Missus warn y Bibliotheek breekt snel schokkende expositie af Ak Kamp maakt zich sterk voor vrije woonkeuze Ministerie: ASHVB was gewaarschuwd Passagiers Henry Dunant gaan blije week tegemoet Wil wil Atie niet meer als buurvrouw Broederschap rond Liduina vergroot kans op basiliek SCffllBAMSGKCOUBMT NifüïK WATERWEG COIilll Wiegedood een te beladen thema Open einde aan D66-feuilleton Problemen met Spring Grove Bang publiek op Hoogstraat Frontaal op tractor 7 DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Veel gasten van de J. Henry Dunant arriveerden per rolstoelbus aan de Qosthavenkade. Vlaardingen Met aan boord 68 zieken, ouderen en gehandicapten is de J. Henry Dunant gisteren uit Vlaardingen vertrokken voor een vakantietochtje door de Zeeuwse wateren. Het zal de gasten, afkomstig uit het Westland, Maassluis en Vlaardingen, tijdens hun vijf daagse reis aan niets ontbre ken. verzekert gastvrouw Ri- anne Ammerlaan: „In het ver pleeghuis of bejaardenhuis worden ze een beetje geleefd, hier leven ze nou 's zelf. Als ze willen uitslapen kan dat ze hoeven niet om tien uur geza menlijk aan de koffie te zit ten". Het Rode Kruis-schip is al lang geen drijvend ziekenhuis meer, dat blijkt uit allerlei kleinigheden. Vroeger stond de J, Henry Dunant bekend als hospitaalschip, tegenwoor dig spreekt de bemanning lie ver van vakantieschip. En de zieken heten, zodra ze de loop plank over zijn, geen patiënten meer, maar gasten. Daarom 'draagt het verplegend perso neel ook gewone kleren: de witte uniformen blijven in de kast. „De enkele keer, dat we een schort dragen, is dat om hygiënische redenen", zegt de gastvrouwe. Ondanks al die veranderingen blijft de staf waken over de gezondheid van de passagiers. Op iedere tocht gaat, behalve een groep verpleegkundigen, een dokter mee, meestal een arts uit het gebied waar de gasten vandaan komen. Dit keer is dat de Maasslutsse huisarts J.L. van Loon. Hij of fert graag een paar vakantie dagen op voor hel Rode Kruis: „Het is fijn als je het de men sen een beetje naar de zin kan maken. En echt hard werken is het voor mij niet, al moet je natuurlijk wel voortdurend beschikbaar zijn". Laat de medewerking van de huisartsen niets tc wensen over, moeilijk heeft het Rode Kruis het de laatste jaren met het werven van vrijwillige be geleiders. Steeds meer ver pleegkundigen, die vroeger bijzonder verlof konden krij gen als ze een weekje dienst deden op de J. Henry Dunant, blijven tegenwoordig liever aan de wal. „Dat komt door de bezuinigin gen in de gezond heiszorg", zegt een scheepsofficier be zorgd. Gisteren bleek weer eens tot welke ongemakken dat kan leiden. Een half uur voor de afvaart van de Oost- havenkade meldde een ver pleegster zich ziek. „Ik weet waarachtig niet waar ik een vervanger vandaan moet ha len, ik ben compleet door m'n reserves heen", klaagde de ra deloze officier. Gelukkig drong die hartekreet niet door tot de gasten, die zich met verwachtingsvoile gezichten inscheepten. Eén vrouw viel flauw, overmand door emoties. Het was dan ook een drukte van belang in de gangway, waar kort voor het vertrek Vlaardings burge meester Fred van Lier en wet houder '-Jan Madern versche nen. Voor iedere passagier hadden zij een fruitmandje meegebracht. Schiedam Na emotionele reacties van publiek en personeel heeft de openbare bibliotheek Schiedam de tentoonstelling 'Wiegedood, een fenomeen' al na twee dagen afgebroken. „Veel mensen bleken niet bestand tegen de beelden, die zij soms als heel schokkend er voeren", aldus bibliotheekdirecteur, Henk Ewoldt. .--M^at tentoo Volgens Ewoldt is het misluk ken van de expositie te wijten aan een ongelukkige samen loop van omstandigheden. De bibliotheek in de Blauwe Brug had voor de tentoonstelling geen geschikte ruimte, omdat de expositiezaal al was be2et door 'Aai eens een krokodil', een onderwijsproject. Noodge dwongen werden de schilderij en en fotocollages over de wie gedood, gemaakt door de Bos sche kunstenaar Charles Steij- ger, toen in de publieksruimte opgehangen, tussen de boeken kasten. Ewoldt: „Dat betekende dat ie dere bezoeker ermee werd ge confronteerd, ook mensen die dat absoluut niet konden ver dragen. Er kwamen zoveel re acties van lezers en personeel, dat we ons afvroegen of het wel zinvol was de expositie te handhaven. Tenslotte hebben we besloten de boel geruisloos te verwijderen". Persoonlijk vindt Ewoldt dat wel jammer: „Ik denk niet dat je bepaalde onderwerpen altijd uit de weg moet gaan. Je mag best iets brengen waar het pu bliek emotioneel op reageert". Hij kan zich overigens best i tentoonstel ling weerstand opriep. „Steij- ger heeft het onderwerp heel apart benaderd, een beetje im pressionistisch. Je ziet om kranste baby-gezichten met kruizen op de achtergrond. In elke foto komt die relatie met het kerkhof en de dood terug. Heel aangrijpend". Charles Steijger noemt het 'waardeloos' dat het publiek zijn werk niet kan waarderen. „Ik ben perplex. Wiegedood is toch geen fascistoïde onder werp? Mensen steken gewoon hun kop in 't zand. Een ontzet tend simpel publiek, daar in Schiedam. Ongetwijfeld men sen die pas gaan nadenken als ze een kerncentrale in hun tuin krijgen. Mijn expositie heeft ook in Tilburg gehangen, en daar was iedereen vol lof". Ook de Kruisvereniging Schiedam merkt dat het on derwerp wiegedood veel men sen angst aan jaagt. Sinds de stroom publicaties over het fe nomeen op gang kwam, staat bij de kruisvereniging de tele foon roodgloeiend. „Veel men sen zijn opeens ontzettend bang, het blijkt een heel bela den thema", zegt hoofdver pleegkundige Tilly van Mil. Schiedam De verkoop van het Spring Grove- complex aan de Warande is op losse schroeven ko men te staan. De projec tontwikkelaar, die geïnte resseerd was om er show rooms te realiseren, zou geschrokken zijn van de aard van de bodemvervui ling. In de Warande wordt gezegd, dat het koopcontract op grond daarvan alsnog ontbonden is, maar volgens Neproma-direc- teur Pons is er slechts sprake van. 'uitstel' van de transactie. Neproma is de eigenaar van de grond. Het concern in Arnhem nam vorig jaar Spring Grove Services over, nadat de chemi sche wasserij van de Warande was verhuisd naar industriege bied 's-Graveland. Pons heeft eergisteren overleg gevoerd met de gemeente Schiedam over een mogelijke sanering. Dat wordt in het stadskantoor bevestigd. Over enkele weken verwachten bei de partijen een aantal proble men te hebben opgelost. Of de onbekendeprojectontwikke laar dan alsnog interesse toont voor het leegstaande complex, is de vraag. Vlaardingen Wil van Rijn cn Atie Ranshuijsen, beiden lid van D66, zijn voortaan niet meer eikaars buren tijdens raadsvergaderingen. Om ie dereen duidelijk te maken dat de breuk in de fractie defini tief is, heeft Van Rijn de bur gemeester om een andere plek gevraagd. Het laat zich aan zien dat hij die krijgt, ver bij zijn ex-fractiegenote vandaan. Het definitieve slot van het D66-feuilleton is daarmee vol gens fractievoorzitter Van Rijn een feit. „De kous is af". Atie Ranshuijsen is, met goedkeu ring van het hoofdbestuur van de Democraten, uit de fractie gezet. Zij moet verder als onaf hankelijk raadslid. „Wij kon den niet meer met elkaar wer ken. dat was voor iedereen duidelijk", aldus Van Rijn. Al sinds januari van dit jaar werd Atie Ranshuijsen geweerd van de wekelijkse fractievergade ringen van D66. De struhbelingen in de fractie begonnen eind vorig jaar, toen Atie Hoogenboom een relatie aanknoopte met PvdA-raads- lid John Ranshuijsen. Een re latie die in februari uitmondde in een huwelijk. Volgens de afdeling had die verhouding tot gevolg, dat de standpunten van Atie Ranshuijsen verdacht veel op die van de PvdA gin gen lijken. Het vertrouwen in haar werd opgezegd. Het verstoten raadslid bfcweert dat zij herhaaldelijk pogingen heeft ondernomen om het ver trouwen van de afdeling te herwinnen. Van Rijn heeft daar weinig van gemerkt. ..Atie heeft één briefje naar de leden gestuurd, waarin stond dat zij bereid was over de zaak te praten. Maar daarbij stelde zij wel de voorwaarde dat er iemand van het hoofdbestuur bij dat gesprek aanwezig moest zijn". Van Rijn vindt dat initi atief maar mager. Volgens de fractievoorzitter, die nu in zijn eentje de fractie van D6S uitmaakt, heeft Atie Ranshuijsen het vertrouwen in hem opgezegd. Hij is daar te leurgesteld over. „Ik heb ge probeerd om de breuk te lij men, maar het kan niet alleen van mijn kant komen. Twee weken geleden belde zij, om te vragen of zij een bijdrage kon leveren aan de algemene be schouwing. Ik heb gezegd dat dat kon, en dat ik vervolgens met de afdeling over die bij drage zou praten. Daarop zei zij, dat ik de afdeling de afde ling moest laten. Nou, dat kan niet. En toen heeft zij het ver trouwen in mij opgezegd". Van Rijn voelde zich de laatste maanden een speelbal tussen de afdeling en het omstreden raadslid. Daar past hij verder voor. „En ik laat de afdeling niet in de steel'. Dat zijn acht mensen die samen met mij hard werken om politiek te bedrijven". Tussen die acht mensen zitten er volgens Atie Ranshuijsen een paar met oogkleppen op, „Die zien kennelijk niet dat zij met deze breuk schade berok kenen aan D66. Dit is een on verkwikkelijke zaak. Ik word uit de fractie gezet, maar poli tieke conflicten zijn er bij mijn weten nooit geweest. Op mijn stemgedrag was nooit iets aan ie merken". De perikelen zijn voor Atie Ranshuijsen echter nog geen reden om de politiek vaarwel te zeggen. „Het werk is boeiend en ik doe het nog steeds met veel plezier". Het einde aan het D66-feuiIle- ton is vooralsnog een open einde. Atie Ranshuijsen is terecht, meent Van Rijn niet geroyeerd. Zij blijft lid van D66, Maar zij heeft niet langer het recht om in de Vlaardingse raad als spreek buis van de Democraten te fungeren. Dat mag alleen Van Rijn. m De aan Liduinagewijde Singelkerk, gezien vanaf de leTuinsingel. Achter d op. i toren doemt het stadskantoor Pastoor hoopt op pauselijk besluit vóór eeuwfeest in 1990 Schiedam Zal paus Jo- hannes-Paulus II de Sin gelkerk verheffen tot ba siliek? Er is in de parochie van Sint Liduina en de Onze Lieve Vrouwe van de Kozenkrans gerede twijfel ontstaan, want het Vaticaan is de laatste tijd wat voorzichtiger in het 'promoveren' 'van kerken tot basilieken. In Rome worden tegenwoor dig zwaardere eisen gesteld aan de parochies, die hun kerk voordragen voor een hogere status. Hel aantal priesters van de Singelkerk voldoet niet aan de norm, ofschoon pastoor P.M. Vismans erop vvijst dat dat feitelijk ook gold voor de Sint Servaes in Maastricht en die mocht wel- Ook aan hel monumentale kerkgebouw zelf zullen aanpassingen moeten plaatsvinden, wil de paus zijn fiat geven aan de eretitel Liduina-basiliek Tochis het optimisme van pastoor Vismans nog met be koeld. Met een collega heeft hij het plan een religieuze broederschap te vormen, een vereniging van priesters en di akenen, die het achterland van zijn parochie kan vergro ten. Door eucharistievieringen en andere gebedssamenkom sten te houden hoopt de broe derschap rond Liduina te kun nen aantonen, dat de devotie voor de Heilige Maagd van Schiedam nog altijd een actue le zaak is Heiligverering Mogelijk speelt ook een ander feit de parochie in de kaart; het zal in 1990 precies een eeuw geleden zijn, dat paus Leo XIII zijn goedkeuring hechtte aan de hei lig verering van Liduina. „Dan komen we officieel op de Heiligenkalen der", zegt pastoor Vismans Het eeuwfeest kan in zijn ogen een gunstige factor zijn m de discussie over de basilieksta- tus. Pastoor Vismans is vorig jaar nog in Rome geweest om de Schiedamse zaak te bepleiten. Ook weet zijn parochie zich verzekerd van de steun van de bisschop. Wat hel geringe aan tal priesters van de Singelkerk betreft, zegt Vismans dat te genwoordig nog maar zeer weinig rooms-katholieke ge meenten voldoende personeel hebben om te voldoen aan de normen, die voor een basiliek gelden. Hij ziet deze zuinig heid als een legitiem excuus, dat Rome wellicht mild kan stemmen. Aan de andere kant begrijpt de pastoor heel goed de terughoudendheid van het Vaticaan, want veel basilieken zijn de laatste jaren nogal bouwvallig geworden en zulk een verpaupering ver houdt zich met met de status. Bouwvallig is de Singelkerk overigens allerminst. Sinds de kerk erkend werd als monu ment, is er een grondige res tauratie gaande. Het grootste deel hiervan is afgerond. Bui ten behoort onder andere het Jezus-beeld nog te worden ge restaureerd. Werkbezoek VVD aan SchiedamVlaardingen en Maassluis Waterweg De bood schap was goed overgeko men. WD-kamerlid Mar- greet Kamp besefte ook dat niet alleen de ge meente Maassluis in fi nanciële zin kan opdraai en voor de gevolgen van de bodemverontreiniging. Nu de sanering van de Steendijkpolder, de groot ste bewoonde giflokatie van ons land, aanstaande is, moet het stadsbestuur 10 procent van de sane- ringskosten ophoesten. Het gaat dan om miljoe nen guldens. „Maar het mag duidelijk zijn dat het hier een zaak betreft van nationale betekenis", hield fractievoorzitter John Scheerstra het kamerlid voor. „De Rotterdamse havens moeten op diepte worden ge houden, dat was en is van le vensbelang voor de Neder landse economie. Dat de grond uiteindelijk in Maassluis te recht is gekomen, dat is te be treuren, maar het mag toch niet zo zijn dat wij daar a'leen financieel nadeel van onder vinden". Margreet Kamp voelde met John Scheerstra mee: „Het is natuurlijk nooit de bedoeling geweest om gemeenten aan de rand van een artikel- 12-status te brengen, omdat men plotse ling geconfronteerd werd met bodemverontreiniging. Daar om zal ik deze zaak in onze fractie aanhangig maken". Margreet Kamp bracht samen met statenlid S.J.R. de Mon- chy op uitnodiging van de VVD-kamereentrale Nieuwe Waterweg-Noord een werkbe zoek aan de steden Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Speciale onderwerpen van ge sprek waren de problemen rond de berging van veront reinigde baggerspecie en de eventuele bouw van een stormvloedkering in de Nieu we Waterweg. Voordat in een luxe toeringcar een rondrit werd gemaakt langs de drie steden, werd in een besloten overleg gespro ken over de problematiek. John Scheerstra maakte zich toen ook nog eens sterk voor de regeling van vrije woon keuze: de mogelijkheid voof bewoners om de Steendijkpol der te verlaten zonder dat er geldelijk verlies wordt geleden op de woning. Het tekort bij Verkoop zou voor rekening moeten komen van de over heid. „Want als er onverhoopt een magere sanering uit de bus komt, dan moet zo'n rege ling er wel komen". Margreet Kamp: „In de kamer hebben wij al gepleit voor vrije woon keuze. Het woord is nu aan de minister". Het werd een informatief mid dagje voor het kamerlid. Ön- 'der meer werd de mogelijke lokatie van de stormvloedke ring bekeken en werd een be zoek gebracht aan de Broek polder. de plaats waar de pro vincie de verontreinigde grond van de Steendijkpolder wil opslaan. „Maar wij hebben ook vanmiddag duidelijk ge maakt dat wij dat niet zullen tolereren", aidus het Vlaar dingse raadslid George Neijs- sel. Aardappels rooiende boe ren trokken eveneens de aan dacht. Pootaardappelen die worden geexporteerd naar Beigie. Verwerking in Neder land is verboden vanwege de verontreinigingen. „We doen er alles aan om die boer uit de Broekpolder weg te krijgen. Uit het oogpunt van volksge zondheid is het ongewenst dat er nog gekweekt wordt. Je maakt mij niet wijs dat alles J Statenlid S.J.R. de Monchy en kamerlid Margreet Kamp brachten een werkbezoek aan de drie Waterwegsteden. In een luxe touringcar werd een tocht gemaakt langs de havens van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. wat daar wordt gekweekt ook naar Beigie gaat'hield Neijs- sel zijn gehoor voor. De bouw van de stormvloed kering heeft mogelijk verve lende consequenties voor Vlaardingen. De werkzaamhe den aan de zuidelijke randweg zijn stopgezet, omdat eerst een beslissing wordt afgewacht over het al dan niet bouwen van een stormvloedkering. Kiest minister Smit-Kroes (VVD) van verkeer en/Water- staat voor een stormvloedke ring, dan hoeven de dijken niet verder opgehoogd te worden in Vlaardingen. „Dat willen we echter wel snel we ten", aldus George Neijssel. ,.De zuidelijke randweg is van groot belang voor Vlaardin gen. Wij wilier, al het vracht verkeer uit de stad bannen". Margreet Kamp besefte ook dat er haast was geboden. „De minister is nu aan zet. Ik heb begrepen dat nog voor het ein de van het jaar een besluit over de bouw van een storm vloedkering zal vallen. Ik zal haar er nog eens over aan schieten". Problemen genoeg dus in Vlaardingen en Maassluis. Schiedam viel dan ook een beetje tussen wal en schip. Echt grote milieuproblemen kent de stad niet en ook de bouw van de stormvloedke ring heeft weinig of geen in vloed voor de Jeneversiad. Vlaardingen Het ministerie van volkshuisvesting wijst alle verwijten van de Vlaardingse wethouders Jan Madern (VVD) 'en Chris van Roon (CDA), als zou het schuld hebben aan het miljoenentekort bij bejaarden centrum De Wouthof, van de hand. Vlaardingen Het doorgaans zo rustige winkelen op maan dagmiddag werd gisteren op de Hoogstraat even voor vijf uur wreed verstoord door een man, die in verschillende win kels met een pistool liep te zwaaien. Op aanwijzingen van het publiek kon de politie de man aanhouden. Het bleek een 35-jarige dronken Vlaar- dinger te zijn. De man is voor nader onderzoek meegenomen naar het bureau. Zijn alarm pistool is in beslag genomen. Maassluis Een 41-jarige in woner van Maassluis kon gis teren, dankzij het feit dat hij autogordels droeg, ongedeerd uit zijn auto stappen na een frontale botsing met een land bouw tractor. Een woordvoerder van het mi nisterie stelt dat de algemene stichting tot huisvesting en ver zorging van bejaarden (ASHVB) volledig zelf verantwoordelijk is voor het financiële débAcle. „Zij heeft woningen met een te ge ringe kwaliteit een te hoge huur laten doen", zo vat hij het pro bleem samen. Na de invoering van de nieuwe huurprijzen wet woonruimte moesten de huren voor de hui zen in De Wouthof met 163 gul den per maand omlaag. Die huurverlaging werd op 1 juli 1986 doorgevoerd. Volgens een werkgroep, die de financiën van de ASHVB heeft doorgelicht, begonnen toen de problemen. De stichting verwacht dat al be- fin volgend jaar het punt wordt ereikt, waarop zij niét meer aan haar financiële verplichtingen kan voldoen. De beschuldigende vinger wijst naar het ministerie van Vrom, dat indertijd geen be zwaren maakte bij de plannen voor De Wouthof. „Wij zijn gefopt door het minis terie", zei wethouder Van Roon bij de presentatie van het onder zoeksrapport. Volgens het mi nisterie is daar geen sprake van. „Wij hebben lang tevoren be kend gemaakt, dat die nieuwe huurprijzenwet woonruimte er aan zat te komen", aldus een woordvoerder. „De ASHVB moet nu niet mopperen, want zij was gewaarschuwd voor de ge volgen van die wet".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1