Man dwingt jongen tot seksuele contacten Maassluis: uitstel aanleg Deltadijk onaanvaardbaar Nieuwe kansen voor milieustad Schiedam scHusAMsen csmsani UAB01GS0A6BIAD IBM lAMWIG eaBHWW Woedende wethouder schorst vergadering 'Hoera, wij hebben een streekmuseum' Smits: kantoortje spelen met 80 man EIS: EEN JAAR VOORWAARDELIJK Bewoners 'f Hoofd anders de dupe Vaste klant van brandweer was op aandacht uit KJ Zorg en afkeer over tunnel Hoogleraar gastdocent op bedrijvenmiddag Historisch Jaarboek geeft Kieboom gelijk TOTïRWIG VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987- ate redaolie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingën Een woedende wethouder Chris van Hoon (CDA) heeft gisteravond na anderhalf uur de commissie verkeer geschorst. Omdat de raadsleden wegliepen, had het weinig zin de vergadering te heropenen. Aanleiding was een oplopende ruzie tussen de wethouder en WD'er Jan BüIvjl waar ook SGP'er Rien Lensvelt zich in meng- Bulva maakte zich boos over het plan van de gemeente, om raadsleden een parkeerontheffing te geven. „Ik vind het schandalig dat het idee überhaupt op de agenda staat", zei de WD'er. Hij betoogde dat voor raadsleden geen uitzon dering mag worden gemaakt op de parkeerregels. „Voor vroedvrouwen en voor artsen maken wij geen uit zondering zei Bulva. „In de vorige raadsvergadering kon den wij geen parkeerplaatsen vinden voor vijf bejaarden aan de Afrol. En nu zouden wij plotseling plaats genoeg hebben voor 35 raadsleden!" Hij nam zelfs het woord 'schandalig' in de mond. „Daar was meneer Van Roon niet zo blij mee", aldus ambtenaar René van der Hoek. Drie keer ontnam wethouder Van Roon de WD'er het woord, omdat hij buiten de orde' zou zijn. En toen nam Lensvelt. die de handelwijze van de wethouder maar onge manierd vond, Bulva in bescherming. Van Roon raakte over zijn toeren en schorste de vergadering. Rotterdam De beloning met snoepjes en ijsjes en de angst om opgesloten te worden werkten bijna twee jaar. Toen werd het de 9-jarige Alfred te machtig en biechtte hij zijn moeder op dat een 35-jarige kennis van de familie hem re gelmatig seksueel had mis bruikt. Dankzij de zorgvuldige 'boek houding', die de man in zijn agenda van zijn perverse ge dragingen bijhield, kreeg rechtbankpresidente rar. Len- sink-Bosman gisteren een goed inzicht in de schade die bij de jongen tussen 1983 en 1985 moet zijn aangericht. De Maas- sluisse pedofiel heeft ongeveer 250 seksuele contacten met zijn stadsgenootje Alfred moest daarbij niet al leen allerlei vernederingen ondergaan, maar hij kreeg ook telkens weer te horen dat hij zou worden opgesloten als hun verhouding uitkwam. Tegen de man werd een jaar voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar geeïst. Officier van justitie mr. Flint verlangde bo vendien deelname aan een leerproject, zodat hij inzicht krijgt in de geestelijke gevol gen voor het jongetje. De vele seksuele spelletjes die de Maassluizer met hem speel de moeten volgens mr. Len- sink veel littekens hebben na gelaten. „Ik zie een verschrikt, verstard, doodsbang kind", zei ze, terwijl ze een foto van Al fred uit die tijd bekeek. Het •was ook door een foto dat de zaak vorig jaar aan het licht kwam. Tijdens het doorblade ren van een foto-album, waar in ook de kennis stond, begon de jongen plotseling hard te huilen, waarna hij zijn moeder erover begon te vertellen. De man kwam tijdens de zit ting naar voren als iemand met nauwelijks te stillen sek suele driften. Hij misbruikte Alfred bij de jongen thuis als hij daar bleef slapen, maar ook tijdens allerlei uitstapjes door het hele land. Ze gingen sa men vaak meer dan één keer per week naar zwembaden en pretparken, waar hij zich bij voorkeur in wc's'aan de jon- i gen vergreep. Soms was zijn seksuele behoefte zelfs zó groot dat hij onderweg naar een of andere attractie bij een benzinestation stopte om zich daar op het toilet aan zijn drif ten over te geven. Mr. Lensink zei geschokt te zijn door zijn gedrag zoals dat in verschillende rapporten en processen-verbaal gedetail leerd is vastgelegd. Zoals ze ook gruwde van allerlei zaken die zich nadat het bekend werd afspeelden. Ze kon niet begrijpen waarom de politie pas werd ingelicht, nadat de oudere broer van Alfred er lucht van kreeg. Zijn ouders hadden alles aanvankelijk wil len doodzwijgen en accepteer den dat de man bij hen thuis bleef komen. Vreemd vond mevrouw Len sink het bovendien dat de man kort na zijn arrestatie in maart dit jaar weer is vrijgelaten. Tenslotte kregen de Raad voor de Kinderbescherming en de Reclassering van haar een veeg uit de pan. De kinderbescherming conclu deert in een rapportage dat nazorg voor het gezin niet noodzakelijk is. „Ze laten het weer eens afweten", oordeelde rnr. Lensink. „Het is daar steeds hetzelfde motto: niks aan de hand". Ze verweet de reclassering dat ze daar niet aan de bel hebben getrokken, terwijl men wel van de gebeurtenissen afwist „Dit lijkt me typisch een zaak om aan een vertrouwensarts door te geven", hield ze de re- classeringsambtenaar voor. „Ik heb ook even geslikt toen ik las dat de reclassering er vanaf wist", zou officier van justitie mr. Flint later in haar requisi toir zeggen. De raadsman van verdachte, mr. Ivens, vroeg om de zaak ruim een half jaar aan te hou den en dan te bekijken of zijn t cliënt zijn leven zou hebben gebeterd. Volgens Ivens was er alle reden tot dat uitstel, omdat de man sinds een jaar een relatie met een volwassen collega heeft en zijn behoefte patroon gewijzigd zou hebben. Bovendien was zijn raadsman bang dat een eventuele cel- Straf ertoe kan leiden dat zijn cliënt zijn baan kwijtraakt. De rechtbank wil de zaak toch snel afhandelen en doet over 14 dagen uitspraak. m~' J -v 'i «awvw»ï if&Eztor .vis,*' 9 hi it Maassluis Ondanks de eventuele bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg wil Maassluis snel het ontbre kende stukje Deltadijk op 't Hoofd aanleggen. PvdA-wethouder Anton Wustrow vindt verder uit stel onaanvaardbaar. Maassluis begon al tegen het einde van de jaren zestig met de voorbereidingen voor de dijkaanleg. Op 't Hoofd zijn in middels 130 huizen gesloopt. De bewoners wachten met spanning op verbetering van hun wijk. De bouw van de stormvloedkering dreigt daar een streep door te halen. Maar het gemeentebestuur weigert de wijkbewoners teleur te stel len. Wordt de aanleg van de dijk vertraagd, dan gaat het woon- en leefmilieu op 't Hoofd er sterk op achteruit, vreest Wu strow. De Maassluisse wethou der heeft daarom de Raad van de Waterstaat deze week met klem verzocht bij minister Smit-Kroes aan te dringen op snelle aanleg van de^dïjk. De bestekken daarvoor zijn al ge reed; ze werden medio 1986 zelfs officieel goedgekeurd. Op een hoorzitting van de Raad van de Waterstaat on derstreepte Wustrow nog eens, dat Maassluis geen tegenstan der is van een stormvloedke ring. Maar die moet dan wel ten westen van de stad worden gebouwd, in het rechte deel van de Nieuwe Waterweg, en op flinke afstand van de Maas sluisse haven. De gemeente wü koste wat kost voorkomen dat de haven dichtslibt. Slib is trouwens niet de enige bedreiging die de stormvloed kering voor Maassluis met zich meebrengt. Onrust bestaat er ook over de daling van de grondwaterstand. In de Steen- dijkpolder zouden zowel de be bouwing als de beplanting daar ernstige schade van kun nen ondervinden. De bewo ners zouden bovendien te ma ken krijgen met een enorme toevloed van dagjesmensen, die het werk in de Nieuwe Waterweg van nabij willen be kijken. Laatste argument om de stormvloedkering zoveel mo gelijk richting Hoek van Hol land aan te leggen: de enorme afmetingen van het object pas sen niet bij het kleinschalige karakter van de stad Maas sluis. Rotterdam Voor de brand weer was de woning van een 34-jarige Vlaardingse aan de Dirk de Derdelaan min of meer een vast adres. In korte ti|d werden de spuitgasten er vijftien maal naar toegestuurd om een binnenbrand te blus sen. Alle speculaties over een pyromaan, die het om duistere redenen steeds op haar huis had voorzien, bleken onge grond. De< vrouw was er zelf verant woordelijk voor dat er regel matig met spiritus besprenkel de' deurmatjes vlam vatten. Ook de gordijnenbrand in haar huiskamer op 3 januari werd door haar aangestoken. Yoor de Rotterdamse recht bank eiste officier van justitie mr. Flint een celstraf van 243 dagen waarvan 210 voorwaar delijk. met een proeftijd van 'driejaar. De resterende dagen heeft zij inmiddels vastgeze ten. De brandjes waren een schreeuw om- aandacht van een vereenzaamde vrouw, die sinds de geboorte van haar in middels 15 jaar oude zoon re- gelmatig aanvallen van de- -pfessiviteit had. Die aandacht kreeg ze, Haar zwager ging s posten bij de woning en ook de politie hield een oogje in.het zeil.- f 1 - „Ik schaam me diep", vertelde de-brandstichtster gisteren aan rechtbankpresidente mevrouw -Lensink - Basman. Een half jaar geleden is ze verhuisd, j -omdat de situatie met de buren V onhoudbaar, werd. Sinds een korte behandeling in het Sint V -Joris Gasthuis in Delft gaat het beter met de vrouw. Dat 'depressieve ben ïk kwijt, ver- S zékerde zij de rechtbank. Uitspraak tovérveertien da- Straatmuzikant Peter Moree leidt de beurtzang: „Heeft u al een koek aehad?" Vlaardingen „De kroon op het werk van Jan en Rita An derson". Zo omschreef mr.H.A. Meindersma, interim-voor zitter van de stichting collecties Jan Anderson,de perma nente expositie over de geschiedenis van Vlaardingen op de zolder van het streekmuseum aan de Kethelweg. Mr. Sehel- to Patijn, commissaris van de koningin, mocht die expositie openen. Hij deed dat met een gongslag. Het echtpaar Anderson, stadsarchivaris Theo Poelstra, ex positiebouwer Joop Stigter en de medewerkers van het mu seum vierden hun feestje gisteravond met tal van prominen ten in de showroom van buurman Piet van der Kooy, de au tohandelaar. Jaren werkten zij aan de expositie over meer dan 4000 jaar Vlaardingse geschiedenis. Van burgemeester Fred van Lier en mr, Patijn kregen zij daarvoor de gepaste waardering, en misschien zelfs wel een ietsje meer dan dat „Je kunt mensen als Jan Anderson en zijn vrouw niet dank baar genoeg zijn", vond Patijn. De burgemeester stak de loftrompet over wat hij bij voortdu ring 'ons streekmuseum' noemde. Dat museum trok In het afgelopen jaar vierduizend bezoekers. „Voor een schuurtje toch een geweldig aantal mensen", aldus Van Lier. En hij zette de boerenschuur aan de Kethelweg af tegen andere musea, die veelal 'kerkhoven van de kunst' zouden zijn. „Dat geldt niet voor ons streekmuseum Jan Anderson. Dat heeft geen drempel, dat leeft in de samenleving. Er bestaat veel liefdeen waardering voor ons streekmuseum". Patijn toonde zich vooral verheugd dat Anderson zelf, met de stichting Vrienden van het streekmuseum, zijn uit de hand gelopen liefhebberij bekostigt „Je hebt musea waar minister Brinkman regelmatig de knip voor moet opentrek ken, je hebt gemeentemusea en je hebt musea die tot stand komen dankzij de inzet van gewone burgers, die er niet aan denken om gelijk hun hand op te houden. Daar hebben wij erveel van in Zuid-Hofland en daar zijn wij bijzonder trots De straatmuzikanten Peter Moree en Kees Wagenaar lieten vervolgens merken dat zij begrepen had, waarom het streekmuseum zo populair is. Omdat Vlaardingers zo van hun stad houden. De driehonderd genodigden zongen uit volle borst mee met een beurtlied, dat aanving met de regel' „Is dit niet een grote stad". Waarop het publiek ten ant woord zong: „Jaaaah, dit Is een grote stad". Moree hoefde maar één regel voor te zingen. „Heeft u 'm door", grijnsde hij. Jawel, het publiek had 'm door. Het refrein móet Jan en Rita Anderson als muziek in de oren "hebben geklonken: „Hoera, hoera, wij hebbenden streekmuseem, Hoera, hoera, wij hebben een streekmuseem". Maasland De aanleg van de Blankenburgtunnel heeft zeer ingrijpende gevolgen voor het recreatiegebied Lïcke- baert. Het geplande tracé, oostelijk van Maassluis, loopt daar dwars doorheen, wat betekent dat kostbare investe ringen teniet worden gedaan. De reconstructiecommissie Midden-Delfland schrijft dit in een brief aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). De commissie vreest dat de Blankenburgtunnel ook de aanleg van rijksweg A 24 door de Vlaardingse Broekpolder dichterbij brengt. Ook de subcommissie recreatie van de in Maasland geves tigde landschapsinrichters heeft 'met zorg en afkeeri ken nis genomen van de plannen van de minister. „Het Blan kenburgtracé doorsnijdt de Lickebaert op zeer nadelige wijze", aldus de subcommissie. Schiedam Om de werkloos heid tot draaglijker proporties terug te brengen broeien politie ke partijen, arbeidsbureaus en sociale diensten steeds weer nieuwe eieren van Columbus uit. In een notitie over het toe komstperspectief van de sociale dienst lanceert directeur Gérard Smits zo'n nieuw plan. Hij pro beert al enige tijd om in de regio een groot kantoorsimulatiepro- iect te vestigen. Elders in het land zijn daarmee reeds goede ervaringen opgedaan, is het eni ge dat Smits er verder in zijn no titie over kwijt wil. Als Smits wordt gevraagd bij zonderheden te geven over zijn idee, doet hij dat schoorvoetend. „Ik heb dit in de stukken voor de raadscommissie gezet om de reactie van de commissieleden te polsen. Anderzijds wil ik het voorzichtig aanpakken, omdat de gesprekken over het project nu m de meest gevoelige fase verkeren". Het nabootsen van kantoorsitua ties als alternatief voor scholing is niet nieuw in Nederland. De Limburgse stichting SCAS heeft daarmee met name in het oosten van het land al de nodige erva ring opgedaan- Dat gebeurt in de HOMED-oefenbedrijven. Alle bedrijfssituaties worden zo na tuurgetrouw mogelijk nage bootst, met dat verschil dat er geen winst hoeft te worden ge maakt. „Voor zover ik het kan overzien werpt het vruchten af", aldus Smits, die met het re gionale project vooral jongeren, maar ook ouderen een nieuwe kans op de arbeidsmarkt -wil gunnen. Zoals het er nu uitziet, zijn er straks 80 plaatsen beschikbaar. Smits venvacht dat er binnen drie maanden knopen kunnen worden doorgehakt Dan ook hoopt hij duidelijkheid te heb ben over een subsidieaanvraag, die op Europees niveau is inge diend. Smits vindt het jammer dat 2ijn plan is uitgelekt, omdat, zoals hij zegt'in het Waterweggebied niet altijd alles even soepeitjes ver loopt'. Hij vermoedt dat met name de vestigingsplaats (Schie dam of Vlaardingen) een teer punt kan worden. Schiedam Wil de ge meente Schiedam haar faam als milieustad waar maken, dan moet zij niet passief toezien hoe andere industriële ontwikkelin gen toenemen. Dan moet het gemeentebestuur zich actief opstellen en een taakverdelende rol op zich nemen. Schiedam, ge let op de milieurevolutie die in gang is gezet, dient ook naar andere gemeen ten toe een coördinerende functie te vervullen. Niet overal hoeft het ei van g j Columbus te worden uit-JI gevonden, als Schiedam j reeds eieren aan het leg-11 gen is. Deze visie gaf professor G.A. van der Knaap gisteren gaf op de positie en de taak van Schiedam in sociaal-econo misch opzicht. Van der Knaap was één der samenstellers van het eerder dit jaar in opdracht van de Rijksplanologische dienst geschreven rapport, waaruit Schiedam baanbre kend tevoorschijn kwam. Schiedam bleek onder zestig vergelijkbare gemeenten op één na de meest bedrijfsvrien- delijke te zijn. Het zakelijk kli maat is er gunstig. En wan neer kon prof. Van der Knaap beter het waarom daarvan verklaren dan gistermiddag, toen een respectabel aantal Schiedamse ondernemers zich verzamelde op de door de ge meente uitgeschreven bedrij venmiddag. Deze middag, hoopt de gemeente, zal een traditie worden. Gisteren fun geerde de Nederlandse Aardo lie Maatschappij (NAM) als gastheer. En dat lieten de di recteuren zich goed doch be schaafd smaken. Van der Knaap hield onderne mend Schiedam voor, dat on.- danks het enormé'verlies van louder Zijdeveld brengt f verrukkelijke oesters van Wethouder één der verrul restaurant Sans Rivale naar 2*n mond. arbeidsplaatsen (met name door sluiting van Gusto, maar ook door sluiting van andere werven en bedrijven) Schie dam in de lift opwaarts is ge komen. De professor noemde dat stuwende werkgelegen heid. De groei na alle ach teruitgang is doorslagge vend geweest in verschillende sectoren, de traditionele zowel als de moderne. Beide even kansrijk. Schiedam wijkt hierin af van de bedrijfseconomische struc tuur van de grote steden, Is dus hoogst origineel, en heeft ook niet zoals Eindhoven en Hengelo of Delft en Vlissingen last van overheersing door één bedrijf. De scharnierfunctie van dc stad, geografisch ge zien, trekt bedrijven aan, maar, aldus prof. Van der Knaap, Schiedam moet nu vooral gaan letten op haar coördinerende rol in het meest voor de hand liggend de milieusector. Die boodschap sluit volledig aan op de ideeën van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid die haar twee de Stadsconferentie wil wijden aan de economische positie van Schiedam,in de Rijnmond en haar ontplooïngskansen in milieu-opzicht. De geografische betekenis van Schiedam werd gistermiddag onderstreept door NAM- woordvoerder Zwagerman, die zich publiekelijk afvroeg wat zo'n bedrijf toch in Schiedam doet ('Die ja-knikker buiten voor de deur pompt zelfs geen jenever op'). Hij zei dat Schie dam exact in net geografisch centrum ligt van alle velden in Zuid-Holland en Noord-Bra bant waar de NAM aan het bo ren is. Prof. Van der Knaap kreeg een fles authentieke Schie- danïse jenever mee voor de moeite. Vlaardingen Met de publica tie van het Historisch Jaarboek 1987 is een hartewens van oud burgemeester Willem Kieboom ten dele in vervulling gegaan. Zou de voormalige magistraat gisteren bij de presentatie van het jaarboek zijn geweest, dan zou hij zeker hebben geglun derd. Want Kieboom, die regel matig aandrong op onderzoek naar de geschiedenis van de Vlaardingse koopvaardij, heeft volkomen gelijk gekregen. Vlaardingen is ontegenzeggelijk een belangrijke vissersplaats ge weest, maar speelde ook in an dere takken van de scheepvaart een vooraanstaande rol. Drs. H. Buisman, één van de vier gastschrijvers in het jaarboek, laat daar geen enkele twijfel over bestaan. Vlaardingen dreef in de J9e eeuw op betrekkelijk grote schaal handel met Portu- fal en Spanje en de landen rond e Middellandse zee, en alleen door de nauwe verwantschap met de visserij ging de koop vaardijvloot uiteindelijk ten on- 'der. Pas toen de visserij eind vo rige eeuw een nieuwe periode van bloei tegemoet ging, dank ten de reders hun handelssche pen af: ze zagen meer brood in loggers. '7 Het was dan ook geen toeval dat de elfde uitgave van het Histo risch Jaarboek ten doop werd gehouden in het Reedershuys aan de Westhavenkade. In dat pand, al sinds jaar en dag herin gericht voor de collectie muziek instrumenten van Paul en Eva Stolk, ontving Mariëtte Hoogen- dijk-Van Holst Pellekaan het eerste exemplaar, - - Klaas van Netten, voorzitter van de historische vereniging Vlaar dingen, vond dat die eer haar ton vólle toekwam. Zie ook pagina 17

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1