In de bandensporen van veldmaarschalk Rommel AGENDA SPORT 19 TRAINERS VEGEN I VAAK HUN EIGEN I STRAATJE SCHOON Museum verkast naar Schuurkerk 'Kamelenbult' kan tot letsel leiden QE trainer CENTRAAL Voor expositie 'Sleepboten gekiekt' Ouderen te water Op weg naar Ouahigouya PSP en PPR spuitbussen beplakken TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OP^ORMALE WATERDRUK 'i/flBOU/fJSH TECHNISCH BUR0 A. KEIJZER Vogelshow in Zonnehuis Computeren in De Erker Oosterlee terug in gemeenteraad TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OPJfORMALE WATERDRUK M WHBOK/ftSM ZEEMAN's IJZERHANDEL -Maassluis Het- nationaal Sleepvaartmuseum is naar het Schuurkerktheater uit geweken om de resultaten wan een fotowedstrijd over 1de sleepvaart uit te stallen. £Het museum heeft onvol doende capaciteit om de fo rto's op te hangen Vanaf za terdag zijn daar meer dan ,100 foto's te zien, die geza menlijk een goed overzicht 'geven van de ontwikkelin gen in zowel de fotografie als "de sleepvaart in de laatste eeuw. Voor de wedstrijd ont- wing het museum'ruim 400 inzendingen. De museumdirectie is er trots op dat niet alleen huis-, tuin- en keukenkiekjes meedingen naar de hoofdprijzen. Bij de post za ten enkele historisch belang wekkende foto's zoals de ha ven- en zeesleepboten die L.J. Smit, destijds directeur van de werf L. Smit Zoon, nog voor de eeuwwisseling met uit de kluiten gewassen glasplaatne gatieven maakte. Of het tran- port van het Singapore-dok in 1928, dat is vastgelegd door de Maassluisse le werktuigkundi ge P. Briegoos. Het belang van die opnamen is vooral dat fotograferen in die tijd nog een zeer moeilijke en omslachtige bezigheid was. Kennen we tegenwoordig slui tertijden van honderdsten van seconden, toen was een belich tingstijd van minuten, tot soms zelfs een half uur noodzakelijk. De fotogeschiedenis van de sleepvaart begint volgens het museum dan ook eigenlijk pas in 1870. Pas toen konden de eer ste acceptabele foto's worden gemaakt, meldt een boekwerkje dat ter gelegenheid van de ex positie is geschreven. Uiteraard beperkten fotografen zich in die tijd vooral tot stilliggende sehe- 'Sleepboten gekiekt' Iaat behal ve historische opnamen ook veel recenter foto's zien waarbij kwistig met teleobjectieven en groothoeklenzen werd gestoeid. De vele amateurfotografen heb ben zich vooral toegelegd op zeesleepboten en lieten zich in mindere mate inspireren door de haven- en kustsleepboten. Bïnnensleepboten en de zwaar transportsector kwamen er nog slechter vanaf. De prijzen voor de beste foto's worden 's morgens om elf uur uitgereikt. De expositie is vanaf twee uur voor het publiek geo pend. Algiers Overal kijken ze ons stomverbaasd aan als ze horen dat we met de twee gek uitgedoste Kevers dwars door de Sahara naar West-Afri- ka willen. Zelïs de Bel gische douane hield ons aan om de 'woestijnke- vers' van dichtbij te be kijken. Ook bij ons vertrek uit Sehie- dam-Zuïd was er ontzettend veel belangstelling voor de twee Volskwagens die de broers Arie en Martin Kroon uit Minnertsga (Friesland) speciaal voor deze reis hebben aangepast Ander- half jaar hebben ze hun vrije tijd gestoken in het opknappen en vernieuwen van de auto's. Die zijn nu uitgerust met zware schokdempers, woestijnfilters, en gaas voor de koplampen en de voorruit tegen opspattend grint. Verder hebben we extra jerry cans voor benzine en water aan boord, zes reservebanden, twee rijplaten, twee scheppen, vier kriks en allerlei gereedschap en onderdelen. De belangstelling maakte me wat verlegen en onzeker. Waar was ik aan begonnen, wat liet ik niet allemaal achter? Stil en een beefje bedrukt verlieten we Schiedam, uitgewuifd door een menigte kennissen en vrienden. Anders dan hun Belgische colle ga's, toonden de Franse doua niers geen enkele interesse. We brachten de nacht door op het platteland van de Champagne en reden de volgende ochtend in dichte mist verder. Op de kron kelwegen tussen de wijngaarden gebeurde bijna een ramp. Van eén achterwiel raakten alle bou ten los en zoek. Gelukkig liep het wiel niet van de as. Dankzij de' zorgvuldige administratie jkonden we de reservebouten Jpnel vinden. Schiedam De gemeentelijke dienst Sport en Recreatie heeft eén nieuwe doelgroep ontdekt: ouderen. Maar de belangstelling 'blijkt tot nu toe niet wederzijds. Hoewel al veel 50-plussers door sporten of gymmen hun conditie op peil houaen, kan de dienst bij verschillende activiteiten nog nieuwedeelnemers inschrijven. Zo houdt, onder de afkorting MBvO meer bewegen voor ouderen Bad Zuid vrijdag 20 november een open dag. 's Mid dags tussen kwart over één en half vier verzorgt de zwembad- "leiding in samenwerking met Sport en Recreatie oefeningen voor ouderen. Deelnemers hoe ven niet te kunnen zwemmen. De lessen worden gegeven in groepsverband. „Dit is niet al leen bedoeld om fit te blijven. De cursussen zijn er ook om nieuwe contacten op te doen", aldus de dienst De kennismakingsmid dag is gratis. Wie vaker wil mee- ■"doen, betaalt J 3,40 per keer. Voor deelnemers die niet over eigen vervoer beschikken be staat een thuis-ophaal-service. Schiedam Op zaterdag 7 november vertrok de Schiedam mer Huib Povel met de gebroeders Arie en Martin Kroon voor een autotocht van 8916 kilometer naar Ouahigouya in Burkina Faso, Afrika. De twee Volkswagens Kever waar mee zij die afstand hopen af te leggen zijn volgeladen met gereedschappen, bestemd voor ontwikkelingswerk van hetSteunfonds Sahel-projecten. Een groot deel van de reis voert door de woestijn, reden waarom de auto's grondig zijn 'verbouwd'. Maar ver voor die barre zandvlakte was bereikt kreeg het mini-konvooi al met pech te kampen. In de Puttershoeksestraat sloeg de motor voor het eerst af. Hoe het de reizigers sindsdien is vergaan, vertelt Huib Povel in deze en volgende reisbrie- Ondanks de pech bleef Martin enthousiast vertellen over de auto. Hij is lid van de Keverclub en verzamelt alles wat er over die wagens geschreven wordt. Zo ben ik aan de weet gekomen dat dit type auto al 52 jaar bestaat en dat er in die tijd 21 miljoen exemplaren van zijn verkocht (de bekende oude T-Ford staat met 15 miljoen auto's op de twee de plaats). In Nederland rijden volgens Martin nog steeds zo'n 120.000 Kevers, ook al wordt het model, in de jaren dertig ontwor pen door Ferdinand Porsche, al een paar niet meer verkocht. Wij zijn niet de enigen die er de woestijn mee door zullen trek ken: veldmaarschalk Rommel gebruikte in de Tweede Wereld oorlog in de Sahara een Kilbel- wagen, een Duitse jeep met Ke- ver-chassis. De geallieerden wa ren er 20 tuk op dat ze een hand boek hadden klaarliggen voor het geval ze zo'n wagen, die be ter voldeed dan de Wïlly-jeep, zouden bemachtigen. Ik begrijp niet zo goed waarom ik zelf nooit interesse heb gehad voor dit sympathieke autootje. Kwam dat omdat Kevers er zo onooglijk uit zien, of door mijn anti-Duitse opvoeding? Ik weet nog goed dat ik van mijn groot vader een gulden kreeg als ik voor Duits een onvoldoende had op mijn rapport. Maandagochtend hoefden we niet op te staan. We waren in de auto blijven slapen. Na een tocht door de schitterende Ardèche reden we in de stromende regen in Marseille de boot op. Vóór ons stond een konvooi Rode Kruis wagens met bestemming Gam bia. Tijdens de oversteek van 700 kilometer naar Algiers hielden we ons zoet met de video. Inmiddels hebben we Afrika be reikt. De douane-controle duurt al uren en we zijn nog altijd niet aan de beurt. Schiedam Leden van de PSP en PPR in Schiedam gaan zater dag drogisterijen, kapperszaken en supermarkten in de stad langs om stickers te plakken. Dat doen ze op spuitbussen waarin chloor fluorkoolwaterstof (cfk) zit Die stof tast de ozonlaag aan. Maar liefst 40 tot 50 procent van de vrijkomende cfk zou uit die spuitbussen afkomstig zijn. De gestaag slinkende ozonlaag heeft kwalijke gevolgen voor d< volksgezondheid (meer huid kanker en staar). ,De twee linkse partijen haken met hun actie in op een landelij ke campagne tegen de aantas ting van de ozonlaag. Zeven or ganisaties, waaronder de consu mentenbond en Milieudefensie, 2ijn die campagne gisteren be gonnen. De Organisaties trek ken ten strijde, omdat de maat regelen die op politiek niveau zijn uitgedokterd onvoldoende zouden zijn om de aantasting tot staan te brengen. De PSP en PPR delen verder folders uit waarin de alternatie ven voor de door hen zo verfoei de spuitbussen worden opge- somcf. Ook worden briefkaarten verspreid, die men bij wijze van protest kan schrijven aan bedrij ven die dergelijke spuitbussen op de markt brengen. Schiedamse kappers en drogiste rijen zijn inmiddels schriftelijk benaderd met het verzoek die spuitbussen niet langer te verko pen. Bij het vertrek uit Schiedam-Zuid kwamen veel kennissen en familieleden Huib Povel en de gebroeders Arie en Martin Kroon uitzwaaien. SCHIEDAM donderdag 19 november jazzconcert van de Soesja Citroen Band, theatercafé De Tender. 21.00 uur. vrijdag 20 november najaarsconcert van het Schiedams mannenkoor Orpheus met medewer king van het KraJings Vrouwenkoor, kerkgebouw De Ark. 20.00 uur. film Night mother. Teerstoof, 21.30 uur. open dag voor ouderen, Bad Zuid, 13.15uur. cabaretgroep Ut Gïnneke speelt De Bonte Avondshow. dienstencentrum DeWoudhoek, 20.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 18 november film Home of the brave van Laurie Anderson, Filmhuis Harmonie, 20.30 uur. de Vlaardingse kunstenares Gerafda de Graaf exposeert foto-collages in koffie- en tneeschenkerij De Zeeman a4n de Hoogstraat. donderdag 19 november lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur, James Bond-fiim Goldfinger, Film huis Harmonie, 14.00 uur. film The De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs ramen op de 1e verdieping. KlikdeTurbo-Wash op de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen Worden. f verkrijgbaar bij; LANDSTRAAT 5. VLAARDINGEN. TEL: 010-4343553 Berlin affair, Filmhuis Harmonie, 20.30 uur. vrijdag 20 november Gentenaar Johan Huljs verzorgt het maandelijks concert op het orgel van de Grote Kerk,20.00 uur. de Hoofdslad Operette brengt Wie ner Blut van Johan Strauss. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. film Camorra, Filmhuis Harmonie, 20.30 uur. Ook zaterdag. MAASSLUIS vrijdag 20 november beiaardconcert Gerard de Waardt, Grote Kerk. 11.00 uur. jubileumconcert van de Maassluisa Harmonie, Immanuelkerk, 20.00 uur. superbingo, Koningshof, 20.30 uur. Vlaardingen De 41ste vogel show die de Vlaardingse vogel vereniging Icarus woensdag in het Zonnehuis begint, staat on der een gunstiger gesternte dan de voorgaande edities. Afgelo pen de zomer is namelijk einde lijk een einde gekomen aan de jaren durende strijd om een ei gen clubhuis te krijgen. Het nieuwe verenigingsgebouw aan de Curagaolaan wordt al ge bruikt, maar zal pas begin vol gend jaar officieel worden geo pend. Voorzitter Cees de Bruyn voorspelt dat de eigen behuizing en de vier dagen durende show in het Zonnehuis voor een toe stroom van nieuwe leden zal zor gen. Van woensdag tot en met zater dag is een keur van vogels aan de Dillenburgsingel te bewonde ren, waaronder kanaries, par kieten, papegaaien, duiven en kwartels. De dieren worden ech ter niet alleen uitgestald voor de bezoekers. Een aantal keur meesters zal een winnaar aan wijzen. Aan het mooiste dier wordt het Bondskruls toege kend. Schiedam Wijkcentrum De Erker heeft' alle systemen en computers in huis. Iedere vrij dagavond worden ze gebruikt, want dan wordt in het wjjkge- bouw een open computeravond gehouden. De Erker is daarmee begonnen om in spelen op het snel groeiend aantal computer- bezitters. Tijdens de bijeenkom sten kunnen eigenaren van een pc, maar ook potentiële bezitters, elkaar informatie verstrekken. De Erker wil een platform ver schaffen om programma's te schrijven of uit te wisselen. De wekelijkse sessies duren tot tien uur. In verband met de open compu teravonden zijn op zaterdagen twee cursusgroepen tekstver werken in het gebouw actief. Maasland Dirk Oosterlee wordt in de december-vergade ring van de gemeenteraad van Maasland voor de tweede keer als raadslid geïnstalleerd. Hij volgt in de VVD-fraetie Johan van der Schee op, die gister avond zijn laatste raadsvergade ring meemaakte. Van der Schee, die pas sinds de laatste verkiezingen in de raad zit, heeft om persoonlijke, rede nen zijn lidmaatschap opgezegd. Oosterlee zat al van 1978 tot 1986 in de raad. Tijdens de laatste ver kiezingen miste hij de boot, om dat hij als derde op de lijst stond en de VVD van drie naar twee zetelszakte. Vlaardingen Als de commissie voor verkeer en ver voer consequent is, zegt zij donderdagavond zonder aar zelen 'neen' tegen een plannetje van de directeur ge meentewerken, om de snelheid van bromfietsverkeer op de le Van Leyden Gaelstraat te remmen. Een 'kamelen- bult', twee drie meter lange verkeerdrempels in het fiets pad, is de enige oplossing die directeur J.G. Gerritze voor het probleem heeft kunnen bedenken. Als bromfietsers de 'kamelenbult' met hoge snelheid pas seren, „mag de mogelijkheid van lichamelijk letsel niet worden uitgeslotenaldus Gerritze. En dat was nu juist de reden dat de commissie de gemeente opdroeg om de bussluis aan de Schiedamseweg te verwijderen. De ge meente mag verkeersmaatregelen niet afdwingen met obstakels, die de gezondheid van de weggebruiker in ge vaar brengen, stelde de commissie. Vandaar misschien, dat Gerritze zijn voorstel heel voor zichtig brengt. De commissie moet maar eens bekijken of het verantwoord is met zo'n kamelenbult 'een gewenst rijgedrag' van de bromfietsers op de Van Leyden Gael straat af te dwingen. Gemeentewerken maakte het plan, omdat een bewoner van de nabijgelegen Touwbaan had geklaagd dat bromfietsers van de Van Leyden Gaelstraat een racebaan maken De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs ramen op de 1e verdieping Klik de Turbo-Wasn op de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen worden. verkrijgbaar bij; Broersvest 50-52 Schiedam - Tel.: 010-4267594 Rotterdams Nieuwsblad woensdag 'RW, 18 november 1987" nif ^.faiievoetbal--. zegt Jan van der Hoek (derde van links) tegen Gilbert de Wild! (qehïèl rSfèakr Fri? r "''gangsPHri b bij Iedere vereniging helzelfde. Geen enkele groep Is recreatief Ene Gudde, PIm van Reij ert Hans Schinkel denken erhet hunne van door DONALD BAX Vlaardingen Prestaties. Met een van deze kant bewust denigrerende ondertoon is dat in wezen de 'vuilnis bak', waarin vijf regionale trainers zonder pardon de aanvallen op het he dendaagse produkt voetbal depone ren. Het gaat hen net iets te ver om openlijk maling te hebben aan Koning Klant, maar stuk voor stuk voelen Eric Gudde, Jan van der Hoek, Hans Schinkel, Pim van Reij en Gilbert de Wildt er weinig voor om hun even tuelepositieve gedachtengang te la ten verstoren door een degradatie. „Tijdens de contractbesprekingen", zegt Eric Gud de, trainer van zaterdag eerste klasser Excelsior Maassluis, „is mij nooit gevraagd of ik voor een goed produkt wilde zorgen. Ik moest Excelsior in de eerste klasse houden en de jeugdopleiding op poten zetten, zodat de doorstroming tot in lengte der dagen goed geregeld is. Er is niemand die tegen mij heeft gezegd dat de mensen gillend op de ban ken moeten gaan staan. Ik moet eerlijk zeggen dat ik het met de doelstelling van dat bestuur eens ben". Ach", meent HVO-trainer Pim van Reij (derde klasse zaterdag) op zijn beurt, „het is natuurlijk ook belangrijk op welk niveau je werkt. Er zijn wezen lijke verschillen tussen een eerste en een derde klasser. Naarmate je hoger komt, kun je of moetje dus ook je eisen aanpassen". Gilbert de Wildt van DSS'26 (vierde klasse zaterdag) durft op dat punt zelfs de term 'recreatievoetballers' in de mond te nemen, maar stuit automatisch bij zijn Zwaluwen collega Jan van der Hoek (tweede klasse zaterdag) op een wereld vol onbegrip. „Want", aldus Van der Hoek, „het uitgangspunt is bij iedere vereniging hetzelfde. Geen enkele groep is recreatief". Onvoldoende Feit is in elk geval dat de amusementswaarde óók bij de amateurs een dikke onvoldoende scoort. Meestal kan de toeschouwer door alle bomen het bos niet meer zien. De ene trainer speelt zus, de an dere weer zo, de een gaat uit van de eigen kwalitei ten, de ander past zich al op voorhand aan bij de te genstander en de volgende heeft een zeer strikte speelwijze voor ogen, waarvan hij nooit zal afwij ken. Kortom, de herkenbaarheid is ver te zoeken. Soms lijkt het er op dat de voetbalsport er niet voor het publiek is, maar alleen voorde trainer... „Ik heb laatst twee keer achter elkaar 0-0 gespeeld en beide keren was het r.iet om aan te zien", bekent Hans Schinkel (Excelsior'20, derde klasse zondag). ,Ik vind het verschrikkelijk om de mensen zo iets e bieden. Als ik toeschouwer was, gaf ik er ook geen dubbeltje meer aan uit". De Wtldt: „Ik speel waar mogelijk aanvallend voetbal, maar met dat spelletje had ik na drie wedstrijden nog geen punt. Dan krijg ik alles en iedereen, inclusief de pers, over me heen. Dus kies ik de volgende keer voor een wat behoudender concept". En Van der Hoek: ,Ik wil gewoon niet verliezen. Dan eet en slaap ik ir niet van". ,We praten", werpt Van Reij tegen, „nu over tak- tieken, maar het gaat ook om bepaalde disciplines die je moet aanbrengen. In mijn geval bleek dat te botsen met de spelers. Ik dacht bij HVO meer te kunnen eisen dan bij De Hollandiaan. Dat gebeurt uiteraard ook. maar een deel van de groep heeft daar moeite mee. De jongens zeiden 'trainer, vorig jaar deden we vaak een partijlje en werden we tweede'. Op dat moment is het mijn taak om de groep duidelijk te maken dat alleen de eerste plaats telt. Ook daarom liep het in het begin niet bij HVO". De visie Los van dergelijke probleempjes staat uiteraard de voetbalteehnische visie van de trainer. Van Reij, De Wildt en Schinkel kiezen hei liefst voor een herkenbare speelwijze met drie spitsenter wijl Gudde en Van der Hoek daarjuist een fervent tegenstander van zijn. Zij menen dat in de moder ne voetbalsport een dergelijk open patroon niet langer verantwoord is. „Als je hoger speelt, zijn de spelers taktisch veel be ter gevormd", vindt De Wildt. En Schinkel: „Het is ook zo dat er één ploeg moet verdedigen als de an der aanvalt, Dat zul je altijd houden, tk ben het we! met de stelling eens dat het een stuk eenvoudiger wordt als iedereen bij voorbeeld 4-3-3 speelt. Ik weet alleen niet of het dan ook spectaculairder is". Van der Hoek, zijn stokpaardje berijdend; „Als jé countervoetbal speelt, hoe vreselijk goed moet je dan wel niet kunnen verdedigen. Je speelt dan op je eigen helft met alle risico's vandien". „Een trainer", vindt Gudde, „is wel degelijk be langrijk in het geheel. Om te beginnen bepaal ik de speelwijze en niet de toeschouwer. Dat is al een gi gantisch verschil. Als je wilt en moet presteren, moeten er met de groep keiharde afspraken worden gemaakt. Tijdens de vakantie ontstaat er bij mij al een idee en combineer ik de kwaliteit van jn spelers met mijn visie op voetbal en vervol- ens komt de speelwijze tot stand. In de voorberei- c ing naar de wedstrijd en op de trainingen wordt daaraan gewerkt. Neem maar van mij aan dat ik na een week of zes al een flinke partij afspraken heb gemaakt". Schinkel betwijfelt of al die uiteenlopende opvat tingen concreet invloed hebben op het eindresul- -"it. „Wie", zegt hij, „geeft mij de garantie dat Jan Hoek met zijn visie meer punten haalt dan De Wildt: „Eric Gudde weet bovendien bijna De voetbalsport staat vanaf vandaag een maal per week centraal op de sportpagina van deze krant. De oefenmees- ters hijten openhartig het spits af van deze serie verhalen, waarin telkens een facet van wat nog altijd volkssport num mer èén is uitvoerig wordt belicht. Volgende week staan de voorzitters centraal. alles van een ploeg als Noordwijk. Maar ik speel'té- gen Meerkerk, een stelletje boeren die keihard werken. Dan ga ik gewoon van onze eigen kwali teiten uit". De mening van Van der Hoek loopt duidelijk niet parallel aan die van Gudde. Hij zegt: „Ik beschik over de speelwijze, hoe negatief ook volgens velen, om dit seizoen bovenin te eindigen. Ik ga ook altijd van die speelwijze uit. Is mijn groep minder ge schikt, dan traent ik de juiste spelers erbij te zoe ken. Lukt dat niet, dan probeer ik het zo te vertfq- pen dat ze het toch pikken. Als 0-0 in een wedstrijd het maximaal haalbare is, en Pim van Reij die vo rig jaar tegen mij heeft gespeeld kan daarover m'ee praten, dan moet dat zo zijn". Een vorm van idealisme is hem dus vreergd. „Maar", weerspreekt Gudde, „wat betekent idea lisme precies? Dat is het optimale dat je er per speler en per groep uithaalt. En in mijrt geval komt dat, nogmaals, overeen met de doelstelling van de club". Schinkel: „In de voorgaande twee jaar heeft bij Excelsior'20 opleiden centraal gestaan, maar dat houdt ergens op. Soms lijkt het wel of presteren bij die club een vies woord is. Als ik zomers bij het cricket het complex op kom, weet ik na twee sé conden de stand. Waarom kan dat bij het voetbal len niet?" Op Van der Hoek ('Ik ben aangetrokken om Zwa luwen uit de derde klasse te halen en dat is me ge lukt') na menen de trainers dat het opzetten van een goed jeugdplan ook tot hun takenpakket moet behoren. Gudde bij voorbeeld deed op dat gebied al een lading ervaring op bij Excelsior'20 en heeft n|u ook in Maassluis z'n zaakjes goed voor elkaar. „Als ik wegga bij die club", aldus Gudde, „moet het be stuur er voor zorgen dat dat het jeugdplan behou den blijft. De nieuwe trainer zal er aan mee mogen of moeten werkenmaar verder dient bij er met,z*,n klavieren af te blijven". Gezamenlijk zijn zij er wel van doordrongen 'dat het leggen van een stevige basis doorgaans gepaard gaat mei het omver kegelen van heilige huisjes, „Bij de pupillen onlbrekterbij HVO het een en'an der aan", geeft Van Reij toe. „Teun Kornaat doet bij ons de B-junioren, daar heb ik dus geen omkij ken naar. Wij hebben nu een team van 16-23 jaar geformeerd, waardoor je de jonge A-junioren met wat oudere en rijpere spelers kunt laten voetbal len". Hoe het wel moet, wordt al sinds jaar en dag bij Ex- ceisior'20 bewezen. „Die club", spreekt Schinkel uit de grond van z'n hart, „moet over een jaar of vijf aan de top staan. Van de achttien selectiesp^- lers die ik nu heb, komen er vijftien uit de eigen jeugd. Als hoofdtrainer kom je echter in een fase dat men prestaties van je verlangt en datje niet aan het opleiden kunt blijven. In die gevallen heb'je doodgewoon spelers van buitenaf nodig die~"je ploeg over de drempel kunnen helpen". „Ik weet", vult Gudde aan. „hoe moeilijk heGs- voor een trainer die uit de club zelf komt om der gelijke zaken voor elkaar te krijgen. Als je nieuw bent, groeien de bomen tot de hemel en kun je gen wat je wlh. Als je er drie jaar zit, krijg je echter nog geen tiende daarvan. Ik wil daarmee zeggen dat vooral Jan van der Hoek alle mogelijkheden heeft om de jeugd begeleid ing van Zwaluwen-te structureren. Dat bestuur moet zich realiseren^SJ er geen opvolgers zijn voor de spelers die méde dank zij Van der Hoek naar Zwaluwen zijn gekov men. Doe je dat niet, dan faal je als bestuur Van der Hoek, bezwerend: „Ik ben onlangs naar' een jeugdelftal van Zwaluwen wezen kijken. Daar loopt dan een leider bij die een trainingspak aan' heeft dat drie keer zo duur is als dat van mij. Wat moet ik daar nou mee?" Gudde: „Waarom heb ik zé dan wel? Omdat wij er hard aan hebben gewerkt om een goed trainersteam aan te stellen. KijT<, Zwaluwen wordt kampioen en Van der Hoek blijft nog een jaartje. Maar daarna gaat hij weg en met hem een aantal spelers. Waar speelt Zwaluwen dan en waar speelt Excelsior, dat in die periode wel zo'n acht eerste elftalspelers uit de eigen ieuëa heeft geplukt?" t „Door mijn scoutings werkzaamheden voor SVV" besluit Schinkel, „heb ik onlangs Sportlust'46^ Excelsior Pernis en Zwart Wit'28—AZVV gezien' Dat was verschrikkelijk slecht en dan betrelCTk m'n eigen ploeg er ook nog bij. Dan kan ik me voorstellen dat het publiek een volgende keer niet meer komt. Neem de stad Schiedam. De enige club die een beetje presteert en ook aantrekkelijk voet bal speelt, is SFC. Maar, ik heb een tijdje terug Ui- sus AlSFC Al gezien, in de afdeling veertien van de RVB. Dat werd 23-0 voor Ursus. Dus vraag ik me af of ze het inderdaad zo goed doen...1". - -tv.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2