l ii Alarmsysteem ouderen 'nm schande van "Deens zitkomfort"!! I ROTTERDAMS NIEUWSRLAD Kunstwerken in de Buitenhaven WATERWEG BEL:010-4004-444 VUAROMKS BMMO SSHKOANiSOHE COÜRANT MiHIWF WfllEBWEE CBUHI Pieten naai' tehuis Povel aan de dood ontsnapt Gemeente sloopt Bedrijven goedkoper dan gemeente Bestuur snurkt 'Informatie Verburg is fout' WAAI EENS AAN.... Wonen Markt 57 - Vlaardingen --telefoon 010-4343685 op stadsvernieuwing Problemen bij Kethelplein, maar niet bij Beneluxtunnel GSD Schiedam: toch overuren Derde sociaal rechercheur 'EEN EGHTE WERELDSTADSKRANT' MET ELKE DAG EEN SPECIAAL REGIOKATERN VOOR EN EXTRA ELKE MAANDAG RN-sport OP WOENSDAG: UITJOUPNAAL WEEKEND: RN-ZATERDAG VRIJDAG 4 DECEMBER 1987 e reclaclie- Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. .Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleioon: 010-4343229.4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Leerlingen van de Gcrzenschool waren zich vanochtend aan het schminken. Vermomd als zwartepieten gingen zij de bejaarde bewoners van het Franco is Haverschmidthuis inSchiedam-Zuid een geschenkje brengen, een traditie die de school al elf jaar kent. Onder leiding van Francis Drijver. ging de Sfriterklaas-stoet op weg. Je had de sch'oolpietende' Gorzen piet en nog een heleboel pieten meer. Even tevoren had de goedheilig man het nieuwe schoolplein - van basisschool q De Gorzen aan de g Dwarsstraat - geopend. 0 Tamanrasset/Arlit Een mar telgang is hel Tweemaalzijn Schiedammer'Huib Povel en ae gebroeders Kroon uit Friesland al/vastgelopen in de Sahara, bei- de keren wou de motor niet meer starten. Maar de noodge dwongen rustpauze deed de" ge moederen bedaren. Als apto- monteur wist Martin KroqnSoch een oplossing te bedenken en in middels is het ondernemende drietal veilig in Arlil (Niger) a&ngekomen/v';-;1 De gevaren van de woestijn heb ben ze aan den lijve ondervon den. Zenuwslopend, schrijft Huib Povel. Op een ochtend wérd hij wakker en deinsde hij met een kreet achteruit -Er zat een schorpioen aan zijn voeten./ Dë hele nacht hadden ze gesla pen naast een. steen, waaronder ook jhet groene dier,'een uiltje kriapie. Dat was al tijdens hun eerste overnachting in de_ onge baande woestijn in zuidelijk Al gerije. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat binnen afzienbare tijd over tot de sloop van het pand Noorddijk 5. Ka jaren.van onder handelen is de gemeente geko men tot een akkoord met eige naar Aad van Doeveren uit Delft. Vdn Doeveren wilde niet mee werken aan de verkoop van de opstallen, omdat hij renovatie- plannen had. Hel pandje staat leeg sinds een korte maar hevige brand, enkele jaren geleden. De resten van het historisch bouw werk waren de gemeente door nen in hetoog. Vlaardingen - Directeur G. J. Verburg van de ASHVB heeft het dagelijks bestuur van zijn stichting verkeerd ingelicht over de uitspraak van de huurcommissie in het geschil over de servicekosten. Dat be weert de Socialistiese Partij, bij monde van fractieleider Remi Poppeen raadslid Ar nold van. Wezel: Vérburg schrijft.in een brief aan het bestuur, dat bewoners van De Woudhof en Drieën- Huïjsen ergeen cent wijzer van worden als de ASHVB te- veel betaalde servicekosten te rugbetaalt. Nee,'zij zouden er- zelfs financieel op achteruit gaan, aid us Verburg. Volgens Poppe is dat aperte nonsens. De ASHVB zou de bewoners van Drieën-Huijsen volgens, het advies van ae huurcom missie over de jaren van 1979 'tot 1983 2.128 gulden moeten terugbetalen. De bewoners ontvingen in die'periode ech ter ook huursubsidie over een deel van de servicekosten. Als de servicekostenworden te rugbetaald, zou het ministerie van volkshuisvesting ook de huursubsidie terugvorderen, aldus Vérburg. Dat zou dé-be-; woners. op een betaling van 2.340 gulden komen te staan. Een woordvoerder van hei ministerie verzekerde de SP'er->chter, dat teveel ver strekte' huursubsidie na vijf jaar niet meer wordt terugge vorderd, „Vanaf 1982is de 'zaak verjaard", zegt, Poppe. „De huursubsidie over 1983 wordt niet teruggevorderd, omdat de kosten van zo'n ope ratie hoger zouden zijn dan dè baten. Het bedrag is ie laag". Poppe vindt het een schande, dat dé administratie van de. ASHVB zelf geen contact heeft opgenomen met het mi nisterie van volkshuisvesting,, om naar de regels voor terug vordering van huursubsidie te informeren. „Dat moeten twee leden van het algemeen be stuur uitzoeken. Het voltallige bestuur laat zich in de luren leggen door de directeur. De raadsleden in dat bestuur zit-, tensgewoon te snurken. Wij' wórden zo-onderband galliscn van die desinteresse". Het gebrék aan interesse in het reilen en zeilen van de ASHVB blijkt volgens Arnold van Wezel ook uit het feit,-dat de vergadering van het- alge meen bestuur van 10 decem ber is geschrapt. Met alle on duidelijkheid over de finan-, ciële positie van de stichting de dreigende surséance, de voorgenomen verkoop van de individuele woningen aan het gemeentelijk woningbedrijf zou. er volgens het dagelijks bestuur toch niet zinnig te ver gaderen zijn'. Mr. Peter van Leeuwen van hét advocaten- collectief Schiedam, als raads man van een bewoonster van De Woudhof. bestrokken in het conflict over de service kosten. vindt dat onbegrijpe lijk: „Dat bestuur zou, met,alle problemen bij de stichting, toch juist druk moeten verga deren, zou je zeggen". In onze showroom hebben wij diverse fauteuils afkomstig uit Skandinavië. Deze fauteuils staan bekend om hun uitstekende zitkomfort. Leverbaar in teak, blank eiken en palissander. Bekleding: in leer en diverse 'stoffen. D0 Bdö 90005 mm i-Tnmpnr-ir-Tnl Schiedam De stads vernieuwers in Schiedam hebben er weer een probleem bij. Bij de plannen vóór de oude wijken moet voortaan beter gekeken worden naar de gevolgen van ophogingen. Door grondwerk ontstaan vaak grote verschillen in hoogte, waarvan de bewoners bij een fikse re genbui de dupe worden. Een (oud) pand, dat niet onderheid is, verzakt sneller dan een (nieuw) huis dat wel op palen staat. Het krijgt dus pok eerder met wateroverlast te maken. Om een goede afvoer van het regenwater te ga randeren is een gelijk niveau vereist. Dat bete kent voor de stadsvernieuwing, dat een pand soms eerder rijp is'voor de sloop. En dat heeft weer ge volgen voor het aankoopbeleid van de gemeente. „Er zal voortaan indringender gediscussieerd moeten worden over handhaving of sloop van panden", laat het stadsbestuur weten. Burgemeester en wethouders komen met die op merking naar aanleiding van de hevige plensbui en, die grote delen van Schiedam op 17 juli en 19 september blank zetten. Op veel plaatsen stroom de het water vrijelijk de huiskamers binnen, wat voor gemeenteraadslid Cor Huijken (PvdA) re den was om eens te informeren of de gemalen wel allemaal werkten. :De ellende werd echter niet veroorzaakt door een slechte riolering, maar door de grote hoogtever schillen dié hier'én daar bestaan, blijkt uit de be antwoording van zijn vragen. Aan rioleringen en bemaling heeft Schiedam sinds 1979 een bedrag van rond de twintig miljoen gulden uitgegeven, schrijven B en W. Schiedam doet meer aan het on derhoud van zijn rioleringsstelsel dan menige an dere stad, voegt het college daaraan toe. Desondanks kan wateroverlast bij uitzonderlijke regenval niet overal worden voorkomen, zeker niet bij niet-onderheide panden. Die zakken mee met-de grond..Op sommige plaatsen gaat het om twintig centimeter per tien jaar. Daarom neemt de gemeente ook niet de volle verantwoordelijkheid voor de waterschade van de afgelopen zomer: huiseigenaren moeten zelf maar voorkomen dat hun panden wegzakken. Zorgen ze niet tijdig voor een zodanige fundering dat hun huis op peil blijft, dan zijn de gevolgen voor hun eigen rekening, al- dushetstadsbèstuur. Vlaardingen „Net zo keihard als een commer ciële verhuurder". Dat oordeel velt advocaat mr. Peter van Leeuwen over de al- gemene stichting tot.huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB). in Vlaardingen. De huurcommissie bepaalde, dat be- woners van huizen van die stich ting duizenden guldens teveel aan servicekosten in rekening is gebracht. De ASHVB, die op de rand van het faillissement balanceert, is echter niet 'geneigd die duizen den guldens zonder meer terug te betalen. Voor een stichting, die de zorg voor bejaarden heeft en bestuurd wórdt door leden van de gemeenteraad, vindt Van Leeuwen dat allerminst sociaal. „Zelfs een schikking met de be woners wordt niet overwogen", zegt Van Leeuwen. „Er wordt niet eens een oplossing gezocht'.'. De stichting verwijst bewoners van woningenin Drieën-Huij sen eh De Woudhof, die ha een procedure van jaren door de huurcommissie .in het gelijk werden gesteld, naar de kanton rechter. SP'er Remi Poppe vindt dat een regelrechte schande. „Die mensen hebben hun recht al gehaald bij de huurcommissie en nu moeten zij weer naar de rechter, met alle spanningen vandien". Bewoners van Drieën-Huijsen betaalden tussen 1979 en 1983 meer dan tweedui zend gulden teveel aan service kosten.- Mr. Van Leeuwen vertegen woordigt in het. conflict met de stichting mevrouw C. Vermaat, bewoonster van De Woudhof. In dat complex waren de service kosten volgens de huurcommis sie in 1980 zo'n 900 gulden te hoog, in 1983 zelfs i860 gulden. Maar ook in dat geval berust de- ASHVB niet in de uitspraak, die de huurcommissie deze zomer deed. De ASHVB stapt echter niet naar de kantonrechter om de ge wraakte uitspraak van de huur commissie te laten toetsen. Dat laat zij over aan de bejaarde be woners. „Terwijl toch zo'n grote stichting veel gemakkelijker een procedure bij een kantonrechter begint dan een enkele bewoon ster", zegt mr. Van Leeuwen. De advocaat vermoedt dater ook in de jaren na: 1983 te hoge servi cekosten in rekening zijn ge- bracht. Maar daarover is de. huurcommissie nog geen advies gevraagd. Van Leeuwen schat dat het voor De Woudhof in de afgelopen zeven jaar om een be drag van. ongeveer 1,3 miljoen gulden gaat. Aan de honderd be woners van de woningen van Drieën-Huijsen is alleen al in de jaren van 1979 tot 1983 tweehon derdduizend gulden teveel in re kening gebracht. Zowel Van Leeuwen als Poppe js bang dat bij éen faillissement van de ASHVB vorderingen van de bewoners óp de stichting ko men te vervallen. Als gevolg van een exploitatietekort op met name hel complex De Woüdhof dreigen miljoenen tekorten bij de ASHVB. Dat heeft een zware ambtelijke werkgroeponlangs bekend gemaakt. Als dat tekort niet snel kan worden gedekt, moet jn het voorjaar, van '1988 surséance van betaling worden aangevraagd. SchiedamHet centraal alarm eringssysteem voorbejaarden, dat de gemeente Schiedam in 1984 introduceerde, is tot nu toe een mislukking gebleken. In het centrale alarm is een kwart mil joen gulden geïnvesteerd, maar van de verwachte 6DO aanslui tingen zijn er niet meer dan 100 gerealiseerd. Om de toenemende concurren tie met goedkopere systemen het hoofd te bieden overweegt de ge meente de aansluitkosten op het centraal alarmsysteem te verla gen. Ambtenaren van de afde ling sociale zaken en volksge-i'. zondheid zién met zorg hoe par ticuliere bedrijven een steeds groter deel van deze markt vero veren. Zo heeft het bejaarden- huis Strickledé onlangs een splinternieuw systeem van Phi-: lips geïnstalleerd, dat de abon- nee een kwart kost van het ge meentelijke tarief. Strickléde is niet aangesloten op het net van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam,; maar op de Vlaar- dingse Alarmcentrale. Het Flankerénd Ouderenbeleid Schiedam/Vlaardingen Da gelijks komt de Beneluxtunnel voor in de fileberichten op de ra dio. Maar neem nu vanochtend: vier kilometer file, wordt er doorgegeven. Maar rij je óp de Vlaardingerdijk of de Mr. L.A. Kesperweg, dan zie je het ver keer op rijksweg 19 heel vlotjes rijden: zowel naar als uit de tun nel. Het probleem schuilt dan. ook niet in de tunnel, die volgèns sommigen verbreed zou moeten worden. Maar het probleem ligt bij het Kethelplein. Hiér," óp dé grens 'van Schiedam en. Vlaardingen, komen de ver keersstromen samen uit de rich ting van Rotterdam en het West- land: Het invoegen op de hoofd rijbaan gaat nogal moeizaam vooralsinds de openstelling van de oortjes ter hoogte van Vijf-; sluizen en het Shell-sportpark.; Files bestaan er wel aan weers zijden. van het Kethelplein,; óp rijksweg 20, Dus dat zou op de ra dio ook -zo gezegd moeten worden: „File voor Kethelplein: yier kilometer". - ó-v' Kettingbotsing Maasland -7-; De glad held heeft zich vanochtend voor het. eerst énigzins in het verkeer doen gel den. Op rijksweg 20 ter hoogte, van dé. afslag Maasland ontstond omstreeks kwart voor acht een kettingbotsing, waarbij zes auto's waren betrokken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet. voor. Wel liepen de wagens ma- teriële schade op. Het verkeer in de richting van Westerlée on dervond hierdoor enige vertra ging. Schiedam Ook de sociale dienst in Schiedam gaat haar best doen om de eenmalige uit keringen voor de minima voor de kerst uit te betalen. De dienst heeft daarvoor extra inzet van haar medewerkers gevraagd., Vlaardingen doei dat ook, meld de het RN reèds gisteren. Mensen, die hun aanvraagfor mulier en de noodzakelijke be wijsstukken voor 11 december insturen en die récht hebben op een uitkering, krijgen hun geld voor. de kerst Vanaf maandag houden medewerkers van de dienst dagelijks van tien tot twaalf en van half twee tot vier uur spreekuur, om mensen die problemen hebben met het in vullen van hun aanvraag te hel pen. Wordt de aanvraag na 11 december ingediend, dan wordt de eenmalige uitkering na 15 ja nuari uitbetaald," aan de Tuinlaan wiit de misluk- king van het centrale alarm niet in de eerste plaats aan financiële oorzaken. Technische, proble men en eeri grote onbekendheid bij de. bevolking zijn volgens dé ouderenwerkers de voornaam ste reden voor de geringe be langstelling. „Om diverse rede- nen is het centraal alarm nooit officieel geïntroduceerd in Schiedam", wijst het Flanke rend Ouderenbeleid met een be schuldigende vinger, in de rich- ting van de plaatselijkeover heid. De Openbare Nutsbedrijven, die het systeem exploiteren, zijn het mét die bewering niet eens. ONS-voorlichter. Marl Dinge- nouts heeft onlangs nog een luxe folder verspreid en somt daar naast een waslijstop aan publiea- ties en informatiebijeenkom sten. „Publiciteit Is er voldoende geweest", aldus Dingenouts. Hij V vindt dat het ouderenwerk zelf té weinig-moeite doet de doel- groep warm te maken voor het systeem. „De mensen in het veld moeten bejaarden op deze moge lijkheid attent makenj als ze vin den dat die ervoor in aanmer king komen". Toch lijken de kosten de voor naamste handicap van het cen traal alarmsysteem. Het entree-; geld bedraagt'450 gulden, éëh abonnement kost 11 gulden per .maand. Veel ouderen en gehan dicapten kunnen het forse BëT drag niet op. taf el leggen. Alleen in sommige gevallen subsidieert de sociale dienst de aansluitkos ten, zodat dikwijls de kinderen ervoor opdraaien. Maar veel oü- deren vinden het pijnlijk hun kinderen om het geld te vragen! Het: officiële: Schiedamse sy steem hééft nog een belangrijk nadeel. Het alarmsysteem stuurt via het kabelnet -.alleen een signaal uit. De-abonnee in nood kan niet met zijri helpers pratern maar moet wachten tot er ie-, mand komt opdagen, Andere sy stemen, zoals dat in,Stricklede, hebben wél een: spreekmogélijk- heid. „Een heel geruststellend idee; als je valt eh je breekt eéh been, wil je graag dat iemand jé een beetje'op je gemak stelt", aL: dus een'Quderen verzorger. Kunstwerken heten zij in; aanne merstaai, dé bruggen en dé schuisluls die op. dit moment- wórden gebouwd in de Vlaarding- se Buitenhaven. Broederlijk naast elkaar in de haven liggen hier de fundering voor de ophaalbrug, die de wrakke; Julianabrug moet vervangen, en het buitenhoofd van de nieuwe schutsluis. En dan komt er nog een nieuwe spoor brug, ook een ophaalbrug, op de plek waar het spoor nu al de Bui tenhaven, oversteekt. Over de vervanging van de Julia nabrug bestaat in de politiek geen verschil ven mening. De oudé brug kan geen zwaar vrachtver keer meer dragen. De ophaalbrug in aanbouw ligt bovendien veel gunstiger, voor de industrie:, hij sluit aan op de Galgkade en op de Koningin Wilhelmfnahaven en vormt zo een onderdeel van de zuidelijke randweg. Die weg moet het zware verkeer met bestem ming Industrie bulten.de woonwij- ken houden; xy v Over de schutsluis is des te meer te doen geweest. Die sluis is on derdeel; van; de Deltawerken. Sinds plannen voor een'storm vloedkering in de Nieuwe Water weg hieuw leven zijn ingeblazen, fron sen beleidsmakers hun wenk- brauwen als er in eigen huls uitga ven voo r wat erwe r ken m oete n warden gedaan. Dus. toen de Vlaardingse gemeenteraad werd gevraagd om, bijna honderddui zend gulden'voor een reserve- deur voor de schutsluis, werd links boos. „Een. waanzinnig en onzinnig voorstel", vond PSP'sr Van Kalken. En SP'er poppe vond een uitgave van een half miljoen gulden waterschap Delfland betaalt de rest voor eeri deur, „die alleen maar naast de sluis staat om een grijze sik te krijgen", ook al. geldverspilling. Ook de PvdA morde, maar de raad ging in meerderheid akkoord. Schiedam De gemeentelijke sociale dienst stelt een derde controleur aan, die de bevoegd heid krijgt fraudegevallen op te sporen. De GSD in Schiedam had al twee van deze opsporings ambtenaren in dienst. Deze functionarissen staan ook wel bekend als de sociale recherche. Onder directeur Gérard Smits is er toch al een tendens meer aan dacht te besteden aan. vermeen de fraude. Ook de bijstandsmaat- schappelijk werkers zien hun af deling mei anderhalve formatie plaats uitgebreid. Zo moet er meer tijd komen voor bijzondere controle. 4 WEKEN PROEFLEZEN VOOR 10,50;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1