Doof het lichtdoe kaarsen aan Huurders krijgen kapitalen terug 'Laat vossen met rust' CDA-plan: Stadsomroep moet sponsors zoeken Tamils verdeeld over asielwoning yiftAROINBS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE CMftNÏ MIEÜWE WSTERR COURANT Overval op bank Koster Woudhoek-Zuid in feeststemming Fietspad in gebruik RAAD VREEST GEWETENSNOOD Vervalsers doorkruisen kriskras- actie Stalling moet dicht Wagner opent nieuwe vleugel visser ij m use ii n Maasland verwelkomt politiechef KNNV maant Vlaardingse jager: Na 1991 subsidiekraan dichtdraaien Provincie achter transportcentrum Plaatser van bom blijkt geroyeerd pi631 9-r?dactie. .Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon.- 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG r DECEMBER 1987 - Schiedam Bij PPnnwonral rjp een filiaal van de Bbndsspaar- - bank-aan de Rembrandtlaan in "Schiedam heeft een overvaller enkele duizenden guldens bult gemaakt, 1 De man kwam gistermorgen rond elf uur, gewapend met een klein model revolver, het filiaal binnen. Hij dreigde met het 1 vuurwapen en vroeg om geld, .waarop een medewerker van de bank een - aanzienlijk bedrag overhandigde. De overvaller, die een bivak- muts droeg en onherkenbaar was, maakte zich daarna uit de voeten. Enkele getuigen van de overval gingen nog wel achter de. man aan, maar zij konden hem niet meer achterhalen. De politie beschikt slechts over een summier signalement van de man. Hij is ongeveer 1,80 meter lang en droeg donkere kleding. Vlaardingen De kriskras-ac- tïe*van de Vlaardingse winke liers blijkt niet honderd procent fraud ebes ten dig. .Negen jongens van 13 tot 16 jaar werden maan dagavond opgepakt, omdat zij opvallend veel kaartjes inlever den bij V D en de Hema. De jongens hadden de kaartjes ver valst, waarmee het publiek prij zen kan winnen. Ze hadden al een flink bedrag geïncasseerd toen ze tegen de lamp liepen. Eén lid van de kriskras-bende had nog een valse kaart van 20 gulden op zak. Bij de Hema werd dezelfde avond een winkeldief aange houden. Kennelijk met het oog - op de invallende koude had een - 33-jarige Schiedammer elf paar fleren handschoenen uitgezocht Zonder die te betalen. Maassluis De bewaakte fiet senstalling nabij station Maas sluis-Centrum gaat definitief dicht. Begin volgend jaar moet beheerder Leo Das de deur op slot doen. „Er komt nog wel 'een laatste gesprek met vertegen woordigers van de spoorwegen, maar ik" verwacht daar weinig resultaat van", aldus een somber gestemde wethouder Anton Wu- strow. De directie van de NS heeft aan geboden 20.000 gulden bij te dra gen in de exploitatie van de fiet senstalling. Voor Leo Das was dat bod te Jaag. Hij wilde mini maal "een bijdrage van 50.000 gulden. De wethouder zegde en kele weken geleden toe om te onderzoeken, in hoeverre de ge meente Maassluis financieel kon bijspringen. „Desnoods geven wij 30.000 gulden subsidie", stel de de wethouder toen. Die subsidie komt er nu niet. Das heeft inmiddels een fietsenwin kel in de Steendijkpolder geo pend. „Hij heeft het ons daarmee niet eenvoudiger gemaakt", al dus Wustrow. „Het geld voor de fietsenstalling moet natuurlijk wel op de goede plaats terecht komen". De sluiting van de fietsenstalling beeft de nodige gevolgen voor de reizigers. Veel scholieren uit Ro zenburg, Maasland en andere "Westlandse gemeenten stallen nu dagelijks hun fiets in de be waakte stalling. Als de stalling dichtgaat, worden de fietsers aangewezen op fietskluizen. Er komen in toaal 140 kluizen Vlaardingen -— Voormalig Shell-topman, mr.G.A. Wagner opent op vrijdag 18 december de nieuw vleugel van het Visserij- museum aan de Vetteoordskade. De nieuwe vleugel is een ge schenk van de stichting Jubi leumproject aan het 25 jaar oude museum. v Wagner is lid van het comité van aanbeveling van die stichting. Hij doet het jubileumgeschenk cadeau aan de voorzitter van de stichting Visserijmuseum, dr.ir.L.H. Ruiter. De overdracht vindt plaats in de Lijnbaanhal. fjfy? 'alle merken meestal klaar terwij! u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - <73"82 22 Vlaardingen Doof het licht - en zet brandende kaarsen voor uw ramen. Met die oproep heeft burgemeester Fred van Lier zich gericht tot bewoners van de Markt en alle straatjes daar- naartoe. De oproep geldt voor de avond van de elfde decem ber, als Van Lier de lichtjes in de kerstboom ontsteekt. De burgemeester ziet het al he lemaal voor zich. „Kaarqesa- vond op die stijlvolle, oude Markt van Vlaardingen. Wat zal dat mooi zijn en sfeervol", schrijft hij in een brief die huis aan huis bezorgd is op de Markt, en in de Waalstraat, School straat, Brede Steeg,. Kerksteeg, Brede en Smalle Havenstraat en Hoogstraat. De burgemeester verwacht dat de mensen zullen toestromen. Hij wordt er poë tisch van: „Langs lijnen van lichtende kaarsen zullen zij lo pen". Het zal op 11 december de derde keer zijn, dat de burgervader de lichtjes in de kerstboom op de Markt ontsteekt. „Wij hebben een tijd gehad, dat die kerst boom er stond en dat een ambte naar de stekker in het stopcon tact stak en dat was dan dat",, weet Gerda Visser nog. „Toen" heb ik tegen Wim van Pelt (chef ambtenaar van de afdeling voorlichting en WV, red.) ge zegd: dat is toch zonde, Zo zijn wij op het idee gekomen om rond het ontsteken van de lich tjes een programma te organise ren". Dat programma begint vrijdag over een week om half zeven met een gratis concert in de Grote Kerk, waar mensen kun nen genieten van. beiaard- en orgelmuziek, muziekkorpsen, een bazuingroep, koor- en sa menzang. Vervolgens speelt voor de stad huis trappen het en semble van het Leger des Heils kerstliedjes. Bewoners van huizen rond de Markt zullen; als zij aan het ver zoek van de burgemeester vol doen, het programma in de kerk niet kunnen meemaken. Zij moeten brandwacht houden. Aan degenen die geen kaarsen of kandelaars genoeg hebben adviseert Van Lier om die maar te vragen aan Sint Nicoiaas. - Aan het slot van de brief wordt vermeld, dat informatie over het programma te verkrijgen, is op het stadhuis bij de heer W. van Pelt, toestel 259. Die is ech ter de gehele week afwezig Schiedam Na vijftien jaar praten en corres ponderen is eindelijk overeenstemming be reikt over de huren van vier complexen wonin gen in Woudhoek-Zuid. Uitkomst van het geschil tussen de huurders ener zijds en het Gemeente lijk Woningbeheer en de woningbouwvereniging Schiedam anderzijds is. dat de huurders flinke sommen geld terug krij gen. Die kunnen oplo pen tot 5800 gulden. Een deel van de 'gele' en 'rode' Woudhoek verkeert in feest stemming sinds de werkgroep Huur van de bewonersvereni ging de overwinning vorige week bekend maakte. Op een bijeenkomst in de Blauwe Brug werden meteen vakantiefolders te voorschijn gehaald. Eén huur der kan eindelijk die begeerde reis naar Indonesië maken, een ander heeft opeens geld genoeg om de studiekosten van de kin deren in één klap te betalen. De vergadering eindigde in een pui ke Sinterklaassfeer, De prijsverschillen tussen de huizen met de gele bakstenen en die met de rode daken hebben de huurders nooit lekker gezeten. Qua comfort en ruimte komen de portiekflats en eengezinswo ningen nagenoeg overeen. Maar 2elfs voor huizen van het zelfde type werden verschillende hu ren berekend. Na iedere maan- dafrekenïng werd het gevoel sterker dat er iets helemaal niet klopte. De huren waren hét ge spreksonderwerp op verjaarda gen en buurtf eestjes. Solo-acties van individuele huurders haalden niets uit. Pas toen Woudhoek-Zuid vorig jaar en bloc de huurverhoging wei gerde, was de gemeente bereid de knoop te ontwarren. Het stadsbestuur nam contact op met het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu om de zaak te regelen. Be woners hadden dat voorheen ook dl geprobeerd, maar met minder succes- Henk Ravens- bergen, lid van de werkgroep, kreeg in Den Haag steevast te horen 'dat die huren 15 jaar gele den al waren vastgesteld' en Ad Verlinde vernam dat 'zoiets on gehoords helemaal niet kon'. Laksheid Dat er nooit een uniforme rege ling uit de bus is gekomen wijt Ravensbergen aan de gemeente lijke besluiteloosheid en onerva renheid. De betrokken com plexen waren de eerste huizen in Woudhoek, gebouwd op grond waarvan de prijs nog.niet vast stond. „Verder was het gewoon laksheid op het stadskantoor", denkt Verlmde. Voor de eengezinswoningen in de 'gele' Woudhoek gaan de hu ren omlaag. Ze komen daardoor op hetzelfde niveau als de zelfde huizen in de 'rode' Woudhoek. Voor de portiekflats geldt het zelfde verhaal. Toch zijn de be woners nog niet helemaal tevre den: tussen de flats en de eenge zinswoningen blijft een verschil van 50 gulden bestaan. Ze hopen dat woningbeheer eb de woning bouwvereniging die ongelijk heid zullen gladstrijken door de huurverhoging een paar jaar achtereen te bevriezen. Verlin de; „Anders zitten we over tien jaar weer met enowne verschil len". Ook met de verrekening van de servicekosten is de bewoners vereniging nog niet content. Volgens Ravensbergen gebrui ken de huisbazen de overschot ten van de servicekosten om on derhoud te plegen dat eigenlijk uit een andere pot betaald moet worden. „Dat is dus het volgende onderwerp, waarover we met de verhuurders in de slag gaan", al dus Ravensbergen. De werkgroep Huur, bestaande uit Theo van der Hoeven, Henk Ravensbergen, Ad Verlinde en Oor de Jong, maakt de overwin ning van Woudhoek-Zuid be kend. Maasland Welkom geheten door zijn nieuwe collega's en burgemeester Mieke Bloemen- daal is de 38-jarige J. van der Burgh vanmorgen aan de slag gegaan als nieuwe politiechef van Maasland. Van der Burgh, die 1972 bij de Wateringse politie a tlef was en voorts een aantal j i, en bij de beveiligingsdienst van de Twee de Kamer werkte, volgt C.J.J. van Rijsbergen op, die 1 mei van dit jaar vertrok. Vlaardingen De jacht op vossen in de Vlaardingse Broekpolder dient onver wijld te worden stopgezet. De regionale afdeling van de KNNV (Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging) zal de Vlaar dingse jagermeester Roel Blom met klem verzoeken de vossenparen en hun jongen met rust te laten. Volgens de KNNV is niet aange toond dat vossen de yfildstarri in de polder verstoren. Ook he'. ar gument dat vossen moeten worden afgeschoten omdat zij hondsdolheid kunnen versprei den, berust volgens de natuur vrienden op een misverstand. Wout van der Schalie, voorzitter van KNNV Waterweg-Noord, beroept zich op diverse weten schappelijke onderzoeken en op een advies van de Natuurbe- schermingsraad aan minister Braks (landbouw en visserij), als hij zegt dat 'Blom niet weet waar hij het over heeft'. Blom liet on langs via een ingezonden brief in deze krant weten dat verant- Op een ouderwets hoge flets legt Anton Wustrow in gezelschap van Chris van Roon (wethouder in Vlaardingen) en Piet de Lint (voorzitter van de deelraad in Hoek van Holland} het laatste stukje af. Maassluis Anton Wustrow, verkeerswethouder van Maas sluis, noemde het een fietspad, maar officieel is het een onder- houdsweg van Rijkswaterstaat. Belangrijker dan de benaming is echter het feit dat het pad langs de Nieuwe Waterweg de bereik baarheid van Hoek van Holland, Maassluis en Vlaardingen per fiets sterk verbetert. r Gisteren werd het traject officieel in gebruik genomen. Mede werkers van de Hollandsche Wegenbouw Zanen hadden de laatste 3,5 kilometer in enkele weken geasfalteerd. Daarmee werd de verbinding compleet. Vari de route wordt door veel fiet sers gebruik gemaakt: de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg blijft voor veel mensen meer dan aantrekkelijk. „In het verleden stond Rijkswaterstaat wat huiverig tegen het openstellen van onderhoudswegen voor wandelaars en fietsers. Dat standpunt hebben we gelukkig verlaten", aldus S. Bonte, hoofd van de dienstkring Hoek van Holland van de directie be nedenrivieren van Rijkswaterstaat De aannemer schonk papierbakken aan de gemeente Maassluis, „Dan zorgen wij ervoor dat ze regelmatig worden geleegd", rea geerde Anton Wustrow. SchiedamAls de Stadsomroep Schiedam er in 1991 nog niet in feslaagd is financieel op eigen enen te staan, dan moet het lo kale radiostation maar verdwij nen. Dat is de kern van een voor stel, dat het CDA aan de ge meenteraad wil voorleggen. De christen-democraten staan niet afwijzend tegenover de Stadsomroep, maar ze vinden wel dat die onafhankelijk van de gemeente moet kunnen bestaan. „Een lokale omroep is tenslotte feen overheidsinstelling", aldus e, CDA'ers Siem Rosman en Daan Baart. Onlangs diende de Stadsomroep, die sinds april dit jaar via het ka belnet uitzendt, een begroting In bij de gemeente. Voor 1988 werd een bedrag van ruim 36.000 gul den gevraagd. De SOMS klopte bij de gemeente aan, omdat de omroep geen andere mogelijk heden ziet om aan geld te ko men. Reclame maken op de ra dio is volgens de Mediawet niet toegestaan en luistergeld heffen via de cai-tarieven werd tot nu toe steevast door de politiek van de hand gewezen. Ook het CDA zou met zo'n abon nementstoeslag niet gelukkig zijn. Rosman en Baart zien daar een verkapte vorm van subsidië ring in; ze willen iuist voorko men, dat de zender bestaat louter bij de gratie van gemeentelijke fondsen. Helemaal tegen subsi die is het CDA overigens niet Baart en Rosman stellen voor de SOMS tot en met 1990 een jaar lijks afnemend bedrag te garan deren. Volgens hun plan zou de subsidie volgend jaar 30.000 gul den bedragen, in 1989 20.000 gul den en in 1990 nog maar 10.000 gulden. Daarna zou de omroep zichzelf moeten bedruipen. Het CDA vindt dat de SOMS maar moet proberen geld bij par ticulieren en bedrijven los te krijgen. De gemeentesubsidie is enkel bedoeld om de omroep de tijd te geven deze sponsors te zoeken. De gemeentelijke bij drage blijft in de visie van het CDA beperkt tot het gratis be schikbaar stellen van het kabel net Maasland Het dagelijks be stuur van de provincie staat ach ter de komst van een groot trans portcentrum in het Westland. Gedeputeerde staten juichen dit initiatief toe, maar willen zich nog niet uitspreken over de meest geschikte vestigingsplaats. Daarvoor worden twee moge lijkheden genoemd: de Oude Campspolder in Maasland en de Wateringveldsepolder in Wate ringen. De Wateringveldse- heeft echter alleen een goede ontsluiting, als rijksweg 19 door Midden-Delf land wordt aangelegd. De Naald- wijkse wethouder J.P. Hofman (VVD) vindt deze.polder echter aan de verkeerde kant liggen. Hij noemt Den Haag de achter deur van het Westland. De voor deur daarentegen ziet hij bij rijksweg 20. Maasland wil een concentratie van transportverkeer liefst bij de afslag Maassluis-West, op een driehoek tussen de rijksweg en de Maasdijk. Wout van der Schalie: „Weten schap geeft Vlaardingse jager on gelijk". woord wildbeheer in de Broek polder alleen mogelijk is als er zo nu en dan vossen worden afge schoten. ïn een advies gedateerd 14 fe bruari 1986 schrijft de Na- tuurbeschermingsraad aan mi nister Braks dat begrippen als een 'te hoge' of 'bovenmatige' vossenstand puur subjectief zijn. Op die manier wordt een na tuurlijk proces ten enen male miskend. Het voortbestaan of de uitroeiing van een prooidier soort hangt niet enkel af van een roofdier; integendeel, roofdieren zorgen juist voor een natuurlijk evenwicht, aldus de Raad. Bij die brief voegde de Natuur- beschermingsraad de uitslag van een wetenschappelijk onderzoek naar de invloed van vossen op de vogelstand in het Noordhollands duinreservaat. Daaruit was ge bleken dat het voedsel van vos sen voor 90 procent uit konijnen bestaat (een diersoort waarvan het ook in de Broekpolder we melt). Vogels maken slechts vier procent van het vossenmenu uit, stelden de onderzoekers vast. „Bloms bewering dat de fazan ten en patrijzen in de Broekpol der worden bedreigd, slaat dus nergens op"; aldus Van der Schalie. In het advies van de Natuurbe- schermingsraad staat ook dat de kans dat vossen hondsdolheid verspreiden, alleen maar toe neemt als de jacht niet strikt aan banden wordt gelegd. Volgens Van der Schalie is dat logisch: „Hoe meer vossen er worden ge schoten, hoe meer open plekken er in hun jachtgebieden vallen. Dat betekent dat vossen zich gaan verplaatsen, met alle risi co's van dien". Om aan alle misverstanden en geschillen een einde te maken stelt de KNNV vooreen overleg orgaan tussen de natuurvrien den en de Vlaardingse jager- meester in het leven te roepen. Een dergelijke afspraak werd onlangs ook tussen de gemeente Schiedam en de KNNV ge maakt. Schiedam De daders van de bomaanslag op het Turks koffie huis aan de Parkweg, een jaar geleden, hebben niet vrijwillig afstand genomen van het Jonge ren Front Nederland. Die in druk was ontstaan bij de zitting voor de Rotterdamse reehtbank, ïn de Haagse Post van deze week zegt echter de voorzitter van het JFN, Stewart Mordaunt, dat één der daders geroyeerd is. Mordaunt over zijn extreem rechtse achterban: „Als ze de club in opspraak brengen, worden ze geroyeerd. We heb ben eens een jongen gehad die het nogal leuk vond om in een dronken bui een Turks café in Schiedam op te blazen. Die is ge royeerd, want we zijn niet met terrorisme bezig. We houden ons voornamelijk bezig met het plat- f olderen van de steden". Mordaunt ontkent, dat in die fol ders oproepen staan tot geweld tegen buitenlanders, De opvang van i Schie- Schiedam asielzoekers verloopt in dam vrij soepel De meeste op- vangwoningen aan de Burge meester Gijsenlaan zijn,al in ge bruik. In één geval maakten drie buitenlanders bezwaren. Het ging om een groepje Tamils, dat bij gemeenteambtenaar Rob van de Noll klaagde over de slechte staat waarin de opvangwoning zou verkeren. Zij stelden hogere eisen. De opvangwoningen waren eerst bestemd voor Schiedam mers, die wegens renovatie tijde lijk gehuisvest moeten worden. Ze staan beneden aan de Vlaar- dïngerdijk, tussen de rooms-ka- tholieke begraafplaats en de be jaardenflats bij de 4 Molens. De grootste renovatiegolven waren over Schiedam heen gespoeld en de vraag was of de opvangwo ningen gehandhaafd moesten worden. Toen diende het pro bleem van de asielzoekers zich aan. Schiedam was op verzoek van het ministerie van justitie bereid, er een aantal te huisves ten. In de opvangwoningen bij de rooms-katholieke begraaf plaats kunnen in totaal 21 bui tenlanders terecht. Onder hen bevinden zich voornamelijk Ta mils, maar ook Joegoslaven en een Iraniër. Vorige week spraken zes Tamils met ambtenaren over hun huis vesting. Drie van hen gingen ak koord met hun asielplaats, de drie anderen vonden echter de opvangwoning te min. Inmid dels zou één van deze drie gear resteerd zijn in West-Duitsland. De twee anderen krijgen deze week 'een herkansing; de ge meente heeft nog twee of drie woningen over. De opvangwoningen komen echt wel vol, dat is geen punt „Helaas", zegt Van de .Noll, „want de toestand elders in de wereld is kennelijk zo, dat men sen hun hele bestaan opgeven om uit de handen van het heer sende regime te blijven". iiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiKitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii Vlaardingen Als er een bij zondere parkeerontheffing komt voor raadsleden, raken zij in gewetensnood. Dat 2eiden zij gistermiddag tijdens het vervolg van de vergadering van de com missie verkeer, die twee weken geleden wegens een hoog opge lopen ruzie werd geschorst Jan Bulva, Rien Lensvelt en wet houder Chris van Roon vlogen elkaar toen in de haren over de ontheffing voor raadsleden. Een ontheffing speciaal voor raadsleden komt er dus niet Wel worden de meters op het par keerterrein Westnieuwland ver vangen door een automaat zodat raadsleden niet elk uur een gul den in de meter hoeven te doen. - „Raadsleden moeten gewoon be talen net als ieder ander", 2ei PvdA'er Gerard Boender. Daar kon iedereen zich in vinden. Alleen SP'er Arnold van Wezel stelde de zaak een beetje scher per. „Laten raadsleden hun auto in de parkeergarage bij de Afrol neerzetten", vond hij. VVD'er Jan Buiva was het daar eigenlijk wel mee eens: „Wam wij hebben als raad zelf gezegd, dat vanuit die garage alle voorzieningen in de binnenstad lopend gemakke lijk te bereiken waren". Zo werd de vergadering, die twee weken geleden in chaos ontaardde, gisteren in alle rust afgemaakt. Wethouder Van Roon toonde zijn goede wil door alle commissieleden een stukje boterletter bij de koffie te geven. Hij bood daarmee ziin excuses aan voor het feit, dat de commis sie zo Iaat in de middag moest vergaderen. iiiriiiiiiiiiiiifiiiuiiiiiiiiiiimminiiiiiriiiiiiiiiifiiifiirriiiiiiiiifiiiiiiiiniiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiifiiiiiiJiiiiiirfiiiiiifJiiiiimiiiiiriHiirn'HJ"!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1