mams dagblad HETiBfsoEO Hollandia: van gecondenseerde melk tol kunstzinnige vorming Vlaardingen gokt oji tehuis nieuwe stijl Parlementariërs in Schiedamse schoolbank WV Maassluis nu in beter onderkomen SGiKDfliSCHf COURANT ittOftf WflTiBWtG CBBBMil Feestje op Hoogstraat ys-r"* Boedelveiling: agent gewend Inbrekers zeggen: aha! Film over glazenier Henderickx 'Door Brinkman geroemde mantelzorg armelijk9 Gemeente overweegt aankoop Nestlé- pand Vlaardingen geeft geld voor huizen in Bacolod Glastuinbouw rukt op richting Gaag Acht maanden cel voor autodiefstal Tasjesrovers maken nieuw slachtoffer DINSDAG 24 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenetraat 6, 3131 BC Viasrdingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Tetófgon: 010-4343229, 4352066, 43S0557 - sportredactie: 4345209 doorCARELVAN DER VELDEN Vlaardingen Vroeger werd de skyline van Vlaardingen-Oost, gezien vanaf de Westhavenka- de, bepaald door de to ren van de Nieuwe Kerk en de schoorsteen van Hollandia's melkfabriek. Sinds de kerk Is gesloopt en de schoorsteen ver dwenen, behoort dit ver trouwde beeld tot het verleden. Het wezen van de voormali ge melkfabriek Hollandia, beeldbepalend voor het oude havengebied, is gelukkig wel bewaard gebleven. Na jaren lange leegstand en een fikse brand kreeg het van 1897 da terende gebouw tïeri jaar ge leden een functie als cultu reel en educatief centrum. Vlaardingen heeft het Hol- landiagebouw in de eerste plaats te danken aan Hen drik Hummelinek. Deze be roepsmilitair gaf in de jaren Monumenten in de regio: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten- i zorg. tachtig van de vorige eeuw zijn militaire carrière er aan om zich te kunnen bezighou den met de productie van ge condenseerde melk. Aanvan kelijk gebeurde dat in een pand aan de zuidzijde van het huidige Hollandiage bouw. Hummelïncks handel verliep zeer voorspoedig. In de loop van dat decennium verrezen er diverse vestigingen van Hollandia in den lande, waarna de industrieel besloot een nieuw hoofdkantoor in Vlaardingen te vestigen. Eerst werd de rechtervleugel gebouwd. Pas in 1912 kreeg het pand zijn huidige syme- trische vorm door de bouw van de linkervleugel. Hum melinek was zeer tevreden met de Vlaardingse lokatie. Dicht bij de wetlanden en de koeien die de grondstof pro duceerden, dient bij de ha vens en de spoorwegen, die snel vervoer naar de export- gebieden garandeerden. De .economische crisis van 1929 werd de onderneming echter fataal. De Zwitserse multinational Nestlé kreeg in dat jaar de meerderheid van de aandelen in handen, waarna het tijdperk-Humme- linck passé was. De fabriek bleef wel onder dezelfde naam bestaan. Nog tot in 1957 werd er in Vlaardingen melk gecondenseerd. Toen Nestlé de melkverwerktng naar Bolsward verplaatste, werden er aan de Oosthaven- kade alleen nog maar cham pignons ingevroren. Het defi nitieve einde van de Vlaar dingse Hollandia-episode kwam in 1971, toen het hoofdkantoor van de firma met alle 150 personeelsleden naar Amsterdam verkaste. Brutaal Labor improbus vindt omni. staat er te lezen in de gevel van het Hollandiagebouw. Een tekst, die volgens direc teur Henk Horsten van de Vrije Akademie ook van toe passing is op deze belangrijk ste huurder van bet gemeen- tepand. „Als je keihard werkt met vindingrijkheid en durf op het brutale af, dan moeten alle problemen en concurrenten net afleggen", luidt de vrije vertaling van deze Latijnse spreuk. De Vrije Akademie vond in 1977 haar stek in het pand, twee jaar nadat het door de gemeente was aangekocht. Sindsdien vinden uiteenlo pende cursussen als zeef drukken, edelsmeden, foto graferen, kleien, textielbe- werking, dramatische expres sie en schilderen plaats op de plek, waar ooit geadmini streerd werd voor de gecon denseerde melkhandel. De academie verzorgde tot dusver ook naar buiten toe nogal wat activiteiten met consulenten, die zich bezig hielden met het onderwijs voorrangsbeleid en onder steuning van het PEC, het De huurders van het Hollandia gebouw maken zich ernstig zorgen om de staat van onderhoud. plaatselijk educatief centrum. Nu de provincie Zuid- Hol land de onderwijsconsultatie naar zich heeft toegetrokken en heeft geconcentreerd in vijf regio's, gaan de consulen ten voortaan onafhankelijk van de Vrije Akademie ope reren, maar nog wei vanuit het Hollandiagebouw. Zorgen Het bestuur van de academie buigt zich momenteel over de vraag, welke steunfunctie's men in de toekomst wil be houden en in welke richting het cursusaanbod zich moet ontwikkelen. De toenemende bezuinigingen zorgen daarbij voor problemen. Net als de andere huurders de archeologische vereni ging Helinium, de artotheek en de vereniging tegen mi lieubederf maakt het aca demie-bestuur zich zorgen over de slaat van onderhoud van het gebouw. Tien jaar geleden werd het gemeente- pand van binnen weliswaar geheel geschikt gemaakt voor de huidige funetie, maar echt grondig gerenoveerd is er nooit. Vandaar dat vooral het buitenwerk zich in een de plorabele toestand bevindt. In de strijd om het behoud van het pand én de maat schappelijke positie van de Vrije Academie, kan men zien misschien laten inspire ren door een andere tekst op de gevel, Nil sine magno Ja- bore. Een uitspraak die ziel als volgt laat vertalen: niets krijg je zonder er hard voor te werken. Schiedam Een openbare in boedelverkoping in de West- frankelandsestraat is gister ochtend enigszins uit de hand gelopen. Een politieagent, die de deurwaarder bijstond, pro beerde een gitaar te redden uit de handen van een bewoner, maar viel bij die worsteling door een ruit. De agent werd met een hevig bloedende arm naar het ziekenhuis gebracht. Acht agenten en een politie hond waren ingezet om de orde te handhaven bij de ver koping, die door de fiscus was gelast. Behalve de ruzie rond de gitaar, waarvan een buur man kennelijk niet wilde dat die staatseigendom zou worden, deden zich geen inci denten voor. Schiedam „Aha, die is niet thuis!" Als er van nacht inbrekers door de Gorzen zouden hebben ge lopen, hadden zij een mak kie gehad. Dankzij Albert Heyn hadden zij precies kunnen zien, wie er niet thuis was. Want 's landi grootste kruidenier, die morgen de nieuwe zaak aan de Groenelaan opent, had huis aan huis aan de voordeur grote plastic tas sen gehangen. En bij som mige huizen hingen die plastic tassen 's nachts nog buiten. Het was duidelijk, dat de bewoners van die huizen nog niet thuis wa ren gekomen. De politie heeft de laatste jaren veel werk gemaakt van de misdaadpreventie; dat is het beleid dat erop gericht is misdrijven te voorkomen. Vakantiegan gers worden bijvoorbeeld aanbevolen om niet twee weken lang de luxaflex of de gordijnen dicht te hou den, omdat het dan klip en klaar is dat er niemand thuis is. Maar zo'n enorme plastic tas van AH is voor inbrekers een nog veel duidelijker signaal. Schiedam In het Stedelijk Museum Schiedam gaat woensdag de film 'Een raam voor Aruba' in première. In de film kijkt cineast Gerrit Bom uit Spijkenisse de Schiedamse glazenier Frits Henderickx op de vingers. Bom legde vast, hoe de kun stenaar een raam voor een kerk cp Aruba heeft ver vaardigd. Henderickx knoopt aan de vertoning van ae film, die ongeveer twintig minuten duurt, een lezing over zijn beroep vast. De avond begint om acht\uur en de toegang is gratis. Vlaardingen Een on derzoek onder 1200 Vlaar- dingers van 55 jaar en ou der moet uitwijzen, welke woonwensen zij hebben. Omdat de gemeente in de nabije toekomst geen toe stemming verwacht voor de bouw van een verzor gingstehuis, gokt zij op een verzorgïngstehuis- nieuwe-stijl. Zo'n tehuis combineert nagenoeg alle vormen van ouderenzorg. 'Zorg op maat' zijn de sleutel woorden in de plannen van ambtenaar H.B. van der Lin den, die belast is met het oude renbeleid. Hij leunt daarmee tegen de plannen van minister Brinkman, die ouderen zo lang mogelijk zelfstandig wil laten wonen. In het tehuis-nieuwe- stijl zouden een verzorgingsaf deling en een verpleegafüeling komen; en ouderen wier part ner verpleegd wbrdt zouden er zelfstandig kunnen wonen. „Zodat mensen samen oud kunnen worden", aldus Van der Linden. De ambtenaar denkt dat het onderzoek onder ouderen zal aantonen, dat de door Brink man zo geroemde 'mantelzorg' (verzorging door familieleden of bekenden) de professionele hulpverlening niet overbodig maakt. „Met de voortschrij dende gezinsverdunning is zo'n oplossing maar theore tisch", denkt Van der Linden. De onderzoekers zullen vra gen, of de ouderen familie in Vlaardingen hebben en of die de verzorging voor een deel op zich kunnen nemen. Zelfs als dat zo is, vindt Van der Lin den, blijft mantelzorg een 'ar melijke bedoening'. „Je maakt up die manier ouderen afhan kelijk van familie en vrien den Vlaardingen heeft 588 plaatsen in verzorgingstehuizen, terwijl dat er volgens de norm die de provincie hanteert 707 zouden moeten zijn. Een tekort van 119 verzorgingsplaatsen. In het jaar 2000 zou dat tekort zijn opgelopen tot 324 plaatsen. Dat betekent echter allerminst, dat de gemeente snel toestemming verwacht voor de bouw van een nieuw tehuis. „Andere ge meenten komen volgens die norm nog veel meer plaatsen tekort", weet Van der Linden. „Vandaar dat wij een plan ma ken voor zo'n combinatie-ver zorgingstehuis. Wij hebben een klein beetje hoop en die is nergens op gestoeld, maar je moet jezelf toch een beetje sti muleren dat wij dan wel toestemming krijgen om te bouwen". Onder de nieuwsgierige blikken van Hariekino-Ieeriingen laat wethouder Hans van Kleef zien, wat bouwen jan het onderwijs in de praktijk betekent. Vlaardingen Vlaardin gen onderhandelt met Nest- lé-Nederianden BV in Am sterdam over de aankoop van een pand aan de Oost- havenkade. De gemeente wil in het Nestlé-pand vier welzijnsinstellingen vesti gen: het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw (Siso), het instituut burger raadslieden, hel intercon fessioneel centrum voor maatschappelijke dienstver lening (ICMD) en de Neder landse vereniging voor vluchtelingenwerk. De gemeente hoopt de on derhandelingen met de Ne derlandse dochter van de Zwitserse multinational snel af te ronden. De verhuizing van het Siso heeft de mees te haast. Dat instituut is tij delijk gevestigd in een voormalige school aan de Louise de Colignylaan en zit daar de halve dagopvang in de weg. De gemeente had de werkgroep Vrouw Werk namelijk beloofd, dat ij daar met halve dagop vang kon beginnen. Toen echter het pand van het Siso in vlammen opging, kreeg de herhuisvesting van dat instituut voor op bouwwerk voorrang. De gemeente heeft nu ech ter de knoop doorgehakt: de halve dagopvang in Holy moet, in februari van het volgend jaar'van start gaan. Op de eerste van die maand moet het Siso het pand ver laten hebben. De halve dag opvang zal vijf ochtenden in de week plaats bieden aan twaalf kinderen in de leeftijd van zes weken tot 4 jaar. Ook met de huisvesting van de Nederlandse vereniging voor vluchtelingenwerk kan niet te lang meer worden gewacht. Met de komst van 30 asielzoekers naar Vlaardingen waar- Hijnlijk begin volgend jaar Krijgt die organisatie van vrijwilligers ernstig behoef te aan een kantoorpand. En dan is er in het bedrijfsge bouw ook nog plaats voor het instituut burgerraadslie den en het ICMD, nu beide gevestigd in een pand aan de Schiedamse weg. Schiedam Openbare basisschool De Harlekino krijgt deze week hoog be zoek. Vrijdag ontvangt di recteur Gerbert Denne- boom enkele leden van de Tweede Kamer, onder wie Wijnie Jabaay (PvdA). De parlementariërs komen op verzoek van de medezeg genschapsraad naar Schie dam om enkele lessen op een basisschool bij te wo nen. Ze willen op die ma nier onderzoeken wat be zuinigen op het onderwijs in de praktijk betekent. De samenstelling van de parle mentaire delegatie is nog niet bekend. Voorlopig staat alleen de komst van mevrouw Ja baay vast. Maar volgens direc teur Denneboom zijn ook le den van de CDA-iractie na drukkelijk uitgenodigd. Het bezoek heeft naar zijn idee al leen zin, als ook vertegen woordigers van een regerings partij een kijkje komen ne men- „Van de PvdA mag je so wieso verwachten dat die te gen de bezuinigingen gekant is". Ondanks de kortingen ziet de school aan de Burgemeester Van Haarenlaan de toekomst met al te somher in. Alle hon derd leerlingen dragen deze week een blauw-witte pet met de bemoedigende tekst 'De Harlekino bouwt aan het on derwijs'. Die slogan slaat ook op de verbouwing, waarvoor" wethouder Hans van Kleef maandag het startsein gaf. Van Kleef metselde een steen in een vers muurtje, dat de ba sis vormt voor het nieuwe kleuterverblijf. Als dat karwei in februari voltooid is, heefi De Harlekino er meteen een directeurskamer, een gemeen schapsruimte en een onderko men voor de docenten bij. Te gelijk wordt de speelplaats op gehoogd en neemt de aanne mer de voormalige kleuter school onderhanden. Daarin worden vier woningen onder gebracht voor 'ouderen in de pré-fase'. Van Kleef doelt met die vermoedelijk van wel zijnswethouder Luub Haf kamp geleende term op mensen tussen 55 en 65 jaar. Gei bert Denneboom zal zijn nieuwe buren van harte wel kom heten. Het werd volgens hem hoog tijd, dat er aan die onbewoonde en onbewaakte zijde van de school wat sociale controle komt. De jeugd heeft daar het afgelopen jaar voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht Vlaardingen Er was heel wat overredingskracht voor nodig, maar uiteindelijk ging de gemeente akkoord en kregen de win keliers van de Hoogstraat hun felbegeerde bloempakken, par keerplaatsen en sïerklinkers. Voorbij zijn de teleurstellingen, voorbij is ook het ongerief. En met de gemeente kan winkeliers vereniging D'Oude Hooghstraet het sinds kort weer uitstekend vinden. i Maassluis Eigenlijk was het een beetje mosterd na de maaltijd, want de apar te receptie voor de bezoe kers van het stadhuis en de WV was al geruime tijd in gebruik. Toch wil de het gemeentebestuur van Maassluis de verbou wing in de hal van het stadhuis niet zomaar voor bij laten gaan. Daarvoor waren volgens bur gemeester Hans van Es de ver anderingen te ingrijpend ge weest. „Uitgangspunt was het verbe teren van de werkplek voor de direct betrokkenen", me moreerde de burgemeester dan ook tijdens het officiële ge deelte van de heropening in de hal van het stadhuis. „De be zoekers van het stadhuis en de VVV kunnen nu apart terecht, terwij! er ook een invalidenba- lie is gerealiseerd". De medewerksters van de VVV zijn uitermate ingeno men met de nu ontstane situa tie. „We kunnen de bezoekers nu nog meer van dienst zijn", aldus een medewerksters te vreden. Want, zo werd tijdens de sfeerrijke bijeenkomst wel duidelijk gemaakt, de burgers van Maassluis weten de weg naar de VVV als nooit tevoren te vinden. „De omzet is de laatste jaren enorm gestegen", aldus burge meester Hans van Es. „Vooral de WV-geschenkbon blijkt een gewild artikel. De ge meenteraad aarzelde een aan tal jaren geleden nog, maar nu blijkt het een schot in de roos". Bij de VVV in Maassluis kun nen bezoekers ook terecht voor boekingen voor theater voorstellingen, (pop)concerten en vakanties en allerlei uit stapjes in dc regio. Neemt in een stad als bijvoor beeld Vlaardingen de toeloop naar de WV af, in Maassluis is daar niets van te merken. „Het is echt veel drukker dan een aantal jaren geleden. Over precieze cijfers beschikken we niet. Jarenlang hebben we tel lingen gedaan, maar op een gegeven moment zijn we daar mee gestopt. Het was geen doen om alles te registreren", aldus VVV-informatnee Lilly Jansen. Met de verbouwing is direct ook de veiligheid toegenomen. Het stadhuis kent ook een ach teringang en iedereen die de weg wist, kon via die entree het stadhuis betreden. Van enige beveiliging was geen sprake. Nu wordt binnen af zienbare' tijd een monitor bij de receptie geplaatst, waardoor de bode kan zie wie via de achteruitgang het gebouw be treden. „Zo is de veiligheid in en rond het stadhuis beter ge waarborgd", aldus burgemees ter Hans van Es. De eerste burger van Maas sluis had voor de chef van de afdeling interne zaken, J. Zandman, nog een verrassing in petto: Uit een envelop to verde hij twee aanwijzingsbor den tevoorschijn, die direct een plaatsje vonden in en bui tin het stadhuis. Vlaardingen Loco-burge meester Bas Goudriaan kwam met met lege handen naar de feestelijke slotavond van de VLOS-Habitat-actie in het Visserijmuseum. Namens het college van B en W overhan digde hij VLOS-voorzitter Kees Clement een cheque van 10.000 gulden. Dat geld zal in het Filippijnse Bacolod worden gebruikt voor huisves tingsprojecten. De bezoekers van de afron dende avond konden aanslui tend aan de hand van enkele films zien, dat dat geld daar zeer welkom is. Wat in Neder land met zo'n fraai woord als renovatie wordt aangeduid, komt op de Filippijnen neer op krottenwijkverbetering. Eén onderdeel van de Habitat actie is op vele Vlaardmgers dan ook enigszins wrang over gekomen. Dat ts een boekwerk dat voor de bewoners van Ba colod is samengesteld. Daarin wordt, gelardeerd met schitte rende foto's, uitgebreid verslag gedaan van het proces van stadsvernieuwing in de Ha- ringstad. Ook wordt verteld over de inspraak van de bewo ners. Het is zeer de vraag of de bewoners van Bacolod, van wie 80 procent onder het be staansminimum leeft, op zo'n boek zitten te wachten, menen de sceptici. Maasland De herverkave ling van het weidegebied Gaag betekent dat de glastuinbouw van het Westland oprukt rich ting Maassluis en Maasland. De herverkaveling, ten noor den van Maassluis en ten wes ten van Maasland, gaat onge veer 65 miljoen gulden kosten. De glastuinbouw krijgt er grond bij, terwijl grond aan akkerbouw en veeteelt wordt onttrokken. De reconstructiecommissie Mid den-Delfland bespreekt woensdagmiddag de financiële gevolgen van de herinrichting van het gebied aan weerszij den van de Gaag, welk rivier tje in Maassluis-West uitkomt op de Spartelvaart. Veehouderijen hebben nu on geveer 2200 hectare grond en volgens de plannen moet dat worden teruggebracht tot 1990 hectare. De akkerbouw zou moeten verdwijnen ten gunste van de glastuinbouw. In het voorjaar van 1988 volgt een inspraakronde. Den Haag Een 28-jarïge Schiedammer is door het Haagse gerechtshof veroor deeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier voor waardelijk. De man was dief stal van auto's in Rotterdam en Bergschenhoek en ver krachting en bedreiging ten laste gelegd. De man werd twee weken ge leden na zijn strafzaak onmid dellijk in vrijheid gesteld, om dat na een getuigenverklaring de procureur-generaal voor de verkrachting en de bedreiging vrijspraak vorderde. Voor de autodiefstallen eiste de procu reur twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Door de rechtbank in Rotter dam was de man voor de dief stallen en de verkrachting veroordeeld tot twaalf maan den. Toen was er nog geen ge tuigenverklaring ten gunste van hem afgelegd. De getuige verklaarde tijdens de zitting van het hof dat de vrouw, die zou zijn verkracht, hem enkele weken na het gebeurde had gebeld en hem had verteld dat de zaak anders lag. Schiedam Op de Tuinlaan is een bejaarde vrouw het slacht offer geworden van tasjesro vers. De 78-jarige Schiedamse liep 's avonds over het trottoir, toen een brommer de stoep op reed en de vrouw in het voor bijgaan de tas uit handen gris te. Erg indrukwekkend was de buit niet. de inhoud van de tas bestond uit een bril, een sleu tel en een zakdoek. De laatste dagen worden uit verschillende wijken van Schiedam gevallen van tasjes roof gemeld. Van de daders is alleen bekend, dat zij bij hun overvallen een bromfiets ge bruiken^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1