Commissie akkoord met nieuwe grondpolitiek Volksbank overvallen Centrum boycot forum J. Zwart Ambtenaren in Maassluis krijgen hun computer Zak met dukaten voor wethouder Voortbestaan van Lauwaars na overname zeker WAARDIIBS BASBIAO -T SCHIEBAMSCHE COURANT t WH1W WMEBf ES CBOBUMI Woudhoékbewoners en Reijnhout tevreden naar huis Dag Sint, welkom Kerstman DSM Resins ontruimd na bomalarm OPZOEK Hou reisjes betaalbaar Filiaalhouder Doorduin drukt met z7n tong alarmknop in Werkloosheid daalt licht Tasjesroof l'- Moskou wil Fascinaties Brand in The Buil WATERWEG WOENSDAG 2 DECEMBER 1987 Regronal^redacUe.-. Brefe Hazenstraat 6. 3131 BC Viaardingen. Postbus 110. 3130 AC Viaardingen. Teiefccn: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-Centrum werkt niet mee aan een forum, dat alternatief hulpverlener John Zwart samen met buurtbe woners wil organiseren over het ABC-warenhuis aan, de Lange Kerkstraat. De bewonersvereniging laat Zwart weten, dat de organisatie van zo'n forum is voorbehouden aan de werkgroep ABC, waarin zijzelf, onafhankelijke buurtbe woners, opbouwwerker Maar ten van Otterdijk en andere be trokkenen samenwerken. John Zwart is nogal verbolgen. Hij vraagt zich af, waar de bewo nersvereniging de brutaliteit vandaan haalt om te zeggen dat de organisatie van wat dan ook aan wie dan ook is voorbehou den. „Het staat toch zeker ieder een vrij iets te organiseren?" Hij is van plan zijn forum in café Po dium ta houden. Bovendien herinnert Zwart er fijntjes aan, dat hij in juli aan de wieg van de anti-ABC-werk- groep stond, in een tijd dat drie bestuursleden van de bewoners- 'vereniging 2ïch positief uitlieten over de door wethouder Zijde veld gepresenteerde plannen voor een warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C&A. Deze drie bestuurders waren voorzit ter Michiel Versteegh, secretaris Eric Dijkhuizen en projectcoör dinator binnenstad Nikolaj Die- lemans. Zij bonden gauw in, toen bleek dat de achterban van de bewonersvereniging er heel an ders over dacht. Maassluis „Ik kijk slechts naar het eindresultaat". Anton Wustrow verloor als een van de weinigen de realiteit niet uit het oog. Het voorstel van burge meester en wethouders van Maassluis om medewerking te verlenen aan het project PC Pri vé haalde het royaal, omdat het CDA samen met de PvdA voor stemde, waardoor een meerder heid het voorstel steunde. „Van een duidelijke tegenstan der is het CDA veranderd in een onduidelijke voorstander", maakte Jan Storm (D66) zich boos over de ommezwaai van de christen-democraten. Pas tijdens de laatste vergadering van de commissie financiën ging het "CDA overstag. Die houding wekte verbazing, maar woord voerder Harm Woudstra stelde: „Aan al onze voorwaarden is voldaan". De VVD kon niet instemmen Hoek van Holland De fabrie- ken en terreinen van DSM Re sins (het vroegere Synres) in Hoek van Holland zijn in de nacht van maandag op dinsdag bijna twee uur ontruimd geweest na een homalarm. Achteraf bleek het'vals alarm te zijn. Maandagavond even na half elf kwam er bij de portier een mel ding binnen van een Engels sprekende man. Deze zei dat er in het bedrijf een bom was ge plaatst, die rond middernacht zou ontploffen. Een speciaal politieteam kwam vanuit Rotterdam naar Hoek van Holland. De nachtploegen moesten het terrein verlaten- Rond half één was de politie er van overtuigd dat het om een valse melding ging. Het personeel is daarna weer aan het werk gegaan. Schiedam'De politie heeft vannacht om drie uur een 23-ja- rige Schiedammer op heterdaad betrapt tijdens een inbraak bij distilleerderij De Kuyper aan de Buïtenhavenweg. De inbreker zei dat hij op zoek was naar een computer. Van daag wordt hij verder verhoord. Viaardingen De werkgroep Draagt elkanders lasten heeft de Vlaardingse gemeenteraad ge vraagd erop toe te zien, dat schoolreisjes voor alle leerlingen betaalbaar blijven. De werkgroep van de raad van kerken neemt daarmee de fak kel over van het beraad van uit keringsgerechtigden, dat 2ich drie jaar geleden met een soort gelijk verzoek tot de wethouder, onderwijsinspecteur en de vere niging voor christelijk onderwijs richtte. Dat beraad is inmiddels ter ziele. met het voorstel: „Omdat het te vrijblijvend is. Een duidelijke re latie met de werkplek ont breekt", aldus fractievoorzitter John Scheerstra. Een amende ment om die relatie met de werkplek vast te leggen haalde het met. „Wij willen het project zo ruim mogelijk opzetten", hield wethouder Izaak van der Knaap de raad voor. En Anton Bijtenhoom <PvdA): „Iedere ambtenaar moet aan het project kunnen deelnemen". De vele interrupties ten spijt haalde het voorstel het dus ruim schoots. De ambtenaren kunnen via de gemeente nu een compu ter aanschaffen. De ambtenaren moeten zelf 1800 gulden op tafel loggen, 756 gulden komt voor re kening van de gemeente. Via een betalingsregeling (36 maan den 50 gulden betalen) kan het totaalbedrag worden gefinan cierd. Maassluis Izaak van. der Knaap kon, het grapje wel waarderen. De wethou-' der voor ondermeer de financiën van de gemeente Maassluis stelde tijdens een gecombineerde commissievergade ring van financiën en volkshuisvesting op 27 oktober, dat met de rijksdomeinen overeenstemming was bereikt over de grondverkoop aan de Covert van Wijn kade. Raadslid Leen de Zeeuw (WD) vroeg toen om een schriftelijke bevestiging, maar de wethouder stelde dat dat niet nodig was omdat voor 99,9 procent ze kerheid was verkregen. Op basis van die mondelinge overeen komst met de domeinen werd in de ver gadering van 3 november een raadsbe sluitgenomen. Dat raadsbesluit moet nu worden her zien, omdat de domeinen de vraagprijs voor de grond in de definitieve offerte heeft verlaagd. Tijdens de raadsvergadering van giste ren moest daarom een nieuw besluit worden genomen. Leen de Zeeuw sprak wethouder Izaak van der Knaap, met het oog op Sinter klaas, tijdens de behandeling van het agendapunt in dichtvorm toe. „In de gecombineerde vergadering van oktober Was Sin t Izaak niet sober Hij had maanden 'moeizaam overlegd' met de Domeinen En alles was keurig mondeling geregeld op hoofdlijnen De Zeeuw pleitte echter voor een schriftelijk con tract Wan t daarin vind je ailes dan exact Waaaat! sprak wethouder Van der Knaap Voor 99,9 procent zekerheid in deze zaak Laat hem nu net die 0,1 procent tarten En kan de raad de hele procedure bij GS opnieuwstarten Waarom Domeinen vrijwillig de vraag prijs wilde verjagen Is mij, na het 'moeizaam overlegeven 'lm Eragen' Een voordeel van het nieuwe besluit De gemeente gaat er financieel niet op achteruit Als troost Voor het niet luisteren naar uw kroost Wil ik u deze suprise aanbieden Maar luister voortaan wel naar de 'bete re'adviezen". Het liberale raadslid overhandigde de wethouder vervolgens een zak met chocoladed ukaten. Daar toonde Izaak van der Knaap zich zichtbaar verguld mee. „De prijs van de grond is tenslotte omlaag gegaan. Dat is natuurlijk wel het goede van deze zaak", reageerde hij na de overhandi ging Ook de overige fracties in de raad toon den zich Ingenomen met de verlaging van de grondprijs door de rijksdomei nen. Izaak van der Knaap met de zak choco lade-dukaten. ongeval: 433.33.00 Schiedam Alle Schiedammers met een eigen woning op ge meentegrond krijgen de komende jaren de mogelijkheid hun huidige erfpachtcontract in één keer af te kopen. Het systeem waarin de vijfjaarlijkse canonherzieningen plaats vinden op basis van het algemeen prijsindexcijfer is van de baan. De ca non van de mensen die blijven kiezen voor een jaarlijks be drag aan erfpacht, wordt in het vervolg eens in de tien jaar .herzien. Dat gebeurt dan op basis van grondtaxaties. Filiaalhouder LA. Doorduin wordt op een brancard de ambulance ingedragen. Buren van de bank kijken toe. Schiedam Pas geruime tijd na een overval, gistermiddag op de Centrale Volksbank aan de Lan ge Haven, ontdekte de politie dat er inderdaad een overval had plaatsgevonden. Er ging om te beginnen enige tijd overheen, voordat de aan een stoel vastge- Waterweg De werkloosheid is in Schiedam, Viaardingen 'Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg in de maand oktober licht gedaald. In totaal zijn in de Waterwegste den 9184 mensen zonder werk: in september waren dat er 29 meer. 'Bij de vrouwen daalde het werkloosheidscijfer met 27, bij de mannen met 2. In Maassluis daalde het aantal werklozen met 11, van 741 naar 730. Schiedam kende een lichte stijging: van 2401 naar 2414, In Viaardingen daarentegen daalde het aantal werk lozen: van 1976 naar 1953. In Maasland blijft het werkloosheidscijfer betrekkelijk laag, al was er wel een kleine stijging van het aantal mensen zonder baan te registreren: in september 45, nu 47. Ook in Hoek van Holland ging het cijfer omnoog: van 140 naar 143. bonden filiaalhouder L.A. Door- duin erin slaagde met zijn tong de alarmknop in te drukken. Dat was om kwart over vier. En hoe wel de politie volgens adjudant Van de Loo 'binnen een halve minuut' arriveerde, kon men vanaf de straat niets ontdekken en de voordeur zat op slot. Wel zagen agenten achterin een lichtje branden, reden, om de sleutelbewaarder van de bank te bellen. Die woont in Nieuwland. Eer hij ter plekke was, was meer dan een half uur verstreken. En binnen trof men de heer Door duin aan, in een benarde positie. Hij was, toen hij met zijn tong het alarm inschakelde, met zijn stoel omgevallen en had niet meer overeind kunnen komen. Bo vendien zaten zijn handen^ be kneld onder de stoel. De filiaal houder verkeerde in een lichte shocktoestand en werd in het Schielandziekenhuis behandeld. Later in de avond kon hij naar huis keren. Een maatschappelijk werker van de Volksbank heeft hem bijstand verleend. t Dat een ambulance de heer Doorduin vervoerde, deed in de omgeving al gauw een stroom van geruchten opzetten, die er zelfs toe leidde dat landelijke kranten-gisteravond de politie om opheldering vroegen over een doodgeschoten bankdirec teur. Sterk overdreven, vond ad judant Van de Loo, die er flink de tijd voor nam de situatie uit voerig toe te lichten. Doorduin vertelde de politie, dat hij was overvallen door twee mannen met bivakmutsen, van wie er één een vuurwapen of tets wat daarop leek gebruikte. Hij was in een achterkamer vastge bonden. De overvallers maakten zich uit de voeten met enkele tienduizenden guldens; de pre cieze balans moet vandaag worden opgemaakt. De overval aan de Lange Haven 90a vond plaats een dag na de overval op de Bondsspaarbank in de Rembrandtlaan. De heer Doorduin zit er op een eenmans post. Hij is, zo weten buurtbewo ners, al jaren bang geweest dat er een keer een. overval bij hem zou plaatsvinden. Ondernemers in de omgeving signaleerden gisteren geregeld een verhoogde surveillance van de politie. Er leek sprake van een verscherpt toezicht en na de overval speculeerde men erop, dat de politie mogelijk voorin formatie over de overval had. Zowel adjudant Van de Loo als commissaris Van Hoff ontkent dat ten stelligste. Van de Loo meent dat er wellicht een sa menloop van omstandigheden was; mogelijk concentreerde het wijkteam zich gisteren op de parkeersituatie op de Lange Ha ven, veronderstelt hij. Van de Loo herinnert zich ook wel het drama uit 1973, toen de politie een tip had gekregen over een geplande overval; met ingrijpen werd toen gewacht totdat de overvallers hun slachtoffer had den doodgeschoten. „Voorinfor matie hadden wij zeer nadruk kelijk niet", aldus de politie over de overval van gisteren. Door het 'omgaan' van de PvdA- fractie tekende zich gisteren een meerderheid af voor deze voor stellen in de commissie voor het gronduitgiftebeleïd. Een belang rijke overwinning voor D66- raadslid Adri Reijnhout, die zich jarenlang heeft ingezet voor de belangen van de erfpachters. De problemen ontstonden enke le jaren geleden, toen bewoners van nieuwe huizen in Woud- hoek de kans kregen hun erf pachtverplichtingen af te kopen. Andere wijkbewoners, die er al langer woonden vonden dat niet fair: Zij moesten jaarlijks blijven hetalen op basis van het prijsin dexcijfer. Zij beschouwden hun huizen ten opzichte van de nieu we huizen als minder goed ver koopbaar. Reijnhout spreekt dan ook van een belangrijk sucees, „Ik be schouw dit als een onverwachte opsteker. De PvdA heeft einde lijk eens gekeken naar wat er werkelijk leeft onder de bevol king. Ik waardeer hun democra tische opstelling in deze". PvdA- woordvoerster Yvonne Siljee was minder gelukkig. „Onze in breng is heel gering geweest in dit voorstel. Uiteindelijk zijn we maandag wel unaniem akkoord gegaan, maar onder twee harde voorwaarden. Toekomstige grondprijsstijgingen moeten in de afkoopsom worden verre kend en bedrijven moeten van de maatregel uitgesloten worden". Volgens Siljee bestaan er bere keningsmodellen die deze verre kening mogelijk maken. „Vast staat dat de grond hier schaars is, en wat schaars is wordt vanzelf duurder". Reijnhout betwijfelt echter het realiteitsgehalte van dit voorstel. „Ik zie dat nog niet voor me. Je weet toch ook niet wat de aandelenkoersen de ko mende dertig jaar gaan doen?" Reijnhout en CPN-raadslid Ul- ferd Bruseker kregen het college overigens niet mee in hun voor stel de afkopers tegemoet te ko men via gemeentegarantie. „Die mensen moeten ineens veel geld op tafel leggen. Als de gemeente ze daar niet bij helpt zou het voorstel wel eens een fopspeen kunnen zijn". Scheeres bleek op dit punt weinig inschikkelijk. „Dat risico is voor de gemeente niet aanvaardbaar. Doordat het rijk hier niet aan meewerkt komt zo'n garantie geheel voor eigen rekening". De rechtsgelijkheid voor Sehie- damse woningbezitters was gis teravond Reijnhout's belangrijk ste succes. Of veel woningbezit ters er in de praktijk financieel wijzer van worden valt overi gens nog te bezien. Bijna alle woordvoerders benadrukten in hun betoog namelijk, dat de in komsten van het grondbedrijf niet onder de maatregel mogen lijden. Schiedam Opnieuw een~tas-*J jesroof: gisteravond om acht uür„ werd in de Marconistraat, vlak-" bij het gemaal, een 61-jarige Schiedamse overvallen. Twee jongelieden op een bromfiets re den langs haar, één rukte een tds uit haar hand. In de richting van" de Lange Singelstraat reden zjf weg- In de tas zaten 80 gulden persoonlijke papieren en een'' gouden herenhorloge. Voor dev vrouw heeft het uurwerk een" emotionele waarde: het was een erfstuk, dat zij die dag bij de ju welier had afgehaald na een re-1 paratie. Schiedam Het ontsteken van de lichtjes in de kerstboom, die- Schiedam elk jaar van Sandvik^ Nederland cadeau krijgt, wordt dit keer een vrolijke happening. Vroeger speelde alleen Haipè Davids bij de plechtigheid op de Koemarkt wat sonore muziek, maar in die volwassen koper1 klanken mengen zich nu ook kinderstemmen. Het koor Jong Begin laat enkele kerstliedjes horen, direct nadat burgemeester Scheeres en Sand- vik-directeur Cuppens donder dag lCi december om half acht 's avonds de lampjes met een druk op de knop hebben ontstoken.- De Schiedamse jeugd zorgt tege lijkertijd voor wat extra licht, ter aanvulling op de elektrische kaarges in de Zweedse denne- boom. Om zeven uur vertrekt een lampionoptocht van de Gro te Markt naar de Koemarkt. De jeugd wordt direct gevolgd door een arreslee met daarin Scheeres en Cuppens. Een derde inzittende is de Kerstman, die op deze gedenkwaardige avond te vens zijn intocht in Schiedam houdt. Vooral voor de middenstands hij de ideale opvolger van Sint Nicolaas, om wiens datum van aankomst in Schiedam de afge lopen weken zoveel te doen is geweest. Om die onverkwikkelijke inci denten een beetje bij te leggen laat de Brandersstad de goedhei ligman dit jaar niet met stille trom vertrekken- Zondagmid dag 6 december wordt hij offT cieel en met veel vertoon uitge wuifd. De Sint scheept zich rond drie uur in bij café Podium aan de Lange Haven. Guus Klepke heeft andermaal zijn schip de Groene Vrede aan Sinterklaas beschikbaar gesteld. Burgemeester Scheeres is ver zocht de Sint uitgeleide te doen. Vooruitlopend op het afscheid begint in Podium om twee uur een speciaal kinderprogramma^ Vlaardingen/Moskou Een internationaal instituut voor we tenschappelijk onderzoek in Moskou heeft bij de Vlaardingse Kunststichting een jaargang Fascinaties opgevraagd. De Russi sche onderzoekers verdiepen zich in de avant-garde-tijdschrif- ten, die het Westen door de jaren heen heeft opgeleverd. Kenne lijk wordt Fascinaties daartoe gerekend. De Vlaardingse Kunststichting heeft nog wel een jaargang over, want veel vraag was er in Viaardingen niet naar. Van Fascina ties bestaat overigens niet meer dan een jaargang, want na ver loop van die tijd was er bij de makers de lol wel af. Er was bij voorbeeld geen subsidie genoeg. Fascinaties verscheen in 1983. Het blaadje blonk uit door stevige, zeg maar wollige taal, van het genre-Kees Vollemans. Eén der vormgevers van weleer, foto graaf Aad Smit, vindt het gezien de toenmalige, sceptische reac ties van veel Vlaardingers wel lollig dat nu een serieus instituut in de hoofdstad van de Sovjet-Unie het fascinerende tijdschrift op waarde schat J' Schiedam Om het voortbe staan van het bedrijf hoeft het personeel van Lauwaars zich voorlopig geen zorgen meer te maken. Met de overname door de bouwmaterialengroothandel De Waardt uit Waddinxveen lijkt de onderneming aan de Hoofdstraat in Schiedara-Zuid de concurrentie een passend ant woord te hebben gegeven. Vorig jaar nog zag directeur Hans Lauwaars de toekomst ta melijk somber in. Hij vreesde niet te kunnen opboksen tegen de gloednieuwe Bouwmarkt in de s-Gravelandsepolder. Maar die angst voor de concurrerende groothandel is ongegrond geble ken: in de omzet van Lauwaars zit duidelijk een stijgende lijn. De overname door De Waardt, die al jaren een groot financieel belang in het Schiedamse bedrijf had, noemt Lauwaars onont koombaar. „AI geeft het wel een beetje een schraal gevoel van binnen", erkent de vertegen woordiger van de derde genera-' tie in het 90 jaar oude familiebe-" drijf. Op de gevel staan sinds kortr twee namen: die van Lauwaars: en die van De Waardt. Het be- drijf is opgesplitst in twee tak-v ken. Lauwaars gaat in afggrr, slankte vorm verder met de pro- ductie van stucadoorsmaterialen_ en de verkoop daarvan aan. col- - lega-groothandelaren. De Waardt neemt de verkoop aan particulieren over. De oude loodsen op het terrein zijn ge sloopt, om plaats te maken voor een splinternieuwe opslagruim-,, te. Martin Rietveld, de door De Waardt in Schiedam N gedeta cheerde directeur, wil daar eèn- 'brede en diepe' voorraad aan leggen. Rietveld: „We gaan er de, mooiste bouwmaterialentent van Nederland van maken". Viaardingen Het interieur van coffeeshop The Buil aan de Vetteoordskade is in de nacht van maandag en dinsdag door brand verwoest. De technische opsporingsdienst- van de politie, die gisteren on-, derzoek verrichtte in het voorv malig pakhuis, sluit brandsticht-, ting niet uit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1