Sinterklaas verlost van pakjesboeven Warenhuizen helpen kerk aan tonnen oud papier Kaartspel NTO nu al succes Synagoge gesloopt Prima amateurtoneel trekt weinig publiek VLAMDINE5 DAGBLAD 1 SGHIEDAMSCHf C9URANÏ WIHHWf WfflEMMS MIMMT Schiedam in verwarringSint al officieus binnen Sint rijdt over voet jongetje Mercedes m de sloot Bromfiets van overval opgevist FEEST VOOR KEES Dader meldt zich r Bij Ladbroke is gokken amusement Kooplui tuigen zakkenroller af Jongen betast vrouwen Vrouw beroofd Winkeldief aangehouden MAANDAG 23 NOVEMBER 1987 -Jactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardlngm Postbus 110. 3130 AC Vlaardirgen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Met hun Sinterklaasfolders hebben de warenhuizen de Be- thelkerk een grote dienst bewezen. Dankzij dat re- clamematerïaal barstten de containers van de oud- papiercommissie zaterdag bijna uit hun voegen. Theo Koppelaar schatte de" opbrengst op twaalf ton, zo'n 5000 kilo meer dan in andere maanden. De magische grens van een miljoen kilo werd in elk geval ruimschoots overschreden. De vrijwilligers, die al jaren papier inzamelen om de kerk in Vlaardingen Ambacht van wat extraatjes te voorzien zoals een piano en voorzetramen om het glas in lood te beschermen, kwamen handen tekort om de stapels afgedankte kranten en tijdschriften te bergen. „Je be grijpt soms niet waar de men sen 't vandaan halen", aldus Koppelaar, leider van de actie. De commissie greep de mijl paal van een miljoen kilo goed voor ongeveer 80.000 gul den aan om nogmaals te pleiten voor een gemeentelijke subsidie op dit soort acties. Wethouder Bas Goudriaan, in woner van Ambacht, kreeg dan ook een brief, waarin de kerkvoogdij om financiële on dersteuning vraagt. Onlangs klopten de Vlaardingse scou tinggroepen met een zelfde verzoek aan bij de gemeente. Maar Goudriaan lijkt niet echt warm te lopen voor een pa piersubsidie. „Ik heb er met de wethouder over gepraat, maar niet de indruk gekregen dat het gemeentebestuur staat te springen om ons 'te helpen", zegt Koppelaar somber. Opval lend genoeg liet Goudriaan het zaterdag bij een symbolische Met dozen en zakken tegelijk werd het oud papier aangevoerd. Tot grote tevredenheid van de vrijwilligers puilde de container ai snel uit. bijdrage. Hij had geen snipper oud'papier bij zich, toen hij zich meldde op de verzamel plaats en hij leende andermans zwaarbeladen kruiwagen om die in de container te legen. Koppelaar: „We gaan er maar van uit dat dit wel altijd lief dewerk oud papier zal blij- Varia jubileert: Dertig seconden Heide' door MARI TIMMERMANS Vlaardingen „Ook voor ons was het een spannen de avond", zegt Carla Heïjboer van toneelgroep Varia. „Wij hadden vijf nieuwe spelers in de groep. Dat is altijd vreemd". Toneelvereniging Varia speel de zaterdagavond in de Stads gehoorzaal 'Dertig seconden liefde'. De leden kunnen te vreden zijn, want op een enke le misser na verliepen de 'der tig seconden' vlekkeloos en. ondanks de geringe publieke belangstelling vulde het ap- i plaus de Stadsgehoorzaal mi- nuten lang. Logisch, want vrij- wel alle aanwezigen waren verbonden aan Varia. Zo gaat dat bij amateurtoneel. Commercieel gezien leek de voorstelling een regelrecht fi asco. Er zaten welgeteld 134 mensen in de zaal en dat bete kent dat vrijwel de hele recet te aan zaalhuur opgaat. De H>;K Een scène uit het eerste bedrijf, met Cees Wapenaar, An Groenen- daal, Franka de Ruiter, Truus van Diepen, Ger Collignan en Hans Abma. Stadsgehoorzaal-tarieven drei gen toneelamateurs boven het hoofd te groeien en hun ple zier grondig te bederven. Maar van de commerciële kant van de zaak ligt de recht geaarde amateur niet wakker. Artistiek was 'Dertig seconden liefde' een succes voor de 115- iarige vereniging. Een gezellig stuk, dat uitstekend in het Va ria-repertoire past. De inhoud was zoals het zijn moet: ver warring met een happy end. Een opmerkelijke vondst van toneelschrijver Aldo de Bene- detti: de juridische nasleep van een verkeersongeluk ver dwijnt door een kus van dertig seconden in de doofpot. Dit gegeven werd dorr de Va- ria-acteurs tamelijk vloeiend op de planken gezet Hier en daar stokten wat monologen, af en toe viel het Italiaans 'mama mia' wat Vlaardings uit, dialogen klonken in enke le gevallen wat-geforceerd en soms vertoonden de decors wat mankementjes. Aan Hans Abma en Hanneke van der Ende heeft het zeker niet gele gen: zij speelden ongedwongen en vol allure hun rol. Maar er waren slechts weinig mensen getuigen van. Varia gaat met 'Dertig secon den liefde' ook nog het 'land' in. In de BillitonOat en in Drieen-huysen wordt het stuk nog eens overgespeeld. Waterweg Alles kwam uiteindelijk toch nog goed terecht. De pakjeshoeven, die het-Sinterklaas op zijn reis van Spanje naar Ne derland danig lastig maakten, konden in de Maassluisse binnenhaven eindelijk door agenten worden ingerekend. Een hele opluchting voor de kinderen in Maassluis, want de" presentjes- kun nen nu gewoon op 5 de cember worden uitge deeld. Het was een drukte van be lang in Jde Maassluisse binnen stad zaterdagmorgen. De leer- lingen van de Prins Willem- Alexanderschool zongen de kelen schor bij het speciaal in gestudeerde welkomstlied. Deze geste stelde de goedhei ligman zeer op prijs. Liefst drie schepen liepen de haven binnen. Op de sleper Kermit hadden de pakjesboe ven het hoogste woord. Met goed gevulde zakken op hun rug toonden zij aan de menigte op de kade hun. buit. Toen konden de twee boeven nog lachen, want eenmaal afge meerd werden ze in de kraag gevat door de getipte politiea genten. De muziekpieten namen daar na het heft in handen en de vrolijke klanken werkten zo aanstekelijk dat de Maassluisse 'jeugd het niet kon nalaten om luidkeels mee te zingen. Bur gemeester Hans van Es ver» "welkomde daarna de kinder vriend. Na het officiële gedeelte begon Sinterklaas en zijn pieten met een ware zegetocht door Maas sluis. Overal waar de goedhei ligman zijn gezicht Het zien., was het zeer druk. Met paard en wagen trok het gezelschap van het ene winkelcentrum naar het andere. De pakjesboe- ven zaten met een beteuterd gezicht in een politiewagen. Voor hen was het zaterdag al lerminst een feestelijke dag. 1 Vlaardingen In Vlaardingen werd Sint Ni- colaas op-uiterst plechtige wij ze binnengehaald. De zeeka- detten vormden een erehaag voor de hoogbejaarde kinder vriend, .waarna burgemeester Fred van Lier de Sint de hand kon schudden. De reddingsbri gade en kanovereniging' Nat sec luisterden de" intocht van het bonte gezelschap op. - Anders dan in andere jaren kon de boot van Sint Nicolaas niet de Oude Haven bereiken. i Door werkzaamheden aan de sluizen moest de Sint al in de^ h buitenhaven aan wal. Op hef Vlaardingen Een 4-jarig jongetje is zaterdag met zijn voet onder het wiel van de koets van Sint Ni colaas terechtgekomen. Het ongeluk gebeurde op de Vlaardingse Markt, waar de Sint zou worden toegesproken door burge meester Fred van Lier. Het jongetje was zo en thousiast over de aan komst van de kinder vriend, dat hij te ver naar voren liep. De GGD bracht het slachtoffertje van de Sint Nicolaas-in- tocht naar het Holyzieken- huis, waar uit röntgenfo to's bleek dat de schade nogal meeviel. Grote Visserijplem verdron gen de kinderen zich om een .glimp op te vangen van het gezelschap. Schiedam De Schiedamse jeugd moet nog even een weekje geduld heb ben. Weliswaar werden de zwarte pieten zaterdagmiddag wel in de Schiedamse binnen stad gesignaleerd zij reden in twee bestelbusjes rond en zwalkten over de Hoogstraat en de Lange Haven maar het betrof hier een privé-be- zoek van korte duur (bij Sit- ton). Op zaterdag 28 november zal de boot Sinterklaas, met aan boord ook zijn pieten, afmeren aan de Lange Haven. Het ge zelschap wordt ontvangen door wethouder Chris Zijde veld. Hij vervangt burgemees ter Reinier Seheeres'dïe met vakantie is. „Bewust ontvangen wij Sinter klaas pas komende zaterdag", aldus een woordvoerder van Jeugdland, „De Sint had het afgelopen zaterdag al zo druk, dat wij hebben besloten om hem een week later in te ha len. De winkeliers hadden het graag anders gezien, maar wij vinden dat je wel geloofwaar dig bij de kinderen moet over komen. Het is en blijft tenslot te een kinderfeest. Stel je voor," eerst zien ze Sinterklaas op te levisie arriveren in Schoonho ven en een kwartiertje later ïien ze hem door de straten van Schiedam trekken. Dat maakt een vreemde indruk op 2 de kinderen". 1 Maar de kinderen zullen het o ook vreemd vinden, dat Schie- dam pas volgende week Sin- o ter klaas binnenhaalt, maar dat 3 hij afgelopen zaterdag al in de stad te zien was... 1 De pakjesboeven hadden aan boord van de Kermit nog de grootste pret. Eenmaal aan land werden de dieven echter in de kraag gevat. Maasland Hoewel de blik semactie pas komende woens dag en donderdag wordt ge houden, is de kaartspelactie van gymnastiekvereniging NTO in Maasland nu al een succes. Tijdens de presentatie gisteravond deelde voorzitter Carien Vermaas mee, dat er reeds 1350 van de 1700 ver- vaardigde exemplaren zijn verkoent. „Eventueel bestaat de moge lijkheid om bij te bestellen", zegt de voorzitter, ervan over tuigd dat ook de laatste spellen snel verkocht zullen zijn. Door de sponsors zijn 700 kaartspel len gekocht, terwijl er 650 stuks zijn gereserveerd. Het spel kan niet alleen voor kaarten en kwartetten worden gebruikt, maar heeft bok een echt Maaslands tintje. Alle 52 speelkaarten zijn namelijk voorzien van foto's van beken de en minder bekende plekjes in het dorp. Op de drie jokerkaarten wordt wat informatie over Maasland en NTO gegeven en worden ook de sponsors genoemd. De foto's zijn van de NTO-leden Cees Oord en Robert Teerd- stra, terwijl Aad van Velzen en Hennie Oord voor de tek sten zorgden. De prijs van het kaartspel bedraagt ƒ7,50. „Als alle kaartspellen zijn ver kocht, levert dat een leuk be drag op om ons eigen gebouw mee op te knappen", legt voor zitter Vermaas het doel van de actie uit. In het gebouw is een aantal verbeteringen noodza kelijk, terwijl er ook twee dou ches moeten komen. Een der gelijke voorziening ontbreekt bij NTO tot dusverre. Namens NTO overhandigden de jeugdleden Linda van Mil en Alexander Stolze aan bur gemeester Mieke Bloemendaal op symbolische wijze het eer ste kaartspel. Dat bestond uit een plateau met daarop de fo tocollage, zoals die op het kaartspel is afgedrukt. Mevrouw Bloemendaal beloof de dat het plateau een plaatsje krijgt in het gemeentehuis. Zij vond het uitgeven van een kaartspel een goede en "leuke gedachte. „Het is belangrijk en nuttig voor de kas van NTO, 'terwijl het voor de gemeente weer wat promotie is c Schiedam In het holst van ■- t- de nacht raakte zaterdag op de Harreweg een auto in de sloot. -De bestuurder, een- 37Tjarige Schiedammer, kwam met de ^schrik vrij. Nadat hij uit de ge- 'kantelde Mercedes was gekro- J pen, sloeg hij bij een boerderij ■4.' ff alarm. Volgens zijn Tezing was r^'Vj'Tiij uitgeweken voor, een fiet- jItv* i ïser-die zonder licht reed, maar - de" politie vermoedt dat er al- ï^W'Coboi in het spel was. 1 De witte crossbromfiets, die vo rige week moet zijn gebruikt bij een overval op het postkantoortje in winkelcentrum De Loper, is zondagmorgen opgevist uit een sloot achter de Albert Schweit- g. zersingel in Vlaardingen. De J. bromfiets heeft nauwelijks aan- 5 knopingspunten opgeleverd, om- 8 dat het verzekeringsplaatje was o verwijderd. 3-. Schiedam Ondanks verwoe de pogingen om de historische synagoge te behouden is het pandje vorige week gesloopt. Eerder al was het de gemeente duidelijk geworden, dat er geen huurder of koper voor het van 1858 daterende joodse gebouw nabij de Schie gevon den kon worden, waarna ge probeerd werd de gevel in het ter plaatse uit te voeren nieuwbouwproject te integre ren. Voor ae kosten van deze operatie, in totaal 60.000 gul den, wilde niemand echter op draaien, waarna deze laatste herinnering aan joods Schie dam ten prooi viel aan de slo pershamers. "Woordvoerder Sjef Jansen van de historische vereniging noemt de sloop van de synago- fe een groot verlies voor ohïedam. „Na het delven van de joodse graven aan de Huis te Kiviereweg in de jaren zes tig was dit het enige, dat nog aan de vooroorlogse joodse ge meenschap herinnerde, gouw- kundig gezien was het gebouw niet zo bijzonder, waardoor het niet op de monumentenlijst voorkwam. Maar historische waarde had het natuurlijk wel". Enkele maanden geleden werd al duidelijk, dat er geen huur der of koper voor het pandje gevonden kon worden. De Raad van Kerken en de joodse gemeenschap bleken geen be langstelling voor het kerkge bouw te hebben en ook de stichting Stadsherstel Schie dam was niet bij machte de sy nagoge een nieuwe functie te geven. Met projectontwikkelaar Abe- co uit Amsterdam werd ver volgens bekeken, of de gevel de functie van toegangspoort voor de nieuwe appartemen ten aan de Schie kon krijgen. „De fundering was echter ge broken en de sloper eiste sta len noodvoorzieningen, om te voorkomen dat de gevel zou omvallen op het moment dat het achterliggende gesloopt werd", aldus ambtenaar Flip Bohré. „In totaal was hier 60.000 gulden mee gemoeid, een bedrag dat de gemeente niet wilde ophoesten. Op het moment dat net 20.000 was ge weest hadden we er over kun nen praten. Voor het bedrag dat nu op tafel kwam kunnen we echter beter een gevel aan de Lange Haven opknappen". Sjef Jansen had het wel een leuk idee geleken de synagoge in ere te herstellen. „In Gro ningen is dat laatst ook ge beurd", aldus Jansen. Schiedam Enkele maanden is Kees te Gussinklo wegens een fysiek ongemak uit de running geweest, maar vorige week keerde de jongerenwerker terug in clubhuis De Dijk. Dus dat was feest geblazen, af gelopen zaterdagavond. De lieverdjes van Schiedam-Zuid hadden hun Haagse clubleider node gemist, want door zijn afwezigheid was De Dijk niet altijd open. zodat het vertier vaak elders moest worden ge zocht. Hoewel Kees te Gussinklo nog niet geheel hersteld is, ziet de toekomst er aan de Westfrankelandsedijk weer wat vrolijker uit. Zaterdagavond vjerden de Dijkers dat met een optreden van Double Shuffle, waarin Carlo Reys een opvallende muzikant is; vroeger speelde hij mondharmonica bij Tip On In. Ook verzorgden de jongeren van De Dijk zelf een show, tikje erotisch getint, tegen middernacht, maar het liep goed af. Eerder op de avond was Sandra's playback ook reuze geslaagd. Het Kees-is-terug-feest duurde tot in de kleine uurtjes. Vlaardingen Een 24-jarige Vlaardinger, die in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Kornoeljedreef twee auto's klemreed en een inzittende mishandelde, heeft zich zon dagmorgen gemeld bij de poli tie. Vlaardingen Met het wed kantoor van Ladbroke Totalisa- tor aan het Veerplein heeft Vlaardingen er een uitgaansge legenheid bijgekregen. Direct na de opening zaterdagmiddag door oud-judokampioen Anton Gee- sink was' het bij de bookmaker een drukte van belang. Individuele spelers, echtparen en gezinnen die een gokje wil den wagen verdrongen zich in het beschaafde, blauw-wit-rode interieur om in te zetten op ren paarden met illustere namen als Waaipalm du Bois en Zodiac Victory. Tot in de avonduren gingen de tickets over de toon bank en wachtten de spelers ge spannen op de uilslagen, die via tv en radio binnen kwamen. Hoewel de Nederlandse book makers jaarlijks vele tientallen miljoenen guldens omzetten, spreekt district-manager Rob Waterman niet graag van gok ken. Hij heeft het liever over spelen en amusement gokken heeft een bijklank van versla ving en met dat begrip ziet Wa terman het nette wedkantoor van Ladbroke liever niet in ver band gebracht. Volgens Waterman, een Vlaar dinger van Amerikaanse af komst, neemt dit tijdverdrijf snel in populariteit toe. Er zijn verschillende mogelijkheden om een weddenschap af te slui ten en in lang niet alle gevallen hoeft de deelnemer verstand te hebben van paardenraces. „Net zoals je geen verstand hoeft te hebben van de loterij als je daar in meespeelt". Meedoen is al mo gelijk vanaf een gulden, maar hoeveel een speler ook inzet, „hij moet dit vooral zien als amuse ment, en niet als een manier om snel rijk te worden", aldus Wa terman. Schiedam Kooplui hebben vrijdag op de markt in Schie dam .een zakkenroller afge tuigd. De dief, een 49-jarige Rotterdammer, moest zich na zijn aanhouding een dag laten verplegen in het ziekenhuis/ De kooplui hielden de zakken roller al geruime tijd in de ga ten. Toen hij vrijdag probeerde de portemonnee van een vrouw te stelen, werd hij in de kraag gevat. Daarbij ontstond een gevecht, waarin de dief het onderspit moest delven. De marktmeester wilde dë man overdragen aan de politie, maar die oordeelde dat het slachtoffer eerst medische hulp nodig had. Zaterdag werd de zakkenroller overgebracht naar het politiebureau, waar hij nog steeds in de cel zit. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 16-jarige jongen aangehouden wegens openbare schennispleging. De jongen maakte er in Maassluis en Maasland de gewoonte van om vrouwen aan te spreken, de weg te vragen en de dames dan onzedelijk te betasten. I De jongen heeft inmiddels zes gevallen bekend, maar de poli tie heeft het vermoeden dat veel meer vrouwen lastig zijn gevallen door de jongen. De politie van Maassluis wil met deze vrouwen in contact ko men. Telefoon: (01899) 13444. Schiedam 1In Schiedam heeft zondagavond opnieuw een tasjesrover toegeslagen. Slachtoffer was ditmaal een 61-jarigevrouw die in de Rembrandtlaan op de bus stond te wachten. Zij werd be naderd door een jongeman, die zogenaamd de weg kwam vra gen.^ Onverhoeds rukte hij de vrouw~~haar tas uit handen, rende weg in de richting van de Graaf Florisstraat en sprong daar bij een handlan ger achterop een bromfiets- Het slachtoffer kon slechts een vaag signalement verstrekken. Zij wist alleen te vertellen dat de dader ongeveer 25 jaar oud was, Schiedam Een winkeldief heeft zaterdag in de Hema voor, grote consternatie ge zorgd. Een bedrïjfsrechercbeur betrapte de man bij het stelen van een winterjack. Bij zijn aanhouding sloeg de dief wild om zich heen. Hij velde de re chercheur met een stomp in de maag, wist zich los te rukken uit de handen van omstanders en sprong vervolgens op de tram. De Rotterdamse politie haalde de vluchteling kort daarop in de Vierambacnt- straat uit de tram.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1