Woonwagenkamp komt in Spaland Stadsconferentie uit op maatregelen tegen angst Computer voor ambtenaren van de baan VLAAflOlNGS DAGBLAD SE1EDAMSGHE COURANT «ff HÏEfiiE C8BMBT Ernstige bezwaren tegen tweede moskee Veel herhalingen in begrotingsdebat mm Gemeente zwicht voor druk provincie Stadsomroep wil meer subsidie Inbrekers houden huis Idee uit nood geboren: Teveel gebeurt binnenskamersj ifis I Geen hobbyclub financieren Vlaardingse raad raast Bijdrage voorstads- vernieuwing: gaat omhoog Autodieven verdwijnen f na hotsing Botsing op rijksweg WOENSDAG II NOVEMBER 198? Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maximaal zes gezinnen mogen op het sterk verouderde kamp aan de Schïe blijven wonen. Schiedam Onder zware druk van de provincie heeft de gemeente Schie dam besloten vijftien standplaatsen voor woon wagens in te richten in Spaland-West Later, als Spaland verder wordt ont wikkeld, komt daar waar schijnlijk nog een aantal plaatsen bij. Schiedam heeft de provincie verder moeten beloven zo snel mogelijk een lijstje te maken met lokaties voor de overige wagenbewoners. Overeenge komen is, dat maximaal zes gezinnen mogen blijven op het sterk verouderde kamp aan de Schie, de Hof van Cyrene. Al leen wagenbewoners met een bedrijf komen daarvoor in aanmerking. Doordat elf gezinnen inmid dels zijn verhuisd naar nieuw bouw op het Schuttersveld, moet de gemeente voor nog ongeveer vijftien wagens een geschikte standplaats vinden. Wethouder Chris Zijdeveld is daar inmiddels naar op zoek. De zogenaamde lokatie-Sehie, tussen de spoorlijn en rijksweg .20, zal op zijn lijstje niet meer, voorkomen: de provincie heeft daar, gezien het lawaai, haar veto over uitgesproken. Het Schiedam De Stadsomroep Schiedam vindt zichzelf na de aarzelende start in april dit jaar snel volwassen geworden. Voor 1988 heeft de SOMS bij de gemeente een subsidieaan vraag van 36.000 gulden inge diend. Het grootste deel van dat geld is bestemd voor de huur van de studio van de Ziekenom roep aan de Korte Haven. De Stadsomroep, die zelf niet over apparatuur beschikt, werkt nauw samen met de ZOS. Het restbedrag heeft de geheel door vrijwilligers gerunde om roep nodig voor vergaderkos- ten en de aanschaf van mate rialen. Het eerste jaar moest het loka le radiostation met een paar duizend gulden subsidie rond komen. Wil de SOMS ook vol gend jaar kunnen uitzenden, dan is er meer geld nodig, maakt voorzitter Wil van Wijk duidelijk. De enige geldschieter van de omroep is de gemeente Schie dam, die ook het kabelnet gra tis ter beschikking stelt en de Buma-rechten voor haar reke ning neemt. Eigen inkomsten heeft de Stadsomroep niet, omdat de Mediawet reclame maken via lokale zenders ver biedt. De begroting van de SOMS komt vandaag ter sprake 'n de commissie voor financiën en openbare nutsbedrijven. Uit een ambtelijke notitie Kijkt dat de gemeente niet ongene gen is de Stadsomroep te on dersteunen: „Niet te verhullen valt dat de gemeente zelf als grootste lokale informatieleve rancier belang heeft bij een led functionerende omroep". Schiedam In Toontje's rom melmarkt in Sehiedam-Zuid hebben dieven gisternacht 600 gulden uit de kassa gestolen. De inbrekers kwamen binnen via het dak, Ze namen ook tien babypoppen mee. „Met "het oog op Sinterklaas", ver goedt de politie. De buit van een inbraak bij Sinke damesmode in de Hof van Spaland is waarschijnlijk heel wat groter. Daar werd de etalageruit uit de pui verwij derd en reden de dieven met een transportauto voor. De schade is nog niet bekend. ^Vermoedelijk werd een groot -4deel van de voorraad meege- '•"l nomen. 'Bij Albert Heijn aan de Oran jestraat werd eveneens gister nacht Ingebroken. Een sigaret- instelling bij één van de kas- 'Sa's werd vernield. Er ver dween voor 550 gulden aan rookwaren. Elders in de super markt werden vernielingen aangericht. oordeel van de provinciale ambtenaren, die eind septem ber met Zijdeveld een bezoek brachten aan het omstreden terrein, was kort maar krach tig: onaanvaardbaar. „Bij ons sprongen gewoon alle lichten op rood", zegt A.L.A. Metselaar op het Provinciehuis in Den Haag. Ondanks die harde weigering verlopen vol gens deze ambtenaar de ge sprekken met Schiedam sinds kort weer 'constructief'. Dat overleg heeft na de staten verkiezingen in maart gerui me tijd stil gelegen. Eerst moest PvdA-gedeputeerde Laudï Stolk worden bijge praat; zij nam de portefeuille woonwagenzaken van Irma Giinther (VVD) over. „En ge zien de lange voorgeschiedenis in Schiedam duurde dat even", zegt Metselaar niet zonder iro nie. Spaland werd al jaren geleden door de gemeente als mogelij ke lokatie voor een wagen kamp aangewezen. „Maar het was altijd misschien, er werd altijd omheen gedraaid als we op concrete plannen aandron gen", aldus Metselaar. „Nu hebben we gezegd: niks mis- "schien, die woonwagens ko men er. Neem ze maar op in de eerste fase van Spaland". Het lot wil, dat het juist de provincie was die enige tijd geleden haar goedkeuring aan het bestemmingsplan Spaland onthield wat de gemeente wilde, werd onbetaalbaar ge acht. Het nieuwe bestem mingsplan is nog niet klaar, zodat het wel even kan duren voordat de wagenbewoners verhuizen naar Schiedams toe komstige stadsdeel. Vlaardingen Omwonenden, hebben ernstige bezwaren tegen de vestiging van een moskee aan de Vlaardingse Oosthavenkade. In bezwaarschriften aan het gemeentebe- j stuur wijzen zii op de problemen, die de moskee ïn de Em- mastraat al seaert jaren geeft. Zij betreuren het dat de ge meente de direct betrokkenen 'niet rechtstreeks in kennis heeft gesteld van de plannen'. Een Turkse vereniging wil een tweede moskee vestigen in een bedrijfspand achter de Oosthavenkade, dat daartoe wordt verbouwd en opgesierd met een minaret. De be- zwaarschrijvers menen echter, dat de Oostwijk met vijf ontmoetingscentra voor migranten en een moskee in ae Emmastraat al rijkelijk is bedeeld. „Getracht zal moeten worden deze moskee onder te brengen in een ander pand in een beter geschikte omgeving", menen zij. „Het woon- en leefklimaat in de wijk mag niet verder worden aangetast door de tweede Vlaardingse moskee ook in de Oostwijk te dumpen", staat in bezwaarschriften. De„ Turkse moskeevereniging verwacht, met name tijdens de' vastenmaand Ramadan, honderden bezoekers. Dat geeft parkeerproblemen en geluidsoverlast, aldus ongeveer der tig omwonenden. Maassluis wordt geen anti- apartheidsstad Maassluis De behandeling van de ge meentebegroting blijft in Maassluis vraagtekens oproepen. De nieuwe ma nier van behandelen, eerst uitvoerig in de verschillende vakcommissïes en daar na een slotronde in de gemeenteraad, blijkt een miskleun te zijn. Geen van de fractievoorzitters sprak het gisteravond expliciet uit, maar aan de reacties in de- wandelgangen was te merken, dat een nieuwe opzet wederom in het verschiet ligt. Het was de bedoeling om de begrotingsbehan deling voor het publiek aantrekkelijker te ma ken. In de commissies liep het al fout door het late sluitingstijdstip van de vergadering en ook gisteren hamerde voorzitter Hans van Es de bij eenkomst pas ver na middernacht-al Op die manier wordt het er niet aantrekkelijker op, zo oordeelden de tientallen aanwezigen in de pompeuze raadzaal van Maassluis. Veel zaken die al in de commissies aan de orde kwamen, passeerden ook gisteravond de revue. Veel tijdverlies derhalve. Duidelijk werd echter wel, dat er geen 150.000 gulden zal worden toe gevoegd aan het bodemverontreinigingsfonds. Een meerderheid in de raad voelde meer voor de suggestie om het geld toe te voegen aan het fonds voor bijzondere doeleinden. Ook de CAI-tarieven gaan niet omhoog. Daar mee verdween de enige tariefsverhoging die door het college was voorgesteld, een kwartje per maand, van tafel. „Een principiële kwes tie", aldus VVD'er John Scheerstra. De PvdA wilde Maassluis uitroepen tot anti- apartheidsstad. „Door de stelselmatige ver krachting van elementaire mensenrechten in Zuid-Afrika", aldus fractievoorzitter Robert Punt. Het college voelde echter niets voor dat voorstel. „Een zaak voor de rijksoverheid", al dus burgemeester Van Es. Weinig opbeurende woorden uit de mond van wethouder Anton Wustrow (PvdA) ten aanzien van het woning bouwbeleid in Maassluis: „Het contingent wo ningen voor 1988 ziet er, zoals ik het nu kan bekijken, niet erg rooskleurig uit. Wij zouden slechts 55 woningen toegewezen krijgen om te bouwen, waarvan 26 in de sociale sector". Posi tief is evenwel de toewijzing van de bouw van woningen in het kader van een leerlingbouw- plaals. Veertien bouwvakkers kunnen in Maas sluis volgend jaar aan de slag. ^iiiiniMiiHiiiiinni»iii»iiiiiii»iiHii»iiiiiHiniiJiiiHiiiniiiiiiniiiiiii»iiiitiiNiiiiii»iiiiniiiiiiiiiJiiiiit[»fiiii»iitiiiiHiiiiiiiiiiiH»iimiiMiitMiiiniiiinHH»»iiiinHiiifHif»iiiiiiii»iiiiniiii;riHiiiiHi»frHiiiiirr»»iiii»tmtitiiHjg - «Somberegalerijflats Maar welke maatregelen? Je kunt wel een groter fietsslot om je rijwiel hangen, maar dat heeft ook iets uitdagends: je houdt rekening met dieven en noem het een psycho-mag- netisch proces: je trekt dieven aan. Wie bang is voor een brave hond, zal merken dat die hond uitgerekend en alleen naar de bangerik gromt Niet bang zijn is dus de beste therapie. Niettemin: op het Schuttersveld liet de ge meente Schiedam een aardig complexje bou wen van serre woningen, zeer energiezuinig. Vriendelijk bedoeld. De pech was of liever de kortzichtigheid dat het complex een open binnenterrein had, met wei zes uitgan gen. Een potentiële inbreker zou via vele we gen naar Rome kunnen ontsnappen. Het ligt voor de hand, dat enkele uitgangen dan afge sloten worden. Maar de vraag is, of hiermee bij de bouw niet meteen rekening had kun nen worden gehouden. Elke ruimte heeft een bepaalde sfeer. Richt dus die ruimte zo in, dat de sfeer elk gevoel van onveiligheid weg neemt. Het zou mooi zijn, ais de eerste Stadsconfe rentie van Schiedam die doordachte aanbeve lingen oplevert, adviezen waar'een gemeente niet omheen kan, omdat het effect een veilige stad zal zijn. Conferencier Ar mand van Puy- velde: „Het gaat er vooral om, dat je de ge meente duidelijk kunt maken: als je het zus en zus doet, draag je bij tot een gevoel van onveiligheid: maar doe je het zo en zo, dan j voelen de mensen zich daar prettig bij". j De conferentie zal zich buigen over proble- men rond galerij- en portiekflats in Nieuw- land, een deel van Schiedam-West en galerij- fiats in Groenoord. Schiedam Je hebt tegenwoordig een 'super-hangslot nodig om je fiets er- gens veilig achter te laten. En dan nog e ben je er niet zeker van dat dieven 'm ongemoeid laten. Autobezitters zitten met dergelijke ongemakken. Uit een gevoel van onveiligheid nemen veel e mensen tegenwoordig hun radiocasset- terecorder mee de woning in. De kater komt de volgende ochtend: „Stik,- dat aardige bandje van de Dire Straits thuis laten liggen...!" Het is slechts één voorbeeld van angst, waar- aan Albert Bons aandacht besteedt in zijn in- leiding tot de Stadsconferentie, die zaterdag wordt gehouden. Bons is voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, die de conferentie organiseert. Het valt de mensen niet mee met een voort- durende bedreiging om te gaan of het angstgevoel nu reeel is of niet, want een nuchtere instelling scheelt natuurlijk. Het probleem is eigenlijk dat niet iedereen even laconiek is. Veel mensen zien, liever dan dat zij hun mentaliteit om Duigen, toch liever con- 5 erete maatregelen tegen al die factoren waar- door zij zich onveilig wanen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiriiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiMiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiniiiiifiiiiiiiiiiiuul Enge Plekken Zaterdag vindt die eerste Stadsconferentie plaats, in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat, en tal van bewonersorganisaties maar ook an dere instellingen doen eraan mee. Met name de Schiedamse Vrouwenemancipatie Organi- salie (SVO) is nauw bij de opzet van de confe- i rentie betrokken geweest, in verband met de vorig jaar uitgebrachte notitie Enge Plekken. De Stadsconferentie is een idee van Zuid, i maar de naam kan vrijelijk door iedereen ge- i bruikt worden. Zuid hoopt dat het idee aan- i slaat om over specifieke problemen stedelijke conferenties te beleggen. „Teveel discussies i vinden binnenskamers plaats. Maar voor een i beetje levendige politiek heb je een openbaar i debat nodig. De boel wat opjutten, dat kan geen kwaad", zegt Van Puyvelde. De conferentie vangt zaterdag aan om tien I uur en duurt tot ongeveer half vier. Maassluis De Maassluis- se ambtenaren kunnen de aanschaf van een personal computer met een bijdra ge van gemeentewege voorlopig wel vergeten. In de vergadering van de commissie personeel, or ganisatie en voorlichting bleek dat het standpunt van het college van B en W lijnrecht staat tegen over dat van een meer derheid in de raad. Wethouder Anton Wustrow, en met hem de overige colle geleden, willen het project PC- privé voor iedere ambtenaar toegankelijk maken. Daar nu richt zich het bezwaar van een meerderheid in de raad tegen. John Scheerstra (VVD): „Wij willen dat er een relatie wordt gelegd met de werkplek. An ders krijg je een vreemde situ atie. Mensen van bijvoorbeeld de reinigingsdienst en de plantsoenendienst, die in hun werk een computer niet nodig hebben, kunnen er wel eentje aanschaffen, maar ik denk dat de belastingsdienst dan om de hoek komt kijken. Want als er geen relatie is met de werk plek, dan ziet de belasting de aanschaf van een computer als Ipon in natura en daar moet belasting over worden be taald". Harm Woudstra (CDA): „Het kan toch niet zo zijn dat wij met gemeenschapsgeld een hobbyclub gaan financieren". Ook D66 en de fractie van PPR/PSP keerden zich tegen, het collegevoorstel om een krediet van 225.000 gulden be schikbaar te stellen voor het project. Wethouder Wustrow zag zich toen alleen nog maar gesteund door zijn eigen ach terban, de PvdA. De ambtenaren kunnen als het aan het college ligt een Atari ST-eomputer aanschaffen. De computer met printer kost 2600 gulden. De ambtenaren zelf dragen 1800 gulden bij. De rest komt voor rekening van de gemeente. Via een beta lingsregeling zouden de amb tenaren slechts 50 gulden per maand voor hun PC moeten betalen. Naast de eis dat er een duide lijke relatie moet zijn met de werkplek, hielden de raadsle den Wustrow ook voor dat hij overhaast met het plan was gekomen: „Een betere en een meer zorgvuldige voorberei ding had op zijn plaats ge weest", aldus Woudstra, John Scheerstra: „Het college moet het huiswerk nog maar eens over doen". Daar voelde wethouder Anton Wustrow nu juist niets voor: „Mijn conclusie kan niet an ders zijn dan dat we de weg opgaan van uitstel komt afstel. Ik krijg een beetje jojo-gedach ten. Het is nu al de derde keer dat we over het onderwerp praten en als we er vanavond niet uitkomen, dan moeten we het project als verloren be schouwen". Wustrow hield vast aan het standpunt dat alle ambtenaren zouden moeten kunnen profi teren van de regeling en daar mee was de patstelling bereikt, want ook in tweede instantie keerden VVD, CDA. PPR/PSP en D66 zich tegen het voorstel. Poppe de gebeten hond Vlaardingen Vlaardingse raadsle den raasden en tier den gisteravond tegen SP-raadslid Remi Poppe. veel meer dan zij zich bezig hielden met de dreigende miljoenenschuld bij bejaardencentrum De Wouthof, „U interes seert zich geen ruk voor de ouwe mensjes die er wonen", schold PvdA-wethouder Bas Goudriaan. Poppe was de enige die vraag tekens zette bij het rapport van de tijdelijke werkgroep ASH VB. De enige die zich af vroeg waar de schuld van twaalf miljoen gulden van daan kwam. De enige die zich afvroeg hoe groot de leegstand zou zijn bij hogere huren, „Al lemaal verkiezingspraatjes en prietpraat", donderde Goudri aan. Niet het rapport over het fi nanciële débacle voor de alge mene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden, maar Remi Poppe stond in de extra vergadering van de com missies voor stadsontwikke- Bas Goudriaan (PvdA): prietpraat ling, financiën en maatschap pelijke dienstverlening ter dis cussie. Sinds het college van PvdA, CDA en VVD is aange treden worden de messen ge slepen voor het offensief tegen de SP. Zo kwamen de gigantische verliezen bij De Wouthof nau welijks aan de orde. „Wij moeten zo voortvarend moge lijk verder doorgaan op de in geslagen weg", zei CDA'er Cees Bot over het rapport. PvdA'er Gerard Boender meende dat het rapport nau welijks vragen opriep: „Er zal een marsroute moeten worden uitgezet". En VVD'er Jaap Barnauw sprak van 'een fors vraagstuk'. Verder werd de aandacht vooral gericht op Poppe, die onder meer voorstelde om de tuin rond De Wouthof voort aan maar openbaar groen te noemen. Dat zou voordelig 2ijn voor de exploitatie. Hij kreeg onmiddellijk op zijn kop van wethouder Chris van Roon, „Weet jij wel hoeveel grond er bij die woningen zit? Weet je dat wel? Nou, zie je, dat weet ie niet eens", beet de CDA'er. „Nou, waar zit je dan over te lullen!" Diezelfde Van Roon werd weer boos toen de SP'er tij dens de vergadering een ge sprekje aanknoopte met een ambtenaar: „Meneer de voor zitter, dit is toch onbeschaafd", riep de CDA'er uit. PvdA'er Goudriaan adviseerde Poppe; „Ga nu maar naar huis". En toen Poppe inderdaad de raadszaal verliet kreeg hij nog een trap na van CDA'er Jopie Schumacher: „Zo, die gaat ze ker 2tjn pandje opknappen". Schiedam Anders dan verwacht wordt de bijdra- ge van het T-fonds aan de stadsvernieuwing in Schiedam in 1988 niet stopgezet. Schiedam, dat sinds 1984 maximaal 140.000 gulden per jaar bij het particuliere fonds mag declareren, krijgt nog tot en met 1993 krediet. De steunverlening gaat zelfs omhoog tot een kwart jmiljoen gulden per jaar. H.J. Fritscheek, beheerder van het T-fonds, schriift dat in een brief aan wethouder Hans van Kleef. Deze had Fritscheek in augustus met klem verzocht de Schiedamse 'stadsvernieu- wingstrein' rijdend te houden.. Met het geld van het T-fonds worden panden van eigenaar-; /bewoners in de oude wijkerï opgeknapt. De gemeente fi^ nanciert daar wel een deel van, maar kan niet alle kosten voor haar rekening nemeni Daarom opperde gemeente raadslid Adri Reijnhout (D66) indertijd een beroep te doen op het toen nog vrijwel onbe kende fonds. In zijn antwoord houdt Frit scheek de vergelijking met een trein tot in het absurde vol. Hij noemt Van Kleef een 'stations chef en de declaraties 'spoor kaartjes'. Ondanks die vrïj= moedige benadering moet de in Vinkeveen woonachtige weldoener toch op één purifc Van Kleef teleurstellen. h» De wethouder dacht ook gel$ te kunnen loskrijgen om de fi nanciële problemen bij dg voormalige woningbouwver eniging Sint Jozef te verhef pen. Maar het T-fonds is eg niet om de geldverslindende renovatie van hel beruchte Sint Jozef-complex in Schie? dam-West te steunen, maakt Friischeck duidelijk: „Het is niet gelukt dat idee op de rails te krijgen". T Schiedam De dieven dié maandagavond uit de Van H<£- gendorpstraat een Ford stalen, kwamen niet ver met dat voertuig. Al op de Sporthal- brug moesten ze uitstappen. De bestuurder was met grote snelheid tegen de leuning ge reden. De zwaar beschadigde auto werd de volgende morgen door een takelwagen afge voerd. Van de joyriders ótti- brak elk spoor. Schiedam Een 74-jarige au tomobilist uit Vlaardingen en een 75-jarige vrouw uit Rotter dam werden gisteren in het Holyziekenhuis opgenomen na een ongeluk op rijksweg 20. Het tweetal, dat licht gewond raakte, reed met hun auto fn op de dagelijkse file voor, "de Beneiuxtunnel. Twee andere auto's liepen bij de botsing schade op. Het ongeluk -ge beurde rond half vijf, even voorbij de oprit bij de 's-Gra- velandseweg. - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1