Schiedamse grondpolitiek: ontknoping blijft onzeker Bewoners willen grond Kerkeiland aankopen KvK roept bedrijven op tot actie Viaduct RW 20 staat los van Blankenburg HET WAAIGAT If n ISMISK QAGBIAI SGHUMSGNE COURANT NIEUWE WAÏERn Cllfillï Lc Progressief maandblad zonder subsidie kansloos Slachtoffer loopt weg Hardrijders op de bon 1 Stille kerk is maar niks Ontdek uw eigen wandmeubel Luchtvervuiling nog veel erger FNY wint verkiezingen bij Wilton Drie jaar cel voor schutter Vrouw jaagt tasjesrover op de vlucht mnmnEG VRIJDAG 27 NOVEMBER 1987 I^^ Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 ,"n KC*,- Schiedam Nog voor het jaar ten einde loopt, wil de Schiedamse gemeenteraad knopen doorhakken over de grondpolitiek. Na jarenlange discussies doen de fracties volgende week in de commis sie economische aangelegen heden opnieuw een poging - op één lij n te komen. Maar de uitslag is volstrekt onvoor spelbaar. De erfpachtkwestie ligt vooral „zeer gevoelig bij de PvdA, de grootste partij in de raad. De mo- gelijkheid om erfpacht af te ko- pen, in Schiedam in 1982 inge- voerd, heeft de PvdA in twee kampen verdeeld. Afkoop moet mogelijk zijn, daarover zijn de m eesten het weleens, maar over de voorwaarden waarop dat moet kunnen, wordt heel ver schillend gedacht, In de zestien leden tellende frac tie zijn de meningen ongeveer gelijk verdeeld. Het wordt voor fractievoorzitter Gé Brouwer nog een hele toer een eenslui dend standpunt te formuleren. Brouwer Is daar zeer op gebrand: hij wil over de houding van de PvdA ten opzichte van de grond politiek geen twijfel laten be staan. Maandag, één dag voor de commissie bijeenkomt, verga dert de PvdA'voor de laatste maal over het delicate onder werp. Brouwer moet maar af wachten, welke meerderheid zich dan aftekent. Principes Behalve om principes gaat het ook om geld. Is het rechtvaardig, als alleen nieuwe eigenaren bij hun verhuizing de erfpacht (voor vijftig jaar) kunnen afko pen? Of moet je alle huiseigena ren in Schiedam die kans geven? En moet het ook mogelijk ziin in één keer de erfpacht voor 10,20, 30 of 40 jaar te betalen? Het zijn maar enkele vragen uit een hele ris alternatieven, en aan elk ant woord hangt een ander prijs kaartje. Het moet D66'er Adri Reijnhout een zeker genoegen doen dat hij als voorzitter van een. kleine fractie zoveel tweedracht heeft weten te zaaien Sn een grote par tij. Maar Reijnhout is daar feite lijk helemaal niet blij mee: hij wil vooral duidelijkheid over een Kjvestie, die nu al jaren sleept en waarover beslissingen naar zijn zeggen telkens door de PvdA worden uitgesteld. De democraat heeft zich daar over regelmatig flink opgewon den. Vorig jaar kwam hij zelfs in aanvaring met burgemeester Reinier Scheeres, die hij partij digheid verweet Scheeres, lid van de PvdA, zou als portefeuil lehouder economische zaken de socialisten hebben bevoorrecht door hen een geheime nota over de grondpolitiek toe te spelen. Arrogant Brouwer haalt daar de schouders over op: „De raad heeft Scheeres die portefeuille zelf gegeven. Scheeres komt uit een rood nest; allicht dat zijn visie op de grond politiek dan een bepaalde kleur heeft. Een burgemeester behoort onpartijdig te zijn, maar in dit verband moetje dat begrip denk ik toch meteen korreltje zout ne men. Anders had de raad Schee res maar met minder politiek ge laden portefeuilles moeten be denken". De erfpachtkwestie is vooral een strijd tussen D66 en de PvdA. Toen een 'beslissende' vergade ring vorige maand op het laatste moment op verzoek van de PvdA werd afgelast, nam Reijn hout zelfs het woord 'arrogant' in de mond. Hij riep bovendien dat de PvdA 'hopeloos verdeeld' was over de grondpolitiek. Die gespletenheid gaat ten koste van de erfpachters, vooral m Woud- hoek, die eindelijk wel eens wil len weten waar ze aan toe zijn, aldus de D66-voorman. Reijnhout staat met zijn liberale opvattingen lijnrecht tegenover de socialisten. D66 wil voor alle erfpachters in Schiedam een 'ge neraal pardon', zodat iedereen de canon kan afkopen, en eist zelfs van de gemeente dat die ga rant staat voor de leningen die huiseigenaren daarvoor moeten afsluiten. Zover zal de commissie waarschijnlijk niet willen gaan. Maar er zal wel een besluit moeten vallen. Brouwer, die eerst kwijt wil dat ziin fractie niet hopeloos verdeeld is, maar gewoon 'fors discussieert': „We moeten zorgen dat het voorlopig even rustig wordt, je kunt de grondpolitiek niet om 't jaar aan de orde stellen. Bedrijven en be woners hebben recht op duide lijkheid. Onrust op die markt be tekent immers dat de beleggers wegblijven, en daar schiet nie mand wat mee op". Schiedam Zonder gemeente subsidie maakt een progressief maandblad in Schiedam geen schijn van'kans. Met uitzonde ring van de PPR-georiën teerde ambtenaar Rob Wark, die er persoonlijk wel honderd gulden aan wil wagen, kijkt links Schie dam liever eerst de kat uit de boom. De initiatiefnemers kun nen als startkapitaal alleen wat ..telefonische sympathiebetuigin- •gen overleggen. Dat vond het handjevol nieuw- gierigen, dat gisteravond in de Filmclub de plannen voor het politieke en culturele opinieblad kwam aanhoren, toch wel erg mager. De nieuwe krant bleek trouwens niet alleen financieel een onuitgewerkt idee. De voor lopige redactie had zelfs geen 'dummy' gemaakt om een in druk te geven van het toekom stige product. Harr Wiegman zette als grafisch vakman^dikke vraagtekens bij de geschattérirukkosten en de mogelijke Advertentie-op brengst, „Moeten we nog uitvo gelen", wuifde Paul Emonts, de enige beroepsjournalist in de werkgroep, die "bezwaren weg. Welzijnswerker Armand van Puyvelde vond dat de bladen makers het werk, dat zij in hun vrije uurtjes willen gaan doen, schromelijk onderschatten. j „Jullie verzuipen erin", waar- lh schuwde hij. Van Puyvelde kan -het weten: hij probeerde ooit, met bedroevend succes, in Rot terdam de 'burgerlijke dagblad pers' met een alternatieve krant te beconcurreren. Waarom Schiedam eigenlijk be hoefte heeft aan een maandblad, werd niet duidelijk aangetoond. - Eric Dijkhuizen, Rob Kraan en Bea Oomens vinden dat de dag en huis-aan-huisbladen te wei nig achtergrondinformatie bie den. Ze hebben kritiek op 'onbe nullige' berichten over Vanes sa's trouwring en willen daar een 'kwaliteitskrant' tegenover stellen, compleet met artikelen over 'een of andere onbekende biljartclub', Paul Emonts kwam zijn belofte Schiedam Een 31-jarig slacht offer van een aanrijding op de Broersvest is gisteravond wegge lopen uit het Schielandzïeken- huis, omdat hij te lang op behan- -- deling moest wachten. De man ,;was aangereden door een 57-ja- rige Rotterdammer, die een bor rel te veel op had. De Rotterdammer reed over de •Broersvest ter hoogte van de Lange Kerkstraat, toen daar de 3l~iarige Schiedammer over stak: Het slachtoffer rolde over de motorkap en bleef op straat liggen. De dader reed door. De Rotterdammer werd even la ter door een getuige van het on geval klemgereden en overge dragen aan de politie. Het slacht offer werd naar de EHBO-afde- ling van het ziekenhuis ge bracht, maar vertrok op eigen kracht nog voor hij behandeld was. niet helemaal na om efen borrel te drinken en de zaak; te verge ten, als de belangstelling niet breed genoeg zou blijken. De borrel nam hij wel, maar pas na dat was aangekondigd dat PvdA-gemeenteraadslid Her man Posthoorn een subsidieaan vraag-voor het blad gaat indie nen. door CHRSS WOERTS Maassluis De bewoners van het kerkeiland in Maassluis willen de grond, die eigendom is van ADM/De Ploeg, in eigendom proberen te verwer ven. De bewoners zijn fel tegen het plan van Gouds waard Partner om er appartementen te bouwen. Zij zien liever dat er tussen de 15 en 20 eengezinswo ningen worden gebouwd. gekregen. Van "de Arob-proce- dure gaat een schorsende wer king uit, waardoor dat contin gent kan vervallen. Tot verbazing van de bewoners van het Kerkeiland bleek direc teur Goudswaard van het gelijk namige bedrijf woensdagavond bereid tot overleg. „Terwijl er eerst niets mogelijk was", aldus Versteege. „Hij heeft ons in een eerder stadium zelfs gezegd dat er niets te wijzigen viel aan het bouwplan. Ik doe er geen steen vanaf, heeft hij tegen ons ge zegd", herinnert Versteege zich. Het plan van de bewoners om de grond zelf in eigendom te ver werven leek de aanwezige raadsleden niet haalbaar. „De gemeente heeft het ook gepro beerd en is er niet in geslaagd", hield Yvonne de Groot (PvdA) de bewoners voor. „Tussen wil len en kunnen ligt een groot ver schil", diende Stem Dubbelman haar van repliek. „Ik ben bereid om mij met hart en ziel voor ons plan in te zetten. Een plan zon der winstoogmerk". „Dat zijn geen loze kreten", hield Siem Dubbelman, bewoner van het Kerkeiland, gisteravond een delegatie van gemeenteraadsle den voor tijdens een informele bijeenkomst in ontmoetingscen trum Koningshof. De bewoners wijzen resoluut de plannen van de hand, zoals die nu op tafel lig gen. „De bebouwing past niet in het historische beeld van het Kerkeiland", aldus Co Verstee ge. De bezwaren richten zich vooral tegen de woontorensen de hoog te van de appartementen. De ge meente Maassluis heeft echter alle bezwaren van de hand ge wezen. De bewoners van het Kerkeiland starten nu een Arob- procedure om de bouw door Goudswaard, die handelt in op dracht van eigenaar ADM/De Ploeg, tegen te houden. Het starten van de Arob-proee- dure kan verstrekkende gevol gen hebben voor de bebouwing voor het kerkeiland. De ge meente Maassluis heeft een con tingent woningen toegewezen »Een delegatie van de IKM en de Kamer van Koophandel bezocht het bedrijf Dukdalf-meubelen. Maassluis De politie van Maassluis heeft tijdens een snel- - heidscontrole op ae Westlandse- weg tegen 55 automobilisten 1 proces-verbaal opgemaakt we- gens te hard rijden. - Agenten hadden zich ter hoogte - van het Mobil-station verdekt opgesteld in een bushokje. Daar- - door was het voor de bestuur- ders, die in de richting van het Westland reden, onmogelijk om !*ite zien dat er gecontroleerd 7 'werd. In de ochtenduren werden 24 chauffeurs op de bon geslingerd, *smiddagsvolgdenernog3l. Ook vorige week bekeurde de '^politie tientallen mensen bij een y snelheidscontrole op de West- landseweg. „Het is een puin- hoop. Er wordt veel te hard gere den", aldus een woordvoerder ,,van de politie. Op de Westlandseweg mag maximaal 50 kilometer per uur worden gereden. De politie komt "pas in actie als bestuurders har- 'der dan 70 kilometer per uur rij- den.* 5 Schiedam Organist Hans Jansen pakt een oude ge- woonte weer op. Voortaan zal hij de lutherse diensten op zondagochtend weer inluiden met orgelspel, niet bedoeld als 5 achtergrondmuziek maar als Maassluis De bedrijven in het Rijnmondgebied moeten niet wachten op maatregelen uit Den Haag om de econo mie te stimuleren, maar zelf tot actie over gaan. Dat hield J. de Bok, voorzitter van de Kamer van Koophandel, de leden van de Industriële Kring Maassluis voor tijdens een werkbezoek aan Maas sluis. De leden van de IKM discus- wezenlijk deel van de voorbe- reidïng op de eredienst Het was de laatste tijd zo stil voor- 5 dat de dienst aan de Lange Nieuwstraat begon en de ge- meenteleden ervoeren dat als een gemis. Jansen heeft do- minee R.E. van den Berg en de kerkeraad geraadpleegd en mag het orgel nu ook voor s de dienst weer laten klinken. Hij roept de lutheranen wel op zachtjes te praten. sieerden in de raadszaal van het stadhuis over het regionaal ac tieplan. Duidelijk werd wel dat de bedrijven zelf initiatieven moeten ontplooien. Tijdens de bijeenkomst werd on der meer gesproken over de aan leg van het Blankenburg-tracé. De vertegenwoordigers van de Kamer waren duidelijk voor stander van zowel een verdub beling van de Beneluxtunnel als aanleg van de Blankenburgtun nel. „Dat is hard nodigom aan de wensen van de bedrijven tege moet te komen", hield De Bok zijn gehoor voor. Voordat de delegatie tot discus sie overging, werd een bezoek gebracht aan Dukdalf-meubelen in Maassluis. Directeur Leen Lu- cardie leidde de vertegenwoor digers rond in de sociale werk plaats. Na de bijeenkomst in het stadhuis werd het jaarlijks terug kerende bezoek van de IKM en de Kamer afgesloten met een di ner in restaurant De Ridderhof. Vlaardingen Komend voorjaar wordt begonnen met de bouw van het viaduct over rijksweg 20, dat ten wes ten van Vlaardingen de Broekpolder met de Zuid- buurt zal verbinden. Een jaar later kan het viaduct in ge bruik worden genomen. Maar het is alleen bedoeld om recreatiegebieden beter be reikbaar te maken; het via duct zal dus geen deel uitma ken van een eventueel Blan kenburg-tracé. Dit tracé staat nog niet vast. Maar als de Tweede Kamer in stemt met de bouw van een Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg, dan is het klip en klaar dat de tunnel ten oosten van Maassluis aansluiting moet krijgen op rijksweg 20. Zelfs wordt de aanleg van de omstreden rijksweg 24 dan weer actueel: het door rijkswaterstaat beoogde traject voert langs Vlaardingen-Holy en Schiedam- Woudhoek naar de Doenkade bij Overschie. Natuurbeschermer Jan-Willem van Rijn van Alkemade kreeg woensdag in de reconstructie- commissie de verzekering, dat het nieuwe viaduct bij Vlaardin gen geen rol speelt in die wegen planning. De reconstruetiecommissie be sloot om een protestbrief tegen de Blankenburgtunnel niet al leen te sturen aan minister Smit- Kroes, maar ook aan minister Braks van landbouw en visserij. Op voorstel van de Vlaardïngse wethouder Jan Madem zal bo vendien de provincie te verstaan worden gegeven, dat de recon struetiecommissie betreurt dat gedeputeerde staten van Zuid- Holland een voorkeur voor de Blankenburgtunnel kenbaar hebben gemaakt In de protestbrief wordt erop ge wezen dat de Blankenburgtun nel een kop en een staart heeft. Er zal aan de Rozenburgse kant een weg naartoe moeten worden aangelegd, ook zal aan de Maas- sluisse zijde een weg moeten worden aangelegd die op rijks weg 20 aansluit. Maar juist dat laatste verhoudt zich niet met het in april vastgestelde deelplan Lickebaert Er is al geïnvesteerd in recreatieve voorzieningen, ook ligt er al een bestek voor an dere plannen (een 38 meter hoge puinberg in de Zuidbuurt, com pleet met skiheuveltjes en cross banen). De effectiviteit van die investeringen is in het geding, als minister Smit-Kroes over gaat tot bouw van de Blanken burgtunnel, aldus de vanmiddag vast te stellen brief aan de minis ter. Zie ook pagina Met de eigentijdse wandelementen van in terstar ontwerpt u gemakkelijk uw eigen woonruimte. Stapelbaar of geheel vrijhangend d.m.v. een unieke ophangconstructie. Verkrijgbaar in negen kleurvarianten. Verrassend voordelig.... design binnen bereik!!! 00 BGB BaeBej UJU^yjJjronnocjil WONEN Markt 57 - Vlaardingen - Telefoon 010-4343685 Ylaardingen/Maasslms De boeren in de Zuidbuurt en de Aalkeet-Buitenpolder zijn diep teleurgesteld, dat een onderzoek naar luchtverontreiniging zich grotendeels beperkt tot de uit stoot van fluor. Er hangt veel meer viezigheid in de lucht, al dus veehouder P.J. Sonneveld. Ook daar worden de koeien en schapen ziek van. Er is echter geen geld voor uitge breid onderzoek, zei gedeputeer de Irma Günther, die nu op draait voor de karigheid van haar voorgangers bij de recon structiecommissie Midden-Delf land, Hekkelman en Overwaa- ter. Mevrouw Günther begrijpt de teleurstelling van Sonneveld en de zijnen. De veehouder zal het nog eens aankaarten in de fluorbegelei- dingsgroep, een verwarrende term. Kennelijk moet de fluor begeleid worden en niet het zie ke vee. Schiedam De Industriebond- FNV heeft zijn meerderheidspo sitie in de ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord weten te handhaven. Bij de verkiezingen van dinsdag op de scheepswerf kwam de FNV met 10 van de 15 zetels als grote winnaar uit de bus. Het CNV behoudt zijn drie zetels in de OR. De MHP. de bond voor hoger personeel in de metaal, keert met één zetel te rug. Ook werd één van de twee vrije kandidaten gekozen- Bij de verkiezingen in 1984 be haalde de FNV nog 15 van de 20 zetels. Maar door inkrimping van het personeel is het aantal leden van de OR met vijf terug gebracht. Secretaris Dick Ben- ner (FNV) is tevreden met de uitslag, zeker gezien de met te evenaren monsterzege, die de FNV in 1984 behaalde na de ge slaagde acties voor het behoud van de scheepswerf. Voorzitter van de onderne mingsraad blijft Henk Zagwijn, Hij volgde enige tijd geleden de sumgerechtigde Albert Etman op (de sum is de vut van de me taal). Bij de verkiezingen brachten 879 van de 1526 kiesgerechtigde werknemers hun stem uit. Gasprijs omlaag Vlaardingen De gasprijs voor kleinverbruikers gaat in Vlaar dingen op 1 januari met 1,4 cent per kubieke meter omlaag. Dat is nog een gevolg van de vorig jaar ingetreden daling van de olieprijs. Die was nog niet in de gasprijs verwerkt. De gemeente raad moet in december de prijs verlaging goedkeuren. Maassluis Een 26-jarige inwo ner van Maassluis is door de Rot terdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar onvoorwaardelijk wegens poging tot doodslag en zware mishandeling van een stadsgenoot. De officier van justitie had tij dens de zitting vier jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf ge ëist. Op 14 juli van dit jaar vuurde de man drie schoten af op Marcel Bottïnga. Het slachtoffer werd in de slaapkamer van zijn woning in long, lever en been getroffen. De verdachte hield tijdens de zit ting vol, dat hij niet wist dat er personen in de slaapkamer aan wezig waren. De 26-jarige man was naar de woning aan de GAB-laan ge gaan, omdat het slachtoffer zijn peperdure Jaguar had bekrast. De dader wilde Marcel dwingen tot het betalen van een schade vergoeding van 5000 gulden. Schiedam/Vlaardingen Een 21-jarige Schiedamse heeft gis termorgen op de Stadhouders laan met haar paraplu een tasjes rover op de vlucht gejaagd. De man liep haar tegemoet en rukte de tas uit haar hand, maar die viel op de grond. Toen de vrouw met haar paraplu begon te mep pen, ging de onverlaat er als een haas vandoor. Een 25-jarige Schiedamse was 's avonds op de Dam minder ge lukkig. Twee jongens op dames brommers trapten haar in het voorbijrijden tegen haarlichaam en rukten de tas van haar schou der. Daar zaten behalve een por temonnee ook haar paspoort en een sleutelbos in. In Vlaardingen werd gisteren eveneens een vrouw het slacht offer van tasjesrovers. De 52-ja- rige Vlaardïngse werd op de Frank van Borselenlaan door twee jongens van ongeveer 17 jaar tegen de grond geduwd. In de tas, die het tweetal buitmaak- te, zat 150 gulden contant geld en een giropas.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1