'Trek naar binnenstad bevordert restauratie' ven vrezen schade door stormvloedkering Anderson beleeft spannende weken Sehiedam stelt jachtoverleg in Geen burgers in raadscommissies Gehaald1 ISflSllSS DAGBLAD SBIHIAMSGK G3BBANI 1ES11I liMS C8UBAHT Yiffitsou/ftsf/ Salaris omhoog Raad breekt record Overvallers PTT- kantoor spoorloos Historische vereniging krijgt resten bankgebouw Bijna geen geld van de dienst TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OP^tORMALE WATERDRUK Fa. HUaZER Begeleiders gezocht voor vluchtelingen WATERWEG DINSDAG 17 "NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6 3131 60 Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De restauratie van veel histo rische panden in Schiedam dreigt onbe taalbaar te worden. De bouwkundige staat is soms zo slecht, dat uiterlijk binnen tien jaar een begin moet zijn gemaakt met een grondige opknapbeurt. Daarna zijn de kos ten waarschijnlijk niet meer op te brengen. Om verpaupering op grote schaal te voorkomen is de gemeente Schiedam niet voor de eerste keer een offensief begonnen richting particuliere ei genaren. De belangrijkste monumentenbezitters kregen vorige week een brochure thuisgestuurd, waarin alle subsidiemogelijkheden op een rijtje zijn gezet. Met financiële bijdragen, goedkope hy potheken en fiscale voordeeltjes probeert de ge meente de eigenaren zover te krijgen, dat zij hun .panden in oude staat terugbrengen. De resultaten van eerdere campagnes hielden niet over. Het feit, dat de gemeente zelf op soms grote schaal historische panden tegen de vlakte werkte, zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Afgezien daarvan lag er een hoge administratieve drempel. De subsidiemogelijkheden zijn soms zo ondoor zichtig dat veel eigenaren, die wel iets voor res tauratie voelen, toch weer van hun voornemens terugkomen. Bouw- en woningtoezicht heeft nu inspecteur Peter van Velzen vrijgemaakt om de onroerend-goedbezitters wegwijs te maken, in de wirwar van regelingen en voorschriften. Van. Vel zen beheert een gemeentelijk restauratiebudget van één miljoen gulden en kent daarnaast uitste kend de weg naar de fondsen bij het rijk. Hij gelooft dat het hernieuwde offensief een goede kans van slagen heeft. Van Velzen constateert een toenemende belangstelling voor de Scbiednmse geschiedenis en de zorg voor het historisch erf goed. In drie jaar tijd zag hij het aantal subsi dieaanvragen voor restauratie van een monument of 'beeldbepalend pand' stijgen van 4 tot 25. Vol gens Van Velzen heeft dat ook te maken met de trend, dat steeds meer mensen voor de binnenstad als woonomgeving kiezen: „In de trek naar Groenoord en Woudhoek is dui delijk een kentering gekomen. Eigenlijk best be grijpelijk, als je bedenkt hoe betrekkelijk laag de prijzen liggen voor kapitale panden aan de Lange Haven. Zeker als je de prijs vergelijkt met wat je betaalt voor een grachtenhuis in bijvoorbeeld Delft". Pandenbezïtters kunnen met die herlevende be langstelling voor de binnenstad hun voordeell doen, suggereert Van Velzen. Maar het lijkt erop dat lang niet alle 160 officieel erkende monumen ten en 200 beeldbepalende panden die Schiedam" rijk is van de ondergang gered zullen worden. Zo maakt menige stadgenoot zich zorgen over het ABC-plan aan de Lange Kerkstraat; het is niet on-' waarschijnlijk dat, om plaats te maken voor het- warenhuis, de slopershamer in het gevelfrontl gaat. Met goedvinden van wethouder Chris Zijde-- veld. Ambtenaar Van Velzen denkt dat het wei- los zal lopen: „Als de architect een goed ontwerp, maakt, kan het straatbeeld overeind blijven". Vlaardingen Gehaald! Ape- :rots renden de elf kindertjes, lie gisteren afzwommen in het Kolpabad, op hun moeders af. Dankzij een spoedcursus leer den zij in drie weken zwem- De kinderen, tussen 4 en 7 jaar oud, konden voor zij aan de cursus begonnen nog geen me ter zwemmen. „Er was er zelfs één bij, die niet onder de dou che durfde, zo bang was hij voor water", weet bedrijfslei der Arie Troost. De moeders aan de kant wa ren vol lof voor de zwemlera- ren. ,,'t Is helemaal aan hun manier van lesgeven te dan ken, dat die kinderen niet meer bang zijn voor water. Kijk, ze gaan met de kinderen het water in, ze blijven ze aan- Vijf kinderen wachten in span ning tot zij af mogen zwemmen". kijken en ze praten ze er als het ware doorheen". In de kerstvakantie-begint het Kolpabad met een nieuwe cur sus, die nog korter duurt dan de vorige: twee weken. „Het geheim van zo'n cursus", zegt zwemleraar Ruud Bulthuis, „is dat de lessen elkaar zo snel op volgen, dat ie het voorafgaan de niet hoeft te herhalen". Maassluis Het salaris van de peuterspeelzaalleidsters van de stichting Kinderopvang in Maassluis wordt opgetrokken tot het niveau van de leidsters, die werkzaam zijn in het soci aal-cultureel werk. Een motie daartoe, ingediend door de PvdA,- kreeg brede steun van dé Maassluisse raad en ook B en W hadden' geen moeite om een extra, subsidie van 13.ÖÖ0 gulden beschikbaar te stellen." :,Wij achten het eigenlijk van zelfsprekend dat medewerk sters bij een nauw aan de ge meente gelieerde instelling worden gehonoreerd naar de nonnen van een daarvoor in aanmerking komende CAO", aldus fractie-voorzitter Robert Punt Dé gemeenteraad van Maas sluis heeft ook ingestemd met een. zogenaamde percentagere- geling voor de aankoop van kunstwerken bij nieuw- of verbouwprojecten, Eén pro cent van de bouwsom moet worden aangewend' om een kunstobject aan te'kopen. Het voorstel van", de PvdA werd jdoor burgemeester en wethou ders^ overgenomen. Schiedam De Schie- damse gemeenteraad heeft steeds minder tijd nodig om besluiten te nemen. Gisteravond duurde de vergadering welgeteld dertien minuten. Sommige raadsleden hadden hun koffie nog niet op, toen burgemeester Reinier Scheeres al afhamerde. De laatste maanden werkt de raad zich opvallend snel door de agenda heen. Aan een kwartier a twin tig minuten hebben de fracties genoeg. Met de dertien minuten van giste ren werd een nieuw re cord gevestigd. Het hoge tempo stuit op weinig bezwaren. „Prima toch dat we zo snel zaken kunnen doen", vindt Adri Reijnhout (D66). Siem Rosman (CDA) zoekt de oorzaak van de besluit vaardigheid in de bezuini gingen: „Er staan alleen maar routine-onderwer pen op de agenda. Er is toch geen geld voor leuke dingen waar je over kan praten". Burgemeester Scheeres is het niet met Rosman eens: „De onderwerpen zijn ge woon goed voorbereid in de commissies. Niemand heeft er behoefte aan daar in de raad nog eens diep op in te gaan. De sfeer is goed en zakelijk. We doen gelukkig geen pogingen elkaar bezig te houden". Is dat een toespeling op het soms ellenlange poli tieke geharrewar in buur gemeente Vlaardingen? Scheeres, fijntjes glimla chend: „Dat zeg ik nief,\ Schiedam De Stichting Europoort/Fotlek Belan gen (EBB) wil dat de be slissing over de keuze van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg óf verdere dijkverzwaring tenminste een jaar wordt uitgesteld. De EBB is een bundeling van de 75 grootste bedrijven ten westen van de Benelux- tunnel. De EBB weigert zich uit te spreken voor een van de alter natieven. Zij vindt de aanleg van een stormvloedkering al leen aanvaardbaar als de over stromingsfrequentie voor de bedrijven in Botlek, Europoort en op de Maasvlakte niet toe neemt Verder moet er eerst duidelijkheid komen over een eventuele schadevergoeding. Hierbij denken de bedrijven niet alleen aan incidentele kosten, wanneer tijdens de aanleg van de stormvloedke ring problemen ontstaan, maar ook aan permanente vergoe ding als de stormvloedkering blijvend overlast zou bezorgen. De bedrijven betreuren dat de mogelijkheid een stormvloed kering ter hoogte van van de Maasvlakte aan te leggen, waardoor het hele Rotterdam se haven- en industriegebied zou worden beschermd, onvol doende is onderzocht. Ook over de kosten van de storm vloedkering of een dijkver zwaring bestaat volgens hen nog teveel onduidelijkheid. Een kostenvergelijking is in de ogen van EBB haast onmoge lijk. De stormvloedkering vergt in zevert jaar een bedrag van 1,5 miljard gulden, dijk verzwaring kost in dertig jaar 1,8 miljard gulden. De stich ting gaat ervan uit, dat hierbij vergeten is de vergoeding van eventuele bedrijfsschade mee te rekenen. zf Een getuige vertelt politie-agen- ten hoe de overval in zijn werk is gegaan. Vlaardingen Twee mannen van ongeveer 20 jaar hebben gisterochtend om kwart voor elf het bijkantoor van de PTT in winkelcentrum De Loper overvallen. Zij zijn met een onbekende hoeveelheid geld aan de haal gegaan. Op het moment van de overval waren vijf personeelsleden en vier klanten in het postkantoor aanwezig. Terwijl één overval ler een klant met een vuurwa pen onder schot hield, maande zijn partner de lokettiste enke le plastic zakken vol te prop pen met geld. Zij gaf daaraan gehoor waarna de mannen op een witte crossbromfiets of crossmotor wegvluchtten. Volgens ooggetuigen waren beidesi ongeveer 1.75 a 1.80 lang *en droegen zwarte kle ding. Bovendien droegen zij zwarte bivakmutsen en inte graalhelmen en spraken ac centloos Nederlands. Het on derzoek heeft volgens de poli tie tot nu toe niets opgeleverd. Schiedam Er komt een pe riodiek overleg tussen de ge meente, de natuurvrienden- vereniging KNNV en stadsja- ger Piet Kulik. De gesprekken zijn bedoeld om een plaatselijk jaehtbeleid vast te stellen en meningsverschillen daarover te voorkomen. Ook bij de bevolking roept de jacht vaak negatieve reacties op, zegt Maarten Olthof, coör dinator natuur- en milieuza ken bij plantsoenendienst. Hij benadrukt dat de gemeente streeft naar een evenwichtig faunabeheer en niet naar 'be vrediging van de jaehtlust'. „Dieren worden alleen afge schoten als dat noodzakelijk is. Als er teveel van één soort zijn en als ze door hun grote aan tallen overlast bezorgen". Eén van de aanleidingen om het overleg in te stellen is een brief van de regionale afdeling van de KNNV. Daarin vroeg de koninklijke Nederlandse natuurvriendenvereniging het gemeentebestuur, geen jacht op patrijzen, en fazanten in Spaland toe te staan. Voorzit ter Wout van der Schalie noemde in één adem de vos senjacht in de Vlaardingse Broekpolder en daardoor kwam het bericht in de krant dat ook gevreesd werd voor de jacht op deze dieren in Schie dam. In Spaland heeft de KNNV verschillende vossen- •paren waargenomen. Volgens Olthof is er geen spra ke .*an dat de gemeente ook maar zou overwegen, jacht te laten maken op de Schiedamse vossen. Vlaardingen Jan An derson, beheerder van het gelijknamig streekmu seum aan de Kethelweg, beleeft spannende weken. Nog twee nachtjes slapen en dan opent Schelto Pa- tijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de permanente expositie over de geschiedenis van Vlaardingen. „Daar heb ik jaren naartoe geleefd", zegt Anderson. Met Anderson leven Joop Stigter, de bouwer van de ex positie, en stadsarchivaris Theo Poelstra naar de officiële opening toe. Poelstra kreeg van de gemeente een jaar de tijd om de geschiedenis van Vlaardingen te schrijven. Aan de hand van een verkorte ver sie van dat boek is de tentoon stelling ingericht. Poelstra komt in 2ijn boek tot de conclusie, dat Vlaardingen de boot gemist heeft. „Voor 1273 was net de enige haven stad van belang in Holland. Het leek voorbestemd om dé grote stad in het zuiden van Holland te worden. Maar door overstromingen werd duide lijk, dat Vlaardingen op een wel heel gevaarlijke plek lag. Het feest ging gewoon niet door. Andere steden Dor drecht, Delfshaven kwa men op". De stadsarchivaris rekent in zijn boek af met de opvatting, dat Vlaardingen altijd een vis- sersstad is geweest. „Voor 1650 was het veel meer een han dels- en koopmansstad". Maar een koopmansstad van allure is Vlaardingen niet geworden. „Er is maar één grote patri ciërswoning, waar nu het Vis serijmuseum is gevestigd", zegt Poelstra. In vroeger tijden; zegt de stadsarchivaris, zou men Vlaardingen een vlek hebben genoemd. „Zoals Drachten een vlek was, en As sen". Wie na donderdag de trap naar de zolder van het Streek museum bestijgt, kan daar in drie kwartier een overzicht krijgen van de geschiedenis van Vlaardingen. „Met een be trekkelijke armoede aan mate riaal hebben wij toch een pre sentabele tentoonstelling ge maakt". vindt Poelstra. Jan Anderson, Joop Stigter en Theo Poelstra leggen de laatste hand aan de permanente exposi tie over Vlaardingen. 7Zo gaat dat in. een levende stad7 Schiedam De historische vereniging Schiedam krijgt het beheer over de schamele restanten van het NMB-filiaal aan de Nieuwe Haven. Gisteren begon de sloper met het omverhalen van het bankgebouw, een uit i860 daterend herenhuis. Veel zal er'niet van overblijven. Alleen de dak lijst en wat gevelelementen belanden in de magazijnen van de historische vereniging, de rest verdwijnt in de vuilcon tainer. Op de vrijkomende grond wordt een modern bank filiaal neergezet. Jammer, helaas; niets aan te doen", zegt Sjef Jansen, de secretaris van de historische vereniging die zich na een briefwisseling met de bankdirectie bij de sloop heeft neer gelegd. Het bewuste pand is met twee sterren ('beeldbepa lend en waardevol') opgenomen in Bouwkundig bezit van de stad Schiedam, de plaatselijke 'monumentenlijst' van de historische vereniging.-Maar Jansen is, blijkbaar allang ge nezen van het idee dat vermelding in dat boek een pand tegen afbraak behoedt. I Dat het pand tegen de vlakte gaat uitgerekend in de week dat de gemeente Schiedam met veel tamtam een restaura tieplan voor monumenten presenteert, bezorgt Jansen nau welijks gevoelens van verbittering. „Zo zal het nog wel een poosje blijven doorgaan", zegt hij bij de ruïne in wording. Voor een historisch bevlogene is hij opmerkelijk realis tisch: „Zo gaat dat in een levende stad daar wordt ge bouwd én gesloopt". Waar de restanten van het herenhuis worden onderge bracht is nog niet duidelijk. Vroeger mocht de historische vereniging daarvoor de opslagplaats aan de Buitenhaven weg gebruiken, die de gemeente speciaal voor dat doel had ingericht. Maar die loods, in de 18e eeuw gebouwd door stadsarchitect Bol'Es, werd enkele jaren geleden afgebro ken. Er kwam een parkeerterrein voor in de plaats. Schiedam De sociale dienst heeft vrijdag alle zeilen moeten bijzetten om de beta ling van de wekelijkse uitke ring geregeld te krijgen. Door een communicatiestoring had de spaarbank van de VNG verzuimd haar fiat voor uitbe taling te geven. Dat betekende dat tientallen cliënten bij de Bondsspaarbank nul op het re kest kregen. Er wordt vandaag niet uitbetaald, stond er op een briefje dat bij de bank was aangeplakt. Directeur Gêrard Smits van de sociale', dienst heeft, toen de fout "rond het middaguur be kend werd, een noodprocedu re in werking gesteld. De bank heeft vrijdagmiddag aan de hand van inderhaast opgestel de lijsten en telefonische ad viezen van de dienst alsnog uitbetaald. Volgens Smits is er sprake ge weest van een toevallige sa menloop van omstandigheden. De. sociale dienst gaat enkele extra checks inbouwen om te voorkomen dat het zich her haalt. „Dit voorval onderi streept slechts dat de samenle ving redelijk ingewikkeld is geworden. De communicatie rond geautomatiseerde syste men is een riskante zaak", meent Smits. Maassluis Een poging van Elly Doddema (PPR/PSP) om ook burgerleden te benoemen in raadscommissies, ïs op niets uitgelopen. „De betrokkenheid bij de politieke besluitvorming wordt vergroot en meer des kundigheid kan worden inge zet en gebruikt", pleitte het raadslid voor klein links ver geefs. De Maassluisse raad telt drie eenmansfracties; RPF, D66 en de gecombineerde fractie van PPR/PSP. Het is voor hen in de praktijk vrijwel ondoenlijk om „.iedere commissievergade ring te bezoeken. Daarom het verzoek van Doddema om le den van de steunfractie bij het commissiewerk te betrekken. Een constructie zoals die in verschillende plaatsen in Ne derland wordt toegepast. „Het kan een verlichting bete kenen voor de huidige leden, ongeacht of 2e Jiu bij een grote dan een kleine fractie beho ren. De mogelijkheid kan dan tevens worden benut om leden in te werken, via de praktijk, voor het raadswerk en de op volging voor de volgende raadsperiode". Het college van burgemeester en wethouders voelt echter niets voor het voorstel. Burge meester Hans van Es: „De le den van de gemeenteraad zijn gekozen en nebben de belofte of eed afgelegd. Met burgerle den ligt dat duidelijk anders. Dat een fractie klein is, daar kan ik ook niets aan doen. Dat is door de verkiezingen be paald". Elly Doddema was niet onder de indruk van die argumenta tie. „Waar U bang voor zou moeten zijn, weet ik echt niet", verzuchtte zij tijdens de begrotingsbehandeling. „In andere steden is het toch ook goed geregeld". Het college en ook de andere partijen in de raad gaven ech ter geeri krimp, waarmee het voorstel van de baan was. De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en ramen opde 1 e verdieping Klrk de Turbo-Wash op de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen worden verkrijgbaar bij: Groanelaan 57A Schiedam - telefoon 010 - 4268661 Schiedam Vóór de kerstda gen hoopt Vluchtingenwerk Nederland voldoende Schie dammers bij elkaar te hebben voor de begeleiding van een twintigtal Tamil-asielzoekers. De vluchtelingen komen eind dit jaar naar Schiedam. De ge meente zorgt alleen voor on derdak en zakgeld. Maar de Tamils, die gehuisvest worden in wisselwoningen aan de Bur gemeester Honneriage Grete- laan, moeten ook wegwijs ge maakt worden in de stad. Daarvoor zoekt Vluchtenlïn- genwerk^-vrijwslligers. Van hen wordt verwacht dat zij de asielzoekers helpen bij alle daagse praktische zaken. De vrijwilligers krijgen steun van een regionaal bureau van Vluchtelingenwerk. Inlichtin gen: telefoon 020-881311.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1