is het volgens de ge deputeerde droevig gesteld. Hij noemde Voorne-Futten als het gebied, waar waarschijnlijk het laagste voorzieningenni veau voor ouderen in ons land is. De raadscommissie voor volks gezondheid greep de officiële gebeurtenis aan om een rondje langs ouderenvoorzieningen in de stad te maken. Achtereen volgens werden dienstencen trum 4 Molens, wijkpost Oost en dienstencentrum De Woud- hoek bezocht. In de 4 Molens werd een maaltijd genuttigd, zoals ook de ouderen die voor geschoteld krijgen. Schiedam Daar begrijpen de bewoners van Schiedam- Oost nu werkelijk niets van. Zij herinneren zich maar al te goed, hoeveel problemen er waren rond de renovatie van 305 woningen in de omgeving van de Wattstraat. Vooral in de derde fase van de renovatie leek alles mis te gaan, omdat over de kwaliteit van de fun deringen ernstige twijfels be stonden. Maar uiteindelijk werd toch het risico genomen. Groot is dan ook nu de verba zing, dat gemeentew erken Schiedam begonnen is aan op hoging van de straten, juist daar waar de fundering zo om streden was (zoals in de Van Leeuwenhoeckstraat). Bewo- nersdeskundige Jacques Frei- jee kan zich niet zo goed voor stellen, dat een ophoging geen gevolgen heeft voor de bodem gesteldheid temeer omdat de gemeente in een ander deel van Oost, bij de Daltonstraat, tuintjes wilde laten ophogen met een heel licht materiaal: om verschuivingen in de aard laag te voorkomen. Buurtbewoner Nico Verwijs, al sinds jaar en dag actief in de bewonersvereniging Schie dam-Oost, heeft er al een paar maal over gebeld met gemeen tewerken. „Maar de ophoging gaat gewoon door!"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1