stuurgroep criminaliteit krijgt de wind van voren Bedrijven boos om files bij overweg 'Hef tol op vuil in Rijn' Tegenvallers bij nieuwbouw politiebureau SI MRDINGS DULAB SEHIEIiflMSCHE OSOBftNI «HIE TOTOK COMMIT Verbod op zwok-olcoholische dronk nodig7 Reumafonds zoekt toch collectanten ELKE 8 MINUTEN- MAKEN HART-EN VAATZIEKTEN - EEN - SLACHTOFFER NS hebben geen geld voor tunnel Vlaardingen duur met trouwen op zaterdag Kerkgangers verzamelen één miljoen kilo papier Ludiek idee RPF-Maassluis 'Gemeente aansprakelijk voor schade in Oost' Streekeoimnissie wil busdienst Delft-Schiedam Tassenrover slaat toe Anton Geesink bij bookmaker WATERWEG .DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 3131 BC Vlaardingen. Postbus no. 3130 AC, Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350557 - iportredactte^SgoT Maassluis Het is een belachelijke zaak, dat de Maassluisse stuurgroep kleine criminaliteit geen bezwaar heeft tegen het schenken van zwak- alcoholische dranken (bier) bij sport- en jongerenclubs. Dat stelden drie deskundigen tijdens een forum over kleine criminaliteit, georganiseerd door de stuurgroep, Volgens de korpschef van politie C. van Nieuwkoop, de Rotterdamse hoogleraar cri minologie G.P. Hoefnagels en officier van justitie J. Flint-van Noord is bewezen dat agressiviteit bij Hoogleraar Hoefnagels tijdens zijn betoog in Maas sluis: „Volwassenen zijn langetijd laf en slap geweest". jonge vandalen meestal door overmatig bierge bruik ontstaat Het voorstel om alleen sterke drank te verbieden gaat, in de ogen van het drietal, haar doel voorbij en ïs alleen te verklaren door het feit dat sport- en jongerenclubs bestaan bij de gratie van de barom- zet. Op de forumavond, gisteren in de Koningshoek, waren ongeveer tweehonderd mensen afgekomen. Daar waren gemeenteraadsleden bij, zakenlieden en onderwijzers, maar slechts weinig jongeren. Zij luisterden een groot deel van de avond naar een uitvoerig betoog van Hoefnagels, die vooral op de maatschappelijk/historische achtergronden van het vandalisme Inging. Onlusten „Pas in de begin jaren zestig, toen de welvaart voorzichtig zijn intrede deed, zijn de problemen begonnen", aldus de Rotterdamse hoogleraar. „De bomen groeiden vanaf die tijd tot in de hemel. De jeugd genoot als eerste van de nieuwe welvaart en werd steeds mondiger. Met de studentenonlurien ontstond een generatie, die bovendien lak aan het gezag bleek te hebben". Als de belangrijkste veroorzaker van de huidige problemen met crimineel jongerengedrag wijst Hoefnagels echter de overheid zelf aan. „Met de mammoetwet ontstonden leerfabrieken die de oude banden te niet deden. Het zelfde gebeurde met de steden. Oude gezellige buurten verdwenen en in plaats daarvan kregen we vervreemding in desolate woonwijken". En uitdagend naar de be stuurders onder het gehoor: „De schade die dit o ve rh eids va n dal isme heeft aangericht kan nooit geevenaard worden door de jeugd van nu". Analyseren is één ding. maar hoe los je daarmee het vandalismeprobleem in de praktijk op? Hoef nagels deed op dit punt enkele aanbevelingen: „Wat toen fout ging, moet nu anders. Eind jaren zestig weigerden de autoriteiten met jongeren in contact te treden. Tegelijkertijd viel het jongeren op hoe laf en »Iap de volwassenen waren. Zij vroe gen om gezag, maar kregen het niet". Duidelijke normen stellen is dus Hoefnagels antwoord op de problemen die opvoeders kennen, en dat geldt ook voor justitie: „Het strafrecht moet adequaat reage ren. Een vernieler laten herstellen wat hij stuk gemaakt heeft, is dan al een prima begin". Professor Hoefnagels voerde gisteren duidelijk het hoogste woord in Maassluis. De andere forumle den kwamen er nauwelijks aan te pas. Slechts op het moment dat vanuit de zaal het verband tussen alcoholmisbruik en gewelddadigheid werd aange kaart, kwamen de gemoederen In het forum in beroering. Schiedam/Vlaardingen Ondanks de slechte erva ringen van de afgelopen jaren gaat het nationaal reumafonds toch proberen de collecte in Vlaardingen en Schiedam in ere te her stellen. In beiden steden was de vereniging, die zich ten doel stelt de medi sche en sociale zorg van reumapatiénten te verbe teren, de laatste jaren aan gewezen op acties met gi rokaarten. Er was onvol doende animo om met de collectebus rond tegaan. De werving met girokaar ten bracht naar schatting driemaal zo weinig op dan de meer directe huis-aan- huisactie. Het reumafonds zoekt be halve collectanten ook mensen, die willen mee helpen een collecte te or ganiseren. In Maassluis is men er inmiddels in ge slaagd een collectecomité op poten te zetten. Toch loopt het ook in de Eerste Stad aan de Waterweg nog niet gesmeerd. Voor vier wijken wordt nog een wijkhoofd gezocht. Overigens heeft het reu mafonds nog enige tijd om in de regio vrijwilligers te werven. De collecte wordt namelijk pas in maart ge houden. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij mevrouw G. Rodi, tele foon 4503618. Jaarlijks word en 40.000 Nederlanders getroffen' door een hartinfarct en nog eens 20.000 door een her seninfarct (beroerte). In ziekenhuizen, reva lidatiecentra en op vele an dere plaatsen wordt hard gewerkt om dil onvoorstel bare aantal van 60.000 slachtoffers terug te drin gen. Ai dit werk is gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek. Het bezuinigings beleid de overheid biedt voor dat onderzoek ech ter steeds min der ruim- "te. Uw gift zorgt er voor dat dit levensreddende werk kandoorgaan. Ceef aan de collectant, of stort uw bijdrage op gr~ f ro 300 "of bankrekening "70.70.70.600.; Hartelijk dank. LWUWHAKTSPREKEN! Vlaardingen Wie er een kleine duizend gulden voor over heeft, kan in Vlaardin gen binnenkort ook op zater dag trouwen. Tot nu toe wer den huwelijken op het Vlaar- dingse stadhuis alleen op doordeweekse dagen voltrok ken, maar burgemeester Fred van Lier wil daar ver andering in brengen. Voor huwen in het weekend be staat een toenemende belang stelling. Verschillende ste den, waaronder Schiedam, stellen hun trouwzaal daar om ook 's zaterdags ter be schikking. Van Lier wil de Vlaardingse bevolking die service niet onthouden. De burgemeester wil ook een vrouwelijke ambtenaar van de burgerlijke stand aanstel len. Tot dusverre zijn alleen mannen bevoegd in Vlaar dingen een huwelijk te yoI- trekken. Dat een -chtpaar voor zo'. bruiloft behoorli' ïonnee moet tastej., afde ling burgerza. t. vanzelf sprekend. Tenslotte betekent een trouwpartij op zaterdag overwerk voor de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hetzelfde geldt voor de stad huisbode. Daarnaast moeten' speciaal voor het trouwlusti ge paar de verwarming en' verlichting aan. Mogelijk komt er nog een' wijziging in het Vlaardingse' zaterdag-tarief, gezien de gunstige concurrentiepositie van Schiedam. Vlaardingen Aan de files bij de spoor wegovergangen aan de Maassluissedijk en bij de Wagnerstraat is voorlopig niets te doen. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft geen geld om de spoorbaan te ondertunnelen. Ondernemers uit de Vlaar dingse industriegebieden ten zuiden van de spoorlijn klagen al jaren steen en been over stagnaties bij de overwegen. Werknemers en leveranciers verliezen daar dagelijks vele kostbare minuten. Vooral de overweg Wagner straat, bij station Vlaardsngen- Centrum, heeft bij het bedrijfsleven een slechte naam. De NS zijn daar in de ochtendspits bezig met range ren. Daardoor gaan de spoor bomen om de haverklap naar beneden. De ergernis Is de laatste tijd flink toegenomen, omdat door werk aan de nieu we sluis de overgang bij de Westhavenkade buiten ge bruik is. Al het verkeer steekt .nu bij de Wagnerstraat de spoorweg over. Die extra drukte heeft het fileprobleem er nog eens zo groot op ge maakt. Maar ook met de overweg aan de Maassluissedijk zijn de on dernemers verre van tevre den. Wanneer er een trein passeert, ontstaan in de bocht waar de dijk en de Deltaweg elkaar kruisen dikwijls opstop pingen. Maar ook dat pro bleem wordt voorlopig niet op gelost. De ondernemers, die deze week hun klachten spuiden 'tijdens eer» bijeenkomst met burgemeester en wethouders, kregen bij zowel de spoorwe gen als de gemeente Vlaardin gen nul op het rekest. Een tunnel bij één van beide over wegen zit er niet in omdat knelpunten elders in het land voorrang krijgen, maakte J. Talman, groepschef bij de NS voor Rijnmond Zuid-West, duidelijk. „Minister Smit heeft het Vlaardingse probleem he lemaal onderaan haar lijstje gezet". Wat de verkeerssituatie aan de Maassluissedijk betreft: daar komt pas verandering in als de zuidelijke randweg, die spe ciaal voor het vrachtverkeer wordt aangelegd, gereed is. Maar dat kan volgens wethou der Chris van. Roon nog wel even duren. Met haar plannen voor een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg heeft dezelfde minister voor vertra ging gezorgd en zolang niet duidelijk is of een deel van de waterkering moet worden op gehoogd, kan de weg niet worden voltooid. Voor het Vlaardingse bedrijfs leven is er één schrale troost: de spoorwegovergang in Maas sluis, aan het andere einde van de dijk. wekt nog veel meer ergernissen op- „De treinen wachten daar op elkaar; je mag van geluk spreken als je daar na vijf minuten overheen bent", aldus een wrange on dernemer. De gewraakte overweg aan de Maassluissedijk, waar het verkeer ook zonder passerende treinen al vaak het nodige geduld moet oefenen. Vlaardingen Zonder papier- commissie zag de Bethelkerk er vast niet zo goed onderhou den uit. De plastic voorzetra men voor de glas-in-lood-ven- sters zouden ontbreken en waarschijnlijk ook de nieuwe geluidsinstallatie. De piano, het orgel, de stencilmachine en de stoelen in de Betheizaal dankt de hervormde gemeente ook aan de ijverige commissie. Dat handjevol trouwe kerk gangers heeft zich jaar in jaar uit tijd noch moeite gespaard. Eens per maand plaatsen zij twee containers op de hoek van de Irisstraat en de Knot tenbeltsingel. Daarin kunnen inwoners van Vlaardingen Ambacht hun oude kranten deponeren. Gaan de leden bij familie of kennissen op be zoek, dan nemen ze ook daar het oud papier mee. Zo betaalt in feite heel Nederland een beetje mee aan de instandhou ding van de Bethelkerk. Zaterdag 21 november viert de anders zo bescheiden commis sie trots een feestje. Dan wordt een mijlpaal bereikt: één mil joen kilo papier. Een gedenk waardige prestatie, zeker ge zien de ontmoedigende hou ding van de gemeente Vlaar dingen. Die is niet bereid der gelijke actiesite subsidiëren. Ook dat wil commissielid M- Koppelaar bij het jubileum toch wel even gezegd hebben. Vlaardingen De nieuw-" de stacJ-Het was voor de VVD bouw van het Vlaardingse politiebureau valt 300.000 gulden duurder uit dan aanvankelijk was begroot. Het korps moet voor de duur. van de nieuwbouw verhuizen en ook dat is een tegenvaller. Tot sep tember 1989 kan de politie terecht in het voormalig recreatiegebouw van kunstmestfabriek Wind mill aan de Westlandse- weg. Ironisch genoeg is het Wind- mill-terrein precies de plek die bij het politiekorps favoriet was, toen werd gezocht naar een plekje voor het nieuwe bureau. Wat het korps vooral aansprak, waren de goede ver bindingen met alle delen van Maassluis Moet het vrachtverkeer tol gaan betalen op de Autobahnen in West-Duitsland? Gaan wij tol heffen op de rom mel, waarmee de Duitsers de Rijn verontreinigen en ons drinkwater vervuilen! Het is een beetje ludiek voor stel, maar het is Herman van Hoeven toch ook bittere ernst. Hij verafschuwt het vooruit zicht dat zijn kinderen straks geen schoon water kunnen drinken. - De RPF-afgevaardigde in de Maassluisse gemeenteraad kwam deze week met zijn tol heffing op chemisch vuil op de proppen tijdens een vergade ring van de commissie milieu zaken. Van Hoeven brak daar een lans voor een harder op treden tegen de vervuilers van de Rijn. Dat zijn, behalve de Bondsrepubliek, Frankrijk en Zwitserland; drie landen die tol heffen op hun snelwegen, of van plan 2ijn dat te gaan doen. „Als wij ze voor die rommel laten betalen, staan we weer quitte", zegt Van. Hoeven. Het RPF-raadslid heeft er genoeg van, dat Nederland bii de Rijn- vervuiling altijd het kind van de rekening is. Hij doopt dan ook dat zijn suggestie ter spra ke zal komen in het periodiek overleg van de veertig Rijn gemeenten die onlangs voor het eerst in Arnhem bij elkaar kwamen. De commissie milieu heeft wel oren naar het ideetje, hoewel de meeste leden net als Van Hoeven zelf overigens —twij felen aan de haalbaarheid er van. „Je moet het ook meer zien als een signaal dan als een werkelijk voorstel", zegt Van Hoeven in een toelichting. Verbaasd en ook licht veront waardigd is hij over de reactie van wethouder Izaak van der Knaap. Deze bracht naar vo ren, dat tolheffing op het vuij in de rivieren de goede econo mische betrekkingen met West-Duitsland wet eens zou kunnen schaden. Van Hoeven: „Ik dacht: daar héb je het weer. Altijd zijn andere dingen belangrijker. Nederland geeft miljoenen uit om zijn water schoon te houden, dat andere landen kosteloos mogen ver vuilen. Ik snap daar niets van". Van Hoevens geestverwant in de Tweede Kamer, Meindert Leerling, zal de vervuiling van de Rijn eerdaags in het parlement ter sprake brengen. Schiedam De woningbouw vereniging Schiedam stelt de gemeente volledig aansprake lijk voor de schade van opho- gingswerk in Schiedam-Oost, De woningbouwvereniging zelf is niet bereid ook maar een deel van de kosten te ver goeden en heeft dat per brief aan burgemeester en wethou ders laten weten. De funderingen van enkele pas generenoveerde woon blokken zijn waarschijnlijk niet bestand tegen de vele ex tra tonnen zand, die daar door de gemeente zijn gestort. Daar door kan sch&ae aan het casco ontstaan, In de straten die in middels zijn opgehoogd, zoals de Van Leeuwenhoeekstraat, heeft dat tot onrust geleid. Na klachten van de bewoners in Oost werd het werk stilgelegd. De gemeente is nu aan het on derzoeken wat de gevolgen van de ophoging zijn. Volgens de woningbouwver eniging, eigenaar van de hui zen, stond al tevoren vast dat er risico's aan het werk waren verbonden. Tenslotte werden al in 1984 en 1985 rapporten samengesteld over de toestand van de funderingen. De in houd van die rapporcen (van een architectenbureau en een bedrijf voor grondmechanica) is volgens de woningbouwver eniging ook bij de gemeente bekend. Schiedam/Delft Er moet zo snel mogelijk een busverbin ding komen tussen Schiedam en Delft. De streekcommissie Westland (met Delft en/om streken) wil daarmee het toe- - nemende sluipverkeer op de polderwegen van Midden- Delfland tegengaan. Op langere termijn wil de streekcommissie een extra af takking op de spoorlijn Delft- Schiedam. Deze 'Kethelboog' moet direct aansluiten op de woonwijken in Schiedam en Vlaardingen. Treinreizigers uit die steden 2ijn nu gedwongen In Schiedam over te stappen voor een ritje naar Delft. De streekcommissie wil deze maatregelen voorleggen aan gedeputeerde staten. Met deze adviezen volgt de commissie de aanbevelingen van de stich ting Rover (reizigers openbaar vervoer). Die pleitte dit voor jaar al voor een verbinding met midi-bussen tussen Sehie- dam en Delft, In de brief aan de provincie zal de commissie het plan om de tramnetten van RET en HTM aan elkaar te koppelen onaangeroerd laten. Rover wil deze tramlijn aanleggen op het zandlichaam van rijksweg 19 dat in de polder ligt. Maar de aanleg van die verkeersader is zo omstreden, dat de streek commissie er liever met geen woord over rept. reden om voor nieuwbouw op die plaats te pleiten. Maar de meerderheid van de raad be schikte anders. De architect en ABC-bouwma- nagement, een bureau dat de bouw begeleidt, gingen er in hun plannenmakerij van uit, dat de politie tijdens de nieuw bouw in het huidige bureau aan de Delftseveerweg kon blijven werken. De bouw 2ou daardoor echter zodanig worden vertraagd, dat de ex tra kosten zouden oplopen tot ruim twee miljoen gulden. Er was op slechts anderhalf mil joen gulden gerekend. De architect wilde het nieuwe politiebureau bouwen op de fundering van het huidige ge bouw. Dat is echter onmogelijk gebleken. De politie moet, schrijven bur gemeester en wethouders aan de gemeenteraad, in septem ber 1989 weer weg uit het Windmill-gebouw aan de Westlandseweg. Het gebouw ligt midden in het gebied dat in gemeentelijke kringen, we gens belangstelling van beleg gers, de benaming Gouden Driehoek heeft gekregen. De tijdelijke huisvesting van de politie mag de ontwikkelingen in die driehoek niet in de weg staan. Schiedam Bij een brutale roof op klaarlichte dag is een 48-jarige vrouw uit Maassluis haar paspoort 'en 150 gulden aan contanten kwijtgeraakt. De vrouw werd op de Dam in Schiedam door een bromfiet ser ingehaald. In het voorbij gaan griste de bestuurder haar de tas uit handen, Zo'n ander half uur later vond de politie de tas terug op de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan. De portemonnee en portefeuille waren eruit verdwenen. Het slachtoffer kon van de dader alleen een summier signale ment verstrekken. Vlaardingen Oud-judokam- pioen Anton Geesink komt za terdag een uurtje naar Vlaar dingen. Geesink opent om twee uur White Shadow, het nieuwe wedkantoor aan het Veerplein. De Vlaardingse vestiging van Ladbroke Totalisator, gespe cialiseerd in weddenschappen op paardenrennen, komt met een in vol bedrijf. Om half drie verschijnen live de koer sen uit Ascot op het tv-scherm, om half zes komen de uitsla gen van de paardenrennen in Wolvega binnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1