Blok appartementen aan de Vijgensteeg 'Alleen schone grond naar het KastanjedaP VLAARDINOS llilili ICIIfillSCilCIIIW NIEUWE WATERWEG CillAII Actiedag tegen vervuiling en vandalisme Fietspad van Kethel naar Zuidbuurt Maasland worstelt met lokatie woonwagenkamp Begrip voor actie, maar geen resultaat 'Laat mij uitspreken' Alarm in stadhuis: gewoon 'n oefening Wethouder Izaak van der Knaap: Drugssmokkelaars na huiszoeking in Schiedamse cel Tasjesroof: politie machteloos Herkomst chemisch afval onderzocht VVN zoekt vrijwilligers Gemeenten delen kritiek werkgroep Ontwikkelaar sloopt voormalige sociale werkplaats WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De bewoners van de Burgemeesterswijk in Maassluis gaan de vervuiling en. het vandalisme rond de flats grondig aanpak ken. Vrijdag aanstaande jsuitgeroepen tot actiedag. „De hele wijk in één keer aanpakken was onmogelijk", laat Jacques Groen, voorzitter van de commissie leefbaarheid van de Burgemees terswijk weten. „Daarom is een straat gekozen, die centraal in de wijk ligt: de Burgemeester Schwartzlaan". In de ochtenduren kunnen de bewoners van de Schwartzlaan en de Wesselinkstraat hun grof vuil buiten op de stoep zetten. De gemeen- tereiniging zal vervolgens de rommel ophalen. De trappenhuizen van de flats aan de Burgemeester Schwartzlaan worden ook extra schoongemaakt. - Vanaf 10.00 uur kunnen de wijkbewoners terecht in wijkgebouwDe Flat. Zij kunnen onder het genot van een kopje koffie kennis nemen van de activiteiten, die worden ontplooid door de commissie leef baarheid in de wijk. In de middaguren komt de schooljeugd aan haar trekken. De groe pen zeven en acht van de basisscholen De Clipper en Neil Arm strong gaan de omgeving van hun scholen schoonmaken. De mede werkers van de gemeentereiniging halen de zakken met vuil op. Vanaf 14.45 uur worden de kinderen ontvangen in het wijkgebouw. Zij krijgen voorlichting over kleine criminaliteit. Het college van burgemeester en wethouder komt ook een kijkje ne men tijdens de actiedag. Schiedam/Vlaardingen Om het polderlandschap van Mid- den-Delfland voor fietsers aantrekkelijker te maken is een regionaal fietspad nodig, dat in Overschie begint en via Schiedam-Kethel, de Vlaar- dingse Broekpolder en de Zuidbuurt voert naar het oeverbos Liekebaert. Van hieruit kunnen fietsers een snelle aansluiting vinden op de route richting Hoek van Holland. Maar er zijn meer fietspaden nodig, zodat recre anten verschillende rondritten in Midden-Delfland kunnen maken. Enkele delen van het beoogde fietspad Kethel-Zuidbuurt lig gen er al, maar er zijn nog en kele barrières die de recon structiecommissie Midden- Delfland uit de weg wil rui men. Eén knelpunt is er bij de Schie; hier ontbreekt een pont of brug tussen de Oversehiese Plasjes en de Oostabtspolder. Ook zal er in de Broekpolder een fietspad moeten komen, dat via het te bouwen viaduct over rijksweg 20 aansluiting geeft op de Zuidbuurt tussen Vlaardingen en Maassluis. Om vervolgens op de Maassluisse- dijk en in het Lickebaertbos te komen zal er nog een onder tunneling nodig zijn van de spoorbaan Rotterdam/Hoek van Holland. Ten noorden van Schiedam zijn de laatste jaren al de beno digde voorzieningen getroffen. Er loopt een fraai fietspad van de Groenweg naar de Harre- weg en hiervandaan kan men via de Woudweg snel op de Holyweg in Vlaardingen ko men. Een brug over de Vlaar dingse Vaart leidt de fietsers de Broekpolder in. Het fietspad belooft een zeer attractieve route te worden, gezien het voortdurend afwis selende landschap van de Schie, de kerkbuurt van Ke thel, weiden, bos, akkerbouw en Nieuwe Waterweg. Ook ten zuiden van Delft zal er, om te beginnen bij de Schie, een fietspad moeten ko men in de richting van De Lier (via Schipluiden). Tussen dit fietspad en de lijn Kethel- Zuidbuurt zijn goede verbin dingen in noord-zuid-richting nodig. Zo kunnen fietsers hun rondritten nog eens' variëren, en ook de afstand ervan. Deze noord-zuid-paden voeren on der meer via Maasland, langs de Vlaardingse Vaart, via de Harreweg en langs de Schie. Vanuit Maassluis voert een fietspad naar De Lier. De hoofdfietspaden lopen dus vooral langs de stedelijke ge bieden, waar ook de belang rijkste recreatievoorzieningen zijn gepland. Zo kan het open polderlandschap van Midden- Delfland worden ontzien. De agrarische functie blijft hier het belangrijkst. De fietsbrug over de Vlaardingse Vaart is onderdeel van het geplande fietspad tussen Kethei en het oevers- bos Liekebaert. f Schiedam De Arnhemse projectontwikkelaar Plano- form BV heeft het voormalige onderkomen van be~ drijfsgemeenschap Schiemond aan de Vijgensteeg ge kocht. Planoform wil het al enkele jaren leegstaande pand slopen en er een kleine zestig huurappartementen bouwen. Directeur G. de Jong denkt in 1989 met de bouw te kunnen beginnen. De aannemer heeft ook plannen voor 24 premie koopwoningen op het'braak- Vlaardingen De com missie verkeer, vorige week donderdag na een pinnige ruzie tussen wet houder Chris, van Roon (CDA) en SGP'er Rien Lensvelt geschorst, wordt maandagmiddag om vijf uur voortgezet. Lensvelt had felle kritiek op de wij ze waarop Van Roon de vergadering leidde, en hij stond daarin niet alleen. Wethouder Bas Goudriaan maakte gisteravond in de commissie stadsontwikke ling het ene grapje na het andere over de affaire- Van Roon. Toen hij onder broken werd, baste hij: „Nee, nee, laat de voorzit ter nou uitspreken, voor dat ie schorst", en toen het wat rumoerig werd: „La ten wij oppassen dat het geen commissie verkeer wordt". En hij lachte naar 2ijn ambtenaren: „Ja, ze halen het bloed onder m'n nagels vandaan, hoor!" Maassluis Het was een rea listische oefening, die gister- -avond plaatsvond in het stad shuis aan de Koningshoek. De ■brandweer en de bedrijfszelf bescherming (BZB) repeteer den. Toen rond de klok van acht uur het alarm ging, kwa- ,men niet alleen de leden van 'de BZB in actie, maar ook bui tenstaanders die via de scan- 'ner van de 'brand' in het stad huis kennis hadden genomen. „Niemand was ingelicht", al- ,dus een tevreden brandweer commandant Jacques Claes- Jsen. ,,De dinsdagavond is de 'normale oefenavond voor de .brandweer. De jongens waren ook gewoon elders aan het oe fenen in de stad, toen het ;alarm ging. Zij dachten dus ook in het begin dat het een Jechte brand betrof". 'Eenmaal bij het stadhuis aan- gekomen waren de acht 'BZB'ers,' die" al ter plekke wa- Iren, bezig met het redden van ;de 'gewonden' uit de keldere- itage van het stadhuis. De ^brandweerlieden namen daar- ina het werk 'over. j„De oefening is voortreffelijk -verlopen", aldus Claessen. '„Alle instructies zijn perfect opgevolgd". I liggende terrein, dat aan het verlaten fabriekspand grenst. Hoewel de transactie volgens de Rotterdamse makelaar Voorberg al zo'n drie maanden geleden werd gesloten,' zijn de Schiedamse ambtenaren t van stadsontwikkeling nog niet van de verkoop op de hoogte. Chef stedebouw Flip Bohré is .niet verbaasd dat uitgerekend Planoform de nieuwe eigenaar is geworden. Het Arnhemse bedrijf is al in Schienoko ac tief: het slaat volgend jaar de eerste paal voor 54 ouderen woningen aan de Noordvest. „Het lag dus voor de hand dat Planoform ook voor andere lo- katies in dat gebied belangstel ling had", aldus Bohré. Over bouwplannen aan de Vijgen- steeg is hem evenwel nog niets bekend. Sinds bedrijfsgemeensehap Schiemond naar het industrie gebied Nieuw-Mathenesse ver huisde, deden over de bestem ming van de verlaten sociale werkplaats aan de Vijgensteeg tal van geruchten de ronde. De lokatie aan de rand van de Schiedamse binnenstad werd nu eens genoemd als ideale plek voor een warenhuis, dan weer zou de gemeente er een oogje op hebben voor de reali sering van het nieuwe politie bureau (wat door de politie ontkend werd). In de loop der tijd hebben di verse projectontwikkelaren een optie op het pand gehad. Verschillende architecten le verden plannen in voor onder andere winkels en showrooms, bejaardenwoningen en koop huizen, maar geen van die ontwerpen bleek financieel uitvoerbaar. Planoform-diree- teur De Jong zegt echter geen moeilijkheden te verwachten, tiWij gaan pas aan de slag, als alles gedegen op papier staat en haalbaar is gebleken". Voordat Schiemond zich er vestigde, was het pand als dis tilleerderij in gebruik bij Wen- neker. Dit bedrijf verliet de Jeneverstad om zich in Roos endaal te vestigen. De voormalige sociale werkplaats aan de Vijgensteeg, waar Planoform BV na de sloop huur-appartemen- tenqaat bouwen. Maassluis De grond, die momenteel wordt afge graven in de Ver to-wijk in Maassluis en die wordt gebruikt voor de ophoging van de geluidswal langs rijksweg 20 nabij het Kas tanjedal in Maassluis, is niet verontreinigd. Boze bewoners van zowel de Vertowijk als de Dijkpol- der vreesden een ver plaatsing van de proble men, maar volgens wet houder Izaak van der Knaap (CDA) is daar geen sprake van. „Alleen schone grond wordt gebruikt in het Kastanjedal", aldus de wethouder. „De grond in de Verto is in het verleden ongeveer anderhalve meter opgehoogd met schone grond. Om geen enkel risico te nemen graven we van de schone grond nu zo'n driewart meter af. Deskundigen nemen constant monsters, om te zien of de grond echt goed schoon is. De minder verontreinigde grond, die daaronder ligt, wordt gewoon ter verwerking aangeboden, terwijl de eent zwaar verontreinigde grond van de onderlaag wordt opge slagen". De bewoners zijn over het ge bruik van de grond van de Vertowijk voor de geluidswal niet van tevoren op de hoogte gesteld. Alleen de leden van de commissie milieu van de gemeente Maassluis zijn door de wethouder van het voorne men op de hoogte gesteld. „Als leek zet je toch vraagte^ kens bij zo'n operatie", aldus mevrouw De Groot, die woont in de Lijnbaan in Maassluis. „Wij wisten helemaal van niets en als je dan via-via hoort dat de grond van onze wijk naar de Dijkpolder gaat, dan ben je wel even stil. Halen ze het hier weg vanwege on dermeer de psycho-soeiale druk, maar dan wordt het pro bleem verplaatst naar de Dijk polder". Wethouder Izaak' van - der Knaap neemt echter alle twij fel weg. „Het is absoluut scho ne grond, die wordt afgevoerd naar het Kastanjedal. Laat ik dat nog eens extra benadruk ken, Niemand is er tenslotte bij gebaat om een andere wijk met hel probleem op te zade len". Schiedam Met.de arrestatie van vier mannen heeft de politie een einde gemaakt aan de activiteiten van een bende, die vanuit Schiedam drugs naar West-Duitsland smokkelde. Drie verdachten werden gisteren aangehouden tijdens huiszoe kingen in Schiedam. De vierde verdachte werd dezelfde dag ge arresteerd in zijn woonplaats Heerlen. Volgens commissaris Jan van Hoff van de Schiedamse politie werd er op grote schaal gehandeld in heroïne, cocaïne, amfeta minen en marihuana. De drugs werden vermoedelijk per auto over de grens gebracht. De groep zou al sinds 1984 actief zijn. Omdat het onderzoek nog voortduurt, wil Van Hoff geen nadere bijzonderheden geven. Bij de huiszoekingen in Schiedam werden geen verdovende middelen aangetroffen. De vier arrestanten zitten voorlopig vast voor verhoor. Maasland Het staat nog steeds niet vast, waar het voor Maasland verplichte woonwa genkampje zal komen. Het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VROM) heeft het voorgestel de terrein achterin de Molen- weide afgewezen. Het belang rijkste argument was dat de plek geen deel uitmaakt van een normaal stratenpatroon en een woonwijk. Maar ook de wagenbewoners zelf voldoen niet aan de voorschriften. Volgens het provinciaal woon wagenplan is Maasland ver plicht twee standplaatsen in te richten. Met de Molenweïde, bij de voormalige rioolwater zuiveringsinstallatie en de ge- meentewerf, meende Maas land aan alle voorwaarden te voldoen. Behalve de gemeente waren ook de provincie en de toekomstige bewoners het met die plaats eens. Het oog viel op deze plek, om dat het stichten van twee be- drijfsstandplaatsen voor ker misexploitanten daar wel is toegestaan. Met een exploitant van een circusje was al over eenstemming bereikt. Deze ge gadigde viel echter weer af, omdat hij elders een stand plaats vond. Vervolgens ging Maasland in zee met een olie bollen- en poffertjesbakker, die urgent om een standplaats verlegen zat. Schiedam De Schiedamse politie staat vrijwel machteloos tegenover twee jongens, dte bejaarde vrouwen van hun handtas beroven. Het duo bleef tot nu toe ongrijpbaar, omdat hun slachtoffers geen duidelijk signalement kunnen verstrekken. Bovendien be perken de rovers, die zich op een bromfiets verplaatsen, hun activiteiten niet tot één wijk. Ze opereren in alle delen van de stad. Het onderzoek wordt bemoei lijkt, doordat de politie weinig aanknopingspunten heeft. Van de daders is alleen bekend, dat zij rond de twintig jaar oud zijn en dat één van hen een witte bromfietshelm draagt. „De slachtoffers zijn zo be duusd, dat ze nauwelijks de kans krijgen de daders goed in zich op te nemen. Die zijn bo vendien in een ommezien ver dwenen", aldus een. politie woordvoerder. Gisteren maakten de overval lers op klaarlichte dag een nieuw slachtoffer. In de Vij gensteeg rukten ze 's morgens om elf uur een 70-jarige vrouw haar tas uit handen. Ze maak ten 65 gulden en een. 65-plus- kaart buit De bewuste ondernemer is al 35 jaar lid van de Bond van Kermisexploitanten. Het mi nisterie van VROM stak ech ter opnieuw een spaak in het wiel. Een oliebollenbakker zou geen kermisexploitant zijn, dus betrof het geen bedrijfs- stan cl plaats tot teleurstelling van het gemeentebestuur en de exploitant zelf, die zich graag op zo kort mogelijke ter mijn in Maasland zou willen vestigen. „Een merkwaardige zaak", al dus burgemeester Mieke Bloe- mendaal. „Is het een kermi sexploitant, dan is deze lokatie uitstekend. Een oliebollenbak- ker behoort daar volgens het ministerie niet toe, ook al is hij al 35 jaar lid van de bond. Die mensen moeten nu zelf eerst aantonen dat ze kermisexploi tant zijn. meer kunnen wij op dit moment voor hen niet doen. Wij vinden die lokatie nog steeds een goede keuze; ie dereen was er gelukkig mee". Schiedam De actie van de Schiedamse PPR en PSP te gen het gebruik van schadelij ke stoffen in spuitbussen is door zowel consumenten als winkeliers vol begrip omvan gen. Voorlopig moeten de twee partijen het daarmee doen. Geen van de winkeliers in Schiedam is van plan de spuit bussen uit het assortiment te halen. Voor allemaal weegt het financiële belang zwaarder dan de schadelijke effecten van de spuitbussen op het mi lieu, en dan vooral de aantas ting van de ozonlaag. Die aantasting heeft schadelij ke gevolgen voor de volksge zondheid. Met name de kans op huidkanker en staar wordt volgens deskundigen aanzien lijk verhoogd. Leden van de PPR en PSP trokken zaterdag door de stad om waarschuwingsstickers op de 'foute' bussen te plakken. De meeste winkeliers toonden begrip en vonden het na een korte discussie zelfs goed dat er een affiche tegen hun pro- dukten op de etalageruit werd geplakt. Op landelijk niveau is wel een succes geboekt. Bij de aankon diging van de actie door mi lieugroepen kondigde de firma Schwarzkopf aan de schadelij ke stoffen voortaan uit spuit bussen te weren. Vlaardingen De hoofdin spectie voor de milieuhygiëne heeft Vlaardingen 85.000 gul den toegezegd om te onderzoe-j ken, wat bedrijven met hun chemisch afval doen. De hin- derwctainbtenaren van ge meentewerken zullen uitzoe ken welke bedrijven chemisch afval produceren en waar zij dat laten. De bedoeling van het proef: project is, de bekendheid van zowel ambtenaren als bedrij ven met het probleem van hel chemisch afval te vergroten. Bovendien kan door het pro ject worden vastgesteld hoe veel tijd en geld nodig is voor toezicht op de bedrijven. Er is een begeleidingscommissie in gesteld, waarin wethouder Bas Goudriaan (milieu) namens het gemeentebestuur zitting heeft. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Neder landse vereniging voor vluch telingenwerk (VVN) zoekt ex tra vrijwilligers, nu de ge meente heeft besloten opvang tc bieden aan dertig asielzoe kers. De ontwerp-overeenkomst tussen gemeente en rijk over de opvang van asielzoekers wordt in december in de ge meenteraad behandeld. De eerste groep van vijftien asiel zoekers komt op 1 januari,, de tweede op 1 april. De woning bouwverenigingen en het ge meentelijk woningbedrijf heb ben beloofd voor tien vierka- merwoningen te zorgen. De vrijwilligers van de VVN dragen zorg voor de opvang en begeleiding van de asielzoe kers. Die moeten in de regel drie jaar wachten op een be slissing over hun status van vluchteling. Gedurende die drie jaar kunnen zij nauwe lijks aan het maatschappelijk verkeer deelnemen; een ar beidsvergunning krijgen zij niet. De VVN heeft voor elke asiel zoeker een vast begeleider no dig. De vereniging heeft zo'n twaalf actieve medewerkers, maar dat moeten er dus heel wat meer worden. Naast de begeleiders heeft het vluchte lingenwerk mensen nodig, die thuis zijn in het maatschappe lijk werk. Wie als vrijwilliger aan de slag wil, kan zich mel den bij Bim Oppenheim (4345917). Vlaardïngen/Schïedam Dè gemeenten Vlaardingen en Schiedam hebben ernstige krkj tiek op het rapport van Rijks-- waterstaat over de te verwacht ten geluidshinder van rijksweg 19 (A4). Zij delen die kritiek met de werkgroep Stop RW 19. Dat blijkt uït een brief die zij hebben geschreven aan dé projectgroep geluidshinder'A4. Rijkswaterstaat heeft in haar berekeningen de geluidshinf der van de snelweg langs dé wijken Vlaardingen-Hoïy 'eh Scniedam-Noord onderschat, zo staat in de brief, die overi» gens nog door de gemeenteraf den van de beide steden moét worden goedgekeurd. Zij drin gen er bij de projectgroep op aan de negatieve gevolgen van de snelweg voor leefmilieu, natuur en landschap serieus'te nemen. De gemeenten hebben zelf ook zitting in die project groep, 4 Zie ook pagiRa 2tl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1