Rapport: Maassluis is geen fijne woonplaats KB#®»! 'Vragen staat vrij,maar je krijgt geen antwoord' ia» wftïEiiE eaiHflwi Acceptatie verstandelijk gehandicapten hoofddoel «npJlOÖ J. Werkgroep geeft de hoop niet op VUlilKB DA68tM SSHSEDAMSGHE COURANT Arie Kalkman drinkt nooit meer glühwein Veel geklaag over a-sociale bewoners Maaslandse WD negeert privacy burgemeester B en W doen Holy-Zuid aan Beenbreuken Artsen houden zelfs krantebericht geheim een krant die precies bij u past "r" WATERWEG WOENSDAG 4 NOVEMBER 1987 Jjgionale redactie. Breda Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CHRIS WOERTS Maassluis In vergelij king met andere steden is Maassluis geen fijne woonplaats. In het rapport 'Te huur in Rijnmond', sa mengesteld in opdracht ..van de Nationale Woning- :i*aad, valt de nodige kri- t tiek te lezen op het huis vestingsbeleid van de ge meente. Tot verbazing van VVD-raadslïd Leen de Zeeuw. In het rapport valt letterlijk te lezen: „In Maassluis wordt zeer veel geklaagd, vooral over a-sociale bewoners". De Zeeuw schrok van die conclu sie van de samenstellers. „Een onderbouwing van die conclu sie vind ik verder niet terug in de rapportage", aldus het raadslid. Verder theoretise rend komt Leen de Zeeuw tot de volgende constatering: „In vergelijking met het Westland zijn de verschillen inderdaad groot. Ik denk dat daar de mentaliteit iets anders is. De mensen hebben daar, lijkt het, meer verantwoordelijkheids gevoel. Maassluis heeft enkele stedelijke trekjes en dat valt de mensen natuurlijk op. Ook in onze stad hebben veel men sen geen werk. Niet dat die mensen problemen veroorza- Maasland Alleen PvdA en VVD plaatsen kritische kanttekeningen bij het beleid van B en W in Maasland. Bij de gisteren begonnen begrotingsde- batten maakten het CDA en de Open Groepering het hun eigen wethouders Chris Keijzer en Piet Hou- tenbos niet moeilijk, voor al omdat het college als nog besloot de onroerend- goedbelasting niet te ver hogen. Ook VVD en PvdA hadden zich tegen standers van OGB-verho- ging getoond. Het college wilde de OGB met één procent verhogen, maar kwam daarop terug door een. meevaller in de algemene uit kering van 48.000 gulden. De PvdA ging het verst in de commentaren, waarbij Wiebe Gouma, getooid met een rode roos, een groot aantal voorstel len indiende. Dankzij de me dewerking van de Open Groe pering zijn deze voorstellen tij dens de tweede begrotingsron de bespreekbaar. De nieuwe garage voor ge meentewerken aan de Molen- weide is een heet hangijzer voor de VVD. Dit plan van zo'n 700.000 gulden wijzen de liberalen van de hand. Voor 430.000 gulden zou er al een goed bedrijfsgebouw neergezet kunnen worden, dat zelfs twee keer zo groot zou zijn, bewe ren de liberalen. Twee opmerkingen uit de op positie vielen gisteravond na drukkelijk niet in goede aarde. PvdA-lei der Gouma repte over het transportcentrum, dat bij Maasland gevestigd moet worden, en hij citeerde daarbij uit een besloten vergadering. Dat bracht volgens burgemees ter Mieke Bloemendaal de on derhandelingspositie van de gemeente ernstig in gevaar. Kritiek had het college ook op VVD-fractievoorzitter Ellen- Joy Groosman. Zij verweet B en W dat de meevaller van 48.000 gulden voor de algeme ne uitkering al eerder bij het college bekend was en pas Ia- ter aan de raad werd meege deeld. „U maakt het wel erg -bont door pas maandagmiddag roet die meevaller te komen". Dat de burgemeester zich aan gesproken voelde, was niet zo vreemd. Groosman doelde na- "melijk op het feit dat Bloe- mendaals echtgenoot finan- •cïeel beleidsmedewerker is bij de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Daarom sneer de wethouder Keijzer dat "Groosman een beetje op de privacy moet letten. ken, maar als in bijvoorbeeld winkelcentra veel mensen rondhangen om de tijd te do den gaat dat opvallen. Maar ik vind het te ver gaan om te stellen dat er veel a-sociale mensen in Maassluis wonen". Maassluis telt relatief gezien veel hoogbouw. Ook dat geeft problemen. Veel flats hebben geen lift of centrale verwar ming. De verhuur wordt daar door bemoeilijkt. „Maassluis is in de vaart der volkeren groot geworden in het begin van de jaren zestig. Flats konden snel en op eenvoudige wijze worden gebouwd. Ieder kip penhok kon bij wijze van spre ken in die tijd worden ver huurd. Geen enkel probleem, maar de tijden zijn wel veran derd. De mensen zijn kriti scher geworden en wonen lie ver in een eengezinswoning", aldus De Zeeuw. En dat is nu juist een groot probleem. Gezinnen moeten jaren wachten om in aanmer king te komen voor een een gezinswoning. Van een snelle doorstroming is geen sprake. „Neem de Oranjebuurt", aldus Leen de Zeeuw. „Iedere Maas- sluizer zou daar wel willen wonen. Mooie huizen tegen een schappelijke huur. Maar wie er woont, gaat er nooit meer weg". Veel anderen verlaten dan ook Maassluis. „Steden als Hellevoetsluis en Spjjkenisse zijn natuurlijk voor veel men sen veel aantrekkelijker. Ze ker als men al aan de over kant van de Waterweg werkt. In Hellevoetsluis en Spijkenis- se is het huren of kopen van een huis geen enkel r»~obIeem. Daar heeft een stad ais Maas sluis echt last van". Leegstand Maassluis kent tot op heden relatief gezien weinig leeg stand. Alleen de Sparrenflat vormt een probleem voor het woningbedrijf in Maassluis. Het is veel bewoners echter een doorn in het oog dat in de Sparrenflat, die relatief gezien vrij duur is, nieuwe bewoners een nieuw keukenblok krijgen en dat -op verzoek ook de pla fonds opnieuw gespoten worden. „Mensen in andere wijken verbazen zich daarover. Die moeten het stellen met meta len keukenkastjes die roesten. Met raamkozijnen waarvan het hout slecht is. Ik weet van bewoners van de P.C. Hoofl- laan. dat 2e de ramen bijna niet meer open durven doen, - omdat de sponningen zo slecht zijn. Dan steekt het natuurlijk dat in andere flats wel maatre gelen worden genomen. En toch is het wel logisch dat het woningbureau er alles aan doet om de flats aan het Spar rendal te verhuren. Iedere leegstaande woning kost geld. Onderhoud is belangrijk, maar er zijn gigantische kosten mee gemoeid. Er is een onderhoud- sprogramma, en dat vordert dus heel erg langzaam". Een oplossing voor de proble men in Maassluis is niet een voudig te vinden, weet ook Leen de Zeeuw. „Je kunt moeilijk de flats afbreken en laagbouw neerzetten. Ik vind wel dat de mensen bij proble men meer de raad voor de volkshuisvesting moeten in schakelen. Dan kan construe- Leen de Zeeuw: onderhoud kost veei geld. tief naar een oplossing worden gezocht". De laatste jaren zijn in Maas sluis maar weinig flats ge bouwd. De Verto-wijk bestaat voor het grootste gedeelte uit laagbouw. „Een aantrekkelijke wijk om in te wonen", aldus Leen de Zeeuw. „Lekker cen traal gelegen. De bewoners zijn tevreden". Maar dan, met iets van weemoed in zijn stem: „Het was vroeger toch ook een mooi gezicht om 's middags, zo rond de klok van twee uur, al die honderden mensen naar de touwfabriek te zien trekken. Daar werkten toch 700 men sen. Maassluis kende toen veei meer bedrijvigheid. De bedrij ven hebben Maassluis verlaten en dat betreur ik nog steeds". Vlaardingen Arie Kalkman zag er de humor wel van in. „Ik houd wel van een geintje. Ik voelde wel nattigheid, maar ach, ik dacht: we zien wel wat er gaat gebeuren". De telefoon stond gisteravond roodgloeiend in huize Kalk man. De medewerkers van het TROS-programma Bana- nasplit hadden de Vlaardinger, met zijn vrouw op vakantie ïn Brixen (Oostenrijk), er aardig tussengenomen. De Vlaardinger werd gevraagd om mee te doen in een re clamespotje voor glühwein van het 'bekende' merk: kitsc- hWein. Arie Kalkman deed spontaan mee, moest een tekst voorlezen en daarna een ferme teug van het vocht nemen. Bij de repetities ging het allemaal uitstekend. Toen ook kreeg Arie Kalkman heuse glühwein te drinken. Bij de echte opnamen voor het reclamespotje, zat er echter ook. zout en azijn in de wijn. Zonder een spier te vertrekken prees Arie Kalkman de wijn aan en zelfs nadat hij een slok van een goedje had genomen kon hij nog uitbrengen: heer lijk, heerlijk. „Maar ik dacht dat ik door de grond ging, zo vies was het spul. Ik had daar helemaal niet op gerekend. Het is net of ik een klap In mijn gezicht kreeg". Arie Kalkman kon, toen hij op de hoogte werd gebracht van het feit dat het om een grap ging, best wel lachen. „Daar ben je mooi ingetrapt, Kalkman, realiseerde ik me toen. Je verwacht echt niet dat zoiets kan gebeuren. Ik was op de laatste dag van de vakantie lekker aan het wandelen met mijn vrouw. We hadden geen zin meer om te skiën en dan overkomt je zoiets". Met plezier gaf Arie Kalkman vervolgens toestemming om het fragment uit te 2enden. „In januari was ik met vakan tie, kun je nagaan hoe lang het al geleden is. Ik ben ook in april bij de opnamen geweest in de studio. In Oostenrijk heb ik overigens Ralph Inbar niet gezien, die zag ik pas in Hilversum, Het is best een keertje leuk om mee te maken, al moet ik wel zeggen: ik hield ai niet van glühwein, maar nu ben ik voorgoed genezen". Marl van O pijnen (PvdA), wethouder Chris van Roon en burgemeester Fred van Lier aan de oliebol. Onderling Sterk opgericht Schiedam Mensen met een verstandelijk handicap bevin den zich over het algemeen in een moeilijke positie. Niet al leen in de burgermaatschappij gaan zij gebukt onder het stig ma dat zij niet volwaardig zou den zijn, ook in hun eigen leefwereld is lang niet alles koek en ei. Tehuisdirecteuren en chefs beslissen vaak eenzij dig wat goed is voor de geeste lijk gehandicapten (zelf spreekt men overigens liever over mensen met een verstan delijk handicap). Verstandelijk gehandicapten zouden best zelf eens wat over hun woon- en werkomstandigheden in te brengen willen hebben. Van daar dat gehandicapten gister avond een belangenvereniging hebben opgericht onder de naam Onderling Sterk. Voorzitter Jan Poot ziet de ac ceptatie van verstandelijk ge handicapten in de burgermaat schappij als zijn hoofddoel. „Af en toe ontmoet je iemand die je staat aan te kijken met een gezicht van: die is niet hele maal goed. Op zo'n moment ben ik voor die persoon blij dat hij zichzelf niet ziet". Het (ADVERTENTIE) ■s® S»nt 100 FesVwz» s,njdt°n™f11Q0 mm l*\,e[fc0oPPunlen WW*®»»-*»* „.rffifkU verdomhoekje» waarin deze gehandicapten zich nog veelal bevinden, wordt volgens Poot veroorzaakt door het gebrek aan organisatie. „Tot nu toe zijn wij nooit als groep naar buiten getreden. Via deze ver eniging proberen wij te berei ken dat we een rol van bete kenis kunnen gaan spelen. Ik denk dan niet alleen aan over legvergaderingen met de te huisdirectie of met chefs op de werkvloer, maar ook aan con tacten met het ministerie van WVC. Daar wordt tenslotte beslist over de salarissen in de sociale werkplaatsen en het geld dat opvangtehuizen krij gen, Om dit doel te bereiken streeft de vereniging naar sa menwerking met de landelijk oudervereniging", aldus Poot, die zelf werkzaam is bij het Toeleveringsbedrijf Vlaardin gen. Om de emancipatie van de verstandelijk gehandicapten te bevorderen gaat de vereniging ook aan de gang met vorming en studie. De oprichtingsver gadering was daar gisteren al een aardige aanzet toe. On langs heeft het voorlopig be stuur in samenspraak met en kele begeleiders en een notaris de statuten opgesteld, die gis teren behandeld werden. „Ie dereen moet tenslotte wel we ten waar hij lid van wordt", aldus Franka de Ruiter, die de vereniging adviseert. Vooral toen het statuut betreffende ontzetting van een lid aan de orde kwam, keek menig lid wel even bedenkelijk uit de ogen. Eén van de begeleiders maakte de zaal duidelijk, dat dit statuut bedoeld is om men sen die zich misdragen uit de vereniging te kunnen zeiten. „Maar als je braaf bent, gaat het best wel goed", wist ie mand uit de zaal bestuurslid Liesbeth Ennik geruststellend te melden. Slechts leden, die continu verklaren dat Onder ling Sterk een zwemvereni ging is, lopen volgens begelei der Franka de Ruiter de kans uit de vereniging gezet te worden. Niet waarschijnlijk, want het feit dat de leden een verstandelijk handicap ge meen hebben, houdt zeker niet in dat ze gek zijn. Vlaardingen „U mag nog niet mopperen", zei wethouder Bas Goudriaan bij het. wijkbezoek aan Holy-Zuid tegen een oude man, wiens tuin dertig centimeter was verzakt. „Aan de Van Hogendor- plaan is de grond wel een meter gezakt". Dat ant woord gaf de burger geen moed, en er waren meer mensen die vonden dat hun klagen geen zin had. „Zo'n Van Roon staat maar wat te grinniken", zei een vrouw, die de wethouders op de Lepelaarsïngel had aange sproken over het verkeersla waai. „Dan neemt ie je toch niet serieus?" Burgemeester en wethouders hebben na de wandeling van gistermiddag in Holy-Zuid alle wijken van Vlaardingen met een bezoek vereerd. En rij vinden hun wijk wandelingen zelf heel zinvol. Maar het is de vraag of de mensen die zij on derweg tegenkwamen ook die mening zijn toegedaan. De be woner van de Zwaluwenlaan, die klaagde over zijn verzakte tuin, had moeite met de be handeling van zijn klacht. „Ik mocht toch vragen stellen? Dat heb ik in de krant gelezen", vroeg hij na afloop van het ge sprekje vertwijfeld. Burge meester Van Lier' legde een hand op zijn arm en zei: „Na tuurlijk mag u vragen stellen". Wethouder Goudriaan had eerst de boot afgehouden. De man vertelde dat hij sukkelt met hartklachten en dat hij niet zelf de grond die hij van de gemeente koopt naar de tuin Kan kruien. „Maar hebt u dan geen familielid die dat kan doen?" vroeg Goudriaan. Nee, zei de man, er was geen familielid. „Maar is er dan he lemaal niemand in de kennis senkring?" vroeg Goudriaan weer. Nee, er was nü?i-, and in de kennissenkring. Of ue wet houder even mee wilde "lopen om naar de tuin te kijken. „Ja, kijken kan altijd". En in het tuintje zei Goudriaan ten slot te: „Ik doe m'n best, ik beloof Vlaardingen Met een konijntje Pluis op hun revers ver lieten burgemeester en wethouders gistermiddag het ge bouw van het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw (Siso) aan de Louise de Colignylaan. Zij kregen die beestjes van de werkgroep Vrouw en Werk, die al drie jaar ijvert voor kinderopvang in de wijk. „Wij geven de hoop niet op", zei Willy Mallee namens de werkgroep. Het wachten voor de werkgroep is op nieuwe huisvesting \voor het opbouwwerkersinstituut. Het oude schoolgebouw kon, kreeg de werkgroep te horen, voor kinderopvang worden gebruikt. Maar de brand in het pand van het Siso, begin dit jaar, gooide roet in het eten. Want de gemeente vond tijdelijke huisvesting voor het Siso belangrijker. Dus kreeg die stichting voorlopig het schoolgebouw in gebruik. Burgemeester en wethouders werden door de werkgroep getracteerd op poppenkast. De voorstelling ging over ad dertjes onder het gras en over hindernissen. Aan het slot werden de heren, bij wijze van grap, uitgenodigd voor de feestelijke opening van de kinderopvang in Holy-Zuid op 4 januari. Een grap die door een ambtenaar niet begrepen werd. Hij wilde graag weten hoe laat die opening plaats vond. niks". Een oudere vrouw, die de wet houders tegenkwam in win kelcentrum Holiérboek, had ook al weinig vertrouwen. „Ik heb wel een vraag, maar ik denk niet dat het resultaat heeft", verklaarde zij. Waarop een voorlichtingsambtenaar bij wijze van aanmoediging zei, dat vragen toch vrij stond. „Jawel, maar je krijgt géeh antwoord", kaatste de me vrouw een tikje wrang. Zij had daar ervaring mee. Drie brie ven schreef zij aan de gemeen te en die bleven onbeant woord. Op de Lepelaarsïngel klaagde een vrouw haar nood over het verkeerslawaai: „Er wordt ons al jaren beloofd, dat de Lepe laarsingel geasfalteerd zal worden. Maar het wordt elk jaarj opgeschoven. Dat is toch nieti te geloven, wij betalen toch ook belasting?" En zij vertelde wethouder Chris van Roon (verkeer), dat dat niet iets was om over te lachen. „Ja, ik kan er toch niet om gaan huilen", antwoordde Van Roon. De vrouw bleef teleurgesteld achter. „Ik vind het niet ge woon, hoor", zei zij. „Het is in de jaren dat ik hier woon drie keer zo druk geworden op de singel. Je kunt niet eens nor maal telefoneren. En als je daar dan over klaagt, staan ze maar wat te lachen. Dan word je toch niet serieus genomen?" Hapten burgemeester en wet houder tijdens het bezoek aan de Westwijk in een haring', gisteren tracteerde wethouder Jan Madern op oliebollen. Schiedam Op de School straat in Schiedam is gister morgen een jongen door een auto geschept. De 10-jarige Detchen wilde om kwart over acht met zijn fiets de Nassau- laan inrijden, maar zag een te gemoet komende auto niet De bestuurder kon niet tijdig meer remmen. Detchen brak bij de botsing zijn rechterbeen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Maassluis Een bromfietser, die de kruising van Wagen straat en Westlandseweg wilde oversteken, zag een juist passe rende auto over het hoofd, waardoor een botsing onver mijdelijk werd. De man moest met een gebroken been worden opgenomen in het Ho- lyzïekenhuis in Vlaardingen. Schiedam De vestigingscommissie voor huisartsen staat opnieuw aan felle kritiek bloot, D66-raadslid Adri Reijnhout neemt geen ge noegen mei de weigering van de commissie om in het openbaar te vergaderen. Eerder verzetten de patiëntenbelangenvereniging Schiedam (PBVS) en de huisartsenpraktijk Nïeuwland/De Gorzen zich tegen besloten vergaderen. Reijnhout noemt die beslotenheid 'ronduit belachelijk'. Vorige week citeerde hij in de gemeenteraad demonstratief uit de geheime notuf ien van de commissie, waaruit bleek dat zelfs een artikel over ge zondheidszorg uit de Volkskrant achter gesloten deuren was behan deld. Volgens Reijnhout is besloten vergaderen alleen aanvaard baar, als er persoonlijke of zakelijke belangen in het spel zijn. Tot nu toe heeft de commissie alleen maar gekibbeld en zich nauwe lijks bezig gehouden met belangrijke zaken. Zo onthulde Reijnhout, dat de kwestie waarin een Schiedamse huisarts zijn praktijk stilzwij gend aan diens onlangs aangestelde assistent wil overdoen, helemaal niet ter sprake is geweest Terwijl de commissie juist moet beslissen over de vestiging van nieuwe artsen. x vK/ewcew ease se/m*?M£seD z/m CtfAJÜD. ...idOtfPT T7JD |/OOf?££N KW fi&cmsymr. t ^□Notè^ii^VcKïrj ^n%bönnefflenfe6e -.v'-sj?--vv - ^.^tf^stuur dcze-bop imeen «pe».cnvelop,-~.«onder "^IK'ÖTreRÖAKfS NIElWStóDaXTOÖlBONNEMEOTBKrïiiW SA Voor ..Naam VS. Adres Huisno Postcode Plaats Telefoon lk heb de laatsSe 3 maanden geen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1