UHm I LUmHLIbgkoambche gourahi VHUirHWrh MEWf WflIEBlEB CDIHMWI 'Als ze in de stad snijden, dan snijden ze in mij' De Maaskant start sollicitantenbank Als ik nu beslis, r n lkl rente extra? Uil 1 I r I' I t M - VLflflRDINES OABBLAD HET ERfSOEO Verdachte van verkrachting vrij Jan Hagendoorns verwantschap met Schiedam Henk Ewoldt naar Tilburg Maasland neemt begroting aan Maassluis in ontwikkeling Winkelier beroofd en mishandeld Inhaalverbod genegeerd Golf inbraken Man valt op man Klachten over nieuwe huizen Vrouwen spelen rol in milieu Rietzeilers kiezen ook een prinses Amro Bank De bank waar je vat aan hebt. WOM M MB vrijdag 6 november ïgs? Regionale redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,43520S6,4350557 sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam „In 1790 zaten er al Hagendoorns in de stad", begint Jan Hagendoorn •zijn verhaal. „Van mijn huis uit gerekend woonden ze al lemaal binnen een omtrek van 200 meter". Hagendoorn woont pal tegenover de Ko renbeurs. Hij is zich zeer bewust van de historische verwantschap van zijn familie met de stad Schiedam. De geschiedenis van de Hagendoorns is voor hem dan ook synoniem ge worden aan die van de Bran- dersstad. Vandaar waar schijnlijk dat Hagendoorn in opstand komt, als deze of gene weer eens een plannetje lanceert dat in zijn ogen af breuk doet aan het karakter van de oude binnenstad. Zo- wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten- i zorg. als een ABC-complex. Of nieuwe appartementen aan de Sehie, het oudste stukje Schiedam. „Als ze in de stad snijden, dan snijden ze in mij", pleegt Hagendoorn te zeggen. „Als ik straks vanaf de brug over de Schie kijk, zullen mij de tranen in de ogen schie ten", zegt Hagendoorn, pra tend over de plannen voor appartementbouw langs het water. „Saai, hoog en eenvor mig wordt het. Monumenten zorg noemde wat ze gaan bouwen het minst slechte al ternatief uit verschillende plannen. Nou, klaar ben je". „Vraag je zo'n architect •waarom er niet wat fantasie rijker en minder eenvormig gebouwd wordt, dan vertelt ïj je dat dat teveel kost. Ik vind dat een zwak argument. Waren de mensen vroeger dan zo rijk?" Eenvormigheid is één van de argumenten, die Hagendoorn ook aanvoert tegen de bouw van een ABC-winkelcomplex aan de Lange Kerkstraat, buiten het verdwijnen van karakteristieke oude pandjes natuurlijk. Hagendoorn weet echter ook op een heel wat minder voor de hand liggen de manier de historie in zijn oordeel te betrekken: „Het stadsbestuur kijkt hier van oudsher de kat uit de boom. In de veertiende eeuw wilde Delft een schutsluis hebben in Schiedam. Toen ze dat weigerden, groef Delft zelf een verbinding naar de Maas en zo ontstond Delfshaven. Toen Schiedam zag dat het fout ging, bouwde het achter af alsnog die gevraagde sluis". Schiedam loopt meest al achter de gebeurtenissen aan, vindt hij. Voordeel: Schiedam is lang zichzelf gebleven. Dit conser vatisme leidde ertoe dat oude pandjes niet zo snel gesloopt werden. Nadeel: Schiedam liet zich de kaas van het brood eten. Als voorbeeld voor de Schiedamse onnozel heid haalt Hagendoorn het cadeau doen van de Merwe- haven aan Rotterdam aan. Wat is volgens Hagendoorn de huidige relevantie van deze wijsheid? „Heel simpel", zegt de ras-Schiedammer „De jaren zestig en zeventig wa ren de jaren van de groei. Vlaardingen en Rotterdam hebben het winkelaanbod toen aanzienlijk verbreed. Schiedam wil dat nu ook gaan proberen. En dat in een tijd dat de groei er volledig uit is, zowel economisch als qua bevolkingsaantal. Schie dam loopt weer eens achter de feiten aan". Hagendoorn vindt de ABC- plannen in de huidige vorm duidelijk gespeend van elke logica. „De PvdA verklaart sinds 1978 dat Schiedam zijn charme ontleent aan oude en gedifferentieerde bouw, Wat doen ze vervolgens? Juist ja, leuke oude pandjes slopen voor een blokkendoos. De voordelen van de Schiedam se bestuursmentaliteit zijn we sinds de PvdA aan de macht is al lang kwijt, terwiiï de na delen zijn gebleven aldus Hagendoorn. „Straks herin neren alleen namen als de mijne nog aan Schiedams verleden". Jan Hagendoorn: „Schiedam loopt weer eens achter de feiten aan". Schiedam Henk Ewoldt ver trekt als directeur van de open bare bibliotheek in Schieaam. Hij heeft in Tilburg dezelfde functie aanvaard en gaat 1 maart in Brabant aan de slag. Ewoldt heeft vorige week op het stadskantoor zijn ontslag inge diend. Zijn voorgenomen afscheid van Schiedam komt voor zijn omge ving niet bepaald onverwacht, Het was een publiek geheim, dat Ewoldt zich stoorde aan de traagheid waarmee in de Jene- verstad aan een nieuwe biblio theekcentrale wordt gewerkt. Toen hij twee jaar geleden als di recteur werd aangesteld, liet hij nadrukkelijk beloven dat de po litiek binnen een jaar voor een geschikter onderkomen zou zor gen dan het huidige aan de Lan ge Haven. Evenals de medezeggenschaps commissie van de bibliotheek heeft hij wethouder Luub Haf kamp, en daarvoor diens voor ganger Herman Posthoorn, her haaldelijk gevraagd spoed te be trachten met nieuwbouw. De tastbare resultaten zijn tot heden uitgebleven. Momenteel loopt een haalbaarheidsonderzoek naar de mogelijkheden om sa men met de bibliotheek enkele andere voorzieningen' in een pand op het Emmaplein te huis vesten. De uitkomsten daarvan worden in december verwacht. Ewoldt zegt in dit stadium niet te diep op zijn beweegredenen voor vertrek te willen ingaan. „Het is een aantrekkelijke job in Tilburg. De organisatie is eens zo groot en er horen daar aspecten bij, die je in Schiedam niet aan treft. Bovendien hebben ze con crete nieuwbouwplannen". "Vooral dat laatste, en dan met name het ontbreken van derge lijke uitgekristallisseerde plan nen, heeft Ewoldt in Schiedam gestoord. Zijn verhouding met 'baas' Hafkamp werd onlangs in een vergadering van de raads commissie voor welzijn nog ern stig op de proef gesteld. De leden vroegen Ewoldt wat hij vond van de trage gang van zaken. Hafkamp verbood hem toen te antwoorden op die vraag. De scheidende directeur geeft overigens ruiterlijk toe dat er meer speelt dan de uitdaging die Tilburg voor hem betekent. „Ik wil daar alleen nu niets over kwijt. Ik heb nog enkele maan den te gaan in Schiedam en wil er voor waken dat de sfeer wordt verpest. Als ik nu praat kan dat worden uitgelegd als na trappen, Dat is allerteerst niet mijn bedoeling en bovendien denk ik dat niemand erbij ge baat is," aldus Ewoldt, die zich zo zoveel mogelijk op de vlakte wenst te houden. Het personeel van de biblio theek is inmiddels op de hoogte gesteld. Wie Ewoldt opvolgt, is nog niet bekend. Maasland De gemeenteraad "van Maasland is gisteravond ak koord gegaan met de begroting voor de komende jaren. Het CDA maakt alleen een voorbe houd bij een bedrag van 30.000 gulden voor de viering van het 750-jarig bestaan van Maasland in 1991. De verhoging van het rioolrecht met 5,20 per aansluiting is de enige lastenverzwaring voor de Maaslandse burgers. Het voor stel van de VVD om de OGB met één procent te verlagen vond geen steun. De liberalen, voor wie J.P. van der Schee het woord voerde omdat de snipver kouden fractieleidster E.J. Groosman geen stem had, had den daartoe een 'gat' gevonden van 18.600 gulden. „De begroting voor 1988 kan met dat bedrag worden ontlast", aldus Van der Schee, „als we het bedrag van zeven ton voor de garage voor gemeentewerken terugbrengen tot 450.000 gul den". Volgens de WD kan die garage voor dat bedrag worden gebouwd. „Wij hebben dat se rieus onderzocht. Het is dan niet alleen maar een schuur, maar er zit ook een goede accommodatie voor bet personeel in". Wethou der P. Houtenbos heeft beloofd de WD-pIarmen nog eens te zullen bekijken. PvdA-fractievoorzitter W. Gou- ma hekelde de 'belerende toon' van burgemeester Bloemendaal. „Bovendien hebt u het niet al leen tegen mij, maar nog eens te gen 200 andere burgers". Den Haag/Schiedam Een 28-jarige Schiedammer is gis teren door het Haagse ge rechtshof, na de behandeling van zijn strafzaak, direct in vrijheid gesteld. De man was diefstal van auto's in Rotter dam en Berschenhoek en ver krachting en bedreiging te las te gelegd. Door de rechtbank in Rotterdam was de man hiervoor tot twaalf maanden veroordeeld. De autodiefstallen gaf de Schiedammer grif toe. Aan de verkrachting en de bedreiging achtte hij zich niet schuldig. Op 5 februari zou hij het huis van zijn vriendin in Rotter dam zijn binnengedrongen, zijn hand op haar mond heb ben gelegd om schreeuwen te beletten, haar hebben geslagen en haar de slaapkamer hebben binnengesleurd. Later zou hij haar in een zaak in Rotterdam hebben bedreigd. Voor het hof vertelde de man zijn verhaal. Hij was door een dochter het huis binnengela ten en toen de vrouw thuis kwam ontstond er een me ningsverschil. „Ik heb mijn hand op baar mond gelegd, om haar te kalmeren. Ze was wel vaker zo. Toen ze rustig was geworden, zijn we naar de slaapkamer gegaan en hebben we normaal gevreeën, zoals al tijd. De volgende dag stond er ineens politie naast mijn bed". Over de bedreiging in de club vertelde de Schiedammer: „Ik was het niet eens met de ma nier waarop ze me behandel de. Ze negeerde me soms. Ik heb toen gedreigd de sociale dienst in te lichten". Een getuige, die beiden goed kent, verklaarde dat de vrouw hem een paar weken na het gebeurde had verteld, dat zij niet was verkracht. Over de relatie tussen de twee zei hij; „Het ïs al jaren een aan-en-uit- relatie. Ze hebben beiden geen overzicht". Procureur-generaal, mr. H.J. den Os, vroeg waarom er dan aangifte was gedaan. De getui ge dacht dat de vrouw door een vriendin op de gedachte was gebracht. „In die periode wilde zij stoppen met de rela tie. Dat wilde zij op deze ma nier wilde doen". De vrouw heeft later nog wel geprobeerd de aanklacht in te trekken, maar dat was niet meer ge lukt. De procureur-generaal zat nu nog met de vraag, waarom de getuige en de vrouw niet op de zitting voor de rechtbank waren versche nen. „U wist dus dat de ver dachte vast staat voor een zaak die hij niet heeft gedaan". Mr. den Os, memoreerde dat op het doen van valse aangifte een straf van twee jaar staat De verdachte zei zelf hierover: „Ze hebben waarschijnlijk ge dacht dat ik toch wel onschul dig zou worden verklaard". Uitspraak op 19 november. Maassluis in ontwikkeling. In da Steendijkpolder-Noord vordert de bouw van verpleeghuis Drïe- maasstede gestaag. In de loop van 1988 kan het verpleeghuis in gebruik worden genomen. Ook de woningbouw in dit deel van Maassluis-West nadert de vol tooiing. In het verste puntje van Maassluis is een geheel nieuwe wijk ontstaan.' Op schone grond deze keer, want voordat de ge meente tot het bouwen overging werd de bodem goed onderzocht op aanwezigheid van giftige stof fen. Een situatie ais in de Steen- dijkpolder-Zuïd, de grootste gif- wijk die ons land momenteel rijk is, wilde de gemeente ten koste van alles voorkomen. De gemeen te heeft nu nog maar enkele per celen grond tot haar beschikking om woningbouw te realiseren. Nog een paar jaartjes, dan is Maassluis echt volgebouwd. Het braakliggende terrein links bo venaan de foto wordt momenteel bouwrijp gema^'" waarna ook daar woninr jouwd kunnen worden. Maassluis Vor mingscentrum De Maaskant start met een eigen sollicitan tenbank. Veel bedrij ven in de regio kla gen over het feit, dat zij geen geschikte me dewerkers kunnen vinden. De Maaskant wil die problemen op lossen via de sollici tantenbank. De cursisten van het vor mingscentrum kunnen zich op deze manier als werkzoekende aanbieden- Via een speciale kaart kan de cursist duidelijk maken, wat voor werk nij zoekt, welke vooropleiding er is genoten en wat voor speci fieke wensen er zijn. „De reacties 2ijn enorm posi tief", aldus adjunct-directeur Bas Verkade. „Veel jongeren hebben zich meteen laten in schrijven. Die denken zelfs dat ze direct een baan hebben, maar we zijn natuurlijk afhan kelijk van de vraag uit het bedrijfsleven". Regelmatig doen bedrijven een beroep op het vormingscen trum. „Met de sollicitanten- bank kunnen we de bedrijven nog beter en sneller van dienst zijn", maakt Bas Verkade dui delijk. „Een voordeel voor het bedrijfsleven is ook dat wij de cursisten goed kennen. De meeste leerlingen die doorstro men naar bedrijven blijven toch een of twee dagen cursus sen volgen. Zijn er problemen, dan kunnen wij direct sturend optreden". Het vormingscentrum heeft ook een enquête gehouden on der bedrijven in ae regio. Van de 250 aageschreven onderne mers reageerde ruim 15 pro cent. Bas Verkade over het nut van de enquête: „Vaak hoor je dat de school niet aan sluit op de praktijk, het werk. Wij wilden wel eens precies weten waar de problemen lig gen. Nu blijkt dat het om heel eenvoudige dingen gaat. Hoofdrekenen bijvoorbeeld. Aan het oplossen van zulke problemen kunnen we nu gaan werken". s Zie verder pagina 19. nngen nuiomoouis- ebben het tijdelijke in- :rbod op rijksweg 20, Vlaardingen en Maas- Schiedam De eigenaar van een babyspeciaalzaak aan de Rotterdamsedijk is gisteravond vlak voor sluitingstijd beroofd en mishandeld. Om kwart voor negen kwam een man de zaak binnen, die een biljet van 100 gulden wil de wisselen. Toen de winkelier hem het geld wilde geven, werd hij bij zijn stropdas ge pakt en over de toonbank ge trokken. De 'klant' stompte hem in het gezicht en wilde het papiergeld uit zijn handen grissen. Toen de echtgenote van de winkelier begon te gillen, nam hij de benen en verdween in de richting van de Singel. De politie beschikt over een nau welijks bruikbaar signalement. Vlaardingen Automobilis ten hebben het haalverbod tussen sluis, massaal genegeerd. Het verbod is ingesteld in verband met werkzaamheden aan het wegdek. Tijdens een twee uur durende controle slingerde de Vlaardingse politie 1Ö5 over treders op de bon. Vlaardingen Verspreid' over de stad is woensdagnacht in elf auto's ingebroken. In vrijwel alle gevallen werd de geluidsap paratuur meegenomen. De in brekers verzamelden een buit van ongeveer 3600 gulden en richtten voor 2200 gulden scha de aan. Aan de Torenvalklaan werd het iets groter aangepakt. Daar ging men meteen met een complete auto ter waarde van 40.000 gul den aan de haal. Ook kledingdieven zijn. de laat ste tijd actief. Uit de garderobe van het bowlingcentrum wer den twee jassen gestolen. Schiedam Gedeelde smart is halve smart. Die volkswijsheid ging gisteren weer eens op aan de Buitenhavenweg. Rond het middaguur viel tijdens werk zaamheden bij de Vereenigde Glasfabrieken een werknemer van een vijf meter hoge stel ling. Dat kon gebeuren, door dat een metalen rooster, waar over hij liep, losschoot. Zijn val werd gebroken door een collega, die toevallig onder de stelling liep. De vallende man is met een gebroken heup in het Schielandziekenhuis opge nomen. De ander kon ter plaatse aan lichte verwondin gen worden behandeld. Schiedam De nieuwe be-, jaardenwoningen in de Watt straat oogsten niet de waarde-' ring, die te verwachten zou zijn in een stad waar betrek-., kelijk weinig aangepaste hui zen voor oudere mensen staan. De voorzitter van de bewo nersvereniging Schiedam- Oost, Aad de Wolf, is er zelfs bijzonder cynisch over. „Je durft ze met goed fatsoen niet aan bejaarden aan te bieden, terwijl het toch bejaardenwo ningen zijn", zegt hij. Er is weliswaar een lift, zegt De Wolf, maar slechts via een trapje kom je bij de lift. De woonkamers liggen op het noorden, niet bepaald de warmste kant van het huis en veel oudere mensen zitten toch liever in een behaaglijk zonnetje achter het glas. Ook over de vluchtgang (een poort) is De Wolf niet te spreken. Vlaardingen Welke bijdra ge kunnen vrouwen leveren aan een schoner milieu? Fos faatvrije afwasmiddelen ko pen, lege flessen in de glascon tainer gooien? Of nog heel veel meer? Lida Bot-Don komt er woensdagavond over praten in de Ichthuskerk aan de Van Maerlantlaan. Zij is daar te gast bij de afdeling Vlaardin- gen-Zuid van de Nederlandse Christenvrouwenbond (NCVB). Lida Bot-Don komt uit Schie dam en is bekend uit het CDA. Onder het thema 'Vrouw en milieu' spreekt 2ij vanaf acht uur 's avonds. Schiedam Carnavalsvereni ging De Hietzeilers houdt za terdag het openingsbal. Voor het eerst strijkt het leuteircuit neer in de Blauwe Brug. De bijeenkomst staat in het teken van de dans en uiteraard de bekendmaking van de nieuwe stadsprins. Een nieuwtje voor de Hietzeilers is de benoeming van een prinses. Vanaf negen uur storten ook de Keutelaars uit Breda zich in het feestgedruis. Voor de muzikale omlijsting zorgen The Rhythm Stars en, vanaf elf uur, boerenkapel De Pulle- kes. De eerste carnavalsavond van dit seizoen wordt naar verwachting rond half twee afgeblazen. WBS benieuwd naar verklaring voor ophoging Schiedam De gemeente zal niet meteen met een kort ge ding worden geconfronteerd, maar wel verlangt de woning bouwvereniging Schiedam op zijn minst een afdoende ver klaring voor de opmerkelijke ophoging m Oost. WBS-direc- teur Fanny de Graaf wacht nog even een antwoord af van gemeentewerken. Van die re actie zal afhangen, welke stap pen de woningbouwvereniging neemt. De ophoging is in strijd met afspraken, die in 1985 zijn ge maakt. Rond de Van Leeu- wenhoeckstraat werden hui zen gerenoveerd onder de voorwaarde, dat geen opho ging zou plaatsvinden. Dat kan de fundering onder de wonin gen namelijk niet verdragen. Nu de gemeente toch tot opho ging is overgegaan, reageerde de bewonersvereniging Schie- dam-Oost op zrjn zachtst ge zegd verbaasd. De woningcor poratie werd ingelicht, want Oost vindt eigenlijk dat de WBS als huisbaas in een kort geding van de gemeente moet eisen de ophoging ongedaan te maken. Zover gaat De Graaf momen teel nog niet. Gemeentewer ken krijgt eerst een kans op heldering te verschaffen. Wie vóór 28 november 1987 een Amro Vaste Looptijd Rekening opent, krijgt bij een looptijd van 1,2,3,4, 5,6 of lOjaar'n 16% rente extra. Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedurende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6!4%.En alsu nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus 10 jaar lang f*\l 0/ \j 0j Een bijzonder aantrekkelijk spaar- O /4 /o /2/o aanbod dus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende ment oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan snel langs bij de Amro Bank in uw buurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1